^hjutextca Uit Haarlem's Gemeenteraad. SUNLIGHT GESCHENK DONDËRn A"G '26 SEPTEMBER '1935 HXA'REEM'S DXGBEXB 5 Veiligheidsvoorschriften Bij de behandeling van het voorstel van B. en W. de Alg. Politieverordening aan te vullen met veiligheidsvoorschriften, die ook voor be sloten bijeenkomsten gelden, spraken nog. naar wij reeds in een deel der vorige oplage hebben gemeld: De voorzitter: voor een besloten ver gadering heeft men geen politievergunning noodig, dus ook geen brandwachts. Alleen het lokaal moet goedgekeurd worden. De heer Drilsma (S.D.AP.) meende uit den tekst der verordening op te maken, dat ook de besloten bijeenkomsten er onder zul len vallen. Als de raad nu verordeningen gaat maken voor besloten bijeenkomsten, gaat hij zijn bevoegdheid te buiten. Het recht van vergaderingen mag niet beknot worden. Een school waar 2 klassen worden samengevoegd, zou onder de verordening vallen. Want dan is het een bijeenkomst met meer dan 50 personen. Zelfs een receptie die door meer dan 50 personen bezocht wordt, zou men slechts mogen houden in een goed gekeurd lokaal. Men heeft in Haarlem veiligheids maatregelen willen nemen voor filmvertoo- r. in gen en nu betrekt men alle andere bij eenkomsten in de beperkingen. De cultu- reele vereenigingen zouden daaronder lij den. De raad zou door deze verordening on gemotiveerd ingrijpen in het vereenigingsle- ven van de burgerij. Bovendien heeft de minister het voornemen om deze aangelegenheid bij wet te regelen. Laat Haarlem dus niet overijld handelen.Voor de verhuurders van zalen zou het veel geld kosten om hun zalen aan de verordening te laten voldoen. Zij zullen tegen deze uitgaven opzien en de uitvoering van het werk uit stellen. Daardoor zou het kunnen gebeuren dat Haarlem zonder vergaderlokalen komt te zitten. Als de raad deze verordening wil zal toch in elk geval bepaald moeten worden dat er alleen de voorstellingen zullen onder vallen waarbij films vertoond worden. Bovendien zou een overgangstijd gesteld moeten worden. De heer B ij voe t (r.k.) had den indruk, dat er bij den vorigen spreker eenig misverstand in het spel is. Alles wat hij nu gezegd heeft over de besloten bijeenkomsten geldt reeds lang voor de openbare bijeenkomsten. Men zou ook kunnen zeggen dat daardoor het vereenigingsrecht der burgers wordt aangerand. Spreker is het daarmee evenwel niet eens. Als een zaal gevaar oplevert voor een openbare vergadering, blijft het gevaar bestaan voor een besloten vergadering. Het gaat om de bescherming van de deelnemers aan de vergadering. De gemeente heeft de bevoegdheid voorschriften te geven voor de veiligheid., Het is evenwel aan te bevelen in de verordening vast te leggen dat B. en W. bevoegd zijn voor localiteiten een doorloo- pende goedkeuring te geven. Dan wordt veel onnoodige overlast voorkomen. Dit amendement van den heer Bijvoet werd voldoende gesteund. Een voorstel van den heer Drilsma om het voorstel van B. en W. aan te houden en op nieuw ter bestudeering te zenden aan de rechtsgeleerde commissie werd ook voldoende gesteund. Mevrouw Scheltema (V.B.) vroeg hoe het moet gaan met het vastzetten der stoelen voor besloten vergaderingen? Wat zullen B. en W. doen met de onbrandbare smalfilm, zullen daar nog uitzonderingen voor gemaakt worden? De heer Van Tetering (r.k.) pleitte voor het amendement Bijvoet, waarvoor de meeste bezwaren ondervangen worden. De comman dant van de Brandweer is te Haarlem opper machtig. Als hij voorschriften aan B. en W. voorstelt en B. en W. zijn daartegen, zegt de commandant dan is het voor uw verantwoor- dnig. Dan denken B. en W.: dek je door je voorman! (gelach). Gelukkig heeft Haarlem evenwel een goede en bezadigde commandant. De heer Noordewier (communist) vreesde ook onnoodige overlast van de nieuwe bepalingen. Daarna is het goed om ze nog eens te bekijken. Zal ook het gebouw Olympia onder de be palingen vallen, zoodat er geen besloten bij eenkomsten meer gehouden mogen worden. Ook vereenigingen, die een eigen gebouw hebben, zullen in moeilijkheden komen. Eerst moet er een tijd gesteld worden, waar in het mogelijk zal zijn zalen te maken, die aan de eischen der verordening voldoen. De heer Visser (C.H.) vreesde ook over last. Voor besloten bijeenkomsten met betrek kelijk weinig bezoekers kan men eischen. dat de stoelen vastgezet worden. De voorzitter: Niemand zal dit eischen. De heer Van Dam (V.D.) wees er op, dat de nu ontworpen bepalingen een uitvloeisel zijn van de bioscoopramp te Hilversum. Waar om moet men te Haarlem wachten met het dempen van de put tot het kalf verdronken is? De voorgestelde artikelen schenden niet het vereenigingsrecht. Het zijn immers maatrege len voor de veiligheid. Ook bijeenkomsten, waar geen films ver toond worden, kunnen brandgevaar opleveren. Het is voorgekomen, dat 300 kinderen samen- gestampt werden in een kleine zaal, waar tooneelstukjes werden opgevoerd. De meeste bestaande lokaliteiten te Haarlem voldoen aan de voorgeschreven eischen. Slechts enkele zalen zullen verbouwd moeten worden. En dat is heel goed. De heer de Braai (a.r.) vroeg precies te zeg gen, wat onder de nieuwe bepalingen begre pen zal worden. De voorzitter: „Wat stelt de raad toch wei nig vertrouwen in het college van B. en W. De burgemeester is maar gestuurd, maar er zit ten hier toch ook vier wethouders, die de raad zelf heeft gekozen. Men moet toch vertrouwen stellen in het college. Het is niet te zeggen. Bij zooveel bezoe- kers moeten de stoelen vaststaan. Een grens is niet te stellen, het hangt van vele omstandigheden af. Spr. heeft enkele maanden geleden een waarschuwend schrijven van den comman dant van de brandweer ontvangen, waaruit bleek, dat een vereeniging in een zeer brandbaar gebouw elke week 200 a 300 kin deren bijeenbracht. Er waren toen geen wet telijke maatregelen te nemen. Toch heeft spr. toen ingegrepen door de •vereeniging te waarschuwen. De raad moet evenwel overtuigd zijn, dat B. en W. de rege ling soepel zullen uitvoeren. (Vervolg van ons nummer van gisteren.) Mr. Drilsma (S.D.AP.)toch kan de verordening niet zoo aangenomen worden. De rechtbank zou geen zaak kunnen behandelen met veel getuigen, want dan zou het een be sloten vergadering worden waarvoor vergun ning gegeven moet worden door het gemeente bestuur. Het is uitstekend, dat maatregelen genomen worden tegen brandgevaarlijke bij eenkomsten, maar daarbij moet het blijven. Spreker zou de verordening willen toepassen op besloten bijeenkomsten waar films ver toond worden of die om andere redenen brand gevaar opleveren. De heer B ij v o e t (R.K.) zei, dat hij niet getwijfeld heeft aan de soepelheid van B. en W. bij het toepassen dezer nieuwe artikelen. De heer Visser (C.H.): Niemand heeft dit gedaan. De heer Noordewier Communist) meende, dat het niet mogelijk zal zijn de nieuwe verordening toe te passen zonder de vereenigingen in moeilijkheden te brengen, De heer Re in al da (S.D.A.P.) had een sterke neiging zich met het voorstel van B. en W. te vereenigen. Er moeten maatregelen ge nomen worden tegen bijeenkomsten die brand gevaar opleveren. Tegen de uitvoering van de nieuwe artikelen heeft spreker evenwel eenige bedenking. Als de artikelen streng worden nageleefd, zal er den eersten tijd een tekort komen aan zalen. Er is nu zelfs al zalennood. B. en W. gaan te ver door in eens alle bepalingen te laten slaan op alle bij eenkomsten. Laat men in een overgangstijd perk allereerst letten op de filmvoorstellingen, In den komenden tijd kunnen dan alle zalen in orde worden gemaakt, zoodat dan de ge- lieele verordening kan worden toegepast. Spreker is het eens met den burgemeester, dat de gemeente niet anders kan doen dan aan het verlangen van den brandweercommandant te voldoen, omdat dit een zeer serieus man is, die niet iets zal vragen wat niet noodig is. Spreker steunde dus het amendement- Drilsma om zich voorloopig te bepalen tot bijeenkomsten waar films vertoond worden en bovendien de verordening pas te doen in gaan 3 maanden na de afkondiging. De voorzitter: wij nemen nu alleen het principieele besluit. B. en W. en de raad zullen zich moeten haasten om de definitieve artikelen der verordening voor Januari vast te stellen. B. en W. nemen het amendement over een overgangstijdperk van 3 maanden over, Het amendement-Drilsma om de bepalingen voorloopig alleen te doen gelden voor bijeen komsten waar films vertoond worden, of die om andere redenen brandgevaar opleveren, werd aangenomen met 21 tegen 16 stemmen. De voorzitter: B. en W. nemen thans de voordracht terug omdat zij meenen, dat die nu geen zin meer heeft. De heer B ij v o e t (R.K.)ik hoor daar plotseling een hamerslag en een gefluister, dat B. en W. de verordening nu terugnemen. Kan nu een raadslid de verordening overne men? Het is wel waar, dat de door B. en W. voorgestelde verordening voor een deel ont halsd is, wat spreker ook betreurt maar er is toch iets overgebleven. Wij kunnen dan toch optreden tegen de bijeenkomsten die het allermeeste gevaar opleveren. De voorzitter: B. en W. willen de zaak nu eerst nog eens rustig bezien en advies vragen aan de rechtsgeleerde commissie. Wat moet verstaan worden onder bijeenkomsten die brandgevaar opleveren? Het is zoo moeilijk te omschrijven. Verkoop van bloemen op straat. B. en W. stelden voor af te wijzen het ver zoek van de afd. Haarlem van de Ned. Bloe- menwinkeliersvereeniging om den straatver koop van bloemen te beperken. De heer Van Kessel (r.k.) meende, dat de bloemenwinkeliers wel reden hebben tot kla gen. Zij hebben oneerlijke concurrentie van de bloemenventers die op Zondag mogen ver- koopen, terwijl zij zelf hun winkel gesloten moeten houden. Is bij een volgende verpach ting van standplaatsen niet vast te leggen, dat ook de bloemenventers met een vaste standplaats moeten voldoen aan de ver plichte winkelsluiting op Zondag?. De heer Van Tetering (r.k.) her innerde aan de toezegging van B. en W. verleden jaar gedaan dat het aantal stand plaatsen niet uitgebreid zal worden. De heer Roodenberg (C.H.) wethouder, zei. dat B. en W. volhouden, dat de klachten van de bloemenwinkeliers overdreven zijn. Op Zondag mogen bloemenventers staan op hoogstens 25 meter van een ziekeninrichting. De bloemenverkoop op straat is dus op Zon dag wel beperkt. Aan den heer Van Tete ring zei spreker toe, dat het aantal stand plaatsen niet zal worden uitgebreid. Het voorstel van B. en W. werd daarop aan genomen. Precario. B. en W. stelden voor niet in te gaan op het verzoek van de Vereenigde huiseigenaren om de rechten voor aansluiten op het ge meenteriool te verlagen (alleen het aantal aansluitingen aan het riool te berekenen en niet het aantal aangesloten woningen daar op) omdat dit in strijd zou zijn met de nieu we verordening. De heer klein Schiphorst (r.k.) zei dat indertijd de bepaling gemaakt is zon der dat de raad begrepen heeft wat de ge volgen waren. Waarom moet iemand die een boven- en benedenhuis bewoont nu dubbel betalen en een houder van een groot hotel maar eens? De heer Roodenburg (C.H.), wet houder. mocht aannemen, dat de raad in dertijd welbewust het besluit genomen heeft. Spreker erkent de bezwaren. Maar dan moet de verordening gewijzigd worden. Er is kans dat de precario-verordening binnenkort toch gewijzigd moet worden in verband met het wetsontwerp op de vermindering der vaste lasten. Laat men dan ook deze zaak behande len. De heer Klein Schiphorst: het is de vraag of een boven- en een benedenhuis twee woningen zijn. Spreker wil dit wel eens uit gemaakt zien door de juristen in den raad. De heer Van der Wall (C.H.) zei, dat een bovenwoning voor de wet een afzonder lijke woning is. De heer Roodenburg zei dat als men meent dat de verordening zooals die thans luidt, niet goed wordt uitgevoerd, men in be roep kan gaan bij den raad van beroep. Verder kan men bij een wijziging van de verordening de zaak nog eens onder oogen zien. Aantal vergunningen. Door B. en W. werd voorgesteld een nieu we regeling vast te stellen voor het bepalen van het maximum-aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein. De heer Bouman (Welvaartspartij) zei. dat het aantal inwoners niet altijd een goede maatstaf is. Spreker demonstreerde dit. met enkele voorbeelden en noemde daarbij ook Oss, hetgeen een luid gelach uitlokte. Mis bruik van sterken drank moet tegengegaan worden, vooral in dezen tijd. Maar er zal nog wel eens een andere tijd komen naar wij hopen. Nu is er een vergunning op de 500 in woners, B. en W. willen er van maken 1 op de 1000, spreker wilde nu voorstellen 1 op de 7000 (gelach). Neen, Ik bedoel zoo vervolg de spreker éen op de 750. De heer Noordhoff (S.D.A.P.) vroeg of 'n aantal van 129 vergunningen voor Haarlem ^PREElOVOORDELljKj -.'.maar v AMSTERDAM ROTTERDAM - UTRECHT (Adv. Ingez. Med.) aan den lagen kant genoemd kan worden. B. en W. zeggen, dat men rekenen moet met de omstandigheid dat er in Haarlem veel ver keer is. Maar het is spreker bekend, dat er veel kroegen zijn die niets met het vreem delingenverkeer te maken hebben. Men komt daar alleen om te drinken. Spreker zou wil len voorstellen om de schaal die nu bestaat nog wat op te voeren en te brengen op 1 op de 1250. De inwoners kunnen hun geld wel voor beter doeleinden gebruiken dan alcohol. B. en W. hebben geschreven dat er 163 verloven A zijn, maar het Centraal Drankweercomité heeft het cijfer 63 genoemd. Is er in het voor stel van B. en W. een drukfout? Spreker zei voor verloven A dezelfde maatstaf te willen aanleggen als voor vergunningen. De heer Wester veld (S.D.A.P.) heeft het eerste optreden van den heer Bouman met spanning verwacht. Hij zou nu het Ge meentebelang behartigen. Maar het bleek, dat de heer Bouman alleen het belang van de vergunninghouders op het ook had. Is dat dus het Gemeentebelang? (Protesten), Laat ik dan zeggen zoo vervolgde spreker dat de heer Bouman het slecht getroffen heeft bij zijn eerste optreden. Er zijn te Haarlem veel te veel vergun ningen. Er behoeven er immers alleen maar aan de hoofdstraten te zijn. De stille kroegen, waar gedronken wordt achter gesloten gor dijnen, moeten zooveel mogelijk verdwijnen. Spreker stelde voor één vergunning te verlee- nen op elke 2000 inwoners. De Voorzitter zei. dat er nu te Haar lem 151 vergunningen zijn. Er is hier thans een uitsterfsysbeem. De Kroon wil niet, dat het aantal vergunningen sterk wordt uitge breid. maar is er ook op tegen, dat het aan tal sterk beperkt wordt, want dan wordt groo- ter clandestien gebruik gevreesd.De heer Bou man wil het aantal van 151 op 175 brengen. De Kroon zal het nooit goed vinden, dat er 24 vergunningen bijkomen. Daarom willen B. en W. 1 op de 1000 inwoners, dan blijft het aantal nog onder den: bestaanden toestand. Spreker ontraadde aanneming van andere voorstellen, want die worden toch niet dooi de Kroon goedgekeurd. De amendementen werden ingetrokken. Het voorstel van B. en W. werd daarop aangeno men Bezwaarschriften inzake belastingen. De heer Wolff (R.K.) besprak eenige be zwaarschriften over straatbelasting en pre cario. Er zijn verschillende reclames afge wezen, omdat de adressanten zich tot B. en W. gericht hebben en niet tot den raad. B. en W. moeten in zulke gevallen soepel hande len. De heer Reinalda (S.D.A.P.) was het hiermede eens. De heer Roodenburg (C.H.) wethou der, zei, dat B. en W. al opdracht gegeven hebben aan de 4de afdeeling. dat personen, die een reclame verkeerd adresseeren, ge waarschuwd moeten worden. Benoemingen. Benoemd werden tot lid der commissie van toezicht op den Stadsschouwburg prof. dr. P. H. van Moerkerken, tot tijdelijkeleeraren can de avondschool voor Handelsonder wijs de heeren A. J. Hekkelman J. W. Schotman, J. L. Nanninga en J. Kol. WEGENFONDS NOORD-HOLLAND. Ged. Staten bieden aan de Prov. Staten ter vaststelling aan de rekening van het Wegen fonds over 1934. Het eindcijfer der baten en lasten bedraagt f 2.946.458,31; dat der kapi taalsuitgaven f 5.663,180.52 en dat der balans per 31 December 1934: f 12,266,361,24. Tevens wordt ter vaststelling aangeboden begrooting van dit fonds voor 1936. met een eindcijfer aan baten en lasten van f 3.650.000 en aan kapitaalsuitgaven van f 5.780.000. PRO VIN CLAAL WATERLEIDINGBEDRIJF. Aan de Prov. Staten worden door Ged. Sta ten ter vaststelling aangeboden de balans en verlies- en winstrekening van het Provinciaal Waterleidingbedrijf over 1934. De balans sluit met een eindcijfer van f 26,714.807,88 en de winst- en verliesrekening met een van f 2,706.433,22. Tevens wordt ter vaststelling aangeboden de begrooting van dit bedrijf voor 1933 met een eindcijfer aan inkomsten en uitgaven van f 2.624.550 en aan buitenge wone entvangsten en uitgaven van f 145.000. PRGVINCLAAL ELECTRICITEITSBEDRIJF. Ged. Staten bieden aan de Prov. Staten ter vaststelling aan de balans en de winst- en verliesrekening van bovengenoemd bedrijf over 1934. De balans heeft een eindcijfer van f 58,155.281,34 en de winst- en vei'liesrekening van f 8,045.132,47. Tevens wordt ter vaststel ling aangeboden de begrooting van dit bedrijf voor 1936. Het eindcijfer der lasten en baten bedraagt f 7.882.500 en aan buitengewone in komsten en uitgaven van f 3,375.000. Opening der Indische tentoonstelling. De heer A. G. Boes over Indische kunst. De Haarlemsche wethouder van onderwijs, de heer A. G. Boes, heeft Woensdagmiddag in het gebouw van de Kerkuil aan de Nieuwe Gracht de tentoonstelling geopend van Indi sche Kunstnij verheidsproducten, georgani seerd door de Section hollandaise van 't Mai- son des intellectuels. Na een rede van de presidente der organi- seerende vereeniging, mevrouw Marg. Cou perus, die dank zegde aan allen die tot wel slagen der tentoonstelling hadden bijgedra gen en den wethouder, evenals mevrouw Röell de echtgenoote van den commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, welkom heette, ze de heer Boes dat een tentoonstelling als deze ertoe kan bijdragen dat velen, die vreemd staan tegenover de Indische kunstnijverheids- producten wat meer belangstelling ervoor zul len koesteren. De onvoldoende waardeering, die deze Indi sche producten in ons land hebben, was vol gens den heer Boes vooral een gevolg van het verschil in klimaat, sfeer en leefwijze tusschen onzen Oost en Nederland. Hij sprak er derhalve zijn waardeering over uit dat langs dezen weg velen meer in de ge legenheid zullen wezen dit verschil zoo gering mogelijk te doen zijn, waarna hij den orga nisatoren veel succes toewenschte. Zooals wij gisteren reeds schreven heeft de vereeniging Boeatan veel bijgedragen tot het welslagen van de tentoonstelling. Des avonds werd, zooals ook reeds eerder is gemeld, een rijsttafel en een kunstavond gehouden, waar aan de vereeniging Oost en West deelnam. VRIJ-EVANGELISCHE CONFERENTIE. Van Zondag af tot en met Woensdag a.s. (29 Sept.2 Oct.) wordt te Haarlem een Vrij- Evangelische Conferentie gehouden tot op wekking en verdieping van het geestelijk leven, uitgaande van de -Vereeniging tot Stichting eener Vrije Evangelische Gemeente te Haarlem. De consulent, ds. P. van Vliet, predikant der Evangelische Gemeente te Amsterdam, hoopt Zondagavond 8 uur de conferentie te openen. Als sprekers hopen op te treden: Ds. J Dallinga, em. predikant te 's Gravenhage; Ds. C. J. Hoekendijk van Bussum; Ds. J. J. van Petegem van Hilversum; Ds. I. J. Vasseur van den Haag en Ds. P. van Vliet (alg. leider) van Amsterdam. Van Maandag tot en met Woensdag wordt eiken middag te 3 uur samenkomst gehouden in het gebouw der vereeniging aan de Park laan 106. De avondsamenkomsten van Zon dag en Woensdagavond eveneens aldaar. De bijeenkomsten van Maandag en Dinsdagavond hebben plaats aan de Parklaan 34 (Kerk der Broedergemeente). Het onderwerp der middagsamenkomsten is: „Stervend Christendom" naar Openbaring 2 en 3, en dat der avondbijeenkomsten: „Jezus Christus en de menschen!" HOE DIT TE VERKRIJGEN! Zend ons voor elke gratis Bad handdoek 8 x 2 16 uitknipsels van de grote Sunlight-dozen (n.l. de blauwe kwartcirkel links onderaan, welke op elke doos 2 x voorkomt en waarop staat: Waarborg ƒ10.000) of 16 sluit kleppen van de nieuwe 2 stuks doos (n.l. die kleppen waarop de aanduiding „'/z bon" niet voorkomt). Deze aanbieding Is geldig tot 2 Nov I.I VhKS 7.\ I I- MIJ. N.V YI..\.\ur>iM;r-N (Adv. Ingez. Med.) WILLEM ANDRéA 30 JAAR GRAVEUR Het Septembernummer van „Goud en Zil ver", orgaan gewijd aan de belangen van den handel in gouden en zilveren werken, bevat een artikel over onzen stadgenoot, den heer W. F. Andréa, ter gelegenheid van het feit. dat hij zich 30 jaren geleden vestigde als graveur. Wij ontleenen daaraan het volgende: „An dréa behoort tot de z.g.n. Haarlemsche School. Zijn leermeesters waren voor teekenen Duco Krop, voor boetseeren en modelleeren Louis Oger en voor graveeren en stempelsnijden J. Kuyper. Met genoegen mogen wij constatee- ren dat Andréa in den loop der tijden zich in een zéér grooten kring van opdrachtgevers mag verheugen. Behalve het graveeren heeft hij zich met succes toegelegd op den gietpen- ning, waarvoor door hem vele ontwerpen wer den gemaakt en met succes uitgevoerd. Sinds 1925 heeft hij aan zijn onderneming toege voegd de zaak „Kunstnijverheidshuis Andréa" die als het ware te beschouwen is als een voortzetting van zijn beginstudües, uit zijn Haarlemschen leertijd. Ook met deze zaak heeft hij zich een vooraanstaande plaats ver overd onder de goede kunstnijverheidszaken." Ter gelegenheid van dit jubileum wordt in J. Reek sprak over het Tilburgsche textielconflict. Vergadering van het solidariteitscomité te Haarlem. In het gebouw van den Nederlandschen Pro testantenbond was Woensdagavond een bij eenkomst belegd, waar een der stakingleiders uit Tilburg een uiteenzetting zou geven over de Tilburgsche textielstaking. Aangezien de stakingsleiders niet waren ge komen sprak de heer J. Reek, ex-voorzitter van de „Eendracht" te Krommenie. „Wanneer zij hedenavond niet meer komen", zeide spr. „dan beteekent dit dat de staking hoogst waarschijnlijk was opgeheven." Spr. zeide voor de staking in Tilburg voor een groot deel verantwoordelijk te zijn. De staking is onverantwoordelijk genoemd, doch spr. betoogde, dat alleen de nood de arbeiders tct staking heeft gedreven, die van te voren voorbereid was. Uitvoerig besprak hij het ver loop van de actie onder de Tilburgsche arbei ders, waardoor een vertrouwen in de leiders werd gesteld. Toen in 1932 een loonsverlaging werd aangekondigd ontstond oneenigheid tus schen katholiek en modern georganiseerden. Langzamerhand is nu echter overeenstemming en samenwerking bereikt tusschen deze ar beidersgroepen, waardoor, toen eenigen tijd geleden de loonsverlaging kwam, de staking een succes werd. Vervolgens sprak de heer Reek over de kwes tie van al dan niet verbreking van het collec tieve contract door de arbeiders, het inhouden van het loon door de fabrikanten en het voor stel tot teekening van formulieren, waarbij de arbeiders zich verplichten weer aan 't werk te gaan, in wellk geval een deel van het inge houden geld werd uitgekeerd. Het eenige ant woord op dezen maatregel was de algemeene staking, die, naar spr. zeide, solidair wordb doorgevoerd door katholiek en modern ge organiseerden. Hierna behandelde spr. het plan van den ar beid, waartegen hij zich kantte en hekelde ook de houding van de besturen, die niet de staking willen steunen door het openen van de stakingskassen. De heer Reek besloot met de verklaring dat de regeering rekening zal moeten houden met de radicalisatie van de arbeidersbeweging en het uitspreken van den wensch, dat ook de Haarlemsche arbeiders hun meest actieve menschen den strijd zullen laten voorberei den, waarbij organisatie een vereischte is. OVER HET LEZEN VAN BOEKEN. WAARIN LIGT DE WAARDE? Er is wel beweerd, dat een bewijs voor de inderdaad groote waarde van een boek hier in ligt of men het eens of meermalen wenscht te lezen. Een werkelijk goed boek wil men voor de tweede maal lezen, zelfs nog liever dan de eerste maal en bij elke herlezing vindt men er nieuwe schoonheden in en grooter be- teekenis. Met het laatste deel dezer opmerking zal menigeen instemmen, maar ik betwijfel ten zeerste of het verlangen naar een tweede lezing als uiteindelijk en afdoend bewijs voor de waarde van een boek mag worden be schouwd. Er zijn boeken die men slechts ééns kan lezen omdat men ze de eerste maal on middellijk en algeheel in zich heeft opgeno men of omdat ze pasten bij een bepaalde ge moedsstemming dan wel in een zeker stadium van geestelijke ontwikkeling, hetwelk nooit terug zal komen. Natuurlijk is het waar, dat die boeken, welke men meer dan eens leest, den rijksten inhoud hebben, maar.... dan. heeft men ze de eerste maal gewoonlijk ook niet door en door in zich opgenomen. De eigen schappen, welke een boek mogelijk maken als een „constant companion", zijn niet'altijd dezelfde als die, welke een boek „groot" ma ken. De redenen, waarom men een boek niet herleest; kunnen uiteraard zeer verschillend zijn bij de zoo zeer uiteenloopende lezers. Bij den een zal het de vrees zijn misschien voor schade aan het beeld van'volmaakte schoon heid. hetwelk de herinnering aan de eerste lezing heeft achtergelaten. Bij een ander is de reden van totaal anderen, ja zelfs banalen aard: de gewone beslommeringen des levens van eiken dag laten hem er geen tijd toe. Een. derde heeft met groote inspanning den in houd in zich opgenomen, maar durft zich een. tweede maal niet aan dien arbeid wagen. Enz. En dan komt er nog iets heel anders bij. Ieder zal het wel eens zijn met de uitspraak dat, welbeschouwd, elk boek op zich zelf niet anders dan een dood ding is, een aantal be drukte bladzijden, al of niet in een band. Per saldo is het er mee als met een muzikale klank, die in wezen niet anders is dan een serie trillingen, welke door een wiskundige formule kan worden voorgesteld. Deze trillingen rea- geeren op het gehoor van den een heel anders aan op dat van een medeluisteraar, wekken, bij den een het gevoel van hoog kunstgenot, terwijl de buurman misschien spreekt van kattengemaauw. Zoo herinner ik mij een. troepje kinderen, dat op een schoonen zomer avond eens uitging om een nachtegaal van nabij te hooren zingen. Het geluk was met ze en ze kwamen verrukt thuis. Maar een kame raadje, dat de uitingen van verrukking aan hoorde, vroeg met kwalijk verholen ergernis: „Zeg, ga jullie naar het gejank van zoo'n vogel luisteren. Die heeft me al lang genoeg uit den slaap gehouden". Zoo is het ook met boeken. Slechts wanneer de ziel van een schrijver via zijn boeken reageert in den zin, dien hij wenscht of bedoelt, slechts dan worden die simpele, doode gedrukte symbolen tot een stuk leven. Daarom is een groot boek ook dat hetwelk het zuiverst reageert op den meest gecultiveerden geest; en hiervoor is een her lezing niet essentieel. Indien nu iemand den raad zou willen geven: lees of koop niet anders dan die boe ken, welke ge een tweeden keer of vaker zoudt willen lezen, dan zal men goed doen, dien raad niet op te volgen. Hoe weet men trouwens ook, of men een boek nog eens wil lezen, alvorens het aan een proef te hebben onderworpen! En hoe zou de kunstenaar van onze dagen kunnen leven, indien men die kooplust aldus zou gaan beperken! De conclusie, waartoe we m.i. kunnen ko men, is, eenvoudig gezegd, de volgende: Wie de kunst van lezen verstaat, hetzij door een gelukkigen aanleg, een scherp verstand, door veel oefening, door goede leiding vooraf of door welke oorzaak dan ook, zal geen raad van anderen noodig hebben en weet zelf wel zijn keuze te doen bij de vraag, al of niet her lezen. En zij, die niet zoo scherp onderschei den kunnen, hetzij door gemis aan voldoende basis of door minder oefening, laten die in de eerste plaats hun gezond verstand gebruiken. Is dat niet voldoende, laten zij zich dan wen den tot iemand, dien ze in dezen meenen te kunnen vertrouwen. En laten zij zich vooral niet in verwarring laten brengen door allerlei tegenstrijdige raadgevingen, hyper-sentimen- teele zoowel als hyper-reëele, zooals men die heden ten dage te kust en te keur kan krijgen. Wil men ten slotte een proef, die doorslaand is voor sommige boeken, b.v. kinderboeken, dan vragen men eens naar het totaal aantal kee- ren, dat ze werden herdrukt, naar hun ouder dom dus. Boeken als „Alleen op de wereld", histoire d'un petit homme", „Gulliver's Reizen", „De kleine Lord", „Misunderstood", zijn en blijven juweeltjes, voor oud en jong Ien voor alle tijden. Het zuivere, echte ware is van en voor aïle tijden en laat zich niet ver- dringen door zooveel, dat met groote humbug waarbij o.a. een gedenkpenning, die voor dit op de hedendaagsche markt wordt aangepre- jubileum werd vervaardigd. zen. J. BASTIAANS.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10