H Waar Een Hondenleven R.K. fractie bereid de daden van het kabinet af te wachten. Staking te Tilburg geëindigd. Verhooging benzine belasting voorgesteld. Oh ja DOND ERDAG 26 SEPTEMBER 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Zijnde Fragmenten uit het Dagboek van een Teckel, den Baas to egeblaft. De. waaUzaatnheid. Het verwondert de Vrouw dat ik vaak over dag slaap, 's Nachts, sprak zij, heb je toch al voldoende geslapen. Dit verklaard hebbende, dutte z ij op haar stoel in ofschoon i k 's nachts twaalfmaal gewekt was, hetgeen meer is dan zelfs een dokter ooit kan zijn overkomen, En van de twaalf maal heb ik zes keer een half uur noodig gehad om den slaap weer te vat ten. Niet dat 'k mij over de Waakzaamheid be klaag. Het is een van de mooiste zijden van ons mooie beroep. Maar je zou soms wel wat meer waardeering ervoor willen ondervinden, want met de kost eri inwoning is het tenslotte niet overdadig betaald. Katten genieten het zelfde salaris, en wat doen ze ervoor? Eens in het jaar een aftandsche muis vangen, die te kippig is om den weg naar zijn hol terug te vinden. Als ze er ooit een vangen. Ik daaren tegen ben waakzaam, vroolijk den Baas op als-ie somber is, maak bij tijden de heele fa milie aan 't lachen, zorg dat de kleine jongen niet te water raaktenfin, ik ben te be scheiden om het allemaal op te sommen.'Wij teckels zijn geen snoevers. Wij doen onzen plicht, en verder basta. „Ik dien trouw" is ons motto, en praat ons dan niet van „Deutsche Treue", al hebben wij zooveel Duitsche fa milieleden. Onze trouw kent geen grenzen en het portret van een van mijn voorvaderen heeft (zooals Mama verzekerde) indertijd in alle Fransche kranten gestaan omdat hij een heel regiment had wakker geblaft toen de Duitschers een nachtelijken overval deden. „Een von Hohenheim zu Wernigerode redt een Fransch regiment" moet eronder gestaan heb ben. Alsof hij iets ander deed dan zijn plicht: den Mensch te beschermen! Konden wij hem maar altijd tegen zichzélf beschermen. Als ik naast je wandel, Baas, en je dit alles toeblaf hoop ik dat je het begrijpt. Jij bent journalist, en kunt het dus voort-zeggen. Als ik 's avonds in den stoel tegenover je lig, en je zoo lang aankijk en allemaal vriendelijke dingen over je denk, hoop ik ook dat je mij begrijpt. Van man tot man nietwaar? Trouwe vrienden tot het einde! Dan ga je naar bed, en ik naar mijn mand. En terwijl jij rustig doorslaapt, hoor ik alles wat er buiten gebeurt. Als het niets is, het ge luid, word ik er half wakker van en slaap meteen weer. Als het te dichtbij komt en ver dacht is., als 't een voetstap is, of een stem, of ook maar een gefluisterdan zit ik over eind in één schok, en mijn stem klinkt! En als mijn neus mij 'n extra-waarschuwing geeft ik weet hoe mijn reuk jouw zwak menschelijk zintuig moet helpen davert mijn stem, en ik wek je. Al driemaal, in den korten tijd waarin wij gezamenlijk door het Leven gaan, heb ik je naar beneden laten ko men. en telkens heb ik doorgeblaft terwijl jij de lichten aanstak, naar buiten ging, niets vond en tenslotte op mij mopperde. Daar ben ik niet boos om; jij hebt de kerels niet hoo- ren wegsluipen. Ik wel! Laat mij de volgende maal de deur nou eens uit, dan zul je wat beleven! En dan heb ik er ook 's wat plezier van, wat goeie sport, en een stuk uit een broek als „corpus delicti". Krijg ik de kans? Hiernaast hebben ze dien pekinees, die geen hond is, maar alleen een caricatuur ervan, en niet blaffen kan: hoogstens een gilletje geven. Als het prulletje ooit wakker wordt en gilt, doet het dat omdat 't bang in het donker is. Verder maft het door alles heen, en daarom zijn die menschen daar aangesloten bij den Nachtveiligheidsdienst, en komt er 's nachts zoo'n man die op een fluitje blaast. Ik grom altijd als ik hem weer hoor. Het stelt ons, honden, steeds weer teleur dat jullie menschen die z.g. nachtwakers hebben aange steld. Ze zijn misschien wat goedkooper (bij abonnement) dan wij in vasten dienst, maar wat doen ze ervoor? Af en toe 'es fluiten, en de inbreker zit ergens te wachten tot meneer weg is. Meneer gaat weg en wandelt vlak langs hem. Iets ruiken?geen denken aan. Ho maar. Geen reuk, geen blaf, geen beet. Zijn dat mededingers voor ons? Is dat eerlijke concurrentie? Die man hiernaast gooit z'n abonnementsgeld trouwens nog w~eg ook, want als er onraad bij zijn huis is zal i k wel waar schuwen. Het is me te dicht bij het onze, en 'k wil hem wel helpen ook, al verdient-ie 't eigenlijk niet. Neen, aan dien nachtveilig heidsdienst hadden jullie volgens honden oordeel nooit moeten beginnen. Overdag is de Waakzaamheid meer een ge noegen dan een plicht. Het verjagen van on gunstige typeshetzij katsch, hondsch of menschelijkis dan eigenlijk een pretje. Ik beken dat voor mij de eentonigheid van die lange uren, waarin de kinderen op school zit ten, er door wordt verdreven. En dikwijls brengt het wat op. Vanmiddag nog een prach- - tig been. omdat ik dien landlooper, waar Lotte zoo bang voor was, zoo heb laten rennen. Die zou nou 't record op den afstand keuken tuinhek houden, als mijn tijd niet veel beter was. AFSCHEID VAN KAPITEIN VERSTEEGH. Aan kapitein-vlieger Versteegh, die binnen kort naar Indië zal vertrekken ten einde zijn nieuwe betrekking van chef van den vlieg- dienst bij de K.N.I.L.M. te aanvaarden ka pitein Versteegh is de eerste officier-vlieger in ons !and geweest is Dinsdag in hotel de Witte Brug in den Haag een afscheidslunch aangeboden. TWEEDE KAMER Spanning is geweken. Prof. Aalberse antwoordt dr. Colijn' DEN HAAG Woensdag. Voor den gulden, voor de rust en grootere zekerheid op monetair gebied was het natuur lijk goed, dat vandaag reeds onmiddellijk de leider van de R.K. fractie aan het woord kwam. Want na Prof. Aalberse's betoog, waaruit duidelijk bleek, dat het Kabinet-Colijn II op het oogenblik van de R.K. fractie geen gevaar heeft te duchten, was de spanning verdwenen. De rede door Prof. Aalberse uitgesproken mocht er wezen. Zij kan beschouwd worden als een voortreffelijk staaltje van parlemen tair beleid en spreken, waardig van toon, goed van bouw, raak in het zakelijke en gespeend van noodeloos scherpe opmerkingen, wat dezen afgevaardigde echter geenszins belette rake kritiek ten beste te geven. Prof. Aalberse. Allereerst dan zette hij aan de hand der feiten uiteen, dat niet hij, doch de Premier dezen zomer het conflict had uitgelokt, juis ter: het tot een uitbarsting had laten komen. De ernstige grief der R.K. staatspartij was vooral, dat de Regeering in Juli j.l. niet de beslissing dezer partij heeft willen afwachten of zij het Kabinet nog langer wenschte te volgen, doch haar tof het nemen dezer decisie dwong. Toen eenmaal de vertrouwensvraag gesteld was konden de R.K. afgevaardigden, wilden zij zich niet aan lafheid schuldig ma ken, het antwoord niet meer ontwijken. De Premier kreeg even 'n kleinen, welverdienden tik op de vingers, wegens het achteraf in het stenogram zijner rede toevoegen van eenige niet door hem uitgesproken woorden. Niet op dit „herzien" stenogram, maar op de door den Premier inderdaad in zeer kategorischen zin jestelde vraag in zake een te geven blijk van vertrouwen, had Prof. Aalberse op 23 Juli te antwoorden. De vorm van het betoog, waarin de Regee ring hierop schorsing vx-oeg, was voor de R.K. fractie zeer grievend, aangezien zij toen o.m. in één adem met de communisten en met den revolutionair-socialisten werd genoemd. Na zijn hart gelucht te hebben over z.i. on verdiende en ook te felle verwijten in een deel der pers tot de R.K. Staatspartij gericht, kwam Prof. Aalberse aan de Kabinetscrisis. „Nieuw" noemde hij dat de Ministers hun ontslag had den aangeboden. Tot nu toe immers placht een Kabinet ontslag te vragen óf de portefeuilles ter beschikking te stellen. Omtrent zijn eigen pogingen tot vorming van een parlementair Kabinet op zoo breed moge- i lijke basis deelde spreker o.m. nog mede, dat tenslotte alleen twee fracties hiertoe bereid waren. En dat zou te gevaarlijk zijn geweest. Zooals eerst Schaepman zei, had in dit ge val het leven van het kabinet kunnen afhan gen van de buikpijn van één enkel lid! Wat nu de formatie-Colijn aangaat wenschte de heer Aalberse drie vragen te stel - len. Ten eerste of het demissionnair kabinet geen maatregelen had overwogen tegen goud afvloeiing, in welk geval er al iets minder haast noodig ware geweest om weer een Mi nisterie te doen optreden. Waarom is, vóór Dr. Colijn de opdracht kreeg, niet aan een ander gevraagd een extra-parlementair kabinet te vormen? Op welke gronden meende het kabi- net-Colijn II, dat nog maar enkele dagen te voren verklaard had niet langer te kunnen aanblijven als het niet 't vertrouwen der R.K. fractie had. nu weer wel hierzonder te kun nen regeeren? Had Dr. Colijn zijn rede van giste ren op 23 Juli gehouden, dan zou toen waarschijnlijk een conflict zijn voor komen, zoo merkte de leider de R.K. fractie op, toen hij het heden en de naaste toekomst ging bespreken, Moge het nieuwe kabinet niet een zekere overgevoeligheid voor kritiek hebben, wat met 't vorige wel eens 't geval was. Laat het kabinet ook niet de methode vol gen van het uitlokken van een votum van ver trouwen. Het is voldoende te wachten op een votum van wantrouwen en dat komt altijd vroeg genoeg voor een Regeering. Overigens vernemen wij thans, dat de R.K. fractie er naar zal streven met het nieuwe Kabinet aangenaam samen te werken. T. a. v. het Regeeringsprögram klinkt hier op „lang gewacht en toch verkregen". Zeker, aldus spr., wij missen er ook een en ander in, doch dat kan b.v. nog voorkomen in de M. v. A. op het vaste lasten ontwerp, waarbij groote haast is, zooals ik reeds op 23 Juli j.l. zeide. In dit verband uitte Prof. Aalberse ook z'n ingenomenheid met het plan om een rege ling te treffen tegen bepaalde gxecuties. Hoe ik persoonlijk over voor- en nadeelen van devaluatie denk ging hij voort is voldoende bekend. Maar met grooten nadruk moge ik dit zeggen: zoodra de Regeering over tuigd zal raken, dat, om welke oorzaken dan ook, binnen afzienbaren tijd aan devaluatie niet te ontkomen ware, zou zij daartoe de vereischte maatregelen hebben te nemen. Verder meende de heer Aalberse, dat als de Regeering niet al 't mogelijks doet om de productiekosten te doen dalen, er aan de valuatie niet té ontkomen zal zijn, alhoewel hij van dit middel geenszins het zelfde ver wacht als van consequente deflatie. Met de valuatie alleen kan men er zeker niet komen. Prof. Aalberse zette nu verder uiteen, welke misverstanden er zich z.i. in het debat hadden voorgedaan. Aan het slot kwam nogmaals een belangrijke passage over de verhouding tus- schen Kabinet en Kamer. In hoofdzaak komt Jiet neer op de wijze waarop en den geest waarin 'n Regeerings- programma wordt uitgevoerd. Wij zijn bereid de daden van dit Kabinet af te wachten. In de troon rede, in de millioenennota en vooral in de Regeeringsverklaring van giste ren komt veel voor, dat ons toelacht. Laat het Kabinet nu ook op zijn beurt onze daden afwachten. Het moge gelooven dat ook wij ons van onze verantwoordelijkheid be wust zijn, tegenover ons volk en tegenover God. Na deze rede was het duidelijk, dat het voor- loopig in elk geval vrede zal zijn tusschen het kabinet-Colijn II en de R.K. fractie. Na een anti-kloosterlingenbetoogje van Ds. Lingbeek (Herv. Ger. St.) hield Ir. Albarda (S.D.) een philippica tegen heel de wijze van oplossing der in Juli ontstane crisis. Waar aan ontleende Dr. Co lijn het recht om na de mislukking der formatie-Aalberse de zaak kalmpjes op den ouden voet voort te zetten? Want zoo toch staat de zaak. Zeker, een kleine de partementale ver deeling. opneming van Mr. Slingenberg in het kabinet, wat ech ter al vóór de crisis vaststond, (de jong ste bewindsman maakte 'n handgebaar, dat op z'n minst twijfel omtrent de juistheid dezer bewering uitdrukte), doch met dat al veranderde er in wezen niets. En dit zonder dat inmiddels gebleken was, dat de Regee ring nu voortaan weer wel het vertrouwen van de meerderheid zou hebben. Integendeel, de gronden waarop Mr. Goseling (R.K.) een hem aangeboden portefeuille weigerde, wezen er op. dat de ruzie met de R.K. fractie niet was bijgelegd. Noch in de Troonrede, noch in de milli oenennota en evenmin in Dr. Colijn's giste ren uitgesproken regeeringsverklaring viel iets te constateeren, dat er op wijst, dat het Kabinet-Colijn II ook maar eenigermate ver schilt van het Kabinet-Colijn I. Nadat de leider der S.D. Kamerclub nog eenige maatregelen ter handhaving van den gulden had bepleit, zooals controle op de de viezen en een verbod van gouduitvoer, tenzij die uitvoer noodzakelijk is voor den import van goederen, verkondigde ook de heer Ker sten (Herv. Ger.) aat er niets nieuws onder de zon was, sinds Colijn's tweede combi natie optrad. Bij gebrek aan verder inge schreven sprekers stonden we al om kwart voor vier op straat, met de bedreiging echter van een avondvergadering op morgen. E. v. R. J. W. Albarda (SP.A.P.) Naosf de alom bekende z.o Genever. thans een nieuw type (extra droog)^^^^£7 (Adv. Ingez. Med.) Het treinverkeer Zandvoort- Haarlem-Amsterdam. Ook meer treinen HaarlemAmsterdam. rln aansluiting op de mededeelingen van ons vorig nummer over het treinverkeer Haarlem- Zandvcort in verband met de electrificatie van die lijn ontleenen wij nog aan de offi- cieele mededeelingen van de Forensenver- eeniging voor Haarlem en omstreken: Gedurende den Winterdienst 19341935 reden er van Zandvcort naar Haarlem 21 trei nen, waarvan slechts ongeveer de helft door ging naar Amsterdam, dus zonder overstap pen. Gedurende den Winterdienst 19351936 zul len er van Zandvoort naar Haarlem 24 trei nen rijden, waarvan er 20 direct doorgaan naar Amsterdam Op Tiet. traject ZandvoortHaarlem is er dus een uitbreiding van 3 treinen, op het traject HaarlemAmsterdam echter een uitbreiding van 12 treinen, doordat méér diensten direct doorgaan naar Amsterdam. In omgekeerde richting, dus Amsterdam HaarlemZandvoort, reden er gedurende den Winterdienst 19341935 20 treinen, waarvan 15 met overstappen te Haarlem. De. Winterdienst 19351936 geeft 24 trei nen, waarvan slechts 4 met overstappen te Haarlem. Men zal dus van 6 October 1935 af, ver geleken met den vorigen Winterdienst, 15 treinen méér hebben van Amsterdam naar Haarlem. Alles tezamen komt er dus belangrijk meer vervoersgelegenheid per spoor voor de inwo ners van Haarlem en Zandvoort, naar en van Amsterdam. SYNAGOGEDIENSTEN NED. ISR. GEMEENTE. Rosch Haschanah: Vrijdagavonddienst bij den Ingang van Sabbath te 6.30 uur. Ochtend dienst op beide dagen te 6.30 uur. Zondag: Pre dikatie en Tekie'ath Sjofar te circa 8.45 uur. Middagdienst op beide dagen te 2 uur. Avond dienst bij het invallen van ..Nacht". Werkdagen: Ochtenddienst te 6.15 uur. Maandag; Middag- en avonddienst te 6.30 uur. Avonddiensten te 7.45 uur. Talmoed Torah: van Dinsdag af te 7.15 uur. De Diensten vinden plaats ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11. Talmoed Torah en de Avonddienst van Dinsdag af wordt verricht in het Gemeente- gebouw, Lange Wijngaardstraat 14. Heden het werk hervat. Tegen voorstellen van de fabrikanten. Het Stakingscomité te Tilburg heeft, ondanks de wijziging door de Fabri kanten Vereeniging in de voorstellen van den burgemeester aangebracht, den stakers geadviseerd heden het werk te hervatten daar het de aan gebrachte wijziging niet van zeer groote beteekenis acht. In een druk bezochte openbare ver gadering op de wielerbaan, is dit be sluit Woensdagavond aan de stakers medegedeeld. Zooals gemeld, hebben de stakers Dinsdag met overgroote meerderheid de voorstellen van den bemiddelaar aangenomen, zoodat thans, nu ook het voorstel van de fabrikanten is aanvaard, de staking in de Tilburg- sche Wollen Stoffenindustrie, haar einde is genaderd. De arbeidersorganisaties „St. Lambertus", „De Eendracht" en „Unitas" hebben Woens dagavond per circulaire hun leden eveneens geadviseerd heden den arbeid te hervatten. De besturen verwachten, dat dit parool alge meen zal worden opgevolgd. TEKAAKDEBESTEJLEING IJ. F. VAN EG MUNT Onder veel belangstelling heeft gistermid dag op de begraafplaats Westerveld te Vel- sen de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer IJ. P. van Egmont, architect en bouwondernemer, overleden te Aerdenhout. De heer P. J. Overberg, directeur van een der bijkantoren der Incassobank te Amster dam, heeft in de aula als vriend gesproken en er op gewezen dat de overledene zijn grootste geluk vond thuis in zijn gezin. Daarbuiten was er weinig dat hem boeide. Zijn vrienden zijn hem dankbaar voor zijn gulle vriendschap. Hij kende God en was bereid te stervei. Op verzoek van de familie heeft spr. dank gezegd voor de belangstel ling, waarna allen het stoffelijk overschot naar de laatste rustplaats hebben begeleid. Met een halven cent per liter. Spoedig einde aan de pont-misère te Velsen? Tien millioen voorshands voor tunnel uitgetrokken. Ten behoeve van de financiering van den versnelden bruggenbouw is thans bij de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend houdende maatre gelen tot verhooging van de tijdelijke heffing van het bijzonder invoerrecht op benzine. Voorgesteld wordt, deze heffing van acht gulden te bren gen op acht gulden en zestig cent per 100 K.G. Hiervan zal, naar in de me morie van toelichting wordt medege deeld, een verhooging van den ben zineprijs met een halven cent per liter het gevolg zijn. In art. 2 der voorgestelde wet wordt be paald, dat gedurehde tien jaren, ingaande 1 Januari 1936, in maandelijksche termijnen een bedrag van f 2.250.000 per jaar in minde ring van de opbrengst van de invoerrechten wordt tegoedgeschreven aan de middelen van het Verkeersfonds. Als datum van inwerkingtreding der wet wordt voorgesteld 1 Januari 1936. De wet zou duren tot 1 'Jan. 1939. In de toelichting wordt meegedeeld, dat dit voorstel is ingediend, daar de Tweede Kamer geringe geneigdheid heeft getoond de tijde lijke tolheffing te aanvaarden. Voorts staat in de toelichting vermeld: De regcering is tot de overtuiging gekomen, dat niet alleen de reeds ver melde bruggen moeten worden ge bouwd, maar dat de toeneming van het verkeer over het Noordzeekanaal bij Velsen evenzeer om spoedige verbe tering van den kanaal-overgang vraagt, door den bouw van een tunnel onder, of van een hooge vaste brug over het Noordzeekanaal. Voor de toevoeging van dit belang rijke kunstwerk aan het plan tot ver snelden bruggenbouw wordt voors hands f 10 millioen uitgetrokken. Het is te voorzien, dat binnenkort te Velsen zelfs met drie gelijktijdig in dienst zijnde ponten verkeersopstop pingen niet zullen uitblijven. Meer ponten zullen het waterverkeer hin deren, en omgekeerd zal dit verkeer het toenemende landverkeer gaan be moeilijken. Het van elkander onaf hankelijk maken van beide soorten verkeer is een steeds dringender eisch te achten. Bij het wetsontwerp zijn bijlagen gevoegd met uitvoerige becijferingen, waaruit blijkt, dat. met een tienjarige storting in het Ver keersfonds van f 2.5 millioen, verkregen uit de verhooging der benzinebelasting met circa een halven cent per liter, een voldoende dek king voor een' versnelden bruggenbouw ver kregen wordt. Tevens blijkt hieruit, dat deze werken in slechts ruim twintig jaar worden afgeschreven. De in het wetsontwerp voorziene jaarlijk- sche storting is berekend op een gemiddelde belastbare hoeveelheid benzine van 375.000 000 K.G per jaar, hetgeen aan de hand van de statistieken over de laatste jaren wel een aan nemelijke basis voor de berekening is te achten. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 26 September: In het Nutsgebouw alhier werd Zater dag een vergadering gehouden van de onderwijzers in het arrondissement Haarlem. De schoolopziener, dr. E. van der Ven, presideerde. Een zeventigtal onderwijzers en onderwijzeressen waren opgekomen. De heer J. Spaan Jr., diende, na de behandeling van eenige huishoudelijke onderwerpen, voorstellen in omtrent een doelmatige inrichting van het be stuur der arrondissementsbibliotheek, welke werden aangenomen. De volgende twee vraagpunten wer den vervolgens aan de orde gesteld: a. Wordt in de lagere school vaak niet te veel tijd besteed aan het beredeneerd oplossen van vraagstukken en te weinig aan het uit het hoofd rekenen? (In te leiden door den heer J. J. Franken), b. Is het weglaten van de paedagogiek opvoedkunde) als examenvak wel een ramp te achten? (In te leiden door den heer W. A. P. F. L. Bakker) Uit de inleiding dezer twee punten ontwikkelde zich een belangrijke discus sie, waaraan door voor- en tegen standers van het examen in de paeda gogiek met vuur werd deelgenomen. Men besloot op voorstel van den voor zitter, om het aantal motiën betreffen de deze aangelegenheid, niet met nog een te vermeerderen. Uit de discussiën bleek ten duidelijkste, dat de voorstan ders in deze vergadering verreweg de overhand hadden. De districts-schoolopziener dr. W. B. J. van Eyk. was mede ter vergadering tegenwoordig. moest ik ook weer aan denken EEN LOT VAN BREDERODEDUIN Trekking 3 October a s. (Adv. Ingez. Med.) Door onze lens gesnapt. Pastoor F. C. van Beukering. Al is pastoor Van Beukering slechts drie jaar in Haarlem, toch behoort hij reeds tot de bekende Haarlemmers. Vóór zijn komst in Haarlem was hij bij de Haarlemmers bekend om zijn pionierswerk in de Liturgische be weging, om zijn practisch onderricht en voor beeld in den openbaren eeredienst der Ka tholieke Kerk. Door zijn rustig an streng logisch betoog in zijn onderrichtingen, zijn cursussen en zijn radio-voordrachten weet hij velen te boeien en te overtuigen. Behalve de indirecte resultaten bij duizenden door zijn woord bereikt, heeft hij een blijvend gedenk- teeken van zijn artistiek en logisch verant woordelijke ideeën opgericht in de monumen tale kerk van Kropholler te Rotterdam, in de parochie van St. Antonius Abt, waar hij gedurende ruim 22 jaren de zielzorg waar nam. Cok tijdens zijn verblijf in Haarlem heeft Pastoor Van Beukering zijn liturgische werk zaamheden door de practijk van den eere dienst in zijn eigen parochie van de Jansstraat, en door zijn cursussen in andere Haarlemsche parochies, met kracht voortgezet.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5