2'H HOED arrond. rechtbank. Rubriek voor Vragen. RADIO' Radio-Programma VRIJDAG 27 "SEPTEMBER 1933 HSSEEEM'S DSGÏÏCSH1 Aanrijding in de Haarlemmermeer Op 5 Juli had een aam-ij ding plaats tus- schen twee auto's in de Haarlemmermeer, waarbij een persoon ernstig werd gekwetst. Later bleek, dat hij drie ribben had gebroken en dat de longen waren gekwetst, zoodat hij. gelijk Dr. de Ruter thans verklaarde, in le vensgevaar heelt verkeerd. Van 5—31 Juli is de getroffene in het Diaconessenhuis ver pleegd geworden en toen was hij nog niet ge heel genezen. De autobestuurder, die schuld aan de aan rijding zou hebben, stond thans terecht we gens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Hij had op den Slotenveg gereden, waar deze den Schipholweg kruist en, zoo hij zei, met een vaart van ongeveer 55 K.M. Bij de kruising zou het uitzicht naar rechts eenigszins belemmerd zijn geweest door een boerderij. Bij de kruising gekomen, na derde langs den Schipholweg een auto met een, naar verdachte beweerde, ontzettende vaart. Dit zou oorzaak zijn geweest, dat hij niet tijdig kon oversteken. Hij remde wel, maar de rijtuigen botsten en de bestuurder van de andere auto werd daarbij gekwetst. De president en de rechters merkten op, dat verdachte den ander, die van rechts kwam, voorrang had moeten geven en voor de krui sing zijn vaart zooveel had moeten verminde ren, dat hij had kunnen stoppen. De aangere- dene verklaarde, dat zijn auto niet sneller kan rijden dan 60 K.K. en zijn vaart niet grooter was geweest dan 35 K.M. Hij had de auto van links eerst op het laatste oogenblik gezien. De officier achtte verdachte schuldig aan de aanrijding en eisehte 400 boete met een maand hechtenis voorwaardelijk. Verduistering van steungelden te Hillegom De gewezen directeur van de arbeidsbeurs en steunverleening te Hillegom heeft terecht gestaan terzake, dat hij zich in de jaren 1932 tot 1934 steungelden, gedeeltelijk eigendom van de gemeente Hillegom, gedeeltelijk van het Rijk, heeft toegeëigend en dat hij valsch- heid in geschrifte heeft gepleegd door op steunuitbetalingsstaten valschelijk de hand- teekeningen van personen voor kwitantie te plaatsen, die geen steun hadden en aan wie de vermelde bedragen dan ook niet waren uit betaald. Gehoord werd een gewezen ambtenaar der steunverleening, die verklaarde, dat hem door verdachte was opgedragen de kas te houden. Meermalen had getuige aan verdachte op diens verzoek voorschotten uit de leas gegeven, zonder dat die door verdachte waren terugbe taald. Ook had getuige meermalen gezien, dat door verdachte op steunuitkeeringslijsten handteekeningen werden geplaatst van perso nen, die geen steun trokken. Getuige was niet door den wethouder belast met het houden van de kas en als verdachte hem den sleutel van cfe geldkist een enkelen keer vroeg, heeft hij dien steeds gegeven. Een ambtenaar van de gemeente Hillegom, die nog in functie is, verklaarde ook gezien te hebben, dat verdachte de handteekeningen plaatste; hij had er verdachte wel eens op ge wezen dat dit niet juist was, waarop verdach te geantwoord had, dat de verantwoording voor hem was. Deze getuige had ook eens ge zien, dat vorige getuige aan verdachte per soonlijk f 5 uit de kas had gegeven. Verdachte zei, dat getuige het niet gezien kan hebben, waarop deze antwoordde, dat zijn collega, de vorige getuige, hem op een keer had aangestooten toen hij die uitbetaling zou doen, om hem er zoodoende attent op te ma ken. Volgende getuigen waren arbeiders, wier namen op de steunlijstsn voorkwamen en die verklaarden op de tijdstippen waarvoor de lijsten golden, geen steun te hebben getrokken en niet op een lijst voor ontvangst van steun geld te hebben geteekend. Verdachte bekende zich door den gehoor- den getuige voorschotten uit de kas te heb ben laten geven; het waren bedragen van 5, 10, 25 gulden en andere bedragen. Ook wer den, naar verdachte op een vraag aan den president verklaarde, gelden uit. de kas ge bruikt voor andere doeleinden dan waarvoor ze bestemd waren, b.v. voor thee en sigaren. Eveneens bekende verdachte het door hem plaatsen van de valsche handteekeningen, maar hij beweerde dat de wethouder hem dit zooal niet gelast, dan toch aan de hand ge daan zou hebben. Verdachte zei, dat hij zich in 't geheel onge veer 300 heeft toegeëigend. Op een vraag van den verdediger, Mr. W. Huynen aan den burgemeester van Hille gom, eveneens als getuige verschenen, of het rapport, dat op last van den minister door twee rijkscontroleurs is uitgebracht, van be lang kan zijn in deze strafzaak, antwoordde de burgemeester, dat hij dit niet kon beoor- deelen, omdat hij het rapport nog niet gele zen had. De president vroeg of de verdediger bedoelde dat verdachte niet altijd op eigen ge zag had gehandeld, doch ook met autorisatie van den wethouder. De verdediger zei, hierop te doelen. Op een vraag van den president aan ver dachte of hij de eerste valsche handteekening uit eigen initiatief dan wel in overleg met een wethouder heeft geplaatst, antwoordde ver dachte dit niet te weten. De burgemeester verklaarde nog, dat hij er nimmer in toegestemd zou hebben, dat de ver antwoordelijkheid voor de steunregeling, wel ke bij B. en W. berust, zou overgaan op een der. leden van het Dagelijksch Bestuur. De officier van justitie vond de gepleegde feiten zeer ernstig. Er was wel een reclassee- ringsrapport uitgebracht, dat op een voor waardelijke veroordeeling aanstuurde, door erop te wijzen, dat het gebrek aan controle verdachte te veel vrijheid had gelaten, maar de officier vond de gepleegde handelingen te ernstig en eisehte daarom een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van 4 maanden. De verdediger achtte het noodig, dat de rechtbank kennis zou nemen van het door de Rijkscontroleurs uitgebracht rapport, waar uit zou blijken, dat er verschillende fouten waren bij de steunregeling. Er moesten bedra gen verantwoord worden, die niet direct ver antwoord konden worden en dit gevoegd bij het absolute gebrek aan controle maakte, dat verdachte, die als een uitstekend ambtenaar bekend staat, het slachtoffer van de omstan digheden werd. Pleiter drong aan op de uiterste clementie. Vervolgens stond terecht de gewezen kas houder uit de vorige zaak, wien eveneens was ten laste gelegd toeëigening van steungelden en het plaatsen van een valsche handteeke ning op een lijst, die ter verantwoording voor uitbetaalde steungelden moest dienen. Als getuige verscheen een persoon, voor wien -valschelijk was geteekend en deze ver klaarde over het tijdperk waarover de uitbe- talingsstaat loopt, geen steun te hebben ge- ha' De verdachte uit de vorige zaak, nu als ge tuige gehoord, verklaarde, dat verdachte wel eens overwerk verricht had, waarvoor deze betaling had gevraagd, doch de wethouder had dit niet gewild. Getuige heeft er toen wel eens met verdachte over gesproken dat, als deze er wat op wist te vinden, hij wel betaling kan krijgen. Verder is daarop niet ingegaan. Verdachte zei, dat getuige, de directeur, eens bij hem kwam met een lijst van zekeren Smit, die geen steuntrekker was. en gezegd had: Teeken maar op die lijst van Smit; dat is voor je overwerk. In het geheel zou dit 14 of 15 keer gebeurd zijn, telkens voor 3.zoodat verdachte in t geheel 42 of 45 gulden zou hebben ont vangen. Verdachte zei, dat hij de lijst van Smit heeft geteekend, denkende dat dit mocht, omdat de directeur het ook deed. Hij teekende niet met den naam van Smit, maar met zijn eigen naam, omdat Smit zelf niet, zooals hij wist, kon schrijven. Een twee de ambtenaar teekende daarbij. Die twee hand-teekeningen kwamen dus in de plaats van die van Smit en gaven recht op uitbeta ling aan Smit. Smit kreeg echter het geld met. De officier achtte het feit te ernstig voor een voorwaardelijke veroordeeling, maar als verzachtende omstandigheid gold zeker, dat de directeur het voorbeeld had geaeven en verdachte in die richting had gestuurd. Tegen dezen verdachte werd 14 dagen ge vangenisstraf geëischt. In alle zaken uitspraak over 14 dagen. Diefstal van bloemen. Eén kweeker te Aalsmeer ontdekte, dat as ters uit zijn tuin waren gestolen en een paar dagen later bemerkte hij, dat dit weer was gebeurd. Hij vermoedde, dat de dief uit een bepaalde richting kwam, waarom hij een touwtje spande en den volgenden dag be speurde hij. dat hij goed had gedacht. Inmiddels waren er een groot aantal as ters-gestolen, naar schatting wel voor f40.—. De benadeelde waarschuwde de marechaus- sée, die zich verdekt bij het bloemenveld op stelde. en ontdekte, dat een persoon zich. toen het duister was, een weg door de haag baande, het bloemenveld insing en zich bukte. De marechaussées hoorden het af knappen van stengels. De man werd toen aangehouden en het bleek, dat hij blootsvoets was en verder ge kleed in een costuum dat hem bij het loopen niet hinderde. Thans stond de man terecht en hij ont kende de dief van de asters te zijn. ofschoon in zijn woning ook nog asters waren ge vonden. Hij beweerde, dat hij het bloemen rand was ingegaan om te slapen. Het strafblad van verdachte sprak niet in zijn voordeel; reeds 21 maal was hij voor diefstal en andere delicten veroordeeld. De officier van justitie nam dan ook weinig notitie van het verweer en eisehte 6 maan den gevangenisstraf. Aanrijding te Wormerveer. Op 11 Augustus kwam te Wormerveer bij de Warmoesstraat een auto in botsing met een motorfiets, waarbij de bestuurder van deze laatste viel en een pols brak, welk on geluk hem 14 dagen verhinderde zijn werk te doen. Ook zijn echtgenoote, die op de duo zat viel doch werd niet ernstig gekwetst. De autobestuurder stond thans terecht we gens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Uit zijn verhoor en dat van den motorrijder bleek, dat de aanrijding- veroorzaakt was, doordat de autobestuurder een.bocht afsneed. Hij verontschuldigde zich hiermee, dat de zon hem in 't gezicht ge- sehenen zou hebben. De officier van justitie was van oordeel, dat verdachte onvoorzichtig had gereden, doch nam in aanmerking, dat hij "niet als een woest rijder bekend staat. Geëischt werd f 40.boete en een maand hechtenis voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Een kapper te Haarlemmermeer was in beroep gegaan van een vonnis van den kan tonrechter, die hem voor het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde had veroordeeld tot 2 x f 75.boete of 2 x 25 dagen hech tenis. Het bleek, dat de kapper twee personen 'S Dat Dinsdagavond 1 October! Een wedstrijd met schit terende prijzen!! (Adv. Ingez. Med.) voor rheumatiek had behandeld, hetgeen hierin bestond, dat hij ze betastte en kruiden zoomede smeersels verstrekte, waarbij hij een gebruiksaanwijzing voegde. Deze artike len werden van verdachte gekocht, die er zich goed voor liet betalen. Dat dit niet een vriendendienst was, maar dat de kapper het beroepsmatig deed, bleek uit het feit. dat hij advertenties plaatste en daarin de namen noemde van personen, die door hem genezen zouden zijn. Een der patiënten verklaarde thans dat zij na het gebruik van kruiden en smeersel de rheumatiek was kwijt geraakt, de vol gende getuige kon geen gunstig resultaat meedeelen. De officier van justitie was van oordeel, dat verdachte de geneeskunde had uitge oefend en vroeg dezelfde straf als was op gelegd. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Politiebureau, Sme- destraat. handschoenen en ceinturen; num mer postbus; v. Zon, Dolfijnstraat 20, arm band: Akkooy, Spaarnwouderstraat. 68, kin- derbril; Garage, v. Keulen, Leidschevaart, kano: v. Deuwsen, Romolenstraat 52. doosjes, inh. geld; v. d. Hout, Regulierstraat 18, direc- toir; Faber, Zocherstraat 72, dop radiateur; v. Eeden, Saenredamstraat 80, etui,inh. reduc- tiekaart en photo; Scholte, Eikenstraat 33. hond; Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt, hond; Asyl, Ridderstraat 11, hond; Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt, katten; Asyl, Rid derstraat 11, katten: v. d. Bergh, Kinderhuis singel 16, halsketting: Vrolijk, Thomsonlaan 43, Alpinomuts; Politiebureau, Smedestraat, jongenspet; Minis, Drappenierstraat 19, por- temonnaie; Jansen, Ripperdapark 23, kinder ringetje; de Pater, Schoterweg 144 rd., rijwiel plaatje; Miezenbeek, 2e Hoogerwoerddwars- straat 4-2, kindertasch met inhoud; v. Baekel, Haitsma Mulierstraat 92, tasch met schrijfge reedschap. Handschoenen en ceinturen. Politiebureau. Smedestraat, actetasch met inhoud. Oranje boomstraat 146, idem, de Wit, Van Marumstr. 45, broche. Van 't Hert, Harmenjansstr. 4S. R.K. Kerkboek. Proost. Vergierdeweg 39. duim stok, Koning, Van Oosten de Bruijnstraat 220 duif, Kuhiemaijer, Voorhoutstr. 3, gebit, Haa- lem, Zomerkade 67. dameslaars. Huisman, Wil- helminastraat 55. penning (herdenking auto club) Kimmel, Nic. Maesstr. 90b. Amsterdam, rijwielplaatje, v. Kuijeren, Ged. Schalkburger- gracht 71, idem. Hagendoorn. Schermersti-aat 2'1 rood, idem, Wijk, A. L. Dyserinckstr. 82. kinderschoentje, Zandvliet, Oude Weg 153. De Haarlemsche Speeltuin Federatie heeft propaganda- plannen. Nu het 10 jaar geleden is. dat de eerste speeltuinvereeniging in Haarlem is gesticht, heeft de Haarlemsche Speeltuin Federatie be sloten een intensieve propaganda voor het speeltuinwerk te beginnen. Zij wil namelijk, natuurlijk na goedkeuring van B. en W., een zesweeksche propaganda- actie (er zijn in Haarlem zes speeltuinver- eenigihgen) aanvangen. Te dien einde zal Zaterdag. 28 September, een propagandatocht door de Rozenprieelbuurt waar onlangs de speeltuinvereeniging Rozen- prieel is opgericht, worden gemaakt. 12 Octo ber, eveneens op Zaterdag, wordt een derge lijke tocht door de Leidsche buurt gemaakt. Men zal pogen te bereiken, dat de kinderen van de speeltuinvereeniging in die buurt, die een mondharmonicaclub hebben, een paar nummers ten gehoore zullen brengen. 19 October, een week later dus, trekt men naar de vereeniging Flora bij de Pijlslaan. Hier ïal, naar men hoopt, een clubje kinderen van de vereeniging een demonstratie geven van zijn vaardigheden. Zaterdag 26 October staat een tocht naar Haarlem-Noord, naar de vereeniging Meerlebosch op het programma. Een uitvoering van gymnastiek, rythmische dansen en een standengroep zal worden ge geven. 2 November, den Zaterdag daarop, zal een tocht worden gemaakt naar het Ooster kwartier, waar ook een demonstratie wordt gegeven. 9 November tijgt men naar Te Zaanen, welke vereeniging nog geen speeltuin heeft, doch spoedig met medewerking van B. en W. hoopt te krijgen. Kinderen van Meerlebosch zullen hier hun vaardigheid toonen. Tot slot van deze ..zesweeksche'' stelt men zich voor een gemeenschappelijke openlucht bijeenkomst te houden op de Nassaulaan op 16 November, waar uitvoerige gymnastiek en dansoefeningen zullen worden gedemon streerd, terwijl de kinderen vermoedelijk ook zullen zingen, Op al deze tochten hoopt men muzikale medewerking te krijgen van muziekvereeni- gingen al of niet aangesloten bij de Federatie van Haarlemsche muziekvereenigingen. Om voor den winter goede leiding voor de kinderen te verzekeren wil het bestuur cursus sen voor aanstaande leiders en leidsters, ouders uit de vereeniging geven. Ten bate van deze cursussen zullen tijdens en na de bijeen komst en de tocht op 16 November loten ver kocht worden van een door B. en W. goedge keurde loterij. Ook zal door middel van cir culaires de propaganda worden gevoerd. V olksuniversiteit. Het programma. Men schrijft ons: Een zestal cursussen der Volksuniversiteit, die eerlang aanvangen, vragen aandacht. Al lereerst „Het. Amerika dat de toerist niet ziet" door Dr. A. N. J. den Hollander te Amsterdam, die eenige jaren geleden al eens een lezing voor leden der V.U. gehouden heeft en zich bij die gelgenheid heeft doen kennen als een aange naam en enthousiast spreker. Hij is „Research Fellow" van de .Rockefeller Foundation" en kent de Nieuwe Wereld als weinigen. Het spreekt vanzelf, dat velen belangstelling ge voelen voor deze lezingen, die ons nu eens niet naar het Amerika der „wolkenkrabbers" voeren moet maar naar het Amerika der In dianen en negers, der „gestrande voortrekkers" en der „Ku-klux-Klan"-mannen. Moet er nog iets gezegd worden over den cursus van den begaafden Dr. W. H. C. Ten- haeff over Spiritistische verschijnselen? Dr. Tenhaeff is de objectieve en wetenschappe lijke bestudeerder'van alle verschijnselen op parapsychologisch gebied. Iieder die verleden jaar zijn cursus heeft bijgewoond, zal verstomd gestaan hebben over de uiterst merkwaardige resultaten, waartoe zijn onderzoekingen heb ben geleid. Deze geleerde is geen spiritist, in- zooverre hij de bekende verschijnselen van de „bezetenheid", „het geesten zien", de „bilo catie" en het ..spoken" niet op dezelfde wijze pleegt te verklaren, als de spiritisten dat ge woonlijk doen. maar hij staat op grond van zijn objectieve onderzoekingen lang en lang niet meer op het standpunt, dat hij het be staan van genoemde verschijnselen ontkent. Vermelden wij nog, dat op den vierden avond de vraag „Zijn er bewijzen voor een persoonlijk voortbestaan?" behandeld wordt. De cursussen van Dr. G. H. van Senden over „Het probleem van de „Rechter"- en „Linker"- DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés va?i Haarlem's Dagblad wordeii door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en ioooji- plaats. Vragen, jcaaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECHTZAKEN VRAAGIk mocht van een buurman mijn an tenne aan diens paal bevestigen, maar nu loopt mijn draad geheel vrij over het dak van een an deren buurman. Heeft deze nu het recht den draad door te knippen? ANTWOORD; Neen. maar gij hebt evenmin het recht den -draad zonder diens toestemming over diens grond te hebben. BELASTING ZAKEN VRAAG: Ik ben gehuwd: heb geen kinderen: woon in IJmuiden en ben naar een inkomen van 11S2.aangeslagen voor 37,26. Is dit wel juist? ANTWOORD: Ja. de berekening is juist. DIEREN VRAAG-; Hoe moet: ik van den winter mijn terrarium met hagedissen, dat nu nog in den tuin staat, verzorgen? Kan ik het In de huiskamer zetten? ANTWOORD: Ja. op kamertemperatuur, d. i. 15 graden Celcius of 65 graden F, RECEPTEN VRAAG: Hoe moet ik antiek tin, dat op som mige plaatsen sterk geoxideerd is, weer tot in de gaatjes schoon krijgen? ANTWOORD: Tin kunt gij het best schoonma ken door het stevig af te borstelen met heet wa ter, Het blijf het best, als het zoo min mogelijk aan emperatuurswisseling wordt blootgesteld, an ders wordt het licht aangetast door de z.g. tin pest. VRAAG: Hoe is het recept van z.g. „hecte bliksem"? ANTWOORD: Benoodigd: 1 K.G. zure appelen (of 1 pond zure en 1 pond zoete appelen); 1V2 K.G. aardappelen. 4 ons mager pekelspek en 10 gram zout. Wasch het spek met lauw water en laat het met ongeveer 1/2 liter kokend water een half uur koken. Schil de aardappelen", wasch ze en voeg ze met het zout bij het kokende spek. Schil de appelen, snij ze in vieren: ontdoe ze van de klokhuizen en voeg ze bij al het overige. Laat dan alles samen gaar worden (ongeveer 1/2 a 3/4 uur); breng het vleesch over op een vleesch- schotel en stamp de aardappelen met de appelen door elkaar. Zorg dat gedurende het koken liet water niet te veel verdampt en doe er dus', als het noodig blijkt, nog wat kokend water bij. VRAAG: Hoe maakt men een kaalgeworden zwart lederen tasch weer mooi zwart? ANTWOORD: De geheels tasch gelijkmatig en licht afschuren met het fijnste schuurpapier (no, 00). VRAAG: 1. Hoe is het recept voor een smake lijke tomatensoep voor 4 personen? 2. Hoe steriliseert men tomaten? 3. Hoe maakt men tomaten in het zout in? ANTWOORD: 1. Benoodigd: iy2 liter water met zout of bouillon" 12 tomaten; 10 witte peper korrels, 1 ons ui. 2 laurierbladeren; 45 gram bloem en 55 gr. boter. Maak de tomaten schoon, wasch en kneus ze; laat ze in het kokende vocht, waarin de peperkorrels, de laurierbladeren en de gesnipperde ui, fijn koken (10 a 15 min.). Giet het vocht door een paardenharen zeef en wrijf er de tomaten zooveel mogelijk door. Breng er langzaam en flink roerend de boter en bloem bij: wrijf er goed de kluitjes uit; laat aan de kook komen en steeds roerend gaar koken (10 min.). Doe er desverkiezend wat citroensap door. 2. Gij kunt ze in het geheel steriliseeren door ze een half uur tot S0 graden te verhitten. 3. Neem de kroontjes van de tomaten: wasch ze goed schoon en doe ze in een zeer goed schoon gemaakte pot. Overgiet ze met koude pekel van 1 ons zout op een liter kokend water (afkoelen. tot het ijskoud Is). Doe er voor afsluiting een laagje geklaarde boter op. VRAAG: I-Toe maakt men speculaas? ANTWOORD: Benoodigd: 3 ons bloem. 1 Va ons boter, 1 Vz ons donkerbruine suiker; 7\'2 gram speculaaskruiden; zoo noodig een weinig melk om het deeg soepel te maken en een snufje bakpoe der. Kneed alle bestanddeelen door elkaar tot een soepelen bal. Poeder de speculaasplank mei rijstebloem goed in. opdat het deeg, ook uit de fijnste figuurtjes, goed loslaat. Druk een portie deeg in de figuren en neem met een scherp mes alles wat boven de tiithollingen uitsteekt, weg. Klop de gevormde deegfiguurtjes door een korten slag met de plank op de tafel uit de plank. Leg ze op een met boter besmeerd bakblik en bak ze in ongeveer een kwartier lichtbruin en gaar. VRAAG: "Wat kan men doen tegen het kraken van schoenen? Wij hebben reeds natte doeken en olie geprobeerd, maar het helpt niet. ANTWOORD: Het kraken verdwijnt, als de zool een paar maal goed nat is geweest, wat bij de natte dagen van heden allicht wel eens ge beuren zal. VRAAG: Hoe maakt men een gabardine regen jas weer waterproof? ANTWOORD: De jas goed wasschen In een lauw neutraal zeepbad: uitslaan en 10 minuten la ten uitdruipen. Daarna de jas 10 minuten behan delen in een aluinbad van 1 pond fijne aluin op een emmer warm water. Weer uitslaan en glad op een kleerhanger te drogen hangen. VRAAG: 1. Hoe verwijdert men inktvlekken uit groen bureaulaken? 2. Mijn inlaidzeil, parketpatroon, glimt prach tig, maar is vuil. Met heete soda, terpentijn of benzine krijg ik het niet schoon. "Weet u een middel? ANTWOORD: 1. Eerst stevig met warm wa ter afborstelen en dan zoo droog mogelijk wrij ven, velvolgens laat gij citroensap op de vlekken druipen. Na een half uur, als de inktvlek nog niet weg is, weer citroensap er op en weer rustig laten inwerken. Ten slotte met warm water af- sponsen en droog kloppen. 2. Het zeil stevig afboenen met een lauw sterk zeepsopje. waarin een scheut ammonia is ge daan. Goed afdrogen en den volgenden dag met was goed in- en uitwrijven. zijde der menschheid" en die van den heer tl. KLeibrink over „Astronomie" zijn uiteraard voor een speciaal publiek. De eerste leergang wordt georganiseerd in samenwerking met d „Stichting voor Religieus-Monistische cursus sen". de tweede met den „Haarlemschen weer- en sterrenkundigen kring". Men leidde intus- schen uit den geheimzinnigen titel van den eersten niet af, dat een eenvoudig mensclt daar niets aan hebben zou. Diepzinnig, maa.' niet onbegrijpeüjk-geleerd zijn de toespraken van Dr. van Senden en ieder, die de moeite zou willen nemen in het Programma de nader omschrijving van zijn onderwijs na te lezen zal ervaren, dat het hier gaa.t over belangrijke onderwerpen, waarvoor ieder wel eens bij zich zelf heeft trachten na te denken. E11 ook de onderwerpen van den heer Kleibrink gaan slechts „hoog" in letterlijken zin. De bedoe ling van deze lezingen is. om de opvallendste verschijnselen aan den winter- en zomerhemel zoo te "bespreken, dat ook de minst-geletterde belangstellende er veel aan hebben kan. En welk een genot wacht hem, wanneer hij voort aan naar den sterrenhemel opkijkende daar goede bekenden ontwaren kan. waarover hij veel belangwekkends heeft mogen vernemen! Vervolgen wij nog met de mededeeling, dat de bekende beeldhouwer Theo van Reyn over zijn vak zal vertellen;. „De beeldhouwkunst van alle tijden!" Het is een zeldzame gelegenheid iemand als de heer Van Reyn over zijn mooie kunst te hooren spreken. Wij twijfelen niet of velen zullen lust gevoelen dezen cursus te gaan volgen. Is niet het genieten van kunst mogelijk voor ieder, die ontwikkeld of niet ontvankelijk daarvoor is en zich eenige moeite vermag te geven? Tenslotte de opwek king om ook eens te letten op dat gedeelte van het programma, dat de „werkcursussen" bevat. Behalve Italïaansch door mej. Bierens de Haan zal er dit jaar ook een cursus Fransch gegeven worden door mej. Dr. Duinker voor degenen „die weinig Fransch kennen, of het geen ze ervan geleerd hebben weer vergeten zijn". Mogen ook deze leergangen een aantal deelnemers trekken, recht evenredig naar de belangrijkheid er van en mogen zoodoende ook dit jaar weer onze stadgenooten vooral de jongeren onder hen bewijzen hoezeer ze een, instelling als de V.U. weten te waardeeren. SCHOTERWEG 1 TELEFOON 1 é659 ^iiimiiiiiii|lil"",lli!ii!iii!!iiinuiiiiI,|l|ll||||,iiiinnniiDiuiiii|1,|ll||lliiiiiiiiiiiiiiiiiiinii,,|,ua ZATERDAG 28 SEPTEMBER HILVERSUM, 1875 M. v ARA-uitzending. 8.Gram.pi. 10.Morgenwijding VPRO. Voor Arb. i. d. Continubediv. De Bohemians olv. J. v. d. Horst-, „Fantasia olv. E. Walis, en VARA-Tooneel olv. W. v. Capeilen. 12.Gra- mofoonpl. 12 30 Strijkorkest olv. E. Walis. 1. Gram.pl. 1.151.45 Dubbel-X. olv. C. Steyn 2.„Hoe de toonkunst groeide". 2.15 Gram.pl. 3.Filmpraatje M. Sluyser. 3.15 Orvitropia olv. J. v. d. Horst. 3.40 Drs. W. Wienbelt: De zwerftochten van het goud in de crisis. 4. N. de Klijn (viool) en J. Jong (piano) 4.30 „De Krekeltjes" olv. L. Hulscher. 5.05 Gram.pl. 5.40 Literaire lezing J. Winkler. 6.„De Wielewaal" olv. P. Tiggers, en toespraak. 6.30 Fsperanto- uitzending. 6.50 Gram.pl. 7.De Notenkra kers olv. D. Wins. 7.45 Ir. C. Boot spreekt over de antl-lawaai-week. 8 00 Herh. SOS-Ber., nieuwsber. en VARA-Varia. S.15 Giam.pl. 3.30 Orgelspel C. Steyn. 9.— Gevar. programma mmv. E. Wulis en zijn orkest, de Ramblers olv. Th. Udvn Masman en solisten. 10.40 Gram.pl. 11.Vervolg gevar. progr. 11.30 12.Gram.pl. HILVERSUM 301 M. KRO-Uit zending. 8.00--9.15 en 10.Gram.pl. 11.3012— Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. en schlager- muziek. 2.Voor de jeugd 2.30 Sport. 3.00— 4.Kinderuur. 4 15 Orkestconcert en Gram. platen 6.20 Lezingen en gram.pl. 8.Berich ten. 10.30 Revue-programma. 11,30,-12— Gram.pl. DROITWITCII, 1500 M. 10.35—10 50 Morgenwijding. 11.05 Causerie. 11.20 BBC-Northern Orkest olv. T. H. Morri son, mmv. R. Moisenc (zang). 12.35 Gram.pl. 1.20 Commodore Grand Orkest olv. H. David son. 2.20 Coventry Hippodrome Orkest olv. Ch. Shadwell. 3.20 „Children's Jubilee Celebra tion", koor- en orkestconcert. 3.50 Het Squire Celeste Octet. 4.50 Troise en zijn Mandoline orkest. 5 35 Ambrose en zijn Band. 6.20 Be richten 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsch Inter mezzo. 7.20 BBC-Orkest olv. Cl. Raybould. 8.20 Fred. Hartley's Novelty Kwintet mmv. Brian Lawrence. 9Variété-programma. 10.Be richten. 10.30 Reportage uit Boedapest. 11.00 12.20 BBC-Dansorkest olv. Henry Hall, en Gram.pl. RADIO PARIJS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 12' 35 Orkestconcert olv. Doyeu. 8.20 Pianorecital. 9.05 „Jean de Nivelle" opera van Délibes. Mmv. solisten, koor en or kest olv. Bigot. 11.1012.35 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.202.20 Concert uit Rest. „Wivex" 3.50 5.50 Omroeporkest olv. Reesen. 8.2012.50 Bonte Avond voor Jongeren. KEULEN, 456 M. 6 50 Concert. 12.20 Orkestconcert. 2.35 Gram. platen 4.20 Gevar. concert mmv. solisten en het Omroeporkest olv. Kühn. 7.20 Concert. 8.30 „125 Jahre Oktoberfest wie es heute ist", gevar. programma. 9.30 Gevar. concert. 11.20—12.20 Dansmuziek. ROME, 412 M. 9.— I. „Al lupo". opera van Mulè. II. „La monacella della fontana", opera van Mulè. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Omroeporkest olv. Douliez, en Gram.pl. 1.30—2.20, 4.20 en 5.20 Gram.pl. 6.35 Omroeporkest olv. Douliez. 7.35 Gram.pl. 8.20 Salonorkest olv. Walpot. 10.30—12.20 Gram.pl. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 1.302.20 Omroepor kest olv. Douliez. 4.35, 5.20 en 6.50 Gram.pl. 705 Zang 7.35 Accordeonmuz-iek. 8.20 Waalsc'ne muziek olv. Fr. André. 10.30—12,20 Cabaret programma. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Zie Keulen. 9.30 Populaire volksmuziek uit Muchen. 10.20 Berichten. 10.50 Pianore cital. 11.05 Weerbericht. 11.20—1.15 Bamabas von Geczy en zijn orkest

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 15