i iso X Hcedeumms HERFST- IDEEëN SNELHEIDS-KONINCINNEN. Ons Wekelijksch Knippatroon. van Amerongen's Hoedenmagazijnen VRIJDAG 27 SEPT. 1933 HAARDE M'S DAGBCAD T4 (Adv. Ingez. Med.l Waar ligt Parijs aan? Aan de Seine heb ben altijd geleerd, maar onderzoekingen van bekwame aardrijkskundigen zouden uit gemaakt hebben, dat het moet zijn aan de Yonne, dat n.l. de Yonne de hoofdrivier is en dat de Seine de bijrivier is, dat dus niet de Seine naar zee stroomt, maar de Yonne. Dst een aardige hoed V-A' niet altijd duur be- y f hoeft te zijn, bewijzen ■- U deze DRIE MODELLEN gemaakt van goed vilt, in ZWART, BRUIN en BLAUW welke zijn genomen W "t— «eete van K. J-A Onze collectie in velours, haarvilt en en fluweel is buitengewoon, terwijl de prijzen LAGER zijn dan U zelfs van ons verwacht. Het wil toch nog niet goed, zoo dadelijk na de mooie zomerdagen in de donkere warme winterkleeren te kruipen en daarom heeft Madame Mode de charmante overgangs- toiletjes bedacht, die ons moeten verzoenen met de nadering van het barre jaargetijde. De stoffen, die we dragen, zijn warm, hoewel nog vroolijk van tint. Als de japon dik ge noeg is, hoeven we geen mantel te dragen, terwijl ook het charmante maixtelcostuumpje een ideale dracht is voor de koele, maar toch nog zonnige dagen. Op de illustratie ziet u een mantelcos tuumpje, opgefleurd door een gestreepte shawl. Daarnaast een aardige mantel van na turel kleux-ige angora wol. Tenslotte een japon, die door de knoopgarneering veel weg heeft van een mantel. Interessant zijn de mouwen. De japon is touwkleurig met langwerpige roode knoopen gecompleteerd. HET MENU VOOR DE HEELE WEEK (Adv. Ingez. Medj Zondag: aardappelcroquetjes; kalfsoesters, bloemkool, gekookte aardap pelen; sneeuwpudding. Maandag: carbonaden, savoyekool, gekookte aard appelen; fruit. Dinsdag: osselappen, spersieboonen, gekookte aard appelen; vanillepudding. Woensdag: gehakt, worteltjes, gekookte aardappelen; chocoladepudding. Donderdag: biefstuk, andijvie, gebakken aardappelen; gries met rozijnen. Vrijdag: gebakken makreel, rijst; beschuit met appelmoespuddihg. Zaterdag gebakken bloedworst met schijven appel, stamppot van roode kool met aardappelen; moccapudding. Haar antwoord laat me even wijs, bijna even wijs: „Dat weet ik niet, zegt ze daar heb ik eigenlijk nooit over gedacht. Waarom doet men dingen? Je moet iets doen en ik heb liier de meeste aardigheid in altijd gehad bovendien. Toen ik nog heel jong was (ze ziet er als een dertiger uit) ben ik er al mee begonnen. Eerst op motorfietsen dat was hier in Engeland later in Frankrijk ook auto-racen". Ze woont in Frankrijk vertelt ze, en rijdt daar ook het meest. Haar naam heeft ze daar in Montlhéry gemaakt. Het record, voor de grootste snelheid op die baan 147.8 mijl per uur staat op haar naam. „Maar waarom", onderbreek ik haar weer, vastbesloten haar het geheim te ontfutselen, „waarom hebt ge plezier in racen? Wat is de aantrekkingskracht: de snelheidssensatie, het avontuur, het-plezier om op een nieuw terrein met mannen te wedijveren? Wat is het precies?" Ze glimlacht en denkt even na. We zitten op twee benzineblikken in het schuurtje, waarin de race-wagen van Mrs. Wisdon, een der andere mededingsters, in zielige stukken uiteenligt, lijdende aan een onherstelbaar defect. „Ik weet het heusch niet", zegt ze. „Het is de motor en de actie misschien ook het gevoel van iets intens te doen. Het element van winnen en wedijveren, is misschien helaas maar erg zwak bij me ontwikkeld, en in ieder geval interesseert het me niet of ik van mannelijke of vrouwelijke collega's win". „Het feit, dat u een van de vier vrouwen bent, die morgen voor het eerst aan de Brookland-500-mijlrace deelnemen, is dus op zichzelf geen sensatie", vraag ik. „Iedere race is een sensatie" is het kalme antwoord, ..Ik wedijver niet met mannen, niet met vrouwen; ik wedijver met collega's- racers". Wat haar vooruitzichten voor morgen zijn? Daar kun je eenvoudig niets van zeggen, op een lange baan als de 500-mijl. Daar kan van alles gebeuren. Een paar weken geleden heeft ze hier het korte afstandsrecord voor vrouwen op Mrs. Kathleen Petre ook één der deel neemster voor de race van morgen ver overd, met een snelheid van 135 mijl (bijna 220 K.M.) per uur. Maar op zoo'n langen af stand kun je er werkelijk niets van zeggen, vooral niet op zoo'n ruwe baan als Brook- lands, laat ze er op volgen en ik zie dat in gedachten haar starende oogen de baan volgenrond en rond en rond, 500 mijl, dat is ongeveer 8G0 K.M. in het rond. Ik wensch haar succes voor den dag van morgen. Het laatste was ik van haar zie, is een been in roode pantalon, dat tusschen de wielen van haar Derby uitsteekt. Het laatste wat ik van haar hoor, is een zekere stem. die van onder den wagen bevelen aan mecaniciens uitdeelt Waarom, zeg ik tegen mezelf, zouden vrouwen niet aan autoraces deelnemen? Waar om zouden die vrouwen, die er zooveel plezier, zooveel zelfverzekerdheid en zooveel zelfver trouwen met hun werk uithalen, als Mrs. Stewart ongetwijfeld doet, waarom zou die niet racen? Het lijkt me plotseling de een voudigste kwestie ter wereld. Tevreden met deze uitkomst van mijn pro bleem, begeef ik me met een 30 mijl snelheid huiswaarts, zonder me daarvoor op mijn beurt te geneer en. VR. SILLEVIS. (Mrs. Stewart heeft de 500 mijlrace niet gewonnen. Die eer is te beurt gevallen aan haar mannelijken collega John Cobb. Red. HJ>.Ï m Brookland-500-mijl-race. KINDERKLEEDiNC Het wordt langzamerhand weer tijd om aan de wintergarderobe voor de kindex-en te gaan denkexi. En zooals dat voor kixideren het bes te is, moet deze weer zoo eenvoudig en prac- tisch mogelijk zijn!! Een manteltje met schouder kapjes is niet alleen heel aardig, maar ook practisch. daar het lekker wax-m zit. Het jurkje van gebloem de mousseline wordt zoo recht en eenvoudig mogelijk gehouden. Een enkel kanten kraag je is voldoende als garneering. Jongens kun nen we tegenwoordig al net zoo aardig klee- den als meisjes. Of vindt u het afgebeelde „pak" op de illustratie niet alleraardigst? Het blousje met het opknoopbroekje is zeer gewild voor het kleine jongetje. De schuine insteekzakken geven het geheel iets kordaats. Nr. 576: aardige cape om te dragen over een lichte japon. Benoodigd materiaal: 1.50 meter van 100 c.M. breedte. Prijs van het pa troon: 38 cents per stuk. Na. 588A: aardigs blouse van gestreepte zij de. Benoodigd materiaal: 1.75 meter van 100 c.M. breedte. Prijs vaxi het patroon; 38 cexit. Nr. 588B: mooie rok van Engelsche stof. Benoodigd materiaal: 2 maal de hoogte plus 10 c.M.; prijs van het patroon 38 cent per stuk. De afgebeelde patroxxen zijn in alle maten tegen de nevenvermelde prijzexx te verkrijgen bij „Afd. Knippatroxien" van 't bvxreau van dit blad AAN HUIS GEBONDEN De jeugdige moeder van eenige kirxdereix doet haar beklag: ze is zóó aan huis gebonden door de kleintjes, nooit kan ze er eexxs even uitloopen. Hulp heeft ze niet, daar is het in komen van haar man niet naar, dus moet ze de kinderen voor elk wissewasje meene men. waardoor ze er natuurlijk toe koxnt, de benoodigde boodschappen op te zamelen erx ze dan ineens achter elkaar af te doen. Maar we weten er alles van: boodschappen doen met kleixxe kinderen is een corvée en een ver moeiend corvée bovendiexi. Wil ze 's avonds eens uit, dan is ze afhanke lijk van een vriexidelijke buur of een familie- lid die wil komen oppassen, en xiatuurlijk kan ze daar maar zelden gebruik van makexi. Het kinderlooze vrouwtje van den dorps dokter wordt door haar moeder beklaagd: altijd is ze aan huis gebonden, als het dienst- meisje uit is moet mevrouw thuis blijvexx en' nu de hulp met vacantie is, kaxi ze geen voet buiten de deur zettexx. De vrouw vaxi den winkelier zou ook zoo dolgraag eens een tijdje met vacantie zijn ge gaan, maar wie behartigt dexx winkel wan neer zij exi haar man de zaak ixx dexi steek zouden latexi? En kan de betaalde kracht die 1 ze daarvoor nemen moeten, hun belangen zoo goed behartigen in een toch al zoo moeilijken tijd als deze? Zoo zijrx er meer vrouwen op te noexxxexi, die om eexi of andex-e x-eden eexi gebonden leven leiden en die toch wat graag eens een tijdje heele maal vrij zouden willen zijn zooals de ongetrouwde vriendin of kennis die een be trekking heeft en die met haar vrijen tijd kan doen en laterx wat ze wil. Misschien verdient ze wel niet zoo erg veel, maar haar vrijheid heeft ze daxx toch maar exi je behoeft geen rijkaard te zijn om toch van die aanlokkelijke vrijheid volop te kuxixiexi gexxietexi. Eix zelfs al heeft deze vrouw een geboxiden leven, de vrije tijd, dien zij heeft, is dan toch maar heelemaal voor haarzelf alleen, terwijl de moeder van het drukke gezin, of de vrouw- van den dorpsdokter, of de vrouw van den winkelier nooit klaar zijrx met haar kleine en groote plichten. Dat is de zaak. bezien van het standpunt van degene die zich gebonden voelt, maar van den anderen kant ziet het er wel eexiigs- zins anders uit. De vrouw met de betx-ekking zal inderdaad wel xia vijf of zes uur haar dagtaak als be ëindigd kunnen beschouwen, exi ze zal zich vrij voelen om te doen waar zij lust in heeft. Maar wellicht zal dat haar geen gevoel van bevrediging geven, alles wat zij doet, gebeurt immers voor haarzelf alleen, en of ze het nu niet of wel doet, maakt weinig verschil, niemand zal er haar om prijzen of er afkeu rend over spx-eken. Zij zal kunnen uitgaan, zij zal haar plezier tjes hebben, zij zal genieten van de vrijheid, maar wanneer zij een paar dagen later op bezoek is bij een getrouwde vriendin, die een paar kleuters om zich heen heeft, zal zij. met al haar vrijheid zich de ai-mste van de twee voelen, en daai-om meer t-e beklagen zijn- dan de andere. Want wie zuiver voelt, moet toch in haar diepste binnenste weten, dat voor elkaar wat over hebben in het huwelijk meer geluk geeft dan vrijheid oxn te doen en te laten wat mexi wil, maar zoxider een mensch voor wie alles wat de ander doet even belangrijk is als voor hemzelf. In licht costuum Mrs. Kathleen Petre, in het donker Mrs. Stewart, twee snelheidskoninginnen van de Brooklandsbaan. Vrouwen in de oorverdoovend lawaai van proefloopende ma chines en ploffende uitlaatpijpen, van schreeuwende mécaniciens en drukdoende race-autoriteiten. Ik had dat lawaai tot nu toe enkel en alleen met mannen geassocieerd en liep me af te vragen welke bekoring dit draaiende leven, dit machinale gewiel voor vrouwen heeft. Ik kon er zelf het antwoord niet op vinden en was opgelucht, toen ik een blauwen raeewagerx met een in het rood ge- kleede figuur xiit de baan zag komen, die brommend, en ploffend zijn garage opzocht. Een vrouw met een scherp regelmatig gezicht, dat een kalme vastberaden uitdrukkixxg had, nam met een tevredexx gliixilach haar handen van het stuur en gaf met eexx rustige stem aaxxwijzingen aan haar mecaniciens. Ze zette één voor één haar beenen op den beganen groxxd: een slanke figuur, een forsche recht- oppe houding, een fleurig licht rood water dicht trainingscostuum. Voor me staat de eenige vrouw, die een wereld-race-record op haar naam heeft staan, een verdienste van welks sensatie ik me geen voorstelling kan maken. Ik gun me er bovendien den tijd niet toe, want ik trappel inwendig van nieuws gierigheid naar het antwoord op de vraag die me sinds vanmiddag bezighoudt: „Waarom", vraag ik Mrs. Stewart, „doet ge dit auto-racen?. Wat is de bekoring ervaai," Anegang 24 - Frankestr. 3-5 Waarom Mrs. Stewart van racen houdt. LONDEN, 20 September. Ook de daarnevens afgebeelde kixxderman- tel is eenvoudig en recht. Smalle banden galon vormen een grappige gax-neering. De hoedjes, die men zoowel jongens als meisjes kan laten dragen als ze nog zoo klein zijn, zijn de aardige wit vilten hoedjes, met het randje al dan niet opgeslagen. Zonderling geld. In China is tegenwoor- dig geld in omloop vaxx koper vermengd met zand, zoodat het onmiddellijk te herkennen is aan den glasglans. Het heeft zoo weinig waarde, dat arbeiders hxxn weekloon in em-< toxers moeten meedragen. „Is Mrs. Stewart hier op het oogenblik?" vraag ik. „Hier" is de Brookland-race-baaxx, waar morgen de snelste lange afstands-race verreden worden. „Mrs. Gwenda Stewart" is één van de vier vrouwelijke racers, die voor het eex-st zijxx uitgenoodigd aan dezen tot nu toe louter mannelijken snelheidswedstrijd deel te nemen. „Mrs. Stewart?" Het antwoord bestaat uit een handgebaar in de richtixig van een hel derblauw lijntje met een roode stip in het midden, dat over een sloopend grijs vlak voortschiet. En om me met mijn conclusie te helpen, die op zooveel snelheid nog niet is ingesteld, laat mijn zegsman er ixi gewone taal opvolgen: „Mrs. Stewart oefent op de baaxi". Daar had ik, die me met niet meer daxi geixiiddelde sxielheid beweeg, me bij xieer te leggerx en in afwachting van haar terugkeer uit den snellen cirkel in het dagelijksch leven, liep ik eens wat rond te kij^n tussctésn het

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 16