Onze Puzzle-Rubriek 1000 PRUSePTOPuer,Ss 3.25 Lasten. een bril noodig ga naar: Keifo Het BémpiiMe Het Conflict Itaiië-Abessinië. 53e Jaargang No. 16031 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 27 September 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 2 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTïëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. HAARLEM, 27 September. EuweAljechin. De veldslag neen: de veldenslag Euwe Aljechin zal binnen een week losbarsten. Er zijn andere veldslagen die misschien wel eens zouden kunnen losbarsten, maar laat ons den titanenstrijd der beide grootmeesters van het schaakbord daar verre boven stellen. Dr. Aljechin, de Rus, is wereldkampioen. Dr. Euwe, de Nederlander, zal hem zijn wereldkampioen schap trachten te ontfutselen. Geen brute kracht, geen domme geldmacht, geen slui pend moordtuig komt daaraan te pas. Beiden beschikken over dezelfde nobele wapenen: hun hersens, die geducht getraind en ontwik keld zijn. Beiden zullen zich ook ten striktste gedragen naar de regelen van het nobele denkspel, tot welks corypheeën zij behooren. Natuurlijk bezitten beiden hun aanhang, niet alleen bestaande uit de respetcieve land- genooten, maar ook tellende vele kenners en beoefenaars van het schaakspel in vele lan den. Een aantal diergenen zal de verschillen de partijen bijwonen. Dat zal geschieden in doodsche stilte; om vooral de beide strijders niet te hinderen en af te leiden. Iedere zet zal worden geanalyseerd. Er zal geestdrift onder de kenners ontstaan over een prachtige partij, maar die geestdrift zal beheerscht zijn. Van loeiende massa's geen sprake. Een ge durfde aanval zal zich in intense spanning ontwikkelen, een fantastische combinatie zal de aanwezigen den adem doen inhouden en eere bewijzen aan de verbeeldingskracht van hem, die haar uitdacht. Want dit edele spel is geen dor wiskunde-vraagstuk, al eischt het een wiskundig-zuiver werkend brein.'Het vergt veel meer. Het vergt, in de optima forma waarin het door Euwe en Aljechin wordt ver tolkt, sprankelenden geest, fantasie, durf en ook een buitengewoon uithoudingsvermogen. Hoe schoon is dit alles, vergeleken bij den dreigenden strijd Mussolini;Haile Selassie, waarover sommige menschen, die van een auto-ongeluk voor hun huis twee dagen in de war zouden zijn, met zoo'n vlot cynisme kun nen praten. De beschaving V9ert wel naar zeer ver uiteenliggende hoogtepunten. De men- schelijke denkkracht, als „Part pour Part" be oefend, leidt tot een subliemen strijd Euwe Aljechin, en dezelfde menschelijke denkkracht, op onbeheerschte vernietigings-techniek toe gepast, bedreigt ons met een rampzaligen, alle cultuur beschamenden strijd Mussolini Selassie. Misschien vindt u dit een wonderlijke ver gelijking. Maar als u er ook over doordenkt, net als ik dat vanmorgen gedaan heb, zult u haar niet vreemd meer vinden. En dan zult u het met mij eens zijn dat wij Euwe en Alje chin moeten zien als symbool van het be- heerschte nadenken, waarin het menschdom als geheel nog zoo jammerlijk tekortschiet. Het spreekt vanzelf dat het grootmeester schap Euwe en Aljechin niet „aangewaaid" is. Jarenlange studie, stalen wil, hardnekkigen arbeid hebben beiden zich moeten getroosten om hun gaven zoover te ontwikkelen. Denk kracht ontwikkelen is een zeer inspannende bezigheid. Maar voor zooveel menschen is zelfs vijf minuten rustig nadenken al een te groote inspanning. Het is veel gemakkelijker het niet te doen. De stille aandacht eischt inspanning. Het onbeheerschte geloei komt vanzelf. Aan het eerste danken wij de kamp EuweAljechin. Aan het tweede zouden wij de slachting Mus soliniSelassie, als die mocht komen, te wij ten hebben. Er zyn meer tegenstellingen te vinden die on?e hooggeprezen beschaving kenmerken. Deze behoort in elk geval tot de typeerende. Voor den strijd EuweAljechin zullen wij eerbied hebben. Voor den strijd Mussolini Selassie zouden wij, met ons allen, ons heb ben te schamen. R. P. Italië uit den Volkenbond? Prestige tegenover het binnenland zou uittreding eischen. ROME, 27 Sept. (A.N.P.) In diplomatieke kringen alhier is men van oordeel, dat na de besluiten in den Volkenbondsraad van Don derdag Italië binnen enkele dagen zal moeten beslissen of het de voorstellen van de com missie van vijf alsnog wil aanvaarden, dan wel zich uit den Volkenbond wil terugtrekken. Voor deze keuze geplaatst, zoo zegt men, zal Mussolini gedwongen zijn Genève te verlaten, aangezien hij niet voor den wil van den Vol kenbond kan buigen zonder prestige in het binnenland te verliezen. Onvoorziene omstandigheden buitengesloten ziet men hier weinig kans op een voor Italië gunstige oplossing. Ofschoon een officieel antwoord op de actie van den Volkenbonds- raad nog is uitgesteld wordt toch verklaard, dat de beslissing „niet onverwacht" zal zijn en dat Italië gereed is „voor alle eventuali teiten". Mr. Nadenker hervat zijn werk. In ons nummer van morgen. Zaterdag, zal onze puzzle-medewerker Mr. Nadenker zijn wekelijksc'ne rubriek tijdens de zomermaan den gestaakt, hervatten. Aan de eerste puzzle van het nieuwe seizoen zal een extra-prijs van zeer bijzonderen aard verbonden zijn: het bekende boek van Viruly. waarin de gelukkige winnaar een eigenhandig-geschreven opdracht van den vermaarden piloot-en-auteur zal vin den. De belangstelling voor de puzzles, zich in het vorige winterseizoen reeds uitend in zoo groote aantallen inzendingen, zal dus wel een nieuw hoogtepunt bereiken! Haarlemsch postduivenbezitter knoeide met de klok. In zeven jaar f 2000.- bemachtigd. Groote ontstemming sportkringen. Doordat een deelnemer aan wed vluchten voor postduiven den bodem van het kastje der controleklok had uitgezaagd, waarna hij hem vast zette met twee met was besmeerde pennetjes, heeft hij gedurende zeven jaren fraude kunnen plegen. Nu dit is uitgekomen, heerscht er groote ontstemming in kringen van post duivenbezitters. Zooals bekend is zijn in Haarlem verschil lende vereenigingen van postduivenbezitters, die geregeld wedvluchten houden. De post duiven worden naar een bepaalde plaats ge zonden met een specialen ring om den poot. waarbij een uiterst zorgvuldige controle wordt toegepast, opdat geen vergissingen of bedrog den komenden uitslag kunnen be ïnvloeden. Bij aankomst thuis verwijdert de eigenaar den gummiring, stopt dezen in een klein vier kant doosje, werpt dit in de klok en drukt af, waarbij zij automatisch registreert deh tijd waarop zijn duif binnen kwam. Alle klokken worden vóór en na den wedstrijd met een moederklok gecontx-oleerd en even- tueele afwijkingen worden in den uitslag ver disconteerd. Het spreekt vanzelf dat alle klokken in verzegelde kastjes zijn, zoodat niemand er iets anders mee kan doen, dan door een opening het doosje met den ring er in te laten vallen. Doordat er nu één deelnemer is. die gedu rende zeven jaar de klok uit de kast heeft kunnen neme:*, door den bodem op schier onzichtbare wijze uitneembaar te maken, zijn de zorgvuldig gecontroleerde uitslagen, althans wat den eersten prijs betreft, twijfel achtig geworden. Deze deelnemer immers heeft, bij het inbrengen van het doosje met den ring, een tijd kunnen aannemen, die hem goeddunkte. De reden die hem leidde tot het plegen van deze fraude zouden, (zooals een bevoeg de in de kringen der duivensport ons verze kerde). niet zijn geweest de prijzen te be machtigen, althans niet in de eerste plaats, maar wel om veel te kunnen vragen voor duiven en eieren bij hen, die gaarne kochten van den man. die in Haarlem zooveel eerste prijzen haalde. En passant nam hij de an dere voordeelige gevolgen mede. Reeds eenigen lijd geleden kreeg men eenige verdenking tegen dezen postduiven bezitter. Niet doordat hij heel vaak eerste was, doch wel doordat zijn duiven abnor maal snelle tijder. maakten, soms wel vijftig meter per minuut sneller dan de snelste Ne- derlandsche duif Andere controlemaatregelen brachten de controleurs ook tot de overtuiging dat er iets niet in den haak was. doch te bewijzen was er niets. Totdat den man het vuur zoo na aan de schenen is gelegd, dat hij heeft be kend. Hij voegde er echter bij gedurende twee van de zeven jaar nimmer, fraude te hebben gepleegd. De winst aan prijzen, medailles, bekers, ge wonnen fietsen en nog meer, beloopt, naar ons werd meegedeeld, ongeveer twee duizend gulden. „Het is begrijpelijk", zei ons een der be stuursleden uit de kringen der postduiven sport. ,,dat onder de postduivenbezitters groote ontevredenheid heerscht. Daarbij komt dat een groot percentage der deelne mers bestaat uit arbeiders en werkloozen, die soms met moeite de gelden bijeen krijgen voor verzending der duiven, onderhoud en alles wat er bij komt. Indien zij dan op deze wijze moeten ervaren dat menige prijs hun is ontgaan, doordat een hunner zich aan fraude schuldig maakte, al moge men dan in aanmerking nemen dat deze man zelf ook werkloos is, kan men zich indenken dat ve len bitter zijn gestemd. Om verloren moeite niet in de laatste plaats. Pogingen om de zaak in eigen kring af te doen zijn niet gelukt nu iemand de justitie in kennis van de gebeurtenis heeft gesteld. Het heeft wel geen betoog dat deze. voor iedereen zoo onaangename geschiedenis, de duivensport geen goed doet. Wellicht is dit nog wel 't ergste van alles en het is te hopen, dat iedereen zijn krachten zal inspannen, opdat deze zwarte bladzijde spoedig weer ger heel vergeten zal zijn. Abonnements-Diners a 90 ets. Met couponboekjes van 10 stuks in RESTAURANT „ROYAL" ~J*~ zijn VOORTREFFELIJK (Adv. Ingez. Med.) Politiesalarissen te Heemstede B. en W. en Raad contra den minister. De Raad van Heemstede machtigde in zijn zitting van Donderdagavond B. en W. dier ge meente, den Minister van Binnenlandsche Za ken te berichten, dat de Raad zich geheel kon vereenigen met het standpunt van B. en W. dat de verlaging der salarissen van het politie personeel niet verder kunnen gaan dan: In specteur f 3550f 4250; hoofdagent f 2300 f 2600; agent le kl. 1700f 2200, agent 2'e klasse f 1600—f 2100. Zooals gemeld wenscht de minister de vol gende salarissen vastgesteld te zien: Inspec teur f 3200—f 3900: hoofdagent f 2000—f 2250: agent le klasse f 1600—1900; agent 2e klasse f 1500—f 1800. Studenten-Studiën. Wij vestigen nog eens de aandacht van onze lezers op de serie „Studenten-studiën" waarin A. A. Matris de ervaringen van een eerstejaars in Amsterdam op aangrijpende wijze weergeeft. Op pag. 3 van dit nummer geeft hij een proeve van een dialoog tusschen een „gevestigd student" en een groen. 14 dagen geldig. Vertr. iederen dag HAARLEM—BRUSSEL (Wereldtent.) REISBUREAU ECONOOM, alléén Gr. Houtstr. 48 Tel. 11006. Geen pas noodig. (Adv. Ingez. Med.) De Britsche nota over samen werking met Frankrijk. De schepen in de Middellandsche Zee. Onze Londensche correspondent schrijft: Het Britsche antwoord op het verzoek van Frankrijk, dat Groot-Brittannië zijn hou ding zal aangeven tegenover conflicten welke in Europa kunnen rijzen, zal binnen enkele dagen bekend worden. Inmiddels doen wat overdreven begrippen daaromtrent de ronde. In Londensche diplomatieke kringen meent men echter te weten dat Engeland in deze nota geen algemeene verbintenissen aangaat afgescheiden van die van het Covenant van den Volkenbond, welke overigens ook niet worden besproken. Oostenrijk wordt in de nota niet genoemd. Maar de nota zal de puntjes op de i zetten, de draagkracht van de rede van Sir Samuel Hoare te Genève buiten allen twijfel stellen. Men heeft goede redenen in Londen om aan te nemen dat de nota de Franschen zal bevredigen. En het antwoord, voor de Franschen bestemd, zal be teekenis hebben voor Rome en voor Ber lijn omdat het een herhaalde en des noods nog sterkere betuiging' zal zijn van Britsche inzichten en vaste voornemens dan die van Hoare. Men ontveinst zich thans in Londen niet meer dat de toestand in de Middellandsche Zee een week geleden wat verontrustend was. Mussolini begreep niets van dit samentrek ken van zooveel Britsche oorlogsschepen. De stemming raakte gespannen en een incident zou ernstige gevolgen na zich hebben kun nen sleepen. Fransche bemoeienis bracht ver lichting, en de verzekeringen van den Brit- schen gezant te Rome voltooiden het goede werk der kalmeering. Intus-schen is er geen sprake van dat Brit sche oorlogsschepen de Middellandsche Zee zullen verlaten. Ze worden er nog noodig ge acht als een voorzorgsmaatregel. Maar Mus solini weet nu dat de Britsche vloot er niet is om Italiaansche havens te beschieten of om sancties toe te passen. In Londensche diplomatieke kringen heerscht voorts de opvatting dat de regee ringen van Groot-Brittannië en Frankrijk nauwer samenwerken dan zij in jaren heb ben gedaan. De bekendmaking van het Brit sche antwoord op het Fransche verzoek, hier boven aangegeven, zal de wereld van die nauwe samenwerking overtuigen. Dit zoo zijnde begint het Italiaansch-Abessynisch conflict in Duitsche oogen in een nieuw licht te verschijnen. De Duitsche hoop dat de Vol kenbond ten onder zou gaan schijnt niet te worden verwezenlijkt. Hoewel het niet de be doeling zal zijn geweest indruk te maken op Duitschland met bet vlootvertoon in de Mid dellandsche Zee is dat toch wel geschied. Berlijn leerde beseffen dat er iets reëels was in het collectieve stelsel. Niettemin blijft de officieele openbare meening in Duitschland pro-Italiaansch en de Duitsche pers moet op last van den propaganda-minister Italiaan sche gevoeligheid ontzien. Al is Italië in Duitsche oogen thans niet meer de natie die den Volkenbond zal ver nietigen. ze is nog wel de natie die een door Duitschland geliefd beginsel tracht, te vesti gen. het beginsel nl. dat een mogendheid, die grondstoffen en een plaats in de zon voor een wassende bevolking behoeft, het recht heeft koloniën te winnen. (In Anatolië is een Turk van 141 jaar oud ontdekt, die nog een last van 70 K.G. 3 K.M. ver kan dragen. Hij wordt naar Istanboel ontboden om medisch te worden onderzocht.) Bij 't lezen van dit nieuwtje Peins ik toch een oogenblik: Een man die, op den kop af, Een eeuw ouder is dan ik. Die dan vandaag den dag nog Aan het werk is, recht en stram, En die een uur een last draagt Van zeventig kilogram. 'k Weet niet of ik zoo maklijk Zoo'n last droeg en verdroeg, Hem lijkt de last der jaren Zonder meer al zwaar genoeg. Ik buig het hoofd vol eerbied Voor dien Turkschen „dragoman", Die op zijn hoogen leeftijd Nog zooiets presteeren kan. Maar 'k moet hem condoleeren, Want, helaas, hij is ontdekt. Zijn wonderlijk bestaantje Is tenslotte uitgelekt. Men zal gaan onderzoeken Hoe zijn leefkracht wordt verklaard, Hij wordt door medemenschen In Istanboel aangestaard. Hij wordt, als hij niet oppast, Naar Amerika verscheept En als een wereldwonder Voor de camera gesleept, Dan wordt hij in zijn armoe Overrompeld door het geld, Dan wee u Hadji Menuno, Want uw dagen zijn geteld. Gij draagt wel kilolasten En den last van heel veel jaar, Hier dreigt de last der weelde En die wordt u vast te zwaar GROOTE HOUTSTRAAT 1ST (Adv. Ingez. Med.) Een nieuwe manier om schatten op te halen. Het is altijd liet streven der menschen ge weest te onderzoeken hoe de aarde in haar binnenste lagen eruit zag. De drijfveeren zijn verscheiden, evenals de middelen ertoe. Ir. van Wienen heeft te Spaarndam ge demonstreerd een door hem ontworpen zand- slip- duikerinstallatie. De bedoeling van deze toren Is, evenals van dien van de Lutine bij Ter schelling, de schatten die op de bodem der zee liggen, aan de oppervlakte te brengen. De demonstratie werd in de Mooie Nel of Mooie Hel gegeven, waarbij de foto een beeld geeft van het oogenblik dat een diepte van twee en een halven meter werd bereikt. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd door den Rijkswater staat alhier aanbesteed: het vernieuwen van een dienstgebouw en magazijn te Urk. De raming bedroeg 6700. Het laagst werd in geschreven door W. de Boer ,te Urk, voor 6989. PLOTSELINGE DOOD. Donderdagmorgen werd de 66-jarige heer H. van L., wonende alhier, op de Lange Brug plotseling onwel. Door een toevallig passee- rend geneesheer en lid van den Ongevallen- dienst werd hij behandeld, waarna hij per ziekenauto naar de Maria-Stichting werd ver voerd. waar hij spoedig na aankomst aan hartverlamming overleed. De Volkenbondsraad besloot t. o. v. het Italiaanscli-Abessynische conflict para graaf 4 van art. 15 van het handvest toe te passen. pag. 4 Blijkens de provinciale begrooting van Noord- Holïand zullen de belastingen niet worden verhoogd. pag. 4 Enkele kamerfracties zeggen de regeering nog steun toe. pag. 3 Bezoek van de Koningin en de Prinses aan Amsterdam. pag. 3 De storm heeft nog meer slachtoffers geëischt; vijf mannen zijn op de Wester Eems ver dronken. pag. 3 De schepen van de Mij. Nederland blijven door het Suez-kanaal varen. pag. 3 Enkele grepen uit het plan van den Arbeid. pag. 2 Haarlemsche postduivenbezitter knoeide met de klok. pag. 1 Raadsvergadering van Heemstede. pag. 6 Arrondissementsrechtbank. pag. 13 Karakter en stijl van Euwe en Aljechin. pag. 11 De Nieuwe Gids 50 jaar. pag. 12 Laatste Berichten. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: EuweAljechin. pag. 1 Guglielmo Ferrero: Het „verraad" aan Dal- ma tië. pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent: De Britsche nota over samenwerking met Frankrijk. pag. 1 Mr. E. Elias: Den Haag bij nacht. pag. 3 A. A. Matris: Studentenstudicn. pag. 3 J. B. Schuil over het Geheimzinnige pension. pag. 12 K. de Jong over het Concert van het Russi sche Kerkkoor uit Parijs. pag. 12 Sport in 't kort. pag. 11 Bekende Haarlemmers: de heer P. J. Mulder. pag. 3 Voor de Vrouw. pag. 14 Voor de Jeugd. pag. 17 en 18 Groote Deskundigen op Internationaal gebied in ons blad aan het woord. Een bijzondere overeenkomst met het Pa- rijsche bureau Cooperation stelt ons sinds ge- ruimen tijd reeds in staat telkens artikelen van groote deskundigen op internationaal ge bied in Haarlem's Dagblad te publiceeren. Wij bezitten voor deze artikelen het alleenrecht der publicatie in dit district. Zeer belangrijke beschouwingen van internationaal-vermaarde mannen als de Spaansche staatsman de Ma- dariaga, de Duitsche publicist dr. Georg Bern- hard, de Fransche staatsman Henry de Jou- venel, de Italiaan graaf Carlo Sforza. de En- gelsche staatslieden Sir Herbert Samuel, Lord Robert Cecil, Arthur Henderson om enkele namen te noemen zijn reeds in ons blad verschenen. Thans vestigen wij de aandacht op twee ar tikelen van buitengewoon actueel belang, die in onze nummers van heden en morgen ver schijnen. Onder de titels: Het „Verraad" aan Dal- matië, De geschiedenis van drie woorden geeft prof. Guglielmo Ferrero, van de Univer siteit te Genève, vandaag een buitengewoon interessante beschouwing over de veroverings plannen die zijns inziens het Italiaansche fas cisme van den aanvang af bezield hebben, waarbij hij de militarisatie van Italië ken schetst als een novum in de wereldgeschiede nis, waarnaast Duitschlands militaire ont wikkeling-slechts als een „poging" staat. Vol gens hem zullen latere geslachten er zich over verbazen dat Europa deze Italiaansche mili tarisatie zoo weinig beseft en haar beteekenis zoo slecht begrepen heeft. In ons blad van Zaterdag zal Lord Robert Cecil, de Engelsche staatsman die al jaren lang zoo onvermoeid arbeidt voor interna tionale toenadering, in een artikel onder de titels: De aanval kan voorkomen worden. Internationale sancties en haar beteekenis. het veelbesproken onderwerp „Sancties" met de hem eigen helderheid uiteenzetten. Wij vestigen de bijzondere aandacht onzer lezers op deze beide belangrijke beschouwingen van groote actueele beteekenis.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1