Het plan van den arbeid. rmJö iiztssr.rr: f 40- DE BILT KOMT U EENS BIJ E. E. K. VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1935 HA'ARtEM'S D A G B E A D 2 Wat de commissie uit N. V. V. en S.D.A,P, voorstelt ter bestrijding der werkloosheid. Eenige weken geleden hebben wij reeds medegedeeld welke resoluties aan de .orde zul len komen op het congres der S. D. A. P. en N. V. V„ waarin het Plan'van den Arbeid be sproken zal worden dat ontworpen is door een commissie uit beide organisaties. Uit de resoluties kon men reeds opmaken de strekking van hét toen' nog niet uitgeko men rapport. Thans is het Plan van den Arbeid versche nen. Het is een boekwerk van 320 paginas. Voor de S.D.A.P. had in deze commissie zit ting: Ir. J. W. Albarda. W. Drees, J. W. Matthijssen en K. Vorrink; voor het N.V.V.: H. J. van Braambeek, Joh. Brautigam, E. Ku- pers en F. v. Meurs. Ir. Albarda werd tot voor zitter aangewezen. In het wetenschappelijk bureau hadden zitting dr. G. v. d. Bergh, prof. dr. J. van Gel deren. prof. dr. -J. Tinbergen, dr. ir. Th. v. d. Waerden, A. W. IJzerman en ir. H. Vos. Het Plan van tien Arbeid houdt in (aldus de inleiding) een economisch aiepgaande hervorming, met het doel om voor zoover mogelijk is met maatregelen, welke liggen binnen het machtsbereik van de nationale ge meenschap aan het Nederlandsclie volk te verschaffen: bestaanszeker heid bij een behoorlijk bestaanspeil. Voor den werklooze beteekent bestaans zekerheid: zekerheid van arbeid en brood; het einde van de periode van voortdurende werkloosheid en afhankelijkheid van steun; voor den in loondienst werkende: het ver drijven van de vrees, dat hij morgen bij het groote leger der werkloozen wordt ingelijfd; voor den boer en den tuinder: afzet van zijn producten tegen prijzen, die hem een menscii waardig bestaan waarborgen; voor den pach ter daarenboven de voortzetting van de pacht in normale gevallen: voor den midden stander: koopkrachtige afnemers en vermin dering van de concurrentie binnen het be drijf; voor den intellectueel beteekent uit voering van het plan een sterk toenemende werkgelegenheid, in het bijzonder van die, welke hem in staat stelt zijn gaven ten dien ste van het algemeen belang aan te wenden; vcor den jongere opent het Plan het uitzicht op een leven, dat hij voor een grooter deel door eigen kracht kan richten. Voor het bereiken van dit doel is het nood zakelijk, dat de gemeenschapsorganen leiding geven aan het economisch leven, leiding ge ven vooral in twee opzichten: bij de beheer- sc.hing van hetgeen nieuw wordt toegevoegd aan het productie-apparaat en bij ordening van het bestaande. Verder wordt vastgesteld, dat geen plan zich enkel mag baseeren op den huldigen toe stand. De beheersehing van het credietwezen is een zeer belangrijke factor om te.voorkomen, dat na een zeker herstel weer een snelle terug-I va! plaats vindt. De conjunctuur-beheersching, richt zich "dus mede op liét voorkomen van toekomstige armoede en toekomstige werkloos heid. Geen plan is echter verantwoord, dat niet uitgaat van den huldigen crisistoestand en van de crisiswerkloosheid. Het uitvoeren van groote werken. Een directe aanval op deze werkloosheid is in de eerste plaats noodig. Een directe aanval door het ondernemen van groote werken door het rijk, door het uitvoeren van projecten door gemeenten en provincies. Inhalen, in de eer ste plaats, wat reeds uit louter financieele overwegingen in de crisisjaren aan werk is blijven liggen. Versneld en vervroegd uitvoe ren verder van die werken van openbaar nut. waaruit latere geslachten de voordeelen trek ken en waarmede nu de werkloosheid kan worden verminderd. Het groote economische voordeel van deze wijze van werken zoo gaat het rapport ver der is. dat daardoor terstond de geldcircu latie wordt vergroot, de koopkracht van be langrijke groepen wordt verhoogd, hetgeen doorwerkt in een verdere vermindering van WIJ HEBBEN DE NIEUWE STOFFEN VOOR WINTERJASSEN GEËTALEERD le KLAS JAS. n. maat <30.- 0 O I E P 0 ZEER m0dern najaarscostuum Met 2 Pantalons DE ZAAK IN HAARLEM, waar U met vertrouwen koopt 88 GR. HOUTSTRAAT 88 t.o. H. Dagbl. Tel. 16176 Filialen te Amsterdam en Hilversum. (Adv. IngezMed.) ACENDA Heden: VRIJDAG 27 SEPTEMBER Gebouw Protestantenbond: Ledenvergade ring Kunst aan het Volk, 8 uur. Cinema Palace: Harold Lloyd in „Pas op val niet!'' Op het tooneel: Jack Trio, fanta sie-equilibristen. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: ,AVz Musketiers". Op het tooneel; Jean Lux, de Fransche imitator, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Sequoia" Jean Par ker. Dooi'loopende voorstelling van 7 uur tot 11.30 uur. Frans Hals Theater: Shirley Temple in „Juf fertje Blauwbaard". 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve Js Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 28 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Tooneelavond „Thyl Uilenspiegel" voor „Kunst aan het Volk". 8.15 uur Schouwburg Jansweg: Propaganda-kunst- avond afdeeling Haarlem der Internationale Orde van Goede Tempelieren. 8 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling: groot vocaal en in strumentaal concert. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. i werkloosheid. De binnenlandsche nijverheid krijgt een stoot in de richting van een ople ving, de consumptie komt meer in overeen stemming met de mogelijkheden van de pro ductie, de fatale keten van werkloosheid en nieuwe werkloosheid door koopkracht-vermin dering wordt doorbroken. Boeren en midden standers zien hun bestaansbasis verbreed, een niet gering deel van de nieuwe koopkracht zal door hun handen vloeien. Het uitvoeren van werken op groote schaal beteekent naast opdrachten aan de eigen in dustrie het importeeren van groote hoeveel heden grondstoffen. Centralisatie van inkoop van materialen kan een goede basis vormen voor het afsluiten van handelsverdragen, waarbij voor de Nederlandsche exportbedrij ven en de scheepvaart ruimer uitvoermoge- lijkheden en bedrijvigheid tot stand komt. Het voor groote werken in het Plan voorziene bedrag is omstreeks 200 mil- lioen gulden per jaar. Om de vermin dering van de werkloosheid aanstonds zoo scherp mogelijk te doen zijn is het werken in een veertig uren week bij de uitvoering van deze perceelen, waar mogelijk, gewenscht. Industrialisatie. Het groote werkenplan hangt nauw samen met het industrialisatieplan. Wanneer na enkele jaren de werken zijn voltooid, moet gelegenheid bestaan voor de vrijkomende ar beidskrachten tot productief werk op een an dere plaats. Dit wil zeggen het oprichten van nieuwe bedrijven en het uitbreiden van be staande. Verlaging van vaste lasten. De koopkracht-verhooging, die ontstaat door het te werkstellen van duizenden, wordt ver sterkt door verlaging van vaste lasten (huren, pachten, hypotheken) en eveneens, op secun daire wijze, door verlaging van de obligatie rente. Niet alleen de arbeiders en de boeren hebben deze verlaging van vaste lasten noo dig, ook voor middenstanders dient regeling van huren en hypotheken, in den zin van ver laging, te geschieden. Vastgesteld wordt, dat het Plan nog geen socialisme brengt. Het stelt twee belangrijke elementen van het socialisme op den voor grond: de bestaanszekerheid voor het volk en de behoef tevoorziening als richtlijn voor de productie. „Voor óns, sociaal-democraten, be teekent een Plan van den Arbeid een stap op den weg naar het Socialisme. Voor vele niet- socialisten is het Plan op zich zelf begeerens- waardig, omdat het de concretiseering is van door hen ook uitgesproken wenschen". Een Plan-regeering? Is zoo wordt opgemerkt voor de ver wezenlijking van het Plan in zijn geheel noo dig, dat een Plaü-regeering verschijnt, die op een Plan-meerderheid in het volk steunt dit wil-niet zeggen, dat niet reeds eerder tot een gedeeltelijke verwezenlijking van het Plan zou kunnen worden overgegaan. Verschillende gedeelten van het Plan zijn voor zelfstandige uitvoering geschikt: zij kunnen ook worden aanvaard dooi' partijen en groepen, die voor de uitvoering van het Plan in zijn vollen om vang nog terugdeinzen. Hoe dieper de Plan- geclachte doordringt in het volk en hoe meer zij zich verbreidt in verschillende kringen, des te eerder-zal een regeering zich verplicht rekenen gedeelten van het Plan in haar pro gram op te nemen en haar daarop gebouwde voorstellen door de volksvertegenwoordiging aanvaard kunnen zien. Invloed op belastingen enz. De eerste stoot voor uitvoering van het Plan is mogelijk door van staatswege groote leenin gen aan te gaan voor het uitvoeren van wer ken. De aldus te verkrijgen bedragen zullen, daar zij door bij de werken betrokken arbei ders en werkgevers verder worden uitgegeven, meer dan éénmaal bijdragen tot inkomsten- vermeerdering en zoodoende een gunstig ge volg hebben voor den omvang van de pro ductie ook van velerlei verbruiksgoederen en tot een bedrag, aanzienlijk belangrijker dan het geleende bedrag. Daarnaast zal een niet onbelangrijk be drag, in den vorm van belastingen en andere baten, terugkeeren in de schatkist. De be sparing op den werkloozensteun gevoegd bij de buitengewone goedkoopte der materialen in een tijd van depressie, heeft tengevolge, dat de gemeenschap bedoelde werken boven dien zeer goedkoop kan doen uitvoeren. Het is niet te verwachten dat een zooda nige leeningspolitiek wantrouwen der beleg- j gers zal ontmoeten. De exportbedrijven. Voor den landbouw wordt, gewijzigd en ge reorganiseerd, het stelsel van agrarischen steun voorloopig gehandhaafd. De andere op export gerichte bedrijven moeten ook geholpen worden. Aanpassing- door verdere verlaging der loon en, is óp dit oogenMik, naar de getuigenis van gezagheb bende ondernemers, nog slechts denkbeeldig. Deze exportbedrijven moeten gesteund wor den door maatregelen tot vermindering van de bedrijfskosten, verbetering van outillage, werken voor de binnenlandsche behoeften en in sommige gevallen, bijvoorbeeld voor den scheepsbouw en de scheepvaart, door het verleenen van geldelij ken steun Ons geld. devaluatie zullen van oordeel 'zijn, dat deze moeilijkheden het best worden ondervangen door over te gaan tot verlaging van de goud- waarde van den gulden. Tegenstanders van devaluatie zullen bedacht moeten zijn op centralisatie en organisatie van het geld- en wisselverkeer teneinde de meest economi sche aanwending van de beschikbare buiten- landsche betaalmiddelen te verzekeren. Gedeeltelijke of volledige uitvoering van liet Plan maakt een nauwlettend toezicht op de bewegingen van het goud en op de wisselmarkt noodza kelijk en vereiseht de bereidheid, om zoo noodig terstond met krachtige middelen in te grijpen. Werken zijn thans goedkoop. Het lage loonpeil, de lage materiaalkosten, de geringe kosten van onteigening, maken thans de uitvoering van werken goedkoop. Normaal wordt in de ..goede" jaren geleend voor werken van openbaar nut tegen 4 a 5 procent rente. Voor de latere geslachten be teekent elke millioen, zoo opgenomen, een last van ongeveer 70 duizend gulden per jaar. Stel daar tegenover dat hetzelfde werk thans kan worden uitgevoerd voor een veel lager bedrag, voor zeker drie kwart, bij een rente percentage van 3 lVz a 4 pet. Op het latere geslacht drukt, wanneer hetzelfde werk nu wordt uitgevoerd, slechts 40 a 50 duizend gulden per jaar. Dit is een tweede voorname reden waarom de uitvoering van werken juist in den depressietijd niet alleen van ontzaglijk belang is voor de be strijding der werkloosheid, maar ook van uiteindelijk financieel voordeel voor rijk en gemeenten. Voor de uitvoering van de groote werken kan het bestaande Werkfonds ingeschakeld worden. De uitvoering van de projecten moet plaats hebben als werkverruiming tegen normale arbeidsvoorwaarden, in de eerste plaats nor maal uurloon, eventueel bij beperkten werk tijd en op de meest ratióheele wijze. Uitvoe ring in werkverschaffing wordt afgewezen. Een becijfering. Per jaar zal ongeveer 200 millioen gulden verwerkt moeten worden. Dit bedrag gedu rende 3 jaar te besteden wordt reëel verant woord geacht. Zonder het aantal werkloozen en de uït- voerindustrieën dat aan het werk komt, door via res.Overdragen tot aankoop van de be- noodigde materialen over te gaan, komen reeds 110.0C0 a 120.000 werkloozen door het Plan aan den arbeid. De crisiswerkloosheid in Nederland wordt hiermede niet opgeheven, maar wel zeer be langrijk teruggedrongen. Verder kan de werkloosheid ingekrompen worden door invoeren van de 40-urige werk week. Daardoor zouden 37.000 arbeiders meer aan het werk komen. Door alle maatregelen samen ontstaat werkgelegenheid voor 290.000 werkloozen. Verschillende objecten werden opgesomd voor de uit voeren groote werken. Tezamen zullen .die 600 millioen kosten. Als 120.000 arbeiders door het uitvoeren der groote werken aan het,.werk kunnen (70.000 direct en 50.00 in de nevenbedrijven) wordt gespaard 50 millioen gulden aan werkloozen steun, 10 millioen aan steun aan boeren en middenstanders, totaal *60 millioen. Daaren tegen zal 26 millioen meer uitgegeven worden aan andere zaken (waaronder 10 millioen voor voor verbetering van den steun aan de werk loozen die niet aan het 'werk komen). Er zal evenwel ook meer ontvangen worden aan de belastingen, omzetbelasting, accijnzen, enz. Het totaalbeeld der begrooting van het rijk zal 44 millioen gunsiger worden. Uitvoerige beschouwingen worden! gewijd aan matregelen voor een planmatige rationa lisatie, en aan rationalisatie en werktijdver korting, alsook aan de ordening, de industria lisatie de landbouwpolitiek en de textiel industrie en de ordening in het vervoerwezen. Wat de bouwnijverheid aangaat wordt medegedeeld, dat er in .1930 nog 140.000 wo ningen in ons land waren met één enkel ver trek. De rijwieldiefstallen. Weer een dief gearresteerd. Anti-cumulatiewetje vond instemming. De uitvoering van het Plan zal een groote invloed uitoefenen op onze handels- en be talingsbalans. Zoowel de op groote schaal aan te vatten openbare werken en de daar op steunende uitbreiding van de consump tiemiddelen-bedrijven als industralisatie, brengen voor ons land, dat arm is aan grond stoffen. vermeerderde invoer mede. Deze zal misschien niet ten volle direct door een ver meerderde uitvoer kunnen worden gecom penseerd. De ervaringen in het buitenland leeren dan ook. dat een bewust geschapen opwaartsche binnenlandsche conjunctuur een doorvoerbare was bij eèn wel overwogen beheersehing van het geldwezen. Met de in het Plan ontworpen conjunctuur-politiek zal een bijzondere zorg voor het geldwezen ge paard moeten gaan. Onbeheerschte bewegin gen op de valutamarkt zouden de doorvoe ring van het Plan ernstig kunnen bemoei lijken, zoo niet verijdelen. Voorstanders van v Klanken uit de Tweede Kamer. De indiening van het anti-cumula tiewetje voor zoover het gericht is op verdere beperking van cumulatie van pensioen met inkomsten of met pen sioenen, genoten uit of in verband met eenigerlei functie in pubüeken dienst, vond bij vele Tweede Kamer leden instemming. Verscheiden leden verklaarden niet dan met tegenzin aan het aantasten van eens verkre gen rechten, dus van reeds „verdiende" pen sioenen, te zuilen medewerken. Indien zij daaraan desondanks hun stem zullen geven, zal zulks enkel geschieden, indien blijkt, dat de cumulatie alleen met toepassing van dit middel kan worden aangetast. Zij wezen ech ter elke consequentie af,welke men daaruit zou willen afleiden met betrekking tot aantas ting van verkregen rechten bij het genieten van enkelvoudige pensioenen. Gaarne zouden zij vernemen of de regeering het volstrekt uitgesloten acht. een regeling te ontwerpen, waarbij verkregen rechten volledig blijven ge handhaafd. Een zoodanige regeling zou hun het meest aantrekkelijk toeschijnen. Andere leden deelden de bezwaren van deze leden niet. Dezen stelden zich op het standpunt, dat pensioenen een uitvloeisel zijn van publiekrechtelijke regeling en geen uit gesteld loon. Vele leden wenschten zich bij de beoordee ling van dit ontwerp geheel los te maken van hetgeen den laatsten tijd op zeer overdreven wijze omtrent de cumulatie is gezegd en ge schreven. Met demagogische bedoelingen zijn daarvan sterk overdreven voorstellingen ge geven. Deze leden drongen er daarom bij de regeering ernstig op aan, dat de regeering bij Memorie van Antwoord een duidelijk overzicht zou geven van den feitelijken omvang der cumulatie, alsmede van de besparingen, die de regeering door toepassing van den voor- gestelden maatregel voor de publieke kassen hoopt te verkrijgen. ■Elke week ontvangen we van de Haarlem- sche politie een opgaaf van het aantal in Haarlem gestolen rijwielen. Ook in de afge- loopeiv week wei-den er hier weer vijf ont vreemd. Gelukkig kunnen we af en toe melden, dat een fietsendief gearresteerd is. Dit gebeurde ook Donderdag en wel op een heel typische wijze. Iemand had 's middags één uur zijn rijwiel voor het Christelijk Jeugdhuis in de Frans Halsstraat geplaatst. Toen hij weer buiten kwam, bemerkte hij dat het ver dwenen was. Hij herinnerde zich, dat eenigen tijd geleden een rijwiel, dat van zijn vriend gestolen werd, onbeheerd op het Staten Bolwerk terug was gevonden. Op goed geluk af sprong hij op de fiets van een vriend en reed naar het Staten Bolwerk. Dit was een heel gelukkige ingeving, want hij vond daar inderdaad zijn karretje. Er stond een man bij die juist bezig was om er een en ander af te halen. Hij riep hem toe: „Dat is mijn fiets! Wat doe je er mee?" „Dat kan heel goed", luidde het antwoord. „Ik hem Tn hier gevonden". De man liet het rijwiel achter en wandelde weg. De eigenaar liet het er echter nog niet bij zitten. Hij haalde den man weerf in en begon een gesprek met hem. „Je moet me niet voor den gek houden! Je hebt die fiets gegapt!" De man ontkende beslist. Al twistende liepen beide mannen in de richting van de Nassaulaan, waar een sur- veilleerend politieagent in het conflict be trokken werd. Deze verzocht ze, mee naar het bureau aan de Smedestraat te gaan. De man, die van den diefstal verdacht werd, bleek te zijn de 25-jarige koperslager R. uit Amsterdam. Hij hield vol, dat hij het rijwiel gevonden had. In het belang van het onderzoek werd hij echter toch vastgehouden. Bij het verhoor, waaraan hij hedenmorgen werd onderworpen bekende hij. De man werd nu in verzekerde bewaring gesteld. POLITIE. Voorbeurs te Amsterdam. De ondernemingslust was hedenmorgen op de Amsterdamsche fondsenmarkt tot een minimum beperkt. Men kon spreken van een volkomen stilstand van den handel. De span ning is aanmerkelijk verminderd en hier mede de vraag naar aandeelen, terwijl het koersverloop van Wallstreet gedurende de laatste dagen ook al weinig aanleiding had gegeven iets te ondernemen. De koers veran deringen bleven dan ook tot het uiterste be perkt. Koninklijke Olie bewogen zich nage noeg op de slotkoersen van gisteren. Philips daarentegen waren een fractie luier, nu nog steeds geen beslissing is genomen ten aanzien van het dividend over het per 30 April afge sloten boekjaar. Unilever waren een fractie luier en daalden weer beneden pari. Am sterdam-Rubber en H. V. A, waren lichtelijk aangeboden waardoor de noteeringen een fractie lager werden genoemd. Youngleening bleef op peil. De wisselmarkt had een zeer zwak verloop. Het 'pdiid'lfèp In dén" loop' Vait den -nwrgen terug tot 7.27j/2, de Fransche franc totr 9.75 1/2. De dollar zette nagenoeg onveran derd in, doch "herstelde rich'Idter weer tot bo ven 1,48, hetgeen een gevolg is van de min der gunstige berichten uit Genève. Bestuursleden van rels- vereeniging zwaar gestraft. Busdienst zonder concessie. De Amsterdamsche kantonrechter veroor deelde drie bestuursleden van de reisver- eeiiiging „Covar", die een busdienst voor de „leden" onderhield tusschen Amsterdam en Den Haag, ieder tot een zware geldboete nl. f 1000 subs, twee maanden hechtenis. De bestuursleden, die aanvoerden, dat hier geen sprake is van. een dienst voor het pu bliek, doch slechts voor de ingeschrevenen en contribueerde leden, zoodat h.i. voor dezen dienst geen concessie noodig is en dus de wet op de openbare middelen van vervoer niet is overtreden, hebben van dit vonnis appèl aangeteekend bij de rechtbank. (A. N. P.) Surinaamsche koffie wordt gesteund. ƒ175.000 beschikbaar gesteld. De regeering stelt bij suppletoire begrooting aan de Tweede Kamer voor een bedrag van f 175.000 beschikbaar te stellen voor onmiddellijke steun verieening aan koffie-ondernemingen in Suriname. Ter saneering van de koffiecultuur in dit gewest zal voorts een „koffiecentrale" wor den opgericht, waarin alle daarvoor in aan merking komende ondernemingen kunnen worden opgenomen. Tevens wordt op deze suppletoire begrooting een post van f 33.750 uitgetrokken voor proefnemingen in het belang van bacoven- cultuur. De politieagent B. Fledderman is met ingang ran 28 September bevorderd tot hoofdagent. IJMUIDENAAR VERTOEFT MET EEN ZEIL- KANO OP HET STRAND. De heer Duyn die Zaterdag in zijn zeilkano vol moed de haven van IJmuiden verliet, heeft het nog niet ver gebracht. Toen de zee Zater dag tegen den avond bij opstekenden wind te woelig werd, zette hij zijn wankel vaartuig bij paal 73 op het strand en ondanks alle wilde geruchten, die er over hem de ronde doen, vertoeft hij daar nog. Hij wacht hier waar schijnlijk beter weer of misschien zelfs het voorjaar af. We leiden dit af uit het feit, dat Duyn Donderdagavond in Zandvoort was om een onderstel (een as met een paar wielen) te leenen, waarmede hij zijn boot een eind om hoog wilde brengen, terwijl er toch geen sprake van was, dat de zee zoo hoog zou ko men, dat hij last van het water zou krijgen. Volgens mededeelingen heeft hij werkelijk zijn kano een eind weegs tegen het duin opge bracht, zoodat hij veilig kan overwinteren. Overdag zwerft hij waarschijnlijk door het duin en langs het strand, terwijl hij 's nachts slaapt onder de omgekeerde kano, die hem voldoende beschermt tegen regen en wind. HEDEN ONTVANGEN: GROOTE BONNE LOUISE. VERSCHE VIJGEN NIEUWE NOTEN. REINE CLAUDES Enz. Enz. Enz. FRUITSCHALEN FRUITMANDEN. FRANS FONVILLE, ZIJLSTRAAT 55 TELEF. 117é7. (Adv. Ingez. Med.) eldt: m Hoogste barometerstand 768.4 m.M. te Haparanda. Laagste barometerstand 744.8 m.M. te Vestmanoer. en voorspelt: Matigen tot krachtigen Zuidelijken tot Zuid westelijken wind. Betrokken tot zwaar be wolkt, tijdelijk regen. Aanvankelijk zachter. Uit het Buitenland Het blijft slecht weer. Iets warmer. De depressie in de Oostzee is thans bezig naar Rusland te verdwijnen. Het weer in onze omgeving wordt thans geheel beheerscht door de uitgebreide depressie in het Noordwesten, die stationair schijnt te zullen worden tus schen Ierland en IJsland en waarvan de zwak ontwikkelde secundaire door het Kanaal en over de Noordzee trekken. In Noord-Scandi- navië en op het continent liggen gebieden van hoogen druk. In het geheele Westen is het weer betrokken en regenachtig. Helder weer wordt alleen in de Alpen gevonden. Het is te voorzien dat het sombere weer met nu en dan een weinig regen zal aan houden, echter met iets hooger temperatuur. Barometer Stand van heden 760 m.M. Vorige stand 764 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van FIRMA KEIP. Opticien Groote Houtstraat 137, tel. 11640 Thermometer 27 September: Hoogste gisteren 63 F. Laagste heden nacht 50 F. Hoogste heden tot 12' uur 54 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 27 September. Ondertrouwd 26 September: J. G. Schlich- ting en T. C. B. Klaassen; G. van Driel en A. G. Spitz; F. N. de Witt en A. E. Kruithof; N. C. van Pel en J. T. v. d. Vossen. Getrouwd 26. September; M. N. Keuken meester en M. E. Nieuwveen; M. D. van Bins- hergen en T. A. v. Terwisga; J. W. Adelaar en E. de Vries; G. Kruisdijk en K. F. de Vries; J. Slappendel en H. G. Nieuwstad. Bevallen 24 September; M. W. RoosenBor ger, d.; K. IJlstra—Groen, z.; 25 September: A. StevenseMoeke, d.; H. G. Langenbach v. d. Smissen, z.; H. Oosterbroek—v. Iperen, d.; J. v. d. Polder—Heeren, z.; 26 September: W. Veltkamp—Hilbrand, d.; M. L. Krafft—Dupuis, d.: Overleden 24 September: G. Burger, 60 j., Tesla straat. Motor botst met 100 K.M. tegen een auto op. Ongeluk op den betonweg dat betrekkelijk goed afliep. Donderdagavond is in den Houtrakpolder op den hoek van den Machineweg en den nieu wen betonweg AmsterdamVelsen, een ernstig ongeluk geschied. Uit de richting Velsen kwam een personen auto, bestuurd door den inspecteur van het P. E. N. te Wormerveer, Deze wilde naar links den Machineweg oprijden en stak daartoe de richtingwijzer uit. Op dat oogenblilc naderde eveneens uit de richting Velsen met groote snelheid naar schatting ongeveer 100 K.M. een motorrijder met duo-passagier. Door het naar links uitwijken van den automobilist kwamen beide voertuigen met elkaar in bot sing, waarbij zoowel de motorrijder als de duo passagier voorover in den sloot langs den Machineweg terecht kwamen. Het bleek dat de motorrijder de 27-jarige A. Rademaker uit Amsterdam er het ergst aan toe was. De duo-passagier, zijn broer werd slechts licht aan een der handen gewond en kon zich zelf uit het water redden. De motor rijder was geheel onder water verdwenen, doch kon spoedig op het droge worden gebracht. Hij heeft een hersenschudding en klaagde over pijn in de borst. De man is naar het Wil- helmina Gasthuis te Amsterdam overge bracht. Zijn toestand is vrij goed. Zoowel de motor als de auto werden ernstig beschadigd en moesten worden weggesleept. ARROND. RECHTBANK. DE ROODE-KRUISZAAK TE BEVERWIJK. In ons vorig nummer werd medegedeeld, dat de heer J. Tolk, die zich te verantwoor den heeft gehad voor eenige uitlatingen in openbare vergaderingen vanwege het comité tót behartiging van de belangen van het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk, waar door de heer Maters zich beleedigd achtte, door de Haarlemsche Rechtbank veroordeeld was tot een maand voorwaardelijke gevan genisstraf met een proeftijd van een jaar en f 50 boete. Dit moet zijn f 50 boete subs. 25 dagen hechtenis onvoorwaardelijk en een maand voorwaardelijk egevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. TOONEELAVOND VOOR DE WERKLOOZEN. „Herman Heijermans" geeft op Donderdag 3 October in den Jansschouwburg een tooneel- voorstelling. Opgevoerd wordt „Van Ouds de Morgenster". Werkloozen kunnen op vertoon van de werkloozenkaart en verplichte name van steunbon plaatsbewijs verkrijgen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2