UIT HET BUITENLAND Het „verraad" aan Dalmatië. THIJS IJS IN HET DAL DER NEVELS Zoo'n Migraine? VRIJDAG 27 'SEPTEMBER' '1935 HAAR E E M'S D A "G B E A D HET BELANGRIJKSTE NIEUWS Aande openbare zitting van Donderdag van den Volkenbondsraad is een vertrouwelijke bespreking voorafgegaan van de leiders der delegatie. Toen de zitting geopend werd, wa ren alle leden met uitzondering van de Italiaansche gedelegeerden aanwezig. Er verluidde, dat dé Italianen geweigerd hebben de zitting bij te wonen op grond ~van hun bekende stelling, dat zij niet met Abes- synië op gelijken voet behandeld kunnen wor den. De Abessynische gedelegeerde, Tecle Hawariate was vergezeld van den juridischen adviseur voor Abessynië, prof Jèze. Nadat de voorzitter van de commissie van vijf, De Madariaga het rapport der commissie had voorgelezen, verklaarde Hawariate, dat zijn regeering met den meesten aandacht ieder voorstel van den Volkenbondsraad zou over wegen. De voorzitter van den Volkenbonds raad, Guinazu stelde daarop voor de commis sie van vijf in het leven te houden opdat zij voorstellen zou kunnen doen op ieder oogen- blik waarop haar dit zou worden verzocht. Verder drong Guinazu erop aan, dat alle po gingen om alsnog een verzoening tot stand te brengen, zouden worden voortgezet. „De stel lingen van de beide partijen zijn thans be kend. Daarom stel ik voor, dat de Raad on middellijk stappen doet om zijn rapport op te stellen volgens artikel 15, paragraaf 4 van het handvest. De Volkenbondsraad moet als com missie, uiteraard zonder de Italiaansche en Abessynische gedelegeerden met dien taak be- worden". Tevens stelde Guinazu voor de zitting van den Volkenbondsraad niet te slui ten, maar den Raad bijeen te houden, totdat het rapport zal zijn opgesteld. (De desbetreffende paragraaf luidt: „In dien het conflict niet op deze wijze in dit geval door middel van de commissie van vijf is bijgelegd, zal de Raad hetzij eenparig of met meerderheid van stemmen een rapport opstellen en publiceeren over de feiten, die het geschil raken en over de aanbevelingen, welke in het onderhavige geval rechtvaardig en geschikt worden geacht"). De Engelsche minister voor Volkenbonds aangelegenheden, Eden, die vervolgens het woord voerde, spi-ak over zijn teleurstelling dat ondanks de oprechtheid van de in het werk gestelde pogingen geen oplossing be reikt was. Hij bracht in herinnering, dat hij op 4 September de opvatting tot uiting had ge bracht, dat de machinerie van den Volken bond in werking moet worden gesteld en hij stelde thans voor artikel 15, paragraaf 4 te benutten als een middel om het probleem op te lossen. „Dit is de taak, die wij op ons moeten ne men met allen ernst en aandacht waartoe wij in staat zijn, maar ook zonder ongepast uitstel. Zoolang de Volkenbondsraad bezig is met het opstellen van zijn rapport en zijn aanbevelingen, kan de verzoeningscommissie haar taak voortzetten en het is duidelijk, dat geen gelegenheid voor een verzoening bin nen het kader van de bepalingen van het handvest moet worden voorbijgegaan", aldus Eden. „Terwijl de werkzaamheden van het opstellen van het rapport voortgaan, zullen de regeeringen de gelegenheid hebben te overwegen of en zoo ja hoe nog iets verder gedaan kan worden voor het beschermen en handhaven van den vrede. Dit is een ver plichting, die wij als leden van den Volken bond niet over het hoofd mogen zien. Ik wil eindigen met een enkel woord over verdere perspectieven van het geschil. De politiek der Engelsche regeering in dit opzicht is kor telings en gezaghebbend uiteengezet. Ik be hoef hier derhalve alleen toe te voegen, dat de Engelsche regeering op energieke wijze vastbesloten is aan die politiek vast te hou den". De Fransche premier en minister van bui- tenlandsche zaken, Laval sloot zich bij de woorden van Eden aan. Hij zeide: „Frankrijk zal zich houden aan de verplichtingen van het Volkenbondshandvest. De Volkenbonds raad zal thans volgens het handvest optre den en zijn aanbevelingen formuleeren. Ik ben het op dit punt eens met den vertegen woordiger van Groot-Brittannië. De Raad zal deze taak ten uitvoer leggen naar de letter en naar den geest van het handvest en zal. daar ben ik zéker van, na de omstandig heden van het geschil bestudeerd te hebben, de maatregelen aangeven, die hij het bil- lijkst zal oordeelen". Vervolgens voerde nog de Russische Volks commissaris van buitenlandsche zaken, Lit- winof het woord. Hij zeide, dat er geen twij fel aan kon bestaan, welke maatregelen de Sovjet-regeering zou nemen, wanneer het oogenblik kwam, om den vrede in Afrika en andere deelen van de wereld te waarborgen. De Deensche gedelegeerde, dr. Muench sloot zich bij de vorige sprekers aan, zeg gende. dat hij er van overtuigd was. dat de Volkenbondsraad in staat zou zijn de beste middelen aan te geven voor de handhaving van den vrede, zoowel als van de principes van den Volkenbond. Voordat de Raadszitting verdaagd werd, deelde de voorzitter mede, dat de voorstellen met algemeene stemmen aangenomen wa ren. Het JN.P. meldt nader uit Genève, dat de 'Belangrijkste gedelegeerden te Genève, in de eerste plaats Laval en Eden. vandaag uit Genève zullen vertrekken om in het begin an de volgende week terug te keeren. Ver wacht wordt, dat de raadscommissie haar aanbevelingen in korten tijd men spreekt van 5 tot 10 dagen zal uitwerken. Verdere behandeling van het Italiaansch-Abessynssche conflict voor den Volkenbondsraad. Paragraaf 4 van artikel 15 zal worden toegepast. Spoedig rapport der commissiën. en financieele positie wilde brengen. Hij be treurde vooral, dat de Italiaansche kamera den en vroegere bondgenooten door dit alles vervreemd raakten van de groep groote mo gendheden, die streefden naar een harmoni- schen opbouw van het Europeesche gezin, waarin de grootheid van het herleefde Italië een zoo belangrijke plaats innam. In een verder gedeelte van zijn rede wees Churchill op de Duitsche herbewapening en riep hij op tot versterking van de Britsche landsverdediging, in het bijzonder van de luchtmacht. (A.N.P.) Amerika. Engeland. Churchill over Italië's houding. Winston Churchill heeft tijdens een lunch, die hem in de City was aangeboden, een rede gehouden, waarin hij o.a. sprak over het Ita- liaansch-Abessynische conflict en verklaarde, dat het geheele land bereid was, de regeering te steunen, wanneer zij, overeenkomstig de aangegane verplichtingen, zou helpen het ge zag van den Volkenbond te handhaven. Dit was geen actie die van Engeland uitging, en Churchill sprak dan ook zijn leedwezen uit over de felle campagne in de Italiaansche pers tegen Engeland. Het verheugde hem, dat de Engelsche pers daar niet in denzelfden toon tegen in ging. Het ging niet om een geschil tusschen Engeland en Italië, maar tusschen den Volkenbond en Italië. Churchill verklaarde te spreken als vriend van Italië, en daarom verbaasde het hem, dat een zoo groot man en verstandig bestuurder als Mussolini zijn dap per land in epn dergelijke moeilijke militaire Italiaansche Amerikanen mogen naar Afrika. De regeering der Vereenigde Staten zal een politiek van strenge afzijdigheid handhaven ten opzichte van de burgers van Italiaansche afkomst die naar Italië zouden willen terug- keeren om dienst te nemen in het leger, meldt het A.N.P. Het Staatsdepartement heeft in dit verband bekend gemaakt, dat het op geenerlei wijze zou trachten de handelingen te belem meren der Italo-Amerikanen. De regeering zal echter in dat geval geen enkele verantwoorde lijkheid voor hem op zich nemen. Er wordt op gewezen, dat verscheidene Zuid- Amerikaansche landen, w.o. Brazilië geen toe stemming verleenen aan burgers van Italiaan sche afkomst, dienst te nemen bij het Italiaan sche leger, ofschoon Italiaansche reservisten vrij zijn een oproep na te komen. Litauen. Incidenten in Memel. Het A.N.P. meldt uit Kowno: De stad Memel zal deze week geen voorstellingen in den schouwburg zien. De acteurs en actrices van den Litauschen Staatsschouwburg werden nl. bij him eerste optreden door een groep jonge lieden met luid geschreeuw begroet, waarbij vooral geroepen werd „wacht maar tot Hitier komt", terwijl voorts een regen van steenen op het tooneel geworpen werd. Verdere voor stellingen van het gezelschap zijn in verband hiermede uitgebleven. De directeur van den schouwburg heeft daarop verlof gevraagd 70 tooneelspelers uit Berlijn te mogen doen op treden. De Litausche autoriteiten hebben daar op afwijzend beschikt. De burgemeester van Memel, een Duitscher, heeft in verband hier mede den schouwburg deze week gesloten, als motief opgevende, dat herstelwerkzaamheden verricht moeten worden. „Lybië één troepenkamp". Gespannen stemming door militaire bedrijvigheid. LONDEN. 26 Sept. De ..Dailv Mail" meldt uit Mersa Mathroe in het Noorden van Egyp te dat een aldaar uit Tunis gearriveerde be trouwbare Europeesche zegsman mededee- lingen heeft gedaan over den toestand in de Noord-Afrikaansche bezittingen vavx Italië. Hij vertelde dat in Lybië een levendige militaire bedrijvigheid kan worden geconstateerd. In Fransch-Tunis is iets dergelijks niet te zien. Lybië echter vormt een groot troepenkamp. Bengasi schijnt het voornaamste steunpunt te zijn van een aanzienlijke luchtstrijdrnacht. In Tobroek. waarvan de Italianen een vloot- steunpunt hebben gemaakt, bevinden zich vol gens zijn zeggen een kruiser, drie destroyers, twee duikbooten. drie vliegbooten en een groot transportschip, dat blanke soldaten aan land heeft gezet. Uiterlijk is de bevolking volkomen rustig. Er heerscht evenwel tengevolge van de militaire activiteit een zeer gespannen stemming. JACHTVLIEGTUIGEN IN BOTSING. Uit Parijs, 26 September. Boven de gemeente Magny-es-Hameaux zijn twee jachtvliegtuigen in volle vaart met elkaar in botsing gekomen. Een der piloten, wiens valscherm aan het toestel bleef hangen, is gedood, de tweede slaagde er in met zijn parachute veilig te landen. EEN WEKELIJKSCHE DIENST SAN FRNCISCO—AUCKLAND.? De Pan-Americain Airways, die reeds een dienst onderhouden op Honoloeloe en de Sa- moa-eilanden, schijnen voornemens hun dienst uit te breiden tot Nieuw-Zeeland. De Wellington Post meldt dat Harold Gattv namens de maatschappij voorstellen bij de regeering van Nieuw-Zeeland heeft ingediend voor een wekelijkschen dienst van San Fran cisco naar Auckland. De reis. die veertig vlieguren vergt, zou in drie dagen worden afgelegd. De dienst zou zoowel voor passagiers als voor post en goederen openstaan. (Adv. Ingez. MedJ Provinciale begrooting van Noord-Holland. Geen belastingverhooging ƒ250.000 uit de reserve voor werkloosheidsbestrijding. De eindcijfers van de begrooting voor 1936 voor de provincie Noord-Holland zijn f 53.539.580. Het batig saldo wordt op nihil geraamd. De belastingen behoeven niet worden ver hoogd. Met eene heffing van twintig opcen ten zoowel op de grondbelasting als op de inkomsten- en vermogensbelastingen kan wederom worden volstaan. De opbrengst hebben Ged. Staten evenwel lager geraamd. Tegenover eene verhooging met f 30.000 (van f 900.000 voor 1935 tot f 930 000 voor 1936) van de raming van de opcenten op de grond belasting wegens normaal accres van de be lasting op de gebouwde eigendommen, staat namelijk een verlaging met 10 pet. van de raming van de opcenten op de inkomstenbe lasting. (Voor 1935 werd de ontvangst ge raamd op f 2.600.000, voor 1936 op f 2.340.000). De gegevens van de rijksadministratie doen weliswaar een. verdere daling in die mate niet voorzien, maar Ged. Staten meenen met het oog op het feit, dat de toestanden zich in steeds ongunstiger zin hebben ontwikkeld, den meest veiiigen weg te moeten bewande len. De raming van de opcenten op de ver mogensbelasting hebben Ged. Staten onge wijzigd kunnen laten, namelijk f 360.000. Het bedrag van f 230.000. dat als gevolg van een en ander aan ontvangsten minder geraamd is. wordt gecompenseerd door hst hoogere batige saldo van den dienst 1933, dat aan den dienst 1936 ten goede komt en f 1.436.934 bedraagt. (De begrooting voor 1935 begon met een batig saldo van f 885.490 van 1932). Er is een uitkeering uit de gewone mid delen aan het Wegenfonds van f 250.000, als in de voorafgaande jaren geraamd. Onder de uitgaven is een extra bijdrage opgenomen van f 250.000 ten behoeve van de werkverruiming en de verdere bestrijding van de werkloosheid. Deze post is nu gebracht op f 450.000. Wij hebben indertijd reeds gemeld, dat werken uitgevoerd zulien worden in het provinciaal duingebied in de omgeving van Castricum en Bakkuon. De regeering verleent daarbij haar medewerking. De dekking van deze exceptioneele uitgave is gevonden door de raming van een uitkee ring uit het Fonds bot gedeeltelijke reservee ring van batige saldi, waarin daarna nog f 750.000 aanwezig blijft. Voor onvoorziene uitgaven blijft een be drag van f 549.654.78 beschikbaar. De post presentiegelden voor leden der Prov. Staten hebben Ged. Staten op hetzelfde bedrag ge raamd. als daarvoor op de begrooting voor 1935 was uitgetrokken. Bij het besluit der Prov. Staten van 21 December 1932 zijn de presentiegelden voor de jaren 1933, 1934 en 1935 van f 10 op f 8.50 gebracht. Nu verbetering in den toestand is uitge bleven. zal naar het Ged. Staten voorkomt, de tijdelijke maatregel door een definitieve zijn te vervangen. Op gelijken grond zullen de tijdelijke kortingen, die toegepast worden op de vacantiegelden van de commissiën van bestuur der Provinciale Ziekenhuizen en van den Raad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven in definitieve moeten worden om gezet. De daartoe strekkende ontwerp-beslui- te worden door Ged. Stater, aangeboden. De subsidie aan de H.O.V. is weer uitge trokken op f 4500. MINISTER SLINGENBERG BIJ DE WERKVERSCHAFFING. DEN HAAG. 26 Sept. (A.N.P.) De minis ter van sociale zaken mr. Slingenberg heeft heden in gezelschap van den directeur-gene raal van de steunverleening en werkver schaffing den heer Van Geelen een bezoek gebracht aan Arnhem, Apeldoorn en Win terswijk ten einde de werkverschaffing aldaar in oogenschouw te nemen. BURGEMEESTER. Bij koninklijk besluitis met ingang van 1 October benoemd tot burgemeester der ge meente Ten Boer de heer J. Scherphuis. De heer Scherphuis, te Appingedam geboren en 44 jaar oud, is thans wethouder der gemeente Appingedam. Dus weer eeri ellendige dag in het voor uitzicht. Heusch niet noodig! Neem een "AKKERTJE" en binnen 'n kwartier voelt Ge U weer frisch en opgewekt en zijt Ge Uw hoofdpijn kwijt. AKKER-CACHETS helpen verrassend snel bij Hoofdpijn, Kies pijn, Zenuwpijn, Rheumatiek, Griep. Per 12 stuks slechts 52 cent. Overal verkrijgbaar. Vraagt ook: „Laxeer-Akkertjes", de nieuwe vinding van Apotheker Dumont legen ver stopping, hardlijvigheid, enz.Werken zacht. (Adv. Ingez. Med.) De geschiedenis van drie woorden. Door GUCLIELMO FERRERO, hoogleeraar aan de Universiteit van Genève. Sinds twee maanden stellen tal van men sehen mij voortdurend deze zelfde vraag: „Maar waarom heeft Mussolini zich in het hoofd gezet een oorlog in Abessynië te be ginnen? Wat hoopt hij eigenlijk te bereiken, dat kan opwegen tegen het enorme risico, dat hij gaat loopen?" Ik moet bekennen, dat die vraag mij irriteert, wanneer zij gesteld' wordt door personen, aan wie ik al 'tienmaal uitge legd heb, wat het fascistisch bewind eigenlijk is en waarvandaan het gekomen is. Is het in derdaad zoo moeilijk een zoo eenvoudige zaak te begrijpen? Ik zal dus nogmaals dit probleem van het begin af behandelen, waarbij ik een oude her innering moet ophalen, die prettig en tegelijk smartelijk voor mij is, want zij voert mij te rug naar den tijd, waarin er een volledige om wenteling in mijn bestaan intrad. H-et was in October 1922, eenige dagen voor de opmarsch naar Rome. eenige dagen na de bijeenkomst, welke de leiders der fascistische beweging te Napels hadden gehouden en bij welke gele- g-enheid Mussolini in een redevoering, waarin hij de fouten van de voorafgaande regeering behandelde, deze drie woorden uitsprak: Dal matië is verraden. Ik ontving dien dag eenige vrienden in de villa, die ik te Florence be woonde. Het gerucht liep overal sinds twee dagen, dat de koning een ministerie-Mussolini zou vormen. Wij spraken over dat gerucht. Iemand, die mij naar mijn meening vroeg, antwoordde ik, dat ik 't niet kon gelooven en wel in verband met die drie woorden: Dalma tië is verraden. Ziethier mijn gedachtengang: „Dalmatië is verraden beteekent, dat het verdrag van Rapallo, dat in 1920 de kwestie- Dalmatië tusschen Italië in Joego-Slavië heeft geregeld, een handeling van verraad was ten opzichte van Italië. Het verdrag van Rapallo is niet een verdrag tusschen overwinnaar en overwonnene dat door laatstgenoemde beschouwd zou kunnen worden als een dwangmaatregel, waarvan hij het slachtoffer geworden is; het is een ver drag tusschen bondgenootenItalië en Servië. Goed of slecht, het is in vrije onderhandeling goedgekeurd door de officieele autoriteiten van beide kanten. En het is niets slechts een willekeurig vredesverdrag dat maar op twee onderteekenaars betrekking heeft. Het maakt deel uit van een stelsel van vredesverdragen, dat Europa na den wereldoorlog gereorganiseer heeft en dat de basis is van 't nieuwe publieke recht op het vasteland. Als de koning de macht geeft aan iemand, die het verdrag van Rapallo tot een daad van nationaal verraad verklaarde, zou hij de onderteekening looche nen, die hij twee jaar eerder aan dat verdrag egeveri had; hij zou de ministers, die onder handeld hadden en het parlement, dat zijn goedkeuring geschonken had, tot landverra ders bestempelen; hij zou onder de nieuwe Europeesche orde een gevaarlijke mijn leg gen, die spoedig zou ontploffen. Neen, het is niet mogelijk." Wat ik voor onmogelijk hield, werd drie dagen later werkelijkheid. Maar ook de geva ren, die ik toen heb voorzien, zijn in den loop van dertien jaar werkelijkheid geworden. De huidige wanorde in Europa en de dreigende oorlog tusschen Italië en Ethiopië zijn door één lange ketting van acties en reacties ver bonden aan de drie fatale woorden uit de rede van Napels en aan de koninklijke sanctie, die zij drie dagen later ontvingen. Hoe en waar om? Zoolang Europa dit „hoe" en „waarom" nog niet gezien en begrepen heeft, zal het bij zijn pogingen een redelijke oplossing voor het Italiaansch-Ethiopische conflict te vinden, als een geblinddoekte den afgrond blijven nade- ren. Ik zal trachten den toestand zoo duide lijk mogelijk uit te leggen. Het fascistische bewind is aan de macht ge komen met het program verandering te bren gen in de door de ver-dragen van 1919 gescha pen Europeesche orde. De staatsgreep van 1922 zou zonder dit program geen zin hebben gehad. Ik geloof zelfs, dat het plan der in te voeren veranderingen zeer nauwkeurig aan wezig was, zooniet in de hoofden van hen, die er het meeste voordeel uit trokken, dan toch op z'n minst in de hoofden van diegenen, die achter de coulissen het plan hebben voorbe reid en het hebben doen slagen. Hoe het ook ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Het tooverwoord mist zijn uitwerking niet. Nauwelijks heeft Thijs het uitgesproken, of de nevelspoken veranderen snel van gedaante. Het worden allemaal meeuwen, net zooals vroeger. Thijs IJs kan zijn oogen haast niet gelooven, zoo vlug is dat alles in zijn werk gegaan. Als je het plaatje goed aankijkt, zie je, dat er ook een vleermuis rondvliegt. Nu, je behoeft zeker niet lang te raden, wie dat wel kan zijn. Het is Abierebom, die zijn gerechte straf voor al zijn streken heeft gekregen en zijn verder leven in een kil gewelf moet huizen. Wat wordt het hier nu ineens mooi! Overal trekt de nevel weg en daar gaat warempel ook de zon schijnen! zij, gedurende twaalf jaar heeft de fascistische regeering met weinig bekwaamheid en zonder succes, maar met onbetwistbare volharding aan de verwezenlijking van dit plan gewerkt. De openbare meening en de politieke wereld van Europa en Amerika zijn vrijwel geheel on kundig van dit werk geweest, want het ge schiedde ondergronds en geheim. Maar als we niet in zoo'n waanzinnig tijdperk leefden had de wei'eld dit ondergrondsche plan kunnen raden of op z'n minst Italië er van kunnen ver denken sinds zijn opvallende manifestatie te genover 't buitenland: de ontzaglijke militari seering van het land. De militariseering van Italië na 1922 is nog steeds een uniek geval in de geschiedenis der menschheid. Alles wat Duitschland totnogtoe op dit gebied heeft gedaan is daarbij verge leken niet vee] meer dan een „poging". Sinds 1922 is alles in Italië gemilitariseerd: de man nen, de vrouwen, de jeugd, de ouderdom, de literatuur, de pers, de filosofie, de weten schap, de kunst, de godsdienst. Van hun 12d'en tot hun 52sten jaar moeten alle mannen de helft van hun vrijen tijd aan militaire oefe ningen besteden. In de steden en in de dor pen ziet men niets dan defilé's en tambours. Van de lagere school tot aan de universiteit leert men het heele jaar door, dat de ki-acht alleen de bron van het recht onder de vol keren is, dat een sterk en groot volk het recht heeft een zwakker volk te ovei'heerschen, dat Italië tenslotte door den oorlog de hegemonie zal verkrijgen, waarop zijn superioriteit over alle volkeren hem het recht geeft. Huwelijk, vruchtbaarheid en opvoering der geboorten worden vooral aanbevolen als bi-on van xnilitaire kracht. Men kan slechts in kranten schrijven, boeken publiceeren en in publiek spreken als men deze leerstellingen predikt. Geen enkele discussie is toegestaan, iedere stelling, die er tegenover staat, is mee- doogenloos verboden. Boeken werden ver brand, schrijvers gevangen gezet of verban nen. Hoeveel milliarden heeft die militari seering in tien jaar tijds gekost? Niemand weet het: maar zeker is, dat men ze afgeperst heeft aan een volk, dat door den wei-eldoorlog al bijixa geruïneerd was, op deze wijze het weinige voordeel teniet doende, dat de over winning opgeleverd had. Na 1919 had Italië geen enkele gevaarlijke vijand; het had zon der eenig gevaar en zonder zelfs de ontwape- nixrgsconferentie af te wachten zijn bewape ning aanzienlijk kunnen verminderen. Historici zullen eenmaal moeite hebben om te begrijpen, dat een wereld, door pacifisti sche traditie en zonder er zich van bewust te zijn, haar medewerking verleende aan een zoo ontzaglijke bewapening van een volk. Heeft de wereld zich werkelijk ingebeeld, dat het hier slechts ging om een spel, bedoeld om een volk van groote kinderen te vermaken? Hoe is het mogelijk, dat men niet heeft ingezien, dat deze enorme militaire voorbereidingen met serieuze oogmerken werden getroffen, met de bedoeling een oorlog in Europa te doen uitbreken en het gebied van Italië op het vasteland en in de koloniën te vergrooten ten koste van zijn buren? Ik meen zelfs te kunnen zeggen, dat men te Rome langen tijd gedacht heeft, dat de oorlog tegen 1935 of 1936 zou uitbreken. Hoe komt het, dat dit plan, dat de geheele fascistische politiek en gedeeltelijk de onrust, waaronder Europa sinds tien jaar lijdt, ver klaart, mislukt is? Hier hebben we met een andere wonderbaarlijke paradox te doen. Het is Duitschland geweest, dat dit plan heeft laten mislukken, door zijn medewerking te weigeren. Het Duitschland van Weimar heeft de aanbiedingen voor een bondgenootschap, bij herhaling door Italië gedaan, van de hand gewezen. Het nationaal-socialistische Duitsch land heeft, om nog duistere redenen, zijn kans willen afwachten. Toen het échec van het plan in Juli 1934 met de Oostenrijksche cata strofe definitief werd, heeft de fascistische regeering zich op Amerika geworpen. De ontzaglijke militariseering van het land kan niet uitsluitend gerechtvaardigd worden door de noodzakelijkheid de status-quo in Europa te bewaren. Daar ligt de fout van de politiek van Stresa. Voor een zoo beperkt doel zou een heel wat minder sterke militaire macht voldoende zijn geweest en is een dic tatuur niet noodig. Een zoo reusachtige mili tariseering van het land kan slechts bedoeld zijn voor het maken van een vei'overing. Ge- dui-ende tien jaar hebben de drie of vier per sonen, die Italië zonder verantwoordelijkheid en zonder controle leiden, gemeend, dat deze verovering in Europa gemaakt zou kunnen worden. Toen zij zagen, dat voor hen in Europa slechts de bescheiden rol van „ordebewakers" overbleef, keerden zij zich tot Afrika. Zij trachten thans in Afrika de groote verovering te volbrengen, die hun geheele politiek moet rechtvaardigen. Italië is te zwaar bewapend om de simpele politiek van Stresa te volgen, maar het is niet sterk genoeg om een dubbele politiek te voe ren; ziedaar de onoplosbare tegenstelling, die de staatsgreep van 1922 in Italië gebi-acht heeft. Het is heel eenvoudig en het is in groote trekken een herhaling van de tragedie, die Italië reeds onder Crispi gekend heeft. Ook Crispi trachtte een politiek van oorlog en uit breiding in Europa te voeren; toen dit in Europa mislukte probeerde hij het in Afrika. Het is eenvoudig maar verschrikkelijk. En ik schrijf deze dingen met droefheid in het hart neer, want ik ben er van overtuigd, dat een groote Europeesche catastrofe onvermij delijk is, zoolang men in onwetendheid en be drog blijft voortleven. Hoeveel mannen, die een leidende positie in Europa innemen, ken nen deze feiten, die toch van zoo elementair belang zijn? Ik heb er ontmoet, die zelfs het bestaan van een verdrag van Rapallo ont kenden! En dit was nog wel zoo nauw be trokken bij de oorzaak van alle ellende. Nog nooit, zelfs niet in de laatste jaren van het Napoleontische keizerrijk, heeft Europa zich in een zoo zorgwekkenden toestand be vonden. Maar al is de situatie zorgwekkend, verloren is zij niet. Frankrijk en Engeland, die over kracht en rijkdom beschikken, kun nen nog alles redden, wanneer zij maar met wat verstand te werk gaan. Doch zij dienen de oogen te openen en de elementaire fac toren te erkennen, die aan den huidigen toe stand ten grondslag liggen. I (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 6