Over het Noordzeekanaal of er onder door? ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1935 HAARDE M'S D A G B L" A D 8 UIT DE OMSTREKEN. VELSEN. Beslissing lijkt thans nabij. Interessant project, dat het plan voor een brug aantrekkelijk maakt. Er is een belangrijk webontwerp verschenen, belangrijk voor het geheele land, in het bij zonder echter voor de gemeente Velsen, Dit Wetsontwerp is dat. „inhoudende maatrege len tot verhooging van de tijdelijke heffing van het bijzonder invoerrecht op benzine." Is dat zoo belangrijk voor Velsen? Als er niets meer kwam, zeker niet, maar er komt wel iets meer: van de opbrengst van dit bij zonder invoerrecht, waardoor de benzineprijs y- ct. per L. duurder wordt, komt gedurende 10 jaren, van 1 Januari 1936 af. een bedrag van f214 millioen per jaar op het tegoed van het Verkeersfonds, waaruit de kosten zullen worden betaald voor een versnelden bruggen bouw. Ook die voor een brug over of een tunnel onder het Noordzeekanaal. Waaruit duidelijk blijkt het groote belang van dit wetsontwerp voor onze gemeente. De regeering is volgens de toelichting tot de overtuiging gekomen, dat niet alleen de reeds vermelde bruggen moeten worden ge bouwd. maar dat de toeneming van het ver keer over het Noordzeekanaal bij Velsen even zeer om spoedige verbetering van den kanaal overgang vraagt door den bouw van een tun nel onder, of van een hooge vaste brug over het Noordzeekanaal. Voorhands wordt 10 millioen voor dit werk uitgetrokken. Het is te voorzien, zoo staat ver der in de toelichting, dat binnenkort te Vel sen zelfs met drie gelijktijdig in dienst zijnde ponten verkeersopstoppingen niet zullen uit blijven. Meer ponten zullen het waterverkeer hinderen en omgekeerd zal dit verkeer het toenemende land verkeer gaan bemoeilijken. Het van elkander onafhankelijk maken van beide soorten verkeer is een steeds dringen der eisch te achten. Zoo is dan eindelijk de officieele erkenning gekomen, dat het vraagstuk van de oeververbinding te Velsen niét met een voortdurende uitbreiding van het aantal stoomponten opgelost kan worden. Het is al weer eenige jaren geleden, dat we In ons blad. toen wij het een en ander schre ven over de kanaalverbetering en de plannen inzake den bouw van ponthavens voor een vijf- of zestal ponten, wezen op de moeilijk heden, die voor het scheepvaartverkeer dreig den te ontstaan, wanneer men steeds maar doorging met het in de vaart brengen van ponten. In die dagen werd alleen nog maar in leringen van belanghebbenden en misschien op de teekenbureaux van den Rijkswaterstaat gesproken over een andere oeververbinding daii door middel van ponten. In den Haag zwoor men bij ponten, hetgeen overduidelijk blijkt uit het groote aantal van deze vaartui gen, dat Rijkswaterstaat liet bouwen en dat zoo groot was, dat het middel, dat een oplos sing moest brengen, in plaats daarvan, moei lijkheden ging opleveren, omdat men niet Wist, waar men die groote vloot van stoompon ten moest bergen. Eerst toen de veren in Zaandam en Buitenhuizen gemoderniseerd waren, kwam er ruimte. Waar komt de nieuwe overgang? Toen wij hierboven spraken over het groote belang voor Velsen van een nieuwen overgang gingen wij van de veronderstelling uit. dat deze in Vel sen zou komen. Dit is echter langen tijd dubieus geweest en ook thans geeft de memorie van toelichting bij het onderhavige wetsontwerp nog geen positief antwoord op de vraag, waar de nieuwe overgang zal komen. Het is ons bekend, dat bij de bestudeering van het vraagstuk van de verbinding van de oevers van het Noordzeekanaal ernstig ge dacht is aan een tunnel of brug halverwege den afstand AmsterdamVelsen teneinde de nieuwe oeververbinding ook dienstbaar te ma ken aan het verkeer Amsterdam—Zaanstreek. Want ook hier zal men ten slotte een oplos sing moeten vinden. Opmerkelijk is het, dat juist dezer dagen het gemeentebestuur van Amsterdam het bouwen van een tunnel onder het IJ, een denkbeeld dat door een door die gemeente ingestelde technische commissie ter zijde was gelegd, weer heeft opgehaald en voor het bestudeeren daarvan een crediet heeft toegestaan. Er bestaat een geografisch verband tusschen de plannen van de gemeente Amsterdam en die van het rijk. Krijgt Amsterdam een tun nel. dan zou er geen behoefte of althans een veel verminderde behoefte bestaan aan een tunnel ergens in de buurt van Westzaan of Buitenhuizen en komt dus Velsen aan bod. Maar mag er al een geografisch verband be staan, van een verband in den vorm van sa menwerking tusschen Amsterdam en Rijks waterstaat is nooit iets gebleken. Om meer dan één reden zou het voor onze gemeente van belang zijn, dat de nieuwe overgang, hetzij in den vorm van een tunnel, hetzij in den vorm van een brug, binnen haar grenzen komt. Dan denken we niet eens in de eerste plaats aan den verkeerstechnischen kant .an het vraagstuk. Het is genoegzaam bekend, dat, wat er ook komt, brug of tunnel, een pontdienst natuurlijk op bescheidener schaal dan de tegenwoordige, voor het lokale verkeer (voetgangers en rijwielen) behouden blijft. Een definitieve oplossing van het vraagstuk der oververbinding in Vel sen is vooral van belang, omdat dan eindelijk zal kunnen worden overge gaan tot het aanleggen van den veel- bestreden primairen weg van den Noordelijken kanaaloever af. Dit is van belang voor een definitieve vaststel ling van het uitbreidingsplan voor Velsen N. ten Oosten van den Wij- kerstraatweg, een zaak, die met de voortschrijdende bebouwing in de om geving van de Watervlietstraat urgent begint te worden. En verder mogen we hopen, dat het werk binnen de gemeente komt om het werk zelve. Dat het een grootsch bouwwerk wordt, daar aan behoeft men niet te twijfelen. Er is niet minder dan 10 millioen voor uitgetrokken. Vooral wanneer wordt besloten tot tunnel bouw zullen ongetwijfeld vele arbeiders, in onze gemeente woonachtig, werk kunnen vinden. Tunnel of brug? Als een handicap voor een brug noemen wij Om verschillende redenen bepleitten wij indertijd den bouw van een tunnel en ook thans nog wil het ons voorkomen, dat een on- dergrondsche verbinding aanbevolen meot worden. Wij wezen o.a. op de strategische beteekenis van deze oeververbinding, de lange opritten, noodig om van den bega- nen grond af de hoogte van het wegdek van de brug. welke 50 a 60 M. zou moeten bedra gen, te bereiken. Deze opritten zouden zeker eenige K.M. lang moeten zijn en zeker niet bevordelijk voor de technische uitvoerbaar heid van het plan, terwijl ook economische bezwaren (men denke aan de onteigenings procedures) zich zouden doen gelden. Inmiddels is verschenen het ontwerp voor een oeververbinding over de Nieuwe Maas te Rotterdam van dr. ir. J. Emmen die het, wel licht geïnspireerd door het plan voor het bouwen van een eenige honderden meters hoogen toren voor de a.s. Wereldtentoonstel ling te Parijs, welke toren langs schroef- of spiraalvormige banen met auto's „beklom men" kan worden, voor zijn 58 M. hooge brug ook in de cirkelvorm in plaats van in de lengte gezocht heeft. Wellicht doen we den heer Emmen tekort, als wij hem oorspronkelijkheid ontzeggen, want hij heeft bewezen, van cir- kelvormigen bouw te houden, getuige het ge bouw voor den havendienst en den dienst voor invoerrechten en accijnzen op het sluis- eiland nabij de Noordersluis, dat ook van hem is. Ir. Emmen vond voor zijn brug in Rotter dam het ei van Columbus. Aan weerskanten ontwierp hij op de oevers een cirkelvormig gebouw van 140 M., waarin schroefvormige banen met een zachte glooiing omhoog loo- pen. Door 2VZ maal in een cirkel rond te rij den bereikt men de hoogte van het wegdek. Voor voetgangers en wielrijders zijn binnen de schroefbaanconstructies roltrappen ont worpen. De hoogte van de brug is ruimschoots voldoende voor doorlating van de allergroot ste zeekasteelen. Inderdaad een fantastische, doch tegelijker tijd practische oplossing, waardoor veel moei lijkheden voorkomen kunnen worden. Maar we zullen nog wel eenigen tijd geduld moeten hebben, voordat de bevoegde instan ties het alpha en omega gevonden hebben. Want ook de kanaalverbreeding binnen onze gemeente is nog steeds niet tot uitvoering ge komen en beide projecten staan natuurlijk ten nauwste met elkaar in verband. Het gaat thans echter om een versnelden bruggenbouw en dit mag ons doen verwachten, dat we dich ter dan ooit bij een oplossing zijn. DRIEHUIS. R.K. VOLKSUNIVERSITEIT. De R.K. Volksuniversiteit alhier hield Don derdag haar jaarvergadering in ,,'t Huis te Velsen". In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer de Jong, het doel der Uni versiteit; de algemeene ontwikkeling. Meer dan ooit is dit noodig. omdat wij gaan naar nieuwe tijden. Die tijden zullen zijn zooals. wij dat willen, immers wij schrijven zelf geschie denis en hoe beter de mensch, zooveel beter de tijden. Meer propaganda is noodig voor de Katho lieke idealen: daarvoor is ontwikkeling een machtig middel. Spr. bracht hartelijk dank aan de docenten, die al hun vrijen tijd geven aan de universiteit, dus aan de leerlingen. Spr. wees nog eens op de groote vrijheid, die de Katholieken in Nederland hebben, iets, waarvan de katholieken in de meeste landen verstoken zijn. Voorts bracht hij de algemeene ontwikke ling in verband met de Pauselijke omzend brieven. waarin zoo krachtig wordt aange drongen zich te bekwamen voor de nieuwe wereldorde, gebaseerd op de naastenliefde. De jaarverslagen van secretaris en penning meester werden goedgekeurd. Er is een na- deelig saldo van honderd gulden, dat door het vorig saldo wordt gedekt. Aangenomen werd een voorstel, in verband met den finan- cieelen toestand, de werkloozen, die thans gratis de lessen volgen, half collegegeld te doen betalen. De donateurswerving zal even eens krachtig ter hand worden genomen. De bestuursverkiezing bracht nog al eenige ver andering in het bestuur. De heer J. J. Duyn stelde zich niet herkiesbaar, de heer M. v. Dorp werd niet herkozen. De heer en J. Seller en Beemster traden in hun plaats. De uitbrei ding van het bestuur bracht twee dames ach ter de groene tafel n.l. de dames C. en M. Heeremans. De heer J. Seller, die hierna tot voorzitter werd gekozen, zag zich echter ge dwongen deze taak niet te aanvaarden, waar na de aftredende praeses weer werd benoemd- De verdeeling der andere functies volgt spoedig. Pater Strijbosch, moderator, sprak nog een opwekkend woord. Het winterprogramma gaf aan: lessen in algemeene ontwikkeling, sociologie, economie, geschiedenis, godsdienst, boekhouden, spreek- kunst, Engelsch, Esperanto en E.H.B.O. Bo vendien nog buitengewone avonden met spre kers en filmvertooningen. IJMUIDEN MARKTPRIJZEN VAN ZATERDAG 28 SEPT. Tarbot per K.G. f 1,10—f 0,92 Tongen per K.G. f 1.20f 0,80 Middelschol per 50 K.G. f23 Zetschol per 50 K.G. f 20 Kleine schol per 50 K.G. f 15f 4.90 Bot per 50 K.G. f 8—f 3.80 Schar per 50 K.G. f 8f 1,65 Rog per 20 stuks f 16f 11 Vleet per stuk f4,90f 1,88 Kleine poon per 50 K.G. f 9f 6,40 Groote schelvisch per 50 K.G. f 21,50 Middelschelvisch per 50 K.G. f 17,50f 16 KI. middelschelvisch p. 50 K.G. f 15f 12 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 11f 9,60 Kabeljauw per 125 K.G. f 80f 60 Groote gullen per 50 K.G. f 21 Kleine gullen per 50 K.G. f 15f 8,50 Wijting per 50 K.G. f 11f9 Makreel per 50 K.G. f 4,50f 3,25 Leng per stuk f 1,30f 0,80 Koolvisch per stuk f 0,45f 0,15 Versche haring per kist f3,70f2,40 'n „VELO" TAFELBILJART brengt gezelligheid in huis, is van hoogste kwaliteit, belastingvrij en ongelooflijk goedkoop! Verkrijgbaar ln onze 100 filialen In Nederland BB W Contante betaling geen vereischtel (Adv. Ingez. Med.) Schipper spoorloos op zee verdwenen. :erzoek door den Raad voor de Scheepvaart. „Even voor zeven uur kwam de schip per in het logies, dronk een kop koffie en ging drie minuten later weer naar beneden. Daarna hebben we hem niet meer gezien!" Aldus verklaarde Vrijdag de stuurman van den stoomtrawler „Petten" IJrn. 49 ter zit ting van den Raad voor de Scheepvaart, die een onderzoek heeft ingesteld naar de moge lijke oorzaak van het op 13 September 1.1. spoorloos verdwijnen van schipper Zwaan van dezen trawler, toen dit schip visschende was op de Noordzee. „Aanvankelijk dacht niemand", aldus ver klaarde de stuurman verder, „dat er een on geluk gebeux-d was. Doch toen de wacht op de brug moest worden afgelost en de schipper niet kwam opdagen, is er alarm gemaakt. Mo- gèlijk is, dat de schipper, die meermalen op het achterschip de vischlijnen controleerde, zijn evenwicht heeft verloren en ovei-boord geslagen is. Het weer was overigens goed en het schip slingerde weinig. Nadat de vermis sing ontdekt was, is het net ingehaald en is men op zee gaan zoeken, doch vergeefs". Getuige deelde tenslotte desgevraagd mede, dat men wel een half uur lang aan boord ge zocht had, vóór men overtuigd was, dat de schipper in zee moest zijn gestort. Hij maakte niet den indruk, zwaarmoedig te zijn. Gedurende deix tijd. dat de schipper moet zijn verdwenen, werd slechts door één man de wacht gedaan. De Raad zal later uitspraak doen. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Maandagmarkt: Gloria IJM. 37. Vangst 45 m schelvisch. 120 m. braadschelvisch, 150 m. gul en koolvisch, 850 m. makreel, 50 m. wijting, 50 m. varia. To taal 1265 m. Caroline IJM. 26. Vangst; 40 m. schelvisch, 60 m. braadschelvisch, 40 m. gul, 20 m. kool visch, 800 m. makreel, 10 m. platvisch, 30 m. wijting, 40 m. varia. Totaal 1040 m., benevens 30 stuks stijve kabeljauw. Alma IJM. 44. Vangst: 15 m. schelvisch. 80 m. braadschelvisch, 120 m. ijskabeljauw, 25 m. gul, 15 m. platvisch, 15 m. wijting, 500 m. ma kreel. Totaal 770 manden, benevens 100 stuks stijve kabeljauw. Martenshoek IJM. 283. Vangst: 26 last pekel haring. Claesje R.O. 46 met versche haring, hoe veelheid onbekend. BESOMMINGEN Trawler: manden Rotterdam IJM 112 1050 f 3880 Loggers: KW 158 i'710; KW 35 f610. Versche haring: KW-69 besomming nog niet bekend. BEVERWIJK BURGERLIJKE STAND. Getrouwd: J. Tabak en M. S. Verbeek; A. H. Günther en E. Stengs; A. de Vries en G. J. C. van Huijssteden. Geboren: z. van J. BoerBroeze; d. van C. A. WoltermanDuin; d. van C. Verhoef vair Balen; d. van J. F. ZonneveldHendriks; z. van A. F. HuismanBlom. Overleden: G. A. Stieltjes, oud 44 jaren, echtgenoote van R. Hilbrink, wonende te Velsen; L. Hermans, oud 68 jaren, zonder be roep, wed. van P. van Deursen, wonende al hier. DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling ston den heden. Zaterdagmorgen in totaal 926 werkloozen ingeschreven tegen 942 aan het einde der vorige week. Voor de drie bij den dienst aangesloten ge meenten waren de cijfers: Beverwijk 500 (vorige week 494), Wijk aan Duin 337 (346) en Heemskerk 89 (102). DE LOONSVERLAGING VOOR HET GEMEENTEPERSONEEL. De commissie van overleg voor de werklie den heeft Vrijdagavond opnieuw een verga dering gehouden over de ontworpen nieuwe loonregeling voor het gemeentepersoneel. Ook nu waren de hoofdbesturen van de be trokken organisaties bij de besprekingen te- BURGERLIJKE STAND VELSEN Bevallen: H. Kwaak-Mattu, d.. AhornsjSaat 27, IJmuiden. M. v. Eeken-Scharmtoöck, d., Hagelingerweg 7, Santpoort. G. Jonge ling-Rol, d., W. Beukelzstraat 1, IJmuiden. M. Schoorl-v. Schagen, z. Biezenweg 4, Sant poort. J. Th. Wighert-Rijs, d., Anemonen- straat- 8, Santpoort. A. A. Dekkei'-Hartjes, d.. Berkenstraat 4, IJmuiden. EC. Kint- Tijms. z., Tuindersstraat 23, IJmuiden. Overleden: G. A. Stieltjes, 44 jaren, echt genoote van R. Hilbrink, Watervlietstraat 16, Velsen-N. F. J. Ummels, 68 jaren, echtge noot van A. de Ruiter, Beverwijk. A. M. van Veenstra, 63 jaren, echtgenoot van W. v. d. Laan, Fr. Netscherlaan 13. Santpoort. P. Mulder. 44 jaren, echtgenoot van I. van Slooten, Grahamstraat 4. IJmuiden. Ondertrouwden: M. Plokker en T. de Niet, Kennemerplein 18, IJmuiden. L. G. Reyns en J- Th. Knol, Brederoodscheweg 50 Sant poort. J. Plug en G. v. Houwelingen, Ken- nemerlaan 49, IJmuiden. M. I-I, Quaak en M. N. R. Selderbeek. Tusschenbeeksweg 26, IJmuiden. W L. P. Schaap en M. Keus, Stationsweg 11, Umuiden. A. v. Griethui zen en C. D. Vorstelrnan, Alphen aan den Rijn. Ph. Glas en I. van der Leek, J. P. Coenstraat 131, IJmuiden. Gehuwden: H. van Gelder en M.' Bakker, Jac. v. Heemskerkstraat 64, IJmuiden. E. K. Hellmann en M. Th Boelsums, Ruysdael- straat 2. IJmuiden. A. de Groot en L. L. E. van der Schuit. Kortenaerst-raat 19. IJmui den. Th. Zijl en G-. Kramer. Emmastraat 9. IJmuiden. genwoordig. Naar wij vernemen is de com missie ook ditmaal niet tot overeenstemming kunnen komen. De voorstellen zijn, voorzien van de.noodige aanmerkingen, wederom aan B. en W. terug gezonden. Noteering vair Beverwijk 27 Sept. 1935 Spinazie, per kist f 0;60f 1 Postelein per kist f 0,50 Andijvie per kist f 0,15f 0,48 Wortelen per bos f 0,07f 0,09 Komkommers per 100 f 3 Aardappelen, klei p. K.G. f 0,01V2f 0,04*4 ld. zand, per K.G. f 0,05 Snijboonen per K.G. f 0,08f 0,16 Heerenboonen per K.G. f 0,10f 0,16 Trosboonen per K.G. f 0,15 Roode kool per 100 f 5f 9 Bloemkool per 100 f 8f 20 Uien per K.G. f 0,02y2—f 0,03 Prei per bos f 0,04f 0,09 Sla per kist f 0,40 Pieterselie per bos f 0.03f 0,04 Selderie per bos f 0.03f 0,04 Appeleix per K.G. f 0.06f 0,12 Peren per K.G. f 0,06—f 0.18 Aardbeien per doosje f 0,24f0,30 Druiven per K.G. f 0,12f 0,26 SANTPOORT Een tuinfeest. In het Prov. Ziekenhuis te Santpoort. 't Was een wat sombere herfstdag met toch af en toe een zonnetje, toen we naar het tuinfeest in het Provinciaal Ziekenhuis gin gen. Breed uit stond het Hoofdgebouw daar als altijd met links en rechts en er achter veel groen en gebouwen ,maar toch was 't al dadelijk door overmatige drukte te zien, dat niet alles er als anders was en met een prettig opgewekt gevoel betraden we het huis van donkere gedachten en moede oogen. En al gauw bleek dat we met dat gevoel in goed gezelschap kwamen. Waixt ook in de breede gangen hing de sfeer van iets bij zonders, van iets lichts en luchts. Je behoefde daarvoor ook de spanning en verwachting maar te zien op de gezichten van vele zieken, die in groepjes of met lachende verpleegsters allen één richting uit gingen: naar het feestterrein. De weg er heen was opgeluisterd door lange rijen kleurige en aardige lampions, wiegelend in 't jolige herfstwindje. We waren al gauw op het terrein vervuld van rumoerige vreugd. Men keek z'n oogen uit en als men die van 't bonte gewoel liet rusten op den enkeling dan zag men dat er volop genoteix werd. En wat viel er niet te genieten! Een draaimolen draaide, het orgel liet z'n deuntjes hooren en trots zaten er de blijden op hun paardje, hun bankje of hun draaiende zetels blij zwaaiend als ze bekende of geliefde gezichten voorbij zwierden soms met mirle- tons tusschen de lachende lippen of een aar dige muts op 't hoofd. En met wat lieve zorgzaamheid hielpen de matrozen en matrozen-meiskes de zieken er in. Dat waren handen die gewend waren te helpen, vol genegenheid en blijdschap om de vreugd van anderen werden de hulpbehoeven den verzorgd. Op het terras voor de cosumptietent was een bont gezelschap bijeen, dat bediend werd door dames die af en aair liepen met groote bladen vol kopjes smakelijke thee, kleurige limonade of andere lekkernijen. Ze vonden ondanks de drukte nog tijd en gelegenheid om hier en daar een grapje of waar noodig een opwekkend woordje te plaatsen. Groote schalen dampende oliebollen werden in de groote kraam gebakken, goudbruin en verlokkend en niets te veel belovend, want wat waren ze lekker! En dan al de aardige tentjes. Iedereen ge noot. Veel zieken hadden bezoek, vader en moe der liepen stijf gearmd met hun ziek dochter tje of genoten van 't vroolijk rondspringende zoontje, dat nog jong zoo geheel opging in 't feest van muziek en pret. Er werd gelachen, gepraat en genoten volop! En niet het minst door bezoekers, die vreugde zagen in de oogen van hun zieken en daar niet op uitgekeken kwamen, heel innig blij waren. Een heel bijzondere blijdschap was het, die misschien soms een beetje pijn deed, omdat er hier of daar waar die verwacht werd, de reactie op een daad van liefde uitbleef. O, ik had het dien vader wel willen zeggen die maar met zijn zoon rondliep en probeerde veel voor hem te zijn en maar zoo heel weinig bereikte dat er geen enkele liefdedaad verlo ren gaat en dat er misschien meer in z'n kind omging dan hij dacht. Uit m'n meisjesjaren wist ik immers van die zieke, die 10 lange jaar niet had gespi-oken en nooit notitie nam in den tijd van 't gere geld bezoek dat een oude moeder en ook broers met veel opoffering brachten. Altijd gingen ze droef heen. Aaltjê herkende hen niet, ze zei niets, staarde maar. En na die 10 jaren stonden diezelfde menschen van vreugde te schreien omdat Aaltje gesproken had en alles wist van vroegere bezoeken. Een weerklank ging er wèl door het jonge meisje, dat heel lang met voorovergebogen hoofd zat, maar dan toch met een blij ge baar over een aardig geschenkje streek. Achter een palingtentje zat een glundere dikke zus van eexx vet palinkje te genieten. Op ons ..smakelijk eten", lichtte ze ons in „dat Jt fijn was", maar mensch 't is eigen lijk heelemaal niet goed voor me"volgde dan met den gullen lach van de goedige dik zak. Een muziekkorps trok met vroolijke muziek door den tuin met een steeds weer aan groeiende file van meezingende menschen. Sari Marijs deed opgeld! Voor de consumptie- tent werd gestopt en er volgde een lustig dansje. Wat ging er niet door ons heen toen we hier door die juichende genietende menschen gingen. De grondtoon van onze gedachten was. wat is hier op 't oogenblik veel liefde. Liefde in de harten van doktoren en ver pleegsters die deden wat ze konden om er de de vroolijke stemming in te houden, liefde ln de bureau-ambtenaren die toch altijd veel contact met de zieken moeten hebben om zoo zorgzaam te zijn, liefde ook in huisperso neel. dat met geduid en genegenheid moet werken om hier zoo behulpzaam te wezen, liefde in de harten van bezoekei-s die de hun nen lieten genieten wat er te genieten viel. Hier werd fruit gekocht, nougat, zuur of andere snoeperij, of stond men vol spanning rondom een ren- en vliegbaan, waar auto's en vliegtuigen, die wonnen, de gelukkigen ver rijkten met aardige geschenkjes. Er werd gevischt, gegrabbeld, er werden koeken verloot, ja wat niet allemaal en al maar steeg de feestvreugde. 't Waren slechts kleinigheden, maar ze maakten gevers en ontvangers zoo rijk. En die rijkdom uitte zich in een blijde span ning van binnen die uitweg zicht in vriende lijke woorden, in 't aanspreken van een een zame, die niet mee wilde genieten, maar 't verstolen misschien toch deed. of zou iemand me willen wijsmaken dat dit alles lang hen heen ging? Neen, zelfs niet langs de juffrouw, die op alle vragen slechts met een enkel woord met een hautain lachje antwoordde! Neen, dab kón niet. Want het was een festijn van mee voelen, meeleven en daaraan ontkomt nie mand. En al hadden de verzorgers later „geen bee- nen om op te staan" en met verzorgers meen ik dan allen, die hun beste krachten gaven, al waren die allen daen lang misschien nog moe van al wat hier door hen gepresteerd is, ze zijn dunkt me rijkelijk beloond met het Doortintelend geluksgevoel dat hen bij 't terugdenken moet doorstroömen. En nu weet ik wel, er zijn schaduwkanten. Misschien werd het feest nog 't best getee- kend door een patiënt die tegen me zei: „Wat fijn is het toch, allemaal zoo één, net ,een groot gezin, maar u ziet ons nu ook al- „lemaal op z'n best, want we zijn heusch niet „altijd zoo lief voor de zusters. Toch doet dit feest ons allemaal goed." Natuurlijk, er zijn moeilijke dagen op ge volgd, de patiënten uit hun doen, de verzor gers heel moe, maar ik weet zeker, dat nie mand dit feest had willen missen, 't tuinfeest me* z'n crescendo van genot, van muziek, van spanning en vuurwerk. 't Feest, dat niet te beschrijven is en waar aan ik beide middagen mocht deelnemen. Maar 't is een vondst geweest zonder weer ga eit ik wil eindigen met: driewerf hulde voor den mij onbekende, die dit zoo heerlijk heeft uitgedacht! M. B.—P. HILLECOM SCHIETWEDSTRIJD. De Vrijwillige Burgerwacht heeft een in- terlocalen schietwedstrijd georganiseerd die op 23 en 30 November in Hotel „Flora" zal worden gehouden. JUBILEUM E. H. B. O. Op 23 October gaat de Hillegomsche Ver- eeniging E.H.B.O. haar eerste jubileum vie ren: zij bestaat dan namelijk vijf jaren. Het comité voor Ouden van Dagen dab van dit feit had kennis gekregen heeft zich, gedachtig de vele belahgelóoze diensten die de E.H.B.O.'ers ibij de auto-tochten hebben bewezen, als comité geconstitueerd om deze gebeurtenis niet geheel en al ongemerkt te laten voorbijgaan. Per circulaire heeft het zich in hoofdzaak tot de donateurs en bekende leden der bur gerij gewend, ten einde te 'trachten een som gelds bij elkaar te torengen om tot aanschaf fing te kunnen overgaan van een zuurstof- en koolzuurstof-inhalatie-appai-aat, dat de vereeniging in haar inventaris dringend noodig heeft. In de vijf jaren van haar toestaan heeft de E.H.B.O. getoond een onmisbare vereeniging te zijn. In honderden gevallen was zij on middellijk ter plaatse met haar zeer gewaar deerde hulp zoo wel bij zeer ernstige als kleine ongelukken. De vereeniging heeft dan ook de volle sympathie der burgerij gewon nen en wij twijfelen niet of het plan van het comité zai volkomen slagen. ZANDVOORT BURGERLIJKE STAND. Gehuwd: H. Cordes en E. M. Czari. Burg. Engelbertsstraat 32, Ondertrouwd: V. Paap en W. Jacobs, Pak- veldstraat 3. W. Keur en M. Woudenberg, Kanaalweg 31. J. Keur en A. Molenaar, l'Amistraat 13. Overleden: R. vaxx de Rijn, wonende te Amsterdam, oud 82 jaar. WATERSTANDEN. Strand H.W. berijdbaar H.W. Zaterdag 28 Sept. 4.9.0014.15 16.16 Zondag "29 Sept. 4.30 9.30—14.45 16.46 Maandag 30 Sept. 4.56 10.0015.00 17.13 Dinsdag 1 Oct. 5.26 10.3015.45 17.43 Woensdag 2 Oct. 6.06 11.0516,15 1831 Donderdag 3 Oct. 6.36 11.30il6,50 18.53 Vrijdag 4 Oct. 7.21 12.20—17.45 19.46 AANRIJDING. Een vrachtauto die uit de dr. Metzgerstraat kwam, reed op den hoek van de Zeestraat een personenauto aan. Deze werd zwaar bescha digd aan den rechter zijkant. Daar de vracht auto in de dr. Metzgerstraat reed in veldbo den richting dacht de bestuurder van de an dere auto niet, dat er een auto uit die straat zou komen. BLOEMENDAAL GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden en terug te bekomen bijTjaden, Joh. Verhulstweg 18, Bloemendaal ,een vul penhouder; A. Cassee, Bloeniendaalscheweg 19 Bloemendaal, een zwarte jongensjas; W. Ool- ders. Julianalaan 181. Overveen, eeii haarkam en een passer; J. J. Kuipers, Velsérstraat 37 Haarlem, een metalen vulpotlood: G. Joustra Julianalaan 132 Overveen, een padvindersmes; M. Thiemann, Kleverlaan 35 Bloemendaal, een gouden d a mesar mba n d ho rlo geP. Smid, Noordlaan 19 Bloemendaal, een kindertasehje; Van Iperen, Zandvoorterweg 147. Aerdenhout, een bruinleeren handschoen; aan het bureau van Politie Overveen. een kinderceintuur: een snelbinder; een bril; een muts; een gedeelte van een manchetknoop; een ceintuur; een glacé dameshandschcen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10