Kruschen Salts Onduidelijkheden zijn opgelost. WAARSCHUWING. z ATE R DAG, 28 'SEPTEMBER '1935 H A A R IE M'S DAGBEAD 17, TWEEDE KAMER Kabinet geeft gouden standaard niet vrijwillig op. Deel van bezuinigingsontwerp aangenomen. DEN HAAG, Vrijdag. Over den oorsprong van de crisis zei Minis' ter Colijn den heer Aalberse na, dat het uitlok ken der crisis in niemands bedoeling had ge legen en alleen de loop van het debat er toe had geleid. Volgens den Premier was hij er toe gekomen aan 't slot zijner rede in eersten termijn te vragen of de meerderheid der Ka mer en dan wel speciaal de R.K. fractie nog wel voldoende vertrouwen had in 't beleid van het kabinet, doordat de heer Aalberse be gonnen was met de vraag te stellen of het Ka binet nog onverzwakt overtuigd was in staat te zijn ons volk door deze moeilijkheden heen te helpen. De twijfel bij de Regeering wel eens opgekomen sproot vooral voort uit de scherpe kritiek in een deel der pers ten beste gegeven. Op die kritiek had Dr. Colijn dan ook het oog toen hij te kennen gaf niet te kunnen blijven doorwerken als de ondermijnende kritiek voortging en daarom had de Regeering be hoefte aan het vertrouwen waarom zij in Juli vroeg. Om een motie vroegen wij niet; 'n een voudige verklaring van Prof. Aalberse ware voldoende geweest. „Toen ik nu na mijn rede in de Ministerskamer aldus de Premier een oud-Minister ontmoette, zei deze mij, dat ik om een, in ons parlementaire leven niet ge bruikelijke motie van vertrouwen had ge vraagd. Dat was voor mij de reden later in het stenogram aan m'n oorspronkelijke uitgespro ken woorden nog iets toe te voegen." Als nu de heeren de Geer en Joekes bewe ren, dat 'n kabinet pas na. een afwijzende be slissing der Kamer hoort heen te gaan en wel alleen op de basis van uitgesproken redevoe ringen, moge dit volgens den Premier formeel staatsrechtelijk bezien, juist zijn, onder de huidige bijzondere omstandigheden eischt de praktijk, dat de noodige zekerheid ook zonder een stemming aan den dag treedt. En dit geldt ook ondanks 't feit, dat men te doen heeft met een extra-parlementair kabinet, want dit kan in dezen tijd alleen vruchtbaar werken in een sfeer van algemeen vertrouwen. Ontbreekt die, dan moest de weg, onder de hui dige omstandigheden, voor een bewind vrij gemaakt, dat zich niet over kwakkelend ijs zou hoeven voort te bewegen. Zelfs al had de Regeering door 'n toeval een meerderheid voor het Bezuinigingsontwerp gekregen, met echter de Katholieken tegen, ware aanblijven niets juist geweest, aangezien daardoor de noodige kracht aan de Regeering weggeval len zou zijn. Na de eenstemmige uitspraak der R.K. fractie wisten wij, dat wij een meerder heid- tegen ons hadden. Dit was voldoende re den op den avond van 23 Juli den weg voor een andere combinatie vrij te maken. Met toen te constateeren, waaruit de oppositio- neele meerderheid bestond n.l. uit Katho lieken, socialisten en communisten bedoel de het Kabinet geenszins de R.K. fractie te grieven, maar alleen zakelijk de situatie te teekenen. En nu het verloop van de crisis. Het Kabinet verzocht na het gebeurde op 23 Juli aan de Koningin de Ministers van hun ambt te willen ontheffen. Persoonlijk noemt Dr. Colijn zich verantwoordelijk voor zijn aanvaarding van de hem eind Juli, na Aalberse's mislukking, ver strekte opdracht. Zijn eigen ervaring van 1933 èn het resultaat van Prof. Aalberse's pogin gen. hadden duidelijk uitgewezen dat de op dracht tot parlementarie formatie noodeloos tijdverlies zou hebben veroorzaakt en dat gold tenslotte ook voor 'n opdracht aan een ander tot formatie van een extra-parlementair ka binet. In luttele dagen waren voor 130 mil- lioen gulden gouds weggevloeid. Het ging dus om een kwestie van uren. De mogelijkheid om verdere goudwegvloeiing te voorkomen ont brak. Deviezencontrole was practisch onmoge lijk. Prijsgeven van den gouden standaard is van dit kabinet vrijwillig niet te verwachten. En nu de vraag, op welken grond het kabi net meent, thans zijn taak wel met voldoende vertrouwen der Kamermeerderheid te kunnen verrichten? Wel, dit debat heeft juist uitge wezen, dat men elkaar thans beter verstaat en begrijpt. Prof. Aalberse heeft dit zelf, aldus de premier, kenbaar gemaakt, toen hij ver kondigde dat zoo ik van den zomer m'n rede van Dinsdag had uitgesproken, de crisis niet ware uitgebroken. Is dit kabinet hetzelfde van Juli, of een hieuw kabinet? Aldus vroeg de Premier onder groot gelach der Kamer en zelf moest hij mee- lachen. Toch luidde zijn antwoord bevesti gend in zooverre, dat tusschen 23 Juli en het optreden van dit kabinet, een goede week daar na, een bepaalde opdracht tot vorming van een nieuw kabinet ligt. Dr. Colijn was overigens bereid te erkennen, dat formeel de zaak nog duidelijker ware ge weest als eerst allen ontslag hadden gekregen en vervolgens opnieuw benoemd waren. Over de ontvangst thans in de Kamer ben ik, zoo ging de Premier voort, volstrekt niet ontevreden. Misplaatst was Ir, Albarda's ver- Wijt aan Minister v. Lidth de Jeude in zake te weinig ijver voor ten uitvoerlegging van open bare werken. Op grond van concrete voor stellen zal men weldra over het begrip conse quente deflatie nader kunnen spreken. Daarover zwijg ik dus en ditzelfde doe ik ook t. a. v. devaluatie, omdat devaluatie in de plannen van de Re geering geen plaats inneemt en ik niets heb toe te voegen aan wat ik hieromtrent in Juli heb gezegd. Daar om geef ik ook geen antwoord op de vraag wat de Regeering zou doen als ér iets gebeurde, waarvan de Regee ring zelf overtuigd is dat het niet ge beuren zal. Ik zou wel willen dat ook de Kamer voortaan over devaluatie zweeg. Elke discussie in deze Kamer hierover wekt weer nieuwe angst. De Reegeering plaatst devaluatie buiten haar plannen En als de Kamer dat ook zou willen doen, zou dat zeer bevorderlijk zijn voor de rust op monetair gebied en daardoor bevorderlijk voor veel wat Kamer en kabinet samen willen be reiken. De vlucht uit den gulden in buitenlandsche valuta wordt door menschen die ik „onvader landslievende schobbers" noem, aangemoe digd, wat bij het nerveuse publiek een toe bereiden bodem vindt. De taak van de Regee ring wordt er door belemmerd, handel en nij verheid benadeeld; de vluchtelingen zelf lei den bovendien vaak ernstige verliezen. Land en volk hebben thans op so ciaal-economisch terrein allereerst be hoefte aan verlaging van de veel te hooge rente en aan uitbreiding van het crediet. Dit is slechts te bereiken als de zenuwachtige stemming ver dwijnt en vervangen wordt door de oud-Nederlandsche deugd van rustige bezetenheid en grimmige volharding. Warm applaus en luide bravo's weerklon ken na dit krachtig klinkend slot van de rede van den Premier, die hiermee op een belangrijk deel der Kamer een voortreffe- lijken indruk maakte. Nadat Minister Oud nog eens speciaal de sinds Juli ter tafel liggende motie-v. d. Tempel (s.-d.) tegen de voorgenomen verla ging der ambtenaren-salaiissen had bestre den, liet Prof. Aalberse (R.-K. wederom zeer vredelievende klanken hooren. De onpartij dige historicus, zoo gaf hij te verstaan, zal later misschien tot de conclusie komen, dat Dr. Colijn noch de katholieken met wat zij deden bij en zeiden in verband met de crisis van Juli jl. volkomen ongelijk hadden. De leider der R.-K. fractie ontkende ten eenen male het bestaan eener veete tusschen hem en den Premier, aan wien hij, met groote ontroering in zijn stem, woorden van warme hulde wijdde en verklaarde verder, dat wat de Minister-President thans gezegd had om trent de formuleering, waarin hij op 23 Juli het bestaan van het conflict had geconsta teerd, zijn fractie het vergeten gemakkelij ker maakte. „Wij willen het kabinet blijven steunen" aldus de R.-K. woordvoerder „rekening houdende met de groote moeilijk heden, waarvoor het geplaatst is". Er was wel gezegd, dat tusschen spreker's fractie en de Regeering geen vrede tot stand was ge komen. alleen 'n wapenstilstand. Onze va- derlandsche historie kent een twaalfjarig bestand. Dien voor een Nederlandsche Re geering bijkans Methusalem-achtigen leef tijd zal het Ministerie-Colijn II waarschijn lijk wel niet bereiken. Intusschen wenschte Prof. Aalberse het kabinet in :s lands be lang de overwinning toe, bestaande in her stel van den vrede. Vóór het doek viel en de opvoering van het goedeindigend drama in vele bedrijven, dat den naam „algemeen debat over het Bezui nigingsontwerp" voert, ten langen leste tot het verleden behoorde, verscheen Dr. Colijn nogmaals voor het voetlicht.Zijn slot-claus overtrof nog bijkans het vredelievend geluid van Prof. Aalberse. „Er is gesproken van over winnaars en overwonnenen. Wij achter de Regeeringstafel, aldus de Premier, kennen hier (in 's lands vergaderzaal) alleen men schen, die elk naar beste weten en kunnen 's lands belang trachten te behartigen". Na dit blijde einde deed het sinds lang niet vertoonde tafreel van den Minister-President, in rustige eensgezindheid koutend met Aal berse in diens Kamer bankje, niet wonderlijk meer aan. En onderwijl ging er al een stuk Be zuiniging door. Want de paragrafen over Justitie nam de Kamer zonder hoofdelijke stemming aan, nadat alleen Ds. v. d. Heiden a. t. i. Heide (S.D.A.P.) (s.d.) en Minister Schaik in 't kort van gedachten hadden ge wisseld over de töe te passen besparingen met betrekking tot de psychopatenverzorgir.g en -behandeling. De triplieken die aan Dr. Colijn's slotwoor den voorafgingen leverden vrijwel niets aan beteekenis meer op. Ir. Albarda (s.d.) was boos over de onwillige R.K. Staatspartij, Mr. Joekes (v.d.) trok geweldig van leer tegen het z.i. on gemotiveerd afwegen der sociaal-democraten op de in hun oogen voor het ondernemen van groote publieke werken te weinig doende Re geering en de communist de Visser raasde en tierd.e zoozeer tegen de Nederlandsche sociaal democraten die van een eenheidsfront niets willen weten, dat heel het succes van de Haag- sche anti-lawaaiweek verloren ging! Overigens uitte deze afgevaardigde zijn erkentelijkheid jegensden Premier, die met zijn uitdruk king over de anti-gulden-speculanten, het parlementaire vocabulaire verrijkt heeft met een terminologie, waarvan de heer de Visser nu al aankondigde te zijner tijd dankbaar ge bruik te zullen maken. Het zal niet gaan, zei echter de voorzitter terstond. De door Dr. Colijn gebezigde woorden „schobberas" zullen slechts met aanhaiingsteekens en dan als een unicum in de Handelingen worden opgeno men. Zoodat dus dit debat, zelfs wat den toe laatbaren woordenschat aangaat, nog geen en- keie winst voor de communisten heeft opge leverd. Wel echter voor het Parlement en het parlementaire stelsel in het algemeen, want het nut dezer gedachtenwisseling is zeer zeker duidelijk aan den dag getreden. E. v. R. «STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Nieuwe aanwinsten. Sociale wetenschappen: Bouman. Structuurcrisis en nationaal- socialisme. Christendom en Bolsjewisme. Door ruil-correctie, welvaart, arbeid, vrede Cd. C. Schuitemaker). Voorwaarts naar ongekende welvaart door Reformator. Rechtswetenschappen. Fortuin. Internationale rechtsorde. Jansen Schoonhoven. Christelijk pacifisme nu! Jongh, de. Kinderrecht is kinderbescher ming. Technische wetenschappen. Gedenkboek12y. jarig bestaan middel baar technische school te Heerlen. Kramer. Het A.B.C. van de moderne vlieg tuigtechniek. Oosterhof. Handboek voor den loodgieter. Wattjes. Eenvoudige dakconstructies en dakbedekkingen. Letterkunde. Binding. Die Geliebten; Gedichte Beeldende kunsten. Basler. La sculpture moderne en France Scheffler. De geest der Gotiek. Waldmann. La peinture allemande contem poraine. Het is gebleken, dat hier en daar in het buitenland door opkoopers met Kruschen Salts geknoeid is. De fabrikanten waarschuwen daarom het publiek, Kruschen Salts in geen geval te koopen onder buitenlandsch etiquet, doch uitsluitend in den alom bekenden poedervorm in onge schonden Hollandsche verpakking, terwijl de naam N.V. Rowntree Handels Maatschappij zoowel op de verpakking als op het etiquet gedrukt moet zijn. Alleen bij dit echte Kruschen Salts zult U baat vinden. E. GRIFFITHS HUGHES Ltd., MANCHESTER, Opgericht 1756; (Adv. Ingez. Med.) Vrouwen antwoorden Keizerin van Abessynië. Het landelijk comité, dat het gebeds-, be- zinnings- en concentratie-uur voor den vrede voorbereidt, deelt ons mede, dat uit de talrijke brieven, die het uit alle oorden des lands als antwoord op de eerste oproeping ont ving, blijkt, dat overal groote belangstelling voor dit doel wordt gevonden. De dag waarop de samenkomsten zullen worden gehouden is thans bepaald op Zondag, 20. October. Het juiste tijdstip waarop in geheel Nederland de gebeden en gedachten tegelijk worden uit gezonden is bepaald op 20.30 uur. Aan de Koningin en Prinses Juliana is ver zocht zich met de Nederlandsche vrouwen in gebed te vereenigen. Aan de Keizerin van Abessynië is medege deeld, dat aan haar verlangen: „dat alle vrou wen op de wereld zich in gebed voor den vrede verecnigen" in Nederland zal worden voldaan Het comité heeft zich daartoe met de ker ken. vrouwenorganisaties enz. in verbinding gesteld terwijl aan de buitenlandsche organi saties kennis werd gegeven en verzocht zoo mogelijk op hetzelfde tijdstip soortge lijke samenkomsten voor te bereiden. Verder deelt hpt comité, om misverstand te voorko men, mede, dat de landelijke organisatie niet uitgaat van een bepaalde kerk of bond, maar een ruim en algemeen karakter draagt, zoodat elke groep en iedere vrouw aan het welslagen kan medewerken. De volgende definitieve oproeping wordt thans tot de Nederlandsche vrouwen gericht: Nu op dit oogenbiik de menschheid dreigt wederom getroffen te zullen worden door een oorlog, terwijl de verschrikkelijke gevolgen en ellenden, die de oorlog 1914-1918 over de wereld gebracht heeft, zich nog steeds laten gelden, roepen ondergeteekenden de vrouwen en moeders van Nederland op zich op Zon dag, 20 October des avonds te 8.30 uur in ge bed voor den vrede te vereenigen, zich te con- centreeren of te bezinnen, ieder in eigen kerk, vereenigingsgebouw of huis (of in centrale samenkomsten). De aanleiding tot deze oproeping is het ver zoek van de Keizerin van Abessynië: „dat alle vrouwen op de wereld zich in gebed voor Vrede vereenigen"' Bij een zóó ernstige dreiging van een bloe- digen en wreeden strijd, als op dit oogenbiik. zal een beroep op ons vrouwen Niet te ver geefs mogen zijn! Immers op ons rust de plicht het leven niet alleen van onze -kinderen, maar ook van onze medemenschen te beschermen. Laat ons, vrouwen en moeders, bewust van de verantwoordelijke taak die wij in het leven hebben te vervullen, alles doen wat in ons vermogen is om mede te trachten den oorlog te voorkomen Vrouwen en Moeders! zonder onderscheid van rang, stand, religie of politieke opvatting, beseft allen welk een groote zegen en kracht van levend gebed, concentratie van gedach ten en bezinning kan uitgaan! Indien gij den vrede wilt, bereidt den vrede! De stucadoorsstaking in Haarlem-Noord. Maandag wordt het werk hervat. Vrijdagmiddag heeft een bespreking plaats gehad tusschen de vertegenwoordigers der ge- zellenorganisaties en de patroons van de bouwwerken in Haarlem-Noord, waar de vo rige week een staking onder de stucadoors was uitgebroken. Het resultaat van deze bespre king is, dat a.s. Maandag het werk volledig hervat zal worden. De stucadoors zullen het loon volgens landelijk tarief ontvangen. Alle menschen komen weer op hun plaats terug. Het loon van de laatste week voordat de sta king begon zal a.s. Maandag worden uitbe taald en er zullen geen rancunemaatregelen worden genomen. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. EVANGELISCHE SAMENKOMSTEN, Lokaal Parklaan 21. V.m. 10 uur: de heer D. Meyer. Heiloo, Fm. pred. v. d. Belg Ev. Zending. Nam. 5.30 uur: Bijeenkomst in lokaal ,.Ma- ranatha", Ged. Voldersgracht 15. Spr. de heer D. Meyer, Avondmaal Allen welkom GEMEENTELIJKE ZWEM- EN BAD INRICHTINGEN. In het tijdvak 1—15 September zijn in de gemeentelijke zweminrichtingen 11.789 baden genomen verdeeld als volgt: Houtvaart Mannen Vrouwen Abonné's 1168 1131 20 ets baden 25 17 10 ets baden 118 116 Vereenigingsbaden 31 20 Schoolbaden 420 281 Kostelooze baden 1595 1729 3357 3294 Delft Abonné's 20 ets baden 10 ets baden Vereenigingsbaden Schoolbaden Mannen Vrouwen 103 25 1582 3054 2084 Van 15 Mei—15 September 1935 zijn in totaal genomen 248.029 baden. Het water in de gemeentelijke zweminrich tingen wordt gedurende het geheele seizoen wekelijks bacteriologisch onderzocht door het gemeentelijk laboratorium. Een zeer onlangs gehouden scheikundig on derzoek heeft uitgewezen, dat de samenstel ling van het water gunstig is en geen afwij king vertoont van die in andere zweminrich tingen. Tooneelkunst op Java. Lezing in kunstzaal „De Kerkuil". In de zaal van ,De Kerkuil" aan de Nieuwe Gracht, waar, zooals wij reeds meldden een tentoonstelling van Indische kunstnijverheid gehouden wordt, hield Vrijdagavond de heer J. C. Lamster, conservator van het Koloniaal Instituut te Amsterdam een lezing over „Too- neei, muziek en dans op Java en Bali". De presidente van de Section Hollandaise van het Maison des Intellectuels, mevr. Marg. van Hengel-Couperus, die in deze dagen heel wat werk verzet, verwelkomde den spreker. Het middelpunt van de Javaansche kunst vormt, aldus spr. de wajang, het inlandsche tooneelspel. Muziek en dans zijn om deze wajang heen gegroepeerd. Bij de wajang, een soort schimmenspel ga- lijk men weet, zijn de poppen, die gebruikt worden, verdeeld in twee partijen, een sym pathieke en een antipathieke. Dit blijkt al di rect uit het uiterlijk van deze poppen. De sympathieke figuren hebben alle fijne, spitse gelaatstrekken en ietwat schriele lichaams vormen. De boosdoeners en verraders daaren tegen hebben een plomp, zwaar en ruw voor komen, De verschillende figuren zijn sterk ge- styleerd. De stof voor de wajangvertooningen put men uit het beroemde Hindoesche epos de Mahabharata. waarin het middelpunt vormt de heroïsche strijd tusschen twee groepen van neven, de goede en de slechte. In dezen strijd behaalt uiteindelijk na een veldslag van 18 dagen de goede partij de overwinning. Het heldendicht besluit dan met de beschrij ving van den laatsten tocht der vijf broe ders, die jarenlang hun rijk in vrede heb ben bestuurd, naar het godenverblijf. Dat het vertellen van deze uitgebreide ver halen, die in hun fantastische avontuurlijk heid doen denken aan de middeleeuwsche ridderromans, geen gemakkelijk werk is. valt te begrijpen. Van den inlandschen verteller, den aalang, hangt dan ook de geheele wajang voorstelling af. Toen deze oude Voor-Indische mythen bij de Javanen bekend werden, maakten zij eer zoo grooten indruk dat men zich langzamer hand ging voorstellen dat al die heldhaftige gebeurtenissen zich op Java afgespeeld had den. Dit blijkt nog uit vele geographischr namen, die aan de Mahabharata ontleend zijn. Een serie lantaarnplaatjes van wajangpop pen, van de verschillende muziekinstrumen ten der inlandsche gamelan en van dansen door tempelmeisjes of kraton danseressen ver duidelijkten het gesproken woord. Aan het slot dankte de presidente den heer Lamster voor zijn boeiende voordracht. Zaterdagavond is men in de gelegenheid op deze tentoonstelling de uitvoering van Japaansche dansen door Raden Mas Waloejo te bewonderen. Het „litterair uurtje" dat Vrijdagmiddag door onvoorziene]-- omstandigheden geen door rang kon vinden, zal nu Zondagmiddag om 2.30 uur plaats hebben. De schrijfster Marie van Zeggelen zal dan uit eigen werk voor lezen. OPENLUCHT SAMENKOMST. Daar de toestemming ten einde is. om ver der de Openlucht samenkomsten te houden, hoopt het Bestuur der Stads-Evangelisatie a s Zondagmiddag 5 uur haar laatste samenkomst te houden. Het onderwerp zal zijn: Blijdschap voor de Engelen Gods. Sor. de heer J. F. Snoeks en anderen. Verder alle samenkomsten Woensdag- en Zondagavond in het gebouw. Padvinders Wereld •Jamboree 1937. Te Vogelenzang? Ons wordt medegedeeld, dat het gemeen tebestuur van Bloemendaal zich reeds aan stonds bereid had verklaard tot een bedrag van f 20.000 in een benoodigd garantiefonds te participeeren, indien de Padvinders Jam boree in Augustus 1937 te Vogelenzang zal worden gehouden. Het gemeentebestuur heeft zich, naar wij reeds in een zeer groot deel van onze vorige oplage hebben gemeld, daarbij ook laten leiden door het groote be lang voor het Kennemerland, dat zoowel als typisch Hollandsch landschap, alsook dooi de gunstige ligging der groote bevolkings centra. uitermate geschikt gelegen is om hier dit wereldkamp te doen houden. Maar voor al ook heeft de overweging voorgezeten dat in elk geval moest worden zorg gedragen, dat Nederland er niet van zal behoeven af te zien. de wereldorganisatie inderdaad uit te noodigen, dit kamp in ons land te doen houden. Kaasprijs stijgt. Productie thans loonend geworden. Gedurende de laatste weken Is de kaas- prijs omhoog geloopen. waardoor de boeren thans loonende prijzen kunnen maken. De kaashandelaren zijn van meening, dat deze stijging een gevolg is van de streng toege paste productiebeperking, de langdurige droogte van dezen zomer en de plotselinge verhooging van het Duitsche contingent, met 50 pet., zoodat er in tien dagen 600.000 K.G. kaas meer naar Duitschland kon worden uitgevoerd. Op de Hoornsche markt was deze week de gemiddelde kaasprijs f 25 per 50 K.G.. tegen f 10.50 op 19 Juli jlf 20 op 28 September 1934 en f 22 op 29 September 1933. De collecte van het Crisis comité. Een aanbeveling. Ht Crisis-Comité zal, evenals de laatste ja ren gebruikelijk was, zich ook dit jaar we derom tot de Haarlemsche burgerij wenden met het verzoek het door een bijdrage in staat te stellen zijn zeer gewaardeerden ar beid voort te zetten. Daartoe organiseert het C.C. op Zaterdag 12 October een huis- en straatcollecte. Die arbeid, het verzachten van de gevol gen der werkloosheid en de druk ook voor andere groepen der burgerij, zal, naar te voorzien is, in den komenden tijd nog in om vang en beteekenis toenemen. Het behoeft geen betoog, dat de velerlei maatregelen door verschillende instanties getroffen ter voorziening in de stoffelijke en moreele behoeften, aanvulling behoeven. Op een onderdeel van de taak van het C.C. nl. het verstrekken van werkkleeding en schoeisel aan jeugdige werkloozen voor hen, die daar behoefte aan hebben en deelnemen aan de cursussen ter ontwikkeling en het aankweeken en onderhouden van vakbe kwaamheden. daar zij anders niet in staat zouden zijn de cursussen te volgen, dient even de aandacht te worden gevestigd. Aan ruim 60 cursisten werd in het afge- loopen jaar kleeding en (of) schoeisel ver strekt. Het instandhouden van genoemde cursus sen is èn voor onze werklooze jeugd èn voor de gemeenschap van de allergrootste betee kenis. Bij de groote zorgen van Rijk en Gemeen te en de opofferingsgezindheid van de lei ders. is voor dit doel de hulp van het Crisis- Comité onontbeerlijk. Ziehier een enkele greep uit de bemoeiin gen van het Crisis-Comité. Gaarne bevelen wij dan ook de collecte bij de Haarlemsche burgerij aan. Het Comité heeft dringend behoefte aan collectanten! De collectedag wordt verdeeld in vier pe rioden nl. van 911 uur, van 111 uur, 13 uur en van 35 uur. Men geve zich op aan ons bureau Lange Begijnestraat 13 rd. met vermelding van naam. voornaam, adres, leeftijd, periode(n) waarin men wil werken en eventueel buurt waaraan men de voorkeur geeft. Bij spoe dige aanmelding kan met het laatstgenoem de het beste rekening worden gehouden. E. OVERBEEK. Lid v. h. Comité. Haarlemsche Orkest Vereeniging. Concerten buiten Haarlem. Voor het eerst sedert eenige jaren gaat de H.O.V. weer een serie van concerten buiten Haarlem geven, o.a. in Alkmaar. In Alkmaar geeft de H.O.V. drie abonne mentsconcerten onder leiding van Frits Schuurman. Solisten zijn Adolf Steiner en Maria Neusz. Voor deze concerten heeft zich een comité van aanbeveling en actie gevormd, waarin zitting namen: Jhr. Mr. F. H. yan Kinschot, burgemeester van Alkmaar: Joh. Brands, Directeur Muziekschool; mevr. J. Fre- derikse—Hoekstra; Mr. F. A. Joscphus Jitta en mevr. W. J. LangeveldHolleman; allen te Alkmaar; Piet Nieuwdorp te Haarlem en H. L. Baron Taets van Amerongen. te Bergen aan Zee. TOESTAND VAN PLEBAAN WESTERWOUDT. De toestand van plebaan L. A. A. M. Wester- woudt, die sinds geruimen tijd in de Maria- Stichting verpleegd wordt, is thans van dien aard dat de plebaan spoedig, zeer waarschijn lijk Donderdag a.s. ae Maria-Stichting zal ver laten om daarna, voor volledig herstel van gezondheid, eenigen tijd in Vught te gaan verblijven. JUBILEUMTENTOONSTELLING H. HEUFF.» Het teekencollege Kunst zij ons Doel heeft een jubileumtentoonstelling van werken van den kunstschilder Herman Heuff ter gelegen heid van diens zestigsten verjaardag geor ganiseerd in het Frans Halsmuseum. De ten toonstelling wordt gehouden van 1 tot 14 October en is geopend van 10 tot 4 uur. De opening is Dinsdag 1 October om 2.30 uur. „VOORLOOPIGE INVRIJHEIDSTELLING." Het stuk: Voorloopige Invrijheidstelling" (Liberté Provisoire), waarvan de Tooneel- groep „Het Masker" a.s. Dinsdag 1 October in den schouwburg aan den Jansweg hier ter- stede de allereerste voorstelling geeft, is het tweede tooneelproduct van den jongen Pa- rijschen schrijver Michel Duran. De titel zou kunnen doen denken, dat men hier te doen heeft met een zeden-comedie met een satyri- schen inslag, doch niets is minder waar. Het is een eenvoudig geval van een romantische gebeurtenis. Een jonge misdadiger ziet kans aan de ver volgingen van de politie te ontsnappen en een schuilplaats te vinden in het apparte ment van een jonge onafhankelijke vrouw. Onder bedreiging wordt zij gedwongen hem in haar woning te verbergen. En tengevolge van deze eigenaardige omstandigheid ontstaat er een liefdesbetrekking tusschen deze twee jonee menschen. Nu is de indringer niet een misdadiger van het gewone ordinaire slag. Zijn vergrijp te gen de maatschappij bestaat alleen hierin, dat hij een dwarskop is, den wreeden dwang, die in het Vreemdelingenlegioen heerscht, niet heeft kunnen verdragen en zich na een verlofperiode niet meer bij zijn regiment, heeft gemeld. Maar de staat kan zoo iets niet toestaan en de deserteur wordt zonder mededoogen op gejaagd. De Fransche pers noemde „Voorloopige In- vrijheidsstelling" een stuk tooneel, goed bedacht, mét fijnen smaak uitgewerkt, vol in telligentie en spanning, even goed van dra- matischen bouw als van dialoog. VEREENIGING „DE TULP Maandag 30 September a.s. wordt in het Krelagehuis een ledenvergadering van „De Tulp" gehouden, waar o.a. aan de orde zullen komen Bespreking der aangekondigde inkrimping der met tulpen beteelde oppervlakte: een be stuursvoorstel aan de betrokken instanties te aaviseeren, het volgend jaar geen bollen be neden zift 11 op te koopen en een voorstel, een beker aan te bieden voor een in Bloem- lust te Sassenheim het volgend jaar te hou den tentoonstelling (met prijsvraag) van ge broeid" tulpen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 19