H.K.D. I HfuuAoks R Y's HEERENCOSTUUMS HavekchhJS' IS UW OUDE DAG REEDS VERZORGD?... A.Y.v.d.Meulen H. BROEKHUIZEN Vioolcursus Engelsch O u i t s c h Fransch Spaansch Italiaansch Fransch, Duitsch, Engelsch Dr. J. Th. Peters TH. WITKAMP STENO TYPEN „V.O.S.A.L.-AM.U.L.O.S." De drukkerij van Drukwerk ZATERDAG 28 SEP TEMBER 1935 H A A R E E M'S D A G B E A D 9 Hoe Londen de sanctie-kwestie ziet. De bezwaren der economische represailles. LONDEN, 26 September. (Van onzen correspondent) De kansen op overeenstemming tusschen Genève en Italië worden in Whitehall thans zoo gering geacht, dat de mogelijkheid van een breuk tusschen Italië en den Volkenbond moet worden overwogen; en daarmee de toe passing van artikel 16 van het Covenant, dat is het artikel betreffende sancties. Zulke over weging is in het stadium waarin het Itali- aansch-Abessynisch dispuut is aangeland een praktische noodzakelijkheid, ook al kan .aan onmiddellijke toepassing van sancties niet worden gedacht. De Britsche regeering heeft de mogelijkheid en de gevolgen van collectief optreden tegen Italië tot in bijzonderheden bestudeerd. Militaire en maritieme sancties zijn echter buiten beschouwing gebleven. Het economisch wapen, dat steeds voorop heeft gestaan in de gedachten van Volkenbondsver gaderingen bij de bespreking van maatregelen tegen een lid, dat onuitgelokt ten oorlog zou gaan tegen een ander lid, is de basis geweest van de recente studie van het sanctie-vraag stuk in Withehall. De beginselen, waarnaar de Britsche regeering zich in het huidig dis puut gedraagt sluiten weliswaar het gebruik van militaire of maritieme sancties niet uit; maar deze sancties zijn thans niet overwogen als een practische maatregel, terwijl economi sche sancties wel als zoodanig zijn overwogen. Collectieve actie vooronderstelt uiteraard, dat alle staten, die lid zijn van den Volken bond aa/i de economische maatregelen om Italië van zijn voornemens af te houden of het te doen terugkeeren van het pad dei- eigengereidheid, zullen deelnemen. In het ge val, waar men zich thans voor gesteld ziet, beteekent de toepassing van economische sancties voor enkele landen zwaar economisch verlies. Joego-Slavië b.v. zou zwaar worden getroffen, indien toepassing van artikel 16 zijn handel met Italië opschortte. Het groot ste deel van den uitvoerhandel van dit land gaat naar Italië in den vorm van landbouw producten. En daar het land toch al lijdt aan een ernstige landbouwcrisis zouden eco nomische sancties in zijn geval een ramp zijn die de reeds verarmde landbouwbevolking zou ruineeren. Onder deze omstandigheden kan van Joego-Slavië nauwelijks worden ver wacht dat het zich geestdriftig in collectieve economische maatregelen tegen Italië zou be geven, hoezeer het land een overtuigd aan hanger van den Volkenbond en zijn beginselen is en hoe zeer het uit politiek oogpunt alle reden heeft mede te werken aan het be dwingen van een land, dat sinds lang zijn best heeft gedaan Joego-Slavië afbreuk te doen. Ook Zwitserland zou als deelnemer aan economische sancties tegen Italië ernstige Verliezen lijden. Engeland zelf zou al even min worden gespaard. De vergadering van den Volkenbond van 1921 heeft echter uitge maakt, dat de toepassing van economische sancties, voorgeschreven in artikel 16, in het geval van sommige staten kan worden uit gesteld. Dit besluit zou kunnen worden ge bruikt om den last van economische sancties voor landen, die in de positie van Joego- Slavië verkeeren te verlichten. Er is- hier geen hoop meer, dat Italië zal zwichten voor moreelen druk. Maar alle an dere druk is even moeilijk als gevaarlijk. In Britsche officieele kringen wordt het van het hoogste belang geacht, dat Italië terdege zal leeren beseffen, dat de Volkenbond geen grap is en" dat hij in staat is tot.doeltreffend op treden. De Engelsche gedachte 'is, dat op Italië economische druk moet worden uitge - oefend van een zoodanig karakter, dat de al- gemeene schade zoo gering mogelijk wordt, ciat rekening wordt gehouden met de bij zondere omstandigheden, waarin elk dei- deelnemende landen zich bevindt, maar dat Italië nochtans den druk voldoende zou voe len om te leeren inzien dat het er, indien men alles op haren en snaren zou zetten, niet tegen opgewassen zou zijn, dat met andere woorden de Volkenbond en zijn sancties doel kunnen treffen. Dit is dan de politieke zin van sancties in Engeland voor het huidige dispuut. Er zijn andere uitlegging van wat „sancties" be teekent, uitleggingen van een meer algemeen karakter., die wij, nu sancties vooraan staan in de algemeene belangstelling herhaaldelijk hoor en maar die elkaar nog al eens tegen spreken. Die gezaghebbende oude staatsman Sir Austen Chamberlain heeft als zijn mee- ning uitgesproken, dat sancties oorlog betee ken en. De uitspraak heeft bestrijding ge vonden bij andere gezaghebbende personen, die hebben verklaard dat sancties integendeel vrede beteekenen. De gemiddelde mensch, die bijv. weet wat „sanctionneeren" beteekent zal meenen dat het woord „sancties", dat hij thans telkens ontmoet in berichten en be schouwingen over den internationalen toe stand, erg verwan-end is. Hij heeft geleerd, dat men iets goedkeurt. iets veroorlooft, wanneer men aan iets sanctie verleent. Wan neer aan iets sanctie is verleend dan is het heilig, onaantastbaar geworden. En de sanc ties van den Volkenbond hebben daarentegen ten doel aan te tasten. De twee begrippen var. eenzelfde woord behoeven echter niet. verwarrend te werken, indien men bedenkt, dat het eene begrip het complement is van het andere. De beginselen van den Volken bond moeten onaantastbaar zijn; ze zijn gesanctionneerd.'En opdat ze zoo blijven moe ten desnoods zekere dringende maatregelen worden genomen, die men daarom in de ter minologie van het recht sancties is gaan noe men. De sancties, die worden verleend en de sancties die worden toegepast zijn de twee zijden van een enkele medaille. Het is in dit verband belangwekkend er op te wijzen, dat het woord „sanctie" in het Co venant van den Volkenbond niet voorkomt en dat artikel 16. dat het sanctie-artikel is. niet van ..sancties" maar van „maatregelen spreekt. A. K. VAN R. EEN NIEUWE ZAAK IN DE CKONJcSTRAAT Op nummer 84 in de Generaal Cronjéstraat heeft de heer W. C. Müblhaus zijn bestaande zaak heropend Vrijdagmiddag in een nieuw gebouw. Een woonhuis is daartoe verbouwd, en een aantrekkelijke winkel is ontstaan. Vrijdag middag prijkte de moderne winkelruimte met een schat van bloemstukken. Wij twijfelen er niet aan of de boekenzaal van den heer Mühlhaus. waar men bovendien alle soorten kantocrbenoodigdheden kan kriigen en waar aan een leesbibliotheek- met 12009 deelen is verbonden, zal ook na zijn verplaatsing flo reren en vooruitgaan. LAATSTE BERICHTEN Britsche schatkist zou leenings- uitgifte overwegen. U Voor het op peil brengen van de weermacht. LONDEN, 28 Sept. (Reuter). De „Daily Express" meldt, dat de schatkist het aangaan van een groote leening overweegt, die 150 a 200 millioen pond sterling zou moeten op brengen voor het op peil brengen van het leger, de vloot en de luchtmacht. Het blad zegt, dat er geen sprake van is, dat de marine vergroot zal worden. Indien wordt overgegaan tot het uitgeven van een leening, zal deze slechts dienen voor de vervanging van builen dienst gestelde schepen. Het blad her innert er in dit verband aan, dat twaalf pant serkruisers de leeftijdsgrens hebben over schreden,. Negentien nieuioe oorlogsbodems? De „Daily Telegraph" meldt, dat het vloot- bouwprogramma voor 1936 voorziet in den bouw van negentien eenheden, waarvan de kiel gelegd moet worden vóór Februari aan staande. Met clen bouw dezer schepen, die aan zestigduizend arbeiders werk zal geven, zal een bedrag van tien millioen pond sterling ge moeid zijn. Op het programma staat de bouw van twee kruisers, een flottiljeleider, acht torpedojagers, twee duikbooten, een depót- schip, vier patrouillevaartuigen en nog een schip. De kruisers en torpedojagers zullen volgens het blad grooter en krachtiger zijn dan de eerder gebouwde schepen en de tonnage en de bewapening grooter dan die van de gelijk soortige buitenlandsche schepen. Antwerpen verhoogt de loonen ANTWERPEN, 28 Sept. (Reuter). B. en W. van Antwerpen hebben besloten met ingang van 1 October de loonen en tractementen van het gemeentepersoneel, evenals de pensioenen en gezinstoeslagen mét 5 percent te verhoogen. De maatregelen staan in verband met de stijging van de indexcijfers voor de kosten van levensonderhoud. LANDGOEDEREN ONDER DE NATUUR- SCHOONWET. AMSTERDAM, 28 Sept. (A. N. P.) De hier onder vermelde landgoederen zijn bij be schikking van de ministers van landbouw en visscberij en van financiën onder de natuur- schoonwet-1928 gerangschikt. Bedoelde land goederen zijn voor het publiek toegankelijk op vertoon van wandel kaar ten. Het zijn: het „Kremboong", in de gemeente Beilen. Dit land goed dat pl.m. 225 h.a. groot is, ligt ten Noord- osten van Hoogeveen en ten Westen van het Linthorst Homankanaal. De „Bijvanck", groot pl.m. 106 h.a. gelegen ten Westen van Beek hij Didam. „Berg en Bosch", groot pl.m. 100 h.a. gelegen ten Zuidoosten van Beek. Ook in Engeland tobben de spoorwegen. De ongunstige ontwikkeling, die de spoor wegontvangsten in Engeland sedert eenige weken te zien geven, heeft in de afgeloopen week verderen voortgang gehad. De ont vangsten van de vier groote maatschappijen zijn ten opzichte van de overeenkomstige week van het vorige jaar opnieuw met 29000 pd.st. teruggeloopen, of evenveel als de ach teruitgang in de vorige week toedroeg. De ontvangsten uit het passagiersvervoer waren 20.000 pd.st, lager en die uit het kolenvervoer 20.500 pd.st., .waartegenover de ontvangsten uit het vervoer van andere goederen 13.500 pd.st. hooger waren. Wat de verschillende maatschappijen betreft, zoo was de daling der ontvangsten het sterkst bij de Great Western Railway, nl. 20.000 pd.st.. terwijl de London North Eastern een achteruitgang van 15.000 pd.st. te zien gaf. Bij de London Midland Scottish stegen de ontvangsten daartegenover met 4000 pd.st. en bij de Southern Railway met 2000 pd.st. In de eerste 38 weken van dit jaar waren de totale ontvangsten der onderhavige maat schappijen 756.000 pd.st. hooger dan in de overeenkomstige periode van 1934. De ont vangsten uit het passagiersvervoer waren 1.147.000 pd.st. hooger, doch die uit 't kolen- vervoer 358.500 pd.st. lager.» INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet veranhooordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven. uitdeelen, den soldaat ..zoenende staatshoofden enz. Ze moesten mij eens-laten grasduinen in die geheime archieven ikj. zou een film voor draaien zóó dat het'publiek met weerzin ver vuld de zaal zou verlaten, maar dan zou die film ook hier niet vertoond mogen worden. U kunt in Haarlem's Dagblad lezen van Engelsche geleerden met klinkende namen, die opkomen tegen lucht en gasaanvallen. Zoo moet het gaan, de menschen achter het front, die anders bij de koffie of bitter tafels zitten to zwetsen over oorlog en zoo'n jongetje van 't front een biertje ofreeren en met wat si garetten en een paar wollen handschoenen van 't naaikransje en een reep chocolade van de burgerij weer naar die hel laten vertrek ken, gaan thans begrijpen.dat ook zij gevaar loopen met mosterdgas vergiftigd te worden of een bom op hun hoofd te krijgen. In één ding zijn wij het eens. wij haten den oorlog en hier voor iiit te komen is ons doel van dit schrijven,, ai is 't een druppel in den oceaan. Hoogachtend, H. L. VAN DALSUM, (Molijnstraat 15. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer Stoete in de krant van Dinsdag, verzoek ik plaatsing van het volgende: In aansluiting aan het betoog om heusche radio-reportage van het slagveld in den huis kamer te doen doordringen en de kreten van de gewonden te hooren „ter versterking van de vredesgedachte" wil ik het volgende even op merken. Als werkelijk die hel zal losbarsten, zal niet bij velen het verlangen zijn om naar radio te luisteren, noch naar de ellende van het slagveld, noch naar een walsje van Strauss. Wat mij betreft, ik zal de radio dan alleen aanzetten om naar een ernstige spreker te luisteren, onverschillig van welke richting ook die de menschen wil versterken in het ver trouwen, dat er in den groten nood toch nog op uitkomst gehoopt mag worden. Met dank voor de plaatsing, G. M. De Oorlogsreportage. Aan den heer C. J. Stoete: Naar aanleiding van de door u en de diverse vredesbonden ingezonden stukken over bovengenoemd onderwerp, het volgende: Ik sta. geheel aan uw zijde dat indien alles, maar dan ook alles, van het slachtveld in onze huiskamers door de luidsprekers zou te hooren zijn, misschien (ik zeg misschien) de af schuw van den oorlog de massa te pakken zou hebben. Doch juist dat wat u en ook ik uit gezonden zouden willen hebben, zullen wij niet hooren. Wij zouden hooren veel rataplan- muziek, heldenfeiten, etenuitdeelen, clowns zangers die de soldaat aan het lachen kun nen brengen, zoogenaamd vroolijke man schappen, misschien een generaal voor de microfoon hooren spreken over zijn dapperen die hij eigenhandig een stukje blik op hun borsten zou spelden. Alles achter het front, De rest zouden wij niet hooren. Hier in ons landje zoudt u geen permissie van onze radiocommissie krijgen een lezin: voor de radio te houden, wanneer u naar waarheid de nog kort geleden menschenslach- ting in herinnering zoudt willen brengen. Ik zou dit gaarne gratis willen doen, bijv. een uur, maar dan zou men mij dan ook vrij moe ten laten te zeggen wat ik te zeggen heb. De militaire en kerkelijke machten (die altijd samen gaan) zouden wel zorgen, dat dit niet gebeurt, daar moet de waarheid juist ver doezeld worden, enkele uitgezonderd. Denkt u dat ik daar zou mogen spreken over het zegenen van kanonnen, wapens 'en oorlogs schepen, door geestelijken aan beide zijden van het front. of over de hel waarin de solda ten leven, krankzinnig worden en sterven? Misschien hebt u de film in Palace gezien, 30 Jaar Wereldgebeuren, waarin met groot ophef in de advertentie gezegd wordt (film- reportage uit de geheime archieven der mógenheden die deelnamen aan den wereld oorlog) wat ziet ge parades, vorsten die lintjes Protestant Christelijk Meisjes-Jeugdwerk. Noteert u 1 en 2 October? Dan is bij Brinkmann, in de „Kroon" Bazar van onze „Federatie". Daar heerscht met recht een blijde toon. Muziek, komt uwe vreugd verhoogen: Zang, fluit, piano, 's middags al En 's avonds nog een vroolijk strijkje, 't Lokk' bezoekers, zonder tal! Ook Woensdagmiddag wordt voor kind'ren Een kleine voorstelling bereid. Een schat begraven onder d' aarde Vraagt tevens uw opmerkzaamheid. En Woensdagavond mandoline En blokfluit tot een schoon geheel Weerklinkend, stemmen lieflijk samen, Verzorgen 't muzikale deel. Om niet te spreken van het vele Op praktisch en op kunstgebied Dat oog en oor en tong zal streelen En dat ge daar verzameld ziet. Komt naar de „Kroon" in breede scharen, Geeft ons een dankbaar blij gevoel, Wij wilden werk en tijd niet sparen Komt gij en.koopt voor 't goede doel! %r Na-mens het bestuur der „Federatie" afdeeling Haarlem van Chr. Ver- eenigingen van en voor vrouwen en meisjes. M. BIERENS DE HAAN-WALLER. M. WAARDENBURG-LINDEIJER. J. P. H. UILKENS-RENS. Voor t. b. c.-patiënten. De Vereeniging tot Bevordering der belan gen van T.B.C.-patienten in Nederland vraag' particulieren mede te werken aan het inza melen van oude rijwielplaatjes of andere me talen ten bate haar doel, om te kunnen helpen waar haar hulp verwacht wordt en waar het zoo hard nooöig Is. Opgaven kunnen gedaan worden aan den secretaris A. T. van Olden mark. Havikstraat No. 51 Haarlem-Noord. De trekking der loterij heeft Zaterdag 24 Augustus plaats gehad. De trekkingslijst is ter inzage bij den secretaris. De prijzen kunnen worden afgehaald iedere werkdag tusschen 6 en 8 uur, behalve Zater dags en Zondags. Prijzen die niet na drie maanden worden afgehaald, komen ten bate der vereeniging. Het bestuur. Oorlogsreportage. Naar aanleiding van de ingezonden stukjes inzake het uitzenden per radio bij een even- fcueelen oorlog ItaliëAbessinië wil ik het vol gende opmerken: 1. dat de actie daartegen in het geheel niet uitgaat van de vredesvereenigingen, doch van eenige zeer verdienstelijke leden van de Int- Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, die, voor zoover mij bekend, nergens hebben ge zegd, dat zij dit namens hun vereeniging doen; 2. dat deze leden vermoedelijk tot deze actie gekomen zijn, doordat zij zich reken schap hebben gegeven, hoe vreeselijk het zou moeten zijn voor hen, die familieleden enz. in de vechtende legers zouden hebben en door dit laatste, ondanks dit vreeselijke, juist tot- luisteren aangedreven zouden worden. 3. dat de vredesbeweging, zooals vanzelf spreekt, niet graag de verschrikkingen van den oorlog verdoezelt; integendeel het betreurt dat de rauwe werkelijkheid niet geheel weer gegeven wordt of kan worden. Hebt u -nooit in een film de vreeselijk verminkte menschen gezien uit het boekje „Nooit Meer Oorlog' naar ik meen. indertijd uitgegeven door het I.V.V. of N.V.V.? Zelfs de uitstekende film „30 Jaar wereldgebeuren" laat ze niet zien. 4. dat hei overigens wel onmogelijk zal zijn een juiste reportage te geven en er dan een groot gevaar bestaat, dat er van de werkelijkheid juist niets terecht komt. Ik heb zoo'n idee, dat Italië ook wel zal willen uit zenden. Er is daar geloof ik al over gespro ken. Zou dan de werkelijkheid uitgezonden worden? 5. dat deze reportage-kwestie door de even- tueele onmogelijkheid van ondergeschikt be lang is; wij beter deen te zorgen, dat een schandaal als veroorzaakt door verkoop van de „Gelria" niet wèer gebeurt en als even tueel een uitvoerverbod komt alle medewer king te verleenen aan de uitvoering daar van. Een bestuurslid van de Alg. Ver. „Nooit Meer Oorlog" (afd. Haarlem der Ned. Vredes-Actie). Secretariaat Berkenstraat 22, Algemeene kennisgeving Heden overleed, na een smartelijk, doch geduldig gedragen lijden, onze innig geliefde Echtgenoote, Moe der, Behuwd- en Groot moeder Anna Maria Coule geb. Stüver in -den ouderdom van 5S jaar. Uit aller naam: J. H. COULE Haarlem, 27 Sept. 1935 Oostvest S2 De teraardebestelling zal plaats hebben Dinsdag 1 October a.s. des v.m. 10.46 uur op de Alsem. Begraaf plaats aan de Kleverlaan. Volstrekt- eenige kennis geving- Heden overleed tot onze diepe di-oefheid, geheel on verwachts, onze lieve Man. Vader en Grootvader Nicolaas Herman us Kenzen in den ouderdom van 69 jaar. W. C. C. KEXZE.N— GRAXDT A. C. KEXZEX en Kleinkind Haarlem, 27 Sept. 1935 Korte Spaarne 1 De teraardebestelling zal plaats hebben op Dinsdag 1 October a.s. te 11.45 uur, op de Algemeene Begraaf plaats ingang Kleverlaan. Heden overleed, in do Hope des Eeuwigen Leve ns, tot onze diepe droefheid, onze innig geliefde Doch ter, Zuster en Behuwdzuster Helena Maria Hubertina Slebos in den leeftijd van 24 jaar. Haarlem, 27 Sept. 1935 Atjehstraat 43 Uit aller naa m A, F. SLEBOS De teraardebestelling zal plaats hebben Dinsdag 1 October a.s., te 12 uur, op de Algemeene Begraafplaats te Haarlem stoomen 3.00 Tijdelijk 20% korting op Chemisch Reinigen van Japonnen en Mantels ^Sienuui k' Gr Houtstraat 124 TELEFOON 12140. POSTREKENING 126481. HAARLEM. L. S. Na een jaar succesvol aclverteeren met onze TABAK, vragen wij éénmaal Uw aandacht voor ons gerenommeerd scrïcmerk SIGAREN verkrijgbaar in de volgende onder- merken Regalia 10 et. Torpedo 10 et. Elite 8 ct. Penaal 8 ct. Sumatra Zandbl. 6 ct. Sumatra Corona 6 ct. Vorstenl. Prima 6 ct. Vorsten!. Corona 6 ct. Senoritas 4 ct. H.K.D. - De sigaar zonder weerga! Wist U dat duizenden bij de Raden van Arbeid verzekerd zijn voor een pensioen. Wist U dat in 1934 ingevolge de O u d e r d o m s wet en Invaliditeitswet 60.000.000 Gulden (Zestig Millioen Gulden) aan pensioenen zijn uitbetaald. U kunt ook een V O.V. pensioen genieten. De Raad van Arbeid te Haarlem Afd. V.O V. wil U op de hoogte brengen „HOE EEN PENSIOEN TE BEREIKEN" Vraagt inlichtingen. Het is Uw belang. V# v.o.v. ENGLISH DO IT NOW I Study English at R. A. G. DAVIDSON'S INSTITUTE of ENGLISH. The only Englishman with M. O. in Haarlem. Conversation, opl.. alle Handelscorr. ex. Besloten clubles max. 3 pers. J 4.— p. m. Privéles gereduceerd tarief. Proefles toegestaan. 69 KONINGINNEWEG TELEFOON 11596. NEUTR0LE ESPERANTO VEREENIGING. Ie LES door ROLAND BUPUIS. MAANDAG 30 SEPT. a.s., 8 uur. PARKLAAN 21. Cursusgeld f5,in 2 termijnen. Ie LES VRIJ TOEGANG. PRAKTIJK HERVAT ZIJLWEG 153 PRAKTIJK HERVAT Gevestigd Kleine Houtweg 133 HAARLEM TE#.. 10300 ELLY HAGE-VAN DIJK Homoeopntiseh arts Spreekuur alle workd. 1011 uur en volgens afspraak f 4.- per 3 maanden oor beginners en gevorderden in bestaande klassen door H. Th.Lindenborn MIDDENWEG 151 Aanvang nieuwe cursussen begin October. Voor privaat viool en piano vraagt inl. DUITSCH - ENGELSCH Conv. en Berlitz Moth., d. Dame. Tevens Speciale opl. voor verbl. ln 't bultenl. in eenige maanden. Privaatles 4.50 p. m.. 2 p. 3,— Br. Mej. N. GROOTENBOER Spaarne 5 zwart, Tel. 17093 I GRAMMATICA (voor beginners) CONVERSATIE (door buitenlanders) I CORRESPONDENTIE I (exam. Mercurins e.d, INSTITUUT PONT Oude Gracht "1 ÏAAIINSIITUUT GROOTE HOUTSTR. 50 Telefoon 15814 Inschrijving voor clubs eiken werkdag 10 v.m.10 n.m. (Zaterdags tot 5 uur) Lesgeld 7.50 per 3 mnd. 12.50 per 6 mnd.) Vraagt gratis prospectus Privéles en kleine clubs Privaat-docent a. d. Universiteit te Leiden zal 1 October a,s. zijn praktijk hervatten. Spreekuur volgens afspraak. Schriftelijk of wel aan adres; Kliniek voor In wendige ziekten, Oude Scheve- ningscheweg 4 6, Den TIaag, ofwel aan adres: Kliniek voor inwendi ge ziekten. Fonteinlaan 5, Haar iem. Telephonisch bij voorkeu: voor persoonlijke afspraak ofw Den Haag 's morgens (dagelijks) S.309 Den Haag, T. 552702 of wel Haarlem 's middags (op werkdagen) 1.302 (Woensdag? 1212.30) Haarlem T. 12005. Pictcr lClosstraat 44 Muziekcsn der wijzer es (Piano-, Orgel-, Theorielessen) Spreekuur: Dinsdag 1011 Donderdag 23 en volgens afspraak TELEF. 11615. 3.50 of 6.50 p. mild. P lesg. Aanvang \o!gend> gecomb. of afzonderlijk Prosp. gratis. Oude Gracht 71 INSTITUUT PONT 10.totaal aderlijk I ONT g STICHTING VOORBEREIDEN DE SCHOOL AVOND-LYCEUM en AYOND-MULOSUHOOL) Opleiding voor het Avond- Lyceum, voor het Mulo-Diploma en Instituut voor Algemene Ont- Ikkeling. Verlaagd schoolgeld. Informatie en aanmelding bij Algem. Leider J. BRINK. N'iers- aat 35. Amsterdam Zuid, Tele foon 23614. DR. OTTO KLIPP'S TALENSCHOOL KIcverparkweg 112. Tclef. 13269 Maandag 30 Se^t, begint de Esperanto-cursus egeven door den Fransch en es perantist ROLAND DUPUIS vol- ens de Cheh-methode. Parklaan 1. Zij die zich nog willen opge- en kunnen zich nog op dién vond opgeven. BOEKHOUDEN H. JONKERS. Lceranr M. O. 7 Ripperdastraat, Haarlem Telefoon 12498 BOEKHOUDEN Dag- en avondlessen Volledige en grondige opleiding Mercurius- en Praktijk Exnincns. Privaatles 6.— p. m. Staatsprnktijk examen Privaatles 10,p. m. X. J. TH. SCHMIDT Leer. M.O. boekh. Accountant Williclmlnalaan 4. Tol. 14506 Meisjes uit nette families gevraagd ter opleiding als ver koopster in verschillende afde lingen. Aanb. onder no. 3351 bur. van dit blad IT#, DAG -DIENSTBODE v. dir. gevr., v. g. g. v.. eenigsz. bek. met koken. Wilhelmina- straat 27. HAARLEM Voor: BOEKHOUDEN Privéles voor praktljkex. (Mere, en Ver. v. Leer.) en akte L.O. 8 per maand. Privéles voor staats- praktljkdlpl. en akte M.O. 10 per maand. Drs R. H. ROODA Leeraur Boekhoudr-n M.O. en Wi.-kumlc M.O. TETTK HOT >KSTR A A T 6 7 Veie ges'..-a s Un voor al deze examens Vereen.-Drukwerk Handels-Drukwerk Familie-Drukwerk Massa-Oplagen Periodieken UiUluitend goed verxorgd op den tijd dien wij beloven TEGEN BILLIJKE PRIJZEN

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 3