UIT HET BUITENLAND THIJS IJS IN HET DAL DER NEVELS VOORKOMEN WORDEN. ZATERDAG 28 September" 1935 HjïïRI'E M-'Sr- D A G B E A D 4 HET BELANGRIJKSTE NIEUWS Uit Alexandrië meldt Reuter: Nog nimmer in heel de wereldgeschiedenis is de Middel- landsche Zee het tooneel geweest van een zóó geweldige concentratie van oorlogsvloten als thans het geval is. Groot-Brittannië heeft er een vloot ver zameld, welker totale tonnage reeds ver de 500.000 ton overschrijdt. Van de Pransche zee- strijdkrachten zijn 250.000 ton aan de Middel- landsche-Zeekust gestationneerd, terwijl de tonnage der Italiaansehe vloot 508.000 ton be draagt. Wat de Britsche vloot betreft, zijn Vrijdag de 41.100 ton metende „Hood" het grootste slagschip ter wereld, be nevens de 33.000 ton metende slag kruiser „Renown" te Alexandrië aan gekomen, waar zij op de reede het anker hebben laten vallen. De toegang tot de haven zelf is ter wering van eventueele vijandelijke duikbooten door stalen vangnetten grootendeels versperd. Slechts een nauwe vaargeul is opengelaten. Aan den haveningang is ver dragend geschut in stelling ge bracht. In het havengebied aan den vasten wal heerscht 'n geweldige bedrijvigheid. Den ge- heelen dag worden auto's tanks, vliegtuigen en munitie gelost. Het is de burgerbevolking ten strengste verboden, iets naders over deze militaire bedrijvigheid mede te deelen. De onderstaatssecretaris van het ministerie van oorlog heeft verklaard, dat tot dusverre geen maatregelen zijn getroffen voor een ver sterking van de Egyptische legermacht, die 18.000 man bedraagt. In de kazerne op den berg van Solloems aan de grens van Cyrenaica zijn 800 man en een batterij ondergebracht. De patrouilledienst langs de grens wordt o.a verricht door pantserauto's. Voorts wordt uit Alexandrie vernomen, dat in de haven van die stad een oud-officier der Italiaansehe luchtstrijdkrachten is gearres teerd. Hij had zich verdacht gemaakt door de groote belangstelling, die hij toonde voor de voorraden, die uit een Engelsch schip werden gelost. Men had hem reeds drie dagen ach tereen in de omgeving gezien. Wegens gebrek aan bewijs hebben de autoriteiten bevel tot zijn in vrijheidstelling gegeven. De politie heeft de controle op personen, die het haven gebied betreden, echter verscherpt. Bij Malta zijn op het oogenblik twaalf schijnwerpers in werking. Het gerucht gaat dat zich sedert verscheidene dagen een Ita liaansehe duikboot in de nabijheid van het eiland ophoudt. De mogelijkheid, dat economische sancties "wor den genomen, meldt Havas, worden in Italië, met grooten werkelijkheidszin onder het oog gezien. Men blijft echter sceptisch gestemd ten aanzien vair de toepassing er van, want- de staten, die deze sancties aanprijzen, zullen er, naar men meent meer bij verliezen dan Italië, vooral Engeland dat in 1934 voor 702 millioen lire aan Italië heeft verkocht en er slechts voor 530 millioen heeft gekocht. In ieder geval zal Italië echter alle maatregelen treffen, die noodig zijn. Op dit oogenblik komen nog zekere onont beerlijke artikelen, vooral chemische produc ten, vrijelijk over de grenzen; zij kunnen in voldoende hoeveelheid worden ingevoerd, al vorens eventueele sancties worden toegepast. Het gebruik van ijzer voor bouwdoeleinden is bijna overbodig gemaakt en het gebruik van benzine sterk verminderd door een aanzien lijke stijging van den kleinhandelsprijs. Om speculatie in tarwe te voorkomen, heeft de regeering voorraden aangelegd, waaruit zal kunnen worden verkocht om den prijs laag te houden. Italië beschikt verder over een werkelijk planmatig geleid bedrijfsleven, dat door een decreet zoo juist tot Tripolis en Cyrenaica is uitgestrekt. Tenslotte zal Italië in geval van eco nomische sancties zijn toevlucht nemen tot tie landen, die geen lid van den Volkenbond zijn, n.l. Japan Duitschland en Brazilië, dat kort ge leden reeds geprofiteerd heeft van een contract voor bevroren vleesch. Als de leden van den Volkenbond de andere staten zouden willen ver hinderen Italië van levensmiddelen te voorzien, dan zou er sprake zijn van een blokkade. In dat geval zou de oorlogsvloot van Italië handelend op treden. Britsche vloot voor het Suei-kanaal. De kruisers „Hood" en „Renown" te Alexandrië. De eventueele toepassing van sancties op Italië. Italië wil invoeren uit Japan, Brazilië en Duitschland. Optreden der vloot bij besluit tot blokkade. Warschau en Boedapest jegens de Sovjet-Unie na te gaan. In politieke kringen te Berlijn volgt men, naar Havas meldt, met groote aandacht de toenemende spanning tusschen Polen en Tsje- choslovakije. Voorts wekt ook de groeiende in vloed der Sovjet-Unie op den Balkan in deze kringen groote bezorgdheid. Reeds sinds ver scheiden maanden beschouwen zij de harte lijke betrekkingen tusschen Moskou en Praag als een gevaar. De laatste dagen heeft de Duitsche pers véél ophef gemaakt van het be weerde militaire pact, waarbij Roemenië zich zou hebben verplicht, eventueel Russische troepen doorgang over Roemeensch grondge bied toe te staan. Vermoedelijk zullen al deze kwesties bij de besprekingen in Oost-Pruisen ter tafel worden gebracht. Voor de openbare meening te Boedapest vormt de reis van Goemboes, aldus het D.N.B., een groote verrassing. In diplomatieke krin gen te Boedapest wijst men er op, dat de reis in het huidige tijdsgewricht van toenemende internationale spanning bijzondere aandacht verdient. De Poolsche ambassadeur te Berlijn, Lipski, die zich eveneens als gast van Goering op de Rominter heide bevond, is naar Berlijn terug gekeerd. Duitschland. Fransche gissingen over het onderhoud Goering-Goemboes De Hongaarsche premier Goemboes is met het door de Duitsche regeering te zijner be schikking gestelde vliegtuig „Manfred von Richthofen" op het vliegveld van Insterburg in Oost-Pruisen aangekomen. Hij begaf zich onmiddellijk naar het jachthuis op de Ro minter heide, waar hij door den Pruisischen premier Goering werd ontvangen. Goemboes' begeleiders hebben intusschen per vliegtuig de reis naar Berlijn voortgezet. Het Hongaarsche bezoek aan Duitschland en de politieke besprekingen, die achter de jachtpartijen schuil gaan, hebben in diverse Europeesche hoofdsteden sterk de aandacht getrokken en geven aanleiding tot tal van be spiegelingen. Uit officieele bron aldus zegt de Havas- correspondent te Berlijn is geenerlei na dere verklaring te verkrijgen nopens de be sprekingen. welke op het oogenblik tusschen Duitschland, Polen en Hongarije worden ge voerd. Evenwel is een door de „Deutsche diplo- matisch-politische Korrespondenz" gepubli ceerd artikel in hooge mate opmerkelijk, we gens den heftigen aanval op de Sovjet-Unie. Het officieuze orgaan van de Wilhelmstrasse schrijft, dat de onmiddellijke militairs nabij heid van Moskou „de geïnteresseerde mogend heden tot nadenken verplicht en een overzicht der situatie vereischt." Men kan zich afvragen, aldus Havas. of dit overzicht, beoogt, de houding van Berlijn, Genève. Verdaging der Volkenbonds vergadering voorgesteld. Het presidium der Volkenbondsver gadering heeft gistermiddag besloten, de Assemblëe in de zitting van Zater dag. die in normale omstandigheden de laatste zou zijn geweest, voor te stellen, dat de vergadering slechts wordt verdaagd en niet gesloten. I11 het korte debat, dat aan dit besluit voor afging, heeft de Italiaansehe gedelegeerde zekere voorbehouden gemaakt tegen deze pro cedure. Hij zeide onder meer, dat dit besluit druk kan uitoefenen op de werkzaamheden van den Volkenbondsraad. Italiaansch commentaar De „Giornale d' Italia" beschouwt het voor stel tot het verdagen der Volkenbondsverga dering (zoodat de vergadering onmiddellijk weer kan bijeenkomen) als een nieuwe poging tot het oefenen van pressie op Italië. Men wil. aldus het blad, een steeds grootere massa tegen Italië aanvoeren, onverschillig hoe die massa is samengesteld en in het vuur gebracht wordt. De inmenging van de Assemblëe in het Abessynische geschil is een volledige schen ding van het pact ten aanzien van de kwestie van de procedure, daar de Assemblëe alle op haar agenda staande punten reeds uitputtend heeft behandeld en het Abessynische geschil niet op haar agenda heeft gestaan. De nieuwe taak, die men plotseling aan de Assemblëe wil toewijzen, valt buiten haar bevoegdheid. Het blad verklaart verder, dat men in Abes- synië den oorlog serieus voorbereidt. De Negus speelt de dubbele rol van Volkenbonds-pacifist tegenover Europa en vastbesloten krijger in eigen land. Onder den druk van welbekende krachten- weigert Genève, de levensbelangen van Italië, de schuld van Abessynië, de nood zakelijkheid der gerechtigheid en het gezonde evenwicht te erkennen. Daarom wordt tegen de veiligheid van Italië geageerd. Engeland. Vlootverdrag wordt opgezegd. met Het bericht, als zou Engeland aan het einde der week in een nota aan de regeering te Washington het vlootverdrag van Washing ton opzeggen, om de vrije hand te verkrijgen voor uitbreiding der vloot, wordt van officiee le Engelsohe zijde categorisch tegengesproken. Een dergelijke nota is niet verzonden en zal niet verzonden worden (A. N. P.) Memelgefoied. Garantie-staten richten zich tot Duitschland. Het Volkenbondssecretariaat publiceerde een schrijven, gedateerd 27 September, dat de ver tegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en Italië inzake de Memelkwestie aan den voor zitter van den Volkenbondsraad hebben ge richt, aldus een A. N. P. bericht uit Genève. Zij verklaren daarin, dat de Volkenbondsraad zich herhaaldelijk ervan heeft kunnen over tuigen, dat deze drie garantiestaten, overeen komstig de conventie van 8 Mei 1934, altijd al les hebben gedaan 0111 over de toepassing van het autonome bewind in het Memelgebied te waken. Zij hebben derhalve ernaar gestreefd, dat de geschikte maatregelen genomen zou den worden om de opwinding te doen verdwij nen, die zich in de laatste jaren van de be volking van dit gebied heeft meester gemaakt, en een normale functioneering van de door het Statuut bepaald instellingen te verzekeren. De drie regeeringen hebben de volle toezeg ging, dat de nieuwe Landdag, na afloop van de verkiezingen, binnen den wettelijken ter mijn zal bijeenkomen en dat het Directorium overeenkomstig de bepalingen van het Statuut zal worden gevormd. Zij zijn van meening, dat hiermee de Litausclie regeering haar oprechten wensch te kennen heeft gegeven, bij te dragen tot het garandeeren van de normale werking van het Statuut ont spanning in de Duitsch-Lithausche betrekkingen te brengen. De drie re geeringen hebben de Duitsche regee ring hiervan in kennis gesteld en daar bij de hoop uitgesproken, dat deze daarin aanleiding zal vinden, het zelfde voornemen uit te spreken. Ontploffing eischt 12 dooden en 28 gewonden. In de vroege morgenuren heeft naar het A. N. P. uit Belgrado verneemt in de steen kolenmijn Rtanj een ernstige mijngas-ontplof- fing plaats gehad, waardoor 12 mijnwerkers werden gedood en 26 gewond. Onmiddellijk werd een aanvang gemaakt met het reddings werk. Het ministerie voor het mijnwezen heeft een commissie van onderzoek naar de plaats des onheils gezonden. Oud Pruisische Unie bepaalt haar standpunt. Vrijheid in de Kerk, ook ten aanzien der Joden geëischt. Het A.N.P. meldt uit Berlijn 27 Sept.: Op de Synode der Oud-Pruisische Unie, die drie dagen bijeen is geweest en tot diep in den nacht heeft verga derd. is de tegenstelling tusschen kerk en staat sterker dan ooit naar voren getreden. Zooals bekend wil de nationaal- socialisti sche staat de juridische leiding en het finan- cieele beheer in kerkzaken geheel in handen hebben. Hiertegenover worden van de zijde der Belijdeniskerk de volgende eischen ge steld: 1. Volkomen en onbeperkte vrijheid der kerk ten aanzien van de verkondiging van het Evangelie. 2. Volkomen vrijheid der kerk in het beheer der sacramenten, ook ten aanzien van Joden, die de Protestantsche belijdenis hebben aan genomen. 3. Vrijheid der kerk in het finan cieele beheer. De tegenwoordige „Beschlus- stelle" wordt volkomen onaanvaardbaar ge acht. Het recht van den staat tot het oefenen van controle op het financieele beheer en tot het verleenen van medewerking in de juridische kwesties wordt door de Belijdeniskerk erkend. Het werk der kerk moet echter door den staat gesteund en niet bemoeilijkt worden. De thans genomen maatregelen zijn onaanvaardbaar. De Oud-Pruisische Unie zal niet langer een afwachtende houding aannemen ten aanzien van de vraag, wat de staat in de kerkkwestie wil doen. Het Joodsche vraagstuk zal, naar wij ver nemen. binnenkort op een rijkssynode der Evangelische kerk uitvoeriger worden behan deld. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Thijs weet wat hem te doen staat. Hij loopt het gebouw weer in en begeeft zich naar de kamer van Abierebom. Daar hangt het kastje met de koningskroon. Thijs rukt het deurtje haastig open en haalt de gouden kroon er uit. Zoo iets moois heeft Thijs nog nooit gezien, want het juweel is van zuiver goud en het kan dan ook maar alleen aan een echten prins toebehoor en. Er ligt ook nog een gewichtig stuk papier bij; Thijs neemt het voorzichtig in de hand en leest er het volgende gedicht op Een ieder moet door dezen weten, dat deze kroon alleen maar wordt bezeten Door hem, die, zeer gewis, ook innerlijk van koninklijken bloede is. Zet een ander, al is hij nog zoo deftig, hem op het hoofd, Dan is hij van alle luister plots beroofd. En iedereen, die in de nabijheid is misschien, zal hem in zijn ware gedaante zien, Terwijl hij altijd zoo moet blijven en nimmer zijn oud beroep meer kan bedrijven. Doch zet een echte koning hem eens op, dan stijgt zijn macht ten top; Hij wordt zeer wijs en goed en krijgt alle eigenschappen, die een koning hebben moet. Infernationale sancties en haar beteekenis. DOOR LORD ROBERT CECIL. Robert Cecil. „Groot-Brittannië staat aan de zijde van den Volkenbond, wanneer er bestendige en collectieve weerstand geboden moet worden tegen iedere activiteit van een niet-uitge- lokten aanval". Met deze woorden was Sir Samuel Hoare de vertolker van een Britsche meening, die nog nimmer tevoren zoo alge meen en zoo gedecideerd geweest is. De aan gehaalde zinsnede is, evenals de opmerkelijke rede waaraan hij ontleend werd, volkomen duidelijk en heeft niets provoceerends. De minister, die haar uitsprak, is de officieele vertegenwoordiger van de politiek van het Britsche kabinet en ieder, die hierin niets anders dan rhetorica kan zien, zal vandaag of morgen ontdekken, dat hij 't totaal bij het verkeerde eind heeft. Op het oogenblik, dat ik dit schrijf, hangt het geschil te Genève in balans. Iedere redelijk denkende man en vrouw moet tot het laatste moment hopen op een regeling van de Abessynische kwestie; en het vast beraden geluid van de Assemblëe, onder steund door de politieke verklaringen der ver antwoordelijke ministers van zooveel staten, zou ongetwijfeld in normale omstandigheden een regeling meer waarschijnlijk maken. Maar het kan geen kwaad hier eens zoo objectief mogelijk in beschouwing te nemen, wat er zal gebeuren indien, ondanks alles, één der bij het conflict betrokken partijen haar toevlucht tot den oorlog zou nemen. De toestand is op het oogenblik als volgt. Abessynië heeft verklaard met Italië in een conflict gewikkeld te zijn, dat, in de woorden van het Covenant van -den Volkenbond, er naar uitziet tot een uitbarsting te zullen lei den. Het is daarom krachtens art. XV van dat ver drag aan onderzoek en rapport door den Vol kenbondsraad onderworpen.De eerste plicht van den Raad is te trachten het geschil door een vergelijk uit den weg te ruimen: we naderen nu klaarblijkelijk het einde van dit stadium, want bijna elk denkbaar middel om tot een vergelijk te komen schijnt al beproefd en, dooi de Italiaansehe onverzettelijkheid, mislukt te zijn. Als er geen vergelijk bereikt kan worden, moet de Raad aan alle Staten-leden van den Bond rappoTt uitbrengen over de feiten van het geschil en over de maatregelen, die de Raad voor een rechtvaardige oplossing aan beveelt. Als die aanbevelingen niet de vol ledige instemming hebben de stemmen dei- betrokken partijen staan er buiten „behou den de leden van den Volkenbond zich het recht voor een zoodanige actie te ondernemen, als zij noodig achten voor de handhaving van recht en rechtvaardigheid". Met andere woor den: een toevlucht tot het gebruik van de wapenen is niet uitgesloten. Dit is wat men wel noemt de „leemte in het Covenant". Tegelijkertijd dient er aan herinnerd te worden, dat alle leden van den Volkenbond. Italië en Abessynië inbegrepen, een ander ver drag, gewoonlijk het BrandKellogg Pact ge noemd, hebben onderteekend, waarbij zij definitief afzien van het gebruik van oorlog als instrument van nationale politiek en be loven slechts met vreedzame middelen tot bij- legging van hun grieven te komen. Verder is er de dikwijls overtreden verplich ting van artikel X van het Covenant, betref fende eerbiediging en bescherming der terri toriale integriteit en politieke onafhankelijk heid van alle leden van den bond tegen aan vallen van buiten. Maar zelfs als het mogelijk zou zijn een wettig argument te vinden, dat ondanks al deze verplichtingen een oorlog zou veroor loven, dan zijn de leden van den Volkenbond in ieder geval nog gebonden zich gedurende drie maanden na de publicatie van het Raads- rapport van vijandelijkheden te onthouden. Wanneer echter het rapport en de aanbe velingen unaniem worden aanvaard door den Raad of wanneer de kwestie aan dat lichaam zou worden voorgelegd de meer derheid van de Assemblëe (in beide gevallen hebben de betrokkenen geen stemrecht) mag geen der betrokken partijen een oorlog be ginnen, wanneer de ander het rapport aan neemt en opvolgt. Wanneer en in het onderhavige geval hebben we reden er voor te vreezen een der staten van het conflict, wars van alle verplichtingen, toch zijn toevlucht tot den oorlog wil nemen, treden de sancties voorzien in artikel XVI van het Covenant in werking. Omdat er heel wat verwarring heerscht over de vraag, wat sancties eigenlijk zijn en hoe ze ten uitvoer moeten worden gebracht, heeft het zijn nut nauwkeurig de bedoeling van het Covenant onder het oog te zien. In de eerste plaats is ieder lid van den Volkenbond onmiddellijk bij het toepassen van sancties betrokken. Dat wil zegggen: zoodra een lid onder de hierboven beschreven om standigheden met vijandelijkheden begint, begaat het een oorlogsdaad tegen alle andere leden. Deze laatsten zijn verplicht de diplo matieke relaties met den in overtreding zijn- den staat te verbreken, evenals de commer- cieele, financieele en sociale betrekkingen tusschen hun eigen burgers en die van den verdragschender. Zij moeten eveneens trach ten. voor zoover dat mogelijk is, iedere relatie te beletten tusschen laatstgenoemde en bur gers van andere leden, al of niet lid van den Volkenbond. Geen enkel lid is door eenige bepaling ver plicht in de eerste instantie door middel van leger, vloot of luchtvloot militaire maat regelen tegen het recalcitrante lid te nemen; maar het Covenant geeft wel aan, dat het in verband met de kracht, die voor de sancties noodig zou kunnen zijn of om een andere reden, noodig kan worden met geweld op te treden. In dat geval moet de Raad den loyalen. leden aanbevelen, hoe groot voor elk hunner de militaire macht zou moeten zijn, die zij voor het beoogde doel willen afstaan. De leden zijn souvereine staten en hebben na tuurlijk het recht de aanbevelingen al of niet op te volgen. Tenslotte zijn de leden overeengekomen, dat zij „elkaar zullen steunen bij de finan cieele en economische maatregelen, die geno men worden teneinde dc verliezen en de on gemakken te verminderen, welke voortvloeien uit bovenbedoelde besluiten en dat zij elkaar wederkeerig zullen ondersteunen bij het weer stand bieden aan de speciale maatregelen, welke de verdragsschender tegen een hunner richt". Zoo is het met de verplichtingen van het Covenant op het oogenblik gesteld. Het is duidelijk, dat de Raad, indien mogelijk, ad vies dient te geven over de verschillende sta dia, waarin de sancties worden toegepast en over den datum, waarop ieder stadium in wer king treedt. Volgens eenige belangrijke aan bevelingen, door de Assemblëe in 1921 opge steld, zou de Raad in urgente gevallen bijeen kunnen komen om te beraadslagen over het nemen van geweldmaatregelen, zooals bedoeld in artikel XVI. De Raad zou dan zijn meening moeten geven over de vraag, of het Covenant geschonden is en wanneer de economische re presailles zouden moeten beginnen. De notu len der Raadsvergadering zouden in dat geval naar alle leden worden opgezonden met de uitnoodiging voor de vereischte actie te zor gen. Daar van tevoren geen vaste regeling kan worden opgemaakt, heeft men in overwe ging genomen de sancties geleidelijk in te voeren, te beginnen met het terugroepen van de gezanten uit de hoofdstad van den in overtreding zijnden staat. Dit kan worden gevolgd door een begin van commercieele pres sie, het weigeren van import bijvoorbeeld, en daarna door scherpere economische maatre gelen, zoo noodig zielfs een complete blok kade. Dit algemeene plan van actie is van belang, omdat het de inzichten van de meerderheid der staten-leden in het verleden weergeeft; maar het bevat niets, dat in elk lid de plicht wakker roept actief op te treden. Op dezelfde manier rust op lederen Britschen burger en zonder twijfel is ditzelfde principe ook op andere landen van toepassing de plicht een inbreuk op de wet te voorkomen, hoewel hij' in werkelijkheid verwacht pas dan te moeten optreden, wanneer hem dat door de een of andere officieele persoonlijkheid, dieden staat vertegenwoordigt, bevolen wordt. Het doel van het Covenant is natuurlijk een overweldigende macht in het leven te roepen, die geen enkel land kan weerstaan, doch er tegelijkertijd voor te waken, dat de souvereini- teit der leden niet wordt aangetast. De Raad; zal daarom noodzakelijkerwijs moeten advi- seeren tot concentratie van de collectieve ac tie tegen den aanvaller. Ook deze opvatting is in overeenstemming met de wetten van alle goedgeorganiseerde landen, waar immers ook de geheele macht van den staat tegen den wetsovertreder in het geweer komt. Natuur lijk kaai een wet wel een wet zijn, zonder dat een inbreuk erop physieke straffen tengevol ge heeft; maar de geheele menschelijke erva ring toont aan, dat er sancties noodig zijn om de volledige naleving van elke wet te verzeke ren. Geen enkele beschaafde gemeenschap kan er buiten. Ongetwijfeld zijn de moeilijkheden, die aan internationale sancties verbonden zijn, groot moeilijkheden, die gerezen zijn in de hoof den van velen, die niet op de nu ingetreden crisis voorbereid waren. Internationale straf fen hebben niets van die zekerheid en on vermijdelijkheid, welke de straffen in de ver schillende landen afzonderlijk kenmerken. Dat komt, omdat de ervaring van het inter nationale bestuur nog maar zeer gering is. Het is al moeilijk genoeg om onder een federale constitutie de wetten te handhaven en de Vol kenbond schiet zelfs als federatie tekort. Dit bezwaar kan evenwel overkomen worden. De bond is nooit universeel geweest. Gedu rende vele jaren, toen Rusland en Duitsch land zoowel als Amerika buiten den bond stonden, is de Raad in staat geweest den vrede te bewaren en de wetenschap, dat een collectieve tegenstand tegen een aanvaller in het spel kon worden gebracht waarop Sir Samuel Hoare zoo terecht den nadruk heeft gelegd was voldoende om oplossing van vele kleine conflicten in Midden en Oost- Europa mogelijk te maken. Toch faalde de Bond bij het handhaven van zijn macht in het Verre Oosten, ofschoon hij daarin zeer zeker had kunnen slagen, on danks de speciale moeilijkheden van het ge bied, wanneer de Europeesche leden maar snel en kordaat genoeg tezamen met de Ver- eenigde Staten waren opgetreden. Die trage die heeft menig volk doen gelooven, dat de Bond niet in staat zou zijn een groote mo gendheid van een oorlog te weerhouden. Een tweede en grootere proef staat ons thans te wachten en sommige ongeduldige critici, die aan succes wanhopen, eischen het prijsgeven en zelfs afschaffing van den Volkenbond in de hoop, dat iets nieuws uit de ruïnes kan worden opgebouwd. Dat lijkt mij een ongezon de politiek toe. Als de Volkenbond nu faalt, zal hij alleen nog maar tegenover een zwakken staat kun nen slagen. Iedereen moet nu kunnen zien, dat een Italiaansehe oorlog van koloniale agressie kan voorkomen of stopgezet worden, wanneer de andere maritieme mogendheden gereed staan haar verplichtingen onmiddel lijk na te komen. Na de rede van den heer Laval behoeft daar weinig twijfel over te be staan. Het is mogelijk dat een meer volmaak te organisatie dan de Volkenbond uitgedacht kan worden. Maar diegenen, die gelooven dat zij door een reconstructie een uiteindelijk be roep op geweld kunnen uitsluiten, vergissen zich. In ieder geval is het geen geschikt oogen blik om aan de machinerie van den Volken bond te knoeien. Wij moeten den Bond ge bruiken, zooals hij thans tot onze beschik king staat. Met moed zal de Volkenbond zon der twijfel slagen; en als hij slaagt zal het ge heele uiterlijk van den internationalen toestand veranderen. Als signor Mussolini in de gele genheid wordt gesteld den Bond de nederlaag toe te brengen, staat ons een chaos te wach ten. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 6