DINSDAG 1'OCTOBER 1935 HAARDE M'S DAGEEAD 6 Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden. Wat de Bond in een kwarteeuw deed. Zooals wij reeds meldden zal Zaterdag 5 October a.s. de afd. Haarlem van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedien den 25 jaar bestaan. Men zendt ons thans nog de volgende bij zonderheden. De Bond werd indertijd opgericht met 18 leden, thans bedraagt dit aantal 545 Het is bekend, dat de geschiedenis van de vakbeweging van handels- en kantoorbe dienden een geheel andere is dan die van de overige moderne vakbonden. Bij de kantoor bedienden ging de strijd tegen de neutrale beweging, hetgeen bij de handarbeiders een nagenoeg ongekende omstandigheid is ge weest. (De vakbonden streden tegen anar chisme en syndicalisme). Is „De Algemeene" als vakbond een strijd organisatie ter verkrijging van betere ar beidsvoorwaarden voor de bedienden, ook op ander terrein is men werkzaam. Behalve de vele werkloosheidsuitkeeringen, die steeds grooter worden, worden nog vele sommen uitgekeerd, t.w. uit het steunfonds „De Bron" waardoor daarvoor in aanmerking komende leden (en dikwijls gezinsleden) voor herstel uitgezonden worden, hierbij veelal met gelijk taidigen financieelen steun voor de achter- bïijvenden. Men heeft een studiefonds, waar uit studiekosten voor leden bestreden wor den; het G. J. A. Smits-fonds, een pensioen fonds voor oude bondsmakkers. Voor de jeugdleden bestaan afz-onderlijke jeugdgroe pen. die Haarlem o.m. in wekelijksche bij eenkomsten voor hun ontwikkeling zorg dra gen. terwijl de afd. Haarlem tevens een af- deelingsvakgroep heeft voor de leden-han delsreizigers. Voor de sportbeoefenende leden heeft de afd. een eigen sportterrein; voor de werklooze leden wordt gedurende de winter maanden een lokaliteit van het afd. kantoor aan de Ged. Oude Gracht 110 voor ontspan ning ter beschikking gesteld. Ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden wist de .„Algemeene" enkele gunstige resul taten voor velen der Haarlemsche leden te bereiken en voor de toekomst liggen nog plannen gereed. Zaterdagavond komen de leden bijeen in den schouwburg aan den Jansweg, waar de Amsterdamsche jeugdgroep in samenwerking met het eigen Amsterdamsche orkest onder leiding van Bram Bleekrode een groote re vue komt opvoeren, waarmede zij eenige maanden geleden in Amsterdam een over weldigend ^ucces hadden. Voor verdere on derlinge kennismaking zal een bal den avond besluiten. VRIJE KATHOLIEKE KERK. In ons blad van Zaterdag is vermeld in de Predikbeurtenlijst: Donderdag nam. 8 uur: Heiligingsdienst. Deze regel had moeten vervallen. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Maandagmiddag 14 October wordt in het Gem. Concert gebouw een lezing gehouden door den heer Corn. Sipkes uit Haarlem. On derwerp: Onze Stadstuinen. De lezing zal verduidelijkt worden door lan- taarnplaa t j es Bridge-drive. Indische Vereeniging. Bovengenoemde vereeniging hield haar openingswedstrijd in restaurant Hildebrand onder leiding van den heer Van der Willegen. De deelnemers waren naar de sterkte inge deeld hl twee groepen: Klasse A bestond uit tien paren en klasse B uit twaalf paren. In klasse A bracht het eerste spel al een zeer aardige distributie. De kaarten waren als volgt verdeeld (van de hoogste naar de laagste kleur): Noord: (gever) B. A. V. X.X.X. 'A. H. X.X.X. B. x. Oost: A. x.x.x.x. x.x.x.x.x.x. Zuid: V. x. B. 10. x.x. V. 10. x. A. H. x.x. West: H.x.a.x.x. H. x.x. B. 10. x. x. V. Alle paren boden hier in de Noord-Zuid lijn vier harten of 5 Ruiten, wat natuurlijk rijkelijk gemaakt wordt; in Harten zelfs zes *an trek. Aan één tafel verliep de bieding als volgt: Noord Oost Zuid West 2 R (1) 2 Ha (2) double (3) 2 Sch (4) pas pas 3 Ru (5) pas 5 R (6) 5 Sch (7) pas pas double pas pas pas Hierover kan het volgende opgemerkt wor den: 1) Dit bod is verkeerd. Noord heeft een twee-kleuren forcing en moet bij opeenvol gende kleuren eerst de hoogste kleur bieden en daarna met een jump de laagste kleur en dan de keus laten aan zijn partner. 2) Oost profiteert even van deze fout door op een laag niveau met twee wegloopkleuren even een psychologisch bod te doen. 3) strafdouble, natuurlijk! 4) West noemt zijn beste kleur, daar hij met schoppen na harten te bieden 't bod niet verhoogt. 51 Zuid moet nu weer doubleeren of door bieden want Noord heeft met een forcing ge opend. Hij kan de schoppen niet doubleeren, dus kiest 't laatste. 6) Dit is weer absoluut verkeerd. Waarom 't eerste bod niet gedeeltelijk gecorrigeerd door vier harten te bieden? 7) Dit is een aardig bod. daar Oost bij West kan rekenen op een vijf kaart. Er be hoeft dus waarschijnlijk slechts twee maal troef gesneeld te worden. Dan kunnen de klaveren worden vrijgespeeld door te troeven in West. en Oost kan telkens aan slag ge bracht worden door ruiten of harten te troe ven. Dit was dan ook inderdaad 't geval. Het spel was slechts één down. Tot slot vermelden wij den uitslag: Klasse A: 1 Mej. A. Salomon en de heer W. Cats. 2 Mej. B. Verkieu en de heer J. Krouwels Jr. Klasse B 1 de heer en Duinker en de Haan. 2. de heer en mevrouw Jeekel. Voor Haarlem's Politierechter. Moederdag Wanneer we het woord moederdag hierbo ven plaatsen, doen we dat met alle respect voor die sympathieke instelling welke een ver heugenis is voor moeders en banketbakkers. Daarover willen we het niet hebben, maar we bezigden het woord omdat de zitting van den politierechter ons dit als het ware in de pen gaf, immers het waren allen moeders, jonge en oude, die zich thans moesten verant woorden. Haar moederschap speelde een-voor name rol, ja was eigenlijk'de oorz-aak van de conflicten, -welke de politierechter kreeg te beoordeelen. Daar was een jong moedertje, heel jong nog, dat vertelde, dat ze een platte tweeling had. Die platte tweeling bleef verder buiten het geding én was ook niet ter opluistering aanwezig, "maar er werd melding van ge maakt, zooals een andere moeder meedeelde, dat ze elf kinderen had gehad;, dat zijn zoo van die mededeelingen waarvan verwacht wordt, dat ze den rechter tot mildheid zullen stemmen. De moeders stonden daar als moeders, als verdedigsters van haar kroost, ook al is dat niet meer zoo plat als de tweeling. Dat blijft toch altijd.de voornaamste karaktertrek van de moeder; bij de dieren ziet men het ook, dat zij zichzelf niet achten als het gaat om be scherming van de kinderen. Daar was behal ve de moeder van de platte tweeling ook de grootmoeder en die trad als kampioen op voor haar dochter en deze op haar beurt stelde zich te weer om de grootmoeder te bescher men, prijzenswaardige uiting van kinderlief de. De derde moeder was al 62 jaar, maar daarom niet minder strijdlustig en die trad in het strijdperk ter verdediging van haar zoon, tegenover de moeder van de tweeling, die haar schoondochter was en met een anderen zoon getrouwd. De zoon dus, men begrijpt het, was de spil waarom het geval draaide en die spil was eigenlijk onschuldig want het ging feitelijk om den vader van de twee ling, maar die lag in het gasthuis. Eenerzijds verdedigd door zijn moeder, die zich met een bijltje had gewapend, anderzijds aangevallen door de grootmoeder van de tweeling, die hem de nagels over het gezicht haalde en haar dochter, die den zwager met haar schoen op het hoofd timmerde, was de positie van den jongeman niet benijdenswaardig en het was gelukkig, dat de dokter later maar één hechting op zijn schedel behoefde te maken, er was bloed gevloeid, maar niet veel. Die bijl! De politierechter trok een beden kelijk gezicht. „Juffrouw, hoe kwam u aan die bijl?" „Die staat altijd bij me in de voorkamer", was het antwoord en het gezicht van den po litierechter betrok nog meer, want hij opper de de veronderstelling, dat de bijl daar altijd in d? voorkamer klaar stond om bij even tueel familiebezoek gegrepen te kunnen wor den. Zoo was het niet, want de bijl diende om onder het raam gezet te worden, want het touw was kapot geweest. Die mededèelïng bracht verademing. Wat het nu eigenlijk voor een ruzie was ge weest? Och. de'zoon had zijn "broer in'.het gasthuis bezocht en zijn klëeren meegenomen en op die kleeren maakte de jonge vrouw aanspraak, terwijl haar schoonmoeder ze ook wou heb ben. Het boterde toen niet erg tusschen de ouders van de platte tweeling, maar nu is het weer in orde. We hoorden nog veel over werk looze zoons, die bij de moeder kwamen eten, kortom het liep over van moederliefde, maar dat nam niet weg, dat er toch niet met bij len en schoenen geslagen of met nagels ge krabd mag worden. De hechting moest betaald worden, en ook het oorlelletje van de moeder der elf kin deren, dat lichtelijk door het bijltje was ge troffen, naar 't scheen. Overigens was het met dat instrument bombarie geweest. 15 boete of 5 dagen eischtede Officier te gen de grootmoeder met het bijltje. Ik neem de 5 dagen, zei ze, maar ze had ze nog niet, want de politierechter, die het beter vond, dat ze betaalde, waarbij de schatkist meer gebaat is dan bij 5 dagen zitten, maakte er 15 of vijftien dagen van en toen zei opoe niet meer dat ze wou zitten; 15 dagen zijn niet zoo overzichtelijk als vijf. De moeder van de elf kinderen kreeg ook f 15, de moeder van de tweeling 5 boete; haar kinderliefde was in het vonnis verdisconteerd. Twee Trijntjes Het waren alweer twee bejaarde juffrou wen, die achtereenvolgens in het beklaagden bankje kwamen, twee afzonderlijke zaken wa ren het, maar we vatten ze onder één hoofd samen, omdat de juffrouwen allebei Trijntje heetten en haar misdragingen van gelijke soort waren. Ditmaal was het bij woorden ge bleven, maar men weet het: een tong is scher per dan een zwaard. Bij Trijntje uit Zandvoort was 't alweer de moeder, die sprak. Wacht even, we bedoelen niet, dat moeders zoo spreken of moeten spre ken, als zij deed, want het woord, dat van de punt harer tong was afgesprongen, regelrecht in 't gezicht van haar neef, was geen mooi woord en daarom vermelden we het niet. We bedoelen, dat haar moederliefde dat woord om zoo te zeggen naar buiten had gedrongen want de juffrouw kwam op voor haar zoon, die. in de visch zijnde, om half zes moest op staan en daarom 's avonds vroeg naar bèd wilde. Dit laatste nu werd hem moeilijk ge maakt, doordat zijn neef, die in ijs deed, tot middernacht drukte maakte; toen dit weer voorkwam en neef op dat late uur matten ging kloppen, goot zij de fiolen harer gram schap van uit haar raam over den neef uit en dat zou zoo iets opzienbarends zijn geweest, dat er, zoo zei neef, wel duizend mensehen in de straat kwamen. Nou, nou, zei de politierechter, duizend! Dat is een achtste deel der bevolking. Zouden er te middernacht duizend Zandvoorters hun huizen uitstuiven om de juffrouw te hooren schelden? De politierechter nam 't dan ook bij wijze van spreken en verdei" werd daarover niet ge rept. 't Ging er alleen om of Trijntje tegen haar tantezegger had gezegd 't Is niet waar, zei ze. 't Is wel waar, zei neef en een juffrouw, die bij hem in 't ijs had gewerkt, zei ook, dat het wel waar was. De politierechter nam aan, dat 't gezegd was en gaf de juffrouw den goeden raad haar tong in bedwang te houden, doch de juffrouw schijnt van plan. dien raad in den wind te slaan, tenminste zij sprak in dien zin en dat was de reden, dat zij 10 boete kreeg, terwijl er maar 5 geëischt was. De andere Trijntje was uit Haarlem en die had tegen een juffrouw wat over een andere juffrouw gezegd, maar begrijp goed, niet om kwaad van die juffrouw te spreken, maar zoo in Jt gesprek kwam het te pas. „Weet je Wij komen morgen in deze courant terug, tusschen de gewone advertenties. Let op o n s I U kunt er fl. 250.- mee verdienen. (Adv. Ingez. Med.) wat ze van haar vertellen?" Ze altijd die ze zeggen, dat ze ja maar, dat schrijven we niet neer, want wat ze dan zouden zeg gen was al heel leelijk. De juffrouw, over wie gesproken was, kwam voor haar eer op en haar goeden naam en vertelde natuurlijk ook, hoe groot haar gezin was en haar zorg daarvoor. Het bleek echter, dat zij ondanks al haar moederlijke deugden, toch ook niet op haar mondje gevallen was en dat ze ook wel eens wat gezegd zal hebben, dat. beter gezwegen had kunnen worden. Een stokdoove juffrouw getuigde, dat ze de smadelijke woorden had gehoord, wat de po litierechter verdacht vond, want hij kon haar haast niet beschreeuwen. Toen een andere juffrouw, die als winke lierster de kool en de geit spaarde, dan nog vertelde, dat de beklaagde niet was gekomen met een hoogrood gezicht en een: „zeg, nou moet ik je eens wat vertellen", maar dat het een buurpraatje was geweest over Trijntje en Grietje en Toos, toen vond de officier dat geen smaad bewezen was en vroeg hij vrij spraak. De politierechter sprak vrij, maar wees er op. dat men met buïu-praatjes ook wel eens veroordeeld kan worden; 't loopt niet altijd zoo goed af. Dronken chauffeurs hooren strenge straffen. Na even zware eischen. Wederom zijn er strenge eischen en von nissen uitgesproken wegens het besturen van auto's terwijl de bestuurder door alcoholge bruik eigenlijk niet in staat was zijn taak naar behooren te vervullen. Ni-et alleen in Haarlem, doch in het geheele land kan men constateeren dat de straffen voor deze mis dragingen zwaarder worden. Voor den kantonrechter had zich Maan dagmorgen een automobilist te verantwoor den, die op de Amsterdamsche Vaart tegen een tegemoetkomende auto is opgereden, doordat hij te veel links had gehouden. Er kwam ook nog een autobus bij te pas. doch ontdaan van alle bijkomstigheden bleek, dat de bestuurder door zijn niet nuchteren toe stand het rechte pad niet had kunnen hou den. De uitspraak luidde f 15 boete te vervan gen door tien dagen hechtenis, voorts veer tien dagen hechtenis en een ontzegging van de gevoegdheid een motorrijtuig te be sturen. De eisch was ongeveer gelijk. Een ander geval was veel ernstiger. Een drie tal had een vrachtwagen weggenomen van den baas .van een hunner. Bierbeladen togen zij op pad. Dat wil zeggen: zelf hadden zij het bier ingeladen en alle drie waren dan ook verre van nuchter. Op de Leidschevaart werd een auto aangereden, waarom men zich maar li iet bekommerde en de tocht dus voortzette. Op den Boekenroodeweg haalde de bestuur der van de aangereden personenauto, die het geval er niet bij liet zitten, de dronken vrachtwagen-beheerders in. Hij reed den wa gen voorbij, stopt er voor ende twee de aanrijding was het gevolg. Toen vielen er klappen tusschen de inzit tenden van den vrachtwagen eenerzijds èn die van de personenauto aan den anderen kant. Het was een zeer ernstig geval, waarbij nog kwam dat degene die de aanrijdingen had veroorzaakt niet den vrachtwagen had weg genomen. Tegen den dronken man, die de auto had weggenomen, werd een straf geëischt, die luidde: vier weken hechtenis, 1 jaar ontzeg ging van het rijbewijs. Daar het bezit van een rijbewijs echter 's mans broodwinning be- teekent, zal de kantonrechter eerst veertien dagen overwegen eer hij uitspraak doet. Tegen den aanrijdingen veroorzakenden chauffeur werd eveneens een zeer strenge straf geëischt, die in het vonnis nagenoeg geheel weerklank vond: tien gulden boete en veertien dagen hechtenis, een half jaar ontzegging van het rijbewijs en nog eens vijf gulden boete voor de tweede aanrijding. PAARD DOOR BLIKSEM GEDOOD. In het land van den heer N. aan den Vijf- huizerweg nabij Vijfhuizen, werd een paard door den bliksem gedood. BRIDGE-CLUB „HAARLEM" De Bridgeclub „Haarlem" hield in Hotel „De Leeuwerik" haar tweede Bridge-Drive in dit seizoen. Een prijs werd gewonnen in de lijn N.Z. door den heer en mevr. Sluizer, den heer en mevr. Göransson, den heer en mevr. Van Gooi, den heer en mevr. Logtens. Lijn O.W.: Dames Proper en Hoogenboom, den heer en mevr. Jonker; mej. Oldenburg en den heer Smit, den heer en mevr. Kluit. De vereeniging „De Tulp" vergaderde. Onder voorzitterschap van den heer J. Val- kering Tzn. werd Maandagmiddag in het Kre- lagehuis een ledenvergadering gehouden van de vereeniging „De Tulp". Op deze vergadering kwam allereerst in be handeling een voorstel van het bestuur om aan de Nederlandsche sierteeltcentrale te a-d- viseeren de aangekondigde inkrimping van 10 pet. van de met tulpen beteelde oppervlakte niet te doen doorgaan. Tegen deze voorgenomen inkrimping be staan verschillende bezwaren. De laatste ja ren is het gewas abnormaal goed geweest, waarbij nog kwam dat de export naar D-uitsch- land en Denemarken zoo goed als geheel nihil was. Maar wat zou er gebeuren indien, wanneer de inkrimping doorging, het gewas eens min der goed zou zijn en de export-mogelijkheid mocht toenemen? Een ander bezwaar is dat men niet weet wat er met de overgeschoten tulpen moet ge beuren. Er zouden allerlei ong-ewenschte trans acties plaats vinden. Daarom kwam dan ook uit de vergadering het voorstel om geen in krimping in te voeren maar een verplichte inlevering van b.v. 3 manden per 100 roede vast te stellen. Men zal dan hetzelfde resul taat verkrijgen als beoogd werd met de in krimping, maar het voordeel is dat met de in geleverde bollen niets meer kan gebeuren. Bo vendien zal men op deze wijze het kleingoed kunnen wegwerken. Verschillende leden brachten nog onder de aandacht dat bloemisten op het oogenblik zonder teeltverg-unning tulpen kunnen kwee- ken, zoogenaamd voor de snijbloemen. Deze ongewenschte toestand heeft de volle aan dacht van het bestuur. Nadat nog verschillende leden over het be stuursvoorstel hun meening hadden te ken nen gegeven, kwam dit in stemming. Tevens verbond men aan het oorspronkelijke voorstel het besluit de sierteeltcentrale te verzoeken, zoo mogelijk nog dit najaar, te trachten een inlevering van 3 manden tulpen per 103 roede vast te stellen. Het voorstel werd aangenomen met 38 tegen 5 stemmen. Het tweede punt van de agenda vormde het voorstel van het bestuur om aan de betrok ken instanties te adviseeren, het volgend jaar geen bollen beneden zift 11 op te koopen. De bezwaren van de vergadering tegen dit voorstel waren zoo groot dat het bij de stem ming werd verworpen met 6 tegen 24 stemmen. Tenslotte besloot de vergadering bij accla matie een beker beschikbaar te stellen voor een in „Bloemlust" te Sassenheim het vol gend jaar te houden tentoonstelling. Deze be ker is bestemd voor de inzending van de beste kwaliteit tulp-en. CONCERT „HARMONIE CRESCENDO" Zondagmiddag had in de Maria-stichting het concert plaats dat door het bestuur van bovengemelde muziekvereeniging werd aange boden ter gelegenheid van het 50-jarig be- staansfeest der Maria-stichting. Door het slechte weder kon dit concert niet in den tuin worden gegeven, het had plaats in één der zalen van het ziekenhuis, terwijl de microfoon voor de verdere verspreiding zorgde. Onder de vele aandachtige luisteraars trof fen wij o.a. Deken Sondaal, de moeder Overste en de geneesheer-directeur Dr. Hoge, terwijl mede zeer vele zusters van hun belangstelling blijk gaven. Na het concert betuigde zoowel Deken Son daal als de eerwaarde moeder- alsmede Dr. Hoge hun hartelijken dank voor het mooie concert. In de pauze werden den muzikanten ver- verschingen en sigaren aangeboden. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Maastricht waarschuwt belanghebbenden om, alvorens in relatie te treden met de stichting „Nebo mes" (Nederlandsche Bouw- en Meubel spaarkas), kantoor houdende Heugemer- weg 9 a, te Maastricht, inlichtingen bij hem m. te winnen. ROOFOVERVAL OP 80-JARIGE DAME. Te Terheyden is een 80-jarige weduwe in haar villa door een jongeman overvallen. De oude dame wist den man in een kamer op te sluiten, waarna zij hulp ging' roepen. De in dringer, die dit bemerkte, wist het huis te verlaten. De politie meent hem evenwel in den 20-jarigen A. O. te herkennen. FEESTAVOND V.V.S.U. Het bestuur van de V.V.S;U. had Maandag avond in de Tuinzaal van het Gem. Concert gebouw een feestavond georganiseerd die wel geslaagd mag heeten en zeer druk bezocht was. De heer Langendijk, die als spreker zou op treden, was verhinderd. In zijn plaats sprak Ir. Stam over den socialistischen opbouw in de Sovjet-Unie. Spr. heeft vier jaar in Rus land doorgebracht, waar hij als architect werkzaam was en meehielp aan den opbouw van groote nieuwe steden, die gebouwd wor den op plaatsen, waar eerst niets was. Zoo iets komt in West-Europa niet voor. Maar in Rusland kan het, omdat alles methodisch van Moskou uit wordt georganiseerd: de productie, het transport, alles. De nieuwe steden ontstaan, waar het land ze noodig heeft; zij worden gebouwd met een bepaald doel. Dit methodische ontbreekt hier. Men zegt in Rusland: daar moet een stad ge bouwd worden voor zóóveel menschen. Natuur lijk gaat het bouwen op eenvoudige wijze, om dat vaak moet worden gewerkt met primitieve, ongeschoolde krachten. Ongeloofeiijk veel materiaal is er noodig en in dit opzicht moet men zich vaak zeer behelpen; er wordt wel gebouwd met gedroogde klei, want er moet snel gebouwd worden om de menschen een dak boven het hoofd te geven. De grond in Rusland behoort aan de ge meenschap, vandaar dat men in de Sovjet- Unie niet, als bij bouwen in West-Europa, telkens stuit op moeilijkheden door het parti culier grondbezit. Aan het slot van den avond voerde de heer Gerard Kanter, lid van het Hoofdbestuur, het woord over: „De vredespolitiek van de Sovjet- Unie in verband met het dreigend oorlogsge vaar". Spr. herinnerde aan de oorlogsvoorbereidin gen in Italië. Wanneer de Sovjet-Unie niet haar vredespolitiek had gevoerd, stond nu de wereld al in vuur en vlam. Het is de Sovjet al gelukt, verschillende staten mee te krijgen in haar pogingen tot behoud van den vrede. Zal de massale en machinale menschenmoord nog kunnen verhinderd worden? De Sovjet doet alles om den vrede te handhaven en heeft daarvoor verdragen gesloten. Die staten, waar het fascisme de baas is drijven naar oorlog. Maar er zijn ook kapitalistische staten, die vredelievend zijnomdat ze willen be houden, wat ze pas veroverd hebben. Zij heb ben bij een oorlog alles te verliezen. Èn de staat van de arbeiders en de boeren heeft geen oorlog noodig; hij is óók vredelievend, maar op heel andere gronden. De Sovjet Unie is intus.schen niet weerloos, militair gespro ken is zij de grootste macht in de wereld, die bestaat uit werkers, welke zullen verdedigen wat zij op het kapitalisme hebben veroverd. Spr. wekte op tot aansluiting bij de Vereeni ging van Vrienden der Sovjet Unie; dit is noo dig in deze ernstige tijden, waarin zulke groote gevaren dreigen. Tusschen deze twee toespraken in werd een afwisselend programma opgevoerd. Mr. Lowe toonde zich, eerst als bespeler van de guitaar en daarna als violist een ernstig, fijngevoelig en consciëntieus musicus, wiens prestaties terecht veel succes hadden. Het Haarlemsch Cabaretgezelschap van Mart. van Delden heb ben wij al meer geprezen; in korten tijd gaf het op het gebied van voordracht, revue-dans, zang en velerlei muziek (piano, xylophoon, haimonica) den aanwezigen heel wat te ge nieten. Te half twaalf gingen de feestgangers zeer tev'-pden huiswaarts. WETHOUDER W. ROODENBURG. Wij kennen den heer Roodenburg op het Prinsenhof ruim 10 jaar. Op 37-jarigen leeftijd nam hij nadat hij 6 jaar hier ter stede als accountant gevestigd was, voordien was hij eenigen tijd hoofd van den acccoun- tantsdienst der directe belastingen als „een der 35" in de raadszaal plaats. Maar reeds na 4 jaar dienst als raadslid werd hij aan de ta fel van B. en W. geroepen om Mr. A. Brucii als wethouder van Onderwijs op te volgen. Het moet hem, die voordien alleen te maken had met de aangelegenheden van het onder wijs voor zoover hij daarbij als vader en be langstellend raadslid belang had, vreemd ge vallen zijn plotseling het Onderwijs te moe ten besturen, te meer daar hij als accountant daarmede natuurlijk ook geen contact had ge- had. De heer Roodenburg heeft niet geboft. Juist toen hij ingewerkt was en er aan kon denken een eigen stempel op zijn arbeid te gaan zetten, kwam het erisisspook. Het werd noodzakelijk te bezuinigen en het Onderwijs moest daarbij belangrijke offers brengen. Van opbouwen was weinig sprake meer. Hij moest met tegenwind laveeren. De grootste toewij ding was noodig ervoor te waken dat bij de bezuiniging zoo weinig mogelijk schade werd aangericht, dat de vitale belangen niet wer den aangetast. Daarnaar heeft de heer Roo denburg steeds gestreefd. Toen verleden jaar Mr. M. Slingenberg van, het Prinsenhof naar het Paviljoen „Welge legen" verhuisde, heeft de heer Roodenburg diens portefeuille van Financiën overgenomen. De heer A. G. Boes, door de raadsmeerderheid; naar de tafel van B. en W. gezonden, was overtuigd, dat hij als oud-onderwijsman alleen voor Onderwijs in aanmerking kon komen. In zeker opzicht zal dit den heer Roodenburg ook welkom geweest zijn, want de Financiën passen zich immers meer aan bij zijn werk kring als accountant. Het is geen aanlokkelijk werk in dezen cri sistijd in een groote gemeente de koorden van de beurs in handen te moeten houden. Niet alleen moet elke gulden (om van het traditio- neele dubbeltje maar niet te spreken) twee maal omgekeerd worden voor hij wordt uit gegeven, zoodat weinig kan komen van uit-, voering van nieuwe plannen en idealen als daaraan uitgaven verbonden zijn, maar bo vendien moet, terwille, van de financiën, veel afgebroken worden, althans verlaagd, wat in. den gulden tijd met enthousiasme werd op getrokken. Het snoeimes moet gehanteerd worden en in vele gevallen is het dan niet te voorkomen, dat daarbij pijnlijke litteekens achterblijven. Het grootste snoeiwerk was evenwel reeds door Mr. Slingenberg verricht, maar toch moest de heer Roodenburg door de omstandigheden gedwongen het snoei mes ter hand blijven houden. Wie hem meer van nabij kent, weet, dat hij een gevoelig man is, die zelf lijdt als hij anderen leed moet ver oorzaken. Geen wonder, dat hij er dus altijd naar streeft zoo weinig mogelijk litteekens achter te laten. De heer Roodenburg is thans in het col lege van B. en W. een der belangrijkste figuren geworden. Zooals trouwens in vrijwel alle colleges van B. en W. de wethouder van financiën in dezen tijd „de eerste viool" speelt. Ik ben overtuigd, dat hij den tijd zal zegenen, dat hij weer wat naar den achter grond kan gaan, want dan zullen de toe standen zich voor de gemeente ten gunste hebben gewijzigd. Wethouder Roodenburg is geen begaafd spreker. Hij kan wat hij wil aan zijn gehoor behoorlijk duidelijk maken, maar mist de gave van den redenaar die zijn luisteraars kan meesleepen. desnoods met minder argumen ten „Vuurwerk" moet men in zijn rede niet zoeken, het is 'n sobere opsomming van argu menten en feiten, aangevoerd als in een zake lijk accountantsrapport. Dit heeft evenwel het voordeel, dat er ook geen damp blijft hangen als het vuurwerk uitgeschitterd is. Ook als wethouder van Financiën heeft de heer Roodenburg zich het vertrouwen van den raad verworven. Trouwens van allen die met hem in aanraking komen. Hij wordt ge prezen als een bekwaam financieel deskun dige. Dit is ook wel gebleken uit het feit, dat hij kans gezien heeft juist op het goede mo ment al onze gemeèntebegrootingen te con- verteeren, waardoor veel aan rente bespaard wordt. Een directeur vertelde mij eens: „als je met een zaak bij den heer Roodenburg komt, weet hij meteen het zwakke puntje naar voren te halen". Dit typeert den heer Roodenburg. De begrooting voor 1936 is d£ tweede die de heer Roodenburg heeft opgemaakt. Juist dezer dagen deelde hij mij verheugd mede, dat het college er in geslaagd was deze begrooting te laten sluiten zonder belastingverhooginng. De voorbereiding van zoo'n begrooting geeft vooral een wethouder van Financiën veel zorg, het is een werk van maanden. Het heeft er vooral bij het ontwerpen van deze begrooting wel eens somber voorgestaan, maar van stonde af aan is het streven geweest „de eindjes aan elkaar te knoopen". Geen wonder, dat hij met een blijdschap aankondigde tenslotte toch daarin geslaagd te zijn. C. J. van T. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. Evenals vorige jaren zullen ook dezen win ter bovengenoemde bijeenkomsten iederen Donderdagavond om 8 uur in de kerk der Broedergemeente aan de Parklaan worden gehouden. Wederom hebben predikanten en evangelisten van onderscheiden gezindte hun medewerking toegezega.Op den openingsavond die Donderdag 3 October a.s. wordt gehouden, zal de evangelist J. Sevensma uit Amsterdam smeken.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10