Hst De mensch. 53e Jaargang No. 16035 Verschijnt dagelijks, behalve öp Zon- en Feestdagen Woensdag 2 October 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post f 0.72y2. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels S 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 2 October. De Groote Denkers. Morgen beginnen jdr. Euwe en dr. Aljechin hun lange afstands-race in het Denken, zich kristalliseerend, als ik het zoo noemen mag, in minstens dertig partijen op het schaak bord. Als na dertig partijen geen van bei den het tot zes overwinningen gebracht mocht hebben wordt er doorgespeeld tot een van de twee daaraan toe is. De gestelde tijd limiet is 45 zetten in 2V2 uur. Hebben wij een kans? U begrijpt natuurlijk dit „wij". Als u kunstlievend lid van een zangvereeniging bent. hetgeen gemeenlijk wil zeggen dat uw eigen stem niet goed genoeg is om mee te doen, spreekt u niettemin van „wij" als uw vereeniging aan een concours meedoet. Als u tot de aanhangers van een voetbalclub behoort al bent u niet eens lid er van, en dicht bij de zeventig gebruikt u de pluralis majestatis nog veel meer en praat van „onze vorm na de rust", „ons derde back systeem" en soms met een verdrietig gezicht van „onze schotloosheid in het strafschopge bied". Er zijn nog veel meer voorbeelden te geven. Dat van dr. Max Euwe is onbetwist baar-nationaal. Hij is „onze kans tegen Al jechin," De denkkracht van acht millioen Nederlanders wordt vertegenwoordigd door dezen brein-kunstenaar, die thans den titel van wereldkampioen ambieert. Tot de dingen waarin een klein land groot kan zijn behoort zeer zeker het Denken. Ik behoef maar te herinneren aan het kleine Ou'ba, welks zoon Capablanca vele jaren lang wereldkampioen was. In 1927 versloeg de Rus dr. Aljechin hem, en sinds acht jaar voert deze nu den wereldtitel. Tweemaal heeft Bogoljubow getracht hem dien te ont nemen, maar het is hem mislukt. En hoe! Aljechin. versloeg hem met gemak. In alle tournooien waaraan hij deelnam had de Rus bovendien steeds succes. Hij is een vervaar lijk kampioen. Toch schijnt men in de internationale schaakwereld van meening te zijn dat „wij" een kans hebben. In het buitenland be schouwt men Euwe als een veel gevaarlijker uitdager dan Bogoljubow, die gekenmerkt wordt als een combinatie-speler terwijl men Euwe kenschetst als behoorend tot de school- Capablanca, en bovenal sterk in het eind spel. In een korte match, die Euwe in 1927 tegen Aljechin speelde, verloor hij met slechts éen gewonnen partij verschil. Natuurlijk heeft de wereldkampioen bij zijn aankomst te Amsterdam verklaard, dat hij vol vertrouwen is in zijn overwinning. Misschien is dat werkelijk zoo, maar als het tegendeel het geval was zou hij het toch zeker niet zeggen. Een groot denker en een groot match-speler zijnde, is de waarde der suggestie (toegepast op anderen en op zich zelf) hem natuurlijk volkomen bekend. Voor het overige wordt hij terzijde gestaan door zijn zwarte Siameesche kat, genaamd „Schahmatt", die als mascotte dient en ge durende alle partijen op een tafeltje naast hem moet zitten. De Zwarte Kat is in de beste kringen des bijgeloofs vermaard als geluks- teeken, en bovendien meent dr. Aljechin dat dit exemplaar hem inspireert en dat het over een buitengewone intelligentie beschikt. Het is maar goed dat dr. Euwe er geen hond als mascotte op nahoudt, anders zou de naam van de „Militiezaal" te Amsterdam, waarin de meeste partijen gespeeld zullen worden, toe passelijker voor dezen strijd kunnen worden dan zij het thans is. Mijn mobilisatie-herinne ringen geven mij tenminste geen aanleiding, de begrippen „militie" en „milicien" te verbin den aan uitingen van buitengewone denk kracht. Het tegendeel is veeleer het geval. Om die kat moeten we nu maar niet al te veel lachen. Ten eerste is vrijwel iedereen op zijn tijd wel eens bijgeloovig, al erkent hij (of zij) het gemeenlijk niet. en ten tweede verschaft het feit, dat de wereldkampioen in derdaad in „Schahmatt" gelooft, de poes in derdaad een zekere waarde, want in elk geval sterkt haar aanwezigheid zijn zelfvertrouwen. Ik hoop dat zij sportiever is dan katten ge meenlijk zijn, en geen pogingen zal doen om ar. Euwe in een verkeerden zet te biologee ren, of zoo. Natuurlijk rust op ons Nederlan ders, als zijnde „de thuisclub", de verplichting ten nauwkeurigste voor haar gezondheid zorg te dragen. Blijkt haar invloed al te overwe gend, dan zou dr. Euwe zich tijdens de match altijd nog van de een of andere Amsterdam- sche dakhaas kunnen voorzien, om partijen op gelijken voet te brengen. Het spijt mij eigen lijk wel een beetje dat de wereldkampioen Denken er zoo'n poes bij noodig heeft het doet iets af aan zijn glorie maar in die klei ne teleurstelling moeten wij ons maar schik ken. Moge de strijd aan de verwachtingen be- Prinses Juliana beval inzameling N.C.C. aan. Laatste jaar het meest vruchtbaar? Waarom een einde aan de taak van het Crisis Comité is gekomen. Dinsdagavond heeft Prinses Juliana in haar radiorede voor het N.C.C. de belangen be pleit van hen, die door de crisis zwaar zijn getroffen. De Prinses sprak als volgt: „Voor de laatste maal vraagt het Natio naal Crisis Comité uw hulp om het den winter door te helpen. Met groote dankbaarheid gedenkt het zijn ongetelde medewerkers, die ook weer in het afgeloopen jaar, evenals in de vorige jaren van zijn bestaan den arbeid van het comité hebben verlicht. Ik denk aan de veelal onvermoeide werk kracht en volhardende geestdrift, die het heeft mogen ondervinden, aan de vindingrijkheid, aan den geldelijken steun of giften in natura, kortom nan de gaven en offers, die het voor zijn broodnoodig doel heeft ontvangen, uit ge heel Nederland, maar ook uit onze overzeesche gewesten en van Nederlanders in het buiten land. In het bijzonder wil ik noemen hen, die zoowel in het nationale als ook evenzeer in de plaatselijke comité's als leden en staf hun persoon voor dezen arbeid hebben ingezet; voorts aan alle autoriteiten en ambtenaren, die hem door hun hoogst aangename medewerking hebben vergemakkelijkt, en verder aan hen, die door het onafgebroken beschikbaarstellen van geldelijken steun ook van een deel van hun verdiensten zich tot onze geregelde mede werkers hebben gemaakt! Doch thans heeft het zijn tijd gehad, zooals de voorzitter heeft duidelijk gemaakt, en in het komende voorjaar zal door andere orga nen, zij het ook op andere wijzen, worden voorzien in het werk, dat tot nu toe door het Crisiscomité verricht werd. Maar tot dan toe bestaat het Crisiscomité nog en het heeft n u zijn laatste winter periode voor zich. Het hoopt van harte, land- genooten, dat dit gezamenlijke werk van hulp voor elkanders nooden een goed eir bevredigend slot mag vinden door de wijze, waarop het in staat wordt gesteld dezen winter op te treden. Dus voor zoover ge geven kunt, laat het niet na. 1-Iet Nationaal Crisis Comité moet tot den laatsteiï werkdag alle krachten blijven inspan nen om zijn taak zoo goed mogelijk ten einde te brengen ,zoo, dat het laatste jaar ook het beste en meest vruchtbare mag worden. Ik be- veei de groote inzameling, die deze week in het geheele land gehouden wordt, met nadruk bij u aan. Ik heb gezegd". Tevoren heeft de vice-voorzitter van het N. C. C. jhr. S. van Citters nog gesproken., die releveerde wat door het N. C. C. tijdens zijn bestaan is verricht. Waarom het N. C. C. meent aan het einde van zijn taak te zijn gekomen, is in het kort het volgende. Wij zijn ons werk begonnen op een oogenblik, dat de crisis zich in zeer ver scherpten vorm deed gevoelen en toen nog slechts voorloopige maatregelen waren ge troffen om de gevolgen daarvan eenigermate op ie vangen. Sedert zijn er door de regeering tal van maatregelen genomen op het gebied van landbouw, tuinbouw en veeteelt, bestrijding van werkloosheid door werkverruiming, be scherming van eigen markt, maatregelen tot verbetering van het credietwezen. bestrijding van werkloosheid en jeugdzorg. Deze maat regelen hebben het aspect der zaken sedert het optreden van het N. C. C. belangrijk ge wijzigd. Hel N. C. C. heeft nuttig werk gedaan. Het zal dezen winter nog nuttiger werk doen. Daarom: moge men in de komende dagen door het geheele land in ruime mate vol doen aan den oproep van heb N. C. C., waar- ouder nu de inzameling plaats vindt: allen. Geeft Geruchten over Japansche missie naar Abessynië. Tegenspraak van Japansche zijde. SJANGHAI, 2 Oct. (Reuter). Hier loopt het gerucht, dat een Japansche militaire mis sie heimelijk naar Abessynië is gezonden. De correspondent van Reuter heeft uit door gaans goed ingelichte bron vernomen, dat op 30 Juli j-l. inderdaad zestien Japansche offi cieren met het s.s. „Hakoesan Maroe" dat naar Aden ging, van Sjanghai zijn vertrokken. Zij stonden onder leiding van een lid van den Japanschen generalen staf. Naar verklaard wordt, bevond zich aan boord van het schip een groote hoeveelheid munitie. Door Japansche kringen te Sjanghai antwoorden en zich- tot een ware apotheose en Tokio wordt het bericht echter ten stellig- van het Denken verheffen! R. P. ste tegengesproken. De verkeerslichten bij het Verwulf t. Politie waarschuwt overtreders niet meer. De politie heeft nu precies twee maanden lang de wielrijders en bestuurders van voer tuigen, die niét op het roode licht nabij het Verwulft letten, gewaarschuwd. Thans is ae politie van meening. dat het publiek met het nieuwe verkeerssysteem voldoende vertrouwd is geraakt. Zij zal nu tegen de overtreders proces-verbaal op maken. Zoo zijn reeds Dins dag vier wielrijders en twee autobestuur ders bekeurd. Men zij dus voor de laatste maal gewaar schuwd 1 Waarschuwing aan de wiel rijders. A.s. Maandag wit achter-spatbord en roode reflector. De Commissaris van Politie verzoekt ons nog eens mede te deelen. dat met ingang van Maandag 7 October de rijwielen, behalve van een rood achterlicht of roeden reflector, voor zien moeten zijn van een achterspatbord waar van een gedeelte over een lengte van 3o c.M. (gemeten van het ondereind af) geheel helder wit gekleurd is, dus over de geheele breedte. Men kan ook volstaan mét een helder witte bedekking. Dit dient ook voor overdag. Is het rijwiel voorzien van een reflector, dan moet die bevestigd zijn op het witgemaakte gedeelte van het spatbord, niet hooger dan 60 c.M." van het wegdek. Het roode licht mag overal zitten, bijvoor beeld op den bagagedrager of onder het zadel, als het maar zichtbaar is. De driewielers Van de driewielige personenrijwielen moe ten beide achterwielen op de zooeven genoem de wijze witgemaakt en van een rooden reflec tor voorzien zijn. Een transportrijwiel op meer dan twee wie len moet gedurende den daarvoor aangegeven tijd. dus als het donker is. voorzien zijn van twee lantaarns, die voorwaarts een helder wit licht uitstralen; .die lantaarns moeten ge plaatst zijn aan de uiterste linker- en rechter zijde van den bak of wat daarvoor in de plaats zit. Bovendien moet aan de uiterste linkerzijde aan den achterkant van den bak een lantaarn bevestigd zijn. die achterwaarts een rood licht uitstraalt. Verder moeten alle wielen van de transportfiets voorzien zijn van een spatbord dat ook over een lengte van 30 c.M. wit ge maakt is. Bakfietsen niet meer in verboden richting Met ingang van Maandag 7 October is het ook niet meer geoorloofd, een bakfiets in ver boden richting voort te bewegen. Andere voertuigen Andere voertuigen dan mtorrijtuigen of rij wielen, zooals handwagens, moeten met in gang van 7 October voorzien zijn van twee lantaarns, die voorwaarts een helder wit licht uitstralen en die geplaatst zijn vooraan aan de uiterste linker- en rechterzijde van den wagen, of aan de uiterste linker- of rechter zijde van de lading, wanneer die buiten den wagen uitsteekt. Die twee lantaarns moeten op gelijke hoogte zijn aangebracht. Die wa gens moeten aan de linker achterzijde van een rood achterlicht voorzien zijn, of wanneer de lading buiten den wagen uitsteekt, aan de uiterste linkerzijde van de lading. Voor die wagens is dus het voeren van een reflector niet meer geoorloofd. De race-fietsers De race-fietsers rijden in den regel op een rijwiel, dat niet van een achterspatbord voor zien is. Dit mag met ingang van a.s. Maandag ook niet meer, tenminste niet meer op den openbaren weg. Willen zij toch over de wegen rijden, dan moeten ze zoolang een bordpapie ren of ander achterspatbord aanbrengen, dat voldoet aan de hiervoren genoemde bepa lingen. (De clou van de tentoonstelling De Mensch, die op 4 October te Amsterdam wordt geopend, is een mensch van glaswaarin alle or ganen in xoerking te zien zijn.) Mensch, ken uzelf, is 't oude woord, Zoo dikwijls en zoo lang gehoord, Maar dat de meesten ook negeeren; Wie gaarne naar een ander ziet, Kent meestentijds zichzelve niet En wil ook op dat punt niet leeren. Toch zou het juist in dezen tijd, Met al zijn nood en al zijn nijd. Zoo wenschelijk voor velen wezen. Wanneer 't- niet slechts een droombeeld was, Dat men zoo helder ais in glas In eigen binnenste kon lezen. Met de tentoonstelling De Mensch, Lijkt de vervulling van dien wensch, Opeens wel zeer nabij gekomen; Daar komt een mensch van glas te staan, Waarin het werk van elk orgaan Precies kan worden waargenomen. Helaas, 't nieuwsgierige publiek Heeft er slechts nieuws van hét fysiek. Van 't menschlijk lichaam, te verwachten; Ook hier wordt hem niets nieuws onthuld, Van hoe de functie wordt vervuld Van 's menschen geest en zijn gedachten. Al is liij dan van glas misschien, De mensch is hier niet te doorzien, En zelfs na die tweeduizend jaren, Zoekt cl' enkeling Diogenes, Nog altijd zonder veel succes Den waren mensch met een lantaren. De tweede Statendam. Nog geen definitieve beslissing. De aangelegenheid van den bouw van eén tweeden Statendam in Nederland is aan de orde geweest in den Dinsdag gehouden minis terraad. Het resultaat der besprekingen is nog niet van zoodanigen aard, dat thans reeds iets definitiefs kan worden medegedeeld. De loterij voor de t. b. bestrijding. Trekking geschiedt door Vrouwe Fortuna. Donderdagavond heeft de trekking plaats van de loten der loterij ten bate van de Ver eeniging 'tot bestrijding der tuberculose al hier. in het Gem. Concertgebouw. Niemand minder dan de geluksgodin For tuna in hoogst eigen persoon zal de loten uit de bus halen. Maar te voren zal zij de ver zegelde trommels van het Consultatiebureau aan de Geel. Oudegracht halen en per zege wagen een godin doet het niet minder naar het Concertgebouw brengen. De Post- harmonie zal hierbij haar muzikale medewer king verleenen. De stoet vertrekt om ongeveer 6 uur van de Ged. Oudegracht en neemt de volgende route: Ged. Oudegracht. Gierstraat. Plein, Tempe liersstraat, van Edenstraat, Wilhelminastraat. Raaksbrug, Zijlsingel, Zijlweg, Pieter Kies- straat, Kinderhuissingel, Verspronckweg. Sant poorterstraat, Santpoorterplein, Engelszstraat. Kleverlaan. Schotenveg, Kennemerstraat. Frans Halsstraat, Frans Halsplein, Kennemer- plein. Kruisweg, Kruisstraat. Barteljorisstraat, Groote Markt, Begijnestraat, Concertgebouw. Gaarne wekken wij op, heden en morgen nog loten te koopen opdat ook de „laatste lootjes" aan den man komen. Tot 8 uur Don derdagavond zijn nog loten verkrijgbaar. Tij dens den optocht zullen ook loten verkocht worden door postbestellers, cjie zich welwillend hiervoor beschikbaar hebben gesteld. Londen heeft weer een nieuwen burgemeester. Met het gebruikelijke ceremonieel is Sir Percy Vincent (rechts op den voorgrond) dezer dagen in dit ambt geïnstalleerd. Naast hem zijn voorganger Sir Stephen Killick. Pessimisme te Londen over het Italiaansch- Abessynische conflict. pag. 4 Hel; Amerikaansche standpunt bij de toepas sing van sancties. pag. 4 Italiaansche duikbooten zouden pogingen doen om munitietransport voor Abessynië te on derscheppen. pag. 4 Prinses Juliana heeft Dinsdagavond voor het Nationaal Crisis Comité gesproken. pag. 1 De Tweede Kamer heeft de motie-v. d. Tem pel verworpen. pag. 3 Er is in Ned. Indië vraag naar scheepsruimte pag. 3 Een Nederlandsch reserveofficier is in Duitsch land gearresteerd. pag. 3 Een gedeelte van de bemanning van de „Rot terdam" heeft het schip verlaten. pag. 3 Het provinciaal Electriciteitsbedrijf in een nieuwe omgeving. pag. 8 Op de punt van de Vliehors is weer een storm- slachtoffer aangespoeld. pag. 8 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De Groote Denkers. pag. 1 Sir Herbert Samuel: De komende verkiezingen i» Engeland. pag. 4 Mr. E. Elias: Haagsche wind cn Haagsche menschen. pag. 3 J. II. de Bois over Jubilea in de kunstwereld; Herman Ileuff in het Frans Halsmuseum. pag. 11 J. II. de Bois: Haarlem's kunstschatten. pag. 3 J. B. Schuil over Voorloopige Invrijheidsstel- liiig. pag. 11 Bekende Haarlemmers: de heer W. L. A. War nier. pag. 3 Damrubriek. pag. 9 Schaakrubriek. pag. 9 Italianen op Abessynisch gebied. Abessynische regeering bevestigt het bericht. Echter nog geen aanval. ADDIS ABBEBA, 2 October (Reu ter). De regeering van Abessynië be vestigt het bericht, dat Italiaansche troepen zijn binnengerukt op Abes synisch gebied ten Westen van den berg Moussali. Een aanval heeft ech ter nog niet plaats gehad. De grens is in dit gebied niet nauwkeurig vast gesteld. Vijftien meter hooge heistelling viel om. Haarlemsch arbeider ernstig gewond. ZAANDAM. 2 October. Hier ter stede is hedenmorgen op een bouw werk aan den Burcht, door het bre ken van een der staaldraad-tuien een vijftien meter hooge heistelling omgevallen, terwijl in den top een arbeider, de 55-jarige G. Jonkhorst uit Haarlem, bezig was de staaldra den te bevestigen. Jonkhorst is bij zijn val met het hoofd te recht gekomen op een betonnen paal. met het gevolg, dat hij zoodanig 'werd verwond, dat ernstig voor zijn leven wordt gevreesd. Het slachtoffer is overgebracht naar het Gemeente-Ziekenhuis te Zaandam. De tui was over den weg. de Prins Hen drikkade, gespannen, waarbij een klein rood vlaggetje als waarschuwingsteeken diende. Naar het schijnt is dit niet opgemerkt door den bestuurder van een verhuisauto, die on der de staaldraad is doorgereden en zoo oorzaak is geworden van het breken daar van. De politie doet onderzoek in hoeverre hier van schuld sprake is. Definitieve surséance voor den Kon. Holl. Lloyd. Voor den tijd van anderhalf jaar. AMSTERDAM, 2 October (A.N.P.) Dc derde kamer der rechtbank verleende heden definitieve surséance van betaling aan den Koninklijken Hollandschen Lloyd voor den tijd van anderhalf jaar. Tot bewindvoerders benoemde de rechtbank mrs. M. van Reg- teren Altena, en P. den Tex.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1