De spanning in Abessynië. Schaakduel. Elke cent is er één. R- P* Adoea gebombardeerd. Hé Bshmd$k$èe 53e Jaargang No. 16036 VerscKijnt 3agelijlcs, HeHalve op Zon- ën Feestdagen Don3er3ag 3 October 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag es aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150 -, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim 75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 3 October. Italië valt aan. Gisteren hebben Italiaansche troepen uit Erythrea de Abessinische grens overschreden. De keizer van Abessinië heeft dit gemeld; van Italiaansche zijde is het niet ontkend. Giste ren is ook de „algemeene fascistische mobili satie" in Italië afgekondigd en heeft het op perhoofd Mussolini zijn kudden toegebruld. Vanmorgen heeft de Negus den Volkenbond medegedeeld dat de Italianen Adoea hebben gebombardeerd (45 K.M. binnen de grens) en dat talrijke slachtoffers zijn gevallen. En blijkbaar bij wijze van toelichting heeft de Italiaansche regeering zich tot den Volken bond gewend met de mededeeling „dat zij, ge zien de algemeene mobilisatie van de Abessi nische troepen, gedwongen is geweest den be velhebber in Oost-Afrika opdracht te geven alle maatregelen te nemen tot zelfverdediging tegen een mogelijken aanval. Deze maatrege len kunnen de bezetting van zekere strategi sche punten inhouden". Later bericht van den keizer van Abessinië aan Genève: Ook Adigrat, ten N.O. van Adoea, is gebombardeerd. Italië heeft dus den aanval op Abessinië ge opend. Italië is lid van den Volkenbond, ondertee kenaar van het Volkenbondspact en boven dien van het Briand-Kellogg-Pact, Nu ja. Het zal thans moeten blijken wat de Vol kenbond doet. Een lange reeks staten heeft zich vóór toepassing van sancties tegen den aanvaller uitgesproken. Tot economische sancties moet de Assemblee besluiten. Het zal raadzaam zijn dat dit besluit zeer snel ge nomen wordt. De Italiaansche beschaving, gepersonifieerd in Mussolini, heeft dus heden haar intrede in Abessinië gedaan. Zooals u weet zijn de Abes- siniërs nog een zeer onbeschaafd volk, en vol gens den Duce rechtvaardigt dit zijn ingrij pen met de welbekende beschavingsmiddelen der modorne Europeesche cultuur, als daar zijn: bommen, gifgassen, bacillenculturen. De overlevende negers zullen daar wel zeer sterk door beschaafd worden. Zij zullen eruit leeren dat men niet met ouderwetsche gewe ren bewapend moet zijn. Want dan is men de zwakste en verliest men den oorlog. Wat is be schaving? De sterkste zijn en den oorlog dus winnen. Het is heel eenvoudig. Deze dag is een ware tromf voor alle aan hangers van het recht van den sterkste in de geheele wereld. Laten zij ervan genieten. Het is ook een heerlijke dag voor de energieke „ziejenouwellers", die zich zouden schamen tot eenige verbetering in de bestaande toe standen mee te werken. Want de buren zouden om hen lachen. Zij genieten dus vandaag mee. Nu, ik niet. En ik voel niet de geringste af gunst op hen. Integendeel. In het snorkende betoog, gisteren door het Italiaansche opperhoofd van zijn balcon los gelaten, heeft hij de volgende treffende woor den geuit over zijn eigen volk: „Tegen dit volk. waaraan de menschheid haar grootste prestaties te danken heeft, tegen dit volk van dichters, kunstenaars, geleerden en zeevaar ders, durft men over sancties te spreken. Daarom: voorwaarts, marsch!" Ja. Hoe is het mogelijk dat men tegen dit volk het Volkenbondspact durft aan te voeren, dat Italië zelf mede onderteekend heeft! Hoe is het mogelijk dat -men een supermensch als Mussolini durft te praten over sancties, die Italië zelf onderteekend heeft. Een super mensch behoeft zich toch zeker niet aan hand- teekenmgen en ratificaties te storen! Derhalve rukt het volk van dichters, kun stenaars. geleerden en zeevaarders op, gehoor gevend aan het dichterlijke, kunstzinnige, ge leerde en ook typisch-nautische commando: „Voorwaarts marsch!" Doen deze beide woor den u niet aan als het hoogtepunt van Kunst, Wetenschap en Zeevaart? Neen? Dan bewijst dat alleen dat gij en ik niet op hetzelfde be schavingspeil verkeeren als Mussolini. Terwijl ik dit schrijf komen nieuwe berich ten binnen. Het blijkt dat Adoea en Adigrat door Italiaansche eskaders bommenwerpers uit de lucht zijn gebombardeerd. Mag'ik daar voor even de aandacht vragen van diegenen in ons land, die zoo vaak beweerd hebben dat de luchtvloten alleen gebruikt zouden worden om „militaire doelen" te bombardeeren? Nu. we zien het nu! Op den eersten dag van den eerstvolgenden oorlog wordt er een zielig in- landsch stadje van drieduizend inwoners (Adoea) mee gebombardeerd. Mag ik er ook even aan herinneren het is een beetje pijnlijk dat met instemming van het hoogbeschaafde Italië deze luchtbom bardementen van bevolkingscentra zijn afge zworen? Nu ja.... nietwaar? Er zijn vele slachtoffers gevallen en talrijke huizen vernield. Denkt u maar even door. Er zijn dus vrouwen, kinderen, zieken ver- (De wereldkampioen schaken Dr. Aljechin heeft als mascotte een Siameeschen kater meegenomen.) De machtige strijd der pionnen, Op 't acht maai acht vierkante bord, De machtige strijd is begonnen In 's werelds diepzinnigste sport. Daar zitten de schaakcorypheeën, Een zwijgend publiek om hen heen, Elk denkt wel genoeg voor hun tweeën Maar elk denkt voor zich toch alleen. Zij zitten te wegen en wikken, Hoe d' ander ten val kan gebracht, Hem in een probleem te verstrikken, Dat uitgaat zelfs boven zijn kracht. Den een wacht in 't eind de victorie, De ander komt niet aan zijn trek, Den een wacht de roem en de glorie, Den ander een waarlijkéchec. Die Aljechin heeft een mascotte, Een voorsprong, dien Euwe weer mist, Maar ik geloof niet, dat tenslotte Zoo'n ding ooit een match heeft beslist. Ik hoop dat de sterkste zal winnen, In 't grootste duel van het brein, Maar 'k hoop daarbij stiekum van binnen, Dat dit dan Max Euwe mag zijn. Ten aanzien van Aljechin's kater ('t Blijft tusschen u, lezer en mij) Misschien krijgt de eigenaar later, Figuurlijk er nog wel een bij. P. GASUS. breit met KAAN's wol het bespaart U er vele!!! GEN. CRONJESTRAAT 129, TELEFOON 11385 (Adv. Ingez. Med.) moord. Ziehier de moderne practijk van het „bewaken van de grenzen ter bescherming van huis en haard". Ziehier de werkelijkheid. En dat is gebeurd zonder voorafgaande oorlogsverklaring, nadat de Abessiniërs daarmee een voorbeeld van zelfbeheersching en dus werkelij ke be schaving gevend hun troepen tot 30 K.M. achter de grenzen hadden teruggetrokken, en zonder Abessinische algemeene mobilisatie. Want die is pas vanmorgen om elf uur afge kondigd. De Italianen mobiliseerden allang. Wat Mussolini's „zelfverdedigings"-tele- gram van hedenmorgen betreft ik laat het niet vertrouwen aan uw beoordeeling over. De inkt is teveel waard om zooiets met schriftelijke argumenten te gaan bestrijden. Dit alles is de schuld van éen man. De moord op het Waterloo- plein. Dader door het Amsterdamsclie Gerechtshof tot levenslang veroordeeld. AMSTERDAM. 3 Oct. (A.N.P.ï Het gerechtshof heeft vandaag arrest ge wezen in de strafzaak tegen den pak huisknecht E. P., die op 27 Augustus 1934 in een bananenpakhuis op het Waterlooplein de achtjarige S. Beugel tas heeft vermoord na het plegen van een zedenmisdrijf. Het hof veroordeel de den man evenals de rechtbank, hoewel op andere gronden, tot levens lange gevangenisstraf. Mussolini's rede een uitdaging WASHINGTON, 3 Oct. (A.N.P.l In diplo matieke kringen alhier werd gisteravond ver klaard. dat Mussolini alle bruggen achter zich had afgebroken en dat zijn rede tot het Ita liaansche volk in feite Groot-Brittannië en Frankrijk uitdaagde Volkenbonds-sancties te gen hem in werking te stellen. Dieseltrein vermorzelt een melkauto bij Nootdorp. NOOTDORP. 3 October (A.N.P.) Hedenmor gen te omstreeks acht uur is op den onbe- waakten overweg in den Achterweg alhier een vreeselijk ongeluk gebeurd. Op dat tijd stip passeerde de 25-jarige E. met zijn melk auto den overweg. De auto werd gegrepen dooi den op dat moment voorbij komenden Diesel- trein in de richting Den Haag en ongeveer 150 meter meegesleurd. De auto met melkbus sen werd totaal vernield. De bestuurder, als mede een naast hem zittend jongetje, de 12- jarige A. van D. werden vermorzeld. De eerste wagen van den Dieseltrein ont spoorde. De politie was direct aanwezig. On der leiding van den burgemeester werd het terrein afgezet. Een aantal ruiten van den Dieseltrein is gebroken, terwijl de trein aan de voorzijde zwaar werd gehavend. Een zieken auto, die direct ter plaats? was, vervoegde de lijken naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal te Den Haag. Gewapende mannen in massa naar de grenzen. Wat spionnen gezien hebben. q Door Walter Collins, Speciale A. N. P.-correspondent. F&.rpawscw -SOMALI LA LID ONZEkTQE GCEMS KlOGADISCHOE ADDIS ABEBA, October 1935 Massa's gewapende mannen aan de grenzen tusschen Abessynië en de Italiaansche Oost- Afrikaansche koloniën wijzen erop, dat de oorlogsbalans op het punt staat door te slaan. Deze oorlog zal niet alleen een strijd zijn tusschen zwart en blank, tusschen Afrika en Europa; hij zal worden uitgevochten door een leger, dat te velde trekt volgens Middeleeuw- sche methoden tegen een leger, uitgerust met de modernste vernietigingsmiddelen van on zen tijd. Spionnen brengen vreemde verhalen over wat zij gezien hebben in Eritrea. Zij vertellen van de geordende gelederen der machtige blanke indringers en van de verbazingwek kende werktuigen, waarmee deze hopen te vechten. Zij hebben duizenden motorrijders gezien en honderden tanks, en de „lange neu zen" van ontelbare kanonnen. En in de lucht hebben zij de rondcirkelen de formaties waargenomen van blinkende vliegtuigen. Honderden Abessijnen worden als spionnen gebruikt. Velen zijn door de Italianen ge vangen genomen. Inderdaad is langs de grens tusschen Abessynië en Italiaansch Somaliland een epidemische spionnenmanie uitgebroken. Van de Italianen wordt eveneens verklaard, dat zij Somali's naar Abessynië zenden als verspieders. Zij komen onder allerlei vermom mingen, als handelaars, sheiks en zelfs als vrouwen Gemiddeld worden per week twee of drie verdachten gefusilleerd. Hunkerend naar den strijd. Inmiddels worden de Abessijnsche troepen geconcentreerd voor de verwachte campagne. Uniformen zijn schaarsch. De „particuliere" legers van de plaatselijke opperhoofden zijn zooals gebruikelijk gekleed in loshangende witte gewaden. De geweren worden gewoonlijk los in de hand gedragen door mannen, die zich inplaats van te marcheeren. in groepen van tien of meer voortbewegen. Speren en zwaar den worden echter nog steeds beschouwd als uitmuntende wa.pens voor dappere mannen. Tegen de 250.000 geoefende Italiaansche troepen, die naar men zegt aan de grenzen van Eritrea en Italiaansch Somaliland ge concentreerd zijn, kan Abessynië ongeveer een millioen strijders mobiliseeren, die verlangen naar het gevecht en vertrouwen in een her haling van de overwinning van Adoea in 1896. De keizer. Haile Selassie, heeft opnieuw zijn bevel aan al zijn commandanten herhaald, dat in geen geval de Abessijnen tot den aanval mogen overgaan. Hij heeft zelfs gelast, dat in dien de Italianen aanvallen, de Abessijnsche troepen terug moeten trekken, totdat bekend is welke definitieve politiek tenslotte de mo-. gendheden. vertegenwoordigd in den Volken bond. zullen volgen. Doch ondanks het zeer groote prestige van den keizer is het de vraag of hij in staat zal zijn zijn soldaten tegen te houden op het oogenblik, dat de Italianen tot agressieve maatregelen overgaan. Het is een feit. dat de meeste iongere stam hoofden. zoowel in het Noorden als in het Zuiden, het moe zijn te wachten tot zij wor den aangevallen en zich veel liever zelf op de Italianen zouden werpen zonder langer uit stel. Antieke bewapening Zonder artillerie, zonder tanks, zonder vlieg tuigen, kan men niet zeggen, dat de strijd macht van den Negus voldoende is uitgerust voor een krachtproef tegen de formidabele wapens van een modern leger. Slechts onge veer de. helft van de Abessijnsche troepen is gewapend met geweren, waarop men kan ver trouwen. dat mén er mee kan vuren. En daar zijn dan nog behoorlijk oude exemplaren bij. Men ziet nog geweren van het oude type Lee-Metford en Lee-Enfield, die eens gebruikt werden in het Britsche leger; Lebels, die de Fransche poilus in liet begin van den wereld oorlog gebruikten; oude type Duitsche Mau sers en andere geweren van 30 jaar lier. Al deze geweren zijn echter voorzien van magazijnen en kunnen, mits goed gehanteerd, even effectieve uitwerking hebben als hun moderne opvolgers. Tot op het oogenblik kon den alleen de soldaten van de keizerlijke lijf wacht van den Negus, ongeveer 5000 man, van de modernste geweren voorzien worden. Ernstiger is dan ook het acute gebrek aan munitie. Aangezien Abessynië geen arsenalen heeft, kan het zijn schaarsche voorraden slechts aanvullen door invoer uit het buiten land, doch daar stuitte het tot nog toe op het embargo, dat verscheidene mogendheden hadden afgekondigd, doch dat thans hier en daar schijnt te zijn opgeheven. Nog korten tijd geleden, toen ik met een Abessijnsch generaal over dit onderwerp sprak, zei hij tegen mij: „Het is een kwestie van leven of dood voor ons, dat dit embargo wordt opgeheven". En in het vervolg van dit gesprek zei hij eenvoudig: „Wij zijn niet rijk genoeg om ar tillerie te koopen, doch we kunnen geld ge noeg bijeen brengen voor geweren en munitie. Wij zouden een kwart millioen geweren en tientallen milüoenen patronen kunnen bestel len, indien men ons daartoe de gelegenheid gaf". WALTER COLLINS (Nadruk verboden) Talrijke dooden zouden gevallen zijn. De algemeene mobilisatie in Abessynië afgekondigd. GENéVE, 3 October (Havas). De Negus heeft den Volkenbond mede gedeeld. dat de Italianen Adoea heb ben gebombardeerd, waarbij talrijke slachtoffers zijn gevallen. Reuter meldt nader uit Addis Abeba, dat ook Adigrat ten noorden van Adoea is gebombardeerd. In de provincie Ogaden wordt op het oogenblik slag geleverd. Het gerucht, dat Adoea gevallen zou zijn. wordt tegengesproken. Te Dassai zijn de troepen van den kroonprins geconcentreerd. Hedenmorgen heeft de Negus de algemeene mobilisatie afgekondigd. De afkondiging van de Abessynische mobilisatie geschiedde hedenmorgen om elf uur op het voorplein van het keizerlijk paleis in aanwezigheid van 3000 man troepen en onder het dreu nen van de oorlogstrommels. De hof- ceremoniemeester proclameerde de mobilisatie. Naar nader uit Addis Abeba gemeld wordt hebben de aanvallen van de Italiaansche bogus enwerpers De Italianen hebben Adoea en andere plaatsen gebombardeerd. pag. 1 Gisteren liceft in Italië dc civiele mobilisatie plaats gehad. Mussolini kondigde aan. dat Italië zijn koloniale plannen zal doorzetten. pag. 4 Von Papen zou een vijfjarig non-agressiepact aan Oostenrijk hebben aangeboden. pag. 4 Samenzweerders in Bulgarije wilden heden hun plannen volvoeren. pag. 2 Op den Vliehors is nog een lijk aangespoeld. pag. 3 Vooistcl van Ged. Staten inzake de salaris regeling van het provinciaal personeel. pag. 3 Ernstig woord van de beroemdste psychiaters aan de Staatslieden. pag. 3 Aangekondigde wetsontwerpen voor belasting- verhooging ingediend. pag. 3 Voor Haarlem's kantonrechter. pag. 7 De openingsplechtigheid van de match Euv. e- Aljechin. pag. 9 Laatste berichten. pag. 6 artikelen, enz. R. P.: Italië valt aan. pag. 1 Walter Collins over De spanning in Abessynië. pag. 1 Van onzen Parijschen correspondent: Symp tomen van onrust in Frankrijk. pag. 4 Een hondenleven: Het verkeersvraagstuk. pag. 3 Willy van der Tak: De beweging van Tachtig in de Nederlandsehe Letterkunde. pag. 13 J. B. Schuil: Tonevo. pag. 7 Langs de straat: Late zomer in Londen's Hyde Park. pag. 3 Voor de Vrouw. pag. 10 Bekende Haarlemmers: dc heer C. B. M. Segaar. pag. 3 Sport in 't kort. pag. 9 Adoea vele dooden geëischt. Talrijke huizen werden vernield. Ras Seijoen heeft dit telegrafisch aan den Volkenbond medegedeeld en den Volkenbond om hulp ver zocht. Volgens de laatste berichten wordt ook in het district Agame slag geleverd. Morgen aanvallen op alle fronten? Men venvacht, dat de Italiaansche gezant te Addis Abeba vandaag naar Dzjibouti zal vertrekken. Men neemt aan, dat morgen op alle fronten door de Italiaansche troepen zal worden aangevallen en dat op Addis Abeba een aanval uit de lucht zal plaats hebben. De Italiaansche minister van pers en propaganda heeft vanmorgen aan de Italiaansche pers medegedeeld, dat het commando der troepen in Eritrea opdracht heeft gekregen handelen. Dientengevolge zijn troepen over de grens gerukt. Volgens een Reuterbericht Rome ontkent men aldaar in offi- cieele kringen, dat de vijandelijk heden begonnen zijn. Daarentegen wordt uit Genève gemeld, dat staats secretaris Suvich aan den Volken bond een schrijven heeft gezonden, waarin de gebeurtenissen worden be vestigd. tot de uit „Maatregelen uit zelf verdediging". Ook Italië wendt zich tot den Volkenbond. GENèVE, 3 October. De Italiaan sche regeering heeft zich tot den Volkenbond gewend met de mede deeling, dat zij gezien de algemeene mobilisatie van de Abessynische troe pen gedwongen is geweest den bevel hebber in Oost-Afrika opdracht te geven alle maatregelen te nemen tot zelfverdediging tegen een mogelijken aanval. Deze maatregelen kunnen om vatten de bezetting van zekere strate gische punten. Dc commissie van dertien komt hedenmiddag bijeen. JOSEPHINE BAKER WIL DE NEGERS VOOR ITAT.Ïë WINNEN! De bckti.-e nt-ö-"..JtLep^ine Ba ker, die getrouwd is met een Italiaansch edel man, graaf Pepito de Albertine, heeft blij ken? een A. N. P. bericht uit Parijs meege deeld, dat zij een beroep zal doen op alle ne gers om Italië te steunen tegen Abessynië.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1