Wintertijd gaat in. Wintertijd. Hei Befakftifcsie 53e Jaargang No. 16038 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 5 October 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOÜRENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTlëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies -van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Men zette de klok dus terug! Wij herinneren er nogmaals aan, dat de wintertijd den 6en October om drie uur in den morgen begint. Men zette de klokken dus heden avond vóór het naar bed gaan één uur achteruit. Voor het Crisis Comité. Aan de ingezetenen van Haarlem. Door de afdeeling Haarlem van het Natio naal Crisis-Comité zal den 12den October de jaarlijksche straat- en huiscollecte worden gehouden; er zal wederom een beroep op de Haarlemsche ingezetenen worden gedaan om een bijdrage te geven. Welnu meer dan ooit is het noodig dat deze inzameling gesteund wordt. De crisis duurt voort en velen zijn den ondergang nabij. Dat hier noodzakelijk geholpen moet worden zal wel niemand betwisten. Bovengenoemd Comité heeft zich tot taak gesteld den ergsten nood te lenigen. Dat wij hierin mogen slagen is onze vurige wensch Ik doe daarom een ernstig beroep op allen die een bijdrage kunnen geven. Laat onze col lectanten en collectrices niet tevergeefs bij U aankloppen. Geeft met milde hand, U doet er een weldaad mede. Laat deze collecte alle in zamelingen, tevoren door ons Comité gehou den, o' srtreffen. Steunt het Comité bij zijn moeilijk werk H. H. LUYKEN, lid van het Comité. N.B. Dringende oproeping voor collectanten en collectrices! De collectedag wordt verdeeld In vier perio den n.l. van 911 uur; van 111 uur; van 13 uur; van 35 uur. Men geve zich ten spoedigste op aan ons bureau, L. Begijnestraat 13 rdmet vermel ding van naam, voornamen, adres, leeftijd, periode fn.i waarin me'1 wil werken en even tueel buurt waaraan men de voorkeur geeft (bij spoedige aanmelding kan met het laatst genoemde het beste rekening worden ge houden). Toepassing van sancMes mogelijk? Bezwaren van Poolsche, Hon- gaarsche en Oostenrijksche zijde verwacht. Denkt u goed om ons verzetje Hedenavond of vannacht? Het is mogelijk geen pretje. Maar het moet toch wel volbracht. Want het uurtje dat wij stalen In de Meimaand van het jaar, Moeten wij terug betalen ALs een eerlijk schuldenaar. En dit uurwerk met uw uurwerk Vergt geen uur werk van uw tijd, 't Is geen moeilijk, noch een duur werk, Maar wel een noodzaaklijkheid. Zij het dan, naar aard en wezen, Ook volkomen in uw lijn, Het is niet gewenscht, in dezen Ook uw tijd vooruit te zijn. Houd dus. zeer precies bekeken, Elke klok een uurtje vast, Maar vergeet niet af te spreken, Wie zich met de taak belast. Want als allen 't beurtlings deden, Raakte u finaal van slag. Geef dus het gezinshoofd heden. Hierin „tijdelij'k" gezat Denkt u goed om ons verzetje Hedenavond of vannacht? Troost is. dat ons in ons bedje Eén uur langer slapen wacht P. GASUS. AD0EA HOUDT NOC STAND. Val kan niet lang meer uitblijven. Italiaansche infanterie, artillerie, tanks en vliegtuigen in den strijd. Uit Addis Abeba wordt door Reuter ge meld Er wordt thans verwoed gestreden aan het front van Aksoern en Adoea waar de Abessyniërs verbeten tegen stand bieden. De Italianen hebben zoowel infanterie als artillerie en tanks en vliegtuigen in het veld ge bracht. De luchtescadrilles voeren onophoudelijk bombardementen uit. Het A.N.P. verneemt uit Addis Abeba: Zeer vroeg in den morgen werd hier bericht dat Adoea nog stand houdt tegen den Italiaanschen aan val. De val van de plaats is echter elk oogenblik te venvachten. Bij het aanbreken van den dageraad zullen de Italiaansche legioenen opnieuw een aanval doen op de stad. Café-Rest. DU COMMERCE BURRA'S ORKEST. L. ROELS. het vioolwonder. RAMAKER, de populaire zanger. (Adv. Ingez. Med.) synische front verwachten de Engelsche ochtendbladen dat Adoa zeer spoedig in handen van de Italianen zal zijn. Gemeld wordt, dat zes Italiaansche divisies met in totaal 100.000 man over een front van 65 K.M. breedte uit Eritrea oprukken. Naar schatting hebben de Italiaansche troepen tot dusver ongeveer' 3000 vierkante kilometer Abessynisch gebied bezet. Zij trekken op met steun van vliegtuigen, snelle tanks en berggeschut. In Addis Abeba zou verder zijn toegegeven dat de Italianen den berg Ramat. een be langrijk strategisch punt in het gebied van Adoea hebben bezet, 400 Italianen gesneuveld. Volgens de „Daily Telegraph" verluidt by geruchte in Rome dat Vrijdag tijdens den opmarsch in Abessynië 400 Italiaansche offi cieren en manschappen zijn gesneuveld. Vol gens een ander bericht van de ..Daily Tele graph" uit Addis Abeba heeft een vertegen woordiger van de Abes.synische regeering verklaard dat de eigenlijke verdediging eerst ten Zuiden van de lijn Aksoem Adoea op be slissende wijze zal worden te'; hand geno men. Op het Zuidelijk front in Ogaden is op het oogenblik een algemeen Italiaansche op marsch onmogelijk, aangezien het gebied nog volkomen door den regen is doorweekt. (Zie verder laatste berichten) Opheffing van spoorlijnen. Met 1 Januari a.s. Naar wij vernemen is hedenmorgen bij de directie der Ned. Spoorwegen te Utrecht een brief van den minister binnengekomen, waar in wordt medegedeeld, dat lijn Nieuwersluls- Uithoorn-Aalsmeer-Haarlem met 1 Januari a.s. wordt opgeheven. Volgens de nieuwe dienstregeling worden op dien datum ook opgeheven de lijnen Hoofddorp-Leiden en Alphen-Uifhoorn, De lijn Aalsmeer-Uithoorn is na 8 October a.s. niet meer in exploitatie. DERDE SLACHTOFFER VAN HET FAMILIE DRAMA OVERLEDEN. BATAVIA. 5 Oct.. (Aneta). Het derde slachtoffer van de familietragedie op Goe- noeng Sari te Batavia, de heer Jansen Sr.. ge- pensionneerd referendaris bij het departe ment van Justitie, de schoonvader van den pleger van den aanslag van Hamwijk is van morgen in de Centrale Burger Ziekenhuizen cverleden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 5 October. Geen Militaire Sancties. De uitspraak der Fransche regeering te gen militaire en voor economische sancties zal vandaag met groote opluchting ontvan gen worden. In Parijs is de overtuiging geuit dat Engeland hetzelfde standpunt inneemt. Dat lijkt waarschijnlijk. In elk geval kan men zeggen dat het Fransche standpunt ten deze het Engelsche in de hoogste mate zal beïnvloeden. Het is nu wel zeker dat de Maandag bijeenkomende Assemblée van den Volkenbond niet tot militaire sancties be sluiten zal. Tot het nemen van economische maatregelen tegen den aanvaller Mussolini zal zij evenwel moeten overgaan. Het toepassen van militaire maatregelen i door den Volkenbond zou tot een wereld ramp kunnen leiden. Ofschoon de politieke tinnegieterij op dit gebied niet meer dan tinnegieterij is, en het heusch niet zoo aan nemelijk is dat zich maar meteen een groe peering Duitschland-Polen-Hongarije-Italië zou gaan vormen tegen Engeland-Frankrijk- Rusland etc., lijdt het geen twijfel dat toe passing van de militaire sancties „spelen met vuur" zou zijn. Schrijver dezes voelt voor de toepassing van een geweldpolitiek überhaupt niets. Maar bovendien is het mij al te duidelijk dat men het geweldsmiddel niet in zijn macht heeft. Het menschdom is overvleugeld door zijn eigen technische vindingen, en de regeeringen zijn nog nimmer in staat geweest een een- 'maal-ontketende massa-psychose te beheer- schen. Zij worden, als die eenmaal losbreekt, erdoor meegesleurd. Als Engeland Italië te lijf ging zou dat niet alleen een uitbreiding betee- kenen van de slachting die nu reeds in Abes- sinië is losgebroken. De „strafmaatregelen" zouden zich ook niet bepalen tot hun oor- spronkelijk-bedoelden omvang. Het Engelsche volk zou door een haat-psychose tegen het Italiaansche bevangen worden, de wilde ver dwazing uit de'jaren 1914-1918 zou weer met volle kracht losbreken. En wie die tijden heeft beleefd herinnert zich hoe besmettelijk zulke massa-waanzin is. Zij kent geen grenzen. Men moet deze kwade geesten niet oproepen. Er is alles aan gelegen den oorlog, die thans is uitgebroken, te localiseeren in Oost-Afrika, en de voorteekenen duiden thans aan dat dit slagen zal. Hoe de oorlogspsychose in de beide strijden de landen haar werk reeds verricht is merk baar uit de berichten en communiqués van beide zijden. Vooral uit de Italiaansche. Het Italiaansche hoofdkwartier heeft gisteren in een officieel communiqué medegedeeld, dat de soldaten een lied zingen waarin zij' beloven dat de baard van den Negus gebruikt zal wor den om de schoenen van Mussolini te poetsen. Dat soldaten zoöiets zingen, om zichzelf moed in te gieten bij hun opmarsch in een woest bergland onder een tropisch klimaat, met den dood voor oogen, is lieelemaal niet verwonderlijk. Maar dat menschen die zich beroemen op hun Europeesche beschaving, die zich „een volk van dichters, kunstenaars en geleerden" noemen, een dergelijke platte grofheid als officieel communiqué publicee- ren om de massa verder op te hitsendat kan men niet aanvaarden. Het is niet goed te praten. Het is grof, verwaten en onridderlijk. Dergelijke uitingen hebben wij van Abessi- nische zijde nog niet gehad, maar de inhoud der oorlogscommuniqués van beide zijden geeft, waar het de feiten betreft, al tot heel wat twijfel en bedenking aanleiding. Net als in 1914-1918. Toen kon men de communiqués ook niet vertrouwen. Geen wonder. Het is gevaarlijk een nederlaag te erkennen, het is tactisch het kleinste succesje tot een gewel dige overwinning op te blazen. Gegevens om trent troepensterkten, omtrent de conditie der troepen, hun bewapening, hun geestdrift enzhet is allemaal „gekleurd" en dus onbetrouwbaar. Dat zal in het verdere ver loop van den strijd steeds erger worden. Geholpen door neutrale oorlogsaorrespon- denten zal de pers de waarheid uit dit alles moeten pogen te distilleeren. Evenals in 1914 1918. Dat zal niet altijd mogelijk blijken, en vele menschen zullen afgeven op de dagbla den, omdat er leugens in officiëele commu niqués hebben gestaan. Als ik helaas de periode 19141918 niet reeds als journa list beleefd had, zou ik het niet. met zooveel zekerheid kunnen voorspellen, Nu kan ik dat wel. Wij zullen ons veroorlooven, ons van deze critiek niets aan te trekken. Zij is doel loos en heeft geen grond. De dagbladen zul len slechts in geringen mate in staat zijn, de juistheid der officiëele oorlogscommuniqués aan de werkelijkheid te toetsen. In dit blad zal bij herhaling op tastbare onwaarschijnlijk heden worden gewezen. Wat de komende gruwelcommuniqués be treft. die zullen bij de psychose behooren. Men zal ze koel en crftisch moeten beschou wen. als uitingen van een losgelaten beesten boel. Helaas zal er een deel van waar zijn. Dat heeft de nasleep van 19141918 ook wel geleerd. Moge men niet de fout begaan, een stem ming van haat tegen het Italiaansche volk te kweeken. Er is in Italië maar één man verantwoor delijk. Hij zegt het zelf, en gaat er prat op. Het is zijn oorlog, en hij alleen heelt hem ontketend. R. P. Alg. Vereen, voor Bloem bollencultuur. Het aanstaand aftreden van den heer Krelage. In December zal de 179e algemeene verga dering worden gehouden van de Alg, Vereen, voor Bloembollencultuur. Op deze vergadreing zullen aan de orde worde* gesteld de" verkiezing van een voor zitter, wegens periodieke aftreding op 31 December van dit jaar, van den heer Ernst H. Krelage, die zich niet herkiesbaar stelt en de verkiezing van drie leden van het hoofd bestuur, ter voorziening m de vacatures, die op 31 December a.s. in het. hoofdbestuur zullen ontstaan door de periodieke aftreding van de leden J. Valkering Tzn. te Limmen en J. C. van der Meer te Noordwijk. en het tus- schentijds aftreden wegens terugtrekken uit zaken van het lid Jan Roes te Heemstede. Het ligt in het voornemen van het hoofd bestuur, in den loop van October een verga dering van de voorzitters van de af deelingen bijeen te roepen om besprekingen te voeren in het bijzonder over de voorzitters-vacature. WAALSCHE KERK. In verband het het overlijden van den heer Marcus zal de dienst in de Waalsche Kerk Zondag a.s. niet worden geleid door den aangekondigden predikant uit Delft, maar door Ds. F. Ch. Krafft. Roodvonk te Haarlem. Verpleging thuis of in de ziekenhuizen? Er komen in den laatsten tijd te Haarlem veel minder gevallen van roodvonk voor dan vroeger. In 1934 werden er 311 gevallen ge constateerd tegen 447 in 1933. De cijfers over 1935 zullen opnieuw lager zijn. Bovendien is de ziekte die meèstal bij kinderen optrad in het algemeen van een goedaardig karakter zoodat er in langen tijd zelfs geen enkel sterf geval onder de patiënten is voorgevallen. Terloops vermelden wij dat de cijfers door ons ontleend zijn aan de Statistische Gegevens. Het is ons gebleken dat er een vrij belangrijk verschil bestaat tusschen de cijfers van deze statistiek en de cijfers die in het verslag var. den Gem. Geneeskundigen Dienst over rood vonk gegeven worden. De Dienst geeft voor 1933 30 gevallen meer dan de Statistische Ge gevens en voor 1934 22 gevallen minder. Bij onderzoek is gebleken dat de statistiek van de Statistische Gegeyens als de juiste nioet worden aangenomen. In de statistiek van den Dienst zijn een groot aantal roodvonk-geval len die eind 1933 waren geconstateerd pas ad ministratief verwerkt in het begin van 1934, omdat toen pas de opgave van den inspec teur der Volksgezondheid kwam. Het maakt natuurlijk een vreemden indruk, dat er zooveel verschil is in twee statistieken die beide van de gemeente afkomstig zijn. Intusschen is nu een andere wijze van admi nistratie der ziektegevallen ingevoerd, waar door zulke afwijkingen voorkomen zullen worden. Uit de laatste verslagen van den Genees kundigen Dienst over de behandeling van roodvonk-patienben blijkt, dat men geheel van de vroegere meening dat roodvonklijders zooveel mogelijk in een ziekenhuis opgenomen moesten worden, teruggekomen is. Er is een statistiek gemaakt van 93 patiënten die in 1934 in een ziekenhuis verpleegd zijn en 182 pafienten die thuis bleven. 2de infectie in het gezin werd voor 27.97 pet. geconstateerd bij lijders die in een ziekenhuis waren opgenomen en voor slechts 9.88 pet. bij lijders die thuis bleven. De kans dat andere leden van het gezin ook de ziekte krijgen is dus veel geringer als de patient thuis blijft. Men meet dus zoo merkt de directeur dr. W. B. Smit in zijn verslag op wel aannemen, dat er een grooteve immuni teit is opgetreden in die gezinnen, waar de huisgenooten een geregeld contact met de zie ken hadden. Hier dus slechts 1.10 pet. infectie, terwijl er 5.37 pet. infectie optrad bij de huisgenooten van kinderen die in het zieken huis werden verpleegd. In het algemeen worden te Haarlem thans geen roodvonk-patïenten meer in de zieken huizen opgenomen, tenzij de toestand van den patient dit om bijzondere medische rede nen gew7enscht maakt, of de sociale educatie van het gezin voor opneming pleit. In het verslag van den Geneeskundigen Dienst staat een passage die tot misverstand aanleiding kan geven. Eerst wordt geconsta teerd dat te Haarlem in 1934 289 roodvonk gevallen zijn geconstateerd, waarop vervolgd wordt: „Hieronder volgt een kort overzicht van 275 roodvonkgevallen. waargenomen bui ten de ziekenhuizen, zoodat patiënten die in een der ziekenhuizen roodvonk kregen, buiten beschouwing worden gelaten." Daaruit- zou dus geconcludeerd kunnen wor den dat in de ziekenhuizen 14 patiënten rood vonk hebben gekregen (2892751. Dit is even wel niet de bedoeling. Er zijn slechts twee ge vallen daarvan bekend. Het eene betreft een verpleegster die werd aangetast en het andere een kind dat vermoedelijk me: roodvonk be smet werd toen het in een ziekenhuis door een familielid werd bezocht. Engeland overweegt indirecte sanctie- methode. LONDEN, 5 Oct. (Havas). Havas meldt uit Londen, dat men zich hier vooral bezig houdt met de vraag of een daadwerkelijke pressie op Ita lië uitgeoefend zal worden als de Vol kenbond tot het toepassen van eco nomische sancties zou overgaan. Men gelooft dat Polen. Hongarije en Oos tenrijk zich niet gemakkelijk daar voor zullen laten vinden. De „Daily Telegraph" schrijft, dat men op het oogenblik te Londen een indirecte sanctie methode bestudeert, welke hierop zou neerko men, dat het gebruik van het Suezkanaal voor Italië te duur wordt, zonder dat het noodig zal zijn het Suezkanaal te sluiten. Vol gens het blad zou de bedoeling zijn aan de directie van de Suezkanaal maatschappij voor te stellen de kanaalrechten te verdriedubbe len voor transporten, die een militair karak ter dragen, hetzij dat 'net manschappen dan wel materiaal betreft. De rechten zouden worden verhoogd van 1 tot 3 shilling per ton. Een der Abessynische bevelhebbers prins Kassa is met 350.C00 man in opmarsch naar het Noorden om de bezetting van Adoea van 200.900 man te hulp te komen. De Italiaan sche troepen bevinden zich ten Noordoosten van de stad en men schat het aantal man schappen op minder dan 75000. Militaire koeriers brachten gisteravond het bericht dat Italiaansche vliegtuigen wederom Adoea hebben gebombardeerd. Noot van de Redactie: De in dit bericht genoemde troepensterkten klinken fantastisch. Adoea is een plaats je van vijfduizend inwoners. Het is on denkbaar dat dit met 200.000 man bezet zou zijn. Een ontzettings-leger van 350.000 man klinkt ook niet aannemelijk, te minder omdat de Abessynische mo bilisatie pas Woensdagmorgen 11 uur is gelast en het land zeer groot en onbe gaanbaar is. Getalsterkte is ook r.iet overheer- schend in den modernen oorlog. Wel techniek. Italianen trekken verder op. LONDEN 5 Oct. (A.N.P.) Op grond van de laatste berichten van het Italiaansch-Abes- De Italiaansche troepen hebben gisteren Adi- grat bezet; de val van Adoea wordt ver wacht. pag. 1 en 4 Amerika aarzelt bij het toepassen der neutra- liteitswet. pag. 4 Frankrijk zal zich tegen militaire sancties uitspreken. pag. 4 Opzienbarend artikel in Japansch blad over Ned. Indië. pag. 3 Vier honderd ton bloembollen kunnen naar Denemarken worden uitgevoerd. pag. 5 De verhooging van de bijzondere invoerrech ten gaat op 24 October voorioopig in. pag. 12 De IJmuidensche recherche heeft een goede vangst gedaan. pag. 2 De wintertijd gaat hedennacht van Zaterdag op Zondag in. pag. 1 Voor Haarlem's Politierechter. pag. 5 Bioscopen. pag. 8 Laatste berichten. pag. 2 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Geen militaire sancties. pag. 1 James F. Pope: Zal de collectieve veiligheid slagen? pag. 4 Een hondenleven: Ik als patiënt. pag. 3 Van onzen correspondent tc Stockholm: Deen- sche actie voor veilig verkeer. pag. 7 Dr. W. G. N. van der Sleen: Wild Bali. pag. 7 Financieele Kroniek: Regeering, Kamer, beurs en pers. pag. 9 K. de Jong: Radiomuziek der week. pag. 8 P. van der Hem: De „vooruitgang" der tech niek. pag. 3 Jaap Bekkers: II. D. Vertelling „De dorstige"... pag. 7 Jules Kammeijer: Blijft fit! pag. 7 Onze Puzzlerubrick. pag. 5 Bekende Haarlemmers: Ds. J. C. Brussaard. pag. 3 De „stad" Aksoem in Noord-Abessynië. waar thans hevige gevechten worden geleverd. Aksoem zou eenmaal de residentie van de koningin van Sheba geweest zijn.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1