Commissaris der Koningin opent het P. E. N. gebouw. HEENK's Studenten-studiën. Snelverkeer eischt menschenlevens MAANDAG 7 OCTOBER 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Plechtige feestelijkheid te Bloemendaal. In tegenwoordigheid van vele be kende persoonlijkheden heeft de com missaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, Jhr. Mr. Dr. A. Röell Zaterdagmiddag aan de Ingnatius Bispincklaan te Bloemendaal het nieuwe gebouw van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf officieel geopend. De directeur van het bedrijf, de heer J. van Oldenborgh hield een openingsrede waarin hij den groei van het bedrijf uiteen zette, den bouw en de voorbereidingen daartoe van de nieuwe huisvesting memoreerde en een en an der vertelde van het gebouw zelf. zooals wij Woensdag reeds in ons blad publiceerden. Vermelding verdient vooral de wijze waar op de directeur den groei aantoonde: In 1924 telde het bedrijf slechts 12000 aansluitingen, in 1934 reeds 65 0C0. In 192'4 was het geïnves teerde kapitaal 20 millioen gulden, in 1934 was het aangegroeid tot 37 millioen, waarbij nog de centrale moet worden gerekend, in 1924 was er 250 man personeel, in 1934 525. waarbij is van overgenomen gemeentelijke bedrijven. Voorts legde de heer Van Oldenborgh er den nadruk op dat nog meer dan tot nog toe het geval electriciteit gebruikt kan worden. In de industrie niet alleen, maar vooral in de ge wone huisgezinnen. Over het bedrijf zelf sprekende zei de heer Van Oldenborgh dat men uiteraard over het algemeen wel tevreden kan wezen, doch dat ook bij het P. E. N. niet alles even gunstig kan wezen. Aanpassing bij de draagkracht van het groote publiek en de bedrijven noopte tot groote prijsverlaging, waartegenover dus een, veel grooter verbruik moest staan. Ten slotte hoopte hij dat het personeel van het P. E. N. in deze nieuwe omgeving met lust j en energie zich aan den arbeid zal begeven. Daarna volgde de officieele openingsrede van Jhr. Mr. Dr. A. Röell. die luidde als volgt: Indien ik volgaarne voldoe aan de zooeven door den directeur tot mij gerichte uitnoodi- ging om dit nieuwe gebouw tot zijn dienst te bestemmen, dan geef ik hem in de eerste plaats gaarne de verzekering, dat het mijn groote be langstelling is in het Provinciaal Electrici- teitsbedrijf, waarvan ik de wording, de op komst en den gestadigen groei van den aan vang af heb medegemaakt, welke mij die uit- noodiging gaarne deed aanvaarden. Ik heb ook in 1932 de nieuwe Centrale te Velsen ingewijd en het is mij daarom een voor recht ditzelfde te doen met dit nieuwe ge bouw voor technische en administratieve dien sten, dat zooeven door U, mijnheer de Direc teur, in Uwe uitvoerige en belangwekkende rede als een noodzakelijk complement van die Centrale is gekenschetst, en waarvan door U de beteekenis voor den goeden gang van het bedrijf op welsprekende wijze is gedemon streerd. Het mag bijna overbodig heeten. Dames en Heeren. na alle bijzonderheden, die wij uit den mond van den heer van Oldenoorgn mochten hooren omtrent de noodzakelijkheid, de inrichting en de bestemming van dit ge bouw. ook mijnerzijds nog veel toe te voegen aan zijne propaganda voor „alles Elctrisch" in huis en bedrijf. Zij was schering en inslag in het welkomstwoord, waarmede hij ons allen heeft begroet en op de bezichtiging daarvan heeft voorbereid. Bovendien heeft de pers bij voorbaat uit voerige beschrijvingen van dit dienstgebouw gegeven, welks totstandkoming kennelijk in ruimen kring groote en welverdiende belang stelling heeft gewekt, zoodat ik waarlijk niet zou weten od welke punten ik nog meer in het bijzonder de aandacht zou kunnen vesti gen. Ik begrijp, Dames en Heeren, dat ge brandt van verlangen om met eigen oogen te zien wat Uwe verwachtingen gespannen heeft, en ik zal dan ook uw geduld niet op te zware proef stellen. Maar ik mag toch niet nalaten om, nu wij op het punt staan een gebouw te openen, waarvan de Directeur weliswaar heeft gezegd dat het in menig opzicht de vergelijking met de Centrale te Velsen niet kan doorstaan, die met haar ap- en dependenties rond elf en een half millioen gulden heeft gekost, maar dat toch van eerbiedwaardige afmetingen is en een geheel aan de eischen des tijds beant woordende inrichting herbergt, ook van mijn kant met een enkel woord op de beteekenis van deze. zij het dan minder belangrijke, ge beurtenis voor de provincie te wijzen. Daarbij aanvaard ik met erkentelijkheid het woord van dank, dat de spreker van zoo even gericht heeft tot de Provinciale Staten en tot hun Gedeputeerden voor de medewer king, welke hij bij den opzet en de verdere uitwerking van zijn plannen heeft onder vonden. Die medewerking is gereedelijk verleend. De totstandkoming van dit gebouw heeft eigen lijk geen geschiedenis. In anderhalf .iaar tijds, het is een zeldzaamheid in onzen tijd van langdurige voorbereidingen heeft zich alles, administratief gesproken .afgespeeld. In Juli 1932 stonden de Staten 150.000.— toe als eerste termijn voor de stichting van een nieuw hoofdkantoorgebouw te Bloemendaal (onder bouw); in November van hetzelfde jaar 740.000.— voor den afbouw van dit hoofd kantoor, dat inmiddels den naam „hoofdge bouw voor administratieve en technische diensten" had gekregen; in November 1933 125.000.— voor de inrichting daarvan, als mede f 85 00U.— voor het opstellen daarin van een automatische hoofdcentrale voor het diensttelefoonnet c.a.. en voor het aanbrengen van een personenzoek-, brand- en bewakers controle-inrichting. Dit geschiedde zonder slag of stoot. Het Com missierapport omtrent den eersten post be paalt zich tot de vermelding, dat unaniem werd ingestemd met het oprichten van een hoofdgebouw voor administratieve en techni sche diensten; bij de behandeling van den tweeden, toen de schuchtere vraag van en kele leden, of de stichting van het gebouw, in een crisistijd als wij beleven, niet kon worden uitgesteld, werd beantwoord met een verwij zing naar de consequentie, die uit het besluit van 1932 moest voortvloeien, werd verder al leen op de „uiterste zuinigheid" aange drongen; toen de beide laatste posten aan de orde waren, bepaalde men zich tot de vraag, of een stelpost van 125.000.voor „inrich ting" niet heel erg hoog was. Maar ten slotte zijn de aangevraagde gelden tot een gezamenlijk bedrag van 1.100.000 zonder bezwaar en zonder hoofdelijke stem ming gevoteerd. Ik wil de ietwat ondeugende veronderstel ling niet uitspreken, dat dit alles zoo gemak kelijk is gegaan, ómdat in de jaren 1932 en 1933 moeilijker en neteliger vraagstukken betreffende de electriciteitsvoorziening dan de stichting van een dienstgebouw de aan dacht van de Staten in beslag hielden; liever constateer ik met groote voldoening, dat uit de vlotte wijze, waarop zij aan die stichting hunne medewerking verleenden, een groot vertrouwen van de Staten spreekt: in het lid van Gedeputeerden, aan wien speciaal de zorg voor de bedrijven is toevertrouwd; in den Raad van Toezicht en in het bijzonder aan 't Gedelegeerde Lid uit zijn midden; niet het minst in de Directie met haren bekwamen en deskundigen staf van medewerkers. Sluit ik mij dan ook volgaarne aan bij de woorden van dank, die door U, Mijnheer de Directeur, zijn gesproken tot allen, die U hebben terzijde gestaan bij de voorbereiding en de uitvoering van alle werkzaamheden, waarop heden de kroon wordt gezet, mijner zijds wensch ik U persoonlijk geluk en ik doe dit ook namens het Provinciaal Bestuur, niet alleen met de verwezenlijking van Uw streven en met het welslagen van uw onvermoeide pogingen om het bedrijf vooruit te brengen, maar bovenal met het onverzwakte vertrou wen in uw beleid, waarvan dit groote en ondanks de betrachte „uiterste zuinigheid" grootsche gebouw opnieuw een welsprekend getuigenis aflegt, vertrouwen, dat u niet slechts van hoogerhand wordt geschonken, maar dat ook allen bezielt, over wie gij, ge streng maar rechtvaardig, den scepter voert. In het oude gebouw aan de Kleverlaan werd dit vertrouwen gewekt en gevoed. Indien de verhuizing naar het nieuwe gelijk is te stel len met het „komen van de hel in den he mel", moogt ge voor uzelven een conclusie trekken aangaande de verwachtingen, die ge nog van dit vertrouwen moogt koesteren. In uw rede van daareven is door u geschetst tot welke ontwikkeling, zoowel in de breedte als in de diepte, de electriciteit nog kan ko men. Er is zelfs gerekend op de mogelijkheid van uitbreiding van dit gebouw binnen af- zienbaren tijd. Laat mij, als ik het op dit oogenblik geopend en tot zijn dienst bestemd verklaar, de hoop mogen uitspreken, dat uwe idealen mogen worden vervuld en dat binnen deze muren onder uw beproefde leiding, die de jongeren moge bezielen, die na u zullen komen, in vreugde en opgewektheid veel arbeid zal wor den verricht, die de provincie tot heil en hare ingezetenen tot zegen zal strekken. Voordat de rondgang door het gebouw een aanvang nam, sprak nog de secretaris van het P.E.N., Mr. W. Snellen, die den dank uit sprak namens het personeel en dezen dank met bloemen wilde vertolken. Echterde bloemen komen pas in de lente, want de bol len ervan zijn in den grond van den voortuin gezet Onder de uitgenoodigden die daarna een rondgang door het gebouw maakten, merkten wij op: de heeren D. Kooiman. Mr. A. Bruch, Mi'. J. B. Bomans, Ed. Polak, leden van Ged. Staten, vertegenwoordigers van verschillende gemeentebesturen, zooals de burgemeester van Heemstede, jhr. P. W. van Doorn. W. J. B. van Liemt, wethouder van Haarlem. A. J. Prinsenberg. wethouder van Bloemendaal, Mr. Dr. Veeren, secretaris van Bloemendaal. M. A. Reinalda, voorzitter soc. dem. raadsfractie van Haarlem, Lambooy, oud-minister, burge meester van Hilversum en lid van Provinciale Staten en vele anderen. Huish oud-af dee ling gespecialiseerd voor Complete Keukeninrichtingen leverde ook de Keukeninstallatie in het nieuwe P.E.N.-gebouw HEENK - ER. HOUTSTR. 99 - HAARLEM (Adv. Ingez. MedJ Ossche strafzaken komen op 21 October voor. De „grooten" moeten nog wachten. Op Maandag 21 October a.s. zullen voor de rechtbank te 's Hertogenbosch de volgende zaken behandeld worden: Tegen den 22-jarige arbeider H. J. R. en den 25-jarigen metselaar J. J. van B.. beiden te Oss wegens de inbraaak bij H. Janssen te Oss, in den nacht van 4 op 5 Februari 1935. waarbij een partij spek werd gestolen; tegen den 29-jarigen -schilder W. A. B.. den 32- jarigen landbouwer F. de Rden 25-jarigen arbeider J. M. den B verdacht van den roof overval te Zevenbergen, gemeente Oss. in den nacht van 2 November 1930. waarbij een be drag van f 10C0 werd gestolen; tegen den 29-jarigen arbeider M. A. van de E verdacht van medeplichtigheid aan den roofoverval te Deume in den nacht van 3 op 4 Juli 1934 en tenslotte tegen den 34-jarigen J. J. B. en den 35-jarigen M. J. den B.. beiden arbeider te Oss. verdacht van inbraak te Oss in den nacht van 20 op 21 Januari 1934 bij P. J. Janssen, waarbij geld en spek werden ge stolen. Geen faillissement van de R. T. M. Voor de tweede maal zijn de obligatiehou ders van de N. V. Rotterdamsche Tramweg Maatschappij bijeengekomen om te beraadsla gen over de voorstellen van de directie van de R. T. M., welke in het kort beoogen. opschor ting van de rentebetaling en bedoeld zijn om de aanvrage van het faillissement namens een der obligatiehouders gedaan, door de recht bank niet in behandeling te laten nemen. Na eenige discussie zijn de voorsteller. met 281 tegen 7 stemmen aangenomen Ervaringen van een Eerstejaars in Amsterdam. Jongeman, kom jij nou eens even gezellig bij me zitten, 'n Beetje hard wel, hè. die grond. Wil je 'n kussen? Niet noodig? Och nee. jullie zijn wel voldoende vereelt daar hè? Maar je zult toch wel blij zijn als die groen tijd eindelijk voorbij is, is 't niet? Rooken? Zoo en nou wou ik wel eens een ernstig nummertje met jou praten. Voor dien toon heb je de laatste dagen een fijnen neus gekregen.Als je den eersten zin nog maar half hebt gehoord, weet je 'al hoe laai het is. Je wordt gefleurd. Je bent bij het een of ander studentendispuut nogal in den smaak gevallen, je hebt waarschijnlijk een goeien dag gehad en weinig stommiteiten ge debiteerd en nu „zien ze wat in je". Maar je luistert met je onschuldigste gezicht en zet je naiefste oogen op. Zie je. ons Dispuut neemt een wat aparte plaats in het Corps in. Daar heb je misschien wel eens over hooren spreken? Ja meneer, zeg je; je weet in de verste verte niet wat hij bedoelt en de groentijds- leiders van een paar andere Disputen zijn óók zoo begonnen. Maar 't is het verstandigste maar te doen of je je op volkomen bekend terrein voelt. Zoo, dus je bent zoo wat op de hoogte. Ja, jij lijkt me geen type, dat z'n oogen in z'n zal heeft, is 't wel? Nee, meneer (bescheiden kijkend). En heb je je ook al zoowat een denk beeld gevormd in welk Dispuut je graag zou komen? Ik heb er wel over nagedacht, meneer. Goed zoo; jij bent waarachtig niet zoo'n stomme kerel! Maar 't is erg moeilijk. Moeilijk? 't Ls ongelooflijk moeilijk, 't Is haast niet van jullie te eischen dat je een goeie keus doet. Juist omdat het zoo belangrijk is Belangrijk? 't Is veel meer dan belang rijk. Die keus van jullie beslist over je heeie verdere studentenleven, weet je dat wel? Wie zich in z'n Dispuut niet thuis voelt blijft al tijd een vreemdeling in het Corps. Houd dat toch in de gaten, jongen. En zit je eenmaal in een cluppie. dan kom je er nooit meer uit. Ja meneer, dat weet ik. Natuurlijk. Ik zit allemaal dingen te ver tellen die jij allang wist. Dat spreekt van zelf. Maar ik zeg ze je toch nog eens, omdat het me waarachtig zou spijten als juist jij in een Dispuut terecht kwam. waar je niet in paste. Je weet wat er komen gaat, dus kijk je nog argeloozer. Snap je me niet? Ehja meneerbedoelt u Natuurlijk dat bedoel ik. Vertel me eens eerlijk; hoe denk je over dit clubje. Je hebt ze nu vaak genoeg bij elkaar gezien. Zeg "t maar gerust zooals je 't werkelijk vindt. Ik heb liever dat je dadelijk nee zegt. dan dat we niet weten wat we aan je hebben. 't Lijkt me't lijkt me heusch een heel aardig Dispuut, meneer. Meen je dat nou. of zeg je dat overal? Nee, meneer ik meen het. Er zijn ook wel Disputen, waar ik zeker niet in zou willen. Geen namen noemen! Dat is onze vaste regei. Wij fleuren nooit door op andere club jes te schelden. Dat is bij sommige andere wel ce gewoonte, dat heb je zeker wel gemerkt, maar daar doen wij niet aan mee. Maar er zijn er ook een paar die je óók geschikt vindt, is het niet? Ja, meneer. Luister nou eens goed naar me. Je moet zelf kiezen; ik wil je vooral niet be ïnvloeden. 't Gaat om jouw studentenleven. Maar weet je waar je nu eens speciaal op letten moet? Op je jaargenooten. Ga nooit in een Dispuut, waarin je weet dat jongens terecht komen met wie je niet kunt opschie ten. Met je eigen jaar moet je toch in hoofd zaak optrekken. Heb je al vrienden gemaakt onder je collega's? —Ja meneer, er zijn er een paar bij die me reuze geschikt lijken. Die groote blonde kerel, met dat lollige smoel, je weet wel. wat vind je daarvan? Die spreek ik vaak meneer. Hij woon' vlak bij me. We gaan vaak samen naar huis. Zie je, daar hadden wij nou ook over gedacht. En dan dat kleintje, die donkere, 'n beetje stil. maar ik geloof 'n allemachtig pien ter ventje. Ja. die weet ik ook. Oh. die is vast lollig Hij zegt niet zooveel, maar bij den Senaat eeeft-ie soms geweldige goeie antwoorden. Zou jij dan met die twee niet een moei drietal vormen? Praat er eens met die kerels over. Jullie lijken me net een stel om een pracht van een eerste jaar te vormen. Ik zal het zeker doen, meneer. En.. ..nedan geef je me morgen of zoo maar eens een knipoogje; dan weet ik er alles van. Afgesproken? Uitstekend meeneer; ik zal mijn best wel doen. Help me dan nou nog even m'n boeken kast op te ruimen. Hou je van boeken? Ja meneer, ik lees dolgraag. Prachtig. Mijn bibliotheek staat altijd voor m'n clubgenooten open. Wie weet misschien ook nog wel eens voor jou. Ja, misschien wel meneer. Zoo ben ik gefleurd bij het Amsterdamsch Letterkundig Dispuutgezelschap H.E.R.M.E.S. Maar wat die naam beteekent, daar heb ik niet de flauwste notie van. A. A. MATRIS. Daglooner krijgt een groote erfenis. Circa een half millioen van zijn werkgever. De daglooner J. Noorland te Streefkerk, die sedert jaren bij den landbouwer Ter Louw in dienst was. bleek, na overlijden van den boer, tot diens eenigen erfgenaam te zijn benoemd. Behalve geld krijgt hij twee boerderijen, een aantal huizen en 55 hectare grond, effecten en hypotheekbrieven ter waarde van ongeveer een half millioen. Als alle kosten voldaan zijn, zal er voor den daglooner ongeveer drie ton overblijven. Nog durft de eenvoudige man niet alles zijn eigendom te noemen, want de familie leden van den overleden boer trachten nog de erfenis te bemachtigen, nog durft hij niet aan zijn geluk te geloo en. maar heel Streef kerk hoopt voor hem dat hij in het bezit zal blijven van w7at zijn werkgever hem heeft nagelaten. Drie dooden bij ongelukken. Zondagavond reed op de Mathenesserlaan te Rotterdam een motorrijder met een passa gier op de duo achter een wagen van lijn vijf. De motorrijder wilde de tram links voorbij rijden en juist op het oogenblik. dat hij achter den tramwagen vandaan kwam, kwam er uit de tegenovergestelde richting een tram gere den. Hoewel de bestuurder van het motor rijwiel nog probeerde om de hem tegemoet- rijdende tram te ontwijken, gelukte dat niet; in volle vaart reed hij tegen den wagen op. De beide mannen werden van het motorrijwiel geslingerd, met het gevolg, dat de bestuurder onmiddellijk gedood werd en zijn passagier een hersenschudding opliep. Paard en icagen in botsing met auto. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op den Bredaschenweg onder Molenschot, ter hoogte van café „Planken Wambuis" een per sonen-auto met een hevigen vaart op een met paard bespannen kar gereden. Na de aan rijding sloeg de auto 20 M. verder over den kop. De voerman van de kar, zekere Vermonde uit Ginneken, viel van den wagen en werd zeer ernstig gewond. De chauffeur van de auto. F. Karber, be kwam een hoofdwonde, terwijl de naast hem gezeten J. Scheilekens uit Dongen, een arm brak. De auto werd evenals de kar geheel ver nield. Het paard bekwam geen letsel. De drie gewonden zijn in het ziekenhuis opgenomen. Bestuurder van vrachtauto met moeite gered. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur reden op den Rijksstraatweg te Maarsen langs de Vecht twee auto's, waarvan de achterste, een personenauto, den voor hem rijdenden, met meubelen beladen vrachtauto wilde passeeren. Juist op dat oogenblik moest de vrachtwagen eenigszins naar links uitwijken voor een wiel rijder. met het gevolg, dat zijn linkervoorwiel werd aangereden door den personenauto. De chauffeur van den vrachtwagen verloor de macht over zijn stuur en reed te water. IJlings toegeschoten wielrijders wisten met groote moeite den man uit de cabine, die grootendeels onder water stond, te redden. Hij had ver schillende snijwonden opgeloopen. Ook de per sonenauto is ernstig beschadigd. Wielrijder door auto overreden en gedood. Te Rhenen heeft een ernstig ongeval plaats gehad. De 38-jarige gehuwde arbeider W. v. Dijk, die per rijwiel Zaterdagmiddag van zijn werk kwam, kwam te vallen.waardoor hij door een hem tegemoet komende auto werd gegre pen. De man was op slag dood. De vrachtauto werd door de politie in beslag genomen, doch na onderzoek weer vrij gegeven. Doove man liep tegen de tram op. Een 52-jarige man is in de Polderlaan te Rotterdam tegen een rijdende tram opgeloo pen, De man, die eenigszins doof was, had de tram niet gehoord, zoodat hij vlak voor de tram overstak. Met een schedelbasisfractuur, een verbrijzenden arm en ernstige inwendige kneuzingen is de man per auto van den G. G. en G. D. naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij na korten tijd is overleden. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. Te Leiden is de maandelijksche vergadering gehouden van de Maatschappij der Neaer- lanasche Letterkunde. In het bestuur werden gekozen ter vervul ling van de vacatures Bothenius Brouwer. Duyvenaak. De Vries, Nijhoff, de heeren: ctr. N. Japikse. mr. P. J. Idenburg. dr. G. G. Kloeke, mr. J. C. Bloem. In de Historische Commissie werd benoemd in de vacature Kleyntjens: dr. J. A. J. Barge; in de Biblio theekcommissie in de vacature Van der Meu- len: dr. G. G. Kloeke. Tot voorzitter werd gekozen prof. dr. N. J. Krom, die de benoeming heeft aanvaard. Vervolgens hield dr. P. Fijn van Draat uit Utrecht een referaat over „Swift en zijn tijd". Crisisheffing op varkens- vleesch wordt verhoogd. Met vijftig procent. Doel zou zijn prijsschommelingen te voorkomen. De heffing op varkensvleesch, welke zes cent per K.G. geslacht gewicht bedroeg is met ingang van heden op negen cent gebracht, een verhooging met 50 procent dus. In het officieel communiqué wordt hierom trent gezegd: In verband met de dalende tendens, welke ten aanzien van de varkensprijzen viel waar te nemen, is de heffing welke bij slachting voor varkens betaald moet worden reeds ge- ruimen tijd geleden van 9 tot 6 cent per Kg. geslacht gewicht verlaagd. Doel van dezen maatregel was, om door h'et vergrooten van binnenlandsche consumptie een verdere prijsinzinking te voorkomen. Thans kan met voldoening geconstateerd worden, dat het aanbod van varkens de vraag niet meer overtreft. Dientengevolge heeft in de laatste paar maanden een niet onbelang rijke stijging der varkensprijzen plaats gehad. Het gevaar bestaat bij deze steeds stijgende tendens dat de varkenshouders, hopende op een doorgaan van deze stijging het aanbod zullen verminderen, waardoor natuurlijk deze sterke stijging door een evenredige daling moet worden gevolgd. Een der middelen om deze groote prijs schommelingen te voorkomen ligt in de hef fing. Evenals indertijd de heffing werd ver laagd moet nu dit middel omgekeerd worden aangewend. Een regelmatige afzet en productie met vermijding van sterke prijsfluctuaties is in het belang van allen, die bij de productie en afzet van varkens en varkensvleesch betrokken zijn, terwijl het consumentenbelang ook allerminst is gediend met sterke prijsschommelingen. Met het oog hierop geschiedt de verhooging van de heffing. Mocht blijken dat dit middel onvoldoende uitwerking heeft dan zullen andere middelen om dit doel te bereiken worden overwogen. Deze maatregel heeft reeds heel wat pro testen uitgelokt van slagerszijde, van grossiers en handelaren. De samenwerkende vereeni- gingen in den vleeschhandel te Rotterdam hebben besloten als protest tegen dit besluit heden niet te slachten. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 7 October In het volgend jaar zullen wij een zeldzaam late Paschen hebben. Zooals bekend is, wordt ons Christelijk Pa schen gevierd op den Zondag na de eerste volle maan na 't begin der Lente. Die Zondag kan 't allereerst vallen op 21 Maart en het laatst op 25 April. Sinds het begin onzer Christelijke jaar telling is het reeds een enkele maal voorgekomen, dat Paschen op 21 Maart werd gevierd, doch nog nooit had dit op 25 April plaats. Aanstaande jaar zal zulks voor het eerst geschieden. De Lente vangt n.l. aan op Zaterdag 21 Maart, juist nadat het eenige minuten te voren volle maan is; was de maan even later vol, we hadden een zeldzaam vroege Paschen. maar nu moeten wij nog vijf weken daarop wachten, want de volgende volle maan treft ook weer zoo ongelukkig, dat zij op Zaterdag 17 April weer kort na middernacht, dus werkelijk reeds op Zondag 18 April valt. Daarom is in 1886 Paschen eerst een week later, en dus op 25 April. Dr. W. G. N. van der Sleen. Dr. W. G. N. van der Sleen werd 4 October 1886 te Haarlem geboren, waar hij achtereen volgens de lagere school en de H B S. met 5-j. c. bezoekt. Als spoorstudent promoveerde hij te Amsterdam in 1912 tot Doctor in de schei kunde, op een proefschrift over het duin water en de samenstelling van den onder grond der duinen. Ondertusschen had hij bij zijn eigen studie ook de plant- en dierkunde en de geologie van ons land bestudeerd, zoodat hij in 1918 bij zijn werkzaamheden op het Laboratorium voor Scheikunde en Bacteriologisch Onderzoek in de Stoofsteeg alhier, een betrekking als leeraar aan het Gymnasium en de Middelb. school voor Meisjes hier ter stede kon aan vaarden. Dit verruimde zijn gelegenheid voor natuurstudie en wij zien hem samenwerken met Dr. Jac. P. Thijsse voor het behoud der schoonheden van ons land, die in tal van lezingen met lichtbeelden worden geprezen. Maar het zwerversbloed begint te werken. Gezelschapsreizen leidt hij naar Zwitser land. Rivièra. Algerië, een grotexpeditie in Oostenrijk, Dan komt de groote kans: een zwerftocht van 9 maanden door Britsch-Indië. waarop zijn dappere vrouw hem vergezelt van den Himalaya tot Cap Comorin. Verlof voor deze reis werd geweigerd en dus neemt hij, hoewel met tegenzin, in 1926 afscheid van het onderwijs. Dan volgen studiereizen naar Oost- en West-Indië, Zuid-Amerika enz. steeds afgewisseld door winterseizoenen in Haarlem met lezingen-tournees door het heele land. Zoo bereisde hij verleden jaar per vliegtuig heel Europa en trok dezen zomer met de K.L.M. naar Indlë, waarover onze lezers de reisverhalen geregeld in ons blad vonden. Dr. Van der Sleen is een zwerver in hart en nieren die echter Haarlem steeds trouw is gebleven, dus blijkbaar nog geen beter plekje op aai'de heeft kunnen vinden! Naast de alom bekende z.o.Genever. thans een nieuw fype^ (extra droog^r" filcs&ee/zt U een.r/\ (Adv. Ingez. Med.) INTERLM-DIVIDEND FORD-FABRIEKEN. Naar wij vernemen is in de vergadering van commissarissen van de N.V. Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek gesloten een inte rim dividend uit te keeren van 3% op reke ning van het jaardividend. DE NEERGESCHOTEN INBREKER HERKEND. De identiteit van den inbreker, die in de Marnixstraat te Amsterdam door een agent is doodgeschoten, staat thans vast. Het is de 36-jarige J. van Dijk, wonende in de Jacob van Lennepbuurt, een goede bekende van politie en justitie, die reeds verschillende ge vangenisstraffen heeft ondergaan. De superieuren van den agent zijn ervan overtuigd, dat. deze in de uiterste noodzaak heeft gehandeld, aangezien hy als een kalm en bedaard man bekend staat.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5