Octoberweer. Provincie Tigre in Italiaansch bezit? Uit Abessynië, Hei Behuaeiiksie 53e Jaargang No. 16040 Verschijnt 'dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 8 October 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post f3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72TA. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIcN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zla hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-. Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 8 October. Een Koninklijk Woord. Via de Commissie voor Oorlogsprophylaxis van de Ned. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst heeft H.M. de Koningin aan de 350 psychiaters, die een gezamenlijk adres tot de staatslieden der wereld gericht hebben, haar instemming met dit document te kennen gegeven. De tekst van het telegram van H.M., die wij vandaag op deze pagina afdrukken, bevat o.a. deze veelbeteekenende woorden: geef ik u de verzekering, dat dit tot nadenken stem mend stuk mijn volle aandacht en belang stelling heeft en dat ik met uw bij uitstek practisch en reëel standpunt van harte in stem". Deze bewoordingen alleen geven den medici reeds een prachtige aanmoediging en steun bij hun actie. Komende van een Staatshoofd zullen zij ook buiten de grenzen de aandacht trekken. En in ons land vooral zullen zij vele lieden, die eiken vorm van strijd-tegen-den- oorlog maar stêevast als een soort vaag ge- idealiseer, een streven naar een onbereikbaar Utopia blijven beschouwen, tot beter inzicht kunnen brengen. De Koningin heeft indertijd de oorlogsbestrijding een machtige steun ge geven door haar telegram aan president Roosevelt. Zij doet dit thans opnieuw door haar betuiging van instemming met het adres der psychiaters, en in het bijzonder door de erkenning van hun „bij uitstek practisch en reëel standpunt". Deze woorden zullen nog menigmaal geci teerd worden, ter bestrijding van het onprac- tische en irreëele standpunt van diegenen die den oorlog maar domweg en futloos verdra gen als een onvermijdelijkheid, die den moed missen de stem-in-eigen-binnenste aan te hooren en pogen met een cynisch lachje de beestachtigheid, de gruwelijke onrechtvaar digheid, de onchristelijkheid van de massa- afmakerijen goed te praten. Al dergelijke menschen zijn, door hun lafheid en gebrek aan zelfcritiek een makkelijke prooi voor de eerste de beste massapsychose.die ziekte toestand der menigte waartegen de psychia ters zoo nadrukkelijk gewaarschuwd hebben en waarvan wij de duidelijke symptomen op dit oogenblik in Italië kunnen zien. „God geve dat de onderscheiden volken, gedrongen door scherper en juister inzicht in het vreeselijke van den krijg, zich in hun waarachtig belang bereid toonen tot vreed zame samenwerking voor het welzijn der Menschheid in het algemeen. Voor de staten, in het bijzonder voor die, welke lid zijn van den Volkenbond, ligt hier een grootsche taak". Men mag wenschen dat deze indrukwekken de woorden van onze Koningin morgen, als de Assemblee te Genève bijeenkomt, daar hun weerklank zuilen vinden. Samenwerking der volken, in hun waarachtig be lang. Is dat vaag idealisme? Is het niet veeleer vaag idealisme, zich te laten bedwel men door groote woorden, door gezwollen taal, door militaire muziek en vlaggenge zwaai? Is het niet zotternij, zich te laten be goochelen door illusies van heldenmoed, rid derlijkheid en romantiek die aan de trieste, lugubere massaslachting van den modernen oorlog vreemd zijn? Is de waarschuwing tegen dergelijke massa-psychose, door de 350 ver tegenwoordigers der internationale psychia trische wetenschap geuit, niet inderdaad „bij uitstek practisch en reëel?" „Dat mag allemaal waar wezen", zullen sommigen zeggen, „maar het helpt toch niets". Dat zullen wij nog eens zien, Jan Salie! Dat zullen wij nog eens zien, nadat het onvermoeide, vaak zelfopofferende werk van zoovele oorlogsbestrijders in zoovele landen hun in jaren tijds van een diep-be- wusten, getrouwen aanhang heeft verzekerd! Het is een aanhang die dagelijks blijft groeien, die vandaag en morgen sneller zal toenemen door het woord van II. M. de Ko ningin, die ondanks allen hoon en tegen werking bezig is, de wereld te veroveren. Gisteren heeft de Raad van den Volken bond met algemeene stemmen Italië als den aanvaller aangewezen, morgen vergadert de Assemblée over de te nemen sancties. Mus solini heeft nog steeds niet den moed gehad uit den Volkenbond te loopen, en telkens doet hij pogingen tot separate onderhande lingen met Engeland, met Frankrijk.... Dat is toch allemaal wel heel nieuw, niet waar? De geschiedenis herhaalt zich in deze dingen volstrekt niet. Een nieuwe macht, een nieuwe strooming gewapend met Overtuiging, Geloof en Gezond Verstand, heeft zich baan gebroken in de wereld en dit reeds bereikt. Zij zal nog veel meer bereiken. „De Waarheid is op marsch, niets zal haar tegenhouden,", zooals een Fransch spreekwoord zegt. H.M. de Koningin heeft door haar woord de machtige nieuwe strooming bevorderd en gestimuleerd. R. P. De Bilt voorspelt weer regen, Dat valt ons leelijk tegen, De lucht is juist op dit moment zoo blauw: Wij willen ons graag zonnen Dat is weer veel gewonnen. Want kaal en grauw wordt het toch al te gauw. September is gekomen. De regen viel bij stroomen, Gelukkig is September weer gegaan; Toen zaten wij te zinnen, October gaat beginnen, Nu breekt een nieuw en beter tijdperk aan. Het stormt op heel de aarde, Dus hecht men extra waarde. Aan een natuur in licht en zonneschijn. Wij smeeken je. October, Och, Wijnmaand, houd ons sober, Maar doe niet teveel water in je wijn. Voor het behoud der Haarlemmermeerlijnen. Een audiëntie bij den Minister. De commissie die op de .te Hoofddorp ge houden vergadering van de Haarl. Kamer van Koophandel en Fabrieken benoemd is, om te ijveren voor het behoud der Haarlemmermeer- spoorlijnen, heeft, zooals wij meldden, een audiëntie aangevraagd bij den minister van waterstaat. Deze audiëntie heeft Maandagmiddag plaats gehad. Het resultaat kan nog niet worden medegedeeld. Er zal een perscommuniqué over verschijnen. De electrische tractie bij de Spoorwegen. Onderhoud van materiaal voortaan te Haarlem. Naar wij van de directie der Ned. Spoor wegen vernemen is bij den dienst van tractie en materiaal besloten, het onderhoud en de revisie van het materiaal der electrische tractie, dat tot heden te VoorburgLeidschen- dam geschiedde, voortaan te Haarlem te doen plaats hebben. Het geldt hier een bezuini gingsmaatregel. GEEN SMAKELIJKE BOKKING. Maandagmiddag liet een man aan een po- litie-agent op de Botermarkt vier bokkingen zien, die hij aan een stalletje aldaar gekocht had en die volgens hem bedorven waren. De Keuringsdienst, die van het geval op de hoogte gesteld werd, stelde een onderzoek in, waarbij het bleek, dat zestig bokkingen aan bederf onderhevig waren. Die moesten natuurlijk verwijderd worden. Ze waren van een visch- venter uit Monnikendam. Autobus met Chineezen en Baliërs verongelukt. Zeven dooden, elf gewonden. DEN PASSAR, 8 October (Aneta). Een autobus die terugkeerde van het vliegterrein, waar de inzittenden de rondvluchten van de K.N.I.L.M. hadden bijgewoond en waarin Chineezen en Baliërs waren gezeten is waar schijnlijk door een verkeerde manoeuvre van den bestuurder van een hoogen weg afge stort. Zeven personen werden gedood, waar van vier onmiddellijk dood waren en drie later in het hospitaal zijn overleden. Voorts werden elf inzittenden gewond, waarvan nog drie in levensgevaar verkeeren. Fabriek door ontploffing verwoest. Vele slachtoffers- CHICAGO. 7 October (Reuter). Heden heeft door een tot nu toe nog onbekende oorzaak een ontploffing plaats gehad in ge bouw van zeven verdiepingen, waarin een fabriek voor soja-producten was gevestigd. Tot nu toe zijn zeven lijken uit de puin- hoopen te voorschijn gehaald: 30 personen werden gewond Het gebouw werd totaal vernield. Wapenhandel bloeit Werelduitvoer steeg met 20 percent. In een Zaterdag gepubliceerd rapport van het Rijksinstituut voor handelsstatistiek te Berlijn, wordt gezegd, dat de werelduitvoer van wapenen, gestimuleerd door het Ita- liaansch-Abessynisch conflict, in waarde tot meer dan 120 millioen dollar of 20 pet. geste- OPROEPING VOOR COLLECTANTEN, Heel aarlem I eeft I elpende f anden H maar het Crisis-Comité komt handen tekort en heeft nog honderden collectanten noodig! De collecte wordt gehouden a.s. Zaterdag 12 October en is verdeeld in de volgende perioden: 9—11 uur 11— 1 uur 13 uur 35 uur en 's morgens van 79 bij Station en halte plaatsen E. S. M. Geeft U ten spoedigste op, met vermelding van leeftijd, naam, voornaam, adres, pe- ricde(n), waarin men wil werken en buurt waaraan men de voorkeur geeft aan het BUREAU v. h. CRISIS-COMITé Lange Begijnestraat 13 rd. De brief van de psychiaters aan de Staatslieden. H. M. de Koningin betuigt haar Instemming. De Koningin heeft aan den voorzitter van de commissie inzake oorlogsprophylaxe van de Nederlandsche maatschappij tot bevorde ring der geneeskunst het volgende telegram gezonden: U dankend voor de toezending van het adres dat u met uw vakgenooten uit andere landen tot de staatslieden, aan wie de volkeren hun lot hebben toevertrouwd, gericht heeft, geef ik u de verzekering, dat dit tot nadenken stem mend stuk mijn volle aandacht en belangstel ling heeft en dat ik met uw bij uitstek prac tisch en reëel standpunt van harte instem. Ik vertrouw dat het zijn invloed niet zal missen op de geestesgesteldheid van volken en staatslieden. God geve dat de onderscheiden volkeren, gedrongen door scherper en juister inzicht in het vreeselijke van den krijg, zich in hun waarachtig belang bereid toonen tot vreedzame samenwerking voor het welzijn der menschheid in het algemeen. Voor de staten, in het bijzonder voor die, welke lid zijn van den Volkenbond, ligt hier een grootsche taak. WTLHELMINA. Italië protesteert te Genève. Italië's vertegenwoordiger kon zijn standpunt niet uitvoerig bepalen. GENèVE, 8 October (A.N.P.) Baron Aloisi heeft een schrijven doen toekomen aan den president van den Volkenbondsraad, waarin hij er nogmaals tegen protesteert, dat de Raad gisteren een besluit heeft genomen in zake de aanwijzing van den aanvaller zon der dat de Italiaansche vertegenwoordiger den tijd heeft gehad voor het uitvoerig bepa len van zijn standpunt. De onmiddellijke beteekenis van deze Italiaansche stap is, dat Aloisi ervan afziet het houden van een nieu we Raadszitting voor te stellen, waarin hij alsnog verklaringen zou hebben kunnen af leggen. Ras Seyoem zou gevlucht zijn. Nieuwe Italiaansche aanval op het Zuidelijk front. Italië tot onderhandelen bereid? ROME, 8 Oct. (Reuter). Volgens onofficieele gegevens, afkomstig uit goede bron, zou de provincie Tigre in handen der Italianen zijn. Ras Seyoem, de bevelhebber in deze pro vincie, zou op de vlucht zijn geslagen. De verbinding tusschen de uit het Noorden komende colonnes is thans volkomen verzekerd. De levensmidde lenvoorziening der eerste linies be gint thans een normaal verloop te krijgen. Volgens een bericht van het Zuidelijk front zijn de Italiaansche troepen in Ogaden tus schen Dolo en Yet weer tot den aanval overgegaan, gesteund door vliegtuigen. De Abessynische troepen bevinden zich op de linkerflank der Italianen aan de rivier Ganale Dorje en de Oostelijk daarvan liggende heu vels. Volgens den correspondent van de „Corriere della Sera" te Asmara zou de Negus plotse ling naar Dessie, in het N.O. zijn vertrokken, en zouden zich daar in alle haast twee afdee- lingen van verscheidene duizenden man heb ben gevormd. Het Italiaansche blad concludeert hieruit, dat er een strategisch plan bestaat, vermoe delijk door eenige buitenlanders opgesteld, om in alle richtingen evenwijdig op te rukken. Bovendien wijst het blad erop, dat Dessie door tamelijk goede wegen met Harrar en Dire- daoua verbonden is. Volgens te Londen ontvangen berichten zouden aldus het A. N. P. de Abessyni sche „legioenen des doods" die gedurende den strijd om Adoea langs tie Italiaansche linies waren geslipt, de stad Addicoje in Eritrea heb ben bezet. Addicoje ligt op 80 kilometer af stand van Adoea. De „Gazeta del Popoio" schrijft, dat Italië ieder, die van goeden wil is, te verstaan geeft, dat nu de Italiaansche nederlaag bij Adoea van 1896 is ge wroken, de Italiaansche regeering meer geneigd is tot onderhandelen .dan tevoren, daar na de oplossing van de zeer delicate kwestie der eer, die slechts met de wapenen kon worden verkregen, over de andere vraagstuk ken altijd onderhandeling is mogelijk geweest. Het is natuurlijk niet de zaak ,van Italië, aldus het blad, om het ini tiatief tot een bespoediging te nemen of aanbiedingen te doen. De diplomatieke correspondent van de „Morning Post" meldt dat er gisteren te Lon den sprake was van de mogelijkheid, dat Mussolini zou aanbieden te onderhandelen over een accoord op grond van de annexatie van Adoea en een deel van of de heele pro vincie Tigre. In officieele Britsche kringen zal men tegen een dergelijke regeling geen principieele bezwaren hebben, doch wel zal men op het standpunt blijven staan dat de negus zijn toestemming voor een dergelijke regeling zou moeten geven. Op het oogenblik is er geen enkele aanwijzing dat hij bereid is tot een afstand van gebiedsdeelen. Italiaansche consul te Adoea terecht .ADOEA. 8 Oct. (A.N.P.) Het mysterie om trent het lot van den Italiaanschen consul te Adoea Pietro Franca werd Maandag opge helderd toen bleek, dat hij gevangen gezet is geweest door Etiopiërs doch ontsnapt is toen VOLKENBOND. De Volkenbondsraad heeft Maandag middag de handelwijze van Italië veroordeeld. De Commissierapporten zijn Italië uitgezonderd met algemeene stemmen aangenomen, hoewel de Italiaansche gedelegeerde, baron Aloisi, om uitstel der stem ming had gevraagd. ADOEA Adoea is definitief in handen der Italianen. Ook Aksoem, Adigrat en in het Zuiden Gerloegoeti zijn ge vallen EEN VLUCHTELING. De heele provincie Tigre zou zich thans in handen der Italianen be vinden. Volgens sommige berichten zou Ras Sajoem zijn gevlucht. ITALIë VOLDAAN? Een artikel in een Italiaansch blad laat doorschemeren, dat nu „aan de eer voldaan is" Italië eerder tot on derhandelingen geneigd zou zijn dan tevoren. De stappen daartoe zouden eclitcr niet van Italië moe ten uitgaan. zijn wachters gedurende het bombardement van Adoea verschrikt heen en weer renden. Vreemdelingen konden niet vertrekken ADDIS ABEBA. 8 Oct. (Reuter) Vele vreemdelingen moesten heden van het sta tion Cerugkeeren omdat de trein waarmede zij hadden gehoopt het land te verlaten ge heel bezet was. Het station bood den treuri- gen aanblik van tientallen menschen. die hun zaak en hun bei'oep. waarvoor zij hun leven lang hadden gewerkt, in den steek moesten laten. Negus vraagt steun van het Roode Kruis. ADDIS ABEBA. 8 Oct. (A.N.P.) De negus heeft een telegram gezonden aan het inter nationale Roode Kruis, waarin hij vraagt om ambulancevliegtuigen, en verdere hulpverlee ning en bovendien om een geldelijken steun. TWEE VERMISTE JONGENS TERECHT. Zooals wij de vorige week hebben gemeld, werden te Lutterade twee jongens vermist, welke deel hadden uitgemaakt van de jeug dige roo versbende, waarvan verschillende leden waren gearresteerd. Men vermoedde, dat zij naar België de vlucht hadden geno men. Thans hebben de ouders echter een brief van hen ontvangen, waarin zij zeggen nabij Schinnen in een hooimijt te vertoeven. Zij verzochten hun ouders heden omstreeks het middaguur op een aangegeven plaats te Schinnen te komen om te spreken over hun terugkeer. BEWONERS HELPEN ZICHZELF. Daar de gemeenteraad van Beegden on langs een vei-zoek van bewoners van de Kruis- en Koelstraat aldaar tot verbetering van die straten heeft afgewezen, hebben de bewoners nu zelf een stoomwals laten aanruk ken en op eigen kosten de verbetering der straten ter hand genomen. Een beeld van de moeilijkheden, die de legers bij den opmarsch in het Abessynische hoogland ondervinden. Abessynische soldaten voeren met greote moeite een vrachtauto met wapens en munitie door een rivier in de nabijheid van Jijaga. In z ijn zitting van Maandag heeft de Volken bondsraad eenparig Italië als aanvaller aangewezen. pag. 4 De val van Adoea wordt door de Abessynische regeering thans bevestigd; ook Adigrat en Aksoem zijn in handen der Italianen. pag. 4 Italië zou nieuwe voorstellen aan Laval heb ben gedaan. pag. 4 Het Fransche antwoord op de Britsche vragen is thans gepubliceerd. pag. 4 De koningin betuigt haar instemming met den brief der psychiaters aan de Staatslieden. pag. 1 De regeering wil de inning van niet-betwiste geldvorderingen vergemakkelijken. pag. 3 Prof. Aalberse zegt. dat cr nog eenige spanning is tusschen het kabinet en de R.K. Kamer fractie, doch deze behoeft niet tot een con flict te leiden. pag. 3 Di\ Euwe heeft de tweede partij tegen Aljechin gewonnen: de stand is thans gelijk. pag. 11 Voor Haarlem's Politierechter. pag. 8 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Een koninklijk woord. pag. 1 \an onzen Parijschen correspondent: Ongc- wenschte stemmingmakerij. pag 4 Een hondenleven. Ik ben verliefd. pag. 3 E. over De geborduui'de bal. pag. 11 Bekende Haarlemmers: Ds. G. J. Waarden burg. pag. 3

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1