wm Een Hondenleven Men blijve op normale wijze inkoopen. Regeling in het belang van den vrede. li «"li 1 ■l=M fel ;V. :K SITTERS KAR j DON DERDAG 10 OCTOBER 193S H A A R L E M'S DAGBLAD Zijnde Fragmenten uit het Dagboek van een Teckel, den Baas toegeblaft. hieuwe ttnotie.. Het liefdes-seizoen is voorbij. Ik had nooit gedacht dat het zóo kort zou duren, ondanks de waarschuwing van een bedaarden ouden Duitschen herder, die zei: „Jongeman, over drijf niet zoo. Kijk niet zoo hemelsch, doe niet zoo sentimenteel, meen niet dat Elvira de eenigste teef ter wereld is. Over een paar we ken prefereer je de eerste de beste vuilnis bak." „Klets niet, seniele ouwe bromtol", gromde ik nijdig. Maar hij had gelijk. Het is waar achtig waar: de hondenliefde is een seizoens verschijnsel. Dat heeft zijn voordeelen. Als het over is veel je je veel rustiger, en filosofischer en zoo. Maar net toen ik daar kalm van wou gaan genieten, kwam er er een nieuwe, onverwach te emotie. En wat voor een! Het begon met bezoeken aan een leegstaand huis in de buurt. Dat was een nieuwgebouwd huis, en toen ik er de eerste maal met den Baas kwam vond ik er heelemaal niets aan. Het was heelemaal leeg, en het rook eentonig naar verf en hout. Sfeer had het natuurlijk heelemaal niet, hetgeen alleen maar wil zeggen, dat het ver beneden de finesse van mijn reukorgaan bleef. Mij leek het even kil en unheimisch als een nieuw hondenhok, en ik blafte ertegen. Alleen de niet-aangeleg- de achtertuin beviel me wel: je kon er gaten in graven zooveel je maar wou. Dat deed ik dus bij alle bezoe ken die wij er aan brachten, terwijl de Baas, en dan weer de Vrouw, en soms de heele familie in dat leege ding rond liepen en er iets in schenen te zoeken. Af en toe hield ik eens op met graven en keek verbaasd naar boven als er weer eens iemand op een balcon kwam. Had den ze nu nog niet gemerkt dat er heele maal niets in was? Rustige overpeinzing leidde tot de slotsom, dat zij zich blijkbaar een tweede huis hadden aangeschaft. Dat leek wel vreemd, vooral om dat het ding naar niets honds of mensche- lijks rook, maar menschen zijn soms heel raadselachtig. Enfin, ik begreep mijn plicht. Vraag niet, doe uw plicht! Den volgenden morgen ging ik er dus al leen heen. mij voornemend deze nieuwe dé pendance zoo'n paar uurtjes per dag te be waken en mij den tijd te korten met gaten graven. Nu, ik kwam op 't nippertje. Nauwe lijks was ik aan het eerste gat in den voor tuin begonnen, toen er een paar mannen met gereedschap kwamen die niet alleen den tuin betraden, maar zelfs de ongelooflijke on beschaamdheid hadden, het huis binnen te gaan. Ik blafte ze natuurlijk woedend aan. en even natuurlijk gaf het niets, want er was geen van mijn menschen om ze te verjagen. Zij lachten en zeiden: ..Hij is er ook vroeg bij! Snapt zoo'n beest dat nou?" alsof ik een kip of een koe ware instede van een rashond. Daarna smeten ze de deur voor mijn neus dicht. Ik was ontzet. Ik rende naar de Vrouw en trachtte haar mee te krijgen. Zij begreep er niets van. Om halfeen kwam de kleine jon gen thuis. Dien kreeg ik mee. Er waren nog meer kerels gekomen, en het maakte mij ra zend. Maar Bob schaterde van 't lachen. Hij nam mij mee terug en vertelde het thuis. De heele familie lachte en was aangedaan bo vendien. Zij waardeerden mijn optreden blijkbaar, maar schenen het overbodig te vin den. Blijkbaar hadden zij zich een tweede huis aangeschaft, waarin iedereen mocht komen en doen wat hij wou. Ik be greep er totaal niets van. Maar ze gaven mij een prachtkluif, en daar leidde ik uit af. dat het toch maar zoo door moest gaan. Gevolg: een week lang hevige scènes bij dat ellendige huis. Maar het ergste moest nog komen. Toen ik op een kwaden dag van zoo'n uitstapje thuis kwam, stopte er net een groote vrachtauto voor het tuinhek. Mannen kwamen daaruit, die naar binnen wandelden alsof zij er hoor den en kalmweg onze kostelijke woning be gonnen leeg te halen! a Iedereen kan zich voorstellen hoe woe dend ik was, en hoe wanhopig. Ik blafte als een razende, beet er een in zijn broekspijp, maar het gaf niets. Hij schudde mij af en zij gingen door met leeghalen, en inladen in dat bakbeest van een auto. Gejaagd rende ik de trappen op, en vond de Vrouw en Lotte. Zij hielpen nota bene! Zij hielpen die kerels! Mijn ontzetting steeg. De Baas was weg. naar zijn kantoor. Wist hij hier iets van? Keurde hij dit goed? Niet denkbaar! Toen nam ik het grootste initiatief van mijn jonge leven. Ik rende naar zijn kan toor. De concierge herkende mij en liet me binnen. Ik blafte voor zijn deur. Hij kwam. Als een wilde sprong ik om hem heen, trok aan zijn broekspijpen, blafte op mijn welspre kendst, vloog naar de deur en keek om, her haalde dat een keer of drie vier En hij lachte maar! Nooit heb ik den Baas zóó zien en hooren lachen. Eindelijk zei hij: „Je bent een beste, trou we vriend. Maar je maakt je druk over niets. Ga hier zitten en wacht. Straks gaan we sa men kijken." Nu, ik dwong me tot wachten. Het was een pijniging. Het duurde uren. Eindelijk trok hij zijn jas aan en we gingen. Naar 't oude huis. Er was niemand meer. Het was er doodstil. En hel was leeg. Wij waren te laat! Ik huilde van ellende. Tot ik zag dat de Baas wéér lachte. „Ga mee, ouwe jongen", zei hij. En ik volgde hem naar dat nieuwe huis. Waarachtig, daar brachten ze alles in! En de Vrouw was er. en Lotte, en al die man nen d:e ineens vrij entrée in onze domeinen schenen te hebben Ik gaf het op. Doodmoe viel ik in slaap, tusschen de gaten in dien leelijken, nieuwen voortuin zonder bloemen. En bij mijn ont waken nep de heele familie me toe: „Wij zijn verhuisd, Tom! Wij zijn verhuisd en wij wo nen nu hier! Wij blijven hier, Tom!" Mijn kop heeft, den heelen dag scheef ge staan ven verbazing. Hij staat nóg scheef. Hij zal wel nooit weer recht komen. Wat een toestand! Den heelen nacht zal ik geen oog dicht doenvan de verflucht en de rare gelui den nier. En van de ellende over 't oude huis... Hoe kónden ze dat doen? Aan de regeering is gebleken, dat hier en daar het publiek uit vrees voor schaarschte van bepaalde goe deren inkoopen doet boven de nor male behoefte. Daar voor een dergelijke vrees, als uitvloeisel van de politieke spanning in Europa, niet de minste reden aan wezig is, waarschuwt de regeering het publiek, dat het verstandig zal han delen door op geheel normale wijze zijn inkoopen te blijven doen. (R.P.D.) Houtzagerij en schaverij uitgebrand. Schade loopt in de tienduizenden. Woensdagavond omstreeks zeven uur is te Venlo brand uitgebroken in de houtzagerij en schaverij van de N.V. J. M. van Gasselt's Houthandel, aan de Roermondschestraat. De brandweer van Venlo, Blerick en die van de Nederlandsche Instrumenten Com pagnie. wier fabriek in de onmiddellijke na bijheid gelegen is, namen aan het blusschings werk deel. De zagerij en schaverij zijn gé- heel uitgebrand. Ook de daarin aanwezige houtbewerkingsmachines, gereedschappen en een groote voorraad reeds bewerkt hout, wer den een prooi der vlammen. Dcor het aan houdend nathouden der omliggende gebou wen heeft men verdere uitbreiding van het vuur weten te voorkomen. De aangerichte schade loopt in de tiendui zenden en wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. Vijf huizen afgebrand. Groote brand te Glane. Te Glane in de gemeente Losser is Woens dagmiddag een groote brand uitgebroken in den rijwielhandel van den heer Hasperhoven aldaar. De brand nam terstond een grooten omvang aan en toen de gealarmeerde brand weer op het terrein van den brand verscheen, was het vuur reeds overgeslagen op de naast gelegen arbeiderswoningen. Vijf perceelen zijn geheel verwoest. De inboedels konden slechts gedeeltelijk gered worden. De oorzaak van den brand is onbekend. De huizen waren verzekerd. (A.NP.) Een der oudste K. L. M.- piloten jubileert. Jan Duimelaar I2V2 jaar civiel aviateur. Een der oudste en populairste piloten van de K. L. M.. Jan Duimelaar, herdacht Woens dag dat hij in deze functie 12'2 jaar bij dit bedrijf in dienst was. Van een huldiging op Schiphol groot of klemkon geen sprake zijn om de doodeen voudige reden, dat Duimelaar op dezen ge- denkwaardigen dag zijn tijd besteed heeft om zijn Douglas veilig en wel van Jodphur naar Rangoon te brengen. Toch heeft men hem op het hoofdkantoor te Den Haag niet ver geten. getuige een felicitatie-telegram, dat hij in Jodphur heeft ontvangen. Te Amsterdam zal hij tevens het onderscheidingsteeken krij gen. dat toegekend wordt aan de vliegers, die 12' 2 jaar bij de KJLM. werkzaam zijn. Duimelaar is behalve een zeer ervaren vlie ger ook een uitnemend leeraar voor de oplei ding van jongere piloten. Benzine-uitvoerverbod uitgevaardigd. Uitvloeisel van de Woensdag afgekondigde wet. De strekking van de Woensdag door de Eerste Kamer aangenomen en Woensdag avond afgekondigde Uitvoerverbodenwet 1935 is tweeërlei: ten eerste om aan de regee- ving de noodige bevoegdheden te verleenen ten einde aan internationale verplichtingen, welke uit Nederlands lidmaatschap van den Volkenbond voortvloeien, te kunnen voldoen: ten tweede om eenige wijzigingen te brengen in de wet van 3 Augustus 1914. die ten doel heeft, bepaalde soorten van goederen, die Nederland zelf noodig heeft, in het land te kunnen houden. Met het oog op deze be scherming van een binnenlandsch belang is nu een Koninklijk Besluit, gegrond op de gewijzigde wet van 1914. afgekondigd, waar bij met ingang van heden de uitvoer van benzine is verboden behoudens de gevallen, waarin dispensatie kan worden verleend. Deze maatregel moet dus niet gezien wor den in het kader van eventueel door den Volkenbond op Italië toe te passen sancties. De raad heef trouwens ter zake nog geen aan beveling aangenomen. De maatregel houdt eenvoudig verband met de omstandigheid dat ten gevolge van belangrijke aankoopen van benzine in Nederland de voorraad van dit artikel hier te lande te gering dreigt te wor den voor het normale gebruik en hij beoogt te voorkomen, dat de hoeveelheid benzine beneden het hier te lande benoodigde mini mum zal dalen. (R.P.D.) EERSTE KAMER. Uitvoerverboden kunnen uitgevaardigd worden. Prof. v. EMBDEN. Landbouwcrisisfonds-begrooting. DEN HAAG Woensdag. Minister Colijn, heden invaller voor zijn te Genève vertoevenden ambtsgenoot de Graeff, beantwoordde mondeling het pas uitgekomen Voorloopig Verslag over het wetsontwerp i.z. uitvoerverboden in het belang van den vrede. Ook de Regeering had liever de behandeling zien geschieden in rustiger tijden. Doch haar schuld is dit niet. Of nu de bevoegdheden in dit ontwerp ver vat voldoende zullen zijn, valt pas na de Ge- neefsche aanbevelingen in zake de te nemen economische sancties tegen Italië te beoor- deelen. Mocht straks blijken, dat invoerver boden en credietverleeningverboden noodig zouden zijn, dan liggen daartoe de wetsont werpen reeds klaar en kunnen ze dus spoedig wet worden. De Regeering is van meening, dat Nederland in een dergelijke omstandigheid niet een lei dende rol moet vervullen („zeer juist", inter rumpeert de heer Lohman)doch wel ten volle nakomen de verplichtingen uit hoofde van het Handvest en in navolging van anderen. De Regeering erkent, dat economische sancties zekere offers kunnen veroorzaken. Maar daartegenover moet gesteld worden de handhaving van het beginsel van collectieve verzekering, ook van onze nationale veiligheid. Wat tenslotte aangaat de in het V. V. uitge sproken hoop, dat de Regeering met groote omzichtigheid van de haar verschafte be voegdheden gebruik zou maken, Dr. Colijn verzekerde dat het vanzelf spreekt dat op een terrein als dit, waarbij men de uitwerking nooit voor volle 100% kan nagaan, met voor opstelling intusschen, dat Nederland gelukkig den naam heeft dat het zijn internationale verplichtingen trouw nakomt en er prijs op stelt ook in het geval, waaraan men thans denkt, dezen eeretitel te behouden. Prof. v. Embden (v.d.) herinnerde er aan. hoe reeds veel vroeger en meerma len van uit het Parlement er op aangedrongen was een dergelijk wets ontwerp voor te stellen, ja al bijkans 15 jaar geleden. Thans behandelen wij dit voorstel ter twaalfder ure. De v.-d. afgevaar digde sprak de hoop uit. dat de Regee ring omtrent maat regelen als uit hoofde van art. 16 van het Handvest moeten voortvloeien, in den ver volge gestadig overleg met de Commissie voor buitenlandsche aangelegenheden zal plegen. Prof. v. Embden greep de gelegenheid aan warme instemming te betuigen met het door Minister de Graeff gesproken woord te Ge nève in zake Nederlands standpunt betref fende nakoming zijner Volkenbondsverplich tingen. Ingenomen was hij dus ook met de hedenmorgen door den Premier in dit op zicht afgelegde verklaring. Nu de Duce „een wreedaardigen lafhartigen veroveringsoor log" onderneemt is het plicht van den Vol kenbond met alle middelen zoo mogelijk „deze cynische schending van rechten en plichten te onderdrukken". Slapheid of na tionale kortzichtigheid in dezen verlengt 't bloedvergieten in Afrika en vergroot het oor logsgevaar in Europa. Pas op voor een jam merlijk mislukken van den Volkenbond, wat erger ware dan de offer's die ongetwijfeld gebracht moeten worden. Aldus deze spreker, die eindigde met den wensch. dat in de coör dinatie van de door Genève te nemen maat regelen zou worden opgenomen wat z.i. technisch uitvoerbaar is het veelvuldig gebruiken van den Volkenbondsradio-zender om het Italiaansche volk „den heilzamen import der waarheid" te verschaffen en te appelleeren aan het geweten der Italianen. Mr. Briët (a.-r.) kondigde vast aan bij de begrooting van Buitenlandsche Zaken op eenige der door den heer v. Embden aange voerde punten terug te zullen komen. Deze afgevaardigde, die den v.-d. spreker nog even een hak toediende wegens diens jaren lange propaganda voor „weerloosheid", welke in geval van economische sancties zeer ge vaarlijk zou zijn. wilde blijkbaar mede namens eenige andere leden 1 waaronder ongetwijfeld Prof. Lohman, die onder de rede van den heer v. Embden zekere verbolgen heid aan den dag legde' bij voorbaat te kennen geven, niet erg ingenomen te zijn met de door Minister de Graeff reeds in September te Genève aangenomen houding Ons wacht hierover dus nog een robbertje geestelijk boksen tusschen sommige senato ren en onzen Minister van Buitenlandsche Zaken. Mr. Mendels 's.-d.l becritiseerde hen. die in het v.v. uit al te koopmansachtige nei gingen uiting hadden gegeven aan hun be zwaard gemoed over de offers, die economi sche sancties, d.w.z. het nakomen onzer in ternationale verplichtingen, eventueel kun nen vergen. Met de trouw die de Regeering* in acht wenscht te nemen tegenover den Volkenbond kan de s.-d. spreker zich ten volle vereenigen. Minister Colijn stelde nog eens op den voor grond. dat de opvolgende kabinetten sinds 1920 het stanpunt innamen (en z.i. terecht', dat een nationale regeling eerst getroffen zou worden wanneer voor dien in het inter nationale kader de uitvoering van art. 16 ter hand zou zijn genomen. Voorai overleg met een commissie uit één van de Ueide Kamers der Staten-Generaal, ware eenzijdig en bo vendien 'n afschuiving der verantwoordelijk heid op een lichaam, dat die niet kan dragen. Kern van de geheele zaak is overeenkoms tig Min. de Graeff's rede van 12 Sept., die in de Assemblée sprak voor de geheele Re geering en wiens woorden niet alleen allen leden van het kabinet maar ongetwijfeld aldus de Premier ook minstens 90 pet. van het Nederlandsche volk uit het hart gegrepen waren, dat Nederland den vasten wil heeft de verplichtingen, welke het Handvest aan de Bondsleden oplegt, ten volle na te komen. Na dit internationale onderwerp kwam de begrooting van het Landbouwcrisisfonds aan de orde. Een groote reeks van ingeschreven sprekers gaf den voorzitter aanleiding er op te wijzen, dat een oude parlementaire rot hem eens gezegd had, dat Kamerredevoerin gen slechts goed zijn als zij twintig minuten of korter duren. Tot deze prestatie bracht het helaas echter bijna geen der heeren, die aan het debat deelnamen. Uit den aard der zaak werd er het noodige gezegd over het feit, dat de landbouwsteun op heel wat eenvoudiger wijze georganiseerd moet worden. De liberalen Mr. v. Rappard en Gelderman, de Katholieken Ruiter en Fles- kens, de Christelijk-historische senator Kol ff zongen elk cp hun beurt ongeveer hetzelfde liedje. Na den heer Rugge (s.d.) die klaagde over veel te veel steun aan de eigengeërfde boeren, kregen we van Dr. Deckers in de Se naatszaal een maidenspeech te hooren als Minister van Landbouw. Erkend zij. dat hem dit lang niet kwaad afging. Met den heer Gelderman was hij 't roerend eens, dat niets verkeerder ware dan een klove te graven tus schen de onderscheiden groepen van het volk en b.v. den landbouw beven handel en scheep vaart te bevorderen. De noodzakelijkheid van steun eenerzijds, die kosten en lasten veroor zaakt. van verlichting van lasten en kosten van levensondei'houd anderzijds, noopt tot be leid. dat in dit opzicht inderdaad een dualis tisch karakter heeft. Het streven moet er op gericht zijn de landbouwbedrijven in stand te houden: niet meer. maar cok niet minder. Het stelsel van onzen landbouwsteun brengt mee, dat wij niet aan den individu, doch aan het bedrijf geldelijke hulp verschaffen: er kend zij, dat hieruit wel situaties ontstaan, die kritiek uitlokken. De Minister erkende, o.m. tegenover den heer Gelderman, dat er zeker zoo nu en dan wel maatregelen worden genomen, waarvan men later moet constateeren, dat ze indien men alles te voren had geweten, beter op andere wijze waren getroffen. Men vergete niet, hoe menigmaal de omstandigheden eischen op korten termijn besluiten te ne men. Onze land- en tuinbouwbedrijven zullen zich aan de gewijzigde situatie moeten aan passen en dat is ten deele met behulp van de crisispolitiek te stimuleeren. Morgen debat over invoering van den Mid- del-Europeeschen tijd. E. v. R. Kleeding tegen mosterdgas bestand. Uitvinding van twee Nederlanders. Twee Nederlandsche seleerden. prof. dr. J. P. Wibaut en drs. J. Th. Hackman zijn er volgens de Standaard in geslaagd een prepa raat te vinden, dat afdoende is tegen de wer king van het meest gevreesde gifgas, het z,g. mosterdgas. Men heeft een soort overall kun nen vervaardigen, welke gedrenkt in het preparaat gedurende zeven dagen ondoor dringbaar is voor het mosterdgas. Dit gas is niet alleen als gas. maar ook in vloeistof- vorm uitermate gevaarlijk. Ten behoeve van het departement van defensie is op de uit vinding octrooi aangevraagd. DE DRIE DRAGONVLIEGTUIGEN TE KOEPANG. De K, N. I. L. M. deelt mede. dat de drie De Haviiland Dragon Rapide-vliegtuigen. welke gebruikt zullen worden bij de karteering van Nieuw Guinea, te Koepang zijn geland. Mutatie bij het Landbouw crisisbureau. De fungeerende secretaris van het college van regeeringscommissarissen. feitelijk direc teur van het Landbouwcrisisbureau van het departement van Landbouw is met onbepaald ziekenverlof vertrokken. Volgens het Alg. Hblo. zal hij na zijn terugkeer met ander werk op een veel bescheidener plaats worden be last. Droogte in Indië doet theeprijzen stijgen. Aanvoer verminderd. De prijzen van de gedurende de laatste maanden ter veiling gebrachte thee zijn merk baar gestegen in verband met de verminde ring van den aanvoer. Het Alg. Handelsblad heeft te bevoegder plaatse inlichtingen inge wonnen. waaruit gebleken is. dat de vermin derde aanvoer alleen verband houdt met de abnormale droogte in Indië. Dit is de voor naamste oorzaak der prijsstijging, een twee de maar van veel minder beteekenis, is het inslaan van voorraden thee door verschil lende personen. Binnen afzienbaren tijd verwacht men. dat de aanvoer weer zal toenemen, waarvan de prijzen natuurlijk vanzelf den terugslag zullen ondervinden. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie van de afdee- ling Centrale Recherche te Rotterdam, ont raadt het publiek ten sterkste ln relatie te treden met Willem Samuel Verhoeve, oud 41 jaar. Zoowel onder zijn familienaam als on der den naam BEN-ONIE geeft hij spiritis tische séances terwijl hij zich ook noemt, psychometrist en magnetiseur. ROEKELOOS AUTOMOBILIST ZWAAR GESTRAFT. De 24-jarige kantoorbediende F. van G. uit Zuilen, heeft op 16 Juli een ernstig auto ongeluk te Hilversum veroorzaakt, waarbij een zijner vrienden het leven verloor. De Amsterdamsche rechtbank veroordeel de den kantoorbediende wegens veroorzaken van dood door schuld tot zes maanden hech tenis en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Het O. M. had een zelfde straf gerequireerd. De man had hoogst roekeloos en onvoorzichtig gereden op den hoek van den Eikbosscherweg en de Paulus Pottertaan te Hilversum en was in botsing gekomen met een andere auto: de auto van verd. sloeg om en een van de inzittenden werd zoo zwaar gewond, dat hij spoedig overleed. De tweede brak een sleutelbeen en de kantoorbediende zelf liep een hersen schudding op. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 10 October: Nadat Woensdag het verschrikkelijk ongeluk met de stoomtram te Vlissin- gen bekend was geworden, werd door het hoofd dier gemeente onmiddellijk een maatregel bevolen, waardoor men hoopt dergelijke ongelukken, voorgoed te voorkomen Zoolang de tram door de straten der stad rijdt, dat is over de geheele lengte der beide Walstraten, moet zich een persoon voor de locomo tief bevinden. Deze houdt een stok in de hand. welke door een haak aan de locomotief is bevestigd, waardoor de tram tot langzaam rijden en wel stap voets. wordt gedwongen. Meermalen werd opgemerkt, dat de tram in de stad hard loopt, doch het bleek nogal moei lijk te zijn dit te constateeren. Door onze lens gesnapt. De heer W. KOPPEN. De heer W. Koppen werd te Haarlem ge boren op 16 April 1871. In de kringen der S.D A P. was hij steeds een op den voorgrond tredende persoonlijkheid. Gedurende vele ja ren is hij de voorzitter en de ziel geweest van de Coop. Broodbakkerij en Verbruiks- vereeniging „Vooruitgangwelke functie hij nu onlangs heeft neergelegd. Op 23 April 1918 werd de heer Koppen ge kozen tot lid van den Gemeenteraad, waar in hij onafgebroken zitting had tot 19 Juni 1934. In den Raad hadden in 't bijzonder on derwerpen de volksgezondheid en volkshuis vesting betreffende, zijn belangstelling. ZONDER VOORUITBETALING SCHOTERWEG t TELEFOON 16659 (Adv. Ingez. Med.) Schoolhoofd met vereenigings- kassen er vandoor. Sedert 28 September jl. wordt te Krabben- dijke vermist de heer M. N hoofd der Open bare Lagere School aldaar, die op den mor gen van dien dag per auto naar België schijnt vertrokken te zijn. Thans is aan het licht gekomen, dat de boeken en kas van de Provinciale Vereeniging „Het Groene Kruis", waarvan de heer N. secretaris-penningmees ter was. zijn verdwenen. Hoe groot het verdwenen bedrag is, is nog niet bekend, maar het moet belangrijk zijn. Verder had de heer N. ook gelden van en kele plaatselijke vereenigingen onder zijn. beheer. Ook dit geld is vermoedelijk ver dwenen. (AN-P.)i ERNSTIG ONGELUK BIJ HET PERSEN VAN STROO. Woensdagmiddag heeft bij het persen van stroo te Halerbrug, bij Beilen, een ernstig on geluk plaats gehad, waardoor twee personen werden gewond. Doordat een wiel van de pers machine in stukken vioog, werd de 20-jarige arbeider L. Drent uit Hoogeveen door een stuk ijzer geraakt en zoodanig aan het hoofd ge wond, dat hij in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis te Assen moest worden vervoerd. Een andere arbeider, die bij een dorsch- machine stond, werd eveneens door een stuk van het wiel gewond en met een schouder- wond naar zijn woning vervoerd (A.N.P

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5