Hollywood in den Haag opent de poorten. geloof en wetenschap. Radio-Programma Radiomuziek der week een voorbespreking radio moors n.v. ZATERDAG 12 OCTOBER 1935 HAARDE M'S DAGBEAD Waar waarheid en romantiek samenwerken Een gezicht over den vijver in den tuin op het hoofdgebouw van filmstad in Den Haag. „Hollywood in «Den Haag", zoo stelt men zioh Loet C. Barns tij n's film- stad in Den Haag voor. Filmstad is de plaats waar de Nedenlandsch filmindustrie, na Amsterdam, een tweede zetel heeft gevonden. Film stad is de plaats van waar men hoopt ter zijner tijd behalve de Ne- derlandsche filmmarkt, ook de bui- tenlandsche te kunnen bedienen. Filmstad is heden, als eerste groot feit in de feesfcweek ter herdenking van het veertig jarig bestaan der film, officieel geopend. Een filmstudio of filmstad heeft altijd iets romantisch, althans voor den buitenstaan der. Deze romantiek blijft ook wel behouden na de binnenkomst in het Walhalla van lampen en celluloid, doch ter gelijkertijd openbaart zich de waarheid zoo nuchter en verbijsterend koud, dat het bijna teleurstel lend is. Het moge paradoxaal klinken, doch begrijpelijk is het wel. Men betreedt immers een studio in de we tenschap dat op deze plaats de wonderen geschieden waarvan men kan trillen, sidde ren, weenen of lachen. De waarheid is een kleurige lamp met veel ruw houtwerk er om heen. De kleurige lamp is de achtergrond van den salon; het houtwerk is de studio. Het één krijgen we in de bioscoop te zien, beide aanschouwen we in de studio. Filmstad van Barnstijn is groot. „Stad" is teveel gezegd, doch uitgebreid is zij wel. Twee studio's, een groot kantoorgebouw, een ruim laboratorium en verschillende snij ka- Wat aan de hoofdfilms vooraf gaat. Een bespreking van de hoofdfilms, die in de Haarlemsche bioscopen worden vertoond kan men vinden in ons nummer van Donder dag. Behalve de journaals, die het laatste nieuws toonen uit binnen- en buitenland bevat het voorprogramma van het Frans Hals Theater een interessante firn over de cinematografie van vroeger, waarin de vooruitgang van het heden wel duidelijk tot uitdrukking komt, Deze film uit de oude doos Is zeer van toe passing in de Lumlère-week. Gary Grant vervult de hoofdrol in een vroo- lijke film, die tot titel draagt „Vrouwtjes aan de lijn", een film met een gelukkig slot, door dat de held van het verhaal df» ware levens partner vindt. Luxor Theater vertoont een film die ook uit de oude doos komt en evenzeer van pas is in de film-feest- week. Oude bekenden worden getoond en menigeen zal in zijn herinnering" wel veel tegenkomen dat weer levend wordt, nadat het jaren in de vergetelheid was weggezakt. Een film over de ontdekking van een mum mie vertoont veel aardige oogenblikken. Cinema Palace heeft een zoo lange hoofdflim dat er voor het bijprogramma alleen tijd was de journaals op te nemen en een bijzonder goede teeken film te draaien- Silly Symphonic. Het Rusakoff-ballet verricht op het tooneel verdienstelijk werk. vooral in de uitbeelding van den tinnen soldaat, die verliefd wordt. Rembrandt Theater heeft in het voorprogramma een zeer merk waardige film, genaamd „Symphonie in blauw". Deze film verdient meer dan gewone belangstelling, omdat op wetenschappelijke wijze verband is gelegd tusschen geluiden, rhythme, timbre en kleuren. Duizelingwek kend zijn de figuren in allerlei vormen en kleuren die den bezoekers tegemoet stormen, meegaand met de hoogte der muziek, afwis selend met de maat, ste-\1s veranderend ter wijl de kracht van de muziek verandert, kortom een waarlijk stukie meesterwerk dat zeker documentaire waarde heeft. Het variété is deze week ook buitengewoon, in de letterlijke beteekenis van het woord- The Rimacs is een ensemble dat in Nederland op zijn gebied zijn weerga niet heeft. Carioca. rumba dat is de muziek die met grootsch elan de zaal ingeslingerd wordt. Dans en show- wisselen eikaar af in toomelooze vaart. Het is geen kunst in den klassieken zin Doch het is meesleepend en kostbaar, kostelijk en waar dig deel uit te maken van een feestprogram ma. Dit is inderdaad een variété dat aan- »v^von on er0ote woorden. mers, plakkamers, montagekamers, ontwik kel- droogkamers, en zoo voort, benevens een uitgebreid grondgebied zijn de onderdeelen, die tezamen filmstad maken. De minister van handel, nijverheid en scheepvaart Gelissen, zou de openingsplech tigheid verrichten. Ongetwijfeld is deze filmstad een gelegen heid tot werkverruiming bij uitstek. Vooral voor veel jonge Nederlandsche schrijvers, die hun krachten willen beproeven op de sa menstelling van oorspronkelijke Nederland sche scenario's, die speciaal zijn gemaakt voor de film. De stichter van filmstad, de heer Loet C. Barnstijn heeft uiteengezet welke toekomst mogelijkheden hij zich denkt van de Neder landsche filmindustrie, waarin hij een zoo belangrijke plaats inneemt. Zijns inziens is het wel mogelijk, behalve de Nederlandsche filmmarkt ook het buiten land van Nederlandsche films te voorzien. Een goede film immers is niet nationaal, maar kan ook in het buitenland opgang ma ken, evenzoo als een biutenlandsche film hier. Dit zou vereischen dat de films hier in twee of meer versies worden gemaakt, dat wil zeggen dat een film in verschillende ta len wordt vervaardigd. Ook zou het mogelijk kunnen wezen, dat de film stom wordt op genomen, om er dan later hier te lande of in het betreffende land zelf, de woorden en de muziek bij te voegen. Doch dit zijn alle maal kwesties van later zorg, hoofdzaak is dat de Nederlandsche filmindustrie zal too nen dat een klein land even goede films kan maken als een groot. Daarvoor zijn de beste apparaten, die niet aan licenties of aan an dere beperkingen waren gebonden, in film stad aanwezig. Hierbij komt echter nog iets kijken. De Nederlandsche film. die nog aan het begin van haar ontwikkeling staat, zou jarenlang aan het experimenteeren moeten blijven om op dezelfde hoogte komen, als die. waarop het buitenland reeds is. Wanneer men knappe ingenieurs en vaardige vaklieden heeft, kan deze hoogte spoedig bereikt wor den, doch voor en aleer het zoover is gaat er tijd verloren, hetgeen kapitaalsverlies be- teekent, doch ook.... verlies van reputatie. Of beter gezegd: dit zou ons een slechte re putatie berokkenen, daar men in het bui tenland vooral, meteen geen goeden indruk zou krijgen van de Nederlandsche producten. Derhalve zijn er aan de Haagsche filmstad buitenlanders die voorkomen dat de kinder ziekte Nederland's jongste industrieele spruit zou aantasten. Wanneer men schrijdt over de terreinen van het oude buiten, dat nu een industrie geworden is, de gebouwen bezichtigt waarin artlsten werken tezamen met operateurs, re gisseurs en allen die helpen een film tot stand te brengen, krijgt men wel het gevoel in een milieu te zijn. waar het vertrouwen in de toekomst sterk leeft. De concurrentie van het buitenland in ons eigen land is im mens. De concurrentie van het binnenland in het buitenlandhet lijkt bijna een te groote opdracht. Afwachten is hier de boodschap. Met ver trouwen. En goeden wil. De Nederlandsche filmindustrie lijkt ons krachtig van opzet te wezen. Wellicht zijn we er over eenige ja ren trotsch op! KUNSTAVOND. MUZIEK EN DANS. Voor den aanvang van den kunstavond, die gisteren in den Stadsschouwburg voor „Geloof en Wetenschap" werd gegeven, deelde de voor zitter, de heer Mr. F. Vorstman mede, dat het aantal leden der vereeniging ondanks de crisis gelijk gebleven was. Dit prachtig resultaat is zeker in de eerste plaats te danken aan de atwisseling, welke het bestuur in de samen stelling der programma's weet te brengen. Be halve aan de wetenschap wordt een steeds grooter plaats aan de kunst ingeruimd. Zoo staan dit seizoen niet alleen 4 tooneelvoor- stellingen op het programma o.a. op 7 Fe bruari van Elektra door de Amsterdamsche Tooneelvereeniging met medewerking van de Utr. Orkestver. maar ook 2 kunstavonden, die aan muziek en dans zijn gewijd. Gisteren was het Xanda Stradowska, die met haar dansgroep het choreographisch ge deelte van het programma verzorgde. Xanda Stradowska, die naar ik meen voor het eerst te Haarlem optrad, is zeer zeker een dans talent. Zij excelleerde wel ver boven haar leer lingen, die in hun dans over het algemeen nog niet boven het schoolsche uitgingen. Het leek mij toe, dat de aanleg van Xanda Stradowska voornamelijk uitgaat naar het groteske. Wat zij bijv. gaf in de Pizzicato Polka van Joh. Strauss was zeer geestig van gebaar en fijn van uitvoering. Vooral de arm- en handbe wegingen waren daarin heel expressief en beeldden de muziek plastisch op hoogst ko mische wijze uit. ilanda Stradowska herinnerde mij in deze gTOteske dans sterk aan Gertrud Leistlkow. Ook in de drie nummers „landerig", „spot tend" en „blij", waren de dansen zeer karak teristiek in de soms bijna drastische bewe gingen. Het waren korte dansschetsen, alle drie even raak en geestig van plastiek en be wegen, mimisch ook getuigend van een fel en sterk beleven van de uitgevoerde dansen. Wie in drie zoo geheel verschillende dansen met zulk een zekerheid telkens onmiddellijk het karakter weet te treffen, moet zeer zeker een kunstenares zijn. De wals van Poulenc viel na de pizzicato polka wat tegen, omdat zij op deze dans te veel geïnspireerd leek en er toch slechts een flauwe afschaduwing van werd. Voortreffelijk was ook het largo van Gret- chaninoff, een dans vol weemoed, breed en mooi van gebaar. Van de door de leerlingen gedanste num mers waren de Frühlingsstimmen van Joh. Strauss verreweg het best. Zij waren het meest „dans", gracieus van bewegen en cho reographisch ook in de figuren vol afwisse ling. „Hij en Zij" op muziek van Joh. Borde wijk—Roepman leek geïnspireerd op de Straat van het Ballet Jooss Het was in deze dans, dat de zin voor het groteske van x'anda Stra dowska ook het meest tot uiting kwam. De overige groepsdansen waren nog niet veel meer dan „pogingen" meer plastiek dan dans, Het was voornamelijk door het optre den van xTanda Stradowska, dat deze dans avond belangrijk werd. Haar succes was dan ook zeer groot, vooral na de Pizzicato Polka, die herhaald moest worden. J. B. SCHUIL. De muziek. D<5 muziek nam op den avond van „Geloof en Wetenschap" een niet minder belangrijke plaats in dan de danskunst. De dansnummers waren, zooals vanzelf spreekt, zonder muzi kale begeleiding niet denkbaar en die bege leiding werd zeer consciëntieus en bevredigend verzorgd door de pianiste Carry de Bruyn. „Frühlingsstimmen" van Joh. Strauss werd vierhandig begeleid. En we hebben bevon den dat in de muziek van Joh. Strauss meer geestigs stak dan in die van Poulenc. wiens gewilde grappigheid mij niet bekoren kon. Maar bovendien was in het kader van de zen avond nog een geheel pianorecital beslo ten, dat gegeven werd door de jonge pianiste Bé Gerrls, en die een vijftiental werken ter vertolking gekozen had. Deze keuze omvatte zeer verschillende gebieden der klavlerlltte- ratuur en vergunde dus een veelzljdigen kijk op het talent der pianiste. In 't begin scheen deze wat last van ner vositeit te hebben: bij de Gavotte uit de En- gelsche Suite in g. kl. t. Het haar geheugen haar een paar maal in den steek: toch red de zij zich handig door de stoornis heen. En dat deze stoornis geen gevolg van ontoerei kende bekwaamheid was. ervoeren we bij de verdere afwikkeling van haar programma, die geheel zonder incidenten verliep. Mej. Gerris bleek een aantal zeer goede pianistische hoedanigheden te bezitten: arm en vingerwerk toonden een aanmerkelijken graad van ontwikkeling; het pedaalgebruik was meestal goed; er was zin voor klankscha- keering waar te nemen. Daarentegen kwamen soms, b.v. in „La fille aux cheveux de lin" van Debussy, rythmische en metrische vrij heden voor, die niet goed te keuren waren. Dat ook wel eens vermoeidheid zich gelden deed en dan tot misslagen of onduidelijkhe den aanleiding gaf, is, het uitgebreide en zware programma in aanmerking genomen, niet te verwonderen. Zeer helder en be- heerscht speelde zij de lastige Toccata uit „Le tombeau de Couperln" van Ravel, Cho pin's Etude op. 25 no. 2, Liszt's 2de Etude de concert en de aardige stukjes van Stierlin- Vallon. Van andere nummers was de voor dracht niet overal gelijk van waarde. Maar toch kan ik zeggen dat ik veel in haar spel zeer gewaardeerd heb en den indruk kreeg, dat zij zich een goede plaats onder de Ne derlandsche pianisten zal kunnen verwer ven Als toegift speelde mej. Gerris een posthume Nocturne van Chopin. K. DE JONG. Filmacteur na vlieger. Korte schets van Harry Piel's leven. Harry Piel viert met Artisten zijn jubileum honderd films te hebben ver vaardigd. Weinigen zullen .weten wat dat wil zeggen: scenario, le zen, spelers uitzoe ken, draaiboek ma ken of contröleeren, opnamen leiden, enz. enz. Bovendien heeft Harry Piel in de meeste films de hoofd rol gespeeld, althans een der rollen en altijd regiseerde hij .de films zelf. Kwamen in zijn rollen gevaarlijke situaties voor, dan ge bruikte hij nimmer een zoogenaamde double, een ander die de halsbrekende toeren voor den acteur uitvoert, doch deed alles zelf. Dit op zichzelf is reeds een prestatie, een ju bileum van beteekenis. Harry Piel is de zoon van een hotelhouder uit Dusseldorp. Aanvankelijk wilde hij vlieger worden- ging naar Parijs en kreeg wat geld om aan de vliegerij te komen. Toen zijn vader stierf had zijn moeder geen geld meer over voor de ge vaarlijke liefhebberij van haar zoon. Door toevallige omstandigheden kwam hij nogal eens in aanraking met filmmenschen, bezocht er ook wel de studio's en maakte op en aanmerkingen, die toch niet werden ge waardeerd, laat staan geaccepteerd. Zoo ging het niet alleen in Parijs, maar ook elders. Totdat hij van bevriende zijde eenig geld kreeg om zelf wat te beginnen. Dit geld heeft geluk gebracht want de eene film na de an dore kwam tot stand. Nu is de honderdste film gereed. Harry Piel's eigen schepping, zooals in den loop der jaren zoo vaak hot geval is geweest en waar door hij in de filmwereld een zeer aparte plaats inneemt. B. Drukker. 1.20 B. W. Wierink: Het schilderij van de maand. 1.40 Gram.pl. 2.00 Boekbespre king Dr. P. H. Ritter Jr. 2.30 AVRO-Strijk- orkest olv. A. v. Raalte. 3.30 Pianorecital Henr. Bosmans. 4.00 Mannenkoor „Orpheus", olv. W. F. Kools. 4.20 AVRO-Declbels olv. Eddy Meenk. 4.45 Sportnieuws. Gram.pl. 5.00 Orvitropia olv. J. v. d. Horst. 5.30 Voetbalpraatje. 5.50 Sportnieuws. 6.00 Gram.pl. 6.30 Fragm. „Bjerg Elvind en zijn vrouw", spel van Sigurjonsson, mmv. het VARA-tooneel. 7.00 De Flierefluiters olv. E. Walls, mmv. LLsette Stevens, B. v. Don gen en I. Rossican. 8.00 Berichten. 8.15 Gra- mofoonmuziek. 9.00 Radio-Journaal. 9.15 Het Hollandsch Vocaal Kwartet en het Omroep orkest olv. N. Treep. 9.55 Clinge Doorenbos in zijn repertoire. 10.10 Orgelspel Pierre Palia. 10 30 Verslag schaakmatch Euwe—Aljechin. 10.35 „Wie z'n hoed is dat", herh. v. d. Prijs vraag van Koos Koen. 11.00 Berichten. 11.10 Gram.pl. 11.1512.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. DROITWICH, 1500 M. 50—10.25 Kerkdienst. 11.20—12.35 Kerk dienst uit Wales. 12.50 BBC-Miiitair Orkest olv O.DonnelI mmv. D. Richards (tenor). 1.35 Het Crook kwintet. 2 20 BBC-Northern Orkest olv. Montgomery mmv. M. Turtle (zang). 3.20 Het BridgewaterKwintet, mmv. W. Davis zang). 4.20 Gram.pl. 4.50 Kinder-Kerkdienst. 5.20 Causerie. 5.40 Gram.pl. 5.50 „The tragedy of Macbeth", spel van Shakespeare, bew. Crcs- well. 750 Viooirecltal Z. Francescatti. 8.15 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9 10 Berichten. 9.20 A. Sandler's orkest mmv. so listen. 10.50 Epiloog. RADIO PARIS. 1648 M. 7.20, 8.20 en 11.20 Gram.pl. 12.25 dito. 12.35 Orkestconcert olv. Letombe. 2.35 Zang. 4.20 Radiotoonee!. 5.20 Pascal-orkest. 7.55 Granr.pl. 8 20 Zang. 9.05 „La vraie Carmen", spel van Laparcerie-Richepin. 11.1012.35 Dansmu ziek. KALUNDBORG, 1261 M. 11.2012 20 A. Albech's Blaasorkest. 1 50 2 15 Granr.pl. 2.45—4.20 Symphonieconcert olv. Reesen. 7.20 Trioconcert. 7.50 Hoorspel. 8 05 Gram pl. 8 20 Reportage. 9 10 Omroeporkest oiv. Gröndahl. 10.1011.50 Dansmuziek. KEULEN. 456 M. 5.20 Havenconcert. 5.50 Kwartetconcert. 9.50 Pianorecital. 10 30 Koorzang. 11.20 Orkestcon cert. 1.25 Mandollneconccrt. 3.20 Omroep orkest en solisten. 5.50 Omroepkleinorkest, en solisten. 7.20 Omroepkoor olv. Breuer. 8.20 Uit München: Omroeporkest olv. Reznicek. 9.50 11.20 Dansmuziek. ROME, 421 M. 8.10 Symphonieconcert. 9.20 Radlotooneel. 9.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 M. 10.20 Gram.pl. 11.20 M. Alexys' orkest. 12.20 Omroeporkest olv. Doullez. 1.30 Orgelconcert. 1.50 Gram.pl. 5.20 Salonorkest olv. Walpot 6 20 Quatre-mains-concert 6.50 Salonorkest. 7.35 Zang. 6.20 „Rheingold", opera van Wagner. I. d. pauze: Hoorspel en Gram.pl. 11.2012.20 Gram.pl. iiiiiiuilll"lliiiui[ii,niiiiHiiuu11,ï1l|,1iinniinimui!UHiilflWU ZONDAG 13 OCTOBER 1935. HILVERSUM I, 1875 M. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.45— 12.00 KRO. 8.30 Morgenwijding olv. Dr. Th. L. W. v. Ravesteyn, mmv. een Zusterkoor. 9.30 Gram. pl. 10.25 Hoogmis. 11.45 Gram.pl. 12.30 Orkest- concert en Gram.pl. 2.00 Cursus. 2.30 Oram.pl. 3.00 Feestvergadering. 4.45 Gram.pl. 5.00 Da meskoor olv. Dames Frank. mmv. J. C. v. Wes tering Jr. (orgel). 6.00 Kerkd. u. d. Geref. Kerk (H.V.) Parkkerk te A'dam. Voorg.: Dr. J. G. Geelkerken. Orgel; J. C. v. Westering Jr. Hier na gewijde muziek. 7.45 Sport. 7.50 Gram.pl. 8.00 Berichten. 8.05—12.00 Gevar. programma. (Om ca. 10.30 Berichten). HILVERSUM II. 301 M. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5,00 VARA. 8.00 AVRO. 8.55 Orgelspel J. Jong. 9.00 Voetbalnieuws. 9.05 Tuinbouwpraatje S. S. Lantlnga. 930 Or gelspel J. Jong. 9.45 A. Pleysier: Van .staat en maatschappij. 10.00 Zondagsschoolhalfuur. 10.30 Rep. u d. Ned. Herv. Kerk, Londen. 10.45 Kerkd. u. d. Ned. Herv. Kerk, Londen. Voorg.: Ds. J. v. Dorp. 12 00 Uurslag en klokkenspel v. d. Stadhuistoren, te Zierikzee. 12.01 Filmpraat je L. J. Jordaan. 12.30 De Octophonikers olv. DOOR KAREL DE JONG Bij het lezen van het Zondagprogramma van Leipzig zal de opmerkzaamheid van menigeen wel getroffen worden door den naam van een vrij onbekend en ongebruikelijk instrument, nl. de „viololta". Dit instrument, heeft in het begin van het laatste decennium der vorige eeuw voor het eerst van zich doen spreken. Het is een soort van groote altviool, volgens een nieuw systeem geconstrueerd door den te Dresden woonachtigen Dr. Alfred Stelzner. De snaren er van zijn een octaaf lager gestemd dan die van de viool, dus een kwart lager dan die der altviool. De bedoeling was dus om den grooten afstand tusschen altviool en violon cello één octaaf te overbruggen. Dr. Stelzner, die later zelf als operacomponist voor den dag kwam, construeerde behalve de „vio- iotta" ook nog een groot soort van violoncello, een instrument, dat hij „cellone" doopte. Men ziet tot welk een dwaasheden zulk een nomen clatuur aanleiding geeft: van het woord „vio la" maakte men door een verkleiningsuitgang „violino", door een vergrootlngsuitgang „vio- lone". Met dit laatste woord, de „groote viool", werd dan of wordt nog wel de contrabas bedoeld. Van „violone" maakte men door een verkleiningsuitgang ..violoncello", welk woord dus „kleine groote viool" beteekent, en dat vaak tot het eigenlijk nietszeggende cello" afgekort wordt. Daarvan heeft Dr. Stelzner nu weer door den vergrootlngsuitgang „one" het woord „cellone" gefabriceerd, dat als afkor ting van „violoncel".one" dus als „groote kleine groote viool" vertaald zou moeten worden. Nu ontbreekt het er nog maar aan dat er een uit vinder met een violoncellonino aan komt zet ten! Om op de violotta en de prijsvragen te rug te komen: de historie vermeldt, dat meer dere componisten er werken voor schreven en tot die componisten behoort dan Dr. Felix Draeseke, over wien ik in mijn vorige bespre king een en ander memoreerde, en die meer dere strijkkwintetten geschreven heeft, waar in de tweede alt door de violotta vervangen is. Intusschen schijnt dit instrument niet aan de verwachtingen beantwoord te hebben; het is onpractisch in de behandeling en de toon schijnt dof en weinig volumineus te zijn. De uitvoering van Draeseke's kwintet houdt na tuurlijk verband met de Draeseke-herdenking. Onderwijl gaan de St. Saëns-herdenkingen overal voort, talloozen malen wordt het 2de Pianoconcert, worden de poèmes symphoni- ques en andere algemeen bekende werken ge speeld. Eigenlijk is het jammer dat men ln 't algemeen weer Juist die werken gekozen heeft, die ook zonder herdenkerlgheden geregeld op de programma's voorkomen. Zoo viert men Dinsdag in Hilversum II den meester door zijn Eerste Celloconcert, wellicht het meest ge speelde van de heele betreffende litteratuur en dit zeker niet ten onrechte, maar men zou willen vragen: als er een „Eerste" concert ls, moet men ook verwachten dat er minstens nog een „Tweede" is en als dat zoo is, waar om dan niemand het eens onderneemt om daarmee aan te komen. Het Tweede Pianocon cert gaat Maandagavond uit Beromunster en uit Motala onmiddellijk na elkaar, maar waar om hoort men nooit het Eerste en het Derde? Men zou meer kunnen vragen, b.v. waarom zendt Hilversum I Zondag alleen de finale der c min.-Symphonie uit. een volkomen cyclisch gebouwd, nagenoeg uitsluitend uit één motief ontwikkeld werk. welks finale toch pas haar volle bekronende en afsluitende beteekenis krijgt als ook het voorafgaande uitgevoerd is? Veel aardiger is het eens te kunnen luisteren naar een weinig bekend werk als de Hobo sonate op. 166, de eerste van een trits, waarin behalve de hobo ook de clarinet en de fagot tot duetteerende medewerking geroepen wer den en die de componist anderhalf Jaar vóór zijn overlijden, dus op 85-jarigen leeftijd KONINGSTRAAT 27, TELEF. 14609 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR (Adv. Ingez. Med.) schreef. Hilversum II zal die sonate Maandag uitzenden en geeft daarvóór een uitzending „Nieuwe klanken van eigen bodem", die ons uit een nationaal oogpunt interesseeren kan. Van den Sigtenhorst Meyer ls niet een der krachtigste figuren onder de Nederlandsche componisten, zoomin wat de vormgeving als wat den aard der gedachten betreft. Wat ik tot dusver van hem heb leeren kennen doet min of meer impressionistisch aan en dit ka rakter schijnt ook aan zijn Vioolsonate eigen te zijn, waarvan het derde hoofddeel nog als het meest krachtige en geslotene beschouwd wordt. Cyclisch is de bouw zijner sonate, in tegenstelling met b.v. de sonates van Debussy, niet te noemen. Het Septet op. 65 van Saint-Saëns, dat Woensdag door Parijs P.T.T. uitgezonden wordt, Ls een curiosum door de Instrumentale samenstelling: plano, twee violen, alt, cello, contrabas en trompet. De geschiedenis van het ontstaan van dat septet is op zich zelf ook nog al curieus. Er bestond sinds 1867 te Parijs een kamermuziekvereeniglng, die „De Trompet" heette. Bij de uitvoeringen dier vereeniging hadden Saint-Saëns en andere celebrlteiten vaak hun medewerking verleend, maar hoe vaak de stichter er van, Emlle Lemoine, St. Sacns ook verzocht had voor de vereeniging een stuk met trompet te componeeren, St. Saëns had steeds geweigerd. „Ik zal voor U desnoods een concert voor 25 gitaren maken, en om dat uit te voeren, zult ge Castilië en Andalusië moeten ontvolken, maar met trom pet, dat is me onmogelijk. En ziet, op Drie koningendag van het jaar 1880 zaten op het podium zeven uitvoerders, waaronder St. Saëns zelf en de trompettist Teste, en die speelden samen een „Préambule" door St. Saëns gecomponeerd. Nog binnen het Jaar was deze Préambule gecompleteerd tot een „Sep- I tuor" door bijvoeging van een Menuet, een 1 intermezzo en een Gavotte en den 28en De cember werd het uitgevoerd. Het werk is aan i Emile Lemoine opgedragen en behoort nu wel niet tot de sterkste of meest verheven werken j van St. Saëns, maar toont toch dat het mo gelijk was met goed succes ook de trompet ln I een kamermuzickensemble te laten meewerken. MAANDAG 14 OCTOBER. HILVERSUM 1875 M. N.C.R.V.-utt zending, 8.Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. J. Gos ling a11.— Chr. Lectuur. 11.30—12.— en 12.15 Gram.pl. 12.30 Orgelconcert J. Zwart 2.— Voor de scholen. 2.35 Causerie A. J. Herwig 3.153.45 Knipcursus. 4.Bijbellezing. Ds. J. Jongeleen m.m.v. sopraan en orgel. 5.Het Hollandsch Barpkwartet. 6.30 Vragenuur. 8. Berichten. 8.05 Dubbelmannenkwartet Kunst naar Kracht, ol.v. L. W. Visscher m.m.v. M. E. Bouwmeester orgel). 9 Ds. N. H Kuipèri: Moedig als een leeuw. 9.30 Kamer-orkest Ars Nova et Antiqua o.l.v. Fr. Gailiard. (Om. 10.05 Berichten en Gram.pl.) 11.0011.30 Granio- foonmuziek. HILVERSUM, 301 M. Algemeen programma verzorgd door de VJUR.A. 8.Gram.pl. en plano-recital J. Jong. 9. Gram.pl. 10.— Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie door F. Nienhuys. 10.35 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horstt. 11.Vervolg declamatie 11.20 Vervolg concert 12.Gram.pl. 12.15 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steeyn. 1.— Gram. platen. 1.151.45 De Flierefluiters o.l.v. E, Walls. 2.Gram.pl. 2.30 Cor Steyn (orgel) en B. van Dongen (zang). 3.Voor de vrouw 3.304.00 Trio Favoriet. 4.05 Vervolg Trio concert.. 4,30 Kinderuurtje. 5.Vara-orkest o.l.v. H. de Groot en Gram.pl. 6.30 Muzikale causerie P. Tlggers. 7.10 Tooneelpraatje C. Veth. 7,30 R. van Santen (tenor). J. de Clercq (viool) en B. v. d. Sigtenhorst Meyer (piano) 8.Herh. S.O.S.-Berichten. 8.03 Nieuwsberich ten. 8.10 Rosa Spier (harp) en B. Blez (hobo). 8.40 Zang door Flora Collins (sopraan). 9. „Stadsidylle", spel van H. v. Gestel. M.m.v. S. Sipos (cymbaal). 9.45 „Hij. zij en het ei", spel van Berger. M.m.v. het Vara-tooneel. 10.00 Saxofoonrecital Coleman Hawkins. 10.30 De Notekrakers o.l.v. D. Wins. 11.12.00 Grampl. en pianosoli door Johan Jong. DROITWICII. 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 11.05 Causerie 11.20 Gram.pl. 11.50 Voor de scholen. 12.05 Het Schotsche Studio-orkest. 1.05 Gram.pl. I.50 Orgelconcert C. T. Trevor. 22.20 Berich ten. 2.25 Voor de scholen 12.05 Het Schotsche Studio-orkest. 1.05 Gram.pl. 3.20 Gram.pl. 3.55 Duitsche les. 4.20 M. Chavivl (cello en Fr. Reizenstein (piano». 4.50 Orkestconcert o.l.v. Roulston M.m.v. R. Green (liedjes) 5.35 Eugene Pini's Tango-orkest. 6.20 Berichten 6.50 Orgelconcert C. H. Trevor. 7.10, 7.30 en 7.50 Lezingen. 8.20 „The Shepherds of the Delectable Mountains" met muziek van V. Williams. 8.50 „Songs from the Shows", revue-programma. 9.50 Berichten. 10.20 T. Makushina (sopraan) en het Londensche Strijktrio. 11.3512.20 Jack Payne en zijn- Band. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 12.35 Orkestconcert o.l.v. Touche. 8.20 Literair-muzikaal program ma. 9.05 Kamermuziek o.l.v. Rhené-Baton. II.1012,35 Dansmuziek, KALUNDBORG 1261 M. 11.201,29 Strijkorkest o.l.v. Andersen. 2.50—4.50 Omroeporkest o.l.v. Gröndahl. 7.50 Fransche muziek o.l.v. Reesen. 9.05 Zang en voordracht. 9.55 Kamermuziek, 10.2511.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Orkestconcert. 10.05 Blaasconcert, 11.20 Symphonïe-orkest. 1.35 Schrammelconcert. 3.30 Zang. 4.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leo Eysoldt. 6.30 Dansmuziek, uit Hamburg. 7.30 Concert. 9.20 .Der Funkspiegel", gevar. programma. 9.40 Omroeporkest o.l.v. Kühn. 10.20-11.20 Orkestconcert. ROME. 421 M. 8.10 .Eva" operette van Lehar. Leiding: C. Lombardo. DEUTSCIILANDSENDER. 1571 M. 7.30 „Wir winden Euch den Emiekranz", landelijk programma. 8.20 „Wenn die Blatter fallen" gevar. programma. 9.20 Berichten. 9.50 Concert. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Populair concert uit Breslau.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 17