Groot offensief der Abessyniërs in voorbereiding Tijdrekening. Uit Abessynië. Het Belaugtiikste 53e Jaargang No. 16044 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 12 October 1935 HAARLI Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. EM S DA UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. GBLAD Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72$4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim 75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. HAARLEM, 12 October. Herstel van een Koninkrijk. Het herstel van het Grieksche koninkrijk is bezig zich te voltrekken. De 45-jarige ex- koning George H zal straks opnieuw den troon bestijgen, dien hij indertijd verloor. George n zal dat wel met gemengde ge voelens doen. Hij heeft geëischt dat een ple bisciet zich vóór zijn terugkeer zou uitspre ken, en dat moet nog gebeuren. Maar het resultaat is al bij voorbaat verzekerd, want de militaire clan heeft voor alle zekerheid de regeering maar vast weggewerkt, de mo narchie uitgeroepen en generaal Kondylis tot regent benoemd. Het plebisciet, dat on der de regeering-Tsaldaris een vrije uit spraak vóór de monarchie had kunnen op leveren, komt nu eigenlijk achter de feiten aan. Het moet alleen bevestigen wat al ge schied is, en zal den indruk wekken dat het niet in vrijheid gehouden wordt. Een zuiver beeld kan het ook eigenlijk niet meer geven, want velen zullen zeggen: nou ja. de zaak is toch al beslist. En bij de republikeinsche minderheid in het land zal het een wrok nalaten, die wellicht later bij een vol gende omwenteling zijn invloed zal doen gelden. Zoodat koning George II zijn wensch feitelijk niet vervuld ziet. Alleen maar in sdhijn. Deze Grieksche koninklijke familie ziet wel een zonderlinge, stormachtige carrière voor zich weggelegd. Het is een historie die men met een gemoedelijke term als „troon-op, troon-af" zou kunnen aanduiden. Na de lang durige regeering van George I is het misge gaan. Zijn zoon Konstantijn II heeft twee maal den troon beklommen en hem beide malen verspeeld, inmiddels heeft Konstantijn's zoon Alexander nog drie jaar geregeerd (hij stierf op zeer ongebruikelijke wijze, n.l. ten gevolge van een apenbeet) en George n ver loor bij de eerste poging zijn troon al bin nen een jaar. Nu zal hij binnenkort terug- keeren, ingehaald door een regeering onder leiding van een generaal Kondylis. die bijna zijn heele leven republikein is geweest en zijn vader, Konstantijn, fel heeft bestreden. Zeker zal George II zich afvragen, als hij door dit gezelschap ontvangen wordt: voor hoe lang? En zijn beide zusters en zijn broer prins Paul. thans alle drie in Florence ver toe vend, die blijkbaar ook naar Athene zullen terugkeeren, kunnen zich evenmin al te zeker van hun zaak gevoelen. Prins Paul zou kunnen denken: kom ik misschien ook nog een paar maal aan de beurt? Wel zal deze prins als troonopvolger wor den beschouwd, want George II, wiens huwe lijk met prinses Elisabeth van Roemenië is ontbonden, is kinderloos. De kans op een tweede huwelijk van dezen terugkeerenden koning-zonder-koningin zal wel spoedig aan de orde worden gesteld. Weinig volken zijn sinds 1914 zoo met hun regeeringsvorm aan het tobben geraakt als de moderne Grieken. De vorige eeuw kende „Ma rianne" als een grillige symbolische schoone. de 20ste ziet haar door Griekenland minstens geëvenaard. Terwijl in Frankrijk de Derde Republiek het tenslotte tot een stabiliteit ge bracht heeft, die na zeventig levensjaren nog geenszins aantastbaar schijnt, heeft Grieken land in verscheidene republikeinsche perioden niet kunnen bewijzen dat het zichzelf kan regeeren zonder koningschap. Buitenlandse he kenners van het Grieksche volk schijnen het er thans over eens te zijn, dat alleen de monarchie het rust kan waar borgen. De partijenstrijd zal evenwel alleen getemd kunnen worden door de persoonlijk heid van een ikraöhtigen en zeer geresipec- teerden en populairen koning. Of George II daartoe de eigenschappen bezit heeft zijn korte vorige bewind niet kunnen bewijzen. Hij kreeg den tijd en de kans niet. Vermoe delijk weet hij zelf ook niet of hij de kwali teiten heeft om dezen heksenketel tot rust te brengen. Maar hij is op den leeftijd waar op de man het beste werk zijns levens be hoort te presteeren, en hij krijgt zijn Groote Kans. Het lijkt een zware onderneming. R. P. Nederlandsch-Indië en de sancties. Export naar Italië van geen beteekenis. BATAVIA. 12 October (Aneta). Aneta in formeerde in verband met de huidige si- tautie naar den export van Nederlandsch- Indië naar Italië en vernam, dat deze thans vrijwel stilstaat, zoodat een eventueele toe passing van economische sancties geen ver andering in den bestaanden toestand zal veroorzaken. 100.000 man aan het noordelijke front bijeen. ADDIS ABEBA, 12 Oct. (A. N. P.) In Abessynischc kringen verluidt, dat de legeraanvoerders Ras Seyoem, Ras Kassa en Roechi zich hebben ver- eenigd en met hun macht van 100.000 een tegenoffensief voorbereiden aan het noordelijk front. (Het Italiaansche bericht, dat Ras Kassa overgeloopen is zou dus onjuist zijn. Red.) De bewegingen der Italiaansche strijd krachten hebben ten doel de insluiting van Adoea. De botsing met de Italiaansche troepen zal waarschijnlijk geschieden aan den boven loop van de Mareb. Ook aan het Oostelijke front zouden de Abessyniërs aanvallen voor bereiden. De activiteit der Italiaansche vlie gers, die tot uiting komt in bomaanvallen en machinegeweervuur is vooral aan het Zuidelijk front toegenomen. Volgens de Abessynische mededeelingen is het resultaat echter gering. De negus zal voorloopig te Addis Abeba blij ven. De minister van oorlog daarentegen heeft zijn* hoofdkwartier te Dessie opgeslagen. Italiaansche legatieledenj Zondag uit Addis Abeba. ADDIS ABEBA. 12 Oct. (Havas) De corres pondent van Havas meldt, dat het personeel van de Italiaansche legatie Zondagochtend het land zal verlaten, doch dat de gezant in de voorstad Bisjoktoe zal wachten op de aan komst van den laatsten consul uit Makale. Volgens de internationale wet vervalt de ex- territoriteit der legatie morgen om elf uur De Abessynische regeering zal echter uit be leefdheid de wet niet toepassen. Na het vertrek van het personeel zal de le gatie onderhouden worden door eenige oude bedienden en onder bescherming komen van den Belgischen gezant. De andere legaties zijn nog steeds druk bezig met de bescherming der gebouwen tegen luchtaanvallen. Voor het verleenen van onderdak aan de onderdanen worden schuilplaatsen gebouwd. Daar de Grieksche gezant niet over voldoende ruimte beschikt heeft hij een terrein aangekocht tus- schen de Belgische en Britsche legatie. De Fransche legatie liet een tunnel van 150 me ter lengte op 17 meter diepte in een rots uit houwen, waarin plaats is voor 300 personen. Beschermingsmaatregelen der andere legaties. Voor elke legatie is een persoon aangewezen, die moet waarschuwen zoodra er gevaar dreigt in verband waarmede drie districten zijn ge vormd. In het eerste liggen de Britsche. Duit- sche, Belgische en Turkscbe legatie, in het tweede o.a. de Fransche en in het derde de Amerikaansche. Ook voor de buitenlanders is de stad in districten verdeeld. Zullen de Italianen of de Abessy niërs den spoorweg bezetten? DZJIBOETI, 12 Oct. (Reuter). In Fran sche kringen wordt verklaard dat de Zuide lijke Italiaansche troepen minstens vijftig mijl van Harar zijn verwijderd en wanneer zij te Harar zullen zijn aangekomen zullen trachten den spoorweg te bereiken. Indien de Italianen den spoorweg afsnijden zullen zij hem. naar men gelooft, om de Fransche belangen te eer biedigen van Dzjiboeti naar Diredaoea vrij laten. Men acht het evenwel waarschijnlijk, dat de Abessyniërs de eerste zullen zijn om den spoorweg af te snijden en dit dan zullen doen nabij Awasj, waar over een nauwe bergengte een spoorbrug ligt. De Abessyniërs hebben te Makale sterke punten bezet. De Italianen wachten hier echter een gunstig oogenblik af. De opmarsch van het Italiaansche leger dat de vlakte van Aoesa heeft bezet wordt belemmerd (dit. geven zelfs de Italianen toe), doordat de Abessyniërs alvorens zij vertrokken het water in alle putten ondrinkbaar hebben gemaakt. Uitgeputte Abessyniërs gevangen genomen? ASMARA, 12 Oct. (Reuter). Volgens een radiobericht van den oorlogscorrespondent van het D.N.B. zijn na de gevechten om Amha Aughur driehonderd Abessyniërs door de Ita liaansche troepen gevangen genomen. Deze Abessyniërs, die van hun troep waren afge sneden hadden in vijf dagen niet gegeten. Zij waren zoo uitgeput, dat zij nog niet achter het front gebracht konden worden. Italiaansche colonnes trekken zich DZJIBOETI, 12 Oct. (Reuter). Volgens een bericht uit Italiaansche bron rukken arie Ita liaansche colonnes gestadig op met de bedoe ling zich op de Midden-Abessynische hoog vlakte bij elkaar te voegen. Europeesche ambtenaren zijn van meening, dat de spoor weg afgesneden en Addis Abeba in de nabije toekomst zal worden geïsoleerd. ASMARA, 12 October (Reuter). De Italia- verklaren behalve "de wapens en machinege weren, die Koeksa en Tagame hebben mee gebracht nog 50.000 patronen van het laat ste model van Belgisch fabrikaat te hebben buit gemaakt. DE HAVILLANDS PER BOOT VERDER. KOEPANG, 12 October 'Aneta) De Havil- land-vliegtuigen voor de karteering van Nieuw- Guinea, die gisteren op weg naar Serang door het slechte weer moesten terugkeeren. zijn hedenmorgen om zeven uur naar Makassar vertrokken, waar zij om 10.30 uur arriveerden. Met het oog op de klimatologische omstandig heden werd besloten slechts tot Makassar te vliegen, waarna de vliegtuigen per boot naar i Babo zullen worden vervoerd. H. O. V. vraagt verhooging van gemeentesubsidie. Andere toelagen zijn hiervan ook afhankelijk. Het bestuur van de H. O. V. heeft aan den gemeenteraad een request gezonden van den volgenden inhoud: „Het bestuur van de Haarlemsche Orkest Vereeniging verzoekt uw col lege het subsidie aan zijn orkest voor 1936 met f 10.000 te verhoogen en te brengen op f 25.000." In de toelichting op dit request wordt ge zegd „Daar bij de bespreking over de Haarlem sche Orkest. Vereeniging bij herhaling geble ken is dat het voortbestaan van het orkest ook door den gemeenteraad op prijs wordt gesteld en gevoeld wordt als een dringend cul tureel belang, meenen wij nogmaals bij uw college te mogen aandringen op een ver hooging van het' subsidie en dit des te meer nu ook de burgerij van Haarlem een blijven de belangstelling toont hetgeen o.a. ten dui delijkste is gebleken uit het zeer talrijke be zoek op de dezen zomer gehouden volkscon certen. Tot voor eenige jaren gaf de gemeente Haarlem f 30.000 subsidie, terwijl de provin cie en het Rijk hier nog f 10.000 aan toevoeg den. Hoewel wij inzien dat op een dergelijk bedrag in deze crisis-periode niet te rekenen valt, meenen wij toch dat het nu verstrekte subsidie hier verder van afwijkt dan naar billijkheid en noodzakelijkheid verwacht kon v/orden. Door deze abnormaal lage subsidie gedwon gen hebben wij het bekende zeven maanden plan ingevoerd en de salarieering over deze zeven maanden moeten terug brengen op 75 pet. Dit brengt automatisch met zich mee dat daardoor gedurende vijf maanden een gedeelte der orkestleden op ..steuntrekken" aangewezen wordt. Dit is geen gezonde toe stand en geen basis waar op den duur op voortgebouwd kan worden. Wij moeten hier nog aan toevoegen dat deze geringe steun van gemeentewege weer automatisch een geringere steun van de provincie met zich brengt en dat de halveering van het rijks subsidie, dat gedurende het laastste seizoen teruggebracht werd tot f 2500, naar ons of ficieel door den minister medegedeeld werd ook zijn grond vindt in de halveering van het gemeente-subsidie. Bovendien is deze rijkssubsidie dan weer de basis van de verdeeling der opbrengst van de z.g. „Zomerpostzegels" en van de steun- actie voor Nederlandsche orkesten, uitgaande van de vereeniging „Kunst aan allen" te Am sterdam. enz., zoodat de Haarlemsche Orkest Vereeniging zich door de in verhouding tot andere gemeenten toch wel inderdaad be schamend geringe gemeentesubsidie met een WONINGBOUW RAMPLAAN - ELSWOUTLAAN m.|z. centr. verw., vanaf f 4600.- RiNKEMA - ROOSDORP Inl. o. h. werk, ook Stuyvesantplein 4 (Adv. ingez. Med.) (De Eerste Kamer heeft met groote meerderheid het voorstel tot invoering van den Midden Europeeschcn tijd verworpen). 't Is vele maanden reeds geleden, Dat men voor 't eerst de kreet vernam: Geeft ons een beetren tijd dan heden! Waarop dit in de Kamer kwam. De Tweede Kamer, wars van dralen, Nam zonder omslag het besluit: De tijd is lang geen ideale. Hij is een last en moet eruit. Het Midden-Europeesch principe Vond de Minister voor ons land Na rijp beraad het beter type, En 't parlement at uit zijn hand. Toen hebben wij een reeks van maanden, Niets meer van dit probleem gehoord, Zoodat wij 't al gestorven waanden, In de geboorte droef gesmoord. Daar spreken plots de senatoren, Bij machtig meerderheidsbesluit, Er dezer dagen plompverloren, Een krachtig veto over uit. Dit voorval wekte in de natie. Die zich aan andre zorgen wijdt. Om 't zacht te zeggen, geen sensatie, Wij hebben toch per slot den tijd. De zaak kan nu wel weer betijen. Wat mij betreft is er geen spoed. Ik vraag mij weieens tusschenbeien, Waarom men 't ooit verandren moet. Maar bij een tijdreekning als deze. Zeg ik met nadruk toch één ding. Een kind des t ij d s wil ik wel wezen, Maar niet kind van de rekening. P. GASUS. zeer klein percentage moet tevreden stellen. Daarom meenen wij, zelfs in deze moeilijke tijden, geen onbillijkheid te begaan om deze subsidie-verhooging te vragen. Wij vertrouwen dan ook dat het college van burgemeester en wethouders en de gemeen teraad van Haarlem aan de regeering van haar zijde een bewijs zal leveren van haar vaak geformuleerde belangstelling voor de Haarlemsche Orkest Vereeniging en alles wat binnen haar mogelijkheid ligt zal doen om het orkest, nu de bestaansmogelijkheid bij behoorlijke subsidieering gebleken is, te be houden. Bij toestaan van ons verzoek zal tevens bereikt worden dat het zeven maanden-plan zal kunnen worden uitgebreid tot een werk plan van negen a tien maanden, hetgeen toch zonder twijfel als een groot voordeel zal moe ten worden beschouwd". De broodprijs. Te Haarlem met één cent per acht ons verhoogd. Men deelt ons mede. dat met ingang van a.s. Maandag 14 October wegens de verhoogde meelprijzen de broodprijs te Haarlem met één cent per acht ons verhoogd wordt. ORKAAN VELT EEN RADIOMAST. Tijdens den laatsten hevigen storm is, zooals gemeld, een der 164 M. hooge radiomasten van den West-Deutschen zender Langenberg totaal vernield. VOLKENBOND. De sanctieconferentie heeft ophef fing van het wapenembargo van Abessynië aanbevolen en wapenuit- voer naar Italië verboden. OVERLOOPERS. Volgens Italiaansche berichten zou den de Abessynische bevelhebbers Ras Salassie Koeksa (een zwager van den Negus) en Ras Kassa Araia met hun mannen naar de Italianen zijn overgeloopen. De Abessyniërs maken ook melding van overloopers van inheemschen. EEN NIEUWE AANVAL. De Italianen zouden op het Zuider front een nieuwen aanval voorberei den. GROOT OFFENSIEF. Geruchten over een groot offensief aan het Noorderfront blijven aan houden. HOTEL-REST. „ROYA L". Speciaal ingericht voor FEESTDINERS. (Adv. Ingez. Med.) Vinei weigert Addis Abeba te verlaten. Het wachten is op „geweld"! ADDIS ABEBA, 12 Oct. (Reuter). Naar de speciale correspondent van Havas meldt, weigerde graaf Vinci, die om 8 uur met een specialen trein had moeten vertrekken, om 10 uur nog steeds, de stad te verlaten. Hij wacht tot hij met geweld uit de stad zal worden geleid. De Sanctieconferentie beveelt opheffing aan van het wapenembargo naar Abessynië en verbod van wapenuitvoer naar Italië. pag. 4 In Turkestan heeft een aardbeving vele dooden en gewonden geëischt. pag. 4 Het crediet van f 75 millioen aan den Belgi schen Staat is met maximum een jaar ver lengd. pag. 3 Max Euwc heeft Vrijdagmiddag de vierde partij tegen Aljechin opgegeven. pas- 11 De II. O. V. vraagt verhooging van de gemcen- tesubsidic. pag. 1 Hollywood in den Haag opent haar poorten. pag. 15 Bioscopen. pag. 15 pag. 2 Laatste berichten. pag. 2 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Herstel van een koninkrijk. pag. I Speciale correspondentie: Italianen kampen met groote moeilijkheden. pag. 4 Jan Greshoff: Prijsverhoudingen in België. pag. 7 Een Hondenleven: Hondenvergadering. pag. 3 Financicele Kroniek: Het dure geld. pag. 17 Van onzen Parijschen correspondent: De automobiclsalon te Parijs. pag. 9 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Mislukte Ordening. pag. 9 Van onzen Berlijnschen correspondent: Voed- selschaarschte in Duitschland. pag. 4 Van den Abeelen: De handelsluchtvaart van de toekomst. pag. 14 Dzjé: In de hoofdstad der Balearen. pag. 14 Willy van der Tak: Het buitenlandsclie boek van deze maand. pag 14 Van onzen Berlijnschen correspondent: Het Olympische festijn in voorbereiding. pag. 12 K. de Jong: Radiomuziek der week. pag. 15 J. B. Schuil cn K. de Jong over den Kunst avond van Geloof en Wetenschap. pag. 15 II. v. d. S.: Mijn auto en ik. pag. 13 Moeilijkheden bij de opnamen van Legong. pag. 14 Willy van der Tak: Een Haarlemsche filmac trice. pag. 13 Bekende Haarlemmers: de heer P. S. Hana. pag. 3 Jules Kammcijer: Blijft fit! pag. 13 Wilhelmina Baltinester: II. D. Vertelling: „Avonturen in een witte wereld". pag. 13 Puzzlcrubriek. Pag. 1

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1