DEPOSITO'S DE BILT Uem$a töutkmk BRILLEN VANAF/ 1.50 INCASSO-BANK mm ZATERDAG 12 OCTOBER 1935 H A A R IIg- M'S D A G B E A D De collecte voor het Crisis Comité. Ruim 300 collectanten en 50.000 bloempjes. De straatcollecte voor het Crisis Comité, die heden plaats heeft, wordt begunstigd door mooi herfstweer. Zoodat de collectanten er zijn er ruim 300 hun en haar werk met groote opgewektheid begonnen en de (bereid willige) ..slachtoffers" eveneens met opge wektheid hun gaven in de bussen konden de- poneeren. Wij kregen den indruk dat er flink geofferd werd. Vanmorgen vroeg belegerden natuurlijk al eenige collectrices uit- en ingang van het Sta tion. Vandaar kwamen dan ook de eerste bus sen binnen aan het kantoor van het Crisis Comité in de Lange Begijnestraat. Er waren hedenmorgen 50.000 bloempjes ge distribueerd. Verschillende muziekcorpsen „bewerkten" de stad. De Haarlemsche Harmoniekapel had van 9 tot 1 uur de geheele stad tot haar beschik king. Daar er vanmiddag niet minder dan drie muziekcorpsen zullen medewerken, zijn deze natuurlijk aan grenzen gebonden. Zoo zal de Soaarnebazuin van 35 uur het zuidelijk deel der stad voor haar rekening ne men; Arti et Religioni zal van half drie tot 5 uur in het Noorden van Haarlem concerteeren en de Stafmuziek van de Burgerwacht, even eens van half 3 tot 5 uur in de omgeving van Den Hout. LEZING VOOR DE „MARNIXVEREENI- GING" IN IIAARLEM-NOORD. Dinsdagavond 15 October zal in de Mar- nixschool aan de Van Egmondstraat, de heer E. van Millingen een lezing houden over „Een verblijf bij de Papoea's in Nieuw- Guinea's binnenlanden". De heer Van Mil lingen heeft door een jarenlang verblijf als militair commandant op Nieuw-Guinea zich een groote kennis verworven van de zeden en gewoonten der Papoea's en hij weet op een prettige wijze daarvan te vertollen. Bovendien beschikt hij over talrijke huis houdelijke- en gebruiksartikelen, jacht- en oorlogstropheeën, welke zullen worden ten toongesteld. KANARIEVOGELS HEBBEN POKKEN. In sommige deeien van het land is een epi demie onder kanariepietjes uitgebroken, die reeds duizenden vogellevens heeft gekost. Het „Volk" heeft advies ingewonnen bij den directeur van het Utrechtsche instituut voor parasitaire en infectieziekten, dr. L. de Blieck te Bilthoven. Deze deed de volgende mede- deelingen. Er bestaan drie soorten pokken: kippen- pokken, duivenpokken en kanariepokken; de laatste komen ook bij spreeuwen en musschen voor. Ze worden overgebracht door het con tact van dier op dier en verder door muskieten. De onderzoekingen van den heer A. Bos, verbonden aan het instituut, hebben de over brenging door muggen voor het eerst gecon stateerd en bewezen. Er sterven veel beesten aan deze pokken, die op de pooten en in den bek voorkomen. Men noemt de bekpokken diphterie, niet te verwarren met de men- schelijke diphterie. Als de pokken in den bek komen, eten de vogels niet meer! In het Oosten van het land is de ziekte vrij kwaadaardig. Tegen de kanariepokken bestaan geen goede emulisatiemethoden. Men doet het beste de dieren af te zonderen, ze achter muggengaas te plaatsen en de muggen te dooden. Deze muggen kunnen n.l. maandenlang besmet blij ven rondvliegen. Spuiten met fiit en andere dergelijke middelen is goed. De ziekte komt al vrij lang in ons land voor, maar het is pas kort geleden bekend geworden,' omdat het in stituut eerst geen exemplaren toegezonden kreeg. De menschen noemen deze' pokken vaak wratjes en onderkennen dan den ernst van het geval. Prof. de Blieck beval aan. zich tot het instituut te Utrecht te wenden om inlich tingen en nadere bijzonderheden. Ook zou hij zeer gaarne enkele exemplaren van besmette dieren ontvangen. Exploitatie Haarlemmermeer spoorlijnen. De audiëntie bij den Minister. Wij ontvangen het volgénde communiqué: De Comimissie, bestaande uit de Burge meesters der Gemeenten Aalsmeer, Alphen a. d. Rijn, Haarlemmermeer en Uithoorn, zoomede uit den Dijkgraaf van den Haar- lemmenneerpoider en den secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken heeft, na het on derhoud met de directie der Neder!?ndsche Spoorwegen te Utrecht, op 7 October een bespreking gehad met den Minister van Waterstaat. Bij die gelegenheid is gebleken, dat. al hoewel nog geen definitieve beslissing is ge vallen. omtrent alle onderdeelen der exploi tatie van de Kaarlemmermeerspoorlijnen, toch te vreezen staat, dat de stopzetting van het reizigersvervoer op de meeste lijnen van dit spoorwegnet een feit zal worden. Het goederenvervoer zal echter zooveel mogelijk gehandhaafd blijven. Op de minst rendabele lijnen zal zoowel reizigers- als goederenver voer moeten worden ccgeheven. Uitvoerig lichtte de Minister de Commissie in omtrent de uiterst slechte financieele uit komsten van dit gedeelte van het Neder- landsche Spoorwegnet, de moeilijkheden verbonden aan de eventueele invoering van een nieuwe wijze van tractie en het streven om het tekort op de exploitatie der Neder - landsche Spoorwegen zooveel mogelijk te beperken Bij de gehouden bespreking bleek, dat de eventueele poging om gelden bijeen te bren gen, teneinde het exploitatieverlies te dek ken vermoedelijk geen succes zou kunnen hebben, in verband met den omvang van het bedrag. De Minister verklaarde zich be reid tot het verstrekken van cijfers betref fende het exploitatieverlies op de verschil lende baanvakken, waarvan de staking van den dienst overwogen wordt, opdat de ver schillende instanties zich zullen kunnen be raden in hoeverre overbrugging van het te kort mogelijk is. Voorts zegde de Minister toe t.o.v. enkele wenschen nader bericht aan de Commissie te zullen zenden. Deze betref- het goederenvervoer alleen gehandhaafd zal fen de mogelijkheid om op die lijnen, waar blijven in de goederentreinen ook passagiers te doen vervoeren, de wenschelijkheid om bij verzending van bepaalde goederen, bepaalde personen het recht te geven in de goederen wagens de desbetreffende goederen te be geleiden en om de stopzetting der exploitatie van een bepaakl gedeelte van het net op t.e schorten, totdat de primaire weg door den Haarlemmermeerpolder gereed zal zijn. LAATSTE BERICHTEN ABESSYNISCIIE WAARZEGSTERS VOOR SPELLEN DE ABE5SYNISCHE ZEGE! ADDIS ABEBA, 11 Oct. (Havas> Als gevolg van de bijna algeheele afwezigheid van be richten uit officieele bron en wegens de ver schillende geruchten, die in omloop werden gebracht, was het onmogelijk zich heden avond een juist denkbeeld te vormen van den toestand, die aan de verschillende fron ten heerscht. Zoo werd het gerucht verbreid dat Italië den negus door bemiddeling van Engeland had doen weten, dat Addis Abeba niet zou worden gebombardeerd indien de stad gedemiütairiseerd was. Wegens de onzekere toekomst trekken de waarzegsters, waaraan Abessynië zoo rijk is. steeds meer cliëntèle De meest beroemde onder haar zegt o.a.. dat de oorlog binnen zes maanden zal eindigen en wel op het oogenblik van het weder invallen van het regenseizoen met een Abessynische overwin ning. Sanctiesmaatregel van den Franschen spoorwegarbeiders bond. Vervoer van oorlogsmateriaal moet geweigerd worden. PARIJS, 12 Oct. (Reuter). De Fransche bond van spoorwegarbeiders heeft een re solutie aangenomen, waarbij hij van zijn leden eisoht, dat zij het vervoer van materiaal, dat den duur van den Italiaansch-Abessynischen oorlog zou kunnen verlengen, weigeren. Zou desondanks een dergelijk transport plaats vinden, dan zijn de spoorwegarbei ders verplicht direct hun bond hiervan in kennis te stellen. Verzoenende woorden van Eden. „Italië is Engeland's vriend". LONDEN. 12 October (A.N.P.) Vrijdagavond heeft de Britsche minister Eden een radio rede gehouden over het conflict in Oost- Afrika. Hij sprak van Genève uit en zijn rede werd door de Engelsche zenders verbreid. Eden legde er den nadruk op, dat men tot dusver in Genève geen tijd heeft verkwist. Met het oog op den oorlog in Abessynië moet de actie snel en doelmatig zijn. Engeland, aldus ver klaarde Eden, heeft geen twist met Italië, dat zijn oude en gewaardeerde vriend is. Daarom zal men in Engeland zeer verheugd zijn, als Italië terugkeerde tot den weg van den vrede. Engeland kan zich echter niet onttrekken aa-n de verplichtingen, die het op zich heeft genomen". Nadat Eden nog had gewezen op de col lectieve taak der vijftig regeeringen besloot hij zijn rede met de woorden: „Voor zoover het de Engelsche regeering betreft kan ik verzekeren, dat wij zullen voortgaan zooals wij zijn begonnen". POSTAAL GENOEGEN EN POSTAAL MANNENKOOR GEVEN EEN UITVOERING. Zaterdagavond 19 October geven de Tooneel- vereeniging „Postaal Genoegen" en Haarlem's Postaal Mannenkoor een uitvoering in den Janswegschouwburg. Medewerking wordt ver leend door Haarlem's dansorkest onder leiding van B. J. Stoete. Het koor staat onder leiding van den heer P. M. Germes; ock het Postaal Kinderkoor zal optreden, onder leiding van Truus Ligt- hart. de dirigente. De toon eels tukken die worden opgevoerd zijn een klucht, genaamd Freule Adïnda door Ferd. Koolbereen en een blijspel Een huwe lijksreisdie er niet was, door Jac. Bal lings en Gerard Nielen. PHILIPS RADIOTOESTELLEN (Adv. IngézMed.) Een Nederlandsche Post- meldt: Hoogste barometerstand 771.0 m.M te La Coruna. Laagste barometerstand 727,1 mM. te Andenaes. en voorspelt: Matigen tot krachtigen Westelijken tot Zui delijken wind. Half tot zwaar bewolkt of betrokken. Waarschijnlijk eenigen regen in het Noorden; in het Zuiden weinig of geen regen. Aanvankelijk iets zachter. Uit het Buitenland Meer wind op komst. De kern van het lagedrukgebied over Scan dinavië bewoog zich Noordwaarts, een nieuwe ontwikkelt zich tusschen IJsland en de Far Oer en doet zich reeds over Schotland voelen. Over de Golf van Biscaye vormde zich een maximum. De luchtdrukgradient blijft in Scandinavië nog groot zoodat het langs de Noorsche kust nog hard waait. Tengevolg van de te verwachten barometerdaling ten Noor den van ons land zal de wind ten onzent ook weer toenemen. Langs de Noorsche kust regent het nog. Er ligt een regenfront over het Mid den van Oost-Duitschland, Zwitserland en Zuidoost-Franrijk. Sinds gisteren zijn de tem peraturen over een groot gedeelte van het waarnemingsgebied gedaald. Barometer 763 m.M. 758 m.M. Stand van heden Vorige stand Neiging: Vooruit. Opgaven van: CAREL VAN HUIZEN. Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 12 October: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 10 uur 58 F. 50 F. 56 F. ALLEEN ZIJLSTRAAT 97 OPTICIENS (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 12 October. Bevallen 9 October: J. A. WaltersWaas dorp, d.; A. G. M. SchornagelVerhagen, d.; 10 October: M. K. LoosVer horst, d.; L. Hart—van Leeuwen, d.; H. de Beer—Halder- man, d.; H. M. van Rugge—Collard, d.; 11 October: J. M. M. GeurtzFranken, z. Overleden 10 October :K. E. AdriaanseEn gels, 78 j„ Voorhelmstraat; C. J. Cramer, 75 j., Kleverparkweg; G. BoumanSchrama, 85 j., Hagestraat. PROTOS EfÓcF p.WEEK DAiipgy KL. HOUTSTR. 66 TEL.1H09 (Adv. ingez. Med.) sorteermachine in Engeland Het Nederlandsche leger. Bij de firma A. A. M. Stols, te Maastricht, is verschenen: .„Het Nederlandsche leger. Waar om heeft Nederland een weermacht noodig? Aan welke eischen moet deze voldoen?", door H. A. F. G. van Ermel Scherer. lt.-generaal der artillerie b. d. De schrijver behandelt de strategische po sitie van Nederland en is van oordeel, dat ons land, eenerzijds grenzende aan de zee en an derzijds aan het Europeesche middengebergte en daardoor de groote Eurooeescbe laagvlakte scheidende in een Duitsch en een Fransch ge deelte, in geenen deele in een uithoek ligt, doch op een allerbelangrijkste strategische plaats in West-Europa, mede tengevolge van de ligging van onze kust tegenover Engeland. Besproken worden de mogelijke oorlogsge varen in Europa en de legersterkten der ver schillende staten worden vergeleken. De versterking van de Belgische en Fran sche Oostgrens tot Maaseyck en de met ge ringe macht verdedigbare Duitsche Rijnge bergten tot het Ruhrgebied, maken dat zoowel voor Duitschland als voor Frankrijk een of fensief het voordeeügst voert over ons grond gebied en wel tegen de Belgische en de Fran sche Noordgrens of met omtrekking van het Ruhrgebied in Westohalen. Het spreekt dan vanzelf, aldus de schrijver, dat de eerste groote gevechten op ons gebied zullen worden ge leverd. Om. tegenover al deze voordeelen voor den aanvaller, de nadeelen te stellen, die pre ventief moeten werken, heeft Nederland een doelmatig ingerichte weermacht noodig. In het tweede hoofdstuk wordt de taak van het Nederlandsche leger in verband daermsd- besproken. Ons leger met zijn reservetroepen is dus in staat een der beide partijen met 2 '5 van haar macht te versterken en kan dus een factor van doorslaggevende beteekenis zijn. De conclusie van dit hoofdstuk is dat de taak van ons leger in de eerste nlaats is pre ventieve. werking tegen schending van onze neutraliteit en daarmede tegen een oorlog in West-Europa. In de tweede plaats moet het bü een schending door zijn optreden de nadeelen voor den aanvaller boven de voordeelen doen overwegen. Aan het slot worden de eischen «zesteld. waaraan ons leger moet voldoen. De schrijver acht vooral qualitatieve verbete ring van ons leger noodig. Hij geeft ook een opsomming van de aanvulling aan materieel die ons leger volgens hem behoeft. Wil het leger preventief werken dan moeten thans de noodige maatregelen worden genomen. Voor de materieeluitrusting wil generaal Van Ermel Scherer het bedrag dat thans jaarlijks op de begrooting voorkomt en waardoor we over 20 a 25 jaar gereed zullen zijn. oo korten termijn besteden. Een en ander kan krachtig medewerking voor werkloosheidsvermindering RECHTERWIJSVINGER AFGESNEDEN. Om van den militairen dienst af te komen? De dienstplichtige A. J uit Ossendrecht, die sedert 3 October j.l. in werkelijken dienst te Bergen op Zoom onder de. wapenen is geko men, heeft met een mes een stuk van de wijs vinger van zijn rechterhand afgesneden. Oor spronkelijk gaf hij voor, dat hem een ongeluk was overkomen, doch na een onderzoek, dat op advies van den garnizoens-géneesheer dooi de Marechaussee werd ingesteld, kram aan het licht, dat hij zichzelf opzettelijk verminkt had. Omtrent de motieven, welke J. tot deze daad hadden gebracht, heeft hij zich nog niet uit gelaten. Er wordt verondersteld, dat hij zulks heeft gedaan om zich aan den militairen dienst te onttrekken. BAKKER RAAKTE HET STUUR OVER DE BAKFIETS KWIJT. Een bakker op de bakfiets raakte zijn stuur kwijt op den Kruisweg, toen een wiel in de tramrails raakte. Ter hoogte van de Parklaan zeilde hij den weg over en kwam op het trottoir terecht. Een dame die daar juist liep werd door het gevaarte aangereden en viel op den grond, waardoor zij een bloedende wbnde aan het achterhoofd kreeg en een lichte hersen schudding opliep. De ongevallendienst heeft haar geholpen, waarna zij met een auto naar het St. Elisa beth's Gasthuis is vervoerd. (Van onzen correspondent te Londen). In het nieuwe sorteerkantoor van den post dienst in Brighton is Maandagavond de Ne derlandsche Transorma brieven-sorteer- machine voor het eerst gebruikt. De werkwijze van het kantoor hier, als elders, die in den laten middag het werk het drukst maakt met het sorteeren van de inkomende post, had het uur aangegeven, omstreeks halfzeven, waarop de machine het best kon toonen wat ze ver mocht. De burgemeesters van Brighton en Hove, getooid met hun ambtsketenen en ver gezeld van hun ega's, waren komen kijken. Zij maakten de ronde, van het toetsenbord waar de sorteerder met rustige zelfverzekerd heid 40 brieven per minuut met lichten druk op knoppen en staven naar hun eigen loketten zond naar het paneel dier loketten, waar de brieven zich neervleiden in stapeltjes, elk stapeltje in elk loket voor een van de 325 plaatsen en districten, waarin de postdienst het land voor bestelling verdeelt. De burge meesters waren zeer onder den indruk van hetgeen zij zagen en gaven uitdrukking aan hun bewondering. Zij en wij zagen slechts de helft van het werk dat de Transorma er dien avond zou doen en er volgende avonden zal doen. Toen ze de inkomende post had ge sorteerd begon ze met het schiften van de uitgaande brieven welken den volgenden dag in Brigthon moesten worden besteld. De lo ketten dienen dus voor tweeëerlei doel, de brieven te schiften voor doorzending naai hun bestemmingen in het land en de brieven te schiften voor de ronden der postbestellers in Brighton en Hove. De loketten zijn dan ook voorzien van twee soorten namen, nationale en locale. Daar de Transorma in Nederland wel alge meen bekend zal zijn in Rotterdam zijn er twee in gebruik kan een beschrijving van haar constructie en werking achterwege blij ven. De machine in Brigthon is een verbeterde editie van vorige maaksels. Afgescheiden van haar vermogen de oude sorteermethoden, het plaatsen van de brieven in vakjes met de hand, meer dan zesvoudig te versnellen, maakt ze een einde aan het veel tijd en per soneel vergend her-sorteeren. Op het toetsenbord hier kan de sorteerder 325 nummers aanslaan. Het bord heeft toet sen voor de 9 enkelvoudige cijfers terwijl de lange stangvormige toetsen onder de enkel voudige cijfers tien- en honderdtallen aan geven. De sorteerder moet leeren een naam van een localiteit te verbinden aan elk der cijfers. Het is een eenvoudig hersenproces dat men in eenige weken machtig wordt. Het dienstkantoor in Brigthon h.eft twee Tran- sorma-eenheden, dus met 650 loketten. Ze kunnen per uur 24.000 brieven behandelen in dien zin dat ze voor zoo ver het Brigthon betreft afgedaan zijn. De ploeg die de in komende post bedient is een andere dan die welke de uitgaande post bedient. Ze moeten immers verschillende namen memorlsseeren. Nederlandsche werktuigbouwkunde en vin dingrijkheid vierden triomfen. Hier werkte een machine, die tot het laatste schroefje toe bij Werkspoor was vervaardigd, in een belang rijk Engelsch postkantoor. De Engelsche sorteerders waren in de kunst der bediening onderwezen door Nederlanders. De gansche ingenieuse ingewikkeldheid van dezen reus- achtigen Robot van den postdienst (de machine is 21 M. lang, 3.6 M. breed en 2.5 M. hoog) was in al haar doeltreffendheid geboren in het brein van een Nederlander. Een Neder landsch professor .weer ;had d,e denkbeelden van den uitvinder in de best mogelijke mecha nische bewegingen-en vormen tot uitvoering gebracht. En Nederlandsche ingenieurs ten slotte hadden de machinerie in enkele maan den opgebouwd. Door het geroezemoes van dit drukke sorteerkantoor, op en om de machine, hoorde men gedurende de inauguratie," meer Nederlandsch dan Engelsch spreken. Maar de Engelsche bladen, die vrij alge meen een bespreking aan de voor Engeland nieuwe machine hebben gewijd, hebben angst vallig vermeden den Nederlandsch en oor sprong er van te vermelden. De vormenleer van het economisch nationalisme schijnt dit voor te schrijven. Trouwens het Technisch Kantoor Marchand-Andriessen N.V. acht het zeker niet noodig dat op het Nederlandsch karakter van de uitvinding nadruk wordt ge legd nu het in delicate onderhandelingen is met de Britten over den verkoop van het ver- vaardigingsrecht in Engeland. Het Engelsch postbestuur heeft nJ. ondubbelzinnig te ken nen gegeven dat eventueele nog te volgen Transorma's in Engeland moeten worden ge maakt. Onder de Nederlanders, die Maandagavond bij de inwijding van de machine te Brighton tegenwoordig waren bevonden zich de heeren J. J. M. L. Marchant, de uitvinder, directeur van dé genoemde venootschap en oud-hoofd ambtenaar van de Nederlandsche Posterijen; Professor Andriessen. hoogleeraar in werktuig bouwkunde aan de Technische Hoogeschool te Delft, die de machine heeft ontworpen, F. van Marle Ir., mede-directeur der Vennoot schap. Mr. C. Ch. Geyl, commissaris der Ven nootschap, Mr. Ch. E. Jacobs, buitenlandsch juridisch adviseur, de chef-teekenaar J. de Boer en F. den Hartog die de machine hebben gemonteerd. Ir. W. Friedhoff. die Werkspoor en Transorma in Engeland vertegenwoordigt, een geboren Nederlander maar thans van Britsche nationaliteit, maakte zich in het bijzonder verdienstelijk door aan de aanwezi gen ook het inwendige der machine te toonen. haar werking uit te leggen en hun een indruk mee naar huis te geven van fabelachtige vin dingrijkheid. 469e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 17de Hjst Trekking van Zaterdag 12 October 1935 Iloogc Prijzen f 705562 met premie van f 3000.—. f 400.— 12657 f 100.— 5496 Prijzen van 70.— 664 1142 1252 1615 2855 3545 4072 4395 4406 5454 5508 5827 6229 6886 7283 8383 9365 10020 10126 10886 11550 13478 14427 157M 16300 18947 19041 19160 19191 19415 19656 20834 Nieten 214 478 753 845 947 1622 2301 2387 2540 2624 2785 2951 2967 3123 5121 5255 5269 5835 6136 6264 6321 6911 7280 7593 7876 8478 8751 8811 9583 9695 9860 10010 10071 10270 10337 10376 11083 11582 11869 13203 13353 13454 13562 13565 13753 14328 14511 14697 15058 16041 16203 16230 16444 16601 17039 17680 1SS29 18938 19525 20155 20265 20514 20566 20613 20873 Verbetering 5e klas 16e lijst: 15584 met f m. z. niet; 10067 m. f 70 m. z. niet; 13977 met t 70 m. zijn niet; 6448 m. z. met f 70; 17383 m z. met f 70; 13338 m. z. 13339; 16363 met f 70 ontbreekt. Verbouwing bij de firma Oosten. De firma Oosten in de Barteljorisstraat heeft de verbouwing van haar magazijnen voltooid. De benedenverdieping is ingedeeld in ver schillende kamers, hetgeen een aardig effect maakt. Ieder ameublement komt zoodoende in zijn eigen milieu tot zijn recht. Ook de moderne indirecte verlichting draagit veel bij tot den smaakvollen aanblik van het ge heel. De tapijtenafdeeling is eveneens aanzienlijk verruimd nu de vraag naar Perzische kleeden zoo is toegenomen. De bovenverdiepingen zijn volgens hetzelf de principe gewijzigd als de magazijnen be neden. Mooie doorkijkjes brengen de noodige afwisseling in het interieur. Alle moderne snufjes zijn toegepast. Men ziet kamerwanden behangen met een geheel nieuw soort Japansch papier. Zeer practisch zijn de plafonds, die niet gewit of geverfd zijn, maar eveneens beplakt met papier. De schou wen met een kunstmatig open haardvuur verhoogen zeer de gezelligheid van het in terieur. De etalages, zoowel in de Barteljorisstraat als in de zijsteeg naar de Smedestraat, zijn nieuw ingericht, zoodat men een doorkijk heeft door het geheele magazijn. De verschillende ameublementen, vrij-wel alle naar eigen ontwerp van den binnenhuis architect dei firma Oosten, den heer De Jong, komen in de nieuwe omgeving fraai uit. Het is wel een mooie verbetering, die de mëulbelimagazijnen van de firma Oosten on dergaan hebben. NEDERL. ONDERWIJZERS GENOOTSCHAP- De afdeeling Haarlem van het N.O.G. ver gaderde dezer dagen, in Restaurant Brink- mann. Besloten werd de propaganda voor de Open bare School krachtig aan te vatten en daar voor samenwerking te zoeken bij andere or ganisaties. Plannen werden besproken en goedgekeurd om te Haarlem een krachtige actie voor versterking van het Crisisfonds van het N.O.G te voeren. Wegens den voorbdurenden groei der af deeling werd besloten het bestuur binnen kort met twee leden uit te breiden. Mededeeiing werd gedaan, dat de oprichtings vergadering van de Haarlemsche afdeeling der Ver. voor Paedagogiek op Vrijdagavond, 25 October in de aula van het Kennemer Lyceum zal plaats vinden. Belangstellende leden wer den tot bezoek opgewekt. De secretaris bracht verslag uit over de Alg. Vergadering te Groningen. Na de behandeling der agenda werd dooi den medisch en adviseur der V.Z.V.Z. te Am sterdam Dr. de Miranda een causerie ge houden over ziekteverzekering, om zoo moge lijk te komen tot een collectieve verzekering van de afd. Haarlem van het N.O.G, De aan wezige leden stelden vele vragen welke door Dr. de Miranda of door den medeaanwezigen directeur en hoofdinspecteur de heeren Kat? en Helberg werden beantwoord. Een bindend besluit kon natuurlijk niet genomen wor den. HAARLEM Kruisweg 59 Mei 1 dag opzegging. 3 10 dagen 3h Overige termijnen. 4°/o NV. (Adv. Ingez. Med.) ECONOMISCH- WERELDNIEUWS sspt—basmm m m iiiiibbbih Goudwaarde wereldhandel daalt. Maar de omvang neemt toe. Het maandelijksche bulletin van den Vol kenbond constateert, dat de goudwaarde van den wereldhandel nog steeds blijft dalen. In de eerste helft van het loonende jaar was de goudwaarde van den wereldhandel n.l. 1.6 oCt. lager dan in het overeenkomstige tijdperk van 1934. Berekend in hun nationale munt is de waarde van den buitenlandschen handel van de meeste groote handel-drijvende landen in de afgeloopen twaalf maanden echter wel be langrijk toegenomen. De uitvoer van het Ver- eenigd Koninkrijk b.v. was in de eerste zeven maanden van dit jaar 9 pCt. grooter, die van Japan 17 pCt., terwijl de uitvoer van de Ver- eenigde Staten op hetzelfde peil bleef. De algemeene daling in de goudwaarde van den handel was, aldus het bulletin, geheel te wijten aan de aanhoudende daling der prijzen in goud berekend. De omvang van den wereld handel nam in het afgeloopen halfjaar in vergelijking met het eerste halfjaar 1934 met 2 pCt. toe. In de eerste zeven maanden .van dit jaar was de invoer van de Vereenigde Staten ver geleken met dezelfde periode van 1934 21 pCt. grooter. De invoer in de Unie van Zuid Afrika steeg met 18 pCt., die van Japan met 16 pCt., terwijl de invoer in Groot Brittannië onver anderd was. Enkele landen moesten evenwel een ver mindering van hun buitenlandschen handel, zelfs uitgedrukt in hun nationale munt, aan- toonen. In de eerste zeven maanden van dit jaar daalde de invoer in Frankrijk met 14 pCt., en de uitvoer uit dat land met 11 pCt. In Duitschland nam de invoer met 8 pCt., en de export met 4 pCt. af, terwijl in Nederland de invoer met 15 pCt. terugliep en de uitvoer met 6 pCt. Het gaat Zweden goed. Het zoo juist in het licht gegeven kwartaals overzicht van de Skandinavische Kredit A. B. deelt omtrent de economische ontwikkeling in Zweden in het derde kwartaal van dit jaar mede, dat de bedrijvigheid in handel en industrie van dien aard was, dat dit als een aanwijzing voor een aanhoudende opleving mag worden beschouwd. Het indexcijfer voor de algemeene bedrijvigheid over Sep tember, ligt, rekening gehouden met de plaats gehad hebbende prijsdaling, dan ook zelfs nog boven dat van het haussejaar 1929. De werkloosheid is tot het laagste peil sedert 1933 gedaald en de algemeene koopkracht is aanmerkelijk toegenomen. De prijzen voor hout en houtpulp zijn het laatste jaar sterk gedaald, doch de export is tot een recordpeil gestegen, evenals de uit voer van papier. Daartegenover is de export van ijzer- en staalproducten teruggeloopen, dcch de binnenlandsche afzet bleef zich in stijgende lijn bewegen. De vleeschprijzen hebben een voor de boeren gunstig verloop gehad, terwijl ook de graanmarkt vast ge stemd was. De omzetten op de effectenbeurs zijn meer dan tweemaal zoo groot geweest als in de overeenkomstige periode van 1934. De onzekere oolitieke situatie heeft echter een deprimeerende invloed gehad en de beleggers een afwachtende houding doen aannemen. (A. N. F.)

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2