HivbbchHJ,® De Parijsche automobielsalon. Mislukte ordening. Nieuwe Uitgaven Taalinstifuui ZATERDAG 12 OCTOBER 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 9 Onze Java-suikercultuur. Er behoort moed toe, de aandacht te vesti gen op een „mislukte" ordening, omdat velen een rotsvast vertrouwen hebben in alle pogin gen, die worden ondernomen om uit de econo mische moeilijkheden te geraken en van wel ke pogingen een groot gedeelte onder het meestal slecht omschreven begrip „ordening" worden samengevat. Ten bewijze dat iedere ordening nog geen uitkomst brengt, zij in het onderstaande de aandacht gevestigd op het thans gevallen Chadbourne-plan, hetwelk poogde den rietsuikeruitvoer te regelen. Met de beste bedoelingen hebben de rietsuiker export-landen destijds een regeling getroffen, die beoogde, de groote suikervoorraden gelei delijk te doen verdwijnen door inkrimping van de eigen cultuur. Tijdens de onderhandelingen hebben enkelen reeds hun stem doen hooren en gewaarschuwd tegen dit experiment. Het baatte niet en thans hebben zij gelijk gekre gen. Want behalve de inkrimpingsprocedure besloten de participanten om de zoogenaamde vrije wereldmarkt onderling te verdeelen. De vrees bestond, dat als de exportlanden de cul tuur zouden gaan inkrimpen, de importlan- den juist tot uitbreiding zouden besluiten, waarvan het noodwendig gevolg zou zijn, dat die vrije markt kleiner zou worden. Daarmede zou dan de opzet van het plan als mislukt be schouwd moeten worden. Waarom moest dit plan reeds bij voorbaat als verwerpelijk be schouwd worden? Omdat bij den opzet belang rijke suikerinvoer-landen niet aan de voorge stelde regeling deelnamen. De deur bleef openstaan, al was het in de oogen van velen op een kier. Maar de opening was ruim genoeg om enkele gegadigden in de positie te bren gen, dat zij t.o.v. de te treffen ordening geheel vrij stonden. Een ordening, die voor de Ne- derlandsch-Indische producenten van boven af werd opgelegd. Want onze Regeering heeft via het Nederlandsch Indische gouvernement den noodigen dwang gebruikt. Maar deze or dening op het gebied van de productie van riet-suiker doet wat eigenaardig aan wan neer men bedenkt, dat naast deze beperking der rietsuikerproductie de Hollandsche biet suiker hulp van overheidswege ontvangt, daardoor in stand wordt gehouden en ten slotte een product aflevert, dat circa twee maal zoo duur is als het bekende Java-pro duct, in ons land geleverd en direct gereed voor de consumptie. Wat moet men nu ten slotte van een dergelijke ordening zeggen? Het rietsuikerproductiebedrijf gaat men aan banden leggen, d.w.z. men dwingt deze groep van bedrijven, die een erkend goed en goed koop product leveren, in een eng keurslijf en men steunt het duurder-werkende bedrijf. Deze ordening beduidt daardoor o.m., dat groepen consumenten niet kunnen proiitee- ren van de gunstige omstandigheden, waar onder o.m. op Java suiker gemaakt wordt, maar genoodzaakt worden een duurder pro duct te gebruiken. De goedkoope Indische pro ducent wordt door de ..zegeningen" dezer or dening geheel of ten deele uitgeschakeld, de duurdere Hollandsche producent wordt in tact gehouden. Het gevolg is, dat de consu-1 ment het gelag heeft te betalen. En dat alles in een tijd, dat duizenden nauwelijks kunnen j rondkomen van de beschikbare geldmidde len. Maar al te zeer blijkt, dat deze rietsuiker- ordening efficlente bedrijven heeft gedupeerd terwijl daarnaast duurder-werkende bedrijven in stand gehouden worden. De Chadbourne- overeenkomst is ter ziele. Daarmede is het met de ordening van de Javasuiker-cultuur even wel nog niet gedaan. Dat is op zich zelf geen misdaad. Want men verlieze niet uit het oog. dat de abnormale tijdsomstandigheden niet alleen tot voorzichtigheid manen, maar dui delijker dan ooit herinneren aan het feit dat het afzetgebied van Javasuiker ten slotte geli miteerd is en dat een hooger gezag ongetwij feld toezicht dient te houden, indien de be trokken producenten wat al te veel naar hun eigen belang kijken. Toch zal die overheids taak maar beperkt moeten zijn. Het is niet aan dit gezag met stelsels voor den dag te komen en deze denk aan het Chadbourneplan j op te leggen. Zoo is de huidige ordening be- perkt. Zij bepaalt zich tot de regeling van den verkoop, de vaststelling van de hoeveelheid te produoeeren rietsuiker en de bepaling van de j aanplantingen. Dat is een nationale ordening. die soepel is en die weinig kans biedt op strubbelingen, indien de van overheidswege aangewezen uitvoerings-ambtenaren hun taak begrijpen, d.w.z. niet op den stoel willen gaan; zitten der bedrijfsleiders. Daarnaast staat de! internationale ordening, tot voor korten tijd belichaamd in het Chadbourne-plan. Dat is een mislukking geworden. Daarbij dient men dan nog in aanmerking te nemen, dat, zoo wel de mislukte internationale rietsuiker ordening, in den vorm van het Chadbourne- plan, als de nationale rietsuiker-ordening van dit oogenblik, geen aanspraak mogen maken op pogingen tot saneering van het suikerbe drijf in zijn vollen omvang, al was het alleen maar, omdat de bietsuikerproducenten in de biede procedures niet betrokken zijn. Voor het bietsuikerbedrijf zou de weegschaal dan on- twijfeld aan de verkeerde zijde doorslaan! Maar hoe het ook moge zijn, de ervaringen met het Chadbourneplan hebben aangetoond, dat deze op papier misschien uitvoerbare or dening een fiasco is geworden. Als een paal boven water staat, dat deze ordening geen welvaarts-vermeerdering ten gevolge heeft gehad. Ook geen tijdelijke, zelfs geen ongezonde, zooals bij enkele andere or deningen nog wel het geval is geweest. En ten slotte moet dat toch het uitgangspunt zijn. De ordening', die daaraan niet voldoet of in ieder geval een verdere inzinking niet weet te voorkomen, is te veroordeelen. MOLLERUS. „Bridge zonder leeraar" door Carat. „Bridge zonder leeraar, volgens dee nieuw ste telling" is een boekje dat Carat, de bridge- redacteur van de Haagsche Post heeft ge schreven en dat N.V. H. P. Leopold's Uit geversmaatschappij in Den Haag uitgaf. Even naar Indië door Edward Start* Wij ontvingen „Even naar Indië", een boek over het vliegerleven door Edward Startz, dat werd uitgegeven bij A. J. G. Strengholt's Uit geversmij. N.V. te Amsterdam en dat ge- illustreerd is door Wladimir Bielkine. De zeven pijlers, door W. Fernandez Florez. N.V. Wereldbiliotheek te Amsterdam gaf uit „De zeven pijiers" (Las siete columnas) van den Spaanschen schrijver W. Fernandez Florez. Het boek is vertaald door H. van der Leeuw. Het bandontwerp is van A. Boumees- ter „Oranje of Rood, Herstél of Re volutie", door J. B. van Heutsz. Bij de firma J. Herberts te Eist is uitgege ven „Oranje of Rood, Herstel of Revolutie door J. B. van Heutsz. de zoon van den gou verneur-generaal Van Heutsz, den zoo beken den generaal uit den Atjehoorlog. welk werkje de voordrachten, door den schrijver in Indië en Holland gehouden in de jaren 1929 tot me dio 1933 bevat. Dit boek, dat honderd bladzijden telt, is in zeven deelen ingedeeld, te weten een Inleiding, Het Marxisme, De Sociaal-Democratie, De Be houders, Bond voor Nationaal Herstel, Het Fascisme en Slot. In het hoofdstuk Marxisme behandelt de auteur dit economische en politieke stelsel en vooral daarvan het historisch-materialisme. den klassenstrijd en de meerwaarde-theorie, die, naar hij opmerkt, het middel was tot re- volutionneering der arbeiders door een min derheid van communisten. Naar de meening van den heer van Heutsz kan een communis tische revolutie, waarvoor hij als voorbeeld de Russische neemt, niet baten. Er kan slechts met inachtneming van het typische der Europeesche volken een hervorming plaats hebben. Het hoofdstuk De Sociaal-Democratie bevat de behandeling van de kapitalistische, de so cialistische en de communistische voortbren ging. Er wordt daarbij oa. gezegd: „De meer waarde van Marx is een omdraaiing van de zaak. Niet door arbeidsprestatie wordt het goed waardevol, doch doordat daaraan be hoefte bestaat.". Ook richt de schrijver zich tegen de gedachte van een planmatige voort brenging door den staat, daar een overzich telijke voortbrenging zich niet laat vereenigen met de behoeften van het individu, terwijl bij het vrije ruilverkeer en de vrije consumptie, die men door die productie wil verkrijgen, de producent zich moet aanpassen aan den con sument. Schrijver kant zien sterk tegen wat hij „de groep van de haute finance" noemt, de groep die in de circulatiephase van de voortbrenging door allerlei manipulaties de woereld in een moeras heeft gebracht. Vol gens zijn meening is de werkloosheid voor het grootste deel afhankelijk van de tariefloo- nen, die door de politiek zijn opgeschroefd. Bij de bespreking van het sociale deel zegt schrijver, dat de burgerlijke productiewijze een subliem stelsel is gebleken te zijn. Hij licht dit toe aan de hand van de ontwikkeling van het sociale leven in Duitschland na 1870. In zijn hoofdstuk De Behouders zegt de heer Van Heutsz: „Onze hedendaagsche maat schappij staat op sociale rangorde van bezit en bezitteloosheid. Daarmee hangt het parle mentaire stelsel dan ook innig samen en kan niet anders zijn dan één belangenparlement. waarin het groepsbelang boven het staatsbe lang gaat. zijnde het belang van het volk als geheel." Hij wijdt vervolgens aandacht aan het par lementaire stelsel en zijn gevolgen op poli tiek en sociaal terrein. Hij constateert dat het parlement reeds de solidaire aanvaarding van een groot deel van de massa heeft verspeeld en acht herstel van vertrouwen in dit stelsel zeker niet mogelijk. Bij de behandeling van den Bond voor Na tionaal Herstel spreekt hij zijn sympathie uit voor de gedachte en wijst op het belang van praetischer doorvoering van de principes. Het Fascisme geeft een uiteenzetting van de fascistische gedachte. „De bescherming van de Levenswet van een volk in zijn geheel is het werk van den staat", zegt schrijver. Om een eensgezind volk te verkrijgen is het noo- dig den modernen kapitalistischen geest, een, uitvloeisel van het Calvinisme, te beperken. Deze stelling werkt hij nader uit. In zijn Slot komt de heer Van Heutsz tot eenige conclusies. „Het groote fascistische be ginsel moet de nomos van ons volk ziin! Ziet het fascisme in, dat de beweging alleen maar kan staan op de nomos, de levenswet van het Nederlandsche volk, dan staat het op den juis- ten bodem. Tot dit punt heeft het Nederland sche fascisme, zooals dit door de N. S. B. ver kondigd wordt, nog niet kunnen doorworste len. daarom is het nog steeds niet van vreem de smetten vrij en daarom kan ik geen fas cist zijn." De democratie, zoo zegt schrijver, leidt tot minderwaardige staatsleiding, daar zij er op uit is door het majoriteits-absolutisme de staatsmacht in handen te krijgen, die voor de ongelimiteerde begeerten van de massa moet worden aangewend. De democratie leidt tot uitbuiting van den staat door de partijleiders, hetgeen door het kiesstelsel in de hand wordt gewerkt. Speciaal kant de schrijver zich te gen de verpolitieking van den ambtenaar, die ten allen tijde boven de partijen behoort te staan en die de intègre arbiter in den belan genstrijd van de groepen moet zijn. Hij schetst de gevolgen voor Nederlandsch-Indië. Als re medie geeft hij aan. de organisatie van allen in organisch gebonden werkgemeenschappen met verticale binding. De belangen der ge meenschappen moeten door eigen gekozen le den behartigd worden en de gemeenschappen moeten in kringen worden ingedeeld waaruit gedelegeerden worden gekozen. De vraag is of de verkrijging van deze rangorde gaat volgens Romaanschen of Germaanschen stijl. In dit verband behandelt de auteur tenslotte de Zui delijke en Noordelijke vormen over staats recht en de verhouding ten opzichte van de monarchie, waarna hij besluit met aan te dringen op hervorming tot herstel van het on recht aan vorst en volk. „Oranje en Neder land, doelbewust voorwaarts! Oranje of rood!" In de schaduw eener vrouw. Bij J. L. Joachimsthal te Amsterdam is ver schenen: „In de schaduw eener vrouw", door Henri Duvenois, in de geautoriseerde verta ling van Andries de Rosa. Stoere zwoegers door Caroline Miller. een roman, die met den Pulitzerpx-ijs en den prix fémina is bekroond, vertaald door G. van Nes-Uilkens. Vademecum voor den Zangliefhebber, door Arv Schipper. Ary Schipper schreef een vademecum voor den zangliefhebber, waarin verschillende on derwerpen betrekking hebbend op de zang kunst, behandeld worden. Cornelie van Zan ten schreef een voorwoord. Het „Vademecum" werd uitgegeven door J Kruseman in Den Haag. In de Kosmos Sportblibliotheek (N.V. Uitge vers Mij. „Kosmos" te Amstei'dam) is ver schenen „Zweefvliegtuigen en zweefvliegen" een populaire uiteenzetting door H. Kramer, lid van de Arnhemsche Zweefvliegclub, leider van de technische afdeeling van het Instituut A.S.S.O., met 43 afbeeldingen naar foto's en teekeningen; Voorts bij denzelfden uitgever: Honkbal (base-ball)techniek en tactiek, door D. j. Frugte, met een inleidend woord van E. Bleesing, voorzitter van den Ned. Honkbalbond. Kaart van Abessynië. De firma J. M. Meulenhoff te Amsterdam zendt ons een kaart in kleurendruk van Abes synië. de Italiaansche kolonieën en omlig gende landen. Lectuur voor onze Jeugd. Wat zijn onze kleintjes niet vaak graag met hun fantasie in het rijk der Dieren, en wat zullen de 6-10-jarigen dan smullen van „Bolke de Beer" door A. D. Hildebrand, een allerleuk ste vertelling, waarin alleen beesten optreden. Bolke is een ontsnapte circusbeer. Maar om dat hij voor de andere dieren niet wil weten dat hij een beer is. noemt hij zich een „Bom meldrom". Bolke logeert eerst bij Buizer de haas, die hem meeneem'" naar een vergade ring van dieren op de Hertenwei. Buizer helpt ook onzen „Bommeldrom" een huis bouwen, waaruit die echter al gauw verjaagd wordt door de Bijen: want Bolke is zoo dol op ho ning. dat hij vijf gevulde raten steelt uit het bijenhuis! Dan huurt hij een hol bij Vrouw Wilde Eend tegen betaling van zeven pond kroos per week. Om dit nieuwe huis te berei ken moet Bolke altijd door de rivier waden en daarvoor krijgt hij een waterjas: dan wordt hij tenminste niet nat. Later worden alle die ren opgeroepen om Bolke's zusje Olke ook uit het circus te gaan verlossen. Meer dan vijf en dertigduizend beesten trekken onder leiding van Vlens de vos naar Arnhem en verlossen behalve Olke ook nog Jokko den muilezel en drie apen. Als er overstrooming komt, vaart Bolke met zijn gasten over de beek in een waschtobbe, en als de apen dan bijna uit het bosch gejaagd worden, omdat ze zoo lui zijn. geven de ex-circusdieren een voorstelling in de open lucht. Als we even gewend zijn aan den gedach- tengang van een beer. dan is het verder een heerlijk verhaal, dat bijzonder aardig geïl lustreerd is naar foto's van N. J. de Graaff. De leuke bandteekening is van Rein Stuur man. „De Jongens van Duindorp" door M. Mok is een vlot verhaal van jongens-lief en -leed en ondeugende streken in een dorp aan zee. Er zijn naast elkaar de al vaak gebezigde karak ters van een armen, goeden, een brutalen, en een fikschen Hollandscheri jongen. Rein Stuur- ma verzorgde bandteekening en illustratie van dit verhaal voor jongens van 8 tot 12 jaar. „Het Straatje met de vier Huizen", geschre ven door Joh. E. Kuiper voor meisjes van 14- 17 jaar, is een buurtgeschiedenis, die eindigt met een gezamenlijke kampeerpartij van het grootste deel der vier gezinnen. De hoofdrol in dit boek wordt gespeeld door de familie Ar- riens, vader, moeder en vier kinderen. Kees en Piet zijn een paar gezellige jongens, Toosje is het verwende jongste kind en Corry is wat stil en ernstig, misschien wel wat al te ernstig voor een meisje van vijftien jaar. Zij praat nogal veel met Greet, de jonge moeder van de tweeling, die zich maar moeilijk in haar huishoudentje kan schikken. Greet's broer Lex en Corry Arriens voelen bijzonder veel voor elkaar en sluiten een groote vriendschap, ook al omdat ze beiden veel van teekenen houden en erin door willen gaan. Dan zijn cr nog de jongens met de gele jekkers en Cor's vriendinnetje Ans Akkinga, een oppervlakkig meisje, dat vele vrienden heeft. Kees en Piet willen in hun vacantie niet zonder Ans uit, en omdat ze begrijpen dat ze haar niet alleen mee kunnen vragen, zetten ze een genoegelijke kampeerpartij in elkaar. Het spreekt vanzelf dat in een tijd waarin zooveel over „moderne jeugd" te doen is, die jeugd in de boeken ook verandert. De omgang is vrij, de meisjes zijn zelfstandiger en kiezen een werkkring. Dat is niets bijzonders meer, maar toch doet het optreden van Ans niet prettig aan. Ook haar houding tegenover haar moeder, die wel ouderwetsch is voorgesteld, is lang niet voorbeeldig. Daarentegen is Corry heel ernstig en stelt zichzelf steeds vragen. Van beiden zijn de karakters wel wat oud voor hun leeftijd en daarom geloof ik dat dit boek. dat wel enkele problemen raakt, zeker zijn weg zal vinden naar de oudere meisjes, die dan echter vooral toch niet jonger dan veer tien jaar moeten zijn. Titelplaat en teekeningen in dit boek werden geleverd door C. van Mesdag. Ook zullen de oudere meisjes met graagte „Wilcle Roos" van H. Donker-van Henge, le zen. Menschen van allerlei leeftijd en allerlei type zijn hier bijeengebracht en Lette haalt aanvankelijk heel wat dolle streken uit. Van een vroolijke, jolige bakvisch, die ook nog eenigen tijd in Parijs doorbrengt, wordt Lette (de Wilde Roos) een hardwerkend meisje en tenslotte een gelukkige verloofde. Platen en bandteekening zijn van G. D. Hoogendoorn Wellicht is de onderste leeftijdsgrens, het boek werd geschreven voor meisjes van 13—17 jaar, ook hier wat aan den lagen kant. Adri van Witzenburg vraagt in zijn inlei ding tot „Het Huis aan de Haven" of de jongens van tegenwoordig nog net zoo op avontuur belust zijn als zij vroeger dat waren, en of zij aan dit boek wel eenige prettige uur tjes zullen beleven. Welnu, ik geloof dat de schrijver daarvoor geen angst behoeft te heb ben; onze jongens zijn, als ze tenminste van lezen houden, zeer zeker nog op avontuurlijke verhalen belust. En dan zullen ze ook wel ge nieten van dit boek, waarin de spanning tot het einde toe is volgehouden. Pas in de laat ste hoofdstukken komt de ontknooping, en dan nog op andere wijze dan we verwacht hadden. Het Huis aan de Haven, waar de familie Hermans in woont, herbergt een geheim over den vroegeren bewoner, kapitein Nico Her mans. Hij was een eenzaam man die over de heele wereld rondzwierf: maar niemand wist met welk doel en niemand begreep hoe hij aan de groote geldsommen kwam welke hij scheen te bezitten. Na zijn dood bij de Kannibalen hebben enkele menschen belang bij het vin den van zijn documenten in den kelder van het oude huis. Zij sluipen voortdurend rond en trachten dien kelder te bereiken. De heer Hermans met zoon en pleegzoon doen detec tivewerk om de insluipers te vangen, hetgeen hun echter niet gelukt. Met behulp van een politiecommissaris komt tenslotte de ontraad seling op een nacht in den donkeren kelder, waarbij een inspecteur eerst nog voor den da der werd aangezien. Voor jongere jongens met een groote fanta sie is het misschien beter dit boek niet des avonds meer te lezen, hoewel er geen grieze- ge of nare dingen in gebeuren. Het is "alleen heel spannend en avontuurlijk en er is een „gelukkig einde". Het verhaal is geschreven voor jongens van 1216 jaar en met eenige geheimzinnige platen geïllustreerd door G. D. Hoogendoorn. H. Gras schreef een prettig boek voor jongens van 12—14 jaar, getiteld „Harten van Goud". Er is een dorp met een boschrijke om geving, waarin een strooper leeft, die vaak een jongen vriend bij zich ontvangt. En er is het kasteel waar de baron woont, wiens zoon ver dwenen is. Deze zoon keert tenslotte terug, waar de strooper, zijn vriendje Jaap en Klaas van den stoelenmatter het hunne toe bijdra gen. De freule stelt dan de jongens in staat om naar de H.B.S. te gaan en hun opvoeding te voltooien aan een technische school en aan de universiteit te Delft. Dit vlot en spannend geschreven verhaal werd van teekeningen voor| zien door Herman Berends. Al deze boekerr 2ijn uitgaven van H. Meulen hoff, Amsterdam. Een homogene tentoonstelling. Onze Parijsche correspondent schrijft ons: Er is soms van enkele zijden bezwaren tegen gemaakt dat de Parijsche Salon elk jaar de serie internationale automobiel-tentoonstel lingen opent. Men sprak de vrees uit, dat het buitenland van de nieuwe Fransche inspira ties zou profiteeren om in den zelfden geest te werken. Laten we dadelijk zeggen dat deze vrees ons dwaas voorkomt. Primo zijn bij het ontwerpen en uitvoeren van een nieuw model maanden en maanden gemoeid en secundo is voor Frankrijk zelf concurrentie niet meer te vreezen, gezien de waanzinnig hooge invoer rechten, welke men hier op het buitenlandsch fabrikaat beurt. Daarbij komt, dat de Fran sche automobiel-industrie zoo uitgestrekt is, dat de eventueele kooper eerder „l'embarras du cholx" voelt, dan gebrek aan modellen, die hem zouden kunnen aanstaan. Peugeot, Renault, Citroen. Delahaye. Hotchkiss. Fiat. Ford (geheel in Frankrijk vervaardigd), Chenard. Delage, Hispano. Talbot, Licorne. Panhard, Berliët, ziedaar een gamma, zooals weinig landen ter wereld te voorschijnt kun nen roepen. En we noemen nu alleen nog maar de aller-beroemdste. Wanneer men de zoo juist geopende XXIXste Salon in het Grand Palais binnen treedt dan wordt men dadelijk getroffen door het feit, dat de aerodynamieke wagen over de heele linie heeft gezegevierd. Was dat model het vorig jaar nog iets nieuws, waaraan men zich in den beginne moeilijk heeft kunnen wennen, thans is deze vorm door nagenoeg alle merken geadopteerd en we zouden moeite moeten doen om één stand aan te wijzen waar men zich niet aan dezen vorm heeft aange past. Toch had dit model in den beginne niet te ontkennen bezwaren; te veel was opge offerd aan den stroomlijn en het gevolg er van was. dat èn passagiers, èn bestuurder, èn bagage in letterlijken zin vreeselijk in het gedrang kwamen. Het vervallen van de tree planken maakte het in en uitstappen tot een acrobatische manoeuvre, het openen van de portieren veroorzaakte catastrofen en de on gelukkige, die zich de plaats naast den be stuurder zag toebedeeld kwam er nooit zonder een blauw scheenbeen, tengevolge van de ver- snellingshandle, af. Niet minder benauwde oogenblikken maakten de passagiers achter door. Toch was het principe van den aero dynamieke wagen uitstekend en met groot genoegen constateerden we op dezen Salon, dat. alle constructeurs er zich met ijver op hebben toegelegd om niet een carrosserie voor een chassis te bouwen, maar een chassis voor een carrosserie. Men kan nu met gerust ge weten. zonder bombarie-reclame. een wagen garandeeren. die de uiterste comfort biedt. Het doel is niet de passagiers tijdelijk onder te brengen in een soort kist op rollen, maar men bouwde een chassis, waarop een carrosserie werd gezet, die aan vier of zes passagiers met hun bagage ruimschoots plaats biedt. Met volkomen eerbiedigen van de lijnen zijn de constructeurs, zonder uitzondering er in geslaagd 'n wagen te leveren zonder tree planken. maar die makkelijk toegang ver leent, met versnellingen die niemand hinde ren, met ingebouwde wielen en weggewerkte bagage-bergplaatsen. En 't gelukkige gevolg daarvan is geweest, dat de meeste fabrikanten zich tegelijkertijd ijverig hebben toegelegd op het zoo mogelijk verkrijgen van een hooger rendement zonder de kosten (benzine-ver- bruik) te verhoogen. Ook daarin is men won derwel geslaagd; de compressie is verhoogd en de meeste motoren draaien nu op 4 a 5090 toeren. Naar één ding hebben we echter tever geefs op deze anders zoo interessante ten toonstelling gezocht en wel naar de oplossing der enkele jaren geleden door Maurice Gou- dard gestelde puzzle: een wagen niet duur der dan 8000 francs, plaatsbiedend aan twee personen, met een snelheid van 75 K.M. per uur en die niet breeder dan 1 M. 20 is. De Société des Ingénieurs de l'Automobilc, ver- eenlging, waarbij alle constructeurs zijn aan sloten, van Salomon, die in 1919 de eerste Ci troen bouwde, tot aan Brouilhet, hebben dit plan bestudeerd, maar tot nog toe is niemand er in geslaagd, dat te verwezenlijken. M. Goudard heeft ons verzekerd, dat men in de goede richting is, maar dat het wel 1937 zal worden voor 't eerste model aan de markt zal komen. En daar toch moeten we naar toe. Het is natuurlijk schitterend om daar bij Rolls Royce het prachtige nieuwste model, de Phantom III. 12 cyl. in V met onafhankelijke voorwielen te zien, maar dat blijft voor de meeste stervelingen toch iets onbereikbaars en ze doen dan ook maar beter er niet aan aan te denken. Het is prijzenswaardig, dat de Fransche constructeurs, hoewel ze zóóveel ver beteringen aan hun producten hebben ge bracht dezelfde prijzen van verleden jaar vast hielden. maar 't is ook een feit. dat die r.og te hoog zijn om te kunnen hopen op het ideaal, zooals Ford in Amerika wist te ver wezenlijken: iedereen zijn eigen wagen. Zwaar gedrukt onder de enorme belastingen kunnen de Fransche constructeurs niet beter doen dan thans; noodgedwongen moeten ze wel aan j die zelfde prijzen vasthouden, omdat ver- hoogen der prijzen definitief sluiten van hun fabrieken zou heteekenen. De veiligheid eischt constante verbetering en zoo het opvoeren van het rendement. Een wagen, die een acceleratie van 45 c.M. per seconde zou hebben op 5zou thans een on ding zijn en gevaar opleveren; een klein kar retje zonder acceleratie, dat honderd meter noodig heeft om u voorbij te komen, is méér te vreezen dan een 8 cylinder in V-vorm, die met diabolische vaart voorbij zweeft. Ook aan de verlichting is bijzonder veel aandacht besteed en zoo zien we dat bij na genoeg alle merken de lampen gecombineerd zijn met de z.g. „feux de position". Men is teruggekomen van het dwaze idéé om den kop, vóór den bestuurder, zoo te over huiven, dat hij en de passagiers niets meer voor zich zagen dan de klinkers of het asphalt, terwijl het heele landschap aan hun blikken verborgen bleef. Wat de kleuren van de wagens betreft, men kan niet zeggen, dat er een bepaalde mode kleur is; ze blijven stemmig, meestal donker blauw of groen, maar in één tint. Wat ligt de tijd van roode carrosserieën met fonkelend koneren monteeringen vér achter ons! Het lijkt ons ondoenlijk bier in een kort bestek één voor één alle stands en het daarop geëxposeerde te bespreken en we willen ook geen uitzondering maken. Volstaan we er dan ook mede te zeggen, dat we nergens een be paald sensationeel nieuwtje zagen, dat bij zondere vermelding zou wettigen. Maar dat neemt niet weg dat we toch. zonder eenige aarzeling den 29sten Parijschen Salon, in zijn fraai oranje-wit décor, een van de belangrijk ste exposities uit die lange serie noemen. De eenheid ervan, het fraaie bewijs, hoe allen, hoewel geheel onafhankelijk van elkaar, heb ben gestreefd naar het bereiken van eenzelfde doel, geeft iederen bezoeker een bijzonder hoogen dunk van de groote Fransche auto mobiel-industrie. HENRY A. TH. LESTURGEON. SYNDICALISTISCHE VROUWENBEWEGING. De Syndicalistische Vrouwenbeweging afd. Haarlem, belegt Dinsdagavond 15 October in de bovenzaal van het Concertgebouw, Lange Begijnestraat, een lezing. Dr. Tuyt zal spreken over: „Geslachtsorganen en Geslachtsleven" toegelicht met lichtbeelden. Deze bijeen komsten ziin alleen toegankelijk voor vrouwen boven de 18 jaar. Heden overleed tot onze diepe droefheid in het Dia- oonessenhuis te Arnhem, onze lieve Dochter, Zuster, Behuwdzuster en Tante Johanna Elisabeth Maria Viets in den ouderdom van 39 jaar. Hei uni: 3. VIETS J. VI ETS-DE HARTOG Gom: P. J. v. DULLEME.N" VIETS J. K. v. DULLEM EN- JOKE 10 October 1935 TOT 19 OCTOBER 20% KORTING op Chemisch reinigen van JAPONNEN en MANTELS Ons werk is beter' LAAT UW ADMINISTRATIE controleeren door N. J. TH. SCHMIDT Lreor. M.O. Boekh.. Acc. WiUiClminalaan 4 Tol. 14500 DUITSCH - ENGELSCH Conv. en Berlitz Meth.. d. Dame Tevens Speciale opl. voor verbl ln 't bultenl. In eenige maanden Privaatles 1 4.50 p. m 2 p. f 3,- Br. Mej. N. GROOTENBOEK Spaarno 5 zwart, Tel. 17 093 C. G. J. BOS Is AFWEZIG van 1427 October. De praktijk wordt waargenomen door de H.H. „Van Beuscfcom, Brongersma, Immink, HeSjmans, Van Oldenborgh, Westenburg' De curator in het fail'lisscmént van S. PAPPIE, sóboenwinkciier, wonende te Zandvoort, bericht dat de eenige ultdccllngs>llj«t is gedeponeerd ter griffie van de Arrondissements-Reehtbank te Haarlem en aldaar gedurende 10 dagen ter kostelooze Inzage ligt. Mr. A. C. F. HBNDRIKSE Zijlstraat 47 rood Haarlem GEVESTIGD: J. G. H. HOLT Arts Uitsluitend voor huwelijks- on geslachtsleven (sexuologle). Te raadplegen: Floraplein 9 t.o. Diacom-ssenhuis des Maandags 11-12 en 2-3 uur (tel. 16467) Andere uren na afspraak. GROOTE HOUTSTRAAT 50 Telefoon 15814 Laat U nog heden Inschrijven voor onze kleine Octob-r Clubs Fransch, Duitsch, Engelsch Jxtsgelden f 7.50 per 3 mud. 12.50 per 6 mntl.) Vraagt prospectus Prlvéles enz. Kantoor open van 10 v.m tot TO n.m. (Zaterdags tot 5 uur) SLECHTHOORENDEN Sluit u aan bij .ien lipleescursus H. DE KRUI*!FF Gom. SprnakK-ernrce CRAYENESTERLAAN 57 Spreekuur Dinsdag-Vrijdag 1.30-2 Mevr, VAN LENXEP, Hceren-v 142, Heemstede vraagt niet Nov. oen KEUKEN WEHKM BIS.! E van goede mondelinge getuig voorzien. Aanm. 's avon 's na 8 GEVRAAGD te Bloemen laai dicht bij Bus met 15 November een net TWEEDE-MEISJE v. g. g. v„ kunnende tafeldieneri en verstellen. Loon 40 P. mnd. en verval. Br. no. 3433 bur. van dit blad DAME uit eenv. stand, met eigen, goed gem. huts, zoekt, door tljdsomst. genoodzaakt, dame of heer cm gez. de huish. bekostigen. Br. no. 3445 bur. van Ait bla-J Ongedipl. Verpleegster (D.) zag zich gaarne gepl. bij D. of H. of kind. Ook gen. in de huish. beh. te zijn. Br. no. 34 4 4 bur. v.d. blad Echtp. k!. niidlenst. zoekt 2 dames en 3 heercn, event. 2 echtP. en een heer voor 1 avond p. w, bij familie dan huls te BRT I)G F/N', omg. Houtplein. Inl. tel. 1G540 of br. no. 34 50 bur. van dit blad DIENSTPLICHT 1936 Wie wil rullen Jagers ln Den Haag 5(3 maand Wlnterdienst voor de Ber. veM-nrtil'.orie te Lel den? L. Terpoorten, Sophlnstr. 19 Te huur aangeboden irima pension, letten st.. prijs in. 3454 bur. va UJ-slaapK. m. v. badk., op 1 P. mnd. Br, Kr\U^, kO ye' e„ Net da "■me""'3 gqed kunnende werken en bek met koken. Loon S p, w. Aanm 's av, na 8 Kostverlorenstr. 96.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 3