Humorclub. Uit Abessynië. Hei Befakfeijkste 53e Jaargang No. 16048 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- èn Feestdagen Donderdag 17 OctoBer 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. F EEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Grcote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN e 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 1 7 October. Opera. De Italiaansche opera begint haar seizoen in het theater Carré met de stokoude opera Traviata, van Verdi. Het is lang niet-de beste opera van dezen vorst-der-melodie, en het werk is dermate overgegeven aan de drie kwartsmaat, dat men den avond zoo onge veer door-walst. Maar de Italianen, met al hun Zuidelijke fougue en brio. zich uitzin gend zooals zij alleen dat kunnen en zooals een Nederlandsche Opera het nooit heeft ge daan en nooit zal doen. moeten zich nog al tijd voorzichtig tot het oude repertoire be palen. Zij zullen dit seizoen éen nieuw werk geven. Lukt het maar veel hoop zullen zij wel niet koesteren ten opzichte van de pu blieke belangstelling er voor dan komen er het volgend jaar meer. Intusschen pro beert Dick Weiman het met de zooveelste Nederlandsche Opera. Hij is Zondag met „Uridine" van Lortzing, ook een ouwe dien der, voor het Haarlemsche publiek versche nen. Maar al bevatte de beschouwing van onzen muziekcriticus een mate van waardee ring voor Weiman 's nobel streven en voor zijn consciëntieuze voorbereiding zijn prognose was alweer vrij somber En geen wonder. Het Nederlandsche volk ie niet aangelegd voor de muzikaal-drama- tische kunst. Het Italiaansche, dat ier de grootste vertolker van is, moet de vertolkers van zijn bel canto hierheen zenden en dan is er een voldoende aantal muziekminnaars dat de Zuidelijke interpretatie bewondert en er van geniet. Maar het is nog maar een deel van ons muziekminnend publiek, en niet het pre est ontwikkelde. Vandaar zijn schuwheid jegens nieuwe werken. De ervaren concertbe zoeker, de muziekkenner, gaat zelden of nooit opera-waarts. De facile melodiek van oude Verdi-werken kan hem niet meer boeien, de veel minder oorspronkelijke Puccini-opera's vervelen hem en het opera-compromis met de kunst van tooneelspelen wekt vaak zijn lach lust op. Hij aanvaardt de beperkingen, die de muziek altijd aan het tooneelspel zal moeten opleggen, heelemaal niet. Hij gaat vergelijken waar eigenlijk geen vergelijking mogelijk is. hij laat zich niet meeslepen waar zijn fantaisie tekort schiet om in deze sprookjessfeer te leven en hij vindt het. ijselijk-Hollandsch-nuchter, ontzettend mal dat iemand zingende sterft. Het zingende sterven is een der grootste Hollandsche grie ven tegen de opera, en degenen die zulke be zwaren uiten beseffen niet dat zij zelf in fantaisie tekort schieten en te veel nuchtere burgers zijn om de. sfeer van muzikaal-dra- matische kunst te kunnen belevenook in werken van grooter artistieke waarde dan een Traviata en een Butterfly. Wij zijn, zegt prof. dr. J. Huizinga in zijn veelbesproken brochure .Nederlands Geestes werk", allemaal burgerlijk, van den notaris tot den dichter en van den baron tot den pro letariër. Onze nationale cultuur is burgerlijk, in eiken zin, dien men aan het woord hechten wil. Onze gansche geschiedenis weerspiegelt onze burgerlijke aspiraties. Dit klinkt niet erg plezierig, maar wie er met de kalme nuchterheid, door den Hollander zoo hoog aangeprezen, over nadenkt, komt tot de slotsom dat het erg moeilijk is, prof. Huizinga op dit punt te weerleggen. En ik vrees dat dit de reden is waarom ook de Nederlandsche Opera, evenmin als de Engelsche (in Enge land) ooit een blijvende kans zal maken. Wij kunnen dit niet, en er zijn zelfs maar weini gen onder ons die het kunnen bewonderen en ervan genieten. De meesten kunnen het niet alleen niet doen, maar ook niet aanzien en aanhooren. Waaruit blijkbaar de juistheid volgt van die andere verklaring van prof. Huizinga, dat wij niet heroïsch zijn, en dat heroiëk iets is waarnaar men niet kan gaan streven. De Italianen van de Italiaansche opera zullen het opnieuw een zware taak vinden, het Hollandsche publiek te boeien, laat staan te ontroeren. Er staat dit jaar een troost voor hen tegenover. Wij zijn gastvrij en ver draagzaam. Wij zullen hen als kunstenaars ontvangen en hen niet uitfluiten of honen omdat hun Duce de wereld op een gevaarlijk avontuur onthaalt en al meer dan tiendui zend Abessyniërs wegbeschaafd heeft met zijn heroiëk. Wij zullen hoogstens zeggen: Waarom bepalen zij hun heroïsme niet tot de opera? Het is daarin zoo prachtig..,, en ook zooveel heroiëker.... S. P. (Te Praag is een club opgericht, waarvan elk lid dagelijks aan zijn medeleden een grap moet vertel len. om aldus onderling de zorgen van den tijd te verlichten.) De club der grappenmakers, Dat is 't allernieuwste plan, Dat doodelijke ernst is, 'k Maak er heusch geen grapje van. Eikeen, die lid wil wezen. Legt men de verplichting op, Van 't dagelijks vertellen Van een nieuwe goede mop. Men wordt bij het betreden Van dit Praagsche clubterrein. Streng opge moppentrommeld Voor zijn dagelijksche gein. Die humor is de hoofdzaak, Ofschoon u natuurlijk snapt, Er wordt ook nog wel wat anders, Dan alleen een mop getapt. Het lijkt in deze dagen. Zoo vol zorgen en verdriet, Om moed erin te houden, Zoo'n ongrappig denkbeeld niet. Maar 't wordt vast een mislukking. Voor de club een week bestaat, Want humor is een heerscher, Die zich nimmer dwingen lakt. En 'k zie het drama komen. Dat na reeds zeer korten tijd. De club der grappenmakers Wordt tot club van haat en nijd. Britsche pers acht Lavai's bemiddeling mislukt. Ook pessimisme in de Fransche bladen. Italië blijft terugtrekken der Britsche vloot verlangen. LONDEN, 17 Oct. (A.N.P.) In een bespre king van het Britsche antwoord aan Frank rijk, waarin is medegedeeld dat handhaving der Britsche vloot in de Middellandsohe zee noodzakelijk is, ontveinzen de bladen zich niet dat er meeningsverschillen bestaan tusschen Frankrijk en Engeland. De laatste bemidde lingspoging van Laval wordt in het algemeen als mislukt beschouwd. PARIJS. 17 Oct. (A.N.P.) De Fransche bladen houden zich wederom bezig met de bemiddelingspogingen van Laval. De algemee- ne stemming is pessimistisch. De Geneefsche correspondent van de „Echo de Paris" schrijft dat men te Genève vreest dat door het aan nemen van de aan Laval toegeschreven plan nen een voorbeeld zou worden geschapen, waarvan later groote mogendheden zich zou den kunnen bedienen tegenover zwakkere sta ten. De „Petit Journal" meent te weten, dat de Italiaansche ambassadeur mededeeling heeft gedaan van de voorwaarden, waaronder Italië bereid is de vijandelijkheden in Abes- synië te staken en te onderhandelen. Daarbij zou het terugtrekken van de Engelsche vloot- op den voorgrond staan. De Italiaansche re geering zou weigeren te onderhandelen onder den druk der sanctiemaatregelen. Liberalen winnen 76 zetels in Canada. Sociale Credietpartij bezet 17 zetels. OTTAWA, 17 October. In het nieuwe Huis van Afgevaardigden zullen de zetels als volgt verdeeld worden: Liberalen 169 (oud: 93) Conservatieven 41 (oud: 133) Sociale Credietpartij 17 Coöperatieve Partij 8 Andere partijen 10 Italiaansch bombardement aan hef Noorderfront. Vele slachtoffers onder de burger bevolking van Amba Alatsji? Geruchten over botsing tusschen Italiaansche en Britsche strijdkrachten tegengesproken. ADDIS ABEBA. 17 Oct. (D.N.B.) De aanvallen van de Italiaansche lucht macht op het Noorderfront zijn voort gezet tot Amba Alatsji. Deze plaats werd door een aantal escadrilles ge bombardeerd. Volgens berichten uit Abessynische bron moeten hierbij vele non-combattanten den dood hebben gevonden. De troepen leden geen verliezen, aangezien zij tevoren de plaats had den verlaten. In het Zuiden werden verkennings vluchten uitgevoerd. Uit de provincie Wolle zijn ongeveer lOO.OOt) man Abessynische troepen op weg naar Addis Abeba, waar zij voorloopig als reserve zullen blijven. BERBARA, 17 October (Reuter) De geruchten welke te Addis Abeba en Diredaoea de ronde deden, dat een conflict zou zijn ontstaan tus schen de Britsche en Italiaansche strijdkrachten aan de grens van Britsch Somaliland, waarbij 10 Brit ten en 5 Italianen zouden zijn ge sneuveld, wordt hier met kracht te gengesproken, De zegen voor de wapenen. ADDIS ABEBA, 16 October (Reuter) Ter gelegenheid van het, groote religieuze feest, van den heiligen Abra heeft de Negus zich heden naar de kerk, die dezen heilige is toegewijd, begeven om den zegen af te smeeken voor de Ethiopische wapenen. De bevolking behoudt haar kalmte ondanks de voortdurende bewe ging der troepen door de hoofdstad. De bui tenlanders zijn in tegenstelling tot de inheem- sche bevolking geneigd den toestand somber in. te zien. 'Er is een gerucht in omloop dat de Adala stammen in de streek tusschen Arkober en de spoorlijn in opstand zijn. De leider van den opstand, die zeer veel menschen het le ven zou hebben gekost, is de Sjeik Senen. die zeer berucht is in de woestijnstreken van Da- nakil. De regeering heeft alle in civiele zaken ver oordeelden uit de hechtenis ontslagen, van wapenen voorzien en naar het front gezonden met den raad: „Toont dat ge mannen zijt en herwin uw vrijheid door het vaderland te ver dedigen. Onder de vrijgelatenen bevindt zich Ras Tafesta, oud-minister van publieke wer ken, die veroordeeld was wegens ontvoering van zijn schoonzuster. Hem is het commando gegeven over een klein regiment. Britsch Somaliland doet goede zaken. BERBERA, (Britsch Somaliland! 17 Octo ber (Reuter). De economische gevolgen van den oorlog voor Britsch Somaliland zijn zeer gunstig. De Italianen doen groote aankoop pen en veie karavanen zijn op weg naar Abes- synië. De Italianen koopen groote aantallen ka- meelen. Een Italiaansch vrachtschip is Dins dag met 250 kameelen naar Maszoea ver trokken, en men verwacht het schip spoedig terug voor een tweede lading kameelen. Over het algemeen is de toestand in de ko lonie rustig doch inert treft voorzorgsmaat regelen om eventueele vluchtelingen en de serteurs onder te brengen, in kampen. Hedenmorgen vroeg ontspoorde op het emplacement bij Watergraafsmeer een goederentrein, waardoor de lijn Weesp—Amsterdam versperd werd. Een foto van het opruimmgswerk. Nogmaals het verraad van Ras Koeksa. Officieele verklaring over een inge wikkelde geschiedenis. Twijfel over juistheid van Italiaansche mededeelingen. Is Ras Koeksa dood? (van onzen specialen correspondent W. F. Deedes) Addis Abeba, Woensdagavond lederen dag wordt het warnet van geruch ten omtrent den Onvindbaren persoon van den Abessynischen generaal Haile Selassie Koeksa minder oplosbaar Hier te Addis Abeba is het nog steeds onmogelijk de zaak te ont warren, maar het blijkt thans uit mededee lingen. die ik vandaag heb gekregen, meer en meer waarschijnlijk, dat Haile Selassie Koeksa het Italiaansche front niet levend heeft be reikt. Volgens de Italiaansche lezing van het verhaal gaf de jonge generaal, die de schoon zoon is van den keizer zich vrijwillig over aan generaal Santini met de verklaring, dat de oorlog een ramp voor zijn land had bewezen te zijn en dat zijn overgave daarom in het be lang van Abessinië was. De Abessynische regeering heeft vanoch tend toegegeven, dat Dedjasmatch Haile Se lassie Koeksa de Abessynische troepen heeft verlaten. De ministers verklaren, dat hiervoor vol doende bewijs aanwezig is. Op andere punten stemmen de Abessynische en de Italiaansche lezingen echter niet overeen. In sommige kringen wordt beweerd, dat een groot deel der Abessynische troepen met ras Koeksa was overgeloopen. Volgens het officieele regeeringsrapport heeft ras Koeksa, die de Abessynische troepen Woensdag te middernacht verliet, slechts een honderdtal zijner persoonlijke dienaren met zich medegenomen. Met hen is hij in de richting van Asmara vertrokken. Onderweg verbrak hij alle Abessynische ver bindingslijnen en richtte zoo veel mogelijk schade aan. Zijn aanvoerders en zijn troepen, op wier steun hij rekende, weigerden echter hem te volgen. De reden voor de overgave van ras Koeksa is volgens het officieele communiqué terug te brengen tot een persoonlijke grief tegen den keizer. Zooals ik reeds eerder heb medegedeeld, heeft Haile Selassie bij den dood van ras Koeksa's vader diens bezittingen in tweeën verdeeld en een gedeelte er van aan ras Seyoem geschonken. Het is bovendien bekend, dat ras Koeksa sedert lang jaloersch is op zijn machtigen buurman ras Kassa, en dat hij gaarne bereid was alles te doen om het gezag van den oude ren man te ondermijnen. De officieele verklaring vervolgt, dat het misschien niet onmogelijk is, dat ras Koeksa zijn eventueel nut voor de Italianen, als pre tendent voor 's keizers kroon, heeft voorzien. Gedeeltelijk zou dat plan zeer wel uitvoer baar zijn en terzelfder tijd zou het ras Koek sa's tot nu toe onderdrukt streven naar macht bevredigen. Het regeeringscommuniqué wijst nog op een ander punt. Het is bekend, dat ras Koeksa bij minstens twee vroegere gelegenheden Asmara heeft bezocht, éénmaal voordat hij trouwde met de dochter van den keizer, die twee jaren geleden bij de geboorte van een kind overleed, en nogmaals in Mei van het vorig jaar. toen hij klaarblijkelijk vriendschappelijke relaties met de Italianen heeft aangeknoopt. Dat is één lezing van het geval. Een andere is deze; ik heb uit betrouwbare ministerieele bron vernomen, dat het nieuws van ras Koeksa's aankomst te Asmara niet te gelooven is, en dat het verder zeer wel moge lijk is om de juistheid der Italiaansche berich ten over zijn ontvangst en zijn verder doen en laten ernstig in twijfel te trekken. Volgens deze opvatting, zouden 250 man uit Asmara de grens van Eritrea zijn overschreden om ras Koeksa te binden en hem naar de Italianen over te halen. Ras Koeksa zou hen hartelijk hebben ont vangen en spoedig daarna met een kleine Abessijnsche troep zijn vertrokken, schijnbaar in de richting van Adi Caie. Onderweg zond hij de telegrammen aan de regeering af, die ik hier van tijd tot tijd heb doorgegeven, en waarin hij het verloop van zijn marsch over de grens van Eritrea meldt. Op dit punt wijk de nieuwe lezing van zaken af van het officieele communiqué. De marsch zou geruimen tijd zijn voortgezet. De Abessijnsche metgezellen van ras Koeksa begonnen voortdurend meer verdenking te koesteren en zij begrepen, dat hij van plan was te deserteer en. Zij overlegden met elkander gedurende een oponthoud onderweg en maakten een plan op. Toen de troepen weer op weg gingen reed ras Koeksa met zijn officieren voorop. Zijn met gezellen hielden de teugels van hun muildieren in en lieten hem op korten afstand vooruit rijden. Daarop trok een van de officieren zijn re volver en schoot hem in den rug. Ras Koeksa viel gevaarlijk gewond in het zand, waarop de mannen uit Asmara, nadat zij zagen, wat gebeurd was. de vlucht namen. De gewonde werd naar Aksoem terugge bracht. maar overleed onderweg. Deze lezing wordt zonder twijfel door de laatste gebeurtenissen bevestigd. Vorige week ontving de regeering hier tele grammen van Ras Koeksa waarin hij zijn spijt betuigde over zijn schijnbare dwaze po gingen om de Italiaansche vesting Adi Caie REGEN. Regen belet een algemeen en op- marseh aan het Somalifront. Wel zijn de vliegtuigen voortdurend actie. OPEN STEDEN NIET VEILIG. Italië zou niet af willen zien van het bombardeeren door vliegtuigen van open steden. ENGELAND. Engeland zou verklaard hebben de „voorzichtigheidsmaatregclcn" in de Middellandsche Zee te handhaven. SANCTIES. De sanctieconferentie heeft Woens dagavond de aangevulde lijst van artikelen, die vallen onder het ver bod van wapenuitvoer naar Italië aangenomen. Ons landis voor een volledig verbod van den invoer van Italiaansche producten. RAS KOEKSA. Omtrent Ras Koeksa's lot bestaat nog geen zekerheid. In Addis Abeba vertelt men dat hij dood zou zijn. LAVAL'S BEMIDDELING. De Britsche pers acht Laval's be middelingspoging mislukt. Voor verdere berichten zie men deze jagina en pagina Buitenland. met een kleine troep te bereiken. Ik verneem, dat de keizer persoonlijk zijn tevredenheid over Ras Koeksa's verdwijnen heeft be tuigd. De verdwenen generaal was een onontwik keld man, die nooit aan het hof te Addis Abeba was ontvangen, en die door de Abes synische aanvoerders niet geacht en ver trouwd werd. Hij was een slecht organisator wiens zaken steeds in de vreeselijkste wan orde waren en zijn jaloezie tegenover Ras Seyoem had zulke moeilijkheden veroorzaakt dat de keizer had gevraagd hen te verzoenen. Daarop had een paar jaren geleden zijn huwe lijk met de dochter van den keizer plaats. De keizer hoopte daarmede tevens zijn trouw te winnen. De gebeurtenissen van de laatste week heb ben bewezen, dat deze hoop ijdel is gebleken. Ras Koeksa blijft een vraagstuk met velerlei aannemelijke oplossingen die echter geen van alle volledig zijn bevestigd. (Copyright Morningpost A.N.P.) De regen belet den Italiaanschen opmarsch aan het Somalifront. pag. 4 Engeland's maritieme maatregelen in de Mid dellandsche Zee blijven gehandhaafd. pag- 4 Bij dc mijnwerkersstaking in Zuid-Wales is het tot ernstige botsingen gekomen. pag. 4 Een sclieepsongeluk op tien Nijl eischte 50 slachtoffers. pag. 4 De Nederlandsche Bank heeft het disconto ver laagd. pag. 3 Groote bijeenkomst van Volkenbond en Vrede te Amsterdam. pag. 3 De Rijksmiddelen over September. pag. 3 Demonstratie van S. D. A. P. en N. V. V. in den Ilaag. pag. 12 Haringreeders zijn niet tevreden over de cre- dietverleening. pag. 9 Bepaalde tuinbouwgewassen worden gesteund. pag. 9 Euwe weet de zesde partij nog remise te maken. pag. 11 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELENENZ. R. P.: Opera. pag. 1 Speciale correspondentie: Nogmaals het ver raad van Ras Koeksa. pag. 1 Iets over de geschiedenis en bevolking van Abessynië. pag. 9 Een Hondenleven: Misverstanden. pag. 3 Van onzen Londenschen correspondent: Ver kiezingen in November. pag. 4 ."Mr. J. H. van Gelderen: De verkeersstatistiek 1934. pag. 6 J. B. Schuil over: Van den dood die bijna stierf nig 8 Bekende Haarlt-mmti.»: Ds. P. A. V Sil'evis Smitt. pag. 3 Voor de Vrouw. pag. 10 Sport in 't kort. pag. 11

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1