Studenten-studiën. Snelverkeer eischt vier doocien. [VRIJDAG 18 OCTOBER 1933 HAARDE M'S DAGBEAD 3 Machtiging voor sanctie- maatregelen gevraagd. Door de regeering. Viertal punten genoemd. Met het oog op de in voorbereiding zijnde toepassing van art. 16 van het Volkenbondspact in het Ita- liaanschAbessynisch geschil, heeft de regeering thans bij de Tweede Kamer het ontwerp ingediend van een wet, getiteld „Sanctiewet 1935", waar in machtiging gevraagd wordt voor de Kroon tot het eventueel treffen van maatregelen ten aanzien van een viertal punten nl. het verbieden van invoer van producten, afkomstig uit den staat waartegen sancties worden gericht; het tegengaan van het ver strekken van credieten aan dien staat; het beletten van de scheep vaart met dien staat, en het verbie den van het overdragen van schepen aan dien staat. De regeering merkt in de toelichting op, dat met dit wetsontwerp de geheele materie van de economische sancties, als voorzien in art. 16 van het Volkenbondsverdrag, geens zins uitputtend is geregeld. Men kan zich nog andere maatregelen denken dan die van de onlangs in werking getreden Uitvoerverboden wet 1935 en van dit ontwerp. Daar zoodanige andere maatregelen tot dusver niet aan de orde zijn gesteld, schijnt het de regeering praematuur in dit stadium der aangelegenheid al aanstonds wettelijke voorzieningen daaromtrent te treffen. De regeering acht het noodzakelijk, dat de bevoegdheid, welke in dit wetsontwerp voor de Kroon wordt gevraagd. niet beperkt blijft tot het rijk in Europa, doch eveneens zal gelden voor Nederlandsch-Indië, Surina me en Curacao. De Memorie van Toelichting besluit met de verklaring, dat de regeering het bijzon der op prijs zal stellen, indien dit wetsont werp binnen den kortst mogelijken tijd het- staatsblad zal bereiken. Men schrikke niet. Onze Haagsche correspondent schrijft ons: Het is misschien niet overbodig naar aan leiding van het wetsontwerp inzake invoer verboden enz. nog even het volgende aan te stippen. Dit voorstel wil de Regeering oa. de bevoegdheid geven bij wijze van sancties (want dit wordt bedoeld met ..maatregelen ter bevordering van internationale samen werking ter voorkoming of beëindiging van vijandelijkheden") maatregelen te treffen ten aanzien van het buitengaats of buitens lands brengen van een schip met. bestem ming naar een haven van door de Kroon aan te wijzen landen, het binnenlaten komen van schepen uit dergelijke havens, het laten aandoen door schepen van zulke havens, het overdragen van schepen naar door de Kroon aan te wijzen landen of aan onderdanen, daarvan. Nu zou het kunnen zijn. dat, in het bijzon der personen die belang hebben bij scheep vaart. en sc'heepstransacties. de schrik om het lijf slaat uit vrees, dat de Regeering nu ook al van plan zou wezen tot deze sancties over te gaan. Dit is echter geenszins het geval. Zij wil alleen onze nationale wetge ving, nu men toch met dezen arbeid bezig is. zooveel mogelijk pasklaar maken met het oog op wat eventueel op 'n gegeven oogenblik in het een of ander geval ten aanzien van het nemen van sancties noodig zou kunnen zijn. Met andere woorden, het hierbedoelde wetsontwerp moet ook later, als bij een an dere gelegenheid art. 16 van het Volken bondshandvest zou werken. zijn diensten kunnen verrichten. Vast staat, dat de Regeering harerzijds alleen die sanctiebepalingen in het leven zal roepen, welke eerst door de Geneefsche Coördinatiecommissie beraamd en aanbevo len worden. En voor zoover op dit oogenblik te overzien valt. zal dus de wettelijke be voegdheid voorshands uitsluitend voor in voerverboden en credietverboden worden aangewend: want alleen van deze in het ontwerp in het oog gehouden sancties is er momenteel in Genève sprake. KONINGIN BESCHERMVROUWE VAN HET DORUS RIJKERSFONDS. Het hoofdbestuur van het Helden-der-Zee- fonds Dnrus Rijkers deelt ons mede. dat het de Koningin heeft behaagd het bescherm vrouwschap van deze vereeniging op zich te nemen. NOODLANDING VAN MILITAIR VLIEGTUIG. Donderdagmiddag heeft het militair vlieg tuig 608 uit Soesterberg, wegens een defect aan den motor, een noodlanding gemaakt op een weiland in de buurtschap ,De Dent" onder de gemeente Hazerswoude Het vliegtuig kwam behouden aan den grond. Het is ter plaatse gedemonteerd en zal per vrachtauto naar Soesterberg worden vervoerd. OLDEBROEKSCHE DIEVENBENDE VOOR DE RECHTBANK. Als laatsten in de rij der Oldebroeksche die ven en inbrekers stonden Donderdagmorgen voor de rechtbank te Zwolle terecht J. v. D. te Doornspijk, wegens medeplichtigheid aan een inbraak bij H. Alberts aldaar, bij welke gele genheid 8 bankbiljetten van f 25 werden buit gemaakt en B. R. W. te Wezep, terzake van heling van gestolen koeien. Tegen v. D„ die op den uitkijk had gestaan, werd 6 maanden gevangenisstraf geëischt, tegen W. 8 maanden. Uitspraak over 14 dagen. (A.N.P.) Auto door groote vaart geslipt. Bestuurder gedood, zijn vrouw ernstig gewond. De gehuwde mijnopzichter Erich Heer, uit Kerkrade, werkzaam bij de Domaniale Mijn, is. toen hij van Aken huiswaarts keerde per auto met zijn echtgenoote, blijkbaar tenge volge van de snelle vaart tusschen Aken en Laurensberg geslipt. De auto sloeg om en de heer H. werd op slag gedood. Zijn vrouw werd zwaar gewond naar het ziekenhuis in Aken gebracht. De auto is vernield Nog steeds ,,het Paleis". Behandeling strafzaak voortgezet. Weer zijn op tafels voor de rechtbank de boeken en bescheiden van het Paleis voor Volksvlijt uitgestald. In een groote wasch- mand, die onofficieel aandoet naast de stem mige groenbekleeae tafel, zitten nog meer boeken en papieren, voor rie volgende zittin gen De gewezen boekhouder S.. een man van 76 jaar, wordt als eerste getuige gehoord. Hij mag gaan zitten om rustig zijn verklaringen af te leggen. Hij vertelt hoe hij jarenlang de boekhouding heeft gevoerd. Mr Muller Massis vraagt in den loop van het verhoor of P. brutaler optrad dan ae di recteur M. Speelde hij de baas over M.? Getuige vindt inderdaad de ex-commissaris brutaler dan zijn ex-directeur. „Die meneer P. was nogal een bruut", merkt getuige op. Vervolgens wordt getuige T. C. Alessie, ac countant gehoord. Hij is in 1883 als jongste bediende in dienst van het Paleis gekomen. Na zes jaren werd hij boekhouder: in 1894 kwam hij in dienst der H.V.A., doch bleef accountant van het Paleis. De uitgelote stukken werden met een drevel behandeld, er werden gaten ingeslagen en ze werden op zolder bewaard. Bij den brand zijn ze vernietigd. Anders was het met de ingekochte stukken, die bij geldgebrek weer op de markt ge bracht zouden kunnen worden die stukken werden zorgvuldig opgeborgen. De stukken, die reeds met een P. in het obligatieboek gemerkt waren, zijn naar get's oordeel zeer zeker voor de tweede maal aan geboden. Get. heeft er geen idee van. wie de stukken gestolen kan hebbpn. Dan komt een accountant voor het hekje, die o.a. de onjuiste balans heeft opgemaakt op last van den directeur. Getuige geeft volmon dig toe, dat de balans onjuist was; hij had de f 8128, die eind 1931 al te veel aan obligaties waren uitbetaald, geboekt op de afdeeling loten 1867. Een paar jaar later hebben ze die post. die inmiddels aangegroeid was. weer te ruggebracht. dit gebeurde in het. boekjaar 1933-'34. Door deze manipulaties was het mogelijk de ontdekking van de fraude te verschuiven. In den loop van het verhoor blijkt b.v. nog, dat deze getuige een bedrag voor grondbelas ting had geboekt, dochdeze belasting was nooit betaald en later werd ontheffing ver leend. Pres.: U boekte maar wat. zonder dat U naar de bewijsstukken vroeg. U zult toch wel toe geven, dat Uw boekhouding naar niets leek en Uw werk als accountant was nog minder. Getuige: Ik deed alles in goed vertrouwen. Pres. (verbaasd)Noemt U dat goed vertrou wen? Het ging over bedragen van één millioen vijf ton! Getuige J H. Swart. oud-directeur van het Paleis, is ook langen tijd administrateur ge weest van de N.V. Hij had zooals uit de processen-verbaal blijkt, zelf is hij niet als getuige verschenen. verd. M. meermalen gewaarschuwd obligaties niet ten tweede male uit te betalen. De neef van den directeur, die aanvanke lijk ook verdachte is geweest in deze zaak, doch die later buiten vervolging is gesteld, wordt als getuige gehoord. Hij verklaart, dat hij meegeholpen heeft bij de administratie van de N.V. Obligaties betaalde hij uit na overleg met den directeur. Pres.: Er werd zelfs uitbetaald op dagen buiten de officieele betaaldagen om, niet waar? Getuige herinnert het zich niet meer. „U staat er omheen te draaien", meent de president. Hebt u er den diretceur nooit opmerkzaam op gemaakt, dat er een P. voor de nummers in het boek stond? Ook dat weet getuige niet meer. Mr. de Gaay Fortman: Kom, dat weet u toch wel De president houdt getuige dan eenige obligaties voor. maar getuige hult zich in stilzwiigen; een enkele maal zegt hij: ..ik weet het niet, ik herinner me het niet meer". De zitting wordt dan weer geschorst. Scenario-prijsvraag. Uitslag bekend gemaakt. Een der punten van het door den Ne- derlandschen Bioscoop Bond samengestelde programma ter herdenking van het veertig jarig bestaan der cinematografie, was 'n prijs vraag, waarin een ontwerp van een scenario gevraagd werd voor een Nederlandsche ge luidsfilm. Donderdag, op den laatsten dag van de her- denkingsweek. welke aan het 40-jarig bestaan der cinematografie is gewijd, heeft de jury uit de 260 ontwerpen, welke haar waren toe gezonden, een keus kunnen doen. waarmede deze welgeslaagde herdenkingsweek ongetwij feld op een gelukkige en waardige wijze be sloten is. De eerste prijs f 1000 bedragende, is toe gekend aan het scenario-ontwerp onder motto Lumière, getiteld: „Magma, het bloed der aarde", dat is ingezonden door Mevr. B. RanucciBeekman, lid van het Hofstad toneel te Den Haag. De tweede prijs, groot f 250 is toegekend aan de inzending onder motto ..coctail". getiteld: ..Griezendonk'' en ingezonden door den heer Mr. A. Roothaert te Tilburg, terwijl de heer Jan Heil, candidaatnotaris te Nijmegen, den derden prijs van f 100 verwierf met zijn in zending onder motto Lux ducet", getiteld- Het leven stroomt. De jury voor deze prijsvraag bestond uit de heeren: H. van den Eerenbeemt, te Am sterdam; Chr. de Graaf te Amsterdam: Mr J. Huyts te Rotterdam: A. M. de Jong te Bilt- hoven- L. J, Jordaan te Amsterdam; B. D. Ochse te Heemstede; Will Tuschinski te Am sterdam: J. W. F. Werumeus Buning te Am sterdam. Scheepvaartonderhandelingen met Japan worden hervat. De Jiji Sjimbo" te Tokio meldt, dat een overeenstemming is tot standgebracht tus schen de opvattingen van den Japanschen mi nister van buitenlandsche zaken Hirota en den Nederlandschen. diplomatieken vertegen woordiger, Pabst, betreffende een hervatting van de Nederlandsch-Japansche scheepvaart onderhandelingen, die indertijd mislukt zijn op grond van de omstandigheid, dat geen overeenstemming kon worden bereikt, over de taal. die tijdens de conferentie zou wórden- gebruikt. De heer Pabst zal in het begin van de vol gende week een onderhoud hebben met Sa- boeroe Koeroesoe. den directeur van het^han- delsbureau. waarbij v ia gedachten zal worden gewisseld over concrete maatreg-'.en ten gun ste van een hervatten der genoemde be sprekingen. SCHOTERWEG 1 TELEFOON 16659 (Adv. Ingez. Medj Ervaringen van een Eerstejaars in Amsterdam. Over een paar dagen beginnen de colleges. Ik heb een ontzettende hoeveelheid geld moe ten betalen om erenkele van te mogen volgen en ben naar huis gegaan met een Gids en een Series Lectionum. een groot vel papier waar alle colleges in het latijn opstaan. Ik kan er geen klap van lezen, maar de Series behoort desalniettemin tot de noodzakelijkste bestanddeelen van een studentenkamer. Je hoort de heele lap op je deur te punaisen met een lint er om heen in de kleur van je Facul teit en ieder jaar hang ie er een nieuwe over heen. Het staat geweldig als je er een heel stel van hebt; in den groentijd maten wij den eerbied voor onzen gastheer af naar het aan tal Series op zijn deur. Verder heb ik me alvast dikke dictaatcahiers aangeschaft en een paar zwaarwichtige boe ken. Ik was juist bezig al die bronnen voor mijn toekomstige kennis met een zekere zwier op mijn bureau te etaleeren, toen mijn hospi ta kinnenkwam. Meneer, zei ze een beetje verlegen, ik had u wel graag wat gevraagd wi'len hebben. Ik begreep dat niet, want ik wist zeker, dat ik haar alles betaald had wat ik haar schuldig was. En omdat ik een beetje bang was dat ze over een voorschot zou beginnen, keek ik wat geleerd-afwezig-afwijzend. Ziet u, ik moet nog even de stad in voor een boodschap. Enne.... nou is Pietje effen tjes alleen. Zou u d'r 'n oogenblikje oo willen letten? Hij slaapt als een os en ik ben zoo terug. Natuurlijk, zei ik aanmerkeliik opgelucht, natuurlijk. Als hij tenminste.blij ft slapen. Oh, da's zoo vast als een huis, meneer. Voor vieren is-ie nooit wakker. Gaat u dan maar gerust. En haast u maar niet. Voor vijven ga ik toch niet borre len. Dat klonk wel goed, vond ik. Zij ging. De deur viel in het slot en het kind liet een luide gil. Ik ging de kamer binnen met angstige voor gevoelens. Het wicht lag met de beenen in de lucht en krijschte. Ik voelde. Het dreef. Nu had ik als aanstaand medicus al eens toegekeken hoe mijn hosoita het knaapje van schoone luiers voorzag. Het had er heel een voudig uitgezien en de spruit had zich de be handeling steeds met opgewektheid laten wel gevallen. Toch leek het mij veiliger eerst nog te trachten het schaap tot voortgezette bedrust te bewegen. Ik kirde. Het kind zweeg oogen- blikkelijk, maar alleen om op adem te komen. Toen zette het opnieuw en snerpend in. Het wond zich daarbij zoo op en werd zoo rood, dat ik begon te vreezen dat er van binnen iets scheuren zou. Daarom pakte ik het be hoedzaam op. Het lachte zoodra ik het aan raakte en stak een vinger in mijn oog. Ik leg de het op de divan en keek rond naar luiers. Ze waren buiten mijn bereik en dus pootte ik het kind weer in bed. waar het oogenblikkelijk zulke merg en been doordringende kreten aan hief, dat ik er van vloekte. Hou je bek toch dicht, idioot, riep ik: je ziet toch dat ik eerst je spullen zoeken moet. Het had dergelijke taal nog nooit, gehoord en zweeg dus om zich op de beteekenis ervan te bezinnen. Dat ging echter heel snel en toen het had begrepen dat ik het beleedigde. nam het wraak met snerpende gillen en demo nisch gekrijsch. Ik vond een luier en zocht me naar naar veiligheidsspelden, tot ik bedacht dat het kind die nog aan het lijf had. Ik spreidde den doek op de divan en plaatste het wicht er op. Toen het zat keek het volkomen blijmoedig rond. maar niet zoodra had ik met een forsche zwaai het wicht achterover geworpen of het schopte naar alle kanten, trachtte zich op te richten en brulde als bezeten. Met druppeltjes op het voorhoofd van in spanning volbracht ik het kunststuk, den kleinen worstelaar met een hand onder te houden, terwijl ik met de andere de spelden losmaakte. Het was een groote. Ik vermande mij en bedwong de neiging al les te laten zooals het was en de beenen te nemen. In je practijk, zei ik tegen mezelf, zal je nog wel eens wat anders zien. Ik zette het kind op den kop en ving te ve gen aan, terwijl de misdadige knaap als een aal kronkelde en als een bison loeide. Nadat ik zooveel verwijderd had als ik meende dat met redelijkheid van mij kon werden gevergd, deed ik het hoofd weer naar boven. Dadelijk greep hij mijn beide ooren vast en poogde zich daaraan op te hijschen. Intusschen slingerde ik de luur om zun onderstel. Toen ik de eerste speld inbracht uitte het verwil derde wezen een snerpende gier. Ik was doods benauwd dat ik edele organen had beleedigcl. maar er was niets te zien. Opeens was er een speld weg. Ik zocht me een beroerte, tot ik merkte dat hij er vredig op kloof. Mijn heele wezen zei: laat hem in godsnaam; mijn medisch inzicht voorzag com plicaties en ik ontwrong hem het kleinood. Een dierlijk geloei met hooge uithalen was mijn dank. Hij hoopte kennelijk mijn trom melvliezen tot barsten te brengen en ik hoop te haast dat het hem zou lukken. Eindelijk hing de luier losies om zijn lenden. Liggend leek hij luisterrijk, maar staand moest hij onvermijdelijk alles verliezen. Ik vleide hem dus in zijn bedje en zei: ta ta, el lendeling, zoet liggen, ta ta. Tata, zei de schurk en wipte als een elastieken bal overeind. Mijn creatie gleed naar beneden en hij trapte er verachtelijk op. Meteen begon hij opnieuw te tieren. Nu rukte ik aan alle slippen tegelijk, toen mijn hospita binnenkwam. Gut, zei ze, is hij al wakker, de kleine schat? U heeft toch geen last van hem gehad? Ik sloop de kamer uit en ging mijn handen wasschen. In de kamer hoorde ik den lafaard kraaien. Kinderarts word ik dus niet. A. A. MATRIS Duitsch-Nederlandsche handelsbetrekkingen. Een Nederlandsch'Duitsch- Poolsch blok? De meening van den heer C. J. A. Begeer. Naar aanleiding van een publicatie, getiteld „Ein Jahr neuer Plan" van den directeur van de Reichsbank en referent aan het Rijks departement van Economische Zaken te Ber lijn, Karl Blessing, in het industrieele tijd schrift „Ruhr und Rhein", heeft de „West- deutsche Pressedienst" een onderhoud gehad met den heer C J. A. Begeer, president van de Nederlandsche Handelskamer voor Duitseh- land in Den Haag en diens meening gevraagd omtrent het „Nieuwe Plan" en de Neder- landsch-Duitsche handelsbetrekkingen. De heer Begeer zeide o.m.: Reeds meermalen heb ik er opgewezen, dat de verwerkelijking van de gedachte van een continentale econo mische eenheid haar begin zou kunnen nemen door een werkelijk handelsverdrag (geen contingenteerings- en tarieven koehandel tusschen de Nederlanden (met inbegrip van Nederlandsch-Indië) Duitschland en zoo mogelijk Polen, waardoor een gebied van 170 millioen menschen tot een economische een heid zou kunnen worden gevormd. Door wegvallen of aanmerkelijke verlaging van de invoerbelemmeringen zouden de prij zen aanzienlijk dalen, het verbruik ten voor- deele van handel, industrie en scheepvaart belangrijk worden gestimuleerd; de arbeids gelegenheid zou worden vergroot, staat en ge meenten zouden minder zwaar worden be last en het kapitaal zou weder rendabel kun nen worden belegd. Voorwaarde voor zulk een handelsverdrag is echter de wil. door generlei maatregelen een natuurlijke ontwikkeling van 't ruilverkeer in goederen en diensten in den ruimsten zin tegen te houden, dus zonder uitzondering alle protectionistische maatrege len op te heffen. Voor het Nederlandsch-Duitsche Handels verkeer zou dit o.a. beteekenen: de verlaging van de invoerrechten tot een minimum, de afschaffing van alle maatregelen tot een zijdige begunstiging van het transportverkeer. de algeheele opheffing van de contingentee- ringen (of minstens een nieuwe regeling, welke door contingenteeringsmaatregelen. met wederzijasche instemming uitgewerkt, slechts een beperkte bescherming van de arbeids markt ten doel heeft), d.w.z in het alge meen: de natuurlijke voordeelen der landen onbeperkt aan de bevolking ten goede laten komen. Een ongeremd ruilverkeer van industrie- en landbouwproducten, van handels- en scheepvaartverkeer zou zeker de gedwongen saneering van het betalingsverkeer, waardoor de handel wordt vernietigd, overbodig maken, de werkloosheid langs natuurlijken weg ver minderen, nieuw kapitaal aan de bloedarm geworden industrie, handel en scheepvaart doen toevloeien, de prijsvorming reeelen vorm geven, en aan het welvaartspeil der volken op allerlei gebied vruchten van een vergroote productiecapaciteit ten goede doen komen. Hierna antwoordde de heer Begeer op hem gestelde concrete vragen als volgt: Heeft het systeem van de toenemende tweezijdigheid in den handel invloed gehad op de Nederlandsch-Duitsche economische betrekkingen? De „tweezijdigheid" heeft den Neder landschen transito-handel naar en van Duitschland zeer veel schade gedaan. Dit is des te meer te betreuren, omdat daardoor aan beide landen voordeelen ontgaan. De Neder landsche transito-handel werkt beter en goed- kooper, betrouwbaarder en reëeler dan de transito-handel in de meeste andere landen. Duitschland had aan hem een grondstoffen- importeur, die hem groot voordeel in den handel kon brengen en voor alles in staat en bereid was, lange en aanzienlijke credieten onder gunstige voorwaarden te geven, tege lijk echter ook een exporteur van beteekenis voor zijn industrieproducten voor den export over zee. De meenschrompeling van dezen transito handel had een gedeeltelijke stillegging van het Nederlandsche scheepvaartverkeer ten gevolge, waarmede alweder voor Duitschland een belangrijk afzetgebied verloren ging. Ik betwijfel, of de daarvan verwachte voordeelen door de Duitsche havens opwegen tegen deze nadeelen. Is in het claring-verkeer tusschen de beide landen in den laatsten tijd iets ver anderd? De Nederlandsche Handelskamer voor Duitschland heeft meermalen te kennen ge geven. dat zij op deze wijze geen voldoende export uit Duitschland verwachtte. Welke mogelijkheden ziet u voor ver meerdering van Duitschen invoer naar Ne derland? Hiervoor zijn reeds verschillende plan nen ontworpen. De Nederlandsche Handels kamer in Duitschland heeft deze voorstellen onderzocht, doch ze niet uitvoerbaar be vonden. Voor de verdere ontwikkeling van den Duitschen invoer in Nederland is het prijs niveau beslissend. (A.N.P.) UIT DE STAATSCOURANT. ONDERWIJS. Bij Kon. Besluit zijn voor het tijdvak van 17 September 1935 tot 1 Januari 1936 wederom belast met het geven van de achter hun namen vermelde cursussen aan de Landbouwhooge- school te Wageningen ir. C. Koeman te Aals meer (cursus bloementeelt), ir. C Ph. Moer- 'ands te Boskoop (cursus boomteelt); ir. K. Volkersz te Lisse (cursus bloembollenteelt). Groote brand te Einighausen. Schuren, stallingen en woning verwoest. Donderdagmorgen brak brand uit in een complex schuren en stallingen te Einighausen. gemeente Limbricht nabij Sittard. gelegen achter de boerderijen van de families Heu- mann, Frijns, Notermans en de weduwe Van Oppen. Het vuur breidde zich zeer snel uit en tastte ook de vier woonhuizen aan. De plaatselijke brandweer, die niet tegen het vuur opgewassen was, riep de hulp in van de brandweer te Sittard. Na ongeveer ander half uur was men het vuur meester. Niet voorkomen kon worden, dat de schuren en stallingen geheel verloren gingen. Ook de in houd van de schuren, in hoofdzaak bestaande uit graan en landbouwwerktuigen ging ver loren. Van de vier woningen is die van den heer Heumann eveneens totaal uitgebrand. Van de drie andere huizen kregen slechts de daken brandschade. De oorzaak van den brand is onbekend. De heer Frijns was niet tegen brandschade verzekerd. De drie andere fami lies wei. Door onze lens gesnapt. DE HEER G. SCHAAFSMA. De heer G. Schaafsma werd 13 Januari 1898 te Amsterdam geboren. Hij is sinds vier jaar te Haarlem gevestigd. Toen drie jaar geleden de afdeeling Haarlem van de Gereformeerde Vereeniging voor daad werkelijke vredesactie werd opgericht, werd de heer Schaafsma tot voorzitter der afdeeling gekozen. Verder is de heer Schaafsma verbonden aan de Vereeniging .X>e Blindenpenning". die gel den verzamelt ten bate van de Vereeniging tot Werkverschaffing aan hulpbehoevende blinden te Amsterdam. Hij is technisch ambtenaar le klasse aan het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord- Holland en behoort tot de Gereformeerde Kerk (HV.) te Haarlem. Op 2-8 Juni van dit jaar werd de heer Schaafsma gekozen tot lid van den Raad van Haarlem, waarin hij ae Chr. Dem. Unie verte genwoordigt. Richting aangeven is steeds noodig! Op den Frieschen straatweg te Groningen had een botsing plaats tusschen een zes- wielige vrachtauto, bestuurd door den 21- jarigen G. D.. wonende te Grootegast en den 25-jarigen ongehuwden motorrijder L. J. van Mal. wonende te Surhuisterveen. De motor rijder werd van het rijwiel geslingerd en met ernstige verwondingen opgenomen in het R.-K. Ziekenhuis te Groningen, waar hij aan de gevolgen is overleden. Kindje gedood, vrouw ernstig gewond. Donderdag is de 23-jarige mevr. Hoogen- dijk, wonende aan den Turfsingel te Gouda, toen zij met haar 4-.jarig dochtertje achterop haar rijwiel op den Provincialenweg van Gouda in de richting Moordrecht reed. nabij de nieuwe sluiswerken door een met steenen geladen vrachtauto van een expediteur uit Zwijndrecht aangereden. Het 4-jarig kindje werd door den zwaren wagen verpletterd, terwijl de vrouw eer. hersenschudding kreeg. De politie heeft het lijkje in beslag genomen. De jonge vrouw is naar het van Iterson-zie- kenhuis te Gouda overgebracht. Truck van vrachtauto gekanteld. Oo den weg naar Buinen Is Donderdag een vrachtauto van den sneldienst Wildervank- Groningen-Amsterdam. welke met zeer groo te snelheid reed. uit de bocht gevlogen en tegen een boom terecht gekomen, waarna de wagen kantelde De truck, waarin zich drie personen bevonden, werd totaal vernield. Twee der 3 inzittenden, de 39-jarige B. Mete ring uit Wildervank. eigenaar van de auto en de 20-jarige passagier M Hekman uit Blijham. bekwamen verwondingen. De derde persoon, de 24-jarige T. Wolthuis, bekwam geen letsel. De gewonde personen zijn naar hun woningen overgebracht. Zij gaven geen rich ting aan. Te ruim vier uur had Donderdagmiddag op den Overtoom te Amsterdam een ver keersongeluk plaats, waarbij twee personen werden gewond. Een 25-jarige wielrijdster reed in de rich ting van den Amstelveenscheweg. Zij werd achterop gereden door een motorrijder. De juffrouw wilde links af slaan, doch ver zuimde een toeken te geven. Zij werd ge grepen door den motorfietsrijder. Beide per sonen werden tegen de straat geslingerd en met een hersenschudding in 't Tesselschade- ziekenhuis opgenomen. Donderdagmiddag stak de boschwachter Riesen van het Gooische Natuurreservaat zonder richting aan te geven, per rijwiel den Rijksweg over. ter hoogte van den nieuwen Blaricumerweg, tusschen Bussum en Laren. Hij werd door een auto gegrepen, kreeg een zware hersenschudding en is in levensge vaarlijken toestand naar de Majellastichtlng vervoerd. Onbekende wiel ri id er doM-'cr'"'-' Donderdagavond omstreeks haii r.tgc.. is op den Rijksstraatweg onder Oegstgeest een tot dusverre onbekende wielrijder door een vrachtauto overreden en gedood. De man reed op een Gazelle-rijwiel en droeg een blauw boezeroen. Hij had niets bij zich. waar uit ziin identiteit kon worden vastgesteld.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5