COSTUUMS J. VAN DAM SCHAKEN De match Euwe—Aljechin om het wereldkampioenschap. WINTERJASSEN UITSLUITEND iv- Ons Succes Leelijk tandaanslag V R IJ D A G IS 'ÖCTOBE R '1935 HSAEEE M'S D A' G BEAD If De zevende partij te Utrecht afgebroken in ongunstigen stand voor Euwe. De zevende zet van Aljechin een verrassing. In het Gebouw van Kunsten en Weten-1 schappen te Utrecht is Donderdagavond onder groote belangstelling de zevende partij van de match EuweAljechin om het wereldkam pioenschap schaken begonnen. Te ruim zes uur verrichtte de Burgemeester van Utrecht, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwyk, de officieele opening'. In zijn rede wees de bur gemeester op de groote belangstelling, die er ook te Utrecht heerscbt voor deze match. Maar niet alleen toonen de ouderen hun in teresse, ook de jeugd en speciaal de Utrecht- sche volgt met geestdrift en spanning de par tijen. Spr. wees in dit verband ook op de onlangs opgerichte stichting, welke tot doel heeft het schaken onder de schooljeugd te Utrecht te bevorderen. Hij dankte dr. Euwe voor den steun, dien de Nederlandsche kam pioen geeft aan de propaganda voor het scha ken onder de jeugd. Een jongen en een meisje boden vervolgens namens de Utrechtsche schooljeugd aan Alje chin en Euwe bloemen aan in de stedelijke .kleuren. Nog voerde de voorzitter van de schaakclub „Utrecht" het woord, die o.m. constateerde, dat Euwe te Utrecht nog nooit een partij heeft verloren. Hij hoopte, dat deze goede! traditie zou worden voortgezet. Mr. M. Levenbach, voorzitter van het Euwe- Aljechincomité, dankte alle sprekers voor hun woorden en in het bijzonder den burgemees ter voor zijn vriendelijke bereidwilligheid, deze partij te willen openen. Hij verzocht den bur gemeester den openingszet op advies van Aljechin dan altijd te willen doen. De zevende partij verliep als volgt: Wit: Dr. A. Aljechin. Zwart: Dr. M. Euwe. Fransche verdediging. 1. e2e4 e7e6 2. d2d4 d7d5 3. Pblc3 Lf8b4 4. Pgl—e2 d5xe4 5. a2a3 Lb4xe7 6. Pc3xe4 Pb8c6 In de beroemde partij LaskerCapablanca te Moskou geschiedde Pg8f6. De tekstzet werd door dr. Tartakower als -verbetering voor Zwart aanbevolen. De bedoeling is het paard op e2 vast te houden of den minder gunstigen zet Lele3 uit te lokken. 7. g2g4 Verrassende zet. g2g4. Een verrassende zet van Aljechin. Reeds vóór de partij deelde de wereldkampioen tpns mede op dezen avond een bijzonderen strijd te zullen leveren en vertelde, dat de zevénde zet van hem een verrassing zou zijn. In de tweede partij speelde Wit hier Lele3 en' kwam later, toen Euwe een tempo weggaf, ■ih het voordeel. Het strategische van Wit is om den 'Looper naar g2 te ontwikkelen en bo vendien met g4g5 een paard op f6 te kun nen verdrijven. 7 .b7b6 Dr. Lasker meende, dat hier e6e5 sterk in aanmerking kwam. Maar dit was juist de -variant, dien Aljechin geanalyseerd had. Na e6e5 was hij van plan een pion te offeren en als volgt te spelen: 7.e6e5. 8. d4d5, Pc6d49. Pe2xd4, Dd8xd5; 10. Ddl—f3, Dd5xf4; 11. c2—c3. Dd4—d7; 12. Lflc4! en nu moet Zwart waarschijnlijk f7f6 spelen. En Wit heeft een sterken aanval. Dr. Lasker, die niet stellig hiervan over tuigd was, analyseerde, als volgt: 12. Pg8—f6, maar met g4g5 wordt het zeer ge compliceerd. Het zou zeer zeker belangwekkend zijn na afloop dezer partij een zorgvuldig onderzoek in te stellen ten einde te weten te komen of het pionoffer inderdaad correct was. Flohr zei echter, dat Zwart in plaats van 10.Dxd4 beter met pion e5 nemen kan, waarna Zwart goed spel behoudt. 8. Lfl—g2 Lc8b7 9. c2c3 Ontlast het paard van de dekking op d4. 9.Pg8—f6 10. Pe2g3 0—0 11. g4r—g5 Pf6xe4 12. Pg3xe4 Kg8h8 Zwart bereidt zich op verdediging tegen een Koningsaanval voor. 13. Ddl—h5 Dd8e8 Op dit moment had Euwe 1 uur, Aljechin 30 minuten bedenktijd gebruikt! 14. Pe4—f6 De tweede verrassing in deze partij. 14 .Le7xf6 Zwart moest het paard nemen, maar kon dit op twee manieren doen. Op het stukoffer in te gaan zou direct fataal zijn. Neemt Zwart niet met den Looper, dan be houdt Wit bij gelijk materiaal een onweer- Staanbaren aanval. 15. g5xf6 g7xf6 16. Dh5Ir 4 De7—d8 Op d8 staat de Dame beter beschermd dan op el. 17. Lel—f4 e6e5 Volgens dr. Lasker was f6f5 meer in over eenstemming met de positie. Ook Flohr keur de dezen zet af, maar meende echter, dat de stelling reeds moeilijk was. 18. Lf4—g3! Niet Lg2—e4, f6—f5; Lf4—g5, f7—f6; Le4xf5; Dd8el en Zwart kan zich verde digen. 18 .f6—f5 Vrijwel gedwongena Op exd4 volgt 00—0. 19. d4xe5 Wit heeft zijn pion teruggewonnen en staat overwegend. 19 .Tf8g8 Dxh4 gevolgd door Pxe5 ging niet wegens Lf6 (schaak) en Zwart verliest een stuk. Ook f7f6 kwam in aanmerking. 20. Lg2 '3 Dd8d3 Listig gesp. 21. Lf3ez Wit loopt niet in de val. Met Lxc6, Lxc6; Df6 4- en Dxc6 zou Wit een stuk gewonnen hebben. Maar Zwart neemt op Lxc6 den Looper niet terug, doch speelt Lb7a6 en Zwart wint. 21 .Dd3e4 22. Dh4xe4 f5xe4 Hiermede heeft Zwart den aanval afgeslagen, maar de Witte stelling verdient toch de voor keur. Aljechin meende, dat Euwe beter had ge daan, in plaats van op deze ruil in te gaan. 21.Dd3c2 te spelen, met onbereken bare complicaties. 23. Lg3h4 h7—h6 24. 0—0—0— Ta8e8 25. Lh4—f6 Kh8—h7 26. f2—f4 Zeer verrassend. Op e4xf3 kan Wit op zijn minst de kwaliteit winnen met Ld3 26.e4xf3 e.p. 27 Le2xf 3 Dit is sterker dan de kwaliteit te winnen met Ld3. Zwart zou met zijn pion op f3 een goede compensatie voor de kwaliteit hebben. Nu moet Zwart een pion geven, 27. Pc6a5 28. Lf3xb7 Pa5xb7 29. Tdl—d7 Pb7c5 30, Td7xf7 Kh7—g6 31. Tf7xc7 Pc5d3 Zwart speelt een verloren spel. 32. Kc.1—bl Kg6—f5 33. Thl—dl Pd3xe5 34. Tdl—fl Kf5e4 35. Tc7xa7 Pe5c4 36. Ta7d7 Ke4e3 37. Tfl—el Ke3—f3 38. Telxe8 Tg8xe8 39. Td7d4 Pc4e3 Op b6b5 zou Td5 gevolgd zijn 40. Td4h4 Pe3—f5 Wit gaf hier zijn zet af. Nabeschouwing. De zevende partij was buitengewoon span nend. Wederom een Fransche partij, identiek met de tweede tot den zevenden zet. Aljechin bracht met den zevenden zet een nieuwtje, dat er oogenschijnlijk zeer gewaagd uitzag, maar later bleek, dat deze zet hem goede aanvals- kansen verschafte. Het publiek en de aanwe zige meesters ook Lasker was mee naar Utrecht gekomen volgden de partij met zeer veel belangstelling: vooral was aller aandacht gespannen, toen Aljechin vroegtijdig een stuk offer aanbood. Het spreekt vanzelf, dat er le ven in de combinatie was en menig verras send en pikant idee werd rijp. Het gelukte Euwe weliswaar, den aanval van Wit af te slaan, maar dit geschiedde ten koste van een voor hem ongunstig eindspel. De twee loopers van Aljechin werden zóó drei gend, dat Euwe spoedig twee pionnen geven moest om een der loopers te ruilen. Toen de partij den veertigsten zet bereikt had, bleek Aljechin over twee pionnen meer te beschikken: hier werd de stelling afgebro ken. Het eindspel is vrij hopeloos voor Euwe en het is de vraag of hij verder zal spelen na nader inzicht. Eerst heden Vrijdag zou bekend worden ge maakt, of Euwe de partij nog zal voortzetten of niet. Indien het wel het geval mocht zijn, dan is dit vanavond 7 uur, wederom in ge bouw Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. N. MAAT MET 2 PANTALONS vanaf f 40.OÖ N. MAAT vanaf f 32.SO Onze Stoffen, Coupe en Afwerking staan onder VOLLE GARANTIE!! KLEERMAKERSWERK danken wij uitsluitend aan recommandatie JEy- Ziet onze Etalages Ged. Oude Gracht 78, Tel. 12236 (Adv. Ingez. Med.) DAMES-HOCKEY. OVERZICHT. A.s. Zondag wordt in Haarlem geen eerste klas wedstrijd gespeeld. Rood Wit gaat dan n.l. op bezoek bij H. H. IJ. C. en B. D. H. C. bij Amsterdam. De Heemsteedsche dames hebben nog geen wedstrijd kunnen winnen H. H. IJ. C. daaren tegen verloor eerst met 52 van Gooi, maar zegevierde daarna met 20 over H. O. C. Wij zagen de Haagsche ploeg dit seizoen nog niet aan het werk, maar de achterhoede moet niet het sterkste deel zijn. Het zal de vraag zijn of de Rood Wit-aanval. die lang niet zoo ge vaarlijk is als vroeger, hiervan voldoende zal weten te profiteeren. Maar met de steun van een goede middenlinie moet een Haarlemsche overwinning toch mogelijk zijn. B. D. H. C. be hoeft in Amstex-dam o.i. ook niet te verliezen: een derde opeenvolgende zege zou bovendien een mooie versterking van haar positie be- teekenen. In den wedstrijd H. O. C.Gooi zijn wij ge neigd de beste kansen aan de gasten toe te kennen. Alleen, er is een soort traditie van gelijk spel aan dezen wedstrijd verbonden. In de overgangsklasse kan B. D. H. C. II op eigen tei-rein tegen Leiden toonen, wat zij in de nieuwe opstelling vermag te presteeren: er is van de vorige week nog wat goed te maken Bloemendalers! Amsterdam II—Kievieten zal wel voor de vogels zijn, B. H. V. ontvangt Hurley. In klasse 2 A komt Rood Wit n pas yoor de tweede maal in het veld, nu als gastvrouw van Te Werve, hotgeen niet een gemakkelijke wed strijd beteekent. Victoria zal wel sterker blij ken, dan B. D. H. C. in, dat overigens met de kunt U snel en grondig verwijderen door wat Chlorodont tand pasta op een drogen tandenborstel te doen en hiermede Uw tanden aan alle kanten te borstelen, ook op het kauw-oppervlak. Op die manier komt de natuurlijke ivoorkleur van Uw tanden weer te voorschijn en U houdt een heerlijken, frisschen, zuiveren smaak in Uw mond. TUBES 35 CT. DOOZEN 20 CT. NED. FABRIKAAT. (Adv. Ingez. Med.) overwinning en een gelijk spel niet slecht be gonnen is. Verder meldt het programma nog: 3e klasse B. Rood Wit III—B. D. H. C. IV A'dam III—H. D. M. II T. H. C.—Leiden II 3e klasse D. H. B. S. II—O. K. II FamosA'dam IV B. D. H. C. V—T. H. C. n Zandvoort-^Rood Wit IV De Kraaien—B. D. H. C. VI A'dam VStrawberries II HOCKEY. DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. De Musschen gaan naar H.H.IJ.C. om te trachten opnieuw beide punten te bemach tigen. De kans daartoe is er zeker. Wanneer M.H.C. speelt als tot nu toe, kan het van vele eerste-klassers winnen. Bloemendaal ontvangt op eigen terrein ach ter .,Zomei*zorg" Be Fair en wellicht wint Bloemendaal. hoewel er eveneens oorzaken zijn aan te wijzen, dat Bloemendaal kan ver- liezen. De gastheeren van Zondag zijn in dat opzicht nogal wispelturig. Strawberries gaat de verre reis naar Laren maken en zal wel de overwinning in Laren moeten laten. M.H.C. 2 ontvangt in het Heemsteedsche Sportpark H.H.Y.C. en heeft een goede kans op beide punten. Tegelijkertijd ontvangt M. H. C. 3 haar stadge.ioote Bloemendaal 2; ook hier heeft de thuisclub de beste papieren, al wordt het ge plaagde Bloemendaal 2 gaarne nu eens ae zege gegund. In dezelfde afdeeling ontvangt Alliance aan de Molenwerfslaan Oh Kay. In de derde klasse zal op het H.B.S.-terrein aan den Bergweg nu eens uitgemaakt worden wie van de twee als de steidcste aangemerkt moet worden: H.B.S. 2 of Strawberries 2. Ook M.H.C. 4 speelt thuis en wel tegen Famos, maar deze Musschen zullen hun thuiswedstrijd wel niet weten te winnen. De wedstrijd Bloemendaal 3—MJLC. 5 zal wel voor de thuisclub zijn. Sti-awberries 3H.B.S. 3 daarentegen voor de gasten: maar voor Alkmaar 3Zandvoort mag men weer op de gastheeren raden. VOETBAL. RIPPERDA—WILHELMIN A VOORUIT. Voor den K.N.V.B.-beker is a.s. Zondag middag vastgesteld de -wedstrijd Ripperda— Wilhelmina Vooruit uit1 Amsterdam. Ripperda speelt in de'Volgende opstelling: G. Koster, J. Langeveld, H. J. Kruijff, B. Cop, A. Riethoff. A. Dreyer, W. Koster, J. Kruyff, G. Roode, J. Kops, H. J. Peperkooxn. T. H. B.—FRED. HENDRIK T. H. B. speelt Zondag 2' uur met het vol gende elftal: M. Plant, G. Nijssen. H. Spierdijk, B. Sleman, J. Kluën. G. Linthout, D. Verwey, H. Aalpol, A. Prent, A. Hoeben, W. Vellinga ALLEN WEERBAAR—E. D. O. Met het volgend elftal gaat E. D. O. naar Bussum voor den Ned. Voetbalbeker: Verhagen, Zandstra, Boeree, Koene, Koppen. Oomen, S. Spek, Calland, v. d. Putten, Perukel P. Spek. E. D. O. 2—SPARTAAN 2 Voor de competitie speelt E D. O. 2 Zondag op het E. D. O.-terrein tegen Spartaan 2 met het volgende elftal: Van Roon, Kollerie, van der Born Kloos, Vreenegoor. van Esch, Nottrot, H. Koene, Goemaat, van der Schalie Kelder. ZATERDAG-MIDDAG COMPETITIE Tengevolge van den hevigen regenval kon den Zaterdag jl. eenige ontmoetingen niet doorgaan, daar de terreinen onbespeelbaar waren. De ontmoeting V.V.IJ. 1Kennemerland 2 werd door de thuisclub met 81 gewonnen. De kampioenen zijn nog ongeslagen en hun deelcijfers zijn van dien aard, dat vrijwel algemeen wordt verwacht, dat zij ook dit sei zoen weer als nummer één zullen eindigen. De Kenniemerland-resery.es hebben de eerste goal tegen de kampioenen gescoord. Tweede Jeugd heeft uitstekend werk ver licht door den lastigen uitwedstrijd tegen. Telefonia met 32 te winnen. Kennemerland 1 blijft V.V.IJ. bedreigen. De oranjehemden wonnen van de V.V.IJ. reserves met 30 en bezetten thans de tweede plaats. In de B afdeeling behaalde Kennemerland 4 het eerste puntje. In Hillegom werd nl. te gen SIZO 2 gelijk gespeeld. (33), V.V.B. leed de eerste nederlaag in dit seizoen. In het Heemsteedsche Sportpark verloren de Velsenaren met 43 van Johez. Voor morgen zijn de volgende wedstrijden vastgesteld Afdeeling A: Telefonia—V.V.IJ. 2 en Z.S.V. Kennemerland Afdeeling B: Kennemerland 3SIZO 2 en V.V.B.Kennemerland 4. Afdeeling C: Kennemerland 6V.V.IJ. 3, V.V.R.A.—V.E.W. 2, V.J.B. 2—Z.S.V. 2 en V.E.W. 3—SIZO 3. De prestaties van Telefonia zijn tot nu toe minder fraai geweest. Van Hoven c.s. staan bijna onderaan op de ranglijst. Toch is het team o.i. veel te sterk voor één der laatste plaatsen. Wij vermoeden, dat Telefonia in de komende wedstrijden beduidend betere resultaten zal boeken, dan aan het begin van het seizoen. Morgen zal vermoedelijk de eer ste overwinning worden behaald op V.V.IJ 2. Z.S.V.dat het vorige seizoen zoo bijzonder goed op dreef was. heeft tot dusver ook niet aan de verwachtingen beantwoord. Morgen moet de Halfwegsche ploeg op eigen terrein den strijd aanbino'en tegen het sterke Ken nemerland. Mogelijk ziet Z.S.V. kans, uit deze orftmoeting één punt te halen. Kennemerland 3 lijkt ons sterker dan SIZO 2. De thuisclub zal wel op beide pun ten beslag leggen. V.V.B. zal beslist van Kennemerland 4 moeten winnen om in de running te blijven. Deze opgave lijkt ons voor de Velsenaren zeker niet te zwaar. R. C. BREDERODE. Behalve de overwinning van het le, mocht ook het 3e elftal zijn eerste overwinning boe ken, terwei 't 2e in Heemstede gelijkspeelde. Het programma luidt voor Zondag: Brederode 1Beverwijk 2 11.30 uur. SpaarnestadBrederode 2 10 uur. Haarlem 9Brederode 3 10 uu. Zaterdag 3 uur: Brederode adsp.Stormvogels ads Werkloozencompetitie. WERKLOOZENCOMPETITIE. Woensdagmiddag speelde „De Gazellen" I tegen V. V. M. Scheidsrechter was de heer Le Fèbre. Het was een mooie, sportleven strijd van beide partijen en de leiding was in goede handen. De stand met rust was 21 voor „De Gezellen"; het einde kwam met een 32 over- winnig voor „V. V. M.". Donderdag speelde op het Haarlemterrein „V. V. C." II tegen „De Gazellen" II onder lei ding van den heer Van Gent. Deze leidde ook heel uitstekend. Deze elftallen waren aan el kaar gewaagd. Rust kwam met 11. Na de rust werd van beide kanten goed aangepakt. Het einde kwam met 11. Dit was de juiste ver houding. Ook dit was een prettige wedstrijd, die door een talrijk publiek werd bijgewoond. Het programma voor 22, 23 en 24 October luidt als volgt: 22 October: V. V. T 2—V. V. T. 1, terrein Transport, scheidsrechter de Wit. V. V. B. 1—V. V. B. 2, terrein Haarlem, scheidsrechter N. N. Rood Wit 1—V. V. M„ terr. V. S. V. scheids rechter Hendriks. 23 October: Gazelle 2Gazelle 1, terr. Transp., scheids rechter F. J. Wempe. 24 October: V. V. C. 2V. V. C. 1, terr. Vergierdeweg. scheidsrechter Heering. Rood ZwartRood Wit 2, terr. Transport, scheidsrechter Dreijer. Metaal—Steenzetters, terr. H. F. C., scheids rechter Kremer. WANDELSPORT. „DE WANDELTOERIST" DRIE JAAR. Ter gelegenheid van het driejarig bestaan der H. W. S. V. „DeWandeltourist" zal deze vereeniging Zondag a s. eeix nationalen marsch organiseeren van 35 K.M. Start 10 uur bij het gebouw „Olympia". Voor elke vereeniging is een groepsprijs be schikbaar indien zij het parcours zonder uit vallers volbrengt. Verder persoonlijke herin neringmedailles en vele extra prijzen. De jury bestaat uit twee bestuursleden der H. W. S. V. „Jan Pastoors" en twee bestuux\s- leden der H. W. S. V. „De Wandeltoerist". Vele vereenigingen zegden reeds hun mede werking toe, o.a. uit Amsterdam, Leiden, Haarlem, Santpoort, Beverwijk enz. Ongeveer half vier worden de wandelaars (sters) terug verwacht aan het gebouw Olympia. DAMMEN. HOOFDKLASSE COMPETITIE NED. DAMBOND Voor bovengenoemde competitie speelt de Haarlemsche Damclub Donderdag 24 October te Wormer tegen de Damclub „Wormer". De Damclub Haarlem speelt Dinsdagavond te Hilversum tegen het Hilversumsch Dam- genootschap. WIELRIJDEN. H. R. C. EXCELSIOR Bovengenoemde vereeniging komt Zondag a.s. bijeen op de afgesproken plaats en tijd. Zondagmiddag populaire sluitingswedstrij den op de Halfwegsche Wielerbaan. HANDBAL DE HANDBAL-COMPETITIE VAN HET K. N. G. V. Binnenkort zullen de verschillende hand- bal-competities van het Kon. Ned. Gymna stiek Verbond weer beginnen. In de volgende deelen yan het land zijn reeds competities vastgesteld: Groningen, Oost-Groningen, Twente, Noord-Brabant, Rotterdam en om geving, Den Haas en omgeving, Kennemer land, het Zuidelijk deel van Noord-Holland, de Zaanstreek en Amsterdam. Vei'wacht mag worden, dat op het oogen- blik reeds meer dan 3000 handballers en handbalsters voor de competitie gereed zijn. Van enkele competities zijn de deelnemende elftallen bekend. In district West, afd. A nemen deel: le klasse Heeren: Aalsmeer-Aalsmeer, Achilles-Zaandam. Concordia-Haarlem, Con- cordia-Zaandam, Lijnden-Haarlemmermeer, Rapiditas '31-Haarlem, Olvmpia-Aalsmeer. 2e klasse heeren: Concordia-Zaandam. Hercules Hebe-Wormerveer, olympla-Aalsmeer S.S.S.-Halfweg. le klasse dames: AaLsmeer-Aalsmeer Caima-Zaandam. Concordia-Haarlem, Hercu les Hebe-Wormerveer, Rapiditas '31-Haarlem, 2e klasse dames: Hercules Hebe-Wormerveer Lïjnden-Haai'lemmermeer, Rapiditas '31- Haai'lem, S.S.S.-Halfweg. Olympia-Zaandam. OLYMPISCHE SPELEN. DE WEDSTRIJDEN IN HET HARDRIJDEN OP DE SCHAATS. Uit Oslo: Gemeld wordt dat aan de Olym pische wedstrijden in het hardrijder, op de ■chaats te Garmisch voor Noorwegen zuller deelnemen de rijders Ivar Ballangruc, M.chael Staksrud. Charles Mathisen. Harald Harald- sen en Har": Enrrnerf-»T-~<-- Oss voor zijn rechters. Zware straffen geëischt. Nog enkele verdachten ontkennen. Bij de gisteren voor de Bossche rechtbank voortgezette behandeling van de Ossche mis drijven stond terecht de 44-jarige te 's-Her- togenbosch gedetineerde arbeider N. H. Schuyers. Hij geeft de door hem samen met Toon de Soep gepleegde brandstichting in het Paviljoen op het Gemeentelijk Sportpark te Oss zonder omwegen toe. Hij heeft aan de eene zijde het daar liggende houtwol en papier in brand gestoken, en Toon de Soep aan de an dere zijde. De Officier van Justitie wijst er op, dat Schuyers x*eeds negen veroordeelingen achter den rug heeft. Voor het feit der brandstich- ting eischt hij vier jaar gevangenisstraf, met aftrek van den tijd, in voorloopige hechtenis doorgebracht. Het is dan de in den nacht van 14 op 15 Juli 1934 in de woning van den inmiddels overleden W. Weideman tè Heeswijk gepleegde inbraak die de aandacht heeft van de rechtbank. Als verdachten worden voor het front ge roepen de 29-jarige gedetineerde arbeider A. H. den Brok en de eveneens gedetineerde 30- jarige arbeider M. van Orsouw. Beiden ontkexinen, dat zij in de woning ge weest zijn. „Allemaal fantasie!" aldus den Brok. De gewezen wielrenner J. Ceelen, den Ceel, verklaart als getuige, dat met beide verdach ten en met Chr. H. den Brok, het plan tot de inbraak is gemaakt. Chr. den Brok, broer van verdachte Anto- nius, komt dan als getuige voor het hekje en zegt, geen bezwaar te hebben om ondanks de familieverwantschap mede te deelen wat hij weet. Maar dan komt hij met de verklaring, dat hij en den Ceel naar de woning van Weideman zijn gegaan. Van de beide verdachten zegt hij niets te weten. Volgens hem heeft Den Ceel de inbraak gepleegd, hijzelf is niet binnen ge weest. De Officier: „Ik waarschuw je, vrind! Je hebt vroeger ook al eens gedraaid!" Pres: „Bij den rechter-commissaris heb je verklaard, dat je broer en van Orsouw er bij zijn geweest!" Get.: „Dat was toen niet de waarheid!" De Officier: „Denk er om, dat ik je voor meineed vervolgen kan!" Als getuige dan bij zijn thans aangenomen houding blijft volharden, vraagt de officier acte, dat hij zich het recht voorbehoudt, een vervolging wegens meineed te laten instellen. De acte wordt verleend. Verdachte vex-klaart, dat hij omstreeks half Juli 1934 met den Ceel naar Heeswijk was gegaan om bij Weideman in te breken en dat zijn broer en M. van Or souw niet in hun gezelschap waren en dat hij deze niet te Heeswijk heeft gezien. De ernstige waarschuwing van den President ten spijt tèëkent get. Chr. Den Brok denver- klaring, waarmede hij de „meineedstrop" om den hals trekt. De Officier van Justitie eischt tegen elk der verdachten acht jaren gevangenisstraf. De 31-jarige Ossche arbeider Christiaan Hendrik den Brok wordt dan eveneens van getuige verdachte. Hij biijft bij zijn zoo pas ter zitting afgelegde verklaringen volharden, maar slaagt er aldus oordeelt de president niet in zijn uitvoerige bekentenis voor den rech ter-commissaris, waarin hij ook zijn broer en van Orsouw als mededaders van de inbraak bij Weideman te Heeswijk had aangewezen, op aannemelijke gronden te herroepen. Getuige J. Ceelen verklaart nogmaals dat Antonius den Brok en van Orsouw wel degelijk van de partij zijn geweest; volgens hem is het plan van de inbraak zelfs van hen uitgegaan, omdat zij van de situatie op de hoogte waren. President: „Hoe verklaar je de houding van verdachte?" Den Ceel: „Hij wil zijn broer sparen, dat xs het!" President: „Kunnen we er op aan dat U de waarheid spreekt, Ceelen?" Den Ceel- „Heel zeker"! De Officier van Justitie eischt drie jaren gevangenisstraf xnet aftrek van het voor arrest. VEREENIGING „DE HAARLEMSCHE MANèGE'. A.s. Zondag organiseert bovengenoemde vereeniging evenals verleden jaar een wandelrit In de omgeving van Haarlem Tot deelneming zijn ruiters uit de manéges Ad. Klebe te Rotterdam. Amsterdam en Hilversum uitgenoodigd. Na den rit zullen de deelnemers zich vereenigen aan een koffietafel in het pa viljoen „Het Roxxde Huis" te BloeiRgndaal aan zee. MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON IN 1934. Aan het verslag van Maatschappelijk Hulp betoon over 1934 is het volgende ontleend. In 1934 viel een geringe teruggang van het aantal werkloozen te constateeren. De hoop, dat eenige kentering in den crisistoestand zou intreden is echter niet verwezenlijkt, zoodat het volgend verslagjaar weer een grooter aan tal gesteunden zal hebben. Het nadeelig saldo over 1934 bedraagt: f 1.727.873,69 (tegen f 1 698.626,81 over 1933). Dat het over 1934 grooter is, niettegenstaande de vermindering van het aantal gesteunden. wordt veroorzaakt door het feit. dat het Rijkssubsidie in de steun- verleening aan werkloozen, in plaats van 75%, slechts 38% bedroeg. Het aantal huisbezoekers werd van 6 op 7 gebracht. Op de 306 dagen, dat het kantoor voor het publiek geopend was. hebben zich ongeveer 1300 personen aangemeld, gemiddeld 42 per dag. Steun in geld werd uitgekeerd aan werkloo zen krachtens de steunregeling en aan anh- lastigen. Het uitgekeerde steunbedrag voor valide werkloozen bedroeg over 1934 f 1.159.412,53 dn 1933: f 1.250.571,39). Aan Rijkssubsidie kon ten gunste van de rekeixing 1934 worden geboekt- een bedrag groot f 184.985.04. In talrijke gevallen werden door den Dienst bedragen ineens of rentelooze voorschotten verstrekt, waardoor ondersteuning koix ophou den of voorkomen kon worden. Voor steun aan armlastigen werd in totaal uitgegeven: aan uitkeeringen Sn eons: f 11.345 (f 14.761 49) en aan rentelooze voorschotten f 11 568,22 (f 20.224.53). De afd. „Verhaal" oefende voortdurend con trole uit op de regelmatige terugbetaling van verleende voorschotten. In 1934 wei*d een be drag van f 9.952.50 (f 13.182,73) terugbetaald. Het uitgekeerde bedrag aan ondersteuning in geld bedroeg over 1934- aan de groep inva lide armlastigen f 482.980.07 (f 463.886.56) of gemiddeld f 9.288 (f 8.921per week en ge middeld per steungeval f 7.20 (f 7.10) per week. Aan de groep valide armlastigen naar schatting f 409.412.53 <t 430.571.39) of gemid deld f 7.847 (f 8 2801 per week en gemiddeld per steungeval f 10.30 (f 10» per week. Ook werd steun in natura verschaft en brandstoffenbijslag (van f 1 op het wekelijksch

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7