Uemga U/uiUtUU DE BILT ZATERDAG 19 OCTOBER 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 2 LETTEREN EN KUNST LOUIS HARTZ. f Te Heemstede is Vrijdagavond op 66-ja rigen leeftijd de schilder Louis Hartz over leden, van wiens werken wij de laatste jaren ook in Haarlem gewag konden maken, sinds hij, na zich in Haarlem's omgeving geves tigd te hebben ook op plaatselijke tentoon stellingen inzond. Hartz. nu na vrij langdurige ziekte over leden bracht naar hier een reeds gevestigde reputatie mede. Een aantal portretten, on der andere van Leidsche professoren hadden hem een naam als serieus onderlegd portret tist bezorgd, die bij tijden ook psychologisch treffend rake dingen kon prcduceeren. Zoo herinneren wij ons dat van Professor Meijers. dat als ik mij niet vergis, ook in Haarlem gec-xposeerd is. Een fijn behandeld portret eener oude dame komt ons eveneens voor den geest. Maar een tijd van algemeene ap preciatie was voor Hartz de periode, dat hij, in Katwijk wonende zijn reeksen strandge zichten, meest met schelpenvisschers en hun karren gestoffeerd, schilderde en daar in het buitenland veel succes mede had. Vooral de Amerikaansche verzamelaars waren verzot op deze composities, die zoowel typisch Hollandsch, als herinnering waren aan wat de groote Hagenaars als Jaap Maris en Weissenbruch in deze lijn gepresteerd hadden. Louis Hartz was Amsterdammer van ge boorte en al op zeer jeugdigen leeftijd leer ling van de Rijksacademie aldaar Hij had ook lessen genoten van Meyer de Haan. een buitengewoon interessante figuur uit de Amsterdamsche kunstwereld van vijftig jaar geleden, die dichterlijk en begaafd, in zijn omgeving een rol speelde en later naar Frankrijk toog, waar hij in Gauguin's om geving in Bretagr.e werd aangetroffen en in Gauguin's correspondentie met De Monfreid op niet altijd even sympathieke wijze als ,.die kleine Hollandsche bochel" wordt aan geduid. Dit nu behoeft ons vaderlandse!», hart niet in het minst te verontrusten. Gauguin was een groot artist, doch moreel zeker niet de meerdere van een Meyer de Haan. die, naar wat wij van hem 'aan de weet kwamen, een buitengewoon fijngevoelig Joodsch sentiment en een groote kundigheid bezat. Van dezen De Haan zal de jonge Louis Hartz niet dan de noblesse van zijn oude ras overgenomen kunnen hebben. Zelfstandig ging Hartz daarna op studiereis door Frank rijk. Italië, tot in Egypte en werd, in Hol land teruggekeerd, in hoofdzaak door ons zeestrand Wijk aan Zee. Schevenir.gen. Katwijk tenslotte in beslag genomen. Zijn relaties met Nardus, der. Hollandsch-Ameri- kaanschen schilder-kunstkooper bezorgden hem daarna een mondain succes. Tot den vriendenkring zijner jeugdjaren behoorden de poëtische schilder Isaacson, de kortelings overleden Maurits van der Valk welke laatste misschien wel eeniger. invloed op zijn vorming gehad zal hebben en de nog steeds vitale Jessurun de Mesquita. die als docent aan de oude kunstnijverheidsschool op den Dreef nog steeds in de herinnering van vele jongere Haarlemsche artisten leeft. Van een iets jongere generatie was het de graveur Dirk Harting die tot dien kring ge rekend mocht worden. Hartz heeft, tusschen veel doodgewoons, bij tijd en wijle heel rake dingen" gepres teerd. Wij zeiden dat reeds in het begin. Aan formeele kundigheid ontbrak het hem in geen geval. Doch voor zijn capaciteiten stond het werk te zelden op dat hoogere ni veau, waardoor de schilder tot artist, de da gelij ksche mensch tot de gelijke der oude goden wordt en het werk tot lafenis der tij den. Hij heeft hard en eerlijk gewerkt en reeds dat maakt thans zijn heengaan een verlies. De teraardebestelling is bepaald op Dins dag 22 October te 11.30 uur op de Algemeene Begraafplaats te Heemstede. J. H. DE BOIS. MUZIEK. R.K. ORATORIUMVEREENICINC HERDENKINGSAVOND. De R.-K. Oratoriumvereeniging werd door wijlen den Bisschop van Haarlem. Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent opgericht. Zij was zijn schepping; een der vele van zijn werk- zamen geest. En met Haydn's Die Schöp- fung, het lievelingswerk van Mgr. Aenge nent, ving zij haar werkzaamheid aan. Dat is nu vijf jaar geleden; is het te verwonde ren. dat men voor de viering van het eerste lustrum hetzelfde werk koos? Helaas mocht de oprichter en beschermheer der vereeni- ging, wier uitvoeringen hij steeds bijwoonde, dat lustrum niet meer beleven. Zijn verschei den heeft een leegte achtergelaten voor al degenen, die gewend waren zijn beminne lijke persoonlijkheid op die uitvoeringen te begroeten en zijn beeltenis, die onder den dirigeerlessenaar geplaatst was maakte de herinnering daaraan weer levendig. De overleden herder is aan het einde van het eerste deel der uitvoering van Vrijdag 18 October herdacht door den oud-minister Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, die ongeveer het volgende sprak: „Het was een fijngevcelde gedachte, de nagedachtenis van wijlen Mgr. Aengenent te willen eeren door de uitvoering van Haydn's meesterwerk. Het was begrijpelijk dat Mgr. Aengenent voor „Die Schöpfung" een bij zondere voorkeur had; immers geen andere muziek was meer in overeenstemming met het karakter van Mgr. Aengenent. dat door vroomheid en blijmoedigheid werd geken merkt. Hij was een waardig herder voor zijn schapen; hij deelde in hun leed. hij had voor elk een oprecht vermanend of opwekkend woord; hij was vol innerlijke goedheid: een groot en rijk karakter, dat ook door anders denkenden gewaardeerd werd. En nu hij van ons weggeroepen is. betreuren wij zijn heen gaan en we herdenken hem met het Hoog lied van Godsverheerlijking". Dit is natuurlijk slechts een korte samen vatting van de door Prof. Mr. Aalberse ge sproken woorden. Tevoren, bij het begin van den avond had de voorzitter der R.-K. Orato riumvereeniging. de heer Hagemeier de aan wezigen en in 't bijzonder de eeregasten ver welkomd. Die eeregasten waren: Z.H. Exc. Mgr. Paolo Giobbc. apostolisch nuntius te 's-Gravenhage met zijn secretaris Mgr. L. Funzolo; de Commissaris der Koningin Jhr. Mr. Dr. A. Röell; Z.D.H. Mgr. H. J. M Taskin, vicaris capitularis van het Bisdom Haarlem; H.H. DL, H.H. Mgr. M. P. J. Möllmann en Mgr. Th W. Pichot, vicarissen-generaal van het Bisdom; Prof. Mr. Aalberse; Mr. Heer- kens Thijssen; familieleden van wijlen Mgr. Aengenent en verschillende leden van de Stat en-Generaal en Provinciale Staten. Het grootste deel der welkomstrede was tot den eerstgenoemaen hoogen eeregast gericht en werd in sierlijk Fransch uitgesproken. De uitvoering van „Die Schöpfung" ving onmiddellijk daarna aan. Er- is wel geen tweede werk in de oratorium-litteratuur aan te wijzen, dat zóó algemeen geliefd is en elke auditie er van verschaft dan ook uit zich zelve den hoorder genot. Toch kan ik niet zeggen dat ditmaal de geest der muziek in allen deele benaderd, de stemming getroffen werd. Vooreerst was het orkest veelal rela tief te sterk en vielen er nogal eens dubieuze inzetten te constateeren. Dat was reeds bij de Inleiding het geval en nu zal deze of gene misschien opmerken dat hierdoor het ka rakter van den chaos des te realistischer ge schilderd werd. maar waar Haydn's voor stelling van den chaos toch nog aan regels van maat en welluidendheid voldoet, hoort men toch liever geen inbreuken daar tegen. Meerdere solistische trekjes bleven geheel verborgen. Dan zong 't koor althans in den beginne ook meermalen te sterk, zoodat b.v. aan het slot der aria ..Mit Staunen" zelfs Ankie v. Wickevoort Crommelin's krachtige en heldere sopraan zich niet meer hoorbaar kon maken. In no. 10 was soms het heele solo-terzet ternauwernood te hooren. Ankie v. W Crommelin zong als gewoonlijk schit terend en soms, als bij „Und Liebe kirrt das zarte Taubenpaar" werkelijk ontroerend mooi; hierna werd zij dan ook spontaan ge huldigd. Ook de bas Laurens Bogtman was goed en tref doorgaans de juiste stemming; zijn uitspraak van de s zou men wat scher per wenschen. De tenor Henk Noort daaren tegen kon mij zelden bekoren: zijn geluid was wel zeer krachtig, doch hard en stug en zijn voordracht gaf weinig uitdrukking aan den zin van tekstwoorden en muziek. Het lijkt me ook niet waarschijnlijk dat een ..hel dentenor" de meest geschikte voor de Uriël- partij is; een lyrische tenor voldoet daarvoor beter. In no. 12 had hij de Maan beter mezza vcce kunnen, laten voorbijtrekken. Het koor was zeer goed in de grandioze gefugeerde nummers en beëindigde het werk dan ook op magistrale wijze. Wat de tempi betreft kon men het door gaans met de opvatting van den dirigent Hubert Cuypers eens zijn; alleen van het prachtige duet no. 32 leek me het tempo te snel. zoodat het Andante inplaats van Adagio werd. De nummers 26 en 27 werden, vermoe delijk wegens tijdnood, gecoupeerd. Na de rede van Prof. Aalberse werd de door Hub. Cuypers gecomponeerde motet „Pie Jesu. Domine. dona ei Requiem, Amen" door het koor a capeila zeer schoon gezongen. De motet klinkt uitstekend en brengt aan het slot een fraaien climax. De. uitvoering ervan die aan de nagedachteais van Mgr. Aenge nent gewijd wis, werd door'allen staande aangehoord. De Herdenkingsavond van i3 Oct. 1935 was alzoo in velerlei opzicht indrukwekkend en men zou alleen nog de vraag kunnen stellen, waarom aan het Utr. Sted. Orkest en niet aan onze H.O.V. de vertolking der orkest partij gegund was. We hebben hier toch een goed geschoold orkest, dat vaak genoeg be wezen heeft orkestpartijen als die van Haydn's werk uitstekend te kunnen uitvoe ren. En nu dit orkest worstelt met flnan- cieele moeilijkheden is het dubbel teleurstel lend als 't voor uitvoeringen in eigen stad ge passeerd en door een veel kostbaarder ver vangen worfït. Het is. waar: ons orkest is, ook al wegens geldgebrek, niet in 't bezit van een contrafagot, en die heeft juist in de aria no. 22 een heel belangrijke en karakteristieke rol te vervullen, die clan ook door den con- trafagottist van het U.S.O. op boven lof ver heven wijze vervuld is: maar och. in geval van nood had onze tuba het ook wel afge kund We willen dus toch Hub. Cuypers op onze H.O.V. opmerkzaam maken; misschien wil hij een volgenden keer de proef nemen. K. DE JONG. NIEUWE TOURNEE VLAAMSCH VOLKS- TOONEEL. De nieuwe tournée van het Vlaamsch Volkstooneel, dat onder leiding van Staf Bruggen wederom enkele voorstellingen van „Uilenspiegel" zal geven is aldus vastgesteld: Dinsdag 29 October Gebouw v. K. en W. te Den Haag. Woensdag 30 October Rotterdam Roomsch-Katholieke Kring, Donderdag 31 October Stadsschouwburg te Haarlem. DE TOESTAND VAN PLEBAAN WESTERWOUDT. Zooals bekend, vertoeft Plebaan Wester- woudt, die geruimen tijd in de Mariastichting verpleegd werd, thans in Vucht, tot algeheel herstel van gezondheid. Naar wij vernemen geeft zijn toestand reden tot tevredenheid; de Plebaan heeft zich reeds weer belast met eenige werkzaamheden en alles wijst er op dat hij binnen afzienbaren tijd weer zijn geheele herderlijke functie zal kunnen ver vullen. DE GRIJZE DRIEHOEK. De groep van „de Grijze Driehoek" van de Kennemer Padvinders zal Zaterdag 9 Novem ber in het Gem. Concertgebouw een feest avond houden. CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE KERK. De classis Amsterdam der Chr. Geref kerk heeft de heer Joh. Prins, theol. cand. en door de kerk van Haarlem-Centrum beroepen om werkzaamheden te zijn als reizend predikant geëxamineerd en toegelaten tot den dienst des woords en der Sacramenten PHILIPS RADIOTOESTELLEN (Adv. ïngez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 766.8 m.M. te Toulouse. Laagstebarometerstand 714.6 m.M. te Wiek (Schotland). en voorspelt: Stormachtigen tot krachtigen Zuidwestelij ken tot Noordwestelijken wind. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen. Regen- of hagel buien. Kouder. Uit het Buitenland Na opklaring krachtige wind en buiig weer. Met buitengewone snelheid heeft zich de nieuwe depressie over het waarnemingsgebied uitgebreid. Terwijl de sterke daling die gister middag in Schotland verscheen thans reeds in Zweden wordt gevonden, heeft zich een kern onder 715 m.M „die nog toenemende is bij Schotland gevormd. De hooge drukking handhaafde zich slechts in het Zuidwesten -en nam op 't vasteland af. Zware Z. W. tot Westelijken storm waait over de Britsche eilan den. ons land, België, Noord-Frankrijk en West- Duitschland met regen in onze omgeving en buiig weer in Schotland. Duitschland heeft grootendeels nog zwaar bewolkte lucht, maar zal later ook regen en meer wind krijgen. Zuid-Frankrijk heeft fraai weer. Midden- Frankrijk windstilte en mist. In Noord-Scan- dinavië nam de lichte vorst toe en breidde zich tot Midden-Zweden uit. Noorwegen krijgt in het Zuiden onder den invloed van de depre- sie storm en regen. Na het voorbijtrekken van den kern van de depressie is eenige opklaring te wachten, maai de koude Noordelijke wind zal vermoedelijk nog krachtig blijven en buiig weer meebren gen. Barometer 748 m.M. 764 m.M. Tü INBOUWCURSUS BLOEMBOLLENTEELT Naar het Weekblad voor Bloembollencul tuur verneemt, hebben zich voor den Tuln- bouwcursus voor Bloembollenteelt in het rayon Haarlem 32 personen aangemeld uit omringende plaatsen. Zoodra de besprekingen, ter verkrijging van een bij uitstek gunstige gelegenheid tot het houden daarvan met B. en W. van Haar lem zijn geregeld, zal de cursus kunnen ginnea. Stand van heden Vorige stand Neiging: Achteruit. Opgaven van: CAREL VAN HUIZEN. Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 19 October: Hoogste gisteren 58 F. Laagste heden nacht 50 F. Hoogste heden tot 10 uur 54 F. Spoedwerk, kan op gewacht worden. W. KUB PERS ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Haarlem (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 19 October. Bevallen: 17 October E. Reesv. d. Veld, 18 October: A. A. M. v. WeesHermans, z. Overleden 16 October: K. B. Lamfers, 76 j„ Hazepaterslaan: 17 October: D. de Bruin, 18 j., Populierstraat. Het provinciaal personeel. Haar- j i be- De standplaatsaftrek in Noord-Holland. Zooals wij indertijd mededeelden hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, daarmede gevolggévend aan een herhaalden wensch van den Minister van Binnenlandsche Zaken, aan Provinciale Staten voorgesteld om in de per 1 Maart j.l. herziene Salarisregeling voor het provinciaal personeel in Noord- Holland een standplaatsaftrek In te lasschen. Deze aftrek houdt in, dat op de nominale be zoldiging van den ambtenaar wederom een vermindering zal worden toegepast en wel ten bedrage van respectievelijk 3. 6 of 9% voor de werklieden en van respectievelijk 2 en 4% voor de ambtenaren, die hun standplaats heb ben in een gemeente, welke in bijlage E van het Rijksbezoldigingsbesluit zijn gerangschikt in de tweede, derde of vierde klasse. Het Georganiseerd Overleg in de provincie Noord-Holland heeft zich aanvankelijk met algemeene stemmen afwijkend uitgesproken over een voorstel tot invoering van een stand- plaatsaftrekregeling; er wordt door het G.O. op aangedrongen, dat. indien vaststond, dat een dergelijke regeling zou moeten worden ingevoerd, deze zoodanig zou worden samenge steld, dat zij voldoende rekening zou hou den met de specifiek Noord-Hollandsche toe standen. Desondanks werd aan Provinciale Staten voorgesteld om aan den wensch van den Mi nister te voldoen. Vóór de behandeling daar van in de Statenvergadering is het voorstel echter ingetrokken, onder toezegging, dat nader overleg met den Minister zou worden ;epleegd. Dit overleg heeft er toe geleid, dat de Mi nister kan goedvinden dat de gemeente Bloe- mendaal, voor wat het provinciaal personeel betreft, als een gemeente der le klasse wordt beschouwd. Deze concessie van de zijde der Regeering zal evenwel komen te vervallen, indien de Staten weigerachtig mochten zijn den aldus gemitigeerden standplaatsaftrek met ingang van 1 November e.k. in te voeren. In het dezer dagen verschenen Orgaan van den Algemeenen Bond van Provinciaal Perso neel in Nederland, waarvan een vertegenwoor diger zitting heeft in het Georganiseerd Over leg, welke commissie over het aldus gewijzigde voorstel opnieuw werd gehoord, treffen wij thans het volgende hieromtrent aan: „Het G.O werd dus min of meer voor een voldongen feit geplaatst, zoodat het wel uiter mate moeilijk voor het G.O. werd om hetzij een principieel afwijzen, dan wel, in een dwangpositie gedrongen, alleen terwille van een belangrijke groep, voor wie vrijstelling in uitzicht werd gesteld, doch die den aftrek ook op haar zou zien toegepast, indien de rege ling in overigens ongewijzigden vorm niet zou worden aanvaard, een onder handhaving van zijn aanvankelijk standpunt gunstig advies uit te brengen. De commissie heeft, blijkens het deswege uitgegeven resumé, inzake het-nieuwe voor stel van Gedeputeerde Staten omtrent den standplaatsaftrek met 8 tegen 2 stemmen de volgende conclusie aangenomen: „Het Georganiseerd Overleg, „kennis genomen hebbende van de dwang- positie, waarin Gedeputeerde Staten geplaatst „zijn met betrekking tot de invoering van een „standplaatsaftrek, welke positie, ondanks hun „aanvankelijk verzet, geleid heeft tot hun be reidverklaring om aan de Staten een voor stel te doen tot invoering van den aftrek, „lettende ook op de bedreiging, waarmede „de Minister zich bereid heeft verklaard tot „een tegemoetkoming, welke (bedreiging) op „zich zelf moeilijk aanvaardbaar is, „van oordeel, dat onder die omstandigheden „van eenig overleg geen sprake kan zijn. „meent zich van het doen van een uitspraak „te moeten onthouden". „Ons dunkt zoo vervolgt het orgaan dat hier een duidelijke taal wordt gesproken. WH hopen, dat deze conclusie ook zal door dringen tot hart en verstand van hen, die in deze ernstige droeve tijden ongemotiveerd en wreed met een enkele penncstreek zoo diep ingrijpen in een tot dusver gezonde salaris regeling, zoo diep ook ingrijpen in bestaande goede, juiste verhoudingen, in de levensom standigheden van personen en groepen, zoodat allerlei onbillijkheden zullen rijzen, de serie verslechteringen met één zoodanige zal ver meerderen, die slechts onder groote groepen personeel verbittering, ontevredenheid, zal te weeg brengen. Thans is in deze de beslissing aan de Sta ten een beslissing waarvan, gezien vooral den stok achter de deur dien we al voelen neer slaan op de ruggen van de vele honderden, aan wie thans vrijstelling van aftrek in Uitzicht wordt gesteld, maar wanneer de Sta ten afwijzend beschikken, dien aftrek ook op hen zullen zien toegepast de verantwocr c.eüjkheid wel buitengewoon groot is. Laat: ons hopen, dat nog een zoodanige op lossing door de Staten zal worden gevonden, dat, nu een aftrekregeling er moet komen, deze zoo weinig mogelijk onbillijk zal zijn en dus zoo weinig mogelijk ambtenaren zal tref fen. Wij hopen, dat de duidelijk sprekende in houd dezer conclusie bij hen, die geroepen zijn om over de handelingen van den minister te oordeelen, om daarover inlichtingen, op heldering te vragen, den reeds bestaanden in druk zal bevestigen, dat weiliswaar „wen schen" worden geuit, „verzoeken" worden gedaan, maarzoodanig, dat dit met eischen, met dwang gelijk staat: immers het zwaard van Damocles hangt bij de behande ling van een wensch of verzoek onheilspel lend boven het hoofd. De schijn wordt, ook in de Staten-Generaal, gewekt alsof de mi nister en schrijven wij, deszelfs adviseurs aan het G. O. alle recht doet wedervaren. Maar de werkelijkheid? Wij voelen de moeilijke positie, waarin het G. O. in Noord-Holland daarover alleen ocrdeelen wij c-p deze plaats heeft ver keerd en respecteeren de wijze waarop het G. O. zich in deze klaar en helder heeft uit gesproken. DAuosy KL.H0UTSTR.eSTEL.UlO9 (Adv. Ingez. Med.) SCHAKEN. De match Euwe-Aljechin. Euwe geeft de zevende partij op. Dr. Max Euwe heeft Vrijdag de zevende partij van de match om het wereldkampioen schap. die Donderdag in gunstigen stand voor Aljechin werd afgebroken opgegeven, zonder haar te hervatten. De stand is nu 52 voor Aljechin. De achtste partij begint Zondagavond half zeven in de Militiékaal te Amsterdam. HET RESTEEREXDE PROGRAMMA. Het verdere programma is als volgt vastge steld: Maandag 21 October: eventueele voortzet ting der 8e partij te Amsterdam. Dinsdag 22 October: 9e partij in het Meis jes-Lyceum te Amsterdam. Woensdag 23 October: eventueele voortzet ting van de 9e partij te Amsterdam. Donderdag 24 October: 10e partij te Gouda in de zaal Kunstmin van het Sociaal gebouw ..Ons GenoegenVooraf is hieraan verbonden een rondtoer door de stad voor genoodigden van de vereeniging voor Vreemdelingenverkeer Gouda. Vrijdag 25 October: eventueele voortzetting van de 10e partij te Gouda. Zaterdag 26 October: Rust. Zondag 27 October: lie partij te 's Graven- hage in Hotel „De witte Brug". Maandag 28 October: eventueel voortzetting van de 11e partij te 's Hage. Dinsdag 29 October: 12e partij voor de Schaakvereeniging Effectenbeurs te Amster dam. Opening van de zaal 6.30, aanvang 6.40, Woensdag 30 October: eventueele voortzet ting van de 12e partij te Amsterdam. Donderdag 31 October: 13e partij te Am sterdam. Vrijdag 1 November: eventueele voortzetting van de 13e partij te Amsterdam. Zaterdag 2 November: 14e partij te Gro ningen. Zondag 3 November: eventueele voortzetting van de 14e partij te Groningen. Maandag 4 November: Rust. Dinsdag 5 November: 15e partij voor de Soester schaakclub in het Badhotel te Baarn. Woensdag 6 November: eventueele voortzet ting van de 15e partij voor de Soester schaak club. Donderdag 7 November: 16e partij te Am sterdam. Vrijdag 8 November: eventueele voortzetting van de 16e partij te Amsterdam. Zaterdag 9 November: 17e partij voor de Philips schaakclub te Eindhoven. Zondag 10 November: eventueele voortzet ting van de 17e partij te Eindhoven. Maandag .11 November: Rust. Dinsdag 12 November: 18e partij te Amster dam. Woensdag 13 November: eventueele voort zetting van de 18e partij te Amsterdam. Donderdag 14 November: 19e partij te Zeist. Vrijdag 15 November: eventueele voortzet ting van de 19e partij te Zeist. Zaterdag 16 November: 20e partij te Am sterdam. Zondag 17 November: eventueele voortzet ting van de 20e partij te Amsterdam. Maandag 18 November: Rust. Dinsdag 19 November: 2le partij te Ermelo. Woensdag 20 November: eventueele voort zetting van de 21e partij te Ermelo. Het Euwe-Aljechin Comité zal het aanvangs- uur nader bekend maken en behoudt zich eventueele wijzigingen voor. De publicatie om trent de volgende partijen zal tijdig ge schieden. i De voorverkoop van de toegangsbewijzen I voor de te Amsterdam te spelen partijen heeft I plaats ten kantore van den secretaris-penning j meester van het Euwe-Aljechin Comité, Sar- phatistraat 35, Amsterdam C. 1 BADMINTON. Demonstratie te Haarlem. In het gebouw „St.-Bavo'" aan de Smede- straat, werd Vrijdagavond een badminton-de- menstratie gegeven. Na een laat begin spelers en officials hadden het gebouw aanvankelijk gezocht aan de Leidschevaart werd begonnen met een Heerenenkelspel tusschen den All England kampioen White en den Ier Maconachie. Vooral in het begin ondervonden beiden veel hinder van den gladden vloer van de zaal. Ettelijke dropshots en andere moeilijke slagen wei-den daardoor gemist. Langzamer hand echter pasten de spelers zich aan. ter wijl de vloer begaanbaar begon te worden, waarna wij een buitengewoon krachtig badminton te genieten kregen, zooals het waarschijnlijk door geen andere tijdgenooten gespeeld kan worden. De smashes van Maconachie waren gewel dig, zijn backhands, meermalen diep en laag genomen, met vollen, voor een speler van zijn gewicht, merkwaardig soepelen armzwaai, vlogen verrassend diep naar zijn tegenstan der. Deze, ofschoon ook één der sterkste smashers ter wereld, speelde een meer allround spel. niet in het minst gebaseerd op zijn groo te vlugheid, die hem in staat stelt uit onmo gelijke posities nog aanvalsslagen ten beste te geven. Het resultaat van deze. in de laatste helft mooie partij was, dat bij White de som van kracht en vlugheid grooter was, zoodat hij in twee games (analoog met twee sets in Tennis) won. Na deze single werd een mixed double ge speeld door de 4 Engelschen, waarbij de da mes in hoofdzaak aan het net speelden, zooals ook in dit nummer normaal is. Van mevr. Uber vielen de kracht en snelheid, van miss Kings bury, die niet geheel fit was, vielen vooral de finesse en gemarkeerde slagen op. Na de pauze werden achtereenvolgens ge speeld één game single door de dames Jansen en Ernst, een damesdubbel Engelsch en Hol landsch gemengd en tenslotte een dito hee- ren dubbel waarbij de heeren Ernst en Dinge- mans meespeelden. MO^T.TDEN DE K. N. M. V. KAMPIOEXSRIT 1935. Uit Tilburg: De K. N. M. V.-kampioensrit, die door omstandigheden in 1934 geen door gang kon vinden, wordt dit jaar weer ge houden. Vrijdagmiddag half twee had op den Heuvel de start plaats. Van de 63 renners hadden er 7 verstek laten gaan. Er werd elke minuut een rijder gestart zoodat binnen een uur allen in de richting Roermond verdwenen waren. Na 12'/2 K.M. kregen ze reeds bij den Hondsberg de eerste proef van een „terrein-rit", waar een mul traject driemaal gereden moest worden. Dit stukje was echter niet buitengewoon zwaar en werd door de meesten dan" ook ge makkelijk genomen. Men beschouwde dit meer als een voorproefje van wat „Norg" zou brengen. Na dezen terreinrit konden de rijders weer op gewone wegen uitrusten en zich regelrecht naar Roermond begeven. Daarna begon de tweede etappe: de oriën teer ingsrit RoermondValkenburg. Deze rit, welke reeds in duisternis wordt gereden, wordt verreden op een routebeschrijving, die maat gevend is voor de rijders. Deze oriënteeringsrit was 160 K.M. lang. Een volgen van de rijders per auto was slechts gedeeltelijk mogelijk, daar de route soms over de slechtste en smalste wegen van Noord- Brabant en Limburg ging. Het gedeelte bleek zóó moeilijk te zijn, dat heel wat deelnemers te laat kwamen en zelfs enkelen uitgevallen zijn. In het geheel zijn reeds acht deelnemers uit gevallen. De goede rijders, die nog in den strijd zijn, hebben geen strafpunten opgeloo- pen, behalve A. P. van Hamersveld, die weer eens met baaidenpech te kampen heeft gehad. ROEIEN. WINTERTRAINING „HET SPAARNE". Om ook gedurende de wintermaanden het lichaam in de best mogelijke conditie te hou den. organiseert de roei- en zeilvereeniging „Het Spaarne" voor haar leden wederom een cursus indoor-training en speciale roeigym- nastiek. Ook dit jaar heeft de heer J. Kam- meijer de leiding. Het aantal deelnemers over treft alle verwachtingen BILJARTEN. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND 4e KLASSE GROOT BILJART. Voor de wedstrijden om den nationalen titel der 4e klasse op de matchtafel heeft o.a. de Haarlemmer P. Kobus. lid van de B. C. „Haarlem", ingeschreven. Met hem schreven nog de volgende 16 spelers in: G. Beekhof ikampioen), Ph. Schmidt, P. Warnink, J. Kleerekooper en B. Buitenkamp, allen te Am sterdam; G. Lammes te Zaandam; H. Schol ten te Zwolle; E. M. J. Arnouts, G. Eggermont L. Koppel, A. Speyer en H. Meta, allen te Den Haag; W. L. H. Penning te Delft; Dr. J. H. M. Vos, J. L. Baay en W. Boerdam, allen te Rotterdam SCHAKEN WEDSTRIJD „DE ROCHADE"—„DE UIL". Donderdagavond had in het Jeugdhuis aan de Frans Halsstraat te Haarlem een ontmoe ting plaats tusschen Haarlem's jongste schaakclub „De Rochade", en de Schaakclub ,De Uil" uit Hillegom. „De Uil" was met 13 spelers opgekomen. De uitslag was als volgt: Bord. „De Rochade—„De Uil" 1. J. E. StrengersW. Worsteling 01 2. S. J. AbspoelP. G. A. Hofkes 0—1 3. A. de JongC. Smits y2 4. W. MantelJ. J. Bo! 1—0 5. J. van Abbe-E. Wiedijk 10 6. J. WuisH. Gogoll afgeêr. 7. J. J. KofoedP. de Rooij 10 8. J. J. Teekamp Sr.—G. Marinus 01 9. J. J. Teekamp Jr.L. van Braam 01 10. A. N. RoosenW. G. A. Verleur 01 11. J. P. A. van DorpMej. A. Marinus 10 12. C. MantelP. J. v. d. Meij 01 13. A. StrengersJ. P. Koop 01 Voorloopig 4V27y* De afgebroken partij aan bord 6 staat gun stig voor den heer Wuis. De eerste 10 borden golden tevens voor de competitie van den Noordhollandschen Schaak bond. De voorloopige uitslag van den compe titiewedstrijd is dus 51/23 y2 voor Hille gom.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2