BEKENDE HAAR.LEMMERS. Een Hondenleven. DE BOUW VAN DE „PRINSENDAM" H A A R L E M'S D A G B E A D 3 WIJZIGINGEN IN HET COLLEGE VAN REGEERINGSCOMMISSARISSEN DEN HAAG, 18 October (A.N.P.) Naar wij vernemen heeft de heer L. Bückmann, regee- ringscommïssaris voor de zuivel, tegen 1 De cember eervol ontslag uit die functie gevraagd en verkregen. Hij zal evenwel met een bepaal de omschreven taak in den crisisarbeid werk zaam blijven. Zijn arbeid als regeeringscom- missaris voor de zuivel zal worden overgeno men door den regeeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij, ir. Louwens. Voorts heeft de voorzitter van het college van regeeringscommissarissen mr. dr. A. A. van Rhijn in verband met het feit dat hij kort ge leden het ambt van secretaris-generaal van twee departementen op zich genomen heeft, den minister van landbouw en visscherij ver- zoch hem van het regeeringscommissariaat voor de visscherij, pluimveehouderij en de turf te ontheffen, opdat hij zich uitsluitend aan zijn taak als secretaris-generaal en als voor zitter van het college zal kunnen geven. De minister heeft den "heer Van Rhijn verdocht hem te adviseeren op welke wijze in de vrij komende plaatsen zal kunnen worden voor- sen. m „De laatste dagen voel ik mij onrustig", zei mijn vriend James, de Aberdeen-terrier. „Van 't zelfde", zei ik. „Al die huizen, tuinen, straten, katten, hon den, paarden, botten „Precies". „Het wordt zoo eentonig". „Accoord". „Ik lig 's nachts wakker en draai me voort durend in mijn mand om „En ik" „En dan snak ik naar wat anders". „Naar een oord waar je alles mag doen wat je wil?" „Natuurlijk. En dat niet geregeld en netjes is". „En waar het leven bestaat uit avonturen en gevaren". „Merkwaardig dat wij zoo hetzelfde onder vinden!" „Heel merkwaardig!" Stilte. „Snap jij het, Tom?" „Neen, James". Tweede stilte. „Ik heb een overgrootvader gehad „Ik vier". „Wees nu niet eeuwig en altijd grappig. Ik heb een overgrootvader gehad, zei ik, en die woonde in Zutfen". „Waar is dat?" „Ver weg. Elk jaar nam die een week va- cantie. Altijd in dezelfde maand. Dan kwam er net zoo'n onrust over hem als nou over ons, en dan ging-ie erop uit en bleef een volle week weg". „En dan?" „Dan? Nou, dan kwam-ie terug" „En wat zei zijn Baas?" „Niet veel. Gaf den ouden knaap een afram meling. Sloot 'm paar dagen op. Zei dan na tuurlijk weer „beste hond" en zoo. Maar de straf gaf niks. Het volgende jaar nam mijn voorvader opnieuw de pooten. Schuurde zijn piek. Poetste de plaat, Smeerde hem. Kneep er tusschen uit. Ben ik duidelijk?" „Overmatig". „Nu, je snapt dat er hij beroemd door werd in de heele familie. Een zéér interessante hond. mijn overgrootvader. Daar zat onder nemingsgeest in. En die luisterde naar de Stem". „Welke stem?" „De Stem van de Wildernis". Nooit van ge hoord? „Call of the jungle", noemen ze dat in Schotland, waar wij vandaan komen. De menschen hebben er soms ook last van. De Oermensch in hen wordt wakker en eischt zijn oude rechten op: zijn vrijheid, zijn on gebondenheid, zijn lust naar voortdurende avonturen en gevaren, de bevrediging van zijn wilde driften „Hum. Maar hij gaat niet?" „Nee. Hij gaat niet. Maar soms scheelt het niet veel. Mijn Baas, de dokter, vertelde me er nog onlangs van. Hij is vaak openhartig als we 's avonds samen zitten". „De mijne ook". „Natuurlijk. Ze denken dat wij het toch niet precies begrijpen". „Ja. Hihi". „Nu dan: de dokter zei: Vandaag acht dames op mijn spreekuur gehad, James. Eindelooze verhalen, James. Een beproeving, oude vriend. Zit me soms tot hiértoe, trouwe makker! Ik heb vanavond grooten lust om er tusschen- uit te gaan, maar „Nou, wat maar?" wie zorgt er dan voor mijn vrouw en kinderen, en wat is er van mijn practijk over als ik terugkom?' „Ja. Nou je het zegt „Heeft jouw Baas ook zooiets verteld?" „Niet zoo volledig. Maar hij mompelde laatst wel: als ik nou vrijgezel was, en als de krant mij terugnam bij mijn terug keer „Daar héb je het. Zelfde historie. De wil dernis riep jouw Baas ook!" „Hm. James!" „Ja Tom". „Wij hoeven niet voor vrouwen en kinderen te zorgen". „Nee. En wij hebben geen patiënten en geen abonnés". „Evenmin". „Als wij het eens probeerden?" „Mij best". „Nou metsen?" „Natuurlijk nou! Maar de bewaking van onze huizen?" „Ze moeten maar voor waarnemers zorgen", zei James luchthartig. Hij is nou eenmaal een doktershond. „Waar ging je overgrootvader vroeger heen?" „Ze zeggen dat hij soms heelemaal naar Doesburg ging". „Wat is dat? Is het de wildernis?" „Ik weet het niet. Het klinkt wel hondsch" „Ja, bizonder. Zullen we het probeeren te vinden?" „Best. Zumme?" „Lame!" Wij gingen op weg. Aankoop van Haarlemmer meerspoorlijnen. Door de H. IJ. S. M Zaterdag 2 November wordt te Utrecht de buitengewone aigemeene vergadering van aandeelhouders in de Hollandsche IJzerer, Spoorweg Maatschappij, gevestigd te Utrecht, gehouden. De volgende punten zullen aan de orde komen: 1. aankoop van de spoorwegen Amsterdam Haa rlemmermeerAalsmeerUithoorn en NieuwersluisHoofddorpHaarlem; 2. een overeenkomst, te sluiten met den Staat der Nederlanden, betreffende de exploi tatie van de onder 1 genoemde spoorwegen (dit punt alleen dan als punt 1 wordt goed gekeurd). Indische pensioenen worden tot 1937 gekort. Verhooging; der korting voorloopig uitgesteld. De regeering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waarin wordt voorgesteld den wer- kmgfflyv»- der korlingswet van 29 De cember 1933 (korting op de Indische pencicenen), d'e 1 Januari 1936 zou eindigen, te verlengen tot 1 Januari 1937. Uit de toelichting van dit ont werp blükt tevens, dat de verhooging van het kortingspercentage met vijf voor een deel der Indische pensioenen voorloopig is uitgesteld tot omtrent de herberekening der Nedcrlandsche pen sioenen een beslissing is genomen. De regeling voor militairen zal worden ge wijzigd door hen op gelijke behandelingsbasis te plaatsen als de na 30 September 1934 toe gekende burgerlijke pensioenen. Voor de mi litairen een verbetering. Tevredenheid over de Diesels. Binnenkort komt alle materieel in dienst. Ir. Hupkes vertelde dezer dagen in een on derhoud, dat Het Volk met hem had. dat de Dieseldienst momenteel zeer goed voldoet. Een derde gedeelte van het matereel is thans in gebruik, en dit materieel wordt tevens benut om er allerlei gegevens uit te betrekken. Na enkele maanden hoopt men bij de Spoorwegen zoover te zijn, dat ook de rest van het materieel in dienst komt. Stoornissen doen zich niet meer voor. Maar aangezien er nergens in de wereld met Die- selmaterieel gereden wordt op een schaal zoo als dat in Nederland gebeurt in Denemar ken gaat men thans hiermee ook beginnen, met dezelfde modellen en op dezelfde wijze als het in ons land geschiedt was het on mogelijk om van ervaringen van anderen ge bruik te maken. Het schokken van de rijtuigen, waarover in het begin nogal geklaagd werd, is thans ook verholpen, en de luchtverversching is even eens verbeterd. De lucht wordt 30 maal per uur vernieuwd. Men had een kleine fout ge maakt, waardoor in de zomermaanden niet die verkoeling optrad, die men wenschte te ver krijgen. Inmiddels is de fout ontdekt en her steld, zoodat men met het thans geldende systeem in de wintermaanden verwarmde en in de zomermaanden verkoelde lucht voor de rijtuigen kan doen circuleeren. Door dit systeem is 't niet noodig om groote ramen te hebben: de kleine bovenraampjes zijn alleszins voldoende. Chineezenmoord berecht. Verdachte veroordeeld tot 1 jaar met aftrek. De Amsterdamsche rechtbank veroor deelde den Chineeschen zeeman Wong Lam. die op 27 Juli op het Oudekerksplein. na eer tw.st. zijn landgenoot Lee Yin heeft neerge schoten, tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van de voorloopige hechtenis. Het O.M. had anderhalf jaar gerequireerd. Weer een oude Ossenaar spreekt. Misdaad van elf jaar geleden opgehelderd. Door de Gemeente-politie te Eindhoven werd op verzoek van de gemeente-politie te Oss aldaar gearresteerd en op transport naar Oss gesteld de oud-Ossenaar A. van Schayk Bij een verhoor dat hem op het politiebureau te Oss werd afgenomen, bekende hij o m. be trokken te zijn geweest bij den overval met ge weldpleging op den 60-jarigen varkenskoop man G. van Hinthum in den nacht van 1 op 2 November 1924. waarbij drie schoten werden gelost, waarvan één van Hinthum in den rug trof. Voor dit feit heeft reeds P. van G. uit Oss zes io.ar gevangenisstraf ondergaan. Ook toentertijd werd van Schayk gearresteerd, doch wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten gesteld. Verder verklaarde van Schayk mede plichtig te zijn geweest aan den in 1927 ge- pleegden roofoverval op Huysmans in de heide te Oss, die werd mishandeld en van een bedrag aan geld en een jachtgeweer werd be roofd. Van S. zal op transport naar Den Bosch worden gesteld. SYNTHETISCHE BENZINE UIT BRUIN KOLEN. De Giprogas zal .dezer dagen de ontwer pen voor den bouw van een fabriek voor de vervaardiging van synthetische benzine in Charkov, waarmede intusschen reeds een aan vang is gemaakt, beëindigen. In de nieuwe fabriek zullen de in de Oekraïne gedolven bruinkolen volgens een door het Instituut voer Kolenchemie te Charkov uitgevonden procédé verwerkt worden. De fabriek zal hoogstwaarschijnlijk reeds in het laatste deel van 1936 in bedrijf kunnen worden gesteld. Door onze lens gesnapt. De heer C. H. KEMPER. De heer C. H. Kemper, Inspecteur van Po litie te Heemslede, werd 4 Februari 1880 te Appingedam geboren. Aanvankelijk bestemd voor het onderwijs, kwam hij bij de politie te Amsterdam, waar hij één jaar agent was. Vervolgens was hij drie jaar ad;-inspecteur te Haarlem. Met ingang van 1 Februari 1912 werd hij benoemd tot inspecteur van poli tie te Heemstede, in welke functie hij nu dus bijna 24 jaar werkzaam is. BesUiurs'.id van de afd. Noord-Holland van den Alg. Ned. Politiebond is hij sinds 23 jaar. waarvan de laatste 20 jaar voorzitter Tevens is hij voor zitter der afd. Kennemerland van den A. N. P. B. en lid van de examen-commissie van dien Bond. De heer Kemper is sedert 1919 bestuurslid van de Woningbouwvereeniging „Heemstede's Belang". Ook is hij werkend lid van het Teeken college ..Kunst zij ons Doel" te Haarlem. TELEF. 11972 TELEF. 12953 GARAGE „BLUE STAR" Gebr. van Gilse, Wagenweg 132 Official Peugeot Dealers Luxe verhuur met en zonder chauffeur (Adv. Ingez. Med.) Geen fraaie vooruitzichten voor onzen landbouw. Moeilijkheden met Engeland en Duitschland. Rede van den voorzitter van het Kon. Ned. Landbouwcomité Het Kon. Ned. Landbouwcomité heeft Vrijdag in het- Gebouw der Eerste Kamer zijn aigemeene vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer J. L. Nysingh. Deze wees op het feit, dat in de verschillende landen waar de economische toestand beter wordt, de landbouw daarin weinig deel heeft. Bijna overal moeten de regeeringen ingrijpen om deze tak van bedrijf in stand te houden. Van groot belang voor ons land zijn de toestanden in Engeland en Duitschland. Wat eerstgenoemd land betreft, na een beperking van den baconinvoer tot pl.m. 11.000 stuks varkens per week. dreigt thans de heffing van een invoerrecht, met de op brengst waarvan de Engelsche varkenshou derij zal worden bevorderd. Blijkbaar is dus de bedoeling deze tak van bedrijf op kosten van het buitenland sterk te maken en dan de buitenlandsche import geheel te weren. Zoover is het intusschen nog niet. Denemarken verzet zich hevig tegen de heffing van het invoerrecht op bacon, waarvan dit land terecht groote schade ver wacht, welke niet zal opwegen tegen eenige vergrooting van het invoercontingent. De toe stemming van Denemarken heeft Engeland echter beslist noodig, daar de tegenwoordige regeling bij handelsverdrag is vastgelegd. Behalve Denemarken verzet de Argentijnsche regeering zich tegen het instellen van een invoerrecht van 11/4 pence op bevroren of gekoeld vleesch, zoodat de Engelsche land bouwpolitiek voor verschillende obstakels komt te staan. Toch zullen we goed doen ons niet te vleien met de hoop, dat het nog wel zal losloopen. Trouwens de overeenkomst van Ottawa was voor ons toch ook reeds een vingerwijzing, dat onze ongebreidelde export naar Engeland met tertijd binnen enge grenzen zou worden ge bracht. Als in Engeland eenmaal de economische politiek een bepaalde richting is ingeslagen komt men daarop niet gemakkelijk terug. De invoer wordt geweerd om de eigen productie tot ontwikkeling te brengen. Ten opzichte van Duitschland zijn de voor uitzichten allerminst rooskleurig. De overheid spant er alle krachten in om zooveel mogelijk onafhankelijk te worden wat betreft de voed selvoorziening. Een z.g. productieveldtocht is ingezet om dit doel zoo spoedig mogelijk te bereiken. Ondanks het feit. dat er voor verschillende agrarische artikelen een tekort is. schijnt men maar steeds door te gaan op den weg naar zelfvoorziening. Reeds thans is van Duitsche zijde bekend gemaakt, dat men met 1 Januari ae Duitsch-Nederlan lsche handels overeenkomst niet op dezelfde basis wenscht te verlengen. Wat ons in dit opzicht nu weer te wachten staat, valt niet te voorspellen, •naar veel goeds lijkt het mij niet. De heer Nysingh was van oordeel, dat de afzetmogelijkheid voor onze eigen veredelde producten moet worden vergroot. Zijnde Fragmenten uit het Dagboek van een Teckel, den Baas t o eg e blaft. Ot wUaetnts toept. Daar komen de werkers Daar komen ze an De klinkers en bouwers Van de „Prinsendam'i Kijk ze eens loopen 't Gestempel is uit Er is werk aan den winkel Er is werk aan de schuit. (Vrij naar Speenhoff) DOOR PIET VAN DER HEM.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5