Nadenken en oplossen. NIEUWE STOFFEN Haarlemsche hotel- en caféhouders zien de toekomst donker in. ZATERDAG 19 OCTOBER 1935 H A A R L" E M'S D A G B L" A D Onze wekelijksche puzzle-rubriek. Met prijzen van 5, 2 en vijf van 1 gulden De oplossing van puzzle no. 3. Over de opgaven van jl. Zaterdag schreef iemand mij: ..Voor uw eerste opgave, het telegram, was terdege kennis van de aard rijkskunde van Nederland een eisch". Zon der twijfel; maar dat was ook de bedoeling. Men mag zijn eigen land wel goed kennen, en daarvoor was deze opgave bij uitstek ge schikt. Velen is deze opgave intusschen nog niet meegevallen; zij bekenden dat eerlijk. En wat nummer twee het Wondervierkant be treft. daarmee hadden sommigen ook nogal last. Intusschen. ik ontving ditmaal maar zéér weinig foutieve antwoorden. Hier volgen thans de beide oplossingen. De plaatsnamen. Deze waren: Axel, Twisk, Doorn, Rhoon, Enschedé, Edam, (Made). Stein (Itens). Deventer. Strijp, Epen. Tiel, Andijk. Andel (den). Bom, Venlo. Tegelen, Almen, Eist, Diever. Grijps- kerk. Franeker, IJlst, Ernst, Buren, Arkel, Grave. Het Toovervierkant. 1 15 14 4 12 6 7 9 8 10 11 5 13 3 2 16 De stem van Vrouwe Fortuna heeft deze week als volgt gesproken: Onze hoofdprijs: een bedrag van vijf gul den: mevr. H. P. BEN KEMPER, Weerestein- straat 60, Hillegom. De tweede prijs: twee gulden: L. C. VAN MEURS. Marnixplein 20. Haarlem. De vijf troostpijzen, elk van één gulden: C. POLDERMAN, Dijk 87A, Spaarndam. J. TOEPOEL,, Lange Bogaardstraat 16, Haarlem. P. C. SNOEKS, Kruisweg 1105. Hoofddorp. M. v. d. SLUIS, Leidschevaart 92, Haarlem. CORN. VRUGT Sr., Jacob Geelstraat 9 R, Haarlem. Onze nieuwe puzzle no. 4. „Nederland in den vreemde". Wij hebben al zoo dikwijls een reis door Ne derland gedaan, dat ik deze week besloot, als eerste opgave te geven een kruiswoordpuzzle, waarin men enkele namen zal tegenkomen, die het opschrift „Nederland in den Vreemde" wettigen. De omschrijvingen voor deze opgave luiden: Horizontaal: 1 Europeesch eiland, waar veel afstamme lingen van Nederlanders wonen 6 Van Nederland komende, een der eerste havens in Oost-Indië. 11 scherppuntig houtig deel eener plant. 12 manspersoon. 13 voertuig. 15 Enzoovoorts (afk.) 16 rij, reeks. 17 ongeveer (lat.; afk.) 18 dwaas. 20 eiland in den Archipel, waar de tabak voor goede Nederlandsche sigaren van daan komt. 23 slee. 24 ternauwernood. 26 welaan! 27 boezemwater in Friesland. 28 goede (Lat.; in uitdrukking „te goeder trouw"). 29 beweeggrond. 31 voorzetsel. 32 dauwachtige bedekking. 33 in de richting van. 34 uit plantaardige of dierlijke stoffen ver kregen vloeistof. 38 schets, ontwerp. 41 marktplein in Oud-Griekenland (als men na de le letter een „n" invoegt, krijgt men den naam van een stad van de Turk- sche republiek, Klein-Azië, waar bekende katten en geiten vandaan komen). 43 GUW. 46 ponjaard. 47 bij dezen tak van dienst werken veel Ne derlanders in Indië (afk.) 49 schoonmaakmiddel in de keuken. 50 lichaamsdeel. 51 stad in Nederland. 53 bergplaats voor geld. 54 dichtbij. 55 voorzetsel. 56 Bank voor Int. Betalingen (afk.) 53 deei van den dag (afk.) 59 plein tot koop en verkoop. 60 eerst bij honderden malen vergrooting waar te nemen. 62 land, waarheen eertijds veel Nederland sche landbouwers trokken. 63 beroemd Nederlandsch ontdekkingsreizi ger, naar wien een zeestraat en een eiland is genoemd. Verticaal. 1. als hor. 1. 2. in het jaar onzes Heeren (afk.) 3. breef, best (oud-Hollandsch. wordt nog gebruikt in verband met een verzame ling menschen). 4. wordt in den grond gevonden. 5. schriftelijke ontvangstbewijzen. 6. broeikas. 7. lied van één stem 8. vruchtje. 9. reeds. 10. het omgekeerde van hor. 6. 14. de zeilen inplooien 17. Belgische kolonie 19. kid. 21. rivier in Nederland. 22. deel van den vost. 23. briefje, waarop een leverancier goederen kan afgeven. 25. stad in de V.S., door Nederlanders ge sticht. 28. beroemd Nederlandsch zeevaarder, naar wien een zee is' genoemd, (wordt aan het eind ook wel anders gescheven) 30. als hor. 54. 31. bergplaats. 34. als hor. 41. 36. als vert. 31. 37. gedwongen verblijfplaats van Napoleon Bonaparte. 38. op vele daarvan is Amsterdam ge bouwd. 39. spil. 40. is een der dagen van de week naar genoemd. 41. het omgekeerde van hor. 62. 42. boom. 44. daarenboven. 45. zie hor. 63. 47. Nederlandsch eiland, waar een metaal soort vandaan komt. 48. redetwist. 51. niet zacht. 52. glasachtig mineraal. 55. nog eens 59. met name (afk.) 61. de 12e en 13e letter van het alpha bet. Tweede opgave. Als tweede opgave een viertal naamkaartjes een en twee van iemand, die zijn diensten nogal eens in de krant aanbiedt, nummer drie van iemand, die technisch onderlegd is, en vier van iemand, die in dienst is van een vervoeronderneming. S. KAUWELIJK. Haarlem. U. SEELWIJKH, Alkmaar. Mr. C. N. A. COUSINE, Utrecht. OT. RINTSER. N.v. G. A. V. d. STEUR'S KLEDERMAKERIJ KRUISSTRAAT 7 TEL. 10730 (Adv. Ingez. Med.) Iedere abonné kan slechts één oplossing inzenden. Het hierbij afgedrukte ..identiteits plaatje" P4 Puzzle no. 4) moet aan de oplossing worden ge hecht of er op geplakt worden. Niet op de en velop van inzending, maar op de oplossing zelf. Als hoofdprijs stellen wij wederom beschik baar een bedrag van vijf gulden, als tweeden prijs twee gulden, benevens vijf troostprijzen van één gulden, welke bij loting onder de goede op lossers toegewezen worden en zoo snel moge lijk aan de prijswinnaars worden toegezon den. De oplossingen van deze opgaven moeten in ons bezit zijn uiterlijk aanstaanden Woensdagmid dag om vier uur, aan onze Bureaux te Haar lem. Men zende deze oplossingen aan: Mr. Naden- ker van Haarlem's Dagblad te Haarlem. In verband met de vele andere correspon dentie voor ons blad bestemd gebruike men géén andere adresaanduiding. Oplossingen en uitslag dezer puzzle worden "•eplaatst in ons blad van a.s. Zaterdag. Zendt men deze oplossing per post. dan kan dit niet als drukwerk geschieden. Briefwisseling over de puzzle-rubriek kan alleen gevoerd worden als postzegel voor antwoord ingesloten is. Mr. NADENKER. Voor Haarlem's Politierechfer. Klappen en schoppen. Zou daar aan de Zaan een on-Hollandsch ras wonen; afstammelingen van zuidelijker volk, minder flegmatiek dan de doorsnee-Hol lander? Het lijkt onwaarschijnlijk, maar men zou hec gaan gelooven, als men ziet hoe gauw scmmige menschen daar in drift geraken en met handen en voeten uiting aan die drift- uitbarstingen geven. Ze gunnen zich niet eens den tijd, een of ander voorwerp, dat ze toe vallig in handen hebben, weg te leggen en houden er ook geen rekening mee, dat aan de voeten schoenen of klompen zitten., waarvan het gevolg is, dat lijf en hoofd van andere Zaankanters dan later bulten en roode, blau we of groene vlekken vertoonen. Die Zaan kanters loopen dan naar de politie en de po litierechter moet dan later de cholerische temperamenten bezweren, wat hij doet door middel van vermaningen en een beroep op de portemonnaie, welk laatste dikwijls een goed midden tegen galzucht of choleriek blijkt te zijn. Ja, galzucht zal het wezen, want de lijders daaraan zijn niet te best van humeur en men kan zich ook niet indenken, hoe onbenullig heden. als waarover men hoorde spreken, an ders een gezond mensch zoo zouden opwin den. Of is het geen onbenulligheid, een meenmgs verschil hierover of een baby-box al dan niet op een gemeenschappelijk straatje mag staan? Moet daarom de juffrouw van de box buur vrouw met een axwaschbak een tik geven, dat de emailleschilvers in het rond vliegen en buur vrouw's arm stijf wordt met alle kleuren van den regenboog? 'Is het geen onbenulligheid, als een jongen aan een kameraad komt vragen of deze soms in beleedigenden zin over zijn meisje heeft gesproken? Moet de ander, inplaats van daarop fatsoenlijk te antwoorden, dat hij het niet heeft gedaan, den vrager tegen den grond slingeren eh een paar schoppen geven? En moet een volwassen man een kleinen jongen van acht jaar, die nog niet eens wist, dat hij in Wormerveer woonde, een schop ge ven. omdat het jongetje zich voor zijn hond interesseerde? Er werd wel een heel discours over dien hond en een anderen hond gehou den, maar daarover zullen we niet uitweiden, aangezien een meisje wier muts zoo schuin stond, dat we eigenlijk met ongeduld het oogienblik afwachtten, dat die zou afvallen, verklaarde, dat er maar één hond was ge weest. En aan was er nog een schoonzoon, die ver- huiskoorts had. want volgens zijn schoonva der zou hij in twee weken vier keer van wo ning zijn veranderd doch dat was na het ge val waarover het ging. Toen woonde hij nog boven zijn schoon ouders wat altijd eenigszins gewaagd is en misschien tot de minder goede verstandhou ding heeft geleid. Want dat die minder goed was. is buiten kijf; het bleek al hieruit, dat de schoonzoon zijn vrouws vader niet met papa had aangesproken, maar met ..ouwe dronkaard". Dat geschiedde van het boven raam uit, terwijl schoonpapa op straat stond. Deze wist toen niets beters te doen dan een trap tegen een vouwwagentje te geven, dat schoonzoon op straat had laten staan en dat was nu weer de aanleiding tot een gevecht tusschen de aangetrouwde familieleden. Ge lukkig kwam er een heel dikke schoenmaker en die voorkwam, dat de familiebetrekkingen door het sneuvelen van een der partijen de finitief werd afgebroken. Schoonpapa bloedde en de schoonzoon had daarvoor moeten bloe den. doch deze zei. dat schoonpapa was be gonnen met een hamer te slaan. De dikke had een hamer gezien, maar niet het slaan daai*- mee Evenmin had hij den ander zien slaan. Dit gevoegd bij het niet onwankelbare ver trouwen in wat schoonpapa vertelde, maakte, dat de schoonzoon werd vrijgesproken. Als gezegd, is toen de verhuiswoede be gonnen, maar omdat die hiermee geëindigd is, dat de families slechts op een boogscheuts afstand van elkaar wonen en mekaar uit het raam goeden dag kunnen zeggen, vond de of ficier het wenschelijk, dat de schoonzoon, die blijkbaar niet tegen een verhuizing opziet, nog maar eens een andere woning betrekt, maar dan wat verder. De juffrouw van hel; vatenbakje kwam er niet zoo goed af, al vond zij zich zelf on schuldig; ze kreeg f 6 boete; de kameraad, die zoo onvriendelijk op de gestelde vraag over het meisje had geantwoord, kreeg ook zes gul den, waarbij er rekening mee werd gehou den. dat het weer koek en ei tusschen de twee jongemannen was. zoodat de getrap te zich niet eens meer herinnerde of de schop pen hem pijn gedaan hadden. De man van den hond moest f 5 betalen. Men ziet, de straffen waren niet hoog. doch vijf en zes gulden is voor smalle beurzen toch wel van beteekenis en de beurzen waren alle erg smal. Maar geen geldboete kreeg er een, die te Koog aan de Zaan een ambtenaar van de steunregeling een klap had gegeven, omdat deze hem had gezegd, dat. hij niet voor uit- keering in aanmerking kwam. daar hij niet had gestempeld. Het schijnt, dat er altijd nog menschen zijn. die het den ambtenaren wijten, als de steunregeling niet naar hun zin is. Een klap aan zoo'n ambtenaar staat niet gelijk met een anderen klap en daarom eischte de of ficier tegen den verdachte, die niet versche nen was, 14 dagen gevangenisstraf. De rechter gaf er zeven. De lasten in onze gemeente zijn extra zwaar. Binnenkort zal verlaging worden verzocht. „Er is geen enkel café, restaurant of hotel van beteekenis, dat nog ren deert", verzekerde de secretaris van de Haarlemsche afdeeling van Hore- caf, den bond van deze bedrijven, „en daarom zal, wanneer de Haarlem sche gemeentebegrooting wordt inge diend, om drastische maatregelen worden verzocht". Het ligt voor de hand dat wij deze uit spraak geheel voor rekening van de Horecaf laten, doch typeerend is zij wel voor den toe stand waarin speciaal de Haarlemsche café's en dergelijke verkeeren. Wanneer de credieten, die van verschillende zijden uiteraard ook aan deze bedrijven zijn verstrekt, opgevraagd zouden worden, hetzij in korten termijn, het zij over langeren tijd, zou de catastrophe immens zijn. Dit mag voor vele andere be drijven ook het geval wezen, voor het hotel-, café- en restaurantbedrijf is het wel in het bijzonder, hetgeen ook tot uiting komt door uitspraken van hoofdbestuursleden van Hore caf. Wij hebben speciaal het oog laten vallen op de situatie in Haarlem en wanneer men hoort welke lasten en verplichtingen de hotels, (waaronder wij dus ook zullen verstaan de café's en de restaurants) zijn opgelegd, be grijpt men tevens waarom een kop koffie twin tig of vijf en twintig cent moet kosten en ook de andere consumpties naar verhouding in deze tijden te hoog zijn. Tot deze lasten behooren die, welke over 't geheele land min of meer van gelijken aard zijn, en die welke spe cifiek gelden voor onze gemeente. Tezamen komt men tot een totaal van ongeveer twintig belastingen, rechten en verplichtingen, die het hoteibedrijf moet opbrengen, waarvan wij de meest in het oog loopende hier laten volgen, naar gegevens die wij van de Haarlemsche afdeeling van Horecaf ontvingen Ten eerste de personeele belasting, die voor de hotels naar een speciale schaal wordt vastgesteld. Wel is eenigen tijd geleden een verlaging ingevoerd, die tot twee derde van het oorspronkelijk bedrag zou leiden, doch een herschatting van de gebouwen, waarbij vergaderzalen apart werden berekend, heeft het batige slot van deze verlaging tot een minimum beperkt. In Haarlem worden belas tingen betaald, die varieeren van duizend tot vijf duizend gulden. In andere steden zijn de belastingen lager, en in Utrecht bij voorbeeld is de vei'laging van de personeele belasting consequent doorgevoerd tot een derde van de oorspronkelijke som. De vermakelijkheidsbelasting voor de zgn. „levende" muziek, waaronder die wordt ver staan, die door orkesten wordt uitgevoerd, bedraagt m onze gemeénte tachtig centen per vierkanten meter zaaloppervlakte per dag. Wel is deze belasting eenigen tijd geleden ver laagd met twintig procent, doch desalniette min blijft zij nog twintig tot vijftig procent hooger dan die in Rotterdam en veel en veel hooger dan in plaatsen als Groningen en Arn hem. Bij een oppervlakte van twee honderd vierkante meter wordt in Haarlem betaald 3.20 per dag, hetgeen per jaar een bedrag van 1168.beteekent. In Groningen bij voorbeeld wordt per jaar betaald de vaste som van twaalf maal f 18 50, dus 222. In Arnhem is deze belasting 0.50 per 50 vierkante meter, docht hierop wordt vijftig procent reductie toegepast, indien meer dan 21 dagen muziek wordt gemaakt, zoodat in de meeste gevallen betaald moet worden (bij een oppervlakte weer van 200 vierk. meter) per dag of 365 per jaar. Bovendien berekenen de goede Nederland sche orkesten zee hooge vergoedingen, ten eerste omdat er slechts weinig orkesten zijn. die voor het hoteibedrijf geschikt zijn. (het geen bewezen is door een proef die in Amster dam en Rotterdam gehouden is. aldus de of- ficieele mededeeling) en ten tweede omdat zij door de bepalingen op buitenlandsche ar beidskrachten een grootere monopolistische positie innemen dan vroeger het geval was. Daarbij komen nog de provisie voor de im presario's, die zes procent bedraagt en de vaak zeer hooger auteursrechten. (Deze laat ste alinea slaat uiteraard niet alleen op de Haarlemsche hotels). Voor de mechanische muziek wordt in Haar lem een vermakelijkheidsbelasting betaald van 1 per vijftig vierkante meter per dag. wat dus bij twee honderd vierkante meter be teekent 1460 per jaar. In Arnhem en Gro- ning is dit24 per jaar! De precariorechten vormen een factor die eveneens van groot belang is voor velen. Dit treft echter alleen den houders van hotels die terrassen hebben. De rechten daarvoor varieeren 30 tot 60 per maand. Het vierde punt van gemeentelijk belang is het vergunningsrecht, dat gezamenlijk voor alle Haarlemsche bedrijven een post van 17.000 vormt. Bedragen van f 300 per jaar zijn geen uit zondering en de groote bedrijven komen veel en veel hooger. Dit zijn de belangijkste specifieke lasten van de Haarlemsche hotelbedrijven, waarbij nu nog gerekend kunnen worden, die voor de electriciteit, water en, als onbelangrijkste, het gas. Voor het gewone werk hebben vele zaken reeds pompinstallaties aangeschaft, omdat het watertarief voor de hotels hetzelfde is als voor den particulier, namelijk 36 cent per ku- bieken meter. Ettelijke honderden guldens per jaar komen bij de meeste hotels dan ook als gewone posten voor. De electriciteit is voor de hotels wel goedkooper dan voor de particu lieren, doch naar de meening van Horecaf nog te hoog. Ook hier komen vele bedrijven tot duizend guldens en meer per jaar. In één adem kunnen dan genoemd worden grondbelasting, straatbelasting, omzetbelas ting, dure grondstoffen door de crisismaat regelen, als die op boter en margarine er een is. ernstige concurrentie van de automaten, uiterst lage prijzen in snelbuffets, tegen welke beide laatste categorieën een normaal hotel- bedrijf niet op kan, wegens de in wezen geheel andere geaardheid Wat wordt er gedaan En.wat wordt er nu gedaan voor de ho tels. de café's. de restaurants? Wat wordt er gedaan in den lande en wat wordt er gedaan in Haarlem speciaal? Er is een saneeringsplan. welks uitvoering op zich laat wachten. Het is resds lang geleden ter sprake gekomen en het kan nog wel een jaar ter sprake blijven. Er worden nu voorstel len gedaan om te komen tot een vestigings verbod, dat wel reeds in het saneeringsplan ook was opgenomen, doch dat men nu ter be spoediging apart wil behandelen De bedoe ling ervan is te voorkomen dat door buiten staanders in de eerste plaats, op punten waar geen behoefte is aan nieuwe bedrijven en in gevallen waar andere bedrijven gevaar door nieuwe vestiging kunnen lobpen, hotels, café's en restaurants worden gesticht. Voorts is op komst een verlaging van den accijns op gedistilleerd, hetgeen naar de hoop van de hotelhouders, een drastische verlaging zal wezen, wil zij eenig effect sorteeren. De belasting op buitenlandsche plezierrei zen wordt door de hotelhouders uiteraard zeer toegejuicht en men hoopt dat men hiervan meer resultaat zal zien. dan van de overeen komst die dezen zomer met Duitschland is ge maakt, waardoor den Duitschefs mogelijk werd gemaakt in ons land te verblijven. Offi- cieele gegevens van het hoofdbestuur van Horecaf deelen mede dat van het ter beschik king gesteld bedrag slechts een klein deel ten goede is gekomen aan de hotels, omdat vele Duitschers hun intrek hebben genomen bij hier gevestigde, gevluchte landgenooten, ter wijl zij. die "wel in een hotel logeerden uiter mate weinig hebben verteerd De eigenaren en exploitanten van hotels, calé's en restaurants voelen de verhouding tusschen de lasten en datgene wat er voor hen wordt gedaan als een groote onevenredigheid, als een onbillijkheid. Het is van hun stand punt gezien dus geen wonder dat zij in de komende weken een actie zullen voeren, die naar de huns inziens noodzakelijke verande ringen, vooral in Haarlem, zullen moeten leiden. De Haarlemsche bedrijven verkeeren naar hun oordeel in een zeer specialen toestand, niet alleen omdat de lasten hier veelal hooger ;ijn dan elders, zoowel in steden van gelijke orde. doch ook in plaatsen van hoogere orde, (wanneer men aldus het inwoneraantal en de samenstelling der bevolking uit hotelhouders oogpunt gezien mag noemen doch ook omdat. Haarlem niet zooals Amsterdam en andere plaatsen een vermaakcentrum is. Integendeel: vele Haarlemmers en inwoners uit de omlig gende plaatsen trekken naar de hoofdstad en Den Haag. Volgens de hotelhouders is nu het oogen- blik aangebroken dat ingrijpende maatrege len worden genomen, wil men voorkomen dat ettelijke bedrijven ten onder gaan en andere aanzienlijk zouden moeten worden ingekrom pen met alle nadeelige gevolgen van dien. enWBINGMACHlNES (Adv. Ingez. Med.) HET EERSTE ZONDAGMIDDAGCONCERT DER H. O. V. Zondag as. zal het eerste middagconcert van dit seizoen gegeven worden; medewer king verleent Alex A. Polak, viool. Deze so list. die het vioolconcert van Rudolf Men gelberg zal voordragen, bekleedde tot 1934 een concertmeestersfunctie bij het Concert gebouw-orkest te Amsterdam, waarbij hij meerdere malen als solist optrad met de vioolconcerten van Brahms, Dvorak, Men delssohn, Mozari. e t. De gunstige resultaten die de Haarlemsche Orkestvereeniging de afgeloopen zomer heeft kunnen boeken, zijn voor het bestuur aanleiding geweest de entree-prijzen voor de Zondagmiddag-concerten aanzienlijk te ver minderen en daardoor meer in overeenstem ming te brengen met de draagkracht van het publiek. Het bestuur hoopt dat een groote belang stelling van publiek zal bewijzen dat deze maatregel gewaardeerd wordt. NED. CHRISTEN VROUWENBOND. De afdeeling Haarlem en Omstreken van den Ned. Christen Vrouwenbond zal in het komend winter-seizoen wederom een viertal lezingen doen houden, waarvan de le zal plaats hebben op Maandagavond 28 October in het Wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht 104. Spreker is: de WelEerw. heer Ds. J. Smelik te Loosduinen (Den Haag), over het onder werp: „Een anti-christelijk trio". SLACHTOFFER VAN HET ONGEUITK BIJ OEGSTGEEST GEÏDENTIFICEERD. LEIDEN, 13 October (A.N.P.) Omtrent het doodelijk ongeluk, dat gisteravond op den rijksstraatweg onder Oegstgeest heeft plaats gehad en waarbij een wielrijder werd gedood, vernemen wij nog dat de gedoode is de land arbeider A. Moerman uit Valkenburg (Z.II.) De man is bij het oversteken met zijn rijwiel van den rijweg gegrepen door een vrachtauto bestuurd door De J. uit Rijswijk. De onge lukkige, die over een afstand van dertig me ter werd meegesleurd, was vrijwel op slag dood. OPMERKINGEN VAN LEZERS De heer M. schrijft ons: In verband met de rechtszaak inzake het Paleis voor Volksvlijt, die thans te Amster dam behandeld wordt, zou ik willen vragen of de overheid niet goed zou doen obligaties waaraan uitlotingen en verlotingen verbon den zijn geregeld te controleeren. opdat ze kerheid verkregen wordt dat ae boeken met den werkelijken toestand kloppen. Dit zou ongetwijfeld in het belang der gemeenschap en solide ondernemingen zijn. Tot zoover deze lezer. Wij teekenen hierbij evenwel aan dat hoewel zoo'n controle uitstekend zou zijn daarmede voor de Overheid groote uitgaven gepaard zouden gaan. Daartoe zal men, zeker niet in dezen tijd waarin allenvege aange stuurd wordt op beperking van uitgaven, niet willen besluiten.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 9