S. O. S. Uit Abessynië, Hel Bvücut&tiiksiê 53e Jaargang No. 16052 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 22 October 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: t. VV. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post f 0.72J4. Bureaux: Grcote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. - Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-. Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm- of Beenbreuk f 30.— Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-. Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Abessynische krijgsgevan genen neergeschoten. Luitenant Morgantini gewroken Opmarsch naar Makalé pas over eenige weken? ASMARA, 22 Oct. (A.NP.) De oorlogscor respondent van het D.N.B. meidt. dat het Ita- liaansche commando twee Abessynische krijgs gevangenen heeft laten neerschieten, daar zij i nhelf bezit waren van verschillende voorwer pen, die hadden toebehoord aan 1 uiteriant Morgantini, de eerste Italiaan, die bij Adoea is gevallen. In een semi-officieele mededeeling van het Italiaansche hoofdkwartier worden de Ita- liaansche verliezen aangegeven met 87 dooden en gewonden. Het is mogelijk, dat de op marsch naar Makalé, waarvoor plannen be staan pas over enkele weken zal doorgaan, in verband met de étappenmoeilijkheden. Volgens hier ontvangen berichten moeten in de buurt van Amba Alassie ten Zuiden van Makalé ongeveer 50.000 Abessyniërs geconcen treerd zijn. Bij geruchte verluidt, dat de negus den vroegeren keizer Liazj Josoe die sedert 1916 bij Harar gevangen werd gehouden, naar de streek van Gaïla heeft laten brengen met het oog op den Italiaanschen opmarsch naar Harar. Abessynische verliezen bij aanval in het Noorden. ADDIS ABEBA, 22 Oct. (Reuter). De Abes synische troepen schijnen zware verliezen te hebben geleden in het Noorden van de pro vincie Walguit, waar de krijgers onder bevel van Dedzjamatsj Ayeloe ongeduldig zijn ge worden en de Italianen hebben aangevallen, die een pas in de bergen bezet hielden. Bij hun verwoeden aanval trotseerden de Abes syniërs het vuur van mitrailleurs. Ook Ayeloe werd gewond, doch men weet nog niet of hij ernstig is gekwetst. Geen wapenen naar Italië. Uitvoerverbod heden te wachten. Heden is de afkondiging te ver wachten van het Kon. Besluit, dat in overeenstemming met het eerste voorstel van het Coördinatie-comité te Genève, ingevolge de Uitvoerver- bodenwet-1935, den uitvoer van wa penen, munitie en oorlogsmaterieel uit het Koninkrijk der Nederlanden naar Italië en zijn bezittingen met ingang van heden verbiedt. (R.P.D.) Groote wapen- en munitie- voorraden naar Abessynië. Het leger spoedig onoverwinlijk? BERLIJN. 22 October (A.N.P.) De speciale correspondent van het ..Berliner Tageblatt" meldt uit Addis Abeba, dat sedert de opheffing van het wapenembargo een stroom van wa pens en munitie Abessynië binnenkomt. In dien dit in denzelfden omvang zou voortdu ren, dan zouden de Abessynische troepen bin nen drie maanden onoverwinnelijk zijn, in ieder geval in de guerilla De machinegeweren, die vroeger slechts door de commandeerende officieren werden bediend, worden thans ook onder de gewone soldaten uitgedeeld. De Europeesche adviseurs van den negus hebben thans veel meer vertrouwen in den goeden afloop voor Abessynië. Ook psychologisch heeft de opheffing van het wapenembargo een grooten invloed. Vlieger reeds zeven jaar onder de Indianen. Expeditie hoopt er meer van te weten te kunnen komen. PARAMARIBO, 22 Oct, (ANETA) De grensexpeditie onder leiding van vice-admi- raal Kayser kreeg voor de eerste maal contact met Trio-Indianen, die hun woonplaats had den bij de bronnen van de Sipaliwini. Aan vankelijk waren deze Indianen schuw, doch later kwamen zij met de leden der expeditie op meer vertrouwelijken voet, Vermoedelijk zal het de grensexpeditie mogelijk zijn om navraag te "doen naar den vermisten vlieger Redfern. Deze vlieger moest in dit gebied zeven jaar geleden een noodlanding maken tijdens een vliegtocht van Amerika naar Brazilië. Onge veer zes maanden geleden rapporteerde een rubbertapper van Ford, dat hij Redfern in le ven had aangetroffen onder de Indianen op de grens tusschen Suriname en Brazilië. Hij was indertijd met zijn machine gevallen, had armen en beenen gebroken, en was liefderijk verpleegd door de Indianen en verder bij hen gebleven. Een onderwijzer van de R.K. Missie vernam naderhand van een Boschneger en een Indiaan hetzelfde verhaal. Volgens geruchten zou hij zich onder de In dianenstam een levensgezellin gekozen heb ben en geen lust meer hebben om naar de „beschaafde" wereld terug te keeren. Disconto weer verlaagd. Met een half procent. De Nederlandsche Bank verlaagt met ingang van heden haar tarieven over de geheele linie met Vs pet., zoodat van heden af het wisseldis conto 4Va pet., het promesse-dis conto, de rente voor beleeningen van effecten, de rente voor beleeningen van goederen en de rente voor voor schotten in rekening-courant 5 pet. zal bedragen. Werkverschaffing te Haarlem. Alsnog tot aanbesteding besloten. Eenigen tijd geleden is door Openbare Wer ken te Haarlem begonnen met den aanleg van een weg in het duingebied der waterlei ding, welk werk in werkverschaffing werd uitgevoerd. Er waren 7 werkloozen bij aange steld. Nadere overwegingen hebben B. en W. even wel doen besluiten het werk niet in eigen be heer uit te voeren, maar er een aanbesteding voor te houden. Daarom zijn die 7 man ontsla gen. Als over eenigen tijd het werk aan een aannemer opgedragen is, zullen er natuurlijk weer werkloozen aangenomen worden. De stijging der prijzen. Het adres van het Werkloozen-Strijdcomité. In verband met het verzoekschrift van het Werkloozen Strijd-Comité gericht, aan den Haarlemschen Gemeenteraad, waarin wegens het stijgen der prijzen van den noodzakelijk ste levensbehoeften verzocht wordt'15 procent steunverhooging, verzamelt dit comité hand- teekeningen onder werkloozen om die ter on dersteuning van het adres aan den Gemeen teraad toe te zenden. Oe overplaatsing der ingenieurs. Behandeling door het Scheidsgerecht. Het Scheidsgerecht bedoeld in art. 140 van het Ambtenarenreglement voor de Gemeente Haarlem houdt een zitting op Vrijdag 25 October 8 uur ten Stadhuize ter behandeling van de beroepen ingesteld door de heeren H. Hollaar en R. G. Veenenbos tegen hun over plaatsing bij een ander bedrijf. Nadenken en oplossen. Verbeteringen in onze Puzzle. Tot onze spijt zijn er in de omschrijvingen in de Kruiswoordpuzzle van Mr. Nadenker. welke j.l. Zaterdag geplaatst werd, door een correctie, een paar onjuistheden geslopen, welke we hierbij corrigeeren. De omschrijving van hor. 34 moet de om schrijving van hor. 35 zijn. Bij vert. 3 leze men inplaats van „breef", „braaf". Vert. 7 is niet „lied van één stem', maar: „voor één stem". Wat als vert. 55 genoemd is, moet zijn: vert. 57 Vert. 55 is: drie gelijke klinkers. In verband daarmede wordt de termijn voor inzending van oplossingen verlengd tot Don derdagmorgen 9 uur. Neem een bril van Keip, en U kunt wéér rustig lezen (Adv. Ingez. Med.) Tegen overbodig lawaai op straat. Ook actie van de politie te Haarlem. De Commissaris van Politie heeft per dienstorder aan zijn personeel opgedragen strenger dan tot dusver op te treden tegen hen, die onnoodig op straat lawaai veroor zaken. speciaal tegen bestuurders van auto's, die door overmatig signaleeren of door het gebruik maken van een auto zonder behoor lijke geluiddempende inrichting veel rumoer verwekken. Deze actie geldt echter niet al leen autobestuurders, maar allen die van den weg gebruik maken. Intensief zal gelet wor den op de naleving van art. 23 tweede lid van het Motor_ en Rijwielreglement, waarbij voor bestuurders van motorrijtuigen het ge bruik maken van signaalinstrumenten, an ders dan wanneer de veiligheid van het ver keer zulks vordert, verboden is. In art. 23 eerste lid Is voor den bestuurder van een motorrijtuig slechts de verplichting gesteld één signaal te geven, wanneer de veiligheid van het verkeer zulks vordert. Hieruit volgt, dat bij het passeeren van een zijstraat of bij het naderen van een kruis punt een kort signaal voldoende is en dat het aanhoudend signaleeren in bovenvermelde ge vallen hetgeen herhaaldelijk geconstateerd kan worden overbodig en op grond van het 2e lid van gemeld artikel verboden is. Bij overzichtelijke hoeken of -wegkruisin- gen kan het geven van signalen heelemaal overbodig genoemd worden. Ook moeten signalen, door een bestuurder gegeven, telkens wanneer hij behoorlijk rechts rijdend verkeer inhaalt en passeert, als over bodig beschouwd worden. aangezien de veilig, heid van het verkeer het geven van signalen in deze gevallen niet vordert. Bovendien zal er op moeten worden gelet, dat het signaleeren niet tot doel had het vóór den bestuurder rijdend verkeer als het ware weg te toeteren, om daardoor met groote snelheid te kunnen rijden en den weg voor zich op te eischen. Streng toezicht zal moeten worden uitge- oefend op het voorschrift in de Algemeene Politieverordening, dat het langzame ver keer (wielrijders en bestuurders van hand karren) zoover mogelijk rechts van den weg moeten rijden. Een wielrijder, die dus geheel onnoodig een paar meter van het trottoir rijdt, moet gewaai\schuwd worden of zoo noodig geverbaliseerd. Ook aan het voorschrift, dat ten hoogste twee wielrijders naast elkaar mogen rijden, zal strenger de hand worden gehouden. Hoewel de voetgangers, die door het maken van fouten ook dikwijls aanleiding geven tot autosignalen, tot nu toe nog vrijwel buiten de wet vallen behoudens het bepaalde in art. 7 eerste lid Motor- en Rijwielreglement zal de politie toch door tactisch gegeven aanwijzingen het publiek op eventueele fouten opmerkzaam maken, bijv. wanneer een voet ganger plotseling zonder op- of om zien, het trottoir verlaat en den rijweg oploopt, of noodeloos op den rijweg loopt, terwijl het trottoir tot zijn besclr.kking is of wanneer Het publiek op den rijweg staat te praten. Met dit alles wordt beoogd een geleidelijke actie op touw te zetten tegen overbodig straatrumoer, vooral tusschen des namiddags 11 uur en des voormiddags 7 uur moet met groote gestrengheid worden opgetreden. Een blik op het centrum van de Abessynische stad Harar, die wegens haar ligging nabij de spoorlijn Dzjiboeti—Addis Abeba een belangrijke strategische positie inneemt. Daar een Italiaansche aanval gevreesd wordt verlaat de bevolking de stad thans geleidelijk. Men ziet op de foto een aantal vrachtauto's voor het vervoer der bewoners gereed staan. 'De Noord- Zuid-Hollandsche Red- .ding Mij. ivier booten in de laatste vijf weken 60 menschenlevens red den, vraagt nog 22000 Nederlanders, haar prachtig iverk met een rijks daalder of meer te steunen). De wilde storm kwam weer tot rust, Slechts voor hoe lang kan niemand weten. Hij heeft ook weer op onze kust, Bij Egmond schepen neergesmeten. Hij heeft wel vaak gewoed en fel In de thans afgeloopen weken. En in zijn woest vernielend spel, Over ons landje heengestreken. Hij velde boomen op het land En joeg de wit getopte golven, Over het herfstig leege strand, Dat achterbleef, met schuim bedolven. En raakte er een schip in nood. Dan voeren steeds de stoere lieden, Van Noord tot Zuid per reddingboot, In het gevaar, om hulp te bieden Terwijl die helden van de kust, Als reeds zoo vaak, hun leven waagden, Zaten wij thuis in kalme rust, Waarbij wij over 't noodweer klaagden. Nu vraagt de reddingmaatschappij, Zooals al eer in vroeger jaren, Ook ons om hulp in nooclgetij, Maar hulp, die ver blijft van gevaren. Wanneer de storm raast op de zee, Dan blijven wij in onze bedden. Maar waarom helpen wij niet mee, De Reddingmaatschappij te redden? Zij vraagt van ons het offer niet. Van lijfsgevaar, als reddingshelden, Alleen, of er wat overschiet Voor 't nuchter noodige: de gelden. En waarlijk, het is onze plicht, Om haar dien steun en kracht te geven, Waardoor zij sterk haar taak verricht, Van redding van het menschenleven. P. GASUS. Het adres is: N.Z.H.-Redding Maatschappij, Amsterdam, Postgiro 26363. Nieuwe inspectrice van politie. Mej. Mr. Clir. J. Krim uit Dordrecht benoemd. Met ingang van 1 November a.s. is benoemd tot inspectrice van politic te Haarlem voor de behandeling van kinderzaken mej. Mr. Chr. J. Krim, sedert de laatste vier jaar werkzaam bij de politie te Dordi-echt. Mej. Mr. Krim werd 3 April 1903 te Dor drecht geboren, waar zij het gymnasium be zocht. Daarna studeerde zij in de rechten aan de Leidsehe universiteit. Na afloop van haar studie maakte zij reizen in het buitenland, waarna zij zich te Dordrecht eerst met maat schappelijk werk bezig hield en in 1930 werd benoemd tot assistente bij de politie te Dor drecht, speciaal belast met voogdij- en zede zaken. Zij is ook secretaresse der afd. Dordrecht van het Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen. Mej. Krh: is uit ongeveer 50 sollicitanten benoemd. Zoowel de burgemeester als de commissaris hebben de overtuiging, dat zij uit die zeer vele gegadigden de meest ge schikte is voor de vervulling van de Haar- lemsche vacature. Vooral ook omdat zij van alle sollicitanten het langst bij de politie heeft gewerkt, namelijk 4 jaar. Over haar werk bij de politie te Dordrecht is men zeer tevreden. De commissaris kon haar dan ook met het volste vertrouwen aanbevelen. Te Dordrecht behandelde mej. Krin he- halve de kinder- ook de zedenzaken. Het is bekend, dat zij te Haarlem alleen voor de kin derzaken is aangesteld. Alle zaken die zij te Dordrecht te behandelen kreeg, heeft zij uit stekend afgewikkeld, daarbij zoowel het be lang der maatschappij als dat der ouders en kinderen in het oog houdend. Zij is iemand van ontwikkeling, die haar kennis uitstekend weet aan te wenden. De indruk die zij maakt is uitstekend, zij weet niet alleen het vertrou wen der kinderen, maar ook dat der ouders te wekken. In elk milieu weet zij den juisten toon aan te slaan. In moeilijke gevallen vreest zij niet om een beslissing te nemen en daar van ook de verantwoordelijkheid te aanvaar den. Hoewel zij een vrouw is, treedt zij steeds zelfstandig op. het is niet haar gewoonte als zij zich in een gevaarlijk milieu begeeft de assistentie van een mannelijken rechercheur te vragen. Haar tactisch optreden heeft zooveel moreelen invloed dat aan di hulp geen be hoefte bleek te bestaan. Uit deze inlichtingen ziet men. dat van de benoeming van mej. Krimp te Haarlem de beste verwachtingen gekoesterd worden. Men heeft de zekerheid, dat in mej. Krimp de meest geschikte persoon gevonden is voor het moeilijke werk van inspectrice bij de kinder politie. Met dit vertrouwen kan zij binnenkort alhier haar werk beginnen, dat ongetwijfeld van veel beteekenis za! zijn voor de kinaer rechtspraak en kinderbehandeiing hier ter stede. Toen eenigen tijd geleden uit bezuini gingsoverwegingen werd voorgesteld de va cature van inspectrice niet te vervullen, kwam, zooals men zich herinneren zal. uit den raad den drang van dit voornemen af te zien. omdat alle belanghebbenden bij de re- classeering- de kinderverzorging en het maatschappelijk werk doordrongen waren van het groote belang dat gelegen is in het optreden van een inspectrice in kinderzaken, terwijl tevens aangedrongen werd alles in het werk te stellen om te bereiken, dat de meset geschikte kracht die voor dit werk te vinden is. zou worden aangesteld- Al die ver- eenigingen waren overtuigd, dat aan de nieuw-benoemde wel een moeilijke, maar ook een zegenrijk arbeidsveld wacht. BEëINDIGING VAN DEN OORLOG. Bij wijze van proef zijn tusschen Rome en Parijs voorstellen uitge wisseld met het doel een einde te maken aan de vijandelijkheden in Abessynië. SANCTIES. Het aantal staten, dat een wapen- uitvoerbod naar Italië heeft uitge vaardigd, bedraagt 22. HEVIGE GEVECHTEN. Aan de Webbc Sjebeli zijn hevige ge vechten aan den gang, waarbij vele slachtoffers zijn gevallen, volgens Italiaansche berichten voornamelijk aan Abessynische zijde. Ook in het Noorden zouden de Abes syniërs groote verliezen hebben ge leden. KEIZERLIJKE O/""v. De garde van den Negus is voor een groot deel naar Dessie vertrokken. Voor verdere berichten zie men deze pagina en pagina Buitenland. Boerenwagen in Nieuw- Vennep onder den trein. Twee paarden gedood op den onbewaakten overweg. Toen Maandagmiddag omstreeks vijf uur de 16-jarige zoon van den landbouwer H. v. d. Heuvel, wonende aan den Hoofdweg te Nieuw Vennep, zich als bestuurder van een met bie ten beladen en twee paarden bespannen boe renwagen naar de losplaats van het station begaf en den onbewaakten spooroverweg van de Haarlemmermeerlijn naar Lelden wilde passeeren, was hij er blijkbaar niet op bedacht dat de trein uit Leiden in aantocht was. De jongen had, toen hij het gevaar zag, nog de tegenwoordigheid van geest van den wagen te springen en kwam met de schrik vrij. De paarden werden door de locomotief gegrepen. Een ervan was op slag dood, terwijl het andere zoo was verminkt dat het moest worden afge maakt. ARGENTINIc ZAL TOETREDEN TOT IIET HAAGSCHE HOF BUENOS AIRES, 22 October. - De Argen- tijnsche regeering heeft besloten toe te tre den tot het Permanente Hof van Internatio nale Justitie te 's-Gravenhage. Dit besluit moet echter nog door het congres worden goedgekeurd. Besprekingen in beginstadium tusschen Frankrijk en Italic over het beëindigen van den Afrikaanschen oorlog. pag. 4 Aan dc Webbe Sjebeli hebben de gevechten tusschen de Italianen en Abessyniërs vele slachtoffers geëischt. pag. 4 Het contact tusschen Londen en Rome heeft eenige ontspanning over dc Middellandsche Zee en Lybië opgeleverd. Dag. 4 Engelsch stoomschip op de Noordzee vergaan. pag. 3 Osschc zaken voor het gerecht. Dag. 3 De directeur-generaal der werkverschaffing, dc heer A. van Geelen is hedennacht over leden. pag. 2 Tot inspectrice van politie te Haarlem is be noemd mej. mr. Chr. J. Krim. pag. 1 De Haarlcmsche politie streeft naar meer stilte op den weg. pag. 1 Voor Haarlem's Kantonrechter. pag. 6 Voor Haarlem's Politierechter. pag. 6 Euwe heeft de achtste partij gewonnen. pag. 9 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. Speciale correspondentie: Vroolijke noot uit een grimmigen strijd. pag. 4 Een Hondenleven: Op stap. pag. 3 Mr. E. Elias: Waarom wèl in Parijs en niet bij ons. pag. 3 Van onzen Londenschen correspondent: Hoe Baldwin c.s. reclame maken. pag. 11 Van onzen Mcenschen correspondent: Een nieuwe VVeensche uitvinding. pag. 4 K. de Jong: Eerste Kamermuziekavond. pag. 11 G. J. Kalt: Chr. Gemengd koor „Haarlem". pag. 11 C. J. van T.: Onze 39. Wethouder A. G. Boes. pag. 6 Bekende Haarlemmers: de heer W. Eggink. pag. 3 II. D. Vertelling. Mac Peters: Lichtboden. pag. E6

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1