De Ceneefsche Sanctiebesluiten 1 WOENSDAG 23 OCTOBER 1935 HA'AEEEM'S DA'GBEAD II door tevens allen toekomstigen dictatoren, die een aanvalsoorlog zouden willen onder nemen, voor oogen te houden, dat de volke rengemeenschap een vr edesschending niet langer duldt en daartegen gemeenschappelijk weet op te treden. Misschien zal Mussolini, wien de moeilijkheden van den veroverings veldtocht in Abessynië thans ook wel duide lijker zullen zijn dan voordat hij de aanvals- öaad beging, toch ook wel eenigszins van den omvang der overeengekomen economische en financieele sanctiemaatregelen geschrokken zijn! Laat ons hopen, dat dit inderdaad zoo zijn zal en dat het Laval gelukken zal Musso lini tot zoodanige concessies te bewegen, dat de Volkenbond en Abessynië in onderhande lingen met de Italiaansche regeering over her stel van den vrede zullen treden. De Raads commissie van Vijf. die haar verzoeningspo gingen beëindigd heeft na de verwerping door Mussolini van de door haar voorgestelde grondslagen voor een vreedzame oplossing van het geschil, staat nog steeds ter be schikking van de Italiaansche regeering. Mochten de twaalf dagen, die Mussolini nog als bedenktijd geschonken zijn, onge bruikt voorbijgaan, dan moet men stellig ho pen, dat op 31 October dezelfde staten, die deze week de voorstellen der Conferentie over de beste wijze van naleving hunner sanctieverplichtingen aanvaard hebben, dan inderdaad tot een zeer spoedige inwerking stelling der economische sanctièmaatregelen bei-eid zullen zijn en dat de voorzitter dei- Conferentie dan tevens zal kunnen vaststel len, dat de financieele sanctiemaatregelen, waarvoor de dag van 31 October reeds als datum van toepassing is vastgesteld, dan in derdaad door alle staten worden aangewend! De ministers van buitenlandsche zaken heb ben de afgeloopen week op grond van het zeer groote politieke belang van een succes volle toepassing der sanctieverplichtingen be sloten. dat desnoods ook economische en fi nancieele offers daarvoor gebracht dienen te worden. Moge op 31 October niet moeten gezegd worden, dat de moedige besluiten van 11, 14 en 19 October tot het volgen van een Volkenbondspolitiek van collectieve veilig heid door den tegenstand van economische en financieele kringen weder moesten worden te niet gedaan! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. Race op den weg met den dood bekocht. Zullen de sanctiemaatregelen bittere ernst moeten worden of zullen de genomen besluiten slechts een „generale repetitie" blijven? Mussolini heeft nog een nieuwen bedenktijd van twaalf dagen. De overeen gekomen sanctiemaatregelen veel krachtiger dan men in September nog veronderstelde. (Van onzen Geneefschen correspondent.) Anthony Eden heeft voorloopig gezegevierd! Op den dag, dien hij van den aanvang af als tijügrens voor de beraadslagingen der Con ferentie der Voikenbondsstaten voor de Sanc tiebepalingen tegen Italië had vastgesteld, is de Conferentie met haar taak gereed geko men. Vijf „voorstellen" aan het adres der re geeringen over de beste wijze, waarop deze zich van hun sanctieverplichtingenn, als be deeld bij artikel 16 van het Volkenbondsver drag zouden kwijten, werden aangenomen: l. Verbod van uitvoer van wapenen, munitie en oorlogsmateriaal naar Italië, opheffing van het verbod van wapenleveringen naar Abes synië; 2. verbod van het verstrekken van lee ningen. bankkredieten en handelskredieten aan den Italiaanschen staat en diens pu bliekrechtelijke lichamen, alsmede aan Ita liaansche particuliere ondernemingen pri vaatpersonen; 3. verbod van den invoer van uit Italië of de Italiaansche bezittingen afkomstige koopwa ren; 4. verbod van den uitvoer van lastdieren, van rubber en van een groot aantal metalen en mineralen naar Italië; 5. wederzijdsche hulpverleening, om de economische nadeelen van de toepassing dezer sanctiebepalingen zoo gering mogelijk voor elkander te doen zijn. Het geheele programma der sanctiemaat- regc-len, dat de Britsche regeering van het eerste oogenblik af hier bepleit had, is aldus dcor de Conferentie der Volkenbondsstaten waarop niet minder dan 52 staten vertegen woordigd waren, aanvaard. Van het begin af hadden Sovjet-Rusland, de Kleine Entente, de Balkan Entente, de Scandinavische sta ten, de Baltische staten, Nederland, België, Spanje. Portugal, de Britsche Dominions en verschillende Latijnsch-Amerikaansche sta ten onder leiding van Mexico hun warme on dersteuning aan den Britschen Volkenbonds minister Eden verleend. Ten spijt van Mus solini's verklaring, dat hij weigerde te geloo- ven dat zijn plotselinge dierbare vriend Frankrijk tot sanctiemaatregelen tegen Italië bereid zou zijn. ten spijt ook van verschil lende (naar men zegt meerendeels door Italië omgekochte!) Fransche bladen, die om het hardste schreeuwden, dat het Fransche volk niet zou dulden, dat Frankrijk aan sanctie- maatregelen zou meedoen, heeft Laval zijn in Volkenbondsraad en Volkenbondsvergade ring gegeven woord van trouw aan het Vol kenbondsverdrag gestand gedaan en zich bij de Britsche sanctievoorstellen aangesloten. Toen legden ook Zwitserland, Polen en eenige aarzelende Zuid-Amerikaansche staten met een talrijke Italiaansche bevolking zich, zij het ook met enkele voorbehouden, bij den wil van de groote meerderheid der Volkenbonds staten neer. Vanavond bleek het, dat de va zalstaten van Italië (Albanië, Hongarije en Oostenrijk), die ook reeds de vorige week in de Zestiende Volkenbondsvergadering zich van de anderen hadden afgescheiden, alleen waren blijven staan en dat zij ondanks de geringe sympathie, die enkele staten voor de toepassing van sanctiebepalingen hebben, geen verdere afvalligen hadden kunnen ma ken! Eden heeft een groot succes behaald. Op één belangrijk punt hebben de Engel- schen echter toch nog een concessie aan La- val moeten doen: zij hebben erin toege stemd, dat de Conferentie pas op 31 October, wanneer zij opnieuw hier bijeen zal komen, den dag zal vaststellen, waarop de economi sche sanctiemaatregelen (invoerverboden en uitvoerverboden) in werking zullen treden. Hierdoor heeft Laval nog twaalf dagen tijd gekregen voor zijn bemiddelingspogingen, die een beëindiging van de militaire vijan delijkheden in Abessynië ten doel hebben. De i ontspanning, die Laval tusschen Engeland en Italië heeft weten te bewerkstellingen, waardoor hij een betere atmosfeer gewekt heeft voor mogelijke onderhandelingen over de staking van den strijd in Abessynië zelf, kwam gisteren plotseling ook hier tot eenige uitwerking, doordat Eden het denkbeeld op perde, dat de Conferentie eerst op 31 Octo ber. den preciesen datum voor de inwerking treding der economische sanctiemaatregelen zou komen vaststellen Hierdoor is het mogelijk geworden, dat de economische sanctiemaatregelenen. waarvan iedereen hier de noodzakelijkheid inziet, in dien Italië bij zijn verdragschending zou bleven volharden, doch die allen toch even zeer als een noodzakelijk ..kwaad" beschou wen, toch nog niet zullen behoeven uitge voerd te worden en dat alles, wat hier in de laatste veertien dagen geschied is, eigenlijk niet méér is dan een „generale repetitie voor latere gevallen van verstoring van den vrede, waarbij aller gedachten naar Duitschland uitgaan. Juist het inzicht, dat de sanctie maatregelen waartoe thans hier besloten zou worden, ook later, indien een Europeesche staat het slachtoffer van een aanval zou wor den. niet zullen kunnen achterwege blijven, heeft stellig menige Europeesche regeering er toe bewogen zich krachtig achter Eden te plaatsen. Men schonk Engeland gaarne de overwinning, om Engeland daardoor voor de toekomst aan banden te leggen! Mussolini heeft intusschen door het Zater dag genomen besluit, dat de dag van inwer kingtreding der economische sanctiemaatre gelen eerst op 31 October zal worden vastge steld. nog een bedenktijd van twaalf dagen gekregen. Weliswaar kon hij reeds in Sep tember vermoeden, dat een aanvalsdaad te gen Abessynië ten gevolge zou hebben, dat de Voikenbondsstaten artikel 16 van het Volken- bondsverdrag tegen hem zouden toepassen. Doch hij kon zich toen nog vleien met de ge dachte. dat die sancties eigenlijk slechts „voor den vorm" zouden zijn, dat zij geen ander doel zouden hebben dan het redden van den schijn van een naleving van het Volken bond s verdrag! De sanctiemaatregelen zouden zoo „mild" zijn, dat Italië heusch geen nadeelen ervan zou ondervinden! De afgeloopen twee weken hebben de on juistheid dezer veronderstelling aan het licht gebracht. De Conferentie van Volkenbonds staten heeft getoond, dat het heusch niet om een schijnmanoeuvre van slechts milde sanc ties te doen was, dat het heusch niet de be doeling was den schijn van naleving van ar tikel 16 te redden, doch dat het werkelijk de stellige wensch van de groote meerderheid der Volkenbondsstaten geweest is door de toe passing van de strengst mogelijke financieele en economische sanctiemaatregelen Musso- linie tot een opgeven van zijn veroverings oorlog tegen Abessynië te dwingen en daar- Motor nam het tegen auto op. In volle vaart tcjren een boom. Dinsdagmiddag is op den straatweg Huls- Kempen een verkeersongeluk gebeurd, dat aan twee jeugdige menschen: H. Kemper en H. Maassen, beiden uit Kempen, het leven heeft gekost. Omtrent de toedracht tot dit ongeval weet de Tel. het volgende te melden: Omstreeks één uur reed de heer v. d. Crab- ben uit Viersen, die te Venlo een dassenfa- briek exploiteert en een bezoek aan zijn fa briek had gebracht, weer huiswaarts. Op weg ontmoette de heer v. d. C. nabij Huls een anderen auto, dien hij voorbijreed. Tegelijker tijd trachtte de motorrijder Kemper den auto van den fabrikant in te halen, hetgeen hem ook gelukte. Met groote snelheid reed de motorrijder voor den auto uit. De heer v. d. C. reed toen met een snelheid van 70 a 80 K.M. en haalde even later den motorrijder wederom in; toen deze zich echter door den auto ge slagen zag( voerde hij zijn snelheid nog hoo- ger op om den auto op hoogst roekelooze wijze langs de rechterzijde opnieuw in te halen. De auto ging vervolgens den motorrijder wederom voorbij, zoodat enkele oogenblikken een nek aan nekrace tusschen de beide voer tuigen ontstond, waarbij de motorrijder ten slotte het onderspit moest delven. Eensklaps hcorde een dame, die bij den fabrikant ach ter ir. den auto zat een harden slag en toen zij opkeek bemerkte zij. dat de motorrijder met zijn groote snelheid tegen een der terzij de van den weg staande boomen was gere den. De autobestuurder bracht onmiddellijk zijn wagen tot stilstand en reed terug naar de plaats des onheils, waar beide jongemannen in hopeloozen toestand naast het totaal ver nielde motorrijwiel lagen. De fabrikant waar schuwde onmiddellijk geneeskundige en gees telijke hulp. terwijl de politie werd gealar meerd. De ontboden geneesheer constateerde den dood van beiden. De K. L. M. is toch vlugger! Berechting der Ossche misdrijven. De zitting van Donderdag a.s. Protest tegen bevoordeeling van de Imperial Airways. Korten tijd geleden melddé de correspondent van de „Times" te Singapore, dat de regeering van de Straits Settlements maatregelen had genomen om de post uit Britsch Indië naar Engeland zooveel mogelijk te doen vervoeren door de Imperial Airways. Alleen tegen hoo- gere tarieven zou vervoer per K.L.M.-vliegtui- gen mogelijk blijven. Thans meldt de correspondent van de .Times", dat de zakenlieden in Singapore ern stig door deze maatregelen getroffen worden. Zij wijzen erop, dat antwoorden op vragen, die uit Singapore op denzelfden dag worden ver zonden, negen dagen vlugger worden ontvan gen via de Nederlandsche vliegtuigen, dan met die van de Imperial Airways. Nederlandsche, firma's hebben dientengevolge in vergelijking met de Britsche ondernemingen een belang rijken voorsprong bij het verkrijgen van inlich tingen betreffende vraag naar goederen. (A.N.P.) In de vierde zitting, welke de Arrondisse- ments-rechtbank te 's-Hertogenbosch Don derdag 24 October houden zal ter berechting van de misdaden der Ossche bende en haar aanhang, zullen vijf strafzaken dienen, waar van deel uitmaken een geruchtmakende brandstichting en een moord. De brandstichting is in den nacht van 7 op 8 Juni 1933 door den beruchten. thans 20-ja- rigen P. W. de B. en zijn later door hem ver moorden neef Gerrit- de B. althans door een of meer personen, aldus de dagvaarding te Megen gepleegd in de woning met bak kerij en schuur van den hotelhouder Ben kers. wonende te Veghel. Het gebouw is grootenaeels afgebrand, waardoor levensge vaar te duchten was voor de zich in dat huis bevindende Gerrit van den Broek en Jo hanna Maria van der Rijt, terwijl mede ge meen gevaar te duchten was voor in de na bijheid staande aan derden toebehoorende gebouwen en inboedels. De verdachte in deze strafzaak is de ge detineerde 51-jarige hotelhouder Johannes Franciscus Benkers. wien tenlaste is gelegd dat hij in of omstreeks het voorjaar van 1933 te Megen deze brandstichting opzettelijk heeft uitgelokt door aan een of meer leden der familie De Bie te Oss althans aan een of meer personen hiervoor een geldsbe drag van honderd gulden of daaromtrent te geven of te beloven. Voor den moord zal terecht staan de 38- jarige thans te Den Bosch gedetineerde Os sche arbeider Petnis Wijnen, wien ten laste is gelegd, dat hij op 5 December 1925 te Oss te zamen en in vereeniging met een of meer anderen althans alleen opzettelijk, na te voren in kalm overleg en rijp beraad het plan daartoe te hebben gemaakt. Johannes Lambertus Hartogs (Jan v. d. Mast) van het leven heeft, beroofd door hem met een mes to snijden en te steken, tengevolge waarvan Hartogs meerdere zeer ernstige verwondin gen bekwam en daardoor spoedig overleed. Subsidiair is hem. indien ter zake van het bovenstaande geen veroordeeling volgt, het opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, met het bovenomschreven gevolg, ten laste gelegd. Voor een ander geval van brandstichting zal een vrouw terechtstaan en wel de 27- jarige Johanna Lamberta Maria van Hees- wijk, weduwe van A. van Beuningen. Zij wordt er van beschuldigd dat zij op 11 Mei jl. te Oss opzettelijk brand heeft gesticht in de woning van A. F. van der Heijden, welke door haar en haar vader werd be woond. Wegens uitlokking van een inbraak in zijn eigen woning te Berghem. op 30 Mei 1934 gepleegd door Ar.tonius Johannes Hendriks (De Dikke Toon de Soep) en Lambertus Vos (Bijs de Sijp), zal zich voorts te verantwoor den hebben de 48-jarige gedetineerde fa brieksarbeider Hendrikus van de Vonder voort, bijgenaamd „De Pnep". De laatste zaak betreft de op 7 Mei 1933 te Oss gepleegde inbraak in de woning van den wijnhandelaar Nicolaas Wilhelmus Mailbus de Louw. De verdachte is de 39-jarige gede tineerde Antonius Henricus de Louw. wonen de te Oss, die er van wordt beschuldigd dat hij deze inbraak welke e.en buit van on geveer f 300 heeft opgeleverd te zamen en in vereeniging met den beruchten 43-jari- gen Petrus Johannes de Bie (Peer de Bie), Antonius Johannes Hendriks (De Dikke Toon de Soep) en Lambertus Vos (Bijs de Sijp) althans met anderen heeft gepleegd. De daders hebben zich tot de woning toegang verschaft door over een poort te klimmen en een deur ooen te breken, waarna zij het geld onder hun bereik hebben gebracht door de brandkast te forceeren. Goudvoorraad Ned. Bank blijft toenemen. Blijkens den weekstaat der Neder landsche Bank zijn de beide disconto verlagingen ten zeerste door de positie der centrale credietinstelling gewettigd. De goudvoorraad welke een week tevoren met 6 millioen gul den was toegenomen, is nu weer met bijna 9 millioen gulden vermeer derd. In drie weken tijd is de goud voorraad met bijna 35 milllioen aan gegroeid. Hiermede is nog lang niet ingehaald, wat de bank einde Juli en September heeft moeten afstaan, maar toch moet deze toeneming, ge zien de ontspanning, welke op de geldmarkt is ingetreden, van het grootste belang worden geacht. Tin-productie-quota verhoogd. Met tien procent Uit Londen (A.N.P.): Het Internationale Tin Comité heeft in zijn Dinsdag gehouden ver gadering besloten de productie-quota voor de bij het restrictie-schema aangesloten landen te verhoogen met 10 pCt. van de standaard- productie. Deze verhooging der quota geldt met terug werkende kracht vanaf l October j.l. De pro ductie-quota zijn nu tot 80 pCt. van de standaard-productie gestegen. Paleiszaak duurt nog steeds voort. In het voortgezette strafproces tegen den ex-directeur M. en den commissaris P. van het Paleis voor Volksvlijt kwam Dinsdagmid dag ter sprake het bedrag van f 11.000, dat de commissaris heeft overhandigd aan den makelaar V. voor diensten bewezen bij den verkoop van het Paleis-terrein aan de ge meente Amsterdam. De justitie vermoedt echter, dat deze betaling ten onrechte als „courtage" is geboekt. De makelaar ver klaarde, dat hij met f 7000 reeds tevreden zou zijn geweest. Bij het verhoor kwam het tot een botsing tusschen den verdachte M. en den president, die M. uit de zaal liet verwijderen. Ongeluk op onbewaakten overweg. Chauffeur wonderlijk genoeg niet gedeerd. Dinsdagmorgen had op den onbewaakten overweg Hoen lo nabij Olst een verkeers ongeluk plaats. Uit de richting Deventer kwam de vracht auto van den graanhandelaar Ten Have te Boskamp. Bij den overweg bemerkte de chauf feur een trein uit de richting Olst. De chauf feur had nog de tegenwoordigheid van geest zijn wagen met den trein mee te laten rijden, maar kon echter niet voorkomen, dat zijn auto door den trein werd gegrepen en in de spoorsloot werd geslingerd. De chauffeur kwam er wonder boven wonder met den schrik af. De auto is geheel vernield. De trein had 10 minuten vertraging. Schip spoorloos verdwenen. Vermoedelijk met man en muis vergaan. Donderdagmiddag heeft het Duitsche s.s. „Insterburg", van de Kohlen Transport und Poseidon Schiffahrt A. G. te Koningsbergen. Rotterdam verlaten met Koningsbergen als be stemming. Tot nu toe echter heeft men nog niets van het schip gehoord De waarschijn lijkheid wordt men den dag grooter. dat het schip in den hevigen storm van Zaterdag en Zondag met man en muis is vergaan. Marinevliegtuigen hebben Dinsdag een speurtocht ondernomen, doch zonder resul taat. Men koesterde de eerste dagen nog eenige hoop, omdat de „Insterburg" geen radio aan boord had zoodat het schip zich niet kon melden. Indien het echter niet is vergaan, had het reeds lang gesignaleerd moeten zijn. Het schip was geladen met kolen, ook aan dek waren kolen gestapeld. De bemanning bestond uit 14 koppen, vermoedelijk allen Duitschers. Scheepsongeluk eischt slachtoffers. elf Noodlottige stranding aan de kust van Estland. Uit Reval, 21 October: Tijdens den krach- tigen storm, die in de afgeloopen dagen heeft gewoed, is Zondagmiddag aan de Westkust van Estland het Zweedsche stoomschip „Stella", dat 700 ton meet, gestrand. Van de uit dertien koppen bestaande be manning kon men slechts twee leden redden. (A.N.P.) UIT DE STAATSCOURANT BURGEMEESTERS. Bij K.B. zijn opnieuw benoemd tot burge meester van Stiphout: H. J. M. van der Wey- den; van Nijkerk: J. C. A. M. van Kluyve: van Dordrecht: P. J, de Gaay Fortman; van Hei- nenqord: J. de Zeeuw; van Wateringen: A. J. Verhoeven; van Broek in Waterland: P. J. Peereboom; van Vrouwenpolder: J. Louwerse; van Franeker: M. G. de Kruyff; van Hen- naarderadeel: R. Kuipers; van Wyhe: H. Leen- stra; van Stad Delden en Ambt-Delden: jhr. mr. L. O. M. van Nispen tot Sevenaer; van Bingelrede; G. J. M. Beckers; van Heer: mr. A. M. P. Thomassen; van Vaals: H. J. Rhoen, en van Weert: mr. W. F. W. Kolkman 75 jaar Christelijk Nationaal Onderwijs. Op Woensdag 30 October. De volgende week. Woensdag 30 October, zal het 75 jaar geleden zijn dat de „Vereeni ging voor Nationaal Schoolonderwijs" werd gesticht. De groote stoot tot oprichting de zer vereeniging is gekomen van de zijde van mr. G. Groen van Prinsterer, die van mee ning was. dat op de school geleerd behoorde te worden: „Wat geschreven staat en wat geschied is". Daarmede was het neutraal onderwijs, dat op de lagere scholen werd ge geven hem en vele anderen niet naar den zin. Het was op den 30sten October 1860. dat velen op zijn roepstem te Utrecht bij elkaar kwamen en dat daar gesticht werd de „Ver eeniging van Christelijk Nationaal Onder wijs". In het bestuur, of zooals het nog steeds heet. in de hoofdcommissie, werden gekozen de heeren Mr. J. de Neuville, voorzitter, N. M Feringa, secretaris, P. van Eik, penning meester, J. A. E. Simon Thomas en Jhr. M. M. van Asch van Wijck. leden. Zooals men ziet werd van G. Groen van Prinsterer. niet in de leiding van de nieuwe vereeniging gekozen. Hij werd als de geeste lijke vader benoemd tot eere-voorzitter en bleef tot aan zijn dood in 1876 de ziel van de vereeniging. De vereeniging telde al spoedig veel aanhangers. Het groote doel van de ver eeniging was het oprichten van scholen en bij de oprichting financieel te helpen. Scho len werden echter alleen dan en daar ge sticht. waar er behoefte aan was en waar men plaatselijk bereid was voor het stichten van een school financieele offers te bren gen. Een van de eerste scholen kwam tot stand in Nijmegen, spoedig gevolgd door Den Haag. welke laatste den naam kreeg van „Groen van Prinstererschool". Thans zijn door hulp dezer organisatie 600 scholen gesticht. Het zijn alle scholen met den Bijbel. De vereeniging heeft echter meer gedaan voor het Christelijk Onderwijs. Op de jaarvergadering van 1867 te Leeuwar den werd besloten een afzonderlijk examen in te stellen voor het onderwijzend perso neel. dat aan deze scholen zijn taak wensch- te te vervullen. Dat examen bestond in de vakken Christelijke Opvoedkunde, Bijbelsche, Kerkelijke en Vaderlar.asche Geschiedenis. Sedert 1877 is dit examen verplicht gesteld van het onderwijzend personeel aan de door de Vereeniging gesubsidieerde scholen. In 1890 is dit na-examen overgedragen aan den toen opgerichten Schoolraad, met dien ver stande, dat de vereeniging het vak „geloofs leer" aan zich heeft gehouden Op het di ploma wordt dit aangeteekend. Ook heeft de Vereeniging voor Christelijk Nationaal On derwijs" de opleiding voor de onderwijzers en onderwijzeressen voor haar scholen aan zich getrokken. Een aantal kweekscholen leidt dit personeel op. Het toezicht op de door de Vereeniging ge subsidieerde scholen is thans in handen van een 12-tal inspecteurs, die naast de Rijks inspectie werkzaam zijn. OSS BLIJFT BEKENNEN. Een door de gemeente-politle te Oss gearres teerde 32-jarige man, J. L., heeft bekend medeplichtig te zijn aan den roofoverval op den heer Smulders, welke in den avond van 15 Januari 1929 aan den rijksweg onder de gemeente Geffen is gepleegd, waarbij door een drietal bandieten, die de woning waren bin nengedrongen, een bedrag aan geld is ont vreemd. L. zal op transport naar Den Bosch worden gesteld. HET ECHTPAAR VISSER—HOOFT TERUG VAN DE KARAKORUM-EXPEDITIE. Met het Italiaansche motorschip „Victora". komende van Bombay zijn Dinsdagmorgen te Genua dr. Ph. C. Visser en mevrouw Visser- Hooft van hun vierde Karakorum-epeditie teruggekeerd. De heer en mevrouw Visser zul len na een kort verblijf te Florence en te Lugano in het begin van de volgende week naar Nederland doorreizen. ECONOMISCH- WERELDNIEUWS BUITENLANDSCHE SCHULDEN VAN OOSTENRIJK. WEENEN. 22 October (A.N P.) Blijkens een publicatie van de Nationale Bank van Oosten rijk is de in buitenlandsche valuta luidende schuld van Oostenrijk in de laatste drie jaar aanmerkelijk verminderd. Per einde 1932 be droeg deze schuld Schilling 4.251.000.000, doch einde 1934 was deze tot Schilling 2.590.000.000 verminderd. Blijkens de ontwikkeiing totnutoe in het loopende jaar is een verdere verminde ring te verwachten. Voorts is de schuld op korten termijn van Schilling 1.287.000.000 per einde 1932 tot Schilling 244.000.000 aan het einde van 1934 teruggebracht De als gevolg van de „Credit Anstalt-over- eenkomst" ontstane schuld is als gevolg van de depreciatie van verschillende buitenland sche valuta tot slechts Schilling 203.000.000 verminderd, terwijl de internationale herstel- credieten op uit. 1934 nog slechts Schilling 379.0U0.000 bedroegen. De federale schuld ver minderde in 1934 met Schilling 600.000.000, waarvan Schilling 160.000.000 op rekening kwamen van de depreciatie van buitenlandsche valuta en Schilling 240.000.000 de door de con versie van staatsleeningen verkregen bezuini gingen vertegenwoordigen. SCHEEPVAARTBERICHTEN. HOLLAND—OOST- .4 Z-Ië LIJN Zuiderkerk (thuisreis) 19 v. Manilla. HOLLAND—AFFIKA LIJN. Springfontein, 21 v. Rotterdam te Ham burg. Heemskerk (thuisreis) vertr. 22/23 v. Ant werpen. HOLLANDAMERIKA-LIJN Lochkatrine, Vancouver n. Rotterdam 18 v. Longv. Blommersdijk, Rotterdam n. Quebes 20 (5.44 n.m. 60 mijl Z.W. van Land's End. BilderdJjk 22 v. Port Churchill te Rotter dam. Veendam 22 van New-York te Rotterdam. Lochmonar, Rotterdam n. Vancouver 22 te Cristobal. HALCYON LIJN. Vredenburg, 22 v. Narvik te Vlaardingen. Maasburg, 21 v. Wabana te Emden. Stad Zaandam, Vlaardingen n. Cic. Vecchia p. 21 Gibraltar. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Tajadoen (uitreis) 22 te Antwerpen. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjisalak, 19 v. Shanghai n. Chinnampo. Tsjisadana, 20 v. Batavia te Shanghai. Tjisondari, 20 v. Dairen te Hongkong. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alchiba (thuisreis) 21 van Rio Janeiro. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Montferland (uitr.)2l te Montevideo. Salland 19 v. Buenos-Ayres n. Amsterdam. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Achilles, 21 v. Amsterdam te Hamburg. Ajax, 21 v. Kopenhagen naar Stettin. Berenice, 21 v. Danzig n. Kopenhagen. Calypso, 20 van Oran te Algiers. Euterpe, Bordeaux n. Amsterdam p. 22 (7.35 n.m.) Lydd. Mars, 21 van Barcelona naar Piraeus. Orestes, 21 van Hamburg naar Breinen. Rhea, Amsterdam n. Kopenhagen p. 22 Hol- tenau. Triton, Piraeus n. Amsterdam 21 te Duin kerken. Venus 21 v. Bari te Calamata. Vesta 22 van Hamburg te Amsterdam. Hebe, 22 van Danzig te Amsterdam. Vulcanus, 22, van Triest te Fiume. Bacchus. 21 van Palermo naar Taragona. Orion, Roterdam n. Vigo 21 (10.50) 55 mijl Z.W. van Niton. Ariadne, Amsterdam n. Gibraltar 21 (2.10 n.m.) 30 mijl Z. v. Niton. Tiberius, Rotterdam n. Pasajes p. 21 Oues- sant. Medea, 20 v. W.-Indië te New-York. Oranje Nassau, 21 v. West-Indië te New- York. JAVA—NEW-YORK LIJN City of Singapore, 20 te Macassar voor Bata via en New York. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Tapanoeli (thuisreis) 21 te Suez. Dempo (uitreis) 21 van Belawan. Kota Baroe (thuisreis) pass. 22 Dover. Indrapoera (uitreis) 22 van Gibraltar. SILVER—JAVA-PACIFICLIJN. Silvermaple, 20 v. Vancouver te Calcutta. Tosari, Bombay n. Vancouver 21 te Penang Silvercedar, 17 v. Colachel te Singapore. Bengalen, Calcutta n. Vancouver 19 van Sin gapore. Silverbelle, N. Orleans n. Calcutta 21 v. Lor Marques. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Tarakan, 19 v. Batavia n. Amsterdam. Johan de Witt (uitreis) 22 v. Port Said. Sembilan (uitreis) 22 v. Suez. Poelau Tello, 21 v. Amsterdam te Londen. STOOMVAART MIJ OCEAAN Benvorlich, 22 v. Yokohama te Rotterdam. Glenshiel, Dairen n. Rotterdam p. 22 Gi braltar. Alcinous, Batavia n. Amsterdam, p. 21 Gi braltar. City of Hereford, Hankow n. Rotterdam 21 te Havre. Clytoneus, 19 v. Batavia n. Amsterdam. Achilles, Japan n. Rotterdam 20 v. Taku Bar,

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 3