'T IS CAMPAGNE! Kou bij het Kind BLUE BAND V K IT 15 A" "G 25 'C T "O" B E K T935 HAAREEM'S D A G B D A O 5 De voorzittersvacature bij „Bloembollencultuur". De heer Voorduyn een zeer ernstig candidaat. Zooals uit de berichten in dit blad gebleken Ss, mag de heer A. Verduyn Jr., te Lisse, be schouwd worden als een zeer ernstig candi daat voor de vervulling van de spoedig door het bedanken van den heer E. H. Krelage ontstaande voorzittersvacature bij de Alg. Ver voor Bloembollencultuur. De heer Verduyn, in wien, naar wij ver namen, de heer Krelage ook gaarne zijn op volger ziet. is 59 jaar oud. Hij is nu voor den tweeden keer voorzitter van de afdeeling Lisse van „Bloembollencultuur". Hij heeft ook vele jaren achtereen deel uitgemaakt van den Ge meenteraad van Lisse, waar hij steeds het oor der vergadering had en zijn adviezen door zijn medeleden altijd op hoogen prijs werden gesteld. De heer Verduyn had invloed in den Raad, waarin hij de Chr. Hist. Unie vertegenwoordigde. Bij de jongste verkie zingen heeft hij zich niet meer beschikbaar gesteld, omdat hij zijn werkzaamheden wat beperken wilde. Dat de bekwaamheid en deskundigheid van den heer Verduyn door zijn vakgenooten wor den erkend, blijkt wel uit het feit, dat hij meermalen zitting had in het Hoofdbestuur der Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur, Hij is ook bestuurslid van de Sierteelt-Centra le te 's-Gravenhage en van het Fonds voor het opkoopen van het surplus voor leverbare bloembollen. Juist drie weken geleden zag hij zich gekozen tot voorzitter van den Bond van Bloembollenhandelaren. In al de functies, die de heer Verduyn in den loop der jaren heeft vervuld, toonde hij zich een energiek man, die weet wat hij wil en niet gemakkelijk een eens gevormde mee ning prijs geeft. Hij is steeds zeer voorzichtig in zijn oordeel, dat hij, bezadigd als hij is, niet dan na ampele overweging geeft. Moch de heer Verduyn tot opvolger van den heer Krelage worden gekozen, waartoe zeer veel kans bestaat, dan zal de Algemeene Ver- eeniging in hem een voorzitter hebben van erkende vakbekwaamheid, wiens woord gezag heeft en die door zijn vakgenooten algemeen wordt geacht. Extra hulp aan werkloozen. Ook voor 1936 850.000 beschikbaar. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling der Regeering, het bedrag van f 850.000 dat voor dit jaar ter beschikking werd gesteld van het Nationaal Crisis Comité, ook voor het volgend jaar beschikbaar te stellen voor extra steun in natura. Bij opheffing van het Crisis Comité zal de versterkking van den z.g. R- steun (extra steun in natura) geschieden door het orgaan der steun verleening ter plaatse. Zooals wij reeds eerder hebben medegedeeld zal hier ter stede het Plaatselijk Crisis-Comité blijven bestaan, al is het dan in een gewij- zigden vorm, zoodat naar alle waarschijnlijk heid de extra steun het volgend jaar op de zelfde wijze verleend zal kunnen worden als het dit jaar geschiedde. ARROND. RECHTBANK. Fietser stak den Heerenweg schuin over! Een automobilist heeft onder Lisse een fietsenden bakker aangereden, die den Hee renweg overstak. De fietser heeft eerst gewacht op een auto die van links kwam, doch toen een auto van den rechterkant kwam, stak hij over! Bovendien stak de fietser schuin den weg over, en heeft een verkeerde schatting ge maakt, waarbij hij dacht ,,'t zal nog wel gaan". Verd. zei gemeend te hebben dat de fietser hem voorrang zou verleenen, omdat hij aan den linkerkant van den weg bleef rijden. Daarom had hij ook geen signaal gegeven. Wel heeft hij spoedig krachtig geremd, maai de aanrijding was niet te voorkomen. In zijn requisitoir zei de Officier, dat de fietser roekeloos heeft gereden, door den weg schuin over te steken, wat men in Amerika neemt „Dutch crossing"!Het feit dat de chauffeur te laat geremd heeft, volgens eigen verklaring voor de politie, was voor den Officier aanleiding geweest de zaak wel te vervolgen. Hij eischte f 20 of 10 dagen hech tenis. De verdediger, mr. J. G. Bettink. maakte aanmerkingen op verschillende verklaringen van getuigen van nu en van vroeger en vroeg vrijspraak. Vrachtauto reed motorfiets aan. Op den hoek van den Heerenweg en den Stationsweg te Lisse is een motorfiets in botsing gekomen met een vrachtauto, waar van de chauffeur als verdachte terecht stond. De motorfiets kwam uit de richting Haarlem en had, volgens den berijder, een matige snelheid, De vrachtauto kwam uit de tegenovergestelde richting. Pas op ongeveer 10 meter afstands bemerkte de motorrijder de auto, waarvan hij geen richtingaanwijzer heeft gezien. De chauffeur van de auto zei op 80 meter de richtingaanwijzer te hebben uitgestoken en op 40 meter voor het kruispunt bovendien zijn hand. De officier eischte f 50 of 20 dagen. Z.L had verdachte alleen aandacht geschonken aan het verkeer achter hem en niet op het tegemoetkomende. Daar de verdediger, mr. de Haan. zich niet kon vereenigen met het feit dat afstand werd gedaan van de verklaringen van een dokter, die als getuige niet was verschenen, zal de za2k nog eens in behandeling moeten ko men. Meineed niet bewezen. Een ingewikkelde zaak uit de Haarlemmer meer betrof een ten laste legging van meineed. Een landarbeider stond terecht omdat hij in een civiele vordering op hem meineed ge pleegd zou hebben. De kwestie betrof het aangaan van een arbeidsovereenkomst bij bietenrooien in de Haarlemmermeer in October van het vorig jaar. Iemand had een ander en zijn kameraad werk verschaft, door tusschenkomst van den bedrijfsleider der boerderij. Twee dagen voor deze twee tewerk gesteld zouden worden, kwam de verdachte met zijn zoon op het land en deelde mede aan den- gene die de beide eersten aan werk had ge holpen dat het niet meer noodig was dat de twee eerstaangenomen kwamen. Verdachte en zijn zoon hadden dit werk gekregen. Nu ging het erom of de verdachte bij deze mededeeling den naam van den betreffende eev-ilaangenomene had genoemd of niet. Bij de "getuigenverklaringen kwamen zon derlinge beweringen naar voren. De een zei dat ee"n landarbeider, die het gesprek ook ge hoord zou hebben, op 3 meter afstand stond, doch de betrokkene zelf meende dat het 50 meter was. Er werd nog al wat omheen gedraaid, op verklaringen teruggekomen, vooral na een ernstige waarschuwing van den president. De officier van justitie zei in zijn re quisitoir dat bij vorderingen, die niet werden toegewezen, de verliezende partij de andere nogal eens van meineed beschuldigdt. Hij achtte dit ernstige misdrijf niet bewezen en vroeg vrijspraak, waar mr. B. W. Stomps, de verdediger, zich bij aansloot. N. S. B.-FILMAVOND. Voor een geheel bezetten Jansschouwburg werd Donderdagavond door de N.S.B. voor de Haarlemsche leden een filmavond gegeven onder leiding van den Kringleider, Mr. A. van Leyenliorst. Voor de pauze sprak de heer van der Does van Naters over het onderwerp „De storm klok luidt". Spreker vergeleek onze benarden tijd met een dijkdoorbraak. Bij een dergelijke gebeurtenis wordt de stormklok geluid spoedt een ieder zich, onverschillig zijn ge loof, rang, stand of staatkundig inzicht, naai de bedreigde plaats. Ons volk dreigt onder te gaan in een stroom van ellende en de poli tieke partijen zeggen elk voor zich: „Komt bij ons, want wij hebben een „plan" om dien stroom tegen te gaan". Maar de N.S.B. luidt de stormklok en haar galm wordt door heel ons vaderland vernomen. De politieke partijen weten, dat zij nimmer in de gele/enheeid zijn hun plannen uit te voeren, omdat zij daar voor een meerderheid in het parlement moe ten hebben. De N.S.B. is echter reeds haar werk begonnen. Evenals bij de dijkdoorbraak strijden in de N.S.B. de volksgenooten zij aan zij, zonder onderscheid van geloof, rang, stand. Er is thans niemand meer volgens spreker, die de stormklok niet heeft gehoord. Mussert heeft de klok in beweging gebracht en thans dreunt zij over ons volk. „Volk van Nederland wordt één, voor het te laat is!" Dat is de boodschap der N.S.B., zoo besloot spreker. Na de pauze volgde de „Hou Zee-film".Deze film bevat opnemingen van voorvallen uit de geschiedenis van de N.S.B. Zoo werden ver toond de landdagen te Utrecht, Amsterdam en Wedde. Verder inspectie der Weerafdeelin- gen en het motorcorps, kranslegging te Hei- ligerlee en het vertrek van den heer Mussert van Schiphol naar Indië. Verder geeft de film toestanden weer in Nederland, bezien in het lich> der Nationaal Socialistische wereldbeschouwing. Er is veel gebruik gemaakt van materiaal uit Nederlandsche filmarchieven. Toen de beeltenis van de Koningin op hel doek verscheen, rees de zaal op en zong het 6e couplet van ons volkslied. In de film zijn opgenomen verschillende toespraken van den algemeen leider en andere sorekers der NBB. Met het zingen van het 1ste couplet van 't Wilhelmus werd de bijeenkomst gesloten. MARNIXVERIEEMGING. Dinsdag 29 October a.s. zal, in de Marnix- school aan de Van Egmondstraat, de heer H. Heeresma, godsdienstonderwijzer te Amster dam, voor de leden van bovengenoemde ver- eeniging spreken over het onderwerp: „Waar om grijpt God niet in?" VOORDRACHTEN IN TEYLERS STICHTING. Op de Zaterdagmiddagen 9, 16 en 23 Novem ber zal Prof. dr. A. D. Fokker, curator van het Natuurkundig Laboratorium van Teylers Stichtin--, in de aula der stichting voordrach ten geven over de structuur en de eigenschap- Den van metalen. Belangstellenden zullen, op aanvrage bij het Natuurkundig Laboratorium, een uitnoodiging ontvangen. MILITAIR TOONEEL. Op den Mobilisatie herinneringsavond in den Stadsschouwburg op Maandag 28 Octo ber a.s. zal optreden de bekende zanger Mar cel Barger, welk bij zijn laatste optreden te Haarlem zoo'n groot succes had. Ook hij was tijdens de mobilisatie verbon den aan het „Militair-Tooneel". KAN IETS GEDAAN WORDEN TEGEN DE PRIJSSTIJGING? In verband met den aandrang van eenige le den zal Maandag a.s. de Plaatselijke Levens middelen Commissie bijeenkomen, ter bespre king van de vraag of er iets gedaan kan wor den tegen de prijsstijging. CREMATIE H. A. EMMELOT. Gistermiddag had in het crematorium op Westerveld onder zeer groote belangstelling de crematie plaats van het stoffelijk overschot van den heert H. A. E-mmelot, candidaat-no- taris, overleden alhier. Aanwezig waren zeer vele collega's en vrien den van den overledene, voorts de notarissen K. W. J. H. van Beverwijk. E. Bennink Bolt. D. J. Graaff en Mr. Dr. B. J. F. Steinmetz, allen te Amsterdam en A. Haener te Eindhoven, de heeren Poster en Meyer, candidaat-notarissen ten kantore van notaris van Beverwijk, bij wien ook de overledene werkzaam was en de heeren G. W. Vaags te Heemstede, Mr. H. P. J. M. Coebergh te Amsterdam en v. d. Ploeg namens het bestuur der afdeeling Noordhol land van de Broederschap van candidaat- notarissen. Allereerst sprak de heer G. W. Vaags na mens laatstgenoemde Broederschap. Spr. zei- de dat men met groote droefenis afscheid nam van den overledene, die een der meest ge trouwe leden was. Spr. dankte voor de vriend schap, die de overledene in zoo ruime mate gaf. Notaris van Beverwijk sprak namens alle medewerkers van zijn kantoor een woord van afscheid. De overledene was een man van prettige opgewektheid en van velen was hij de vriend. Zijn ideaal was een goed en correct notaris te worden en zeker zou hij dit gewor den zijn. Voor spr. en de zijnen was de toewijding en vriendschap van den overledene zoo groot, dat men hem bijna aJs een bloedverwant zag. Tenslotte heeft de heer H. C. Oud uit Am sterdam den overledene herdacht als vriend. Onder het spelen van Meditation van Don. Mac Jutire daalde de kist, waarna een broeder dankte voor de belangstelling. Pezige boerenlijven bukken en draaien zich; snelle handen plukken en snijden met vaste grepen der routine, dat het een lust voor oogen is. Rij na rij worden de sterke planten uitge trokken en de knollen van het loof ontdaan, waarna ze wachten op de volgende kolonne van werkers die de oogst met snellen worp op de boerenkarren gooit. Zwaar beladen als ze zijn, trekken die wagens diepe sporen in den vochtigen grond en laten een prikkelen den getTr achter van kruidige lucht. Tegen den herfstigen hemel steken de hoogere ach terbinten van de karren in hun eenvoud schil derachtig af en het schouderstuk van den beer in zijn daagsche werkplunje is breed en stoer. In een lange rij volgen de voertuigen elkaar, langzaam voortgetrokken door sterke boeren paarden. Het is als een film van ergens ver weg, Hongarije, Rusland, Polen misschien en toch zijn we u zult teleurgesteld zijn dicht bij huis: het is het dagelijksche beeld van Halfweg in bietentijd. Bekijkt u Halfweg eens door uw toeristenbril die in het buiten land altijd zoo goed gepoetst is, dan zult u verbaasd zijn over de boeiende schoonheid van een levendig bedrijf, waar u honderden keeren langs bent gegaan, zonder het ooit te bemer ken. Achter de suikerfabriek liggen de gele knollen in ongelooflijk aantal opgetast, berg na berg. geflankeerd door heuvels van zwarte brandstof voor de gulzige machines. De karren en auto's rijden tot bij die bietenmassa's en worden daar snel geleegd, terwijl een lange reeks staat te wachten tot er plaats is gekO' men. Kranen laten hun grijparmen zakken en lange tanden graven zich diep in den berg. De greep wordt gesloten en een bak vol bieten reist door de lucht om boven een trechter rollend en bolderend ten val te komen. Door een goot glijden ze dan naar de fabriek, waar ze eerst in een enorm rad gewasschen worden, daarna in een soort baggermolen naar boven worden gevoerd, waar ze, na automa tisch gewogen te zijn, door een trechter in snijmolens vallen. De bieten zijn dan snijsel geworden en dat snijsel komt een paar uren in enorme ketels die onder stoom staan, waar door het sap er uit getrokken wordt. Dat sap gaat de fabriek verder in en het pulp wordt naar buiten gevoerd. Boven de heuvels van bieten en steenkool uit wapperen wimpels aan de sierlijke masten van tientallen schepen die het haventje vul len. Hier liggen schepen wier rompen met pulp worden gevuld, dat door breede pijpen in de ruimen wordt gespoten. Ginder komen sche pen aanleggen bij een steiger, waar een kraan zich over de last bieten op hun dekken ont fermt. Aan den overkant liggen de schuiten mannetje aan mannetje, geduldig wachtend op hun beurt om ook bij dien steiger voor te kunnen varen en inmiddels hangt de wasch vroolijk wapperend in den wind, in heldere kleuren afstekend tegen het silhouet van het najaars-nevelige dorpje. Een jongen komt aangefietst met een mand aan zijn arm, boodschappen blijkbaar voor een der schippers. Hij fluit een signaal, niets roert zich. Nog eens fluit hij, scherp en lang en dan maakt zich uit de schepenrij een roeibootje los. De schipper in blauwe trui boomt op zijn gemak het schuitje over; een pakje wordt overgegeven, geld rinkelt en een notedopje glijdt weer terug. In de fabriek is het een hevig lawaai van suizend en bruisend water, dat aan alle kan ten schijnt te druppen en neer te tikken. Een enorm rad draait zuchtend en steunend rond als een pletterend noodlot. In emmers, die kla terend overloopen, wordt het wegsiepelende water opgevangen en alles zucht en kreunt, trilt en borrelt., alsof een geweldige vuist de heele fabriek heeft opgenomen en samen wil knijpen. Een rhythme van intensief werk klopt hier en het néémt je meteen op in zijn greep. Verstomd kijk je naar al die machines, ketels, raderen en vliegwielen en een beetje bevangen van dat geweld en de gistende reuk van de gekneusde bieten kom je buiten waar je de frissche lucht diep in je longen zuigt en geniet van een zonnetje dat klaterig schijnt over den modderigen weg, de aan en af •■•ol iënde wagens, de grijpende armen, de millioe- nen bieten, over bezige menschen en fleurige schepen en dat glinstering legt over het kab belende water. En als het straks avond ge worden is, gloeien de lampen aan in de fabriek die als een donkere kolos met vele lichtende oogen tegen den nachthemel staat tot de om trekken vervloeien met het dieper wordende duister en er alleen nog maar rossig doorlichte vensters schijnen te zijn, die getuigen van on afgebroken arbeid. H. de B. V. 7tot staan gebracht zonder"innemen." Ki.' V1CKS W VARORub WERKT OP 2 MANIEREN TEGELIJK (Adv. Ingez. Med.) „HET GELUK". Dinsdag 29 October a.s. geeft het Ver. R'd. Hofstad-Tooneel, Dir. Cor van der Lugt Mel- sert, in den Stadsschouwburg de premiere van ,Het Geluk", door Henry Bernstein. Het eerste bedrijf speelt in een filmmilieu, in een kleedkamer in een Parijsche Music- Hall. Men krijgt een kijkje achter de schermen en maakt kennis met eenige beroemdheden. Wanneer Ciara Stuart aan het slot van deze acte gewond wordt binnengebracht, tengevolge van een aanslag door den anti-sociaal Lutcher. is haar manager in de eerste plaats beangst of haar gelaat soms verminkt is. Geld en reclame, daar gaat het om. Het tweede tafereel speelt in het kabinet van den Rechter van Instructie, waarin dè auteur Bernstein gelegenheid vindt, den roem van de film-stars op een geestige manier te hekelen. Het tweede bedrijf (3e tafereel) geeft de be handeling van het proces voor het Hof van Assises, de getuigenverhooren, pleidooien met een verrassend slot. Het derde bedrijf speelt twee jaar later ten huize van de fiim-artiste, waar wij ook den dader aantreffen, die zijn straf heeft onder gaan. Hij, die nooit iets bezeten heeft, en nu alles aangeboden krijgt: liefde, geld, blijft echter trouw aan zijn beginsel en aan wat hij zijn bestemming acht en vertrekt. INDISCHE AVOND VOOR DE COLLECTAN TEN VAN SIMAVI. Voor de collectanten, die meegewerkt heb ben aan den speldjesdag van Simavi. wordt op Woensdag 13 November een Indische avond ge houden in Dreefzicht. FEESTAVOND K AN O VEREENIGING „TREKVOGELS" Ter gelegenheid van haar eerste lustrum heeft bovengenoemde kanovereeniging op Za terdag 26 October een feestavond georgani seerd in Café-Restaurant Brinkmaain op de Groote Markt. Op het programma staat o.a. een schim menspel betreffende het afgeloopen tijdperk. bij de visch (Adv. Ingez. Med.) Ontwikkelingscursussen werkloozen. Veel meer deelnemers dan verleden jaar. Naar wij vernemen zijn voor het volgen van de ontwikkelingscursussen, uitgaande van bo vengenoemd Comité ruim zeshonderd aanmel dingen van werkloozen binnengekomen. Voor de vrouwen-cursussen hebben zich 154 vrouwen aangemeld. Door de zeer groote toeneming van het aan tal cursisten (400 meer dan het vorig jaar) en de beperkte beschikbare middelen, zijn en kele moeilijkheden ontstaan, waardoor het begin der cursussen eenigszins vertraagd wordt. Hoogstwaarschijnlijk zullen alle cur sisten echter geplaatst kunnen worden. Cursisten ontvangen zoo spoedig mogelijk allen persoonlijk bericht. LETTEREN EN KUNST het tooneel Ned. R. K. Volksbond ALBERDINCK THIJM. POLLY PERKINS. De R.K. Rederijkerskamer Alberdingk Thym heeft veel pleizier van de voorstellingen van Polly Perkins, welke zij deze week op de jaar feestavonden van de Haarlemsche Afdeeling van den R.K. Volksbond hi het gebouw St. Bavo geeft. Het is een alerprettigste opvoe ring van dit gezellige Engelsche blijspelletje en het publiek geniet er dan ook zichtbaar van. Men ziet aan het spel, dat Alberdingk Thym dit vroolijke stuk van Douglas Murray, hetwelk velen zich waarschijnlijk nog zullen herinneren van opvoeringen door Het Schouw- tooneel met Greet Lobo in de titelrol, met liefde heeft ingestudeerd en dat allen met opgewektheid zich geven aan hun rollen. Maar dit zou nog niet voldoende zijn voor het vèr- krijgen van een goed geheel; er moet ook aanleg bij de spelers zijn en een flinke regie. Op het programma stond niet vermeld, wie de regie had gevoerd, wat ik jammer vind, omdat juist de regisseur dit keer een extra pluim heeft verdiend. He.t geheel werd niet alleen voortdurend in vlot tempo gehouden, er was ook heel den avond op het tooneel de vroolijke sfeer, welke dit blijspel verlangt, en er werd met veel brio gespeeld. En het trof mij, dat er ook zoo goed gearticuleerd gespro ken werd. Zoo kregen wij als geheel een, wat je noemt prettige, opgewekte opvoering, een der beste voorstellingen, die wij in den laat- sten tijd van Alberdingk Thym hebben gezien. Er waren ditmaal wat bij deze vereeni- ging niet altijd het geval is geen inzin kingen, men hield aldoor den gang er in en er waren geen zwakke plekken in de bezet ting. Het was merkbaar, dat mevrouw Nielen met veel plezier de rol van Polly Perkins had ingestudeerd. Zij gaf er zich geheel aan en speelde met een opmerkelijk entrain, le vendig en vol afwisseling. Zoo kreeg deze dankbare rol ook op het tooneel kleur en fleur en werd Polly het middelpunt van de opvoering. En voegen wij daar nog bij. dat deze Polly Perkins wel het tegenovergestelde was van het le el ijk portret, dat Wimbush in zijn handen hield en zij er in haar.kameniers- costuumpje allersncezigst uitzag, dan is het geen wonder, dat Polly niet alleen den Cana dees maar ook heel de zaal op slag verover de. Een rol. waar mevr. Nielen met recht trotsch op kan zijn. De rol van Fergus Wimbush wordt in doublure gespeeld door' Gerard Nielen en Dirk Vreeswijk. Wij zagen er gisteren Nielen in en met zeer veel genoegen. Dezen Cana dees stel ik mij nog wel wat vierkanter en massiever voor, maar Nielen gaf hem toch al het komisch relief, dat hij behoeft. Hij had gisteren bijzonder aardige accenten, en hield de rol voortdurend op goed niveau, En een groote verdienste van hem was, dat zijn tekst zoo raak en puntig lanceerde. Een zeer gelukkigen avond had Herman Elferink als Robert Gilmour. Elferink zagen wij zelden zoo goed als in deze rol. Hij speel de dezen jongen man met een prettige los heid van bewegingen, beschaafd en jolig, zonder een moment in de caricatuur te ver vallen. En ook Jac Herneman zagen wij met genoegen als den oudmi oom Priestly, uiter lijk erg barsen soms. maar toch 'n man om over te loopen. Henneman maakte er een 1 aardige en levende figuur van. Wanneer wij nu nog zeggen, dat ook de kleinere dames-rollen eveneens zeer goed vervuld wer den. Ruth was het mevr. GeelsToeset of Tony Telman, die haar gisteren speelde? een spinnige tang, Ada vief en merkwaardig jong gespeeld door Jeanne Rubeling en Martha, het dienstmeisje, bescheiden en natuurlijk, aldoor blijvend op het plan, waarop zij behoorde te staan, en dat zelfs de in de rolverdeeling niet bij name genoemde heer en mevr. Hubbard alleraardigst getypeerd waren, dan behoef ik nauwelijks meer te zeggen, dat de voorstelling ook ais geheel een zeer goeden indruk maakte. Het uitbundig succes was dan ook volkomen verdiend en Alberdingk Thijm mag er zich op beroemen, dat zij dit keer weer glans heeft gegeven aan de jaarlijksche feestavonden van den R.K. Volksbond te Haarlem. Ook het muziek-ensemble onder directie van den heer Nibberink heeft daar aan meegewerkt en werd terecht in het openingswoord van den voorzitter, den heer Castricum, met eere ge noemd. J. B. SCHUIL. muziek: CONCERT TE BLOEMENDAAL. Men zou het concert, dat Donderdagavond in het. Jeugdhuis te Bloemendaal gegeven werd ook „Duettenavond" hebben kunnen noemen; het programma bevatte uitsluitend klavierduetten en zangduetten. Dit was geen nadeel, want daardoor hoorden we voor 't meerendeel werken, die zelden in de con certzaal worden uitgevoerd. Van het dubbelconcert in c kl. t. van Bach kan men dat niet beweren. Het is in Haar lem vroeger zoowel zonder orkestbegeleiding in den Stadsschouwburg als met orkestbe geleiding in de groote Concertzaal ten ge- hoore gebracht. Erg noodzakelijk is die be geleiding niet en als pianoduet is het werk heel wel te aanvaarden al verloochent het zijn oorsprong als bewerking van een concert voor 2 violen niet. Vooral het middendeel, dat heel nauw verwant is met het midden deel van het beroemde dubbelconcert in d kl. t. voor 2 violen doet dien oorsprong duide lijk kennen. Dat klonk dan ook voor mijn gevoel het minst bevredigend, temeer omdat de vertolking wat zwaar en massief was, en de hoofdlijnen der melodie vaak eenigszins door de tegenstemmen overwoekerd werden. In de snelle hoekdeelen met hun pregnante ryth- miek hinderde dat niet zoo en hier konden we terstond het kernachtige en goed aan eensluitende spel der dames Rie Daniël^- Warnier en Bets Nederkoorn waardeeren. In den aanvang van Leander Schlegel's „Passacaglia" was dat samenspel even min der volkomen. Het herstelde zich spoedig, maar bleek toch vooralsnog niet in staat ons voor het werk in geestdrift te doen ont gloeien. Dit zal nu althans ten deele wel aan het werk zelf liggen, dat den veredelden, van alle banaliteit afkeerigen geest van wijlen Schlegel toont, maar aan den anderen kant te weinig warme melodiek en te weinig schit terende of drastische momenten bevat om den hoorder te kunnen meesleepen. Den mu- zikalen fijnproevers zullen zeker vele ver rassende harmonische en contrapuntisehe wendingen niet ontgaan zijn en zeker mag daarom een woord van erkentelijkheid aan het adres der dames Daniels en Nederkoorn niet achterwege blijven. De beide andere pianoduetten kwamen evenals dat van Schlegel uit de na-Schumann sche school, maar toonden minder individua liteit dan - het werk van wijlen onzen stad genoot. De Vier Walzer van Theodoor Kirch- ner, een vergroving van Schumann- en Brahms-manieren konden slechts matige be langstelling wekken; de geestige fantasie van Carl Reinecke op „La belle Grisélidis" daaren tegen gaf gelegenheid het brillante spel dei- beide pianistes te bewonderen en dat hesft het vrij talrijke auditorium dan ook zonder voorbehoud gedaan. Het samenspel was uit stekend en het zou onmogelijk zijn aan een der beide dames de palm der meerdere voor treffelijkheid toe te kennen. Men heeft dan ook geen poging daartoe ondernomen, maar aan beiden fraaie bloemen vereerd, wat wèl zoo goed was. Ter afwisseiing der klavierduetten zongen de dames Cor Igesz (sopraan) en Ans Stroink (alt), begeleid door mevr. R. DanielsWar nier een achttal vocale duetten. De bege- leding was zeer goed, maar de zangstemmen vibreerden bijna aanhoudend, zoodat soms de toonshoogte moeilijk te bepalen was. Bij de dalende tertsen in „La Nuit" van Chansson kwam zelfs de zuiverheid in gevaar. Het best voldeden mij de alleraardigste duetten van Dvorak en ..Die Schwestern" van Brahms. Ook de dames Igesz en Stroink werden met fraaie N"arnnn --ohuldigd. K. DE JONG.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10