Autoslachting. Uit Abessynië. Hei Befahfcijtcste 53e 'Jaargang No. 16057 Verschijnt dagelijks, IWialve op Zon- en Feestdagen Maandag 28 October 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72S4. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaus: Grcote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.- Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400 -, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. Inbrekers hebben weer een goed weekeinde gehad. Een inbraak in de Van 't Hoffstraat en een in de Lange Raamstraat. Haarlem staat den laats ten tijd in de spe ciale belangstelling van ongevraagde binnen komers, van inbrekers dus. In de Van 't Hoff straat 88 heeft iemand het huis bezocht door de ongesloten keukendeur, na eerst zijn weg te hebben gekozen over een voetpad dat ach ter de huizenrij omloopt. Dat althans is de vermoedelijke gang van zaken. Vast staat dat de inhoud van een kast en een buffet over den grond is verspreid, ge tuige de ontzaggelijke rommel die de bewoon ster ontdekte, toen zij na een korte afwezig heid thuis kwam. De inbraak moet zijn ge pleegd tusschen half elf en half een in den morgen van Zaterdag. Uit het buffet is een geldkistje verdwenen waarin zestig gulden en een dubbeltje zaten. Zondagmorgen is een inbraak gepleegd bij een bakkex- in de Lange Raamstraat. Daar was de buit aanmerkelijk grooter, want tezamen verdwenen f350 uit huis. meegenomen door iemand naar wien de politie zoekt. Door een openstaand bovenraam, gedenk de analoge situatie bij een inbraak in een hee renmodezaak in de Groote Houtstraat kort geleden) is men binnengekomen, waarna een geldkistje is meegenomen inhoudende f 120. Een damestasch is spoorloos verdwenen, een beurs, een gouden dameshorloge, kortom be halve de f 120 zijn nog f 230 uit huis gegaan, zonder dat de eigenaar dit heeft goedge vonden. Wel is het geldkistje later teruggevonden tusschen de Lakenstraat en de Gedempte Raamgracht, doch daaraan heeft de bestolene weinig, want alles wat erin zat, is meege nomen. Het was den dief niet al te moeilijk ge maakt, want op de kast waarin alle waarde- dingen waren verborgen, zat de sleutel, zoodat hij maar hoefde te da-aaien om te kunnen graaien. De uitgang was ook gauw gevonden, want op de deur zat ook een sleutel. Het ligt voor de hand dat de politie, zooals steeds, ook in deze zaak weer diligent is. Agent schiet op auto die niet had gestopt. Na een botsing te Halfweg. Halfweg Maandag. Doordat een automobilist Zaterdag middag niet wilde stoppen na een kleine aanrijding, heeft een veld wachter hem met drie revolverschoten tot staan wéten te brengen. Uit de Haarlemmermeerstraat kwam een auto evenals een uit de richting A'dam op de Amsterdamsche Vaart. De kruising van deze beide verekeerswegen is een bekend en gevaarlijk punt. Het ligt bij het tramhuisje bij de brug midden in het dorp Halfweg. De auto die uit de Haarlemmermeerstraat kwam, had den anderen wagen, welke van rechts kwam, voorrang moeten verleenen. Dit werd verzuimd, zooals zoo vaak gebeurt en een aanrijding was het gevolg. Gelukkig had de botsing niet veel te beteekenen en met een lichte materieele schade aan beide zijden liep de ontmoeting af. Een agent van politie die toevallig op dezen hoek stond, had den bestuurder van de auto in de Haarlemmermeerstraat een tecken ge geven tot stoppen, waaraan de bpstuurder niet had voldaan. Hoe alles in zijn werk ging is onzekerf. vast staat echter dat er plotseling enkele schoten klonken, die gelost werden door dien agent en welke bedoeld waren voor de auto. die niet had gestopt. De kogels trof fen het rechterspatbord van den wegrijden- den wagen. De chauffeur heeft toen onmiddellijk sne1 gestopt, waarna proces-verba al is opge maakt. De dood op den weg. Ontstellend cijfer in de Ver. Staten. Volgens officieele cijfers aldus meldt het A.N.P. uit Washington zijn gedurende het jaar 1934 in de Vereenigde Staten 33.980 menschen bij auto-ongelukken om het leven ge komen. Nederlandsch-Japansche permanente arbitrage commissie. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Neder landse!)Japansche permanente arbitrage commissie formeel zal worden samengesteld op 1 November a.s. ingevolge het onlangs door beide landen geratificeerde arbitrage verdrag. In de commissie zullen onder meer zitting hebben jhr. mr. F. Beelaerts van Blok land, baron Hiranuma, vice-president van den Japanschen Raad van State. Max Huber. de vroegere president van het Permanent Hof van Internationale Justitie. Raoul Fer nandez. oud-gezant van Brazilië te Brussel, J. L, Mowinckel en vele anderen. (A.NJ?.) Poolsche logger bij Katwijk gestrand. Bemanning gered. Schip waarschijnlijk verloren. KATWIJK, 27 October. In den nacht van Zaterdag op Zondag om half vier is bij Katwijk aan Zee bij de uitwatering van den Ouden Rijn op de 2e bank gestrand de Poolsche logger Gdynia 132 geladen met 32 last haring. Aan boord waren 5 Polen en 9 Scheveningers, die door de redding boot van Katwijk van de Noord- en Zuid-HoIIandsche Redding Mij. in twee tochten zijn gered. De zwaar geladen logger sloeg vol water en is waarschijnlijk verloren. De redding werd vaardig en met succes vol bracht. De standplaats-aftrek in Noord-Holland. Commissie adviseert tot verwerping. De betreffende Commissie uit Prov. Staten heeft met 9 tegen 4 stemmen besloten, de Staten te adviseeren, de voordracht tot invoe ring van standplaats-aftrek te verwerpen. Het is, zoo werd in de afdeeling o.m. door een der leden gezegd, voldoende gebleken, dat de Staten van Noord-Holland geen stand plaatsaftrek wenschen. In dit licht gezien, hadden Ged. Staten niet mogen capituleeren. Dit lid maakt voorts ernstig bezwaar tegen de bedreiging van den minister, vervat in punt 7 van zijn brief van 6 September 1935. Een ander lid is van oordeel, dat men er rekening mee moet houden, dat de autonomie voor de lagere organen, betreffende de sala- rieering van het personeel, niet meer bestaat en in plaats dat Gedputeerde Staten een verwijt treft voor hun houding, dient het Col lege eerder hulde gebracht te worden voor hetgeen het heeft weten te bereiken. De Staten zullen zich wel hebben te reali- seeren, aldus dit lid, wat het gevolg van ver werping zal zijn. Het staat wel positief vast, dat dan de standplaatsaftrek in zijn vollen omvang zal worden toegepast, met het zeer nadeelige gevolg voor de groote groep ambte naren en arbeiders, die in Bloemendaal werk zaam zijn. Het aanwezige lid van Ged. Staten vestigde er o.m. de aandacht op, dat Ged. Staten zelf geen standplaatsaftrek hebben gewild. Maar zij zijn niet alleen Overheid, maar ook werk gever en als zoodanig hebben ze gemeend, te moeten streven naar wat ten bate van het personeel bereikbaar was. Tenslotte deelde het lid van Ged. Staten mede, dat als nieuwe concessie van den Mi nister is verkregen, dat de invoering niet op 1 October, doch op 1 November a.s. zal moeten plaats hebben. Prof. Mr. R. Fruin. t Oud-Rijksarchivaris. Op 77-jarigen leeftijd is te 's-Gra- vanhage overleden professor mr. Robert Fruin. oud-algemeen Rijks archivaris, Professor Fruin, een geschiedkundige van grooten naam, heeft voor Nederland voor al verdiensten gehad door de ordening en beschrijving van de verschillende Rijksarchief depóts. Aan hem is het goeddeels te danken geweest, dat ons archief een wettelijke regeling heeft gekregen. Prof. Fruin was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en Commandeur in de Oranje-Nassau Orde. De teraardebestelling van het stoffelijk ovei-schot zal geschieden Dinsdag a.s. op de Algemeene Begraafplaats om 2 uur. Mr. R. Fruin Th. Azn., was 22 Nov. 1857 te Dordrecht geboren. Hij studeerde te Leiden en promoveerde daar op 2 October 1886 in de rechten op een proefschrift, getiteld: „Overzicht der Staatsgeschiedenis van het landschap Westerwolde tot op zijn vereeni- ging met de XVII Nederlanden." Op 1 December van datzelfde jaar volgde zijn benoeming tot commies-chartermeester aan net Rijksarchief te Utrecht en 1 Novem ber 1894 werd hij Rijksarchivaris in Zeeland. In November 1910 verliet mr. Fruin Rijks archiefwezen ten gevolge van zijn benoeming tot hoogleeraar in de encyclopaedic en het oud-vaderlandsche recht aan de Gemeente lijke Universiteit te Amsterdam; den lsten April 1912 was hij weder in rijksdienst te ruggekeerd als algemeen Rijksarchivaris te 's-Gravenhage. Met Fruin's aanvaarding van dit ambt trad er voor het archiefwezen hier te lande een nieuwe aera in. Gedurende meer dan twintig jaar is mr. Fruin belast geweest met het beheervan het Rijksarchief te 's-Gravenhage en met het toezicht op 's Rijks oude archieven in de pro vinciën en hij heeft in dit ambt belangrijk werk gedaan. Van zijn hand zijn tal van werken ver schenen. Haagsche ruzie leidt tot Haarlemsche bekeuring. Banketbakker ging met een vreemde auto toeren. Een Hagenaar heeft ruzie gehad met zijn schoonmoeder en werd 's nachts te Haarlem bekeurd. Het verband lijkt zoo op het eerste gezicht een beetje zoek, doch in werkelijkheid is 't zeer duidelijk. Zelfs een Hagenaar kan ruzie krijgen. De 18-jarige banketbakker wien dit nu betrof, liep naar buiten en ging slapen in een auto, die op straat stond. Toen merkte hij dat het contactsleuteltje op het dashbord was blijven steken, zoodat hij besloot een eindje te gaan toeren. Dat toeren strekte zich uit tot Haarlem, waar hij geen benzine meer had en op zijn eerlijk gezicht tien liter kreeg aan een pomp. Op de Groote Markt gekomen stortte hij zich in het ongeluk en in de armen van een agent. De onfortuinlijke banketbakker storm de namelijk in de verboden richting, hetgeen tot gevolg had dat de agent van politie groote interesse kreeg voor rij- en nummerbewijs van den man achter het stuur, hetgeen ge woonlijk geschiedt bij eenvoudige overtredin gen. De rest van de zaak is wel duidelijk. De auto werd opgeborgen, de banketbakker kreeg in Haarlem een bekeuring voor het rij den in verboden richting en het rijden zonder rij- en nummerbewijs. En wat hem in de residentie wachtEr was namelijk al aangifte gedaan van diefstal van een auto! Het voorbereidend onderwijs. Een betere salarieering gevraagd. De commissie van advies voor het voorbe reidend onderwijs te Haarlem dringt er bij den raad op aan gehoor te geven aan het adres van de afd. Haarlem van den Bond van Ned. Onderwijzers om de salarisregeling ,van het personeel van het voorbereidend onderwijs te verbeteren. De salarisregeling is geheel onvoldoende. Evenwel wordt beseft, dat aan een herziening over de geheele linie niet kan worden gedacht, nu de financieele toestand der gemeente, die aanleiding was voor de indertijd ingevoerde ingrijpende salarisverlaging, niet verbeterd is. Deze overweging behoeft de gemeente evenwel niet te weerhouden om. zoo financieel eenigs- zins mogelijk, het lot van de meest gedupeer den te verzachten. Dit zijn ongetwijfeld de „leerkrachten" die f 360 per jaar verdienen. Hun belooning ligt ver beneden de grenzen van het meest sobere minimum. Gevraagd wordt het salaris der hulpkrachten die de akten A en B hebben met f 100 te verhoogen en dat der anderen met f 50 Deze regeling kan dan na een jaar weer onder het oog worden gezien om zoo mogelijk opnieuw te verbeteren. Eerste vonnissen in Ossche zaken. Veertien jaar. De Bossche rechtbank heeft heden de eerste uitspraak in de Ossche strafzaak gedaan. Wegens verschillende diefstallen werden de 42-jarige Peer de B. en de 42-jarige v. d. H. fden Brus) veroordeeld tot 14 jaar met aftrek van voorarrest. Het O. M. had tegen ieder 16 jaar geëischt. Japansche handelscommissie naar Oost-Indië. In November a.s. Uit Tokio (A. N. P.): Japansche financieele kringen zijn voornemens in November een handelsmissie naar Nederlandse!! Oost-Indië te zenden onder leiding van Yoenosoeke Asoe- kawa, den directeur van Mitsoe Gomei- kaLsja, in de hoop tot een oplossing te komen van de hangende problemen. De zweminrichting aan de Kleverlaan. Over een afscheiding. Aan den raad is een adres gezonden door C. N. J. de Nooyer en 439 anderen, allen geregel de bezoekers van de zweminrichting aan de Kleverlaan, om er op aan te dringen niet in te gaan op het verzoek van zekere zijde gedaan om een volkomen ondoorzichtige afscheiding te laten aanbrengen tusschen het zoogenaam de dames- en heerenbassin. Zij betoogen. dat de bestaande afscheiding van een balk voor het beoogde doel voldoende is, terwijl het aan brengen van zeilbespanningen, schuttingen of anderszins, niet alleen het door de kortelings plaats gehad hebbende verbouwing verkre gen a-esthetisch schoon van het zwembad zou worden benadeeld, maar ook het thans moge lijk geworden overzicht over de baders door al het aanwezige badpersoneel weer te niet zou worden gedaan Verder merken adressanten nog op. dat voor hen die alleen wenschen gebruikt te maken van een zwemgelegenheid waarin een alge- heele en ondoorzichtige afscheiding tusschen het dames- en heerenbassin aanwezig is, daar toe de gelegenheid wordt geboden door het aan de Houtvaart gelegen zwembad. (In het jaar 1934 alleen zijn in de Vereenigde Staten 34000 men schen gedood bij auto-ongeluk ken.) Vierendertigduizend dooden, Dat is honderd haast per dag, Het is, zacht gezegd, een aantal, Dat er waarlijk wezen mag. Vierendertigduizend levens Afgesneden vóór den tijd, Offers van te snel „vooruitgaan" En een ongelijken strijd. 't Is een simpel statistiekje. Maar een drama van een tijd, Die de demon van de snelheid Tot een afgod heeft gewijd. 't Is een simpel statistiekje, Maar dat wel afdoende leert, Van de Noordpool tot de Zuidpool, Hoe verkeerd er wordt verkeerd. Vierendertigduizend dooden, Stel u dat eens even voor. Vierendertigduizend dooden. En het gaat nog daagüjks door. 't Wordt van jaar tot jaar zelfs erger, Straks is 't honderd op een dag, 't Is, heel zacht gezegd, een cijfer, Dat er toch niet wezen mag. Strijd tegen vijanden en krokodillen aan de Setit-rivier. Vrije dorpelingen in hun woonplaatsen gebleven. (Speciale correspondentie). Ladislas Farago seint uit Noord-Abessynië: Het Italiaansche hoofdkwartier heeft beslo ten den opmarsch voort te zetten. Het heeft bevel gegeven door middel van bommen uit vliegtuigen het hooge gras. dat het opruk ken der troepen dwarsboomt, af te branden. Overal ziet men vanaf de bergen rook en vuur in de dalen. Vele dorpjes werden door het vuur verrast en een groot aantal hutten verbrandde. Het is mogelijk, dat door dezen maatregel de opmarsch sneller kan worden voortgezet en dat de bewegingen der Abessy- nische horden daardoor meer vanuit de lucht te volgen zijn. Een der punten aan het Noordelijk front, waar de meeste activiteit wordt getoond is de Netit-rivier, dicht bij de grens van Abes- synië en den Soedan. Ayeloe commandeert daar ongeveer 10.000 man en valt de Italia nen aan, doch zonder succes. Het rotsachtige dal van de rivier de Rawed is thans een tooneel van strijd. Het bed van de rivier is op het oogenblik een paar hon derd meters breed en in het heldere water huizen duizenden buitengewoon groote kro kodillen. Groote troepen roofdieren komen naar deze rivier toe om te drinken, want het is de eenige drinkplaats binnen een afstand van vele kilometers. Tallooze leeuwen, olifan ten, luipaarden, rhinocerossen en bavianen, die zich overdag in het struikgewas schuil houden, komen vlak na zonsondergang naar de oevers om hun dorst te lesschen. En op die oevers hebben de Abessynisohe en Ita liaansche troepen hun kampen. Erger nog dan die dieren zijn de vele hyena's. Tijdens het onophoudelijke schieten van beide troepenmachten lijkt het wel haast onmogelijk voor beide partijen de rivier over te steken. Het water is diep en de stroomsnelheid is groot en de krokodillen vallen direct aan. De Abessyniërs hebben voor, dat zij we ten hoe ze dergelijke krokodillenrijke rivie ren moeten oversteken. Toen zij eenige da gen geleden probeerden over den stroom te komen, schoten zij eerst een paar maal in het water om de krokodillen te verjagen. Deze verdwenen en in groepen van vijftien man zwommen de Abessyniërs over. terwijl zij met hun rechterhand hun geweren bo ven water hielden. Maar ofschoon zij deze poging 's nachts ondernamen konden de Italianen hun plot- selingen aanval afslaan en de Etiopiërs wer den door zwaar artillerievuur gedwongen te rug te keeren. Ik geloof, dat geen van beide partijen er voor het einde van November in zal slagen over de rivier te komen. Dan begint het wa ter langzaam te dalen. De Abessyniërs zullen echter wel hevigen tegenstand bieden, daar het achterland buitengewoon arm aan wa ter is. Ik hoorde van een paar Abessyniërs dat Ayeloe's aanval was gelukt en dat zijn af deeling Omager in Erithrea had veroverd. Ik begreep direct, dat het niet waar was. maar het gerucht deed verder de ronde en er wer den zelfs door plaatselijke hoofden feesten georganiseerd. De Abessyniërs houden van feesten en zoo gauw zij goed nieuws krijgen, houden zij zoogenaamde fantasia's. Thans echter heeft de keizer het houden van deze feesten ver boden. Als men door de Abessynische dorpen komt valt op, dat veel inboorlingen van het over- heerschende Ambareesche ras in de dorpen zijn achtergebleven en niet aan het mobili satiebevel gehoor hebben gegeven. Men ver telde mij dat de negus alleen de stamhoof den had opgeroepen en dat deze die knech ten en krijgslieden, die onder hun bevel staan, hebben meegenomen, maar dat de vrije mannen, die niet onderhoorig zijn in de dorpen zijn gebleven. (Nadruk verboden. Copyright A .B.C. Press Service) STILTE VOOR DEN STORM? Van de fronten komen weinig be richten binnen. Beide partijen berei den zich op de komende dagen voor. Het gerucht gaat. dat de Ita liaansche troepen lieden weder zou den gaan opmarcheeren. STAAL UIT OOSTENRIJK. Oostenrijk blijft aan Italië ijzer en staal leveren. IIITLER ARBITER? Hitler heeft in een onderhoud ver klaard, dat Duitschland aan geen van beide partijen wapenen zou le veren. Als hij zelf de tijd gekomen achtte, zou hij als arbiter optreden. Zie voor verdere berichten deze pa gina en pagina Buitenland. Twee duizend dooden op Haïti? Meeste slachtoffers naar zee gesleurd. (Men zie eerst pag. 4) PORT AU PRINCE 28 10 Reuter. Officieel schat men, dat minstens 2.000 personen om het leven zijn gekomen bij de overstroomin gen. De meeste slachtoffers zijn door de gezwol len stroomen naar zee meegesleurd. Wrak van de Lusitania gevonden. Het ligt op 90 Meter diepte. LONDEN 28'10 Reuter. De pogingen om het wrak van de „Lusitania'' te vinden zijn eindelijk met succes bekroond. Duikers hebben de vaste bewijzen hiervan naar boven gebracht. Het schip, dat 20 jaar geleden is getorpe deerd, ligt 90 Meter diep. Hitier als arbiter? PARIJS, 27 October (A.N.P.) Hitier heeft een interview toegestaan aan een Fransch journalist. (Men zie daarvoor ook pag. 4). De Rijkskanselier sprak zijn bewondering uit over de Fransche politiek in het Abessijnsche geschil en voegde hieraan toe, dat hoewel Duitschland niet bij de kwestie betrekken is, het zich toch als de tijd er rijp voor is in de zaak als arbiter zal mengen. Hitier voegde heiraan toe, dat hoewel hij niet instemt met een stopzetting van den handel met de oorlogvoerende landen, Duitsch land geen der beide langen wapens zal leve ren. Bij een noodlottige ontploffing in Japan zijn vele mijnwerkers gedood. pag. 4 Oostenrijk levert staal en ijzer aan Italië. pag. 4 Het eiland Haïti is door ernstige overstroo mingen geteisterd. pag. 4 Vijf branden op verschillende plaatsen in ons land hebben groote schade aangericht. pag. 3 De toestand van Mgr. J. H. G. Jansen is zeer slecht. pag. 3 Te 's-Gravenhage is prof mr. R. Fruin over leden. pag. 1 Bij Katwijk is een Poolsche logger gestrand. pag. 1 De Eerste Kamer heeft het sanctieontwerp aangenomen. pag. 2 De heer A. J. Meijerink gehuldigd. pag. 11 De elfde partij tusschen Aljechin en Euwe is remise geworden. pag. 10 Laatste berichten. pag. 2 ARTIKELENENZ. Speciale correspondentie: Strijd tegen vijanden en krokodillen aan Setit-rivier. pag. 1 Speciale correspondentie: Mussolini tegen de sancties. Dag. 4 Van onzen Londensclien correspondent: De verkiezingen in Engeland. pag. 4 A. A. Matris: Studenten-studiën. pag. 3 K. de Jong: Concert der H.O.V. pag. 13 K. de Jong: Denis Gonet. pag. 13 J. B. Schuil: Kunstmatinée voor het Nieuw Schouwt ooneel. pag. 13 G. J. Kalt: Fritz Hirsch Operette. pag 13 Criticus over den wedstrijd HaarlemH.B.S. Dag. 7 Bekende Haarlemmers: De heer C. N. Hin.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1