DE FAAM DE BILT 33 55 Duizenden Chrysanthen pronken in Aalsmeer's „Oude Veiling". Radio-Programma MAY WEST burgerlijke stand DINSDAG 29 OCTOBER 1935 H A A R L E M'S DAGBLAD Slecht weer, ruw weer, winterweer en nog slechter weer kun! U nu met zekerheid verwachten. Ook als het dit jaar een zachte winter mocht worden, is er toch geen lauwe leniebries, geen milde Augustus temperatuur op komst. Laten Mevrouw en Uw dochter nu ieaer een mooie waime wintermantel uitkiezen bij ,,DE FAAM", en koop voor Uzelt en voor Uw zoons een sterke, warme ulster, of een gekleede winterjas, zoo n jas waar alle weersgesteldheden op afstuiten. „DE FAAM" Anegang 39, heeft nu dames-wintermantels, heeren-winterjassen en ulsters geetaleerd; de geheele collectie, die zeer uitgebreid is, wordt U gaarne in den winkel getoond. DE PRIJZEN ZIJN LAAG, EN ALLES IS FAAM-KWALITEIT. Schitterende kweekprestaties tot 3 November bijeen. Burgemeester Kastelein verricht de officieele opening. Aalsmeer bewijst dat het ondanks den nijpenden toestand in tuin bouwbedrijf en bloemencultuur niet ontmoedigd is. In het gebouw .De Oude Veiling", in de Marktstraat, waar vroeger de klok prijzen draaide, is hedenmor gen een chrysanthententoonstelling geopend, die Zondagavond, 3 No vember weer wordt gesloten. Deze tentoonstelling is door de af- deeling Aalsmeer van de Nederland- sche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde in samenwerking met de Nederlandsche Chrysanthemum- club georganiseerd. Het bestuur is uitgegaan van de gedachte, dat het o.a. de taak van de afdeeling Aals meer is, te zorgen, dat de kweekers van planten en bloemen niet blijven vasthouden aan reeds lang bestaande variëteiten, doch worden opgewekt tot het zoeken van nieuwe vormen en kleuren bij de teelt van hun producten. Bovendien is het dit Jaar veertig jaar ge leden. dat Aaismeersche kweekers voor het eerst met collectieve inzendingen op expo sities uitkwamen. En dat jubileumjaar meent zij met een bloemententoonstelling te moe ten vieren. Ook zal de algemeene vergadering van de Kon Ned. Maarschappij voor Tuinbouw en Plantkunde op Donderdag 31 October in Aalsmeer worden gehouden, zoodat de afge vaardigden van de ruim 40 afdeelir.gen. in Nederland verspreid, de bloemenpracht zul len kunnen bewonderen. De afdeeling Aalsmeer was reeds verleden Jaar begonnen met het maken van plannen voor een tentoonstelling. Zij heeft zich toen tot de Nederlandsche ChrysanthemumeTub gewend om in samenwerking een chrysan themumtentoonstelling in te richten. Men heeft daarna allereerst er voor gezorgd een financieele basis te krijgen. De Aaismeer sche bloemenveiling; de Haarlemsche Ka mer van Koophandel en verschillende plaat selijke vereenigirgen hebben zich bereid ver klaard een aandeel te nemen in een garan tiefonds voor de tentoonstelling. Toen de plannen vasieren vorm hadden aangenomen, heeft het bestuur contact ge zocht met de Belgische chrysanthemumclub, die hoofdzakeliik bestaat uit kweekers uit de omstreken van Brussel. Deze club heeft toezeeging gedaan chrysanthen van ver- schiller.de soort te zullen sturen, welke bloe men inderdaad op de expositie pronken. Tal'.ooze medailles en prijzen zijn door vereenigingen en particulieren uitgeloofd. Eere-prijzen schonken de Koningin en Prin ses Juliana, beiden een zilveren medaille, en de gemeente Aalsmeer en haar burgemees ter. de heer J. Kastelein verguld zilveren me dailles. In de groote benedenzaal van het oude vei lingsgebouw pronken thans voor een week chrysanthen. Roode, terracotta, roestbruine, witte, rose, lila chi-ysanthen in mooie aar dewerkpuilen en vazen van de kunstaarde werkfabriek De Rijn. één golvend bloemen- dek. Chrysanthenbloemen als gekrulde sneeuwballen en als gloed-uitstralende ster ren. In het midden van de zaal zijn de kolossaal groote bloemen van de Belgische vereenieing bijeengebracht Per K.L.M. zijn ze Maandag middag in Schiphol gearriveerd, even versch als vóór het vertrek. Buitengewoon mooie, tamelijk nieuwe variëteiten zijn het. Tegen den achterwand is door den heer J. Koper uit Bennebroek. die de tentoonstelling gear rangeerd heeft, een rekwerk aangebracht, waartegen een pracht van bloemen is opge steld. Op het podium staan nieuwe soorten van de firma P. Eveleens en Zn. Verder wisselen planten en bloemen als begonia's, lelies, va rens en witte seringen, de groepen van chry santhen. collectief door Aaismeersche kwee kers ingezonden, af. Op de groote bovenzaal gaat de kast met de in veertig jaar behaalde prijzen schuil onder een schitterende collectie Boucharü- villla-plan ten. Verder treft men hier aan twee inzendin gen van de prachtigste orchideeën, inzendin gen Anthuriumplanten, bloeiende cyclamen en kleine rozen. Twee inzendingen laten in andere zalen zoowel bladhoudende als bladverliezende besheesters zien. terwijl er ook nog blad planten en varens en de meest 'exotische cacteeën zijn opgesteld. Deze grootsche bloemenmassa, die op zoo verrassend mooie wijze is neergezet, geeft wel een blijk van de liefde, die de kweekers voor hun vak hebben en die het hun mogelijk maakt in dezen tijd een tentoonstelling te openen, die de exposities van het begin van den oorlog en in 1931 in Utrecht in schoon heid ver overtreft. Het tentoonsteliingsbestuur, bestaande uit de heeren H. de Lange, voorzitter. G. Oud. vice-voorzitter. D. Jongkind, penningmees ter. C. J. Augustijn, secretaris, D. Admiraal en A. Bakker en alle anderen die hebben medegewerkt kunnen trotsch zijn op het be reikte resultaat. De tentoonstelling zal door schoolkinderen 1 Uit Aalsmeer en werkloozen kosteloos kun nen worden bezocht Voor de overigen zal het zeker de twee kwartjes entreegeld waard zijn de bloemen te bekijken. Zondagmiddag zullen waarschijnlijk de kassen van ver- schillendt kweekers te bezichtigen zijn. Behalve vandaag tot 10 uur is de tentoon stelling Woensdag. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 's morgens 10 tot 's avonds 10 uur geopend. Zondag evenwel is zij vanaf 12 uur tot 10 ■uur open. Onder groote belangstelling werd de natio nale chrysanthemumtentoonstelling geopend. Onder de zeer vele aanwezigen merkten wij o.a. op de heeren J. Kastelein, burgemeester van Aalsmeer, mr. A. Slob, burgemeester van i Haarlemmermeer, C. A. M. Koot. burgemeester van Uithoorn, ir. Van der Plasse, inspecteur van den tuinbouw, jhr. dr .J. C. Mollerus, se cretaris van de Haarlemsche Kamer van Koophandel en verder veel autoriteiten op het gebied van tuinbouw en bloemisterij. Het eerst werd gesproken door den heer H. de Lange uit Rotterdam, voorzitter van de Nederlandsche Chrysanthemumclub. die zeide, dat door den nood der tijden de club gedu rende eenige jaren werkloos moest blijven. Men heeft echter het aanbod van Aalsmeer tot het houden van deze tentoonstelling met beide handen aanvaard. Zeer in het bijzonder bracht spreker hulde aan de inzending der Belgische collega's. Na in het kort een en ander te hebben ge zegd over de oude cultuur der chrysanthen besloot de heer De Lange met een krachtige opwekking tot een bezoek aan deze tentoon stelling. De heer J. Oud, voorzitter van de afdeeling Aalsmeer van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heette allen welkom, meer in het bijzonder ir. Van der Plasse, de aanwezige burgemeesters en andere autori teiten. Dank bracht hij aan allen, die aan het tot stand komen van deze expositie medewerking hadden verleend. Door deze tentoonstelling aldus de heer Oud „wordt in de eerste plaats bewezen dat men hier den moed nog niet heeft verloren. Voorts zij de tentoonstel ling voor de kweekers een prikkel steeds te trachten de cultuur op een hooger peil te brengen, want waar een wil is. is een weg". Laatste spreker was burgemeester Kaste lein, die erop wees, dat deze tentoonstelling als het ware spreekt van een geloof in de toekomst. Tevens wordt bereikt, dat Aalsmeer weer komt te staan in het middelpunt van de belangstelling van bloemenminnend Neder land. Met de beste wenschen voor het slagen der expositie verklaarde hij de tentoonstelling voor geopend. ^llIlHl^^|^,,|1li!H,,,^lnnP(l!w^^l^|,^Ulf^l,|WlJHlllmI^lll»',,,l,,H|||,^nlmmllmlH«^i,öö,' WOENSDAG 30 OCTOBER 1935. HILVERSUM I, 1875 M. NCR.V.-Uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie; 8.15 Gram. platen; 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. J. W. Esselink; 11.00 Ensemble Van der Horst; 12.15 Gram.platen 12 45 Ensemble Van der Horst: 1.45 A. Kramer (bas) en G. GUit 'piano); 2.45 Gram.platen; 3.00 Chr. Lectuur, 3.30 Gram.platen; 4.00 Orgelspel R. Parker; 5.00 Kinderuur; 6.00 Lanóbouwcauserie; 6.30 Afgestaan; 7.00 Ned. Chr. Persbureau; 7.15 Gram platen; 7.30 Ds. J. Rauws: Kerk en zending; 8.00 Berichten; 8.05 Gram.platen; 9.00 Dr. J. v. d. Lee: Crisis en Volksgezond heid: 9.30 Het Bach-koor en -orkest v. d. Bethlehemkerk, Den Haag m.m.v. solisten. Leiding: A. Schellevis. (Om 10.15 berichten), 10.40 Gram.platen. HILVERSUM II 301 M. VARA-Uitzending. 8.0D Gram.platen; 9.30 P. J. Kers: Onze keuken: 10.00 Morgenwijding VURO.; 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedr.: G. v. Overbeek spreekt over Lincoln en gevar. programma m m.v. solisten: 12.00 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn; 12.45 Gram.platen; 1.00 De Fliere fluiters o.l.v. Walis; 2.00 Voor de Vrouw; 2.15 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst m.m.v. B. v Dongen (zang); 3.00 Voor de kinderen; 5.30 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins; 6.00 Eddy Walis en zijn orkest; 6.50 S. Flohr spreekt met S. Ianöau over de match EuweAlje- chin; 7.05 Gram.platen: 7.30 G. v. Veen: Op voeding tot persoonlijkheid: 8.00 Herh. SOS- berichten; 8.03 Nieuwsberichten; VARA- Varia. 8.15 Gram.platen; 8 45 „De geruilde gramofoonplaat". hoorspel van Tummer. Leiding: W. v. Cappellen: 9.15 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot; 10.00 Nieuwsberichten; 10.05 Gram.platen; 10.15 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot: 11.00 B Premsela: Moeilijkheden ln het huwelijk: 11.20 J. Jong (orgel) en B v. Dongen (zar.g). DROITWÏCH, 1500 M. 10.35 Morgenwijding; 11.05 Lezing; 11.20 Gram.platen; 11.50 Voor de scholen; 12.05 Orgelspel Q. MacLean; 12.50 Ch. Manning's orkest; 1.50 Gram.platen; 2.25 Voor de scho len; 3.10 Piano-recital B. Mason; 3.35 Sted. orkest Bournemouth o.l..v. R. Austin m.m.v. L, Goossens (hobo); 5.05 Het Western Studio orkest o.l.v. Thomas; 5.35 Barclay Wilson's orkest; 6.20 Berichten; 6.50 Koorconcert; 7.10 7.25 Lezingen; 7.50 BBC-Dansorkest o.l.v. Henry Hall; 8.35 Gram.platen; 9.05 „In small print", hoorspel; 9.50 Berichten; 10.20 BBC- Theater-orkest o.l.v. St. Robinson m.m.v. A. Pitzell (zang); 11.35 Roy Fox en zijn Band. RADIO-PARIS, 1648 M. 7.20 Gram.platen; 12.35 Orkestconcert o.l.v. Pascal; 2.50 Orkestconcert o.l.v. Tomasi; 4.20 Kamermuziek o.l.v. Doyen; 5.50 Orkestcon cert o.l.v. Cloez; 6.50 dito; 8 20 Zang en cymbalo-recital; 9.05 .Da gagnotte" spel van Labiche; 11.05 Dansmuziek. KAI.UNDBORG 1261 M. 11.20 Concert uit Rest. „Wivex"; 2.20 Gra- mofoonplaten; 2.50 Omroeporkest o.l.v. Ree- sen; 7.20 „Ruy Bias", drama van V. Hugo; 9.35 Omroeporkest o.l.v. Gröndahl. KEULEN, 456 M. 5.50 Orkestconcert; 10.20 Zang en piano; 11.20 Orkestconcert o.l.v. Schmeisser; 1.35 Gram.platen; 3 35 Piano-recital; 4.20 Orkest- concert o.l.v. Folkerts; 6.20 Blaasconcert; 7.35 Rijkszending; Ein Volk arbeitet; 8.10 Solda- tenmuziek; 9 50 Gevar. concert m.m.v. orkest en solisten. I3T-' L, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Russische muziek; 1.30 Gra- mofoonplaten6.35 Zang en piano; 7.05 Gra- mofoonplaten; 8.20 Salon-orkest o.l.v. Wal pot: 10 30 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Gram.platen; 12.50 Omroep orkest oJ.v. Gason; 1.50 Zang: 2.00 Gram.pl. 5.35 Zang; 5.50 Accordeonmuziek; 6.20 Gram. platen: 6.50 Piano-recital; 7.35 Zang: 8.20 Omroeporkest o.l.v. Gason: 10.30 Gramofoon- muziek. I)T T CHJ vncyx-r»? 1571 J\1 7.35 Zie Keulen; 8.05 „Lachender Funk", gevar. programma: 9.20 Berichten; 9 50 Gui- taarrecital; 10.05 Weerbericht; 10.20 Dans muziek. Provinciale Staten. meldt: Hoogste barometerstand 777.3 m.M. te La Coruna. Laagste barometerstand 737.2 m.M. te Seydisfjord. en voorspelt: Meest matigen tot krachtigen Zuidweste lijken wind. Zwaar bewolkt of betrokken. Regenbuien. Weinig verandering in tempera tuur. Uit het Buitenland Stormachtig en regenachtig weer. Met groote snelheid hebben zich daalge- bieden van de nieuwe depressie bij IJsland, die daar dieper werd, naar de Noorsche kust en ons land verplaatst, terwijl andere vrij dieoe over de Britsche Eilanden trekken. De hooge drukking in het Zuidwesten bleef belangrijk maar trok zich evenals die in t Noordoosten terug. Met, uitzondering van een smalle op- klaringsstrook van Zuid-Zweden tot Oosten rijk is het weer overal regenachtig en storm achtig onder invloed van de depressies In Scan dinavië valt op vrij veel plaatsen in Oost- Duitschiand nog regen, aan de achterzijde van de depressie. Vooral boven het Kanaal waaien stormachtige Westelijke winden, aan de Noorsche kust krachtige Zuidelijke. Frankrijk heeft op bijna alle stations regen, Voorloopig moet men nog op stormachtig en regenachtig weer rekenen. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind hedenmorgen te 9 uur aan alle pos ten: Weest op uw hoede. Barometer 755 m.M. 756 m.M. Stand van heden Vorige stand Neiging: Achteruit. Opgaven van: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 20 October: Hoogste gisteren Hoogste heden tot 12 uur Laagste heden nacht 55 F. 55 F. 49 F. Een filmster van „lijn" en „gewicht" ledereen spreekt over May West U toch ook (Adv. ingez Med.) HAARLEM, 29 October. Getrouwd. 28 October, J. B. Wesselingh en F. J. C. M. v. Leuven. ij Bevallen: 25 October: E. M. v. BakelHeijer- man, z.; F. G. RoosenKlohsok, z.; E. de Brave—Halberstadit, z.: J. M. VimtgesWesse- ling', d.; M. A. v. d. GraftSchuurman, z.; 26 October: C. G. SendonKloosterman, d.; M. L. VinkTimmers, d.; N. KaartWeesman, z.; C. BrouwerKrabbenbos, d.; 27 October: M. NijpjesDekkers, d.; 28 October: J. M. PaapRuigrok, z. Overleden: 26 October: C. Honeman, 31 j„ Dehlias'-raat; J. C„ 3 d., d. v. J. v. Ackooij, HazepaterslaanJ. v. 't Veer, 68 j., Gasthuis- vest; C. Ossebaard, 43 j., Kamperlaan; 27 Oc- tcberd: M. MerfczBos, 76 j., Nadorststraat; J. Vermeulen, 41 j., Kamperlaan; M. E. Meen- horstMeijer. 37 j.. Kloosterstraat; 28 Octo ber: A. DamsPrinsen, 76 j., Hagestraat. EEN NIEUWE VEREENIGING VOOR SCHOENMAKERSPATROONS. Er is een nieuwe vereeniging voor schoen makerspatroons opgericht, die den naam draagt van „De nieuwe Haarlemsche schoen- makers-patroonsvereeniging". Het bestuur deelt ons mede dat dit een neutrale vereeni ging is. De voorzitter is de heer C. W. ten Bosch, secretaris de heer B. J. van Duren, penning meester de heer A. v. d. Werf. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Heden. Dinsdagavond belegt bovengenoem de vereeniging een lezing in gebouw „de Nij verheid" in de Jansstraat. Inleider is de heer C. A. 't Hart, lid van het Centraalbestuur van het Instituut, die zal spreken over „de ontwik kelingsgeschiedenis van het leven op aarde" De heer 't Hart wiens studievak biologie is. is een bekwaam spreker. In aansluiting op dezen cursus, wordt op a.s. Zondag 3 November een excursie georganiseerd naar het Teylersmu- seum. Ook hier is de heer 't Hart de leider. Wijziging „salaris-reglement 1920". De voordracht van Ged. Staten verworpen met 4922 stemmen. Hedenmorgen kwamen de Provinciale Sta ten voor de tweede gewone zitting van 1935 in openbare vergadering bijeen ter behande ling van het bekende voorstel van Ged. Staten tot wijziging van het ..Salarisreglement 1920" en van de salarisregeling voor enkele hoofd ambtenaren. De heer Pothuis (S.D.A.P.) oefent critiek op de houding van den minister, die een tele gram aan Ged. Staten heeft gezonden, waarin deze mededeelt, dat de standplaatsaftrek on verwijld moet worden ingevoerd. Die bedrei ging mogen de Prov. Staten zich niet 'aten welgevallen. Van een exces kan volgens spre ker niet worden gesproken, als de Staten wei geren den standplaatsaftrek in te voeren. De minister kan zich dus in dit geval niet beroe pen op art. 126 Ambtenarenreglement. Ook keurt spreker het af. dat onderscheid onder de ambtenaren gemaakt zou worden. Dit naar aanleiding van het voorstel van Ged. Staten om het personeel van Bloemendaal van ien standplaatsaftrek uit te schakelen. Georgani seerd Overleg is van meening, dat onder den dwang van den minister niet gehandeld kan worden. Spreker verklaart den standplaats aftrek niet in dezen vorm te kunnen aanvaar den. De heer V u 1 i k (R.-K.) is van meening, dat de voorgestelde standplaatsaftrek niet recht vaardig is en niet regelend werkt. Die steunt op totaal onbekende gegevens, dus is die zoo wankel als een bouwvallig huis. De omstan digheden zijn immers niet overal gelijk, bijv. ten opzichte van huishuur, schoolgeld enz. Het leven in Diemen is veel duurder dan in Am sterdam. Spreker meent, dat de Provinciale Staten de verantwoordelijkheid daarvan niet kunnen dragen, ook al staat de minister met den stok achter de deur. De heer Klaas de Vries (V.D.) is eveneens van meening, dat de Staten, die goede werkgevers willen zijn, het dwingend stelsel van den minister niet kunnen aan vaarden. Spreker zal tegen het voorstel stem men. De heer De Jong Schouwen burg 'ehr.-Hist.) brengt aan Ged. Staten een woord van hulde voor de wijze, waarop ze van den nood een deugd hebben gemaakt. Het was een daad van zelfopoffering. Ged. Staten hebben het stelsel van den standplaatsaftrek ernstig bestudeerd en kwamen daarbij tot de conclusie, dat die aftrek voor 869 personen van het provinciaal personeel in Bloemendaal (van P.E.N., P.E.G.E.M. en Provinciaal Zie kenhuis) ongewenscht is. Hierover is overleg met den minister gepleegd met het resultaat dat de minister daar zijn goedkeuring aan hechtte, onder voorwaarde, dat verder de standplaatsaftrek moet worden ingevoerd. De Staten zullen dus moeten kiezen. De regeering zal de medewerking van de Staten op hoogen prijs stellen. Het moet toch gebeuren, niet al leen met, maar ook zonder de goedkeuring van de Staten. Spreker herinnert aan het bekende spreekwoord: „Wie het onderste uit de kan wil hebben, valt het deksel op den neus" De heer De Miranda (S.D.A.P.)Dus de minister!" De heer De Jong Schouwenburg hoopt dat de Staten unaniem het voorstel van Ged. Staten zullen aannemen en dat zij ver der zullen kijken dan hun neus lang is, in het belang van de provincie en van een groot gedeelte van het personeel. De heer Boissevain (V.D.) is van oordeel, dat men toch beter een standplaats aftrek kan hebben, dan een algeheele salaris verlaging. De minister, die volgens spreker lankmoedig is geweest, verdient geen blaam. De Staten kunnen nu wel heel fier zeggen: „Wij willen niet", maar dan maakt de minister gebruik van art. 126 van het Ambtenaren reglement en dan vervalt de concessie van den minister ten aanzien van het personeel der provincie in Bloemendaal, waarmee die 869 personen ernstig gedupeerd zouden wor den. Spreker ontraadt verwerping van het voorstel van Ged. Staten. Mevrouw M i e d e m a—Z ondervan (S.D.A.P.) ziet in de houding van den minister weer een aanval op het welvaartspeil der ar beiders. Spreekster wijst op de moeilijkheden van de vrouwen in de arbeidersgezinnen, die gaarne goede vrouwen en goede moeders wil len zijn, maar aan wie dit door het steeds meer „aanpassen" heel moeilijk wordt ge maakt. Ook zij wijst er op. dat de levensom standigheden in alle plaatsen niet overal ge lijk zijn. Het zullen wëer de arbeidersgezinnen zijn, die het meest door den standplaatsaftrek gedupeerd zullen worden. De heer Schurer (Chr.-Dem. Unie) meent, dat er tegenstellingen gemaakt wor den, door onderscheid te maken tusschen stad en platteland. Dit zou tot gevolg hebben, dat het personeel onderling naijverig wordt. Spre ker noemt de houding van den minister in dezen „onelegant", omdat hij geen onparle mentair woord wii gebruiken. De heer Seegers (comm.) bestrijdt het voorstel en oefent critiek op het beleid van Ged. Staten, die volgens hem zich tegen over den minister tegen den standplaatsaf trek hadden moeten verklaren, inplaats van te informeeren, hoe die aftrek moet worden toegepast. Daarmee hebben Ged. Staten bij voorbaat den standplaatsaftrek aanvaard, wat volgens spreker in strijd met den geest der Prov. Staten is. De financieele positie van de provincie maakt dezen maatregel niet noodzakelijk. Hij hooot dat de Staten deze voordracht met groote meerderheid zullen verwerpen. De heer R o m m e (R.-K.) kan niet an ders doen. dan zich stellen op het standpunt van de wet. In art. 126 van de Ambtenaren wet wordt gesproken van excessen, met de bedoeling om die uit te roeien of te voor komen. Sprekers bezwaar is, dat men de wet vooruit wil loopen. Wanneer men de voor dracht verwerpt, verstevigt men de positie van den minister. Hij zou echter willen, dat men het aan den minister duidelijk maakt, dat onder hen. die vóór de voordracht heb ben gestemd, er velen zijn, die het gebruik maken van den minister van het bepaalde in art. 126 hoogst bedenkelijk achten. De heer Sneevliet (Rev. Soc.) is van oordeel, dat hier weer op onverantwoorde lijke wijze afbraak wordt gepleegd. De Sta ten moeten hiertegen een vierkant afwijzend standpunt innemen. Spreker oefent critiek op de rede van den heer Romme. die wel vóór wil stemmen, maar die daarbij ken baar gemaakt wil zien. dat men de houding van den minister bedenkelijk vindt. Dit lijkt op transigeeren; het zoeken van uitwegen om toch maar „ja" te zeggen. Het zal den minister volkomen Siberisch laten, als hij hoort dat de heer Romme het bedenkelijk vindt. Wie vóór stemt, wordt medeplichtig aan de afbraakpolitiek van den minister, die de bestuurslichamen kneedt als was. Trans actie met beginselen moet onaanvaardbaar en onverantwoordelijk geacht worden. Het aantal bestuurslichamen moet grooter wor den, dat aan den minister karakter durft toonen. Wie dezen minister den vinger geeft, raakt zichzelf kwijt. Men moet den moed hebben om „neen" te zeggen. Om practisohe en theoretische redenen zegt spreker „neen". De heer Vlekke (N.S.B.) zegt, dat zijn partij zich niet door de woorden van andere sprekers laat beïnvloeden en dat zij tegen zal stemmen. De heer Van Engelen, (R.K. Volks partij) constateert wederom, dat de eenheid bij zijn politieke vrienden in de R.K. Staats partij weer hopeloos zoek is. Aan den éénen kant de heer Van Gulik, die op nuchtere, za kelijke gronden de voordracht bestrijdt, aan de andere zijde de heer Romme, die weer een conservatief geluid liet hooren en die op voor waarde vóór wil stemmen. Als altijd viert het conservatieve element in de R.-K. Staatspar tij hoogtij. Spreker hoopt, dat de Staten de voordracht zullen verwerpen. De heer Reinalda (S.D.A.P.) oefent critiek op den minister, die de concessie ten opzichte van het provinciaal personeel in Bloemendaal, die hij rechtvaardigt acht, wil intrekken, wanneer de Staten den standplaats aftrpk verwerpen. Deze houding acht hij uit den booze. Spreker vereenigt zich met de zienswijze van den heer Van Gulik. Ged. Sta ten hebben volgens spreker verkeerd gehan deld, door aan den minister te schrijven, dat er wel een meerderheid voor de voordracht te vinden zou zijn, wanneer het provinciaal per soneel in Bloemendaal en Velsen van den standplaatsaftrek werd uitgeschakeld. Hier mee heeft het college het zuiver standpunt ten aanzien van de salarieering van het provinciaal personeel verlaten. Spreker critiseert de rede van den heer Romme. Er is reden voor de Staten om unaniem verzet tegen de houding van den minister in deze aangelegenheid aan te teekenen. De heer W i 11 e m a n (R.-K.) (Ged. Staten) verdedigt de voordracht. In antwoord op de rede van den heer Seegers deelt spreker mede dat het college op zijn post zal blijven, ook al wordt de voordracht verworpen, teneinde nog te bereiken, wat te bereiken is. Ged. Sta ten zijn van oordeel dat de kindertoeslag tui ten den standplaatsaftrek moet blijven. Vele sprekers hebben den standplaatsaftrek onge wenscht, onjuist, onrechtvaardig en onbillijk genoemd. Meer dan de verkregen concessie kon het college van den minister niet verkrij gen. Het college heeft gedaan wat elk ver standig man zal doen, van twee kwaden het minst kwade gekozen. De concessie aan het personeel te Bloemendaal en Velsen acht spre ker heel belangrijk. De verantwoorlijkheid voor het eventueel verwerpen van deze voor dracht is voor rekening van de Provinciale Staten, omdat die de verkeerde keuze hebben gedaan. Spreker wil ook gaarne een fiere houding aannemen als dit maar niet gaat ten koste van anderen; door vóór de voordracht te stemmen roept men den minister een „halt" toe (ge lach). Er wordt niet gedupliceerd. De voordracht van Ged. Staten wordt verworpen met 49—22 stemmen. Ged. Sta ten deelen aan de Prov. Staten mede, dat thans een op zegel gesteld adres ingekomen was van het bestuur der .Ken- nemer Padvinders", plaatselijke afdeeling Haarlem van de Vereeniging „De Nederland sche Padvinders", waarin een bijdrage ge vraagd wordt voor het garantiefonds voor de in 1937 eventueel in Nederland te houden Jamboree van den Wereldbond van Padvin- dersvereenigingen Een adres van gelijke strekking was ook ingekomen van de Vereeniging „De Neder landsche Padvinders" zelf. Ged. Staten schrijven hierover o.a. het volgende aan de Prov. Staten: „Het garantiefonds moet voor 1 November 1935 bijeengebracht zijn, wil het Hoofd kwartier van „De Nederlandsche Padvinders" in staat zijn tot het In tenia tionale Bureau van de padvindersbeweging de uitnoodiging te richten om de Jamboree in Nederland te doen houden. Wij bevinden ons daarom in de noodzakelijkheid reeds thans van u een beslissing uit te lokken. Naar het ons voor komt, bestaat voor een gunstige beschikking op het verzoek geen grond. Bevordering van de padvindersbeweging ligt niet op den weg van de provinciale overheid. Op haar be langstelling kan alleen aanspraak maken het argument dat de Jamboree van beteekenis zijn zal voor het vreemdelingenverkeer. Naar ons oordeel zou echter die beteekenis over schat worden, wanneer daarin aanleiding werd gevonden een uitzondering te maken op den regel, dat geen uitbreiding behoort te worden gegeven aan de gevallen, waarin steun uit de provinciale kas wordt verleend. Wij geven u daarom in overweging, afwijzend op de adressen te beschikken". Geen provinciale steun voor de Padvinders Jamboree. Met 45 tegen 21 stemmen wordt verworpen een voorstel van den heer Lambooy om voor f 10.000 deel te nemen aan het garantiefonds voor de in 1937 eventueel in Nederland te houden Jamboree van den Wereldbond van Padvindersvereenigingen. De zitting wordt gesloten. De levensmiddelenvoorziening Voorloopig geen voorstellen van de Contactcommissie. Wij ontvingen het volgende communiqué: Maandag werd een vergadering gehouden van de Contactcommissie voor de levensmidde lenvoorziening ter overweging van de wen- schelijkheid en mogelijkheid om maatregelen te nemen tegen de stijging der prijzen van levensmiddelen. Geconstateerd werd dat te gelijk met het streven der Regeering naar één lager kostenpeil allerlei crisismaatregelen dit pogen doorkruisen waarvan vele de kosten van het levensonderhoud verhóógen o.a. dooi de contingenteeringen, de verhooging van be lastingen en voorts door verschillende crisis maatregelen. Verder is ook door het z.g. „hamsteren", ont staan uit vrees voor mobilisatie, de prijs van enkele speciale artikelen eenigszins verhoogd. Daar de prijsstijging thans tot staan Ls ge komen, de prijs van enkele artikelen lager wordt en voorts verschillende instanties zich ter zake reeds hebben gewend tot de Regee ring, welke ter verlaging van de kosten van noodzakelijk levensonderhoud een commissie onder voorzitterschap van den Minister van Sociale Zaken heeft ingesteld, meende de Commissie vooralsnog geen nadere voorstel len aan B. en W. te moeten doen. Zij zal ech ter waakzaam blijven.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2