^ÏIóéh q&tl DINSDAG 29 OCTOBER 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 3 De luchtverbinding met Manilla. Door de K. N. I. L. M. Naar het Algemeen Nederlandsch Persbu reau verneemt, ligt het in de bedoeling van de Koninklijke Nederlandsch-Indische Lucht vaart Maatschappij (K.N.L.M.) een luchtver binding met de Philippijnen tot stand te bren gen De nieuwe lijn zal loopen van Batavia via Soerabaja, Bandjirmassin, Balikpapan. Ta- rakan naar Manilla. De verbinding met Ba likpapan zal in December a.s. en die met Ta- rakan in Maart 1936 tot stand worden ge bracht. Voor het doortrekken van den lijn tot Manilla is de toestemming bij de regeering van de Vereeniigde Staten aangevraagd. Zoodra de toestemming van de Amerikaan- sche en Philippijnsche autoriteiten is ver kregen. zal de verbinding met Manilla tot stand worden gebracht. Botsing van auto met trein goed afgeloopen. Van vijf inzittenden slechts één gewond. Op den onbewaakten overweg, nabij het sta tion Mariënberg is een auto, waarin vijf per sonen zaten door den trein uit Almelo gegre pen. De auto werd op zij geslingerd en totaal vernield. Van de inzittenden werd slechts mej. Afink uit Almelo gewond. Zij is met een her senschudding opgenomen. De locomotief is bij de botsing beschadigd. De passagiers der aangereden auto zijn per trein naar Almelo gebracht DR. NAGAOKA TE DEN HAAG AANGEKOMEN Met den Berlijnschen trein is Zondagmorgen in Den Haag aangekomen dr. Nagaoka, de nieuw benoemde rechter in het Permanente Hof van Internationale Justitie. De heer Nagaoka is in vroeger jaren Ja- pansch gezant in Den Haag geweest, terwijl hij in den laatsten tijd zeer op den voorgrond is getreden in verband met zijn functie van chef der Japansche delegatie voor de handelsbe sprekingen met Nederlandsch-Indië. Dr. Nagaoka zal in het Hof zitting nemen als opvolger van wijlen baron Adatsji. Zuidzeepolitiek der Japansche marine. Critiek op opzienbarend artikel. Groep heethoofden zou haar meening te kennen hebben gegeven. Java Nippo, Batavia, schreef d.d. 11 Octo ber 1935: Het artikel in de Tokyo Nichi Nichi van 25 Augustus over de z.g. Zuidzeepolitiek van het Japansche Marine-departement heeft zoowel in Nederland als in Ned.-Indië diepen indruk gemaakt en de reeds geprikkelde stem ming in Ned.-Indië tegenover Japan nog ver slechterd. Wij. die steeds hebben gearbeid in het belang der vriendschappelijke betrek kingen tusschen beide landen, kunnen dit slechts betreuren. Wij weten, dat men een persbericht niet dadelijk voor de volle 100 pet. kan vertrouwen en dat het niet aangaat op grond daarvan onmiddellijk een oordeel te vellen. Wij hebben dan ook informaties inge- wonen naar de omstandigheden waaronder deze publicatie heeft plaatsgehad en verwach ten die binnen enkele dagen te zullen ont vangen. Intusschen hebben wij het bericht zooals dat door het Nederlandsche persbureau is ver spreid met het origineel in de Tokyo Nichi Nichi vergeleken en daarbij is ons gebleken dat de Hollandsche vertaling naar letter en geest aanmerkelijke afwijkingen toont. Des te meer betreuren wij het. dat het publiek hier te lande op die onjuiste vertaling zijn oordeel baseert. In de eerste plaats staat het bij ons in het geheel niet vast, dat het stuk in derdaad van de Marine-leiding is uitgegaan. Het kan zeer goed afkomstig zijn van een groep van jonge heethoofden „jingoes'' (In het nummer van 15 October van Java Nippo wordt meegedeeld dat het Japansche depar tement van Marine nimmer een verklaring als hierboven vermeld, heeft gepubliceerd. Vol gens het blad is zij vermoedelijk afkomstig van een groep, die haar privé-meening heeft geuit. Red.) zooals men die in alle landen vindt en dan gaat het toch niet aan, het stuk maar dadelijk als een verklaring van „de" nationale politiek van Japan te be schouwen. Alleen officleele uitingen van het Departement van Buitenlandsche Zaken daar omtrent verdienen vertrouwen. In de tweede plaats lijkt het waarschijn lijk, dafc het origineel verdraaid is weerge geven ten einde de zaak te kunnen opbla zen. Het woord „Nanyo" met zijn veelomvat tende beteekenis is men moet wel aan nemen met opzet door Ned.-Indië vertaald. Dit Ned.-Indië zou Japan wol en katoen leveren! De bedoeling van de oorspronkelijke zinsnede was natuurlijk te zeggen., dat Japan op vreedzame wijze zijn grondstoffen uit de geheele Nanyo, zich uitstrekkende tusschen Britsch-Indië en Australië, zal betrekken. Deze opzettelijke verdraaiing valt niet goed te praten. Ten derde heet het in het Haagsche tele gram, dat zich 370.000 Japansche visschers- schepen in de Nederlandsch-Indische wateren zouden bevinden. In werkelijkheid is in de ge heele Nanyo nog geen twintigste van dit aantal aanwezig. En dat deze schepen in tijd van nood als eerste verdedigingslinie dienst zouden meoten doen, is een denkbeeld, dat slechts afkomstig kan zijn van een volslagen leek op het gebied der moderne maritieme be wapening. Wij zouden hier nog eens willen doen uit komen dat wij slechts onder de leuze „leven en laten leven" op vreedzame wijze met de Hollanders willen samenwerken voor de open legging van Puid-Pacific en er niet aan den ken de rust in dit gebied te verstoren. De goede relaties tusschen Japan en Nederland worden dubbel en dwars gewaarborgd door de Pacific-verdragen, de in 1921 door de Japan sche Regeering afgelegde verklaring betref fende de eerbiediging der Nederlandsche be zittingen in den Pacific en het Japansch- Nederlandsche arbitrageverdrag van 1933. Als men ons ondanks al deze hechte waarborgen wantrouwt, dan is dat niet onze schuld. De achterdochtige ziet overal gevaren, waar die niet bestaan. Sanctiewet heden in werking getreden. De sanctie-wet is afgekondigd en heden in werking getreden. Auto in het water gereden. Bestuurder verdronk. UTRECHT, 28 October (A. N. P.) In den laten Zondagavond is op den rijksstraatweg nabij huize De Geer een luxe-auto te water gereden. Deze wagen kwam uit de richting Jut faas. Onmiddellijk schoten van alle kanten hulpvaardigen toe, doch aangezien de weg ter plaatse zeer donker is konden zij niets van de verdwenen auto ontdekken. De politie van Jutfaas werd gewaarschuwd, terwijl ook spoe dig de geneeskundige dienst uit Utrecht ver scheen. Ook arriveerde spoedig een kraanwagen met behulp waarvan het mobelijk was de auto op het droge te brengen. De eenige inzittende van den wagen, die blijkens de houding waar- men hem aantrof nog geprobeerd had uit de auto te komen, bleek te zijn overleden. De auto had hij in een garage te Utrecht gehuurd. LORENTZ-MEDAILLE UITGEREIKT AAN PROF. DEBIJE. In een bijzondere openbare vergadering van de afdeeling voor Natuurkunde der Konink lijke Academie van Wetenschappen, is de Lorentz-medaille uitgereikt aan prof. dr. P. J. W. Debije, hoogleeraar in de physica aan de Universiteit te Leipzig. TWEE DUITSCIIE INBREKERS GESNAPT. De gemeentepolitie van Beek heeft twee Duitschers aangehouden die een gestolen motorfiets bereden en ta-sschen met inbre kersgereedschappen bij zich hadden. Bij on derzoek bleken de mannen, die bekend staan als „het duo van Dusseldorf", in Duitschland tal van inbraken te hebben gepleegd. Zij zijn zeer waarschijnlijk ook schuldig aan inbraken die in de afgeloopen week in Beek en om geving zijn gepleegd. UITREIKING DER TILANUS-MEDAILLE. Woensdag 30 October zal in de groote ge hoorzaal der Amsterdamsehe Universiteit het Genootschap ter bevordering van Natuur- Genees- en Heelkunde zijn jaarlijksche alge- meene vergadering houden. De agenda voor de openbare vergadering vermeldt o.a. uitreiking van de Tilanus- medaiile door prof. dr. P. R. Michgël aan dr Chr. van Gelderen. Inbraak bij Rijksontvanger. 5400 buit gemaakt. Maandag ontdekte de stoker van een kan toorpand aan de Gedempte Glashaven te Rotterdam, waarin het kantoor van den ont vanger der registratie en domeinen gevestigd is, dat de brandkast opengebroken was. De politie werd gewaarschuwd. Vastgesteid is. dat de dieven met valsche sleutels binnen gekomen zijn. Uit de brand kast hebben zij een bedrag van f 5400 ge stolen. Elk spoor van de daders ontbreekt Algemeen Mijnwerkers Fonds wordt gesaneerd. Voorstellen aangenomen. In de Maandag te Heerion gehouden be stuursvergadering van het Algemeen Mijn werkers Fonds is de nieuwe regeling tot sa neering van het Fonds en verbetering van de mijnwerkerspensioenen met acht tegen vijf stemmen aanvaard. Vóór stemden de waarnemend-regeerings- commissaris, Mr. Couvée, de vertegenwoordi gers der Staatsmijnen en van den R.K. Mijn werkers Bond. Tegen stemden de vertegenwoordigers van de Particuliere Mijnen en van den Socialisti- schen Mijnwerkersbond. (A. N. P.) ONTVOERDER VAN EEN ..BIERKONING" TOT 15 JAAR VEROORDEELD. Bannon, die beschuldigd werd van de ont voering van den rijken Amerikaanschen bier brouwer Labatt. in Augustus 1934 gepleegd in den staat Ontario is tot 15 jaar gevan genisstraf veroordeeld. Tweede Kamer over de pachtregeling. Instemming en verzet. De Tweede Kamer heeft een uitgebreid voor- loopig verslag gewijd aan het wetsontwerp tot nieuwe regeling van de pacht. Naar het oor deel van verscheiden leden komt het ontwerp goeddeels tegemoet aan de bezwaren, welke tegen den thans bestaanden toestand kunnen worden ingebracht. Het zal evenwel zaak zijn de uitvoering van de wet te leggen in handen van mannen, die groote kennis van zaken paren aan een even grooten zin voor recht en billijkheid. Verscheiden leden erkenden weliswaar, dat het ontwerp verschillende bepalingen bevat, die vergeleken met de bestaande wettelijke re geling van de pacht verbeteringen zijn, maar toch hadden zij tegen sommige bepalingen ernstige bedenkingen. Voornamelijk richtten hun bezwaren zich tegen de bevoegdheid van den rechter tot het ingrijpen in nieuw geslo ten pachtovereenkomsten, tegen de toepasse lijkheid van de nieuwe regeling met al haar ingrijpende bepalingen op alle pachtovereen komsten, behoudens enkele weinig beteeke- nende uitzonderingen, en tegen den onbe- perkten tijdsduur. Enkele leden achtten het thans niet het juiste tijdstip voor de indiening van dit wets ontwerp, dat immers geen crisismaatregel is en toch het stempel van de crisis draagt, terwijl een aantal andere leden betoogde, dat de ver pachters in verschillende opzichten bij de pachters worden achtergesteld, en dat deze achterstelling leidt tot een aantasting van de juiste rechtsbeginselen, waarmede zij zich niet konden vereenigen. De voorgestelde regeling van het continuatie- recht, hierop neerkomend, dat de meeste pachtovereenkomsten voor onbepaalden tijd zullen moeten worden aangegaan, werd eener- zijris ernstig bestreden, anderzijds warm toe gejuicht. De voorstanders achtten vooral de zekerheid, die de pachter erdoor krijgt, van veel belang, al vond men den termijn van tien jaar wat te lang, acht jaar b.v. zou beter zijn. paddenstoelentij d, Eetbare en vergiftige soorten. Kleurige herfstproducten. Overal, in bosch en duin, in de weiden en langs de wegen verrijzen nu weer de kleurige, grillige paddenstoelen. „Als paddenstoelen" rijzen ze uit den grond, en even snel als zij opgroeien, verdwijnen zij vaak weer. Maar in hun korte bestaan vertoonen ze zooveel merk waardigs, dat zij de aandacht van den na tuurminnaar overwaard zijn. Heel lang, hebben zij in een kwaden reuk gestaan. Zij zouden het product van duivels en heksen zijn, en zelfs het aanraken kon noodlottige gevolgen hebben. Namen als hek senkring, satansboleet, duivelsei en elfen bankjes wijze op de bovenaardsche afkomst. En 't is dan ook deze bijgeloovige vrees voor deze zonderlinge herfstproducten geweest, die de bestudeering ervan eeuwen in den weg heeft gestaan. Nu mag niet ontkend worden, dat men bij het verzamelen van paddenstoelen voor de consumptie niet voorzichtig genoeg kan zijn. Er zijn inderdaad enkele zwammen die. zelf zwaar vergiftig, een oppervlakkige gelijkenis met de smakelijke champignons vertoonen. Dit is de groep der Amanita's of knolzwam- men, waarvan we ook in ons land een aan tal vertegenwoordigers kennen, en die helaas vrijwel op dezelfde plaatsen groeien als de veel gezochte champignons. Nu hebben de Ama nita's steeds witte plaatjes onder aan den hoed, de champignons daarentegen meest roode of bruinachtige. Doch bij de jonge exemplaren, en die zijn het smakelijkst, is dat niet altijd even duidelijk te zien. Een ken merk dat echter altijd opgaat, en eigenlijk elke vergissing moest uitsluiten, vormt de knol, aan den voet van de Amanita's of knolzwammen. Die hebben de champignons nooit en als men daar nu maar steeds op lette, dan zouden er nimmer ongelukken gebeuren. Nu is dit helaas nop wel eens het geval, al behoort paddenstoelenvergiftiging, vooral in ons land, tot de uitzonderingen. De genoemde knolzwammen, bevatten op een enkele uitzondering na een vergif, dat de roode bloedlichaampjes aantast, en vernietigt. Daar deze voor het transport van de zuurstof zorgen, is het gevolg dus een soort verstik king. gepaard gaande met hevige krampen en aanvallen van razernij. Nu schijnt de giftig heid geheel afhankelijk te zijn van de plaats, waar de zwam groeit. Zoo kan de vliegenzwam b.v. in de eene streek zwaar vergiftig zijn, terwijl hij elders zonder eenig gevaar genut tigd kan worden. Natuurlijk is het zaak. dat leeken zich van dergelijke proefnemingen onthouden, want het rechte van de zaak weet men nog lang niet. Geen enkele zwam is zoo vergiftig, of men kan haar zonder eenig gevaar aanraken, ja desnoods een stukje ervan in den mond nemen. Dit kan wel eens noodig zijn, om den naam te bepalen. Dit laatste geschiedt vrnl. met behulp van de kleur, geur, smaak, groei plaats e.d. Doch daar er, zelfs bij eenzelfde soort nogal eens afwijkingen voorkomen, valt het vaak zelfs voor den vakman niet altijd mee. den juisten naam te vinden. Een dei- beste hulpmiddelen hierbij, is nog steeds het Fransche werk „Nouvelle Flore des Champig nons" van Constantin et Dufor. in de wan deling gewoonlijk Constantijntje genoemd. Doch ook in het Nederlandsche bestaat een voortreffelijk werkje van wijlen mej. Cathr. Cool en dr. H. A. A. van der Lek. Juist een dezer dagen verscheen hiervan de derde druk. dien ik nog uitvoerig in dit blad hoop te be spreken. Met behulp van één dezer boekjes valt het dus na eenige oefening niet moeilijk, enkele der algemeenste eetbare soorten te herkennen. Hiervoor komen dan in de eerste plaats wel de champignons in aanmerking. Verder de dooiergele, naar-amandel-riekende-cantharel- len, de fraaie gekuifde inktzwammen, en in het voorjaar de onooglijk uitziende, doch heerlijk smakende morieljes. Vooral deze laatste zijn, in het voorjaar, in de duinstreek heel algemeen, en ze zijn met geen ander soort te verwarren. Ongekookt bevatten ze echter ook weer een gif, het helvella-zuur, dat evenwel bij het koken ver vluchtigt. Men nuttige deze zwam derhalve nooit rauw. De champignons, en dan in het bizonder de weidechampignons vinden we vanaf eind Juli in de weilanden. Vooral in die weilanden, waar veel paarden loopen. kunnen we hen in grooten getale aantreffen. Voor het bereiden bestaan weer verschillende recepten. Hieronder geef ik er een. dat voorkomt in het aardige Padden stoelenboekje van Kees Hana, dat in de Li bellenserie verscheen, en niet alleen een serie uitstekende foto's bevat, doch bovendien het voordeel heeft, heel goedkoop te zijn. „Versche exemplaren worden van het on derste deel ontdaan en in het water afge- wasschen, waarna men eventueele vezelige deelen wegneemt en ze schilt. Ze worden nu in een pannetje gedaan. Per twintig padden stoelen voegt men toe een eetlepel citroensap, 30 gram boter. 5 gram zout en een klein beetje water. Het nu volgende gaarkoken is in ongeveer een kwartier klaar. De Champignons zijn dan gereed voor sausen". Cantharellen vindt men in de duinstreek veel minder, dan in de bosschen van de Veluwe en den Achterhoek. Zij zijn heel sma kelijk maar moeten toch weer steeds, evenals de champignons, met een sausje toebereid worden. Dit is trouwens steeds met de pad denstoelen het geval. Hun grootste waarde krijgen zij door de saus, die erover komt. Wat de voedingswaarde betreft, daarover is men het nog niet eens. De chemische samen stelling is zoo, dat zij ongeveer tusschen groente en vleesch in staan. Maar het wordt door velen sterk betwijfeld, of de mensche- lijke maag in staat is, deze stoffen op te nemen. Zoodat de voedingswaarde dus nog heel twijfelachtig is. Met dat al vormen zij een goedkoop en sma kelijk voedsel, waarvan het inoogsten alleen al. ons veel genot kan schenken. Brengt het ons niet buiten, in de vrije natuur, in het ster vende bosch, waar de blaren zich nu in een dikke laag ophoopen. diein het voorjaar weer grootendeels in vruchtbare humus zal zijn omgezet, dank zij het verterende werk der paddenstoelen. KO ZWEERES. Haarlem, October *35. HET MYSTERIE VAN DE MONDSCHEIN- SONATE. De première van de film „Het Mysterie van de Mondscheinsonate". het eerste product van Loet C. Barnstijn's Filmstad, als galavoor stelling zal plaats hebben op Donderdag 7 November des avonds te 8 uur in het theater Tuschinski. Er zal dus geen nachtvoorstelling worden gegeven. Eerste vonnissen in Ossche zaken. Na de in ons blad van gisteren vermelde uitspraak tegen Peer de B. en L. A. v. d. H., de Ossche misdadigers, die wegens den roof overval te Mariaheide en eenige inbraken werden veroordeeld tot veertien jaar gevan genisstraf elk, merkte Peer de B. op. „Het is nog al veul, meneer de president." De Officier mr. Dubois: „Daar komt mis schien nog wel meer bij!" De president: „U hebt veertien dagen tijd om in hooger beroep te gaan" en hiermede is deze zaak afgeloopen. De assuradeur. De 43-jarige assuradeur A. S. uit Nijmegen is ten laste gelegd ten eerste dat hij P. J. de B„ L. v. d. H„ A. J. H. en L. V., de daders van de in den nacht van 16 op 17 Mei 1934 in het Gemeentehuis te Gassel gepleegde inbraak, eenigen tijd tevoren te Oss opzettelijk inlich tingen heeft verschaft tot het plegen van dit misdrijf: ten tweede dat hij hen opzettelijk behulpzaam is geweest bij het plegen van de inbraak in den nacht van 11 op 12 Januari 1934 te Langenboom in de woning van den molenaar G. v. Huiseling en in de derde plaats heling van een gestolen bedrag van f 375. Hij werd wegens die feiten veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van het voor arrest. Het O. M. had tegen hem acht jaar gevan genisstraf geëischt. Medeplichtigheid bij inbraak. De 22-jarige Ossche landbouwer A. J. v. d. W. werd wegens medeplichtigheid aan de op 3 April 1934 te Oss door den thans 19-jarigen schoenmaker P. A. Schuurman en zijn mede dader in de woning van den kapper M. v. d. Berg gepleegde inbraak en in de tweede plaats wegens heling, doordat hij van Schuurman een van de inbraak afkomstige haarsnijmachine, flesschen met reukwater en eenige pakjes si garen ten geschenke heeft aangenomen, ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Het O.M. had één jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëischt. De Brommert. De rechtbank veroordeelde den 25-jarigen Osschen landbouwer F. N. v. d. W., de Brom mert, wien ten laste was gelegd diefstal met inklimming tezamen en in vereeniging met een of meer anderen, gepleegd in den nacht van 6 op 7 Mei 1934 te Veghel in de woning van den thans 72-jarigen C. v. d. Burgt, waar zevenhonderd gulden is buitgemaakt, tot vier jaar gevangenisstraf, met aftrek van het voor arrest. Spaansche contingenten voor kaas en melkpoeder. Uit Madrid (A. N. P.): Volgens informaties, ingewonnen bij de desbetreffende ministeries, luiden de contingenten, die zijn vastgesteld voor de laatste maanden van het loopende jaar voor kaas 379.615 K.G. en voor melkpoe der 10.498 K.G. Omtrent de uitdeeling van licenties aan de importeurs was nog niets bekend. Gevolgen van de sancties voor Indië. Koffie en rubber zullen wel het zwaarst worden getroffen. „Wat zullen de gevolgen van de ten uit voerlegging der sancties tegen Italië voor onze Ned.-Indische producten zijn?" Deze vraag legden wij voor aan iemand op het gebied van den Nederlandsch-Inaischen productenhandel, die tot oordeeling bevoegd is. „Deze vraag is niet onmiddellijk te beant woorden", verklaarde onze zegsman, „omdat het nog niet voldoende duidelijk is. wan neer en welke sancties zullen worden toege past. Wij hebben hier nog niet te doen met een concreet feit. Mijn opinie is evenwel, dat eventueele sancties tegen Italië slechts weinig verandering zullen brengen in den bestaanden toestand, die immers van zooda- nigen aard is. dat lust om zaken met Italië te doen zienderoogen vermindert. De clea ring verloopt zoo weinig bevredigend, dat verkoopers zich wel tweemaal bedenken vóór zij zaken met Italië afsluiten. Hoe het ook moge zijn. voor het geen niet naar Italië zal mogen worden geëxporteerd, zal een ander afzetgebied moeten worden ge zocht. Voor tin behoeft weinig vrees te be staan. dat geen koopers te vinden zullen zijn. Er is op het oogenblik goede vraag naar dit metaal en deze zal vermoedelijk wel aanhou den als gevolg van de toenemende bewape ning in alle landen van de wereld. Onge rustheid met betrekking tot palmolie is op het oogenblik evenmin gewettigd: dit pro duct is voorloopig in voldoende mate elders te plaatsen. Copra daarentegen zal waarschijnlijk wel den ongunstigen invloed van de uitvoering van sancties ondervinden Italië is een flinke afnemer. De mogelijkheid bestaat evenwel, dat Amerika spoedig wederom verhoogde be langstelling zal toonen voor oliën en vetten in het algemeen, waarin de producenten van copra dan een compensatie zullen kunnen vinden. Het is te vreezen dat koffie eveneens zal worden getroffen door tegen Italië gerichte sancties. Dit product staat weliswaar niet op de sanctie-index doch het is niet onwaar schijnlijk. dat Brazilië dat buiten den Vol kenbond staat, door Italië zal worden be voordeeld ten koste van landen, die sancties toepassen. De Nederl. Indische koffie heeft toch reeds groote moeite om zich te hand haven en de producenten zullen daarom slechts noode een flinken klant verliezen, waarvoor nauwelijks een plaatsvervanger kan worden verwacht. Voorts is Italië een belangrijke kooper van rubber en gezien de huidige positie van de rubbermarkt zal men dit land ongaarne als kooper zien verdwijnen. In 1934 kocht Italië 21.000 ton rubber, in de eerste zeven maan den van dit jaar 30.000 ton. Op den totalen uitvoer is deze hoeveelheid weliswaar niet zeer groot, doch onder de huidige omstan digheden telt het toch zeer zwaar. Wat thee betreft. Italië is slechts een klei ne verbruiker, terwijl het land voor een groot deel in eigen behoeften aan vezel voorziet. Voor deze producten spelen de sancties dus practisch geen rol. Er blijft echter nog een mogelijkheid, dat Italië toch verschillende Indische producten zal kunnen verkrijgen, ondanks den maat regel om den uitvoer naar Italië volkomen stop te zetten. Er zullen immers lekken blij ven bestaan, daar b.v. via Duitschland en Oostenrijk een toevoekanaal open blijft. De kwestie is echter of Italië dezen invoer zal kunnen betalen, aangezien haar export prac tisch stop zal komen te staan en het land dus geen deviezen zou ontvangen. Het gebrek aan deviezen is voor Italië ongetwijfeld de grootste moeilijkheid, waarvoor het zich ge plaatst zal zien, (A. N. P.) van Teletunken, als U de volmaakt» weergave dezer radio-toestellen slechts éénmaal hebt gehoord I .a. Prijzen: van f106.- tot f250.- ^TELEFUNKEN (Adv. Ingez. Med.) De heer W. Kruijshoop Jr. De heer W. Kruijshoop Jr. werd 28 April 1891 te Zaandam geboren. Hij bezocht aldaar de H B S. en kreeg daarna opleiding in de practïjk van den handel bij een der groote Zaansche rijstpellerijen, waarvoor hij veel in Engeland en Amerika vertoefde Hij richtte in 1915 een handelmaatschappij te Amsterdam op, waarvan hü ook thans nog de leiding heeft. Bovendien kocht hij in 1927 een der bekende Zaansche olie- cn veekoeken- fabrieken. welke door zijn Amsterdamsehe firma geëxploiteerd wordt. De heer Kruijshoop is commissaris van ver schillende Zaansche en Amsterdamsehe in dustrieën en handelsfirma's. Hij vestigde zich in 1916 te Haarlem en later in Aerdenhout en werd reeds spoedig bestuurs lid van de Kon. Lettl. Vereen. ,.J. J. Cremer". In 1926 werd hij. na zijn terugkomst uit Ned.- Indië, waar hij voor zijn zaken een paar jaar had vertoefd, benoemd tot voorzitter van „Cremer", als opvolger van den heer G. J. van Gasteren. De heer Kruijshoop, die nooit aan politiek, had gedaan, sloot zich aan bij de N.S.B waar in hij thans de functies bekleedt van Gewes telijk Pronaganda-Inspecteur en leider van de Stadsdiensten der Haarlemsche Kringen van de N.S.B. Verlichting van bakfietsen. Tegelijk met het voorschrift, van de witte achterspatborden is voor bakfietsen de bepa ling in werking getreden, dat deze tusschen een half uur na zonsondergang en een half vóór zonsopgang aan de voorzijde moeten voorzien zijn van twee witte lichten en aan de achterzijde van een rood licht. Dit voorschrift geldt ook voor stilstaande bakfietsen, waarvan de meeste een dynamo hebben, welke alleen tijdens het rijden stroom geeft, zoodat dus extra kosten voor de eigenaars zouden ontstaan om een rustverlich- ting aan te brengen. De gemeentebesturen zijn evenwel bevoegd (artikel 62 bis en 63) om binnen de bebouwde kommen ontheffing te verleenen van het voor schrift van verlichting bij stilstand. De A. N. W. B. heeft zich thans in een schrij ven tot de gemeentebesturen gericht met het verzoek deze ontheffing wel te willen verlee nen voor die gedeelten van de bebouwde kommen, waar een openbare verlichting aan wezig. is. DE DAGELIJKSCHE BEKENTENIS VAN OSS. Als verdacht van uitlokking tot brandstich ting gepleegd in den nacht van 12 op 13 Mei 1932 in de Heide te Oss, werd Maandagmor gen door de gemeentepolitie gearresteerd J. de V.. wonende in de Ossche Heide. Na door de politie aan een streng verhoor te zijn onderworpen, bekende de aangehou dene, bovengenoemde brandstichting te heb ben uitgelokt. Verhooging contingent zoute haring? Op de Algemeene Reedersvergadering te Scheveningen is volgens het Hbld. besloten stappen bij de regeering te doen om ver hooging van het contingent van gezouten haring te verkrijgen. Verleden jaar was reeds circa 90 000 kant jes haring in de stichting opgenomen, zoo dat begin Januari geen voorraad haring zal zijn en dus ook geen winterwerk. Engeland zal ten nadeele van de reederijen en ha- ringhandel de relaties van haring voorzien.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5