liiN SD Ab zy OCTOBER 1935 H-A A i<. :L -E Ai-S u. A ;G L -L O De perikelen van Aston Villa; Onvermijdelijke inzinkingen; De naaste toekomst van het Nederlandsch Elftal; Belang stelling voor een sterk Haarlemsch team; Touwtrekken tus- schen een olifant en een aantal krachtige mannen; Treurig lot van den wielrenner Merviel; Onvriendelijk waterpolo; Training met tennisballen. „The Villa", het beroemde Aston Villa uit Birmingham, fungeert momenteel met 8 pun ten uit 12 matches als liekkeslulter in de eerste divisie van de Engelsche League. Zij zag in die 12 wedstrijden 34 doelpunten tegen zich sco ren, waarvan liefst 23 op eigen terrein. En dat voor èen club, die, met Blackburn Rovers, de eenige is, welke sinds de oprichting van de League in 1888 nimmer gedegradeerd is, die enkele malen het kampioenschap en zes maal den F. A. Cup won. Aston Villa behoort met Tottenham Hotspurs, Everton en Arsenal tot de vier rijk ste prof .clubs van Engeland en beschikt der halve over de middelen, om desgewenscht de beste en duurste spelers aan te koopen. Dat er desondanks geen behoorlijke resultaten be reikt worden, is een bewijs van de stelling, dat elf individueel uitstekende spelers neg niet altijd een goed sluitende ploeg vormen. Totten- ham Hotspurs, dat zeven elftallen op de been kan brengen, degradeerde aan het einde van het vorige seizoen en thans staat de Villa, die vorig jaar op de dertiende plaats eindigde er al even ongunstig voor. In gevallen als deze zoekt men naar een aannemelijke verklaring voor dezen gang van zaken, een verklaring, die des te moeilijker is te vinden, daar alleen reeds in de voorhoede der Birminghamsche club drie spelers zijn opgesteld; die gaarne door elke andere ver- eeniging in Engeland voor hoogen prijs zou den worden overgenomen, mits zij te koop waren. Waring en Astley kwamen herhaalde lijk voor hun land uit, resp. voor Engeland en Wales en Dix was het onderwerp van vele transfer-aanvragen, alvorens de Villa hem in de wacht sleepte. Dat het elftal oververmoeid ls, kan men evenmin als reden opgeven; immers het voet balseizoen wordt op den eersten Zaterdag in Mei gesloten en de positie is dus voor alle clubs gelijk. Deze oorzaak, waardoor de Tilburgsche club Willem II in één seizoen van landskam- pioenscandidaat tot matige tweede klasser af zakte, is dus hier niet aanwezig. Evenmin kan men spreken van een tijdelijke inzinking, zoo als elke ploeg gedurende enkele wedstrijden wel eens doormaakt en die dikwijls de reactie is op daaraan voorafgaande topprestaties. Blijft dus over het feit, dat de balans en de eenheid in de ploeg ernstig verstoord zijn, een situatie, die zeer moeilijk is op te lossen en welke langdurige en vooral deskundige proef nemingen vereischt. Soms schuilt die oplossing in een kleinigheid, zooals enkele jaren geleden bij het in ernstig' degradatiegevaar verkeeren- de Sheffield Wednesday, dat door bet in de ploeg opnemen en tot aanvoerder benoemen van den ex-Spurs-recbtsbinnen Jimmy Seed niet alleen haar eerste .klasseschap redde, doch in de twee 'volgende seizoenen het kampioen schap van Engeland behaalde. Doch meestal strekt" de wederopbouw 'van "een profT" elftal1 zich over één of meer seizoenen uit. Zijn de moeilijkheden niet zoo groot, dan slaagt de club er in, zich door het innemen van een be scheiden positie op de ranglijst voor degrada tie te vrijwaren, doch in het tegenovergestel de geval moet in een lagere afdeeling worden gespeeld, waarin volgens een andere tactiek en meestal veel harder van leer wordt getrok ken, zoodat de spelers, die in de hoogere klas sen nog wel voldeden, thans ook geen bevre diging meer schenken. En dan is men nog ver der van huis. Zeker, er zijn voorbeelden van clubs, die na degradatie reeds het volgend sei zoen de verloren plaats herwonnen, zooals Middlesbrough in 1929 en Ever-ton in 1931 (een voorbeeld, dat H. F. C. in onze competitie volgde), maar deze uitzonderingen bevestigen slechts den regel, dat een gedegradeerde ploeg ongeveer vijf seizoenen noodig heeft om zich volledig te herstellen. (Newcastle, Manchester United, West Ham, Sheffield United en Black pool). Mogelijk, dat ook Aston Villa door een ge lukkige vondst uit de misère raakt, want sinds lang kampt de manager met de moeilijkheid, twee uitgesproken middenvoors naast elkaar te moeten opstellen, omdat zoowel Waring als Astley te goed zijn om één van hen uit het elftal te laten, hetgeen toch op den duur nood zakelijk zal blijken te zijn, wil het evenwicht in den aanval hersteld worden. Het is juist dit te lang intact houden van een eertijds succesvolle ploeg, dat de inzinking inluidt en in de hand werkt, want als er ten slotte één speler uit het elftal verdwijnt, gaat de kracht van het team verloren en de plaats vervanger beschikt vanzelfsprekend dan niet over die routine, die voor het bereiken van succes noodzakelijk is. Gevolg: meer wijzigin gen en nieuwe probeersels, totdat na korten of langen tijd de grootendeels veranderde of ver jongde ploeg aan elkaar gewend raakt en over de zoo hoog noodige ervaring beschikt. En dit brengt ons op de samenstelling van het Nederlandsch elftal voor den wedstrijd tegen Denemarken. We kunnen ons begrijpen, dat men in het team, dat in Mei LI. zulk een eervol resultaat tegen Engelland wist te behalen, vol doende vertrouwen stelde om het, op twee uit zonderingen na, ongewijzigd tegen de Denen in het veld te sturen. Maar is dit, met het oog op de komende Olympische Spelen nu wel ver standig? Men kan verschillende argumenten voor het tegendeel aanvoeren. De „eenbeenige" Mijnders mag dan al in club voetbal successen oogsten, in internationale omgeving tegen vol waardige tegenstanders heeft hij bewezen, ge decideerd te kort te schieten. Wels is handig genoeg in matches tegen de matige Belgen, doch zijn kleine gestalte doet hem, wellicht, terecht, bevreesd zijn voor contact met de te genpartij, hetgeen zijn doorzettingsvermogen schaadt De spil Ander iesen is niet meer in top vorm, hetgeen op zijn leeftijd het begin van „den weg terug" kan zijn. Van Heel, brilliant speler als hij nog steeds is, wordt ook een dagje ouder en Vente heeft maandenlang niet ge speeld. Vanzelfsprekend zal men niet gaarne in een team, dat zooveel voldoening heeft geschon ken en dat zoo goed aan elkaar gewend is, veranderingen willen aanbrengen, doch daar om gaat het hier niet. Het doel moet zijn. in 1936 te Berlijn een elftal van jonge, krachtige spelers in het veld te brengen, die reeds vol doende ervaring in internationaal voetbal hebben opgedaan. Die ervaring krijgen zij niet in één enkelen interland wedstrijd en wanneer men bovendien op het laatste oogenblik moet gaan experimenteeren op belangrijke punten als de spil- en vleugelplaatsen, mag men niet op al te veel succes in het Olympisch tournooi hopen. Daarom Kon een eventueele zege op Denemarken wel eens een Pyrrhus-overwin- ning blijken te 2ijn. Waarom voor dezen wedstrijd niet eens- wat veelbelovende nieuwelingen opgesteld, tus schen Halle, Van Heel en Bakhuys als de kern van de ploeg? Is het, omdat door de speciale training op het V.U.C.-veld het verschil in speelsterkte tusschen de „oude bekenden" en de rest van de Nederlandsche voetballers zóó groot gewor den is, dat de eerstgenoemden niet kunnen worden vervangen? We gelooven dit voors hands niet, want bij die avondtraining in Den Haag beschikt men over voldoende reserves. Of zijn die nog zooveel bij de „erkende" inter nationals ten achter, dat ze niet In aanmer king komen. Dat zou niet voor het gehalte van het Hollandsche clubvoetbal pleiten en de eenige remedie zou zijn, dit speciale trainings systeem belangrijk uit te breiden, ook in an dere centra van ons land. We hebben dezer dagen herhaaldelijk de opmerking liooren maken, dat, hoe goede vruchten het ten opzichte van het Neder landsche Elftal gevolgde trainingssysteem ook heeft opgeleverd, een te strak vasthouden aan de methode en een te lang handhaven van de erkende spelers kwade gevolgen zou kunnen hebben, waarvan een inzinking op internatio naal gebied het resultaat zou zijn. Men is, naar ons gebleken is, meer en meer van meening, dat b.v. een elftal, samenge steld uit spelers in Haarlem en omstreken geensdeels voor onze huidige nationale ploeg zou behoeven onder te doen. Voorts wordt op de successen van Go-ahead en Philips in de zware kampioenscompetitie gewezen, niet al leen in het afgeloopen, doch ook in voorgaan de seizoenen. Ondanks dat is het Westen bijna steeds door negen spelers in het nationale team vertegenwoordigd. Inderdaad kan men momenteel uit Haar- lemsche spelers (waarmede Haarlem en om streken bedoeld wordt) een zeer sterk team samenstellen, en we willen ons, nu daarvoor op het oogenblik zooveel belangstelling be staat in verband met de goede prestaties der diverse clubs in dit rayon, aan een poging daartoe bezondigen. Welnu, hier is onze keus: Michel V.S.V. i; Kors en Prevost Sr. (R.CH.); De la Mar. Kammeijer en Van Gooi (allen Haarlem); H. de Wolf, U. de Wolf (beiden V.S.V.), Effern (Stormvogels), Sterk (V.S.V.) en Hagenaar (H.FC.). Een ander team, dat weinig, zoo al iets. in kracht voor het bovengenoemde onderdoet, zou als volgt kunnen worden samengesteld Metten (R.CH.); Haak Sr. (Stormvogels) en Dorsman (H.F.C.); Jongeneel (H.F.C.), Kop pen (E.D.O.) en Fijen (Stormvogels); Olden burg (Haarlem), Slot .(RC.H.) of de Bock (Bloemendaal), Van der Horst (R.C.H.), Stee man (Kennemers) en Chapon (H.F.C.). Deze tweede ploeg is in zooverre voor ertiek vatbaar, dat in de midden-linie 2 centrehalfbacks naast elkaar staan opgesteld, terwijl in den rSanïaLp.laalsen.;zijJi,.ingeruimd aan den vete raan Glcfenburg' eii den reserve-speler van H.F.C.. Chapon. De Haarlem-rechtsbuiten levert echter altijd nuttige prestaties, hetgeen men eveneens van Chapon kan zeggen, die op kritieke momenten dikwijls met een waar devol doelpunt voor den dag komt. Door zijn jeugd is hij boven Hillekamp (V.S.V.) te pre fereer en. Men dient, overigens bij de samenstelling van deze ploeg te bedenken, dat men, speciaal wat de voorhoede betreft, moet roeien met de riemen, die men heeft. Met de uitdrukking „paardekracht" wordt aangegeven de kracht, welke noodig is om een gewicht van 75 kilogram één meter hoog te heffen in één seconde, een begrip, dat ook in Engelsch sprekende landen in het woord „horse-power" tot uiting komt. In Japan is meii kort geleden op het idee gekomen de kracht vaneen olifant te meten, niet in vergelijking met die van een paard, doch met die van een man. Te dien einde werd in den dierentuin van Tokio een wedstrijd touwtrekken georgani seerd tusschen den Siameeschen olifant Hana, kampioen zwaargewicht en dertig man nen. Deze laatsten werden in een oogwenk voort getrokken en daaróm werd hun aantal tot 44 vergroot. Ditmaal had Hana, die als voor een wagen was ingespannen, een tikje meer moeite, maar zegevierde toch. Eerst toen 55 vertegenwoordigers van het sterke ge slacht- eensgezind aan 't touwtje trokken, wist men den olifant tot overgave te dwingen, het welk. Hana demonstreerde door op de knieën te vallen. Waarmede, met een kleine variant op Von del bewezen werd, dat een olifant 50 mannen te erg is. Men zal zich' herinneren, hoe de Fransche wegrenner Jules Merviel gedurende de étappe Cannes—Marseille van den Tour de France, nadat hij een zeer grooten voorsprong op zijn concurrenten had genomen, in volle vaart tegen een aan den kant van den weg staan- den vrachtwagen opreed, waardoor hij van verdere deelname werd uitgeschakeld. Aan vankelijk lietéri 'zijn verwondingen zich niet >zoo ernstig aanzien, doch later constateerde men zulke zware inwendige kneuzingen, dat de doktoren niet begrepen, hoe Merviel er het leven had afgebracht. Na maandenlange ver pleging. waarbij de arme kerel voortdurend met hoofd en schouders in gipsverband, on bewegelijk moest blijven liggen, tengevolge van gebroken ruggewervels. is hij thans uit het ziekenhuis van Toulon ontslagen, doch hij zal nooit meer kunnen fietsen. Wel een treurig einde van een veelbelovende wielren nersloopbaan. Dat het waterpolo, als gevolg van de bijna volkomen onderdompeling van het lichaam der spelers en de dikwijls geringe doorzich tigheid van het water, tot excessen van ruw heid en onsportiviteit kan aanleiding geven, is in internationale tournooien menigmaal gebleken De wedstrijd ZwedenEngeland, die kort geleden te Stockholm gespeeld werd en in een 33 gelijk spel eindigde, leverde daarvan opnieuw het bewijs. De Hongaarsche scheids rechter Halasz noemde het de ruwste partij, die hij ooit gezien had en hij was door het voortdurend affluiten totaal buiten adem. De twee grootste zondaars waren de Engelsche reus Temme die eenige jaren geleden over het Kanaal gezwommen is en de 95 kilo gram wegende Zweed Sandström. Laatstge- nöemde^ beklaagde zich n-a afloop over het gedrag Van Temme, die „als een zeeolifant te keer was gegaan". Laatstgenoemde was over deze vriendschappelijke omschrijving ietwat beleedigd, wijl ze volgens hem niet accuraat genoeg was, want wie zou het in zijn hoofd halen, een zeeolifant onder water een paar flinke stompen tegen de maag te geven, zooals Sandström gedurende ons genoegeiijk partijtje waterpolo deed. Gelukkig, aldus Temme. kan ik nog wel een stootje verdra gen, anders had ik zeker voor langen tijd geen eetlust meer gehad. Intusschen werd door vele toeschouwers betwijfeld, of het Ame. rikaansche rugby na deze vertooning nog wel aanspraak mocht maken op den naam van de ruwste sport ter wereld. Wellicht zou het aanbeveling verdienen een met een water dichte revolver gewapenden duiker als scheids rechter bij dergelijke goedmoedige partijtjes aan te stellen, hetgeen ongetwijfeld de be langstelling nog ten goede zou komen. Verschillende doelverdedigers van sche voetbalclubs trainen zich thans met het één handig vangen van tennisballen, die hen in snelle opvolging worden toegeworpen, ten einde snelheid van beweging en scherpte van oóg te kweeken. Wellicht vindt deze methode ook in ons land ingang. VOETBAL. NederlandDenemarken. Het Deensche elftal samengesteld. Uit Kopenhagen: Het Deensche elftal, dat op Zondag 3 November a.s. te Amsterdam tegen Nederland zal spelen, is officieel als volgt samengesteld Doel: Svend Jensen (Boldklubben af 1893 Kopenhagen). Achter: Poul Hansen (Boldklubben af 1893 Kopenhagen) en Oskar Joergensen (K.B. Ko penhagen). Midden: Raymond Hansen (Boldklubben af 1893 Kopenhagen), Ernst Nilsson (Boldklubben 1903 Kopenhagen) en Toft Jensen (Akademisk Boldklub Kopenhagen). Vóór; Helmuth Soebirk (Frem Kopenhagen). Eyolf Kleven (Akademisk Boldklub Kopen hagen), Pauli Jörgensen (Frem Kopenhagen) Kaj Uldahler (Boldklubben af 1893 Kopen hagen) en Eigil Thilssen (Akademisk Bold klub Kopenhagen). Van dit elftal zijn Svend Jensen in doel, Pauli Jörgensen en Kaj Uldahler wel de meest bekende spelers; zij kwamen enkele malen tegen Nederland uit. terwijl zij tallooze malen voor hun land het nationale shirt droegen. Debutanten in deze ploeg zijn Soebirk en de beide Hansen's. Het team zal Zaterdag 2 November 's avonds acht uur, te Amsterdam aankomen en zijn in trek nemen in het Carltonhotel. Het vertrek is bepaald op Maandag 4 November, des avonds 19.37 uit Amsterdam. VELOX—STORMVOGELS. Op uitnoodiging van de Utrechtsche Politie- Sportvereeniging speelt Stormvogels Zaterdag a.s. aldaar een opluisteringswedstrijd tegen Velox. DE ONGELDIG VERKLARING VAN STORM VOGELS—H. F. C. Naar wij vernemen heeft het Bondsbestuur over het al of niet ongeldigverklaren van de ontmoeting StormvogelsH. F. C. nog geen beslissing, gekomen.. In. zijn. eerstvolgende bij eenkomst .zal hét. Bondsbestüixr dit. dóen. Rangiijstjes. AFDEELING III. Eerste klasse: gesp.gew gel.verl pnt. v.-t. gem. Heracles 6 6 0 0 12 17—5 2.— Go Ahead 5 5 0 0 10 16—2 2.— A. G. O. V. V. 6 4 0 2 8 11—10 1.33 P. E. C 5 3 0 2 6 9—5 1.20 Enschede 6 3 1 2 7 15-8 1.16 Wageningen 5 2 0 2 4 6—10 0 80 Ensch. Boys 6 2 0 4 4 9 13 0.66 Z. A. C. 5 1 0 4 2 3—12 0.40 Tubantia 4 0 1 3 1 5—10 0.25 S. C. H 6 0 0 6 0 3—19 0.- AFDEELING IV. Eerste klasse: B. V. V. 5 3 2 0 8 12—8 1.60 Longa 6 2 4 0 8 11—5 1.33 P. S. V. 6 2 4 0 8 10—5 1.33 M. V. V. 6 2 3 1 7 13—9 1.16 N. A. C. 6 2 3 1 7 10—8 1.16 Eindhoven 6 2 2 2 6 1613 1.— Bleyerheide 6 1 3 2 5 7—11 0.83 Juliana 5 0 4 1 4 7—8 0.80 tfoad 6 1 1 4 3 11—16 0.50 Roermond 6 0 2 4 2 3—17 0.33 AFDEELING V. Eerste klasse: Be Quick 6 5 1 0 11 23—7 1.83 Velocitac 6 3 3 0 9 13—6 1.50 Veendam 6 4 0 2 8 19—14 1.33 Friesland 6 3 1 2 7 15—16 1.16 Leeuwarden 6 3 0 3 6 12—14 1.— H. S. C. 6 2 1 3 5 13—17 0.83 Achilles 6 2 1 3 5 10—14 0.83 G. V. A. V. 6 1 2 3 4 14—15 0.66 Sneek 5 1 0 4 2 8—16 0.40 Hoogezand 5 0 1 4 1 5—13 0.20 DAMMEN. HOOFDKLASSE COMPETITIE NED. DAMBOND Voor bovengenoemde competitie Maandagavond de Haarlemsche Damclub tegen Jozef Blankenaar" uit Amsterdam. De uitslag luidt: Haarl. Damclub: „Jozef Blankenaar": J. B. Sluiter Jr.—O. J. B. v. d. Sleen 11 P. J. van Dartelen—P. Goezinnen afgebr. J. W. van DartelenJ. Metz P. G. van Engelen—D. Bosma A. de JongH. J. Lize J. Poppen—H. Gorter H. Greeuw—N. Riebeek J. van LooijG. Verbeek van Mourik 11 H. van Lunenburg Jr.J. Ceelie 20 Joh. FabelM. Ooms afgebr. 1—1 1—1 afgebr. 1—1 1—1 Totaal 86 Het eindresultaat wordt 128 voor de Haar lemsche Damclub. Famos CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARL. T. H. C. 1925 DAMCLUB. Pinokkio 2 Maandagavond werdén bovengenoemde wed- A. M. V. J. strijden voortgezet. Amsterdam Hieronder volgen de uitslagen: M. H. C. Hoofdklasse: J. B. Sluiter Jr. remise met Joh. Alliance Fabel. Tweede klasse: J. J. van Kesteren remise met Vierde klasse E. J. Balk; C. Kool wint van A. Kiel; G. Bakker remise met J. Balk; E. Sonnega remise met- Zandvoort K. Olij; J. Zure] remise met F. W. de Pater. H. B. S. 3 Derde klasse; J. Merts wint van J. Stammis: Bloemendaal 3 Jac. Fr. van Garderen wint van J. J Aling; Bioemendaal 4 Th. Wesselman wint van J. Pus; Th. Wessel- I Alkmaar 3 man wint van J. Kuntze; Mi Zurel remise met Strawberries 3 R. Kuipers. M. H. C. 5 OLYMPISCHE SPELEN. JAARVERGADERING NED. OLYMPISCH COMITé In hotel Krasnapolsky te Amsterdam werd onder voorzitterschap van mr. A. baron Schim- melpenninck van der Oye de jaarlijksche al- gemeene vergadering gehouden van het Ne derlandsch Olympisch comité. De voorzitter herinnerde aan de eenigen tijd geleden gehou den bespreking met de vertegenwoordigers dei- sportbonden, welker leden in aanmerking ko men om naar Garmlsch en Berlijn te worden uitgezonden. Door een fout van 't secretariaat was de Nederlandsche Roeibond niet ultgenoo- digd; spr. bood hiervoor zijn verontschuldi gingen aan. De N. O. C.-voorzitter sprak het vertrouwen uit, dat Nederland, nadat het in 1928 de Spe len had georganiseerd, ook thans zijn eere plicht aan het Internationaal Olympische Co mité zal nakomen. Hij hoopte, dat de presta ties van Nederland te Berlijn zoo goed moge lijk zouden zijn. Het jaarverslag van den secretaris den heer G. van Rossem, werd goedgekeurd. Het verslag van de commissie betreffende de financieele rekening en verantwoording over 1934 werd zonder discussie aanvaard, ter wijl-de begrooting voor het jaar 1936 zonder wijzigingen werd vastgesteld. Wegens periodiek aftreden moest een ver kiezing plaats hebben van twee bestuursle den; na schriftelijke stemming werden de heeren K. J. J. Lotsy en G. van Rossem her kozen. Het bestuursvoorstel tot bekrachtiging van de voorloopige erkenning als lid door het be stuur van den Ned. Kano Bond werd met al- gemeene stemmen aanvaard, terwijl tot leden van het N. O. C. werden toegelaten de Ko ninklijke Vereeniging van Nederlandsche Scherpschutters en de Nederlandsche Ski Bond. Het vorige jaar was het voorstel tot erken- nning van het getuigschrift voor sportmassa ge, ingesteld dcor het Nederlandsch Genoot schap voor Heilgymnastiek en Massage, aan gehouden, omdat de Sportbonden nadere ge gevens wenschten. Het bestuur van het N. O. C. heeft deze aangelegenheid onderzocht en daaromtrent uitvoerig advies uitgebracht; De heer N. Broekhuysen (Ned. KorfbalBond) diende het voorstel in 'om dit punt van .de agenda af te voeren, daar hij het beter achtte hierin geen beslissing te nemen en de bonden vrij ie laten. De voorzitter gaf een uitvoerige uiteenzet ting van deze kwestie en bracht o.m. de gun stige adviezen naar voren, welke gedaan wa ren door den minister van sociale zaken en den Gezondheidsraad. Het voorstel van den heer Broekhuyzen werd met twee stemmen vóór verworpen, waarna het bestuursvoorstel zonder verdere discussie werd aanvaard. De Van Tuyil-beker werd voor het jaar 1934 toegekend aan de Kon. Ned. Athleteik Unie in verband met de behaalde prestaties bij de Europeesche kampioenschappen te Turijn. Een beker in klein formaat werd voorts aan den vertegenwoordiger van de Athletiek Unie uitgereikt als blijvend bezit. De heer A. J. G. Strengholt dankte namens de Unie voor de toekenning van den Van Tuyil-beker en zei, dat een en ander een aan sporing voor de athleten zou zijn om in de toekomst de prestaties nog te verbeteren, BILJARTEN. MATCH KOBUS— GEHRELS. A.s. Woensdagavond heeft in café Metz aan de Barteljorisstraafc een biljartwedstrijd plaats tusschen den Haarlemschen crack P. kobus en den Amsterdammer L. Gehrels, over 400 caramboles cadre. Daarna spelen De Jager en Esser 250 caramboles cadre. LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL LEGER EN VLOOT AVOND MILITAIR TOONEEL. Haarlem is 't Haagje niet en het was daar om te voorspellen, dat een gala leger- en viootavond hier bescheidener zou zijia dan in de residentie. Wij hebben in onze stad nu eenmaal niet de beschikking over een keur van generaals om de fauteuils de balcon te bezetten. Maar toch verwonderde ik er mij over. dat er in Haarlem, waar je eigenlijk niets meer van een garnizoen merkt, nog zooveel officieren zijn. Het was een ongewoon gezicht al die uniformen in onzen Stadsschouwburg KORFBAL. Ons Genoegen. Gespeeld 27 October: O. G. 1—Osno 1 8—3 Haarlem 4O. G. 2 (geen scheidsrechter aanwezig). Te spelen: 2 November: O. G. adsp.Aurora adsp. 2.30 terrein O. G. 3 Nov.: O. G. 2—S. V. 3 10 uur idem. HAARLEMSCHE KORFBALBOND. Het allergrootste gedeelte der vastgestelde wedstrijden moest wegens de weersomstan digheden afgelascht worden; we noteeren slechts de volgende uitslagen: le klasse: Ons Genoegen 1—Osno 1 2e kl. B: Oosterkwartier 3— S.V. 3 3e kl. B; D.S.V. 3—Watervliet 3 3e kl. C: Watervliet 4Haarlem 5 Meerlebosch 2—Oosterkw. 5 8—3 3—1 0—3 0—1 1—0 KYNOLOGIE. NED. BOUVIERS CLUB. Zondag hield de Ned. Bouviers Club haar eersten fokkers-keuringsdag in café-restau rant „Dreefzicht", die ondanks het slechte weer geslaagd genoemd mag worden, dank zij de groote medewerking van het bestuur, dat zich in het bezit van alle mogelijke meet apparaten naar Haarlem had begeven. De liefhebbers werden overtuigd, dat door in de fijnste finesses alle aanwezige Bouviers op te meten en te noteeren. het ras misschien voor ondergang gespaard kan blijven. Een raszuivere Bouvier kan door oordeel kundig fokken aan alle gestelde eischen vol doen. HOCKEY. Ranglijstjes. TWEEDE KLASSE B. Oh Kay Gooi 2 Amsterdam 3 B. S. Bloemendaal 2 M. H. C. 3 Alliance gesp. gew. gel. verl. pt. v.-t. 18— 8 7— 6 5— 3 7— 7 6—10 5— 7 2— 9 Derde klasse A. gesp. gew. gel. verl. pt. v.-t. H. D. M. 3 5 5 0 0 10 26— 1 Alkmaar 2 4 2 1 1 5 9— 5 Hudlto 3 2 0 1 4 6— 6 H. B. S. 2 4 1 1 2 3 8—15 Leiden 2 3 1 0 2 2 7— 9 Strawberries 2 4 0 2 2 2 5—11 H. H. IJ. C. 4 3 0 0 3 0 2—16 Derde klasse D. gesp. gew. gel. verl. pt. v.-t. 23— 5 16— 5 4— 3 6- 5 2— 3 8—22 4—20 gew. gel. verl. pt. v.-t. 4 4 0 0 8 15— 2 4 3 0 1 6 16— 8 2 2 0 0 4 9— 2 4 1 0 3 2 12^-16 4 1 0 3 2 8—19 3 1 0 2 2 4—10 3 0 0 3 0 3—10 Maarwie ik niet zag, dat waren mijn oude landweermannen en landstormers, die met. mij gemobiliseerd waren geweest en op een avond, die uitging van den Nationalen Bond „Het Mobilisatie Kruis" zouden wij die toch allereerst hebben moeten verwachten. Want voor hen werd immers deze avond gege ven. Ik heb zoo'n vermoeden dat als ik voor mijn oude compagnie nog eens „verzamelen" iiet blazen voor een ouderwetschen mobilisa tie-avond met schimmenspel en optreden van het bekende „zevental" weet jullie 't nog, jongens, het zevental met Alphons Jan sen, den cellist. Louis van Gasteren, den acteur, en Poestkoke, onzen komiek? dat er niet velen op het appel zouden ontbreken. Maar een gala leger- en viootavond, ja. dat klinkt zoo heel anders, dat doet je zoo denken aan In Orde Staat!en daarvoor maak je de Nederlanders behalve dan de Hage naars. die nu eenmaal 'n apart ras zijn niet gauw warm. Ik vrees zelfs dat men ze er 'n beetje mee afschrikt. Het verwonderde mij dan ook niet. dat aan den hooggestemden oproep van generaal Ter- wisga hoe goed waarschijnlijk ook bedoeld - zoo weinigen hadden gevolg gegeven. Een deftige gala leger- en viootavond heeft eigenlijk heel weinig van zoo'n ouderwetschen feestavond aan de grens of in een1 fort. ook al werkten er dan eenige leden van het oud militair tooneel aan mee. Persoonlijk waren deze heeren mij onbekend, ofschoon ik toch 4V2 jaar gemobiliseerd ben geweest. Maar wij hadden bij de Vilde Brigade reeds van alles, acrobaten, steppers, goochelaars, liedjeszan gers, harmonica-virtuozen, je behoefde maar op den grond te stampen, of je hadt 'n heel compleet variété-gezelschap, dat zoo in Flora had kunnen optreden, tot je beschikking/ Het „militair tooneel". dat thans een tournee door ons land wil maken, is voor het militair too neel uit den mobilisatietijd dan ook niet be paald representatief. En er werken nog al eenigen aan mee, die nooit voor de gemobili- seerden zijn verschenen. Het maakt ook wel eenig verschil, of je zoo'n avond in den deftlgen stadsschouwburg bij woont als criticus, of dat je als gemobiliseer de tusschen je mede-gemobiliseerden zat. Op zoo'n ouderwetschen mobilisatie-avond bij voorbeeld zou ik hard mee hebben geklapt na het optreden van den tenor André korenhoff. den komiek Drahem en den heer Vos. maar als criticus zet je 'n bedenkelijk gezicht en kuch je: hm! hm! want als zanger heeft André Korenhoff honderd gebreken, ook al probeert hij nu en dan te „Tauberen" en in Drahem kon ik moeilijk 'n echten komiek; in Vos geen declamator ontdekken. Nee, dan heb ik ze wel anders aan de grens gehoord en ge zien Maar er was gisteren ook Annie Prins al speelde zij waarschijnlijk nog met poppen in den mobilisatietijd die een charmante chansonnlère bleek te zijn; vooral wanneer zij lichte liedjes zooals Droomen en het Bloemenlied zone. Het wel wat erg drake rige visioen van Madame Dubarry kon ik minder waardeeren. Dit eischte trouwens ook een voordrachtkunstenares van meer beel dend en plastisch talent. En dan zagen wij met genoegen Marcel Barger weer. nu niet zooals vroeger in zijn Pierrot-creaties, maar als imitator. Zijn verschillende confe renciers de Franschman, de Engelschman en de Duitscher waren grappige persifla ges de Hollander was minder gelukkig en zlln imitaties van Speenhoff en vooral van Maurice Chevalier hadden terecht veel succes. En van Leberto wisten wij, dat hij 'n goed goochelaar en manipulator was. Het gelukte hem ditmaal zelfs met 'n zacht lijntje een mijner collega's op het tooneel te krijgen en dezen versteld te doen staan over het aantal gouden horloges, dat hij in zijn zakken met zich meedroeg. Na de pauze kregen wij 'n soort mobilisa tie-revue met ode's aan een grenswacht, de Nederlandsche vlag, het mobiüsatiekruis en de vrouw van 19141918 Tonny Stevens, dien wij na zijn afscheid van het Hofstad- Toon eel niet meer op de planken hadden ge zien, declameerde de verzen, van W. Ma- thies, die ook de begeleidende muziek had gecomponeerd. Hans Vos droeg zijn eigen versjes voor en Annie Prins verscheen in het slottafereel waarin ook de leden van den Oranje-Bond medewerkten, als Nederland sche Maagd ten tcoreele en sprak den tekst van het tableau: ..Het Vaderlandt Gethrou- we". En toen aan het slot de muziek het Wilhelmus inzette, zong heel de zaal het na tionale hymne staande mee. Vermelden wij nog. dat de voorzitter van de Haarlemsche afdeeling van den Nationa len Bond Het Mobilisatie-Kruis, luitenant kolonel P. S. Hartogh Heys van Zouteveen den avond inleidde met een hartelijk woord tot opwekking van steun van dezen Bond en het publiek groote waardeering toonde voor de prestaties der verschillende artlsten. Na het slottableau bracht' de zaal haar hulde aan allen, die op dezen avond den moeilij ken mobilisatie-tijd weer pens voor ons had den opgeroepen. J. B. SCHUIL. Grondstoffen en politiek, door dr. Jan Romein, Deze bespreking van de beteekenis dér grondstoffen, katoen, petroleum, rubber en staal voor de maatschappij en hun. invloed op de politiek verscheen reeds in 'afzonderlijke stukken in het tijdschrift „Leven en wer ken

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7