Quaker Havermout QUAKER MAAKTE HET EERSTE HAVERMOUT RADIO-TOONEEL IN NEDERLAND. WOENSD'X'G 30 OCTOBER' T935 HXXKEEM'S D'A'GEE'AD' 8 STADSNIEUWS De kwesties bij de Coöperaties „Vooruitgang" en „De Eendracht". Voor een groot deel door de uitspraak van een scheidsgerecht opgelost. Het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Bond van arbeiders in het Bakkers, Cacao- en Suikerbewerkingsbedrijf schrijft ons: De kwesties, welke tusschen de besturen van de coöperaties „Vooruitgang" en „De Eendracht" en die der vakvereenigingen wa ren ontstaan, dateeren van Maart 1935, toen de coöperatiebesturen de loonen van de ar beiders (opnieuw) met pl.m. 6 procent wilden verlagen. De arbeidersorganisaties wezen deze verla ging af, waarna een voorstel werd gedaan om met ingang van Juli 1935 de loonen met pl.m. 3 procent te verminderen. Intusschen was door het bestuur van de coöperatie „Vooruitgang" besloten, op den eersten Mei-dag te laten werken in tegenstel ling tot het vrij-af-zijn op dien dag sedert vele jaren. Bedoelde beslissing van het be stuur dezer coöperatie werd genomen zonder daaromtrent met het bestuur van den Alge- meenen Bond, waarin de arbeiders, bij Voor uitgang werkzaam, zijn georganiseerd, over leg te plegen. Toen dan ook op zeer korten termijn aan de desbetreffende arbeiders ook weer met voorbij-gaan van hun vakbond werd me degedeeld, dat op den 1-Meidag gewerkt zou worden, besloten zij, dezen dag niet te zullen arbeiden. Hoewel den vakbond niet officieel werd medegedeeld, dat het coöperatiebestuur een ernstige fout erkende, is toch wel uit een verslag van de ledenraadsvergadering dier coöperatie gebleken, dat het te dezen aanzien niet vrij uitging: In de ledenraadsvergadering, welke onlangs plaats vond, is besloten, dat op den 1-Mei-dag wanneer deze niet op Maandag of Zaterdag valt, niet zal worden gewerkt.... gelijk dit sedert vele jaren gewoonte was. De hierboven bedoelde, door de besturen der coöperaties aangekondigde, loonsverla ging. werd aan het oordeel van een scheidsge recht onderworpen. De samenstelling hier van was: 1. de heer A. van Geuns te Groningen, lid van Gedeputeerde Staten en voorzitter der coöperatie ..De Toekomst" aldaar; 2. Th. Brieaé, directeur der coöperatie „Vooruitgang" te Rotterdam, en 3. J. W. de Vries, secretaris van de Neder- landsche Vereeniging van Fabrieksarbeiders te Amsterdam. De uitspraak van dit scheidsgerecht geeft, blijkens een waardeering in de kostenverdee- ling. 2/3 veroordeeling der coöperaties en 1/3 der vakvereenigingen. De 1/3 veroordeeling is evenwel voor de vakvereenigingen veel ge makkelijker te dragen dan de 2/3 voor de coöperaties, doordat de loonen van alle vol wassen arbeiders onaangetast moeten blij ven en alleen die der jeugdige krachten eeni- ge verlaging mogen ondergaan. Bovendien zijn de overwegingen, waarop de uitspraak steunt, van groote beteekenis. De volledige tekst van dit deel van het von nis luidt als volgt: 1. het dcor de coöperatie-besturen tegen over de vakorganisaties ingenomen stand punt, dat mede op grond van de uitspraak van het scheidsgerecht van 1934 (bij meerder heid van stemmen genomen) „dat de bedrijfs- uitkomsten niet in het geding gebracht kun nen worden", niet door het scheidsgerecht van nu kan worden aanvaard; allereerst niet, omdat in de motiveering van de coöperatie- besturen zelve thans dit argument wordt aangehaald o.a. handhaving dividend en concurrentie-mogeüjkheid, doch al ware dit niet geschied ook dan nog als algemeen gel dend mag worden vastgesteld, dat de be- drijfsuitkomsten wel degelijk mede in het ge ding mogen en moeten worden gebracht bij de bepaling van de arbeidsvoorwaarden, het welk dan ook geregeld gebeurt carton - industrie, steenindustrie, landbouwbedrijf, suikerfabricage, om maar enkele van de be langrijkste en meest recente te noemen) (bij meerderheid van stemmen.) 2e. Het in art. 3 van het Mantelcontract ge noemde: „Bij de vaststelling van loon en arbeidstijd zal rekening dienen te worden gehouden met de loonen en arbeidstijden, welke gelden ter verge lijkbare plaatselijke bedrijven, enz." laat zoowel ruimte voor het standpunt van de coöperatiebesturen. dat dus automatisch de loonen in het particuliere bedrijf voortdu rend op den voet moet worden gevolgd, als voor dat der vakvereenigingen, dat een ver schil van enkele guldens toelaatbaar is: immers, in artikel 3 wordt uitsluitend ge sproken van „rekening dient te worden ge houden met" zonder dat een en ander nader is begrensd geworden, waaruit moet worden geconcludeerd, dat de bepaling, inhoeverrc „rekening dient te worden gehouden" ver schillende factoren in het geding kunnen worden gebracht, zooals bijv. concurrentie- mogeüjkheid, de loonen in het particuliere bedrijf, bedrijfsuitkomsten, algemeen finan- cieele positie, sociale taak e.d. (bij meerder heid van stemmen). 3e. de coöperaties te Haarlem verkeeren door de toegevoegde bepaling, dat loonher- zienir.g om de 3 maanden mogelijk maakt, in een positie, welke afwijkt van die in vele coöperaties en in tallooze particuliere bedrij ven geldende waar in den regel collectieve overeenkomsten worden afgesloten voor 1 jaar, alleen in bijzondere omstandigheden voor korteren tijd en slechts in zeer precaire verhoudingen voor 3 maanden; van dergelijke bijzondere omstandigheden c.q. zeer precaire verhoudingen is het scheids gerecht bij de coöperaties te Haarlem niet gebleken. naar de meening van het scheidsgerecht moeten de verhoudingen te Haarlem in verge lijking met die in andere plaatsen normaal worden genoemd; mogelijkheid tot loonherziening om de 3 maanden schept voor het personeel daardoor in de verhoudingen tusschen partijen een onzekerheid, welke op de samenwerking en de saamhoorigheid, die in de coöperatieve be weging eisch zijn, belemmerend kan werken; 4e. het scheidsgerecht heeft bij vergelijking der verkoopprijzen in beide coöperaties aan gehouden en die. welke te Haarlem voor de producten worden bedongen in enkele grootere particuliere bedrijven, niet den indruk ge kregen, dat de coöperaties thans onvoldoende tegen deze laatste bedrijven kunnen concur- reeren; Dof Js ruim een halve eeuw geleden! Sindsdien is het steeds beter, en steeds lekkerder geworden. Thans maakt Quaker, die de grootste ervaring heeft, zijn wereldbekend havermout ook in Nederland. Nu kost 't slechts 22'h ctper ponds- pak netto 500 gram). Proef het en vergelijk den smaak, Quaker was er het eerste en bleef het beste. QUAKER OATS GRAANPRODUCTEN N.V Rotter dn m (Adv. Ingez. Med.) 5e. wel is waar hebben de coöperaties meer sociale las{>en te dragen dan de particuliere bedrijven, doch daartegenover mag ook wor den aangevoerd, dat de bedrijfsinrichting en zeker met name de distributie bij de coöpe raties meer economisch kan worden geregeld; 6. voorts laten de bedrijfsinkomsten, welke ter beschikking staan (van „De Eendracht" t.m. 1934, van de „Vooruitgang" t.m. 2 Maart 1935) bij geen van beide coöperaties een terug gang zien. voor wat betreft den verkoop, noch een stijging van de loonen; 7e. door een en ander is een verlaging der loonen met 1 per week voor de volwassenen voor het scheidsgerecht niet aannemelijk ge maakt (bij meerderheid van stemmen); 3e. naar de meening van het scheidsge recht hebben de loonen van het jeugdige per soneel, ongeacht alle vorengenoemde over wegingen, een zoodanige hoogte, dat op alge meen maatschappelijke motieven de door de coöperatie-besturen voorgestelde regelingen hiervoor niet afgewezen kunnen worden (bij meerderheid van stemmen). Concludeerende beslist het scheidsgerecht: Van den dag af, waarop de in 1934 laatste lijk overeengekomen loonregeling werd ver broken, tot minstens 31 December 1935, zullen de volgende loonen worden betaald: le. Voor het volwassen personeel de loonen, welke volgens de bovenbedoelde loonregeling van 1934 waren vastgesteld, n.l.: Mr. Bakker 43; 2e Mr. Bakker 37; le Ove- nist 36: 2e Ovenist 34.50; le Deegmaker f 35; Hulpdeegmaker 34: Bankwerker en Banketbakker 33; Bezorger vollen dienst 32. 2e. Voor de jongens en meisjes de loonen, door de coöperatie-besturen bij schijven aan den Coöperatie-Raad dd. 17 Augustus voor gesteld, n.l.: Jongens 17 jaar 9.50; 18 jaar 12.75; 19 jaar 16: 20 jaar 19.25; 21 jaar 22.25; 22 jaar 25.75; 23 jaar het loon, dat voor vol wassenen is bepaald of eenige functie mee brengt. Meisjes 15 jaar 5.35; 16 jaar; 6.75; 17 jaar 8.25: 18 jaar 9.50; 19 jaar 12; 20 jaar 14.50; en voorts voor elk jaar ouder een gulden meer tot het maximum van 19 is be reikt. Er bleven, naast de loongeschillen, nog eenige punten ter afdoening tusschen de be sturen der coöperaties en die der vakvereeni gingen over. Daaromtrent wordt nu ook over leg gepleegd, waarbij de vertegenwoordigers van de vakorganisaties als hun oordeel te kennen gaven, er niet het minste bezwaar tegen te mogen maken dat de coöperaties dezelfde arbeidersvoorwaarden wenschen te laten gelden, maar daarvan de arbeiders in één van de beide coöperaties dan niet de dupe mogen zijn. ORGELBESPELING. Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo Kerk te Haarlem op Donderdag 31 October des namiddags van 3—4 uur door den heer George Robert. Het volgende programma wordt ten gehoore gebracht: l. Prélude et Fugue C majeur C. Saint-Saëns 2a. Benedictus L. Couperin b. Flütes c. Trio uit Suite du deuxième ton. L. N. Cléramboult 3. Fantaisle C majeur C. Franck 4. Prélude et Fughette H. Andriessen 5. Pastorale Roges-Ducasse 6. Ein feste Burg ist unser Gott J. S. Bach Gezelschap Maurice Rostand. Schoolvoorstelling te Haarlem. De bekende dichter Maurice Rostand zal met zijn gezelschap op Zaterdagmiddag 2 November a.s. in den Stadsschouwburg te Haarlem een schoolvoorstelling geven, waarbij ter opvoering zal komen l'Homme que j'ai tué", tooneelstuk in 3 bedrijven en een pro loog, naar den gelijknamigen roman van Maurice Rostand verder zullen door de eer ste krachten van het gezelschap nog een aan tal klassieke poëzie-werken worden voor gedragen. Aan den inhoud van „1' Homme que j'ai tué" ontleenen wij het volgende: „Een jong Fransch soldaat heeft in 1915 een Duitschen soldaat van zijn leeftijd bij een toevallige ontmoeting gedood. Diens laatste smartelijke blik heeft diepen indruk op hem gemaakt. Uit het identiteitsbewijs blijkt, dat de naam van den overledene Hermann von Hölderiin is. Na den oorlog gaat de Franschman. door berouw gekweld, de' familie van Hermann in Duitschland bezoeken. Door zijn .ontroering houdt men hem voor een vriend van Hermann, die den doode tijdens diens verblijf in Frankrijk gekend zou hebben. De Franschman durft de familie van den gestorvene niet te ontgoochelen en dank zij deze dwaling leert hij langzamer hand. door het lezen van de brieven, die de moeder van Hermann hem toevertrouwt be grijpen, dat de doode een man was zooals hij, een verwante ziel. Dansacademie G. Martin Zonen. Jubileumreceptie. Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der Dansacademie J. G. Martin en Zonen hielden de gebroeders Martin Dinsdagmiddag in de zoo keurig ingerichte en met een schat van bloemen prijkende zalen van hun inrich ting in de Schagchelstraat, een receptie. Tal van vrienden, oud-leerlingen en leerlingen der Academie, kwamen hun opwachting maken. Onder de vele bezoekers merkten wij op de wethouders, de heeren A. G. Boes en W. van Liemt. Voorts de heeren H. D. Tjeenk Willink, J. C. en J. L. Tadema, J. de Breuk, M. A. Rei- nalda, J. Brinkmann, M. Lugt (namens het bestuur van het Doopsgezind Weeshuis), Ph. A. Deinum. J. B. Uges, Jac. van Maris, W. J. van Bilderbeek en namens de Haarlemsche Brandweer de heeren C. J. van den Broek, G. Spaan, H. Daudeij, B. J. van Liemt en J. H. C. van Ruijven. De heer van Erp, dansleeraar te 's-Graven- hage, gaf uiting aan zijn gevoelens van ach ting en vriendschap voor de familie Martin en bood den jubilarissen op dezen feestdag, die, naar spr. zeide, ook een „broederdag" mocht genoemd worden, een groote fraaie zonneklok aan ter plaatsing in een der zalen. Spr. wijdde ook woorden van warme waardeering aan den stichter der firma, wijlen J. G. Martin, van wien een groot portret in de receptiezaal ge plaatst was. Een deputatie van leerlingen van de dans club 1935 1936 kwam ter receptie en bood den heeren Martin een electrische klok aan, met een album, bevattende de namen der gevers. De heer J. S. Kemp voerde hierbij het woord en prees de gezelligheid en den prettigen geest, die steeds gedurende de lessen der heeren Martin heerschen. Onder de talrijke bloemstukken was er een van de Ned. Vereeniging tot Bevordering der Danskunst, waarvan de heer S. Martin presi dent is. Bij de vele schriftelijke bewijzen van belang stelling was een hartelijke brief met geluk- wenschen van den burgemeester, den heer C. Maarschalk, die gaarne persoonlijk zou ge komen zijn, doch door ambtsbezigheden ver hinderd was. REVUE „ZOEK HET ZELF MAAR UIT!" Zondag 3 en Maandag 4 November a.s. zal door het Haarl. Cabaret- en Revuegezelschap in den Schouwburg aan den Jansweg de pre mière gegeven worden van Van Delden's nieuwste revue: „Zoek het zelf maar uit!" Medewerkenden zijn: Henk Smal. Jopie Keizer, „Johnny", Joop Wikke, „The Footlight Girls" e.a. Bovendien zal een Hawaï- en een fantasie- dans uitgevoerd worden door 16 dames. De dansen zijn ingestudeerd door J. L. v. Duin; het revueorkest staat onder leiding van F. Roozendaal. De algeheele leiding berust bij den auteur Mart. v. Delden. Dinsdag 5 November zal een extra-voorstel ling worden gegeven voor de werkloozen. FAILLISSEMENTEN. Faillissementen, uitgesproken door de Ar- rondissements-Rechtbank te Haarlem op Dinsdag 29 October 1935. 1. C. H. Neuhaus, stucadoor, wonende te Wor- merveer, Javastraat 19. Curatrice: Mej. Mr. M. J. Kluitman te Haarlem. 2. Na afwijzing van aangevraagde surséance van betaling is failliet verklaard: Jos. Mathot, boekdrukker, wonende te Haarlem-Noord, Rijksstraatweg 93. Curator Mr. F. A. Davidson te Haarlem. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten is; Mr. M. A. van Rijn van Alkemade te Haarlem. Opgeheven zijn de navolgende faillissemen ten wegens gebrek aan actief: 1. J. P. Schelvisch, aannemer, wonende te Beverwijk. Curator: Mr. W. G. J. Veenhoven te Haarlem. 2. L. Heslenfeld. thans wonende te Overveen, Julianalaan 50. Curator: Mr. L. J. Venhuizen te Haarlem. 3. J. J. Kanneworff. veehouder, wonende te Oostzaan. Curator: Mr. H. H. Riepma te Edam. 4. A. Beusenberg, groentenhandelaar, wo nende te IJmuiden-Oost, Frans Naerebout- straat 17. Curator: Mr. A. W. Hellema te Haar lem. 5. De nalatenschap van wijlen A. C. Vree ken, weduwe van Noorda, gewoond hebbende te Haarlem. Curator: Mr. M. van Toulon van der Koog te Haarlem. 6. A. Huiskamp, handelaar in manufacturen, wonende te Heemstede, Binnenweg. Curator; Mr. Silvain Groen te Haarlem. Geëindigd zijn de navolgende faillissemen ten wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingsüjst van: 1. C. Koeman, kaashandelaar, wonende te Zaandam, Westzijde 283. Curator: Mr. J. Lieuwen te Purmerend. 2. Willem Houtkooper, bouwondernemer, vroeger wonende te Heemstede. Curator: Mr. Silvain Groen te Haarlem. Bijeenkomst Jonge Liberalen. De afdeeling Haarlem van den Bond van Jonge Liberalen hield Dinsdagavond in Café Restaurant ,,'t Bolwerk" een bijeenkomst, die gepresideerd werd door Mr. A. C. F. Hen- drickse. Deze sprak een woord van welkom. Hij vestigde er de aandacht op, dat een zelfstandig oordeel tegenwoordig vrijwel zoek is. Daarvoor in de plaats komt een massa suggestie. Het liberalisme acht spreker den besten waarborg voor de zedelijke en maat schappelijke ontwikkeling van den mensch. Alleen hij is werkeiijk vrij, die de vrijheid van anderen weet te eerbiedigen. Daarna gaf de Voorzitter het woord aan den heer B. Gobits uit Amsterdam, die een rede hield over het onderwerp: „Het Ita- liaansch-Abessynisch conflict". Hij schetste eerst wat hij drie maanden geleden bij een reis door het noorden van Italië gezien en ondervonden had. Hij zag daar heel jonge soldaatjes, kinderen nog, in uniform door de straten marcheeren. In Milaan zag hij jonge soldaten in volle wapenrusting naar Abessynië vertrekken, uit geleide gedaan door weenende vrouwelijke familieleden. En toen hij op dienzelfden avond in zijn hotel was, werd hij getroffen door de wijze waarop de Italiaansche bladen het vertrek van deze soldaten hadden be schreven. Met vette letters werd meegedeeld, dat er een donderende geestdrift in de straten heerschte. Van die uitbundigheid had hij echter niet veel gemerkt. In Italië kijkt men donkerder en somberder uit de oogen. dan ge woonlijk. De vader vertrouwt zijn zoon niet meer. Niemand vertrouwt een ander. Er is een sfeer van onrust, die de vrije Nederlanders niet kunnen benaderen. Dat is de sfeer van een land met een dictatuur. Italië heeft ver dragsschennis gepleegd en de Volkenbond heeft niet geaarzeld te zeggen dat art. 16 van het Volkenbondspact op Italië moet worden toegepast. Dat Volkenbondspact zit thans velen dwars, ook in ons land. Spreker oefende daarbij critiek op -de N.S.B. en haar leider ir. Mussert, die gezegd heeft: „geen man en geen cent". In deze dagen blijkt steeds meer de groote waarde van de liberale beginselen. De N. S B.'ers klagen er over, dat hun vrijheden in ons land zoo worden aangetast. Maar hoe zou het met onze vrijheden staan, vroeg spreker, als de N.S.B. de macht in handen had? In Italië kent men de vrijheden niet, die de Nederlanders bezitten. In Italië mogen bij voorbeeld alleen de fascistische organisaties vergaderen. In den Volkenbond is iets schoons geboren, waaruit iets goeds te voorschijn kan komen. Italië, den aanvaller, moet de keel dichtgeknepen worden, om het arme Abes synië aan zijn greep te ontrukken. De libe ralen moeten zich verheugen over den geest, die thans in Genève naar voren komt. Ook bij de communisten is de geestesverandering in deze dagen kenmerkend, sinds Litwinoff Sovjet-Rusland in den Volkenbond vertegen woordigt. Met eenige propagandistische woorden tot de jonge liberalen, waarbij hij op het mooie voorbeeld van wijlen Mr. Dresselhuys wees, eindigde de heer Gobits zijn met applaus beloonde rede. De Voorzitter bracht hem in hartelijke be woordingen dank. DE TENTOONSTELLING VOOR „HET NIEUW SCHOUWTOONEEL". Hét werkcomité van de tentoonstelling, die ten bate van de loterij van. „Het Nieuw Sehouwfcooneel" te Haarlem is georganiseerd, deelt mede, dat op den sluitingsdag van deze tentoonstelling in het Frans Hals Museum, Donderdag 31 October, aan iederen tienden bezoeker een exemplaar zal worden uitgereikt van de vertaling door Dr. Willem Royaards van het tooneelstuk „Jonkvrouwe de la Seigltère". Ongetwijfeld zal dit het bezoek aan deze inte ressante tentoonstelling stimuleeren. Kleuterzorg in Haarlem- Noord. Het eerste halfjaar van de Crèche. De stichting Kinderbewaarplaats Haar lem-Noord heeft Dinsdag een algemeene le denvergadering gehouden in hotel „Lion d'Or", waarin verslag werd uitgebracht over het eerste halfjaar van haar bestaan. Met voldoening werd geconstateerd, dat gebleken is, dat werkelijk in een groote be hoefte is voorzien. Het aantal kinderen dat bij de opening 12 bedroeg, is nu reeds aan gegroeid tot een gemiddelde van 75 per dag. De verzorging hiervan eischt heel wat over leg en het bestuur heeft in dit eerste half jaar de handen voi gehad, om voortdurend de benoodigde meubels, eetgerei, rustbedjes, lakens, enz. te verschaffen, en te zorgen, dat er genoeg helpsters kwamen om op al die kleuters te passen. Dank zij de geheel belanglooze hulp van een onzer Haarlemsche kinderartsen, mevr. Dr. Mazée, werd de hygiënische zijde der in richting voortreffelijk verzorgd. De crèche verheugt zich in veler sympathie, hetgeen bleek uit de samenwerking in vele gevallen met verschillende huisartsen, wijkzusters, Gem. Geneesk. Dienst, Maatschappelijk Hulpbetoon, enz. De leidsters hebben door huisbezoek aan de gezinnen, waaruit kinderen geplaatst wer den, de noodzakelijkheid van opneming en de geldelijke draagkracht der ouders gecon troleerd. Nu door het Gemeentebestuur overwogen wordt, het Haarlemsch Kinderhuis op te heffen, werd ook hier ernstig gewezen op de gevaren, die ontstaan, wanneer kinderen, zonder controle, aan particuliere hulp wor den overgelaten. De Nederl. Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid heeft in 1934 een uitvoerig rapport uitgebracht over de enquête, in samenwerking met den Ned. Bond voor Kinderbescherming, ingesteld, over on gecontroleerde kindertehuizen. Hieruit blijkt dat te Haarlem geen bijzonder toezicht op kindertehuizen bestaat. Er valt dus op dit gebied in Haarlem nog wel iets te verbeteren. Een nauwe samen werking tusschen Gemeentebestuur en parti culiere instellingen is noodig. Een overhaaste opheffing brengt geen gezondenen toestand. In deze crèche is gestreefd om te voldoen aan 'alle eischen, gesteld door het Nederl. Comité voor Kleuterzorg, en aan die welke zijn samengevat in het bovengenoemde ver slag van de controle-commissie uit verschil lende steden. Daarbij streeft men naar een voud en zuinigheid, zoodat niets te veel wordt uitgegeven en goedkooper gewerkt wordt dan in de meeste andere inrichtingen. Na een langdurige bespreking over de mo gelijkheid om meer bekendheid te geven aan het werk en om contribuanten te winnen, sloot de presidente mevrouw C. S. de Veer- Blok Wybrandi de vergadering. Een gesprek met den heer Kommer Kleijn. De voordracht, die de heer Laurence Gil liam, regisseur bij de B. B. C„ voor de English Association heeft gehouden over het radio tooneel, vormde de aanleiding tot een gesprek, dat wij hadden met een Nederlandschen des kundige op dit gebied, den heer Kommer Kleijn. Ons onderhoud betrof, gelijk welhaast vanzelf spreekt, in de eerste plaats de belang rijke taak, die de factor „geluid" bij het radio- tooneel te vervullen heeft. Het geluid en de geluidseffecten zijn daar om van zoo groot belang, omdat zij immers het visueele element, dat het aetherdrama mist, moeten vervangen. De karakteristieke klanken bijvoorbeeld van straatlawaai, van motorengeronk en treinengedaver, die de il lusie van den luisteraar zoozeer versterken, vormen een essentieel onderdeel van het hoor spel. Een prachtig middel biedt het geluid voor het bereiken van overgangen en accen- tueeren van bepaalde situaties of beschrij vingen. De heer Kleijn herinnerde in dit ver band o.a. aan het begin van het voor de A. V. R. O. opgevoerde stuk „De drie Musket- tiers": het geluid van paardenhoeven nadert uit de verte, muziek deint met het hoefgetrap pel rhythmisch op en neer, de draf gaat over in stapvoetschen gang. de muziek verdwijnt, 't stappen van het paard wordt duidelijker en ineens heeft het zich, zonder merkbaren over gang tot het kloppen op een poort vervormd een zware stem roept: „Is daar iemand. Een dergelijk suggestief geluidstooneeltje mist zijn uitwerking niet in de fantasie van den luisteraar. Die overgangen maken het moge lijk een onbeperkt aantal tafereelen aan sen te rijgen en in dit opzicht heeft het radiotoo- neel een aanzienlijken voorsprong op de „Bühnen", waar men nu eenmaal niet ab li bitum met de decorwisselingen kan om springen. Wat de weergave der verschillende geluids effecten betreft zeide de heer Kleijn, dat dit vraagstuk vereenvoudigd is, sinds er gra- mofoonplaten bestaan met klanken en gelui den van allerlei aard. Applaus, kabaal, dieren geluiden, geronk van scheepsmotoren, of elec- tromotoren, van auto's met vier en van auto's met zes cylindersdat alles is natuurge trouw op de ebonieten schijf vastgelegd en staat den regisseur ten dienste. In den „goeden ouden tijd" ging dat wel eenigszins anders. Dan had zich bijvoorbeeld bij de een of andere idylle op het water naast de microfoon iemand opgesteld, die tot taak had het onmisbaar ge- kabbel der golfjes te imiteeren en derhalve met de handen den inhoud van een bak water in beroering moest brengen. Later is men tot de conclusie gekomen, dat in vele ge vallen de origineele weergave van een geluid niet de illusie van dat geluid vermocht te wek ken. De heer Kleijn noemde als voorbeeld de branding van de zee. Wanneer deze in „le venden lijve" op de plaat wordt gebracht en voor de microfoon wordt afgedraaid, zullen vermoedelijk weinigen beseffen, wat ze hoo- ren. In een filmjournaal accepteert men het geluid van de branding, omdat het beeld ge lijktijdig op het doek verschijnt, maar sluit eens de oogen bij zoo'n tafereel en ge zult op merken, dat er veel van uw voorstellingsver mogen gevergd wordt om uit de klanken al leen het vermaarde lied van de zee te recon- strueeren. Die branding nu heeft men op ver rassende wijze weten te produceeren met be hulp van een zeer nuchter, huishoudelijk voor werp, n.l. een stuk schuurpapierMet soortgelijke middelen is men er in geslaagd de nauwkeurige weergave van vel^ andere gelui den te bereiken. Natuurlijk bestaan er nog al tijd klanken of combinaties van klanken, die niet op de plaat zijn vastgelegd en daarom speciaal „gecreëerd" moeten worden. Zoo ver- eischte een radiospel van de A.V.R.O. eens een treinbotsing. Het geluid van een voorbijsnel lenden trein was „voorradig", doch de botsing zelve niet hetgeen begrijpelijk is. Ijverige proeven leverden het resultaat op, dat een combinatie van pistoolschoten, een Turksche trom en het geluid van rinkelende scherven langs de trap van den geluidskelder een even schrille als natuurgetrouwe illustratie van het ongeluk vormde! In dit verband zij opgemerkt, dat men er in Engeland gelijk de heer Gilliam mededeel de inmiddels weer toe over is gegaan na tuurlijk geluiden in het hoorspel uit te zenden sinds de vordering der microfoontechniek dit mogelijk maakt. Overigens staat de outilleering in de Hil- versumsehe villa nog een eind achter bij die van de studio's der B. B. C„ maar als over een half jaar het nieuwe gebouw van de A. V. R. O. in gebruik wordt genomen, is men in het radïatooneel hier de Britten weer een stuk voor! Over het optreden voor de microfoon zeide de heer Kommer Kleijn, dat van de spelers onvoorwaardelijk acteurstalenten en acteurs- capaciteiten worden vereischt. De rollen wor den dan ook niet eenvoudig voorgelezen, maar wel degelijk gespeeld in de studio, zij het vrijwel zonder décor en in den regel zonder ecnig zichtbaar publiek. Het ligt voor de hand dat er van den radio-acteur een groote dosis fantasie en concentratievermogen verlangd -wordt. Het acteeren in het hoorspel is in het algemeen minder vermoeiend dan op de werkelijke „planken", daarentegen vergt de regie meer inspanning. Typisch is wel, dat de humor voor sommige acteurs in de studio een moeilijk punt vormt. De heer Kleijn, die de meeste conclusies en opmerkingen van den heer Gilliam volkomen kon onderschrijven, verschilde met zijn Brit- schen collega van meening, waar deze be weerde, dat romans niet geschikt zouden zijn als stof voor radiotooneel. Romans als „Nachtvlucht". „Tartarin de Tarascon" en „De drie musketiers" zijn uitstekend bruikbaar gebleken voor bewerking tot hoorspel. Juist de romantische sfeer van deze werken leent zich daartoe bijzonder goed. Verder is komen vast te staan, dat het radiofeuilletón zich in een groote schare hoorders mag verheugen. Dit heeft men o.a. kunnen constateeren door een controle bij de radiocentrales, waar de energieafname op het station, dat tooneel uit zendt, steeds bijzonder groot is. Maar ook blijkt die waardeering uit berichten en opge vangen gesprekken over afgezegde afsnraak- jes, uitgestelde bridge-avondjes en verzette maaltijden, omdat dien avond het zooveelste bedrijf van dat-en-dat stuk gegeven wordt.. Het radiovervolgverhaal schijnt voor den om roep even onmisbaar te worden als het feuil leton voor de krant. En dit geldt evenzeer voor de belangstelling van de jeugd voor het 'radio-kinclerfeuilleton. De heer Kommer Kleijn is er van overtuigd, dat er voor het radiotooneel een schoone toe komst weggelegd is. Zijns inziens is het zelfs voorbestemd het belangrijks!^ onderdeel der uitzendingen te worden, omdat niets zoozeer de aandacht van den luisteraar opeischt als het hoorspel. Een uitzending van een concert kan gecombineerd worden met een gesprek in de huiskamer, maar bij een hoorspel zijn er maar twee mogelijkheden: öf het wordt af gezet, öf men luistert in spanning en stilte toe!

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10