Twaalfde partij. Uit Abessynië. Hei Beêauytijkste 53e Jaargang No. 16059 Verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 30 October 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LODRENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72y2. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ2 Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Ver Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vo 50.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30— lies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. torwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 30 October. De Stille Strijd. Er Is ln de laatste drie partijen een totale wijziging in het aspect van den Stillen Strijd gekomen. Natuurlijk wordt met dezen term de denk-match Aljechin-Euwe bedoeld. Toen Aljechin leidde met vijf overwinningen tegen twee, en twee remises, waren de deskundigen allen zoo sterk onder den indruk van des wereldkampioens superioriteit, dat Euwe's kansen schier tot nul gereduceerd schenen. Men achtte zijn wiskundige methodes ver keerd tegenover Aljechin's tactiek om de partij te compliceeren en dan op den aanval, rijk aan fantasie en nieuwe vondsten, te spelen. Men vond Euwe ook beneden zijn vorm spelen en betichtte hem van vele fouten. Maar na de negende partij zijn de bordjes blijkbaar verhangen, is de Hollander plotse ling in vorm gekomen en heeft Aljechin een paar slechte dagen gehad. De critiek der des kundigen op de gisteren gespeelde twaalfde partij, door Euwe in slechts 35 zetten gewon nen, is vooral niet prettig voor den wereld kampioen. Ik heb mijn licht er over opgesto ken bij een ervaren schaker, die zijn verbazing uitte over dergelijk spel van een grootmeester als Aljechin, en den strijd nu weer als „geheel open" beschouwde. Met den stand 5—4 voor Aljechin plus drie remises, is weer alles mogelijk. In theorie zou de wereldkampioen nu natuurlijk een veiligheids-tactiek kunnen gaan volgen, consequent op remise gaan spe len en zijn kans afwachten om een zesde partij te winnen. Als er dan dertig partijen gespeeld zijn en een van beiden heeft zes overwinnin gen behaald, is de match beslist. Maar mijn zegsman meende dat dit defensieve systeem- op-de-lange-baan evenmin in den aard van den wereldkampioen ligt als in het karakter van zijn tegenstander, die hem trouwens In een streven om op remise te spelen, den voet nog leelijk dwars kan zetten. Psychologische factoren, die in ieder spel een overwegende rol spelen, doen dat ook in de hoogste mate in het schaakspel, en het is treffend dat in dezen strijd tusschen grootmeesters in de eerste twaalf partijen al zulke sterke vorm-verande ringen tot uiting zijn gekomen. Aljechin's leiding wordt op het moment nog veroorzaakt door het feit dat hij een partij met zwart heeft gewonnen. Dit is de eenige van de twaalf gespeelde partijen, door zwart gewonnen en dat feit bewijst opnieuw het groote voordeel van den openingszet. Als Euwe thans een partij met zwart won zou dat grooten indruk maken, en zijn kans-noteering zeer sterk verbeteren. De Stille Strijd is derhalve weer in een span nend stadium gekomen. De hoop op een eer sten Nederlandschen wereldkampioen, die welhaast vervlogen scheen, is herleefd. Meer dan hoop is het overigens nog niet. Men acht het niet waarschijnlijk dat een speler van het kaliber van Aljechin zoo beneden zijn vorm zou blijven als hij gisteren speelde. Men ver wacht dat hij, ook al is er sprake van momen teel verlies-van-vorm, de tanden opeen zal zetten en dan in elk geval tot veel betere prestaties in staat is. Zooals men weet moet volgens het reglement, als na dertig partijen door geen van beiden zes overwinningen zijn behaald, de match worden voortgezet tot dit wel het geval is. Maar met 5 tegen 4 overwinningen, twaalf partijen is dit wel uiterst onwaarschijnlijk, zoodat er wel op gerekend kan worden dat na dertig partijen de strijd beslist zal zijn. Wie dan minstens 15'. 2 punt heeft behaald is overwinnaar. R. P. Twee Haarlemsche politie agenten gewond. Bij autobotsing te Leeuwarden. Twee Haarlemsche politieagenten, de heeren H. van Guldener en C. G. F. van Vliet, zouden Dinsdag als afgevaardigden van de Politie Sportvereeniging „Haarlem" de jaarlijksche algemeene vergadering van den Ned. Politie bond te Leeuwarden bijwonen, Zij gingen per auto, die bestuurd werd door den heer Van Guldener. In de auto zaten ook nog zijn echt- genoote en twee kinderen, 's Morgens tien uur is deze auto op den Harlinger Straatweg nabij Leeuwarden in botsing gekomen met een auto, bestuurd door den heer C. Sonnega, die van de tegenovergestelde richting kwam. Laatst genoemde wagen slipte en reed in volle vaart tegen de Haarlemsche auto aan. Mevrouw Van Guldener en de kinderen bleven ongedeerd: Van Guldener kreeg slechts eenige lichte kwetsuren, maar zijn collega Van Vliet werd ernstig gewond. Hij kreeg een gebroken knie schijf. een hersenschudding en een fractuur aan de bovenkaak. Ook de heer Sonnega kreeg een ernstige blessure aan de knie. Beide slachtoffers werden, nadat ze voorloopig door een dokter uit Marssum verbonden waren, naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden ver voerd Hedenmorgen vernamen we, dat de toestand yan den heer Van yiiet nogal bevredigend is. Euwe heeft alweer gewonnen, Met behulp van zijn pionnen Bracht hij Aljechin ten val; 't Spel is mij volkomen duister, Maar 'k verheug me, dat de luister Van Max Euwe groeien zal. In d'Effectenbeurs gekomen, Heeft hij goeden koers genomen En zich met beleid gedekt; Zijn noteering is gestegen, Eén punt heeft hij meer gekregen, Want hij won met veel effect. Het leek eerst, dat hij zou falen, Zou hij het nu toch nog halen, Wordt hij wereldkampioen? Wat zou dat een glorie wezen. Nimmer nog bereikt voor dezen, Op het Neerlandsch schaakblazoen. Maar wij mogen enkel hopen, 't Is nog lang niet afgeloopen, Aljechin kan ook wel wat; Strakjes krijgt hij onzen schaker, Mogelijk nog heel wat vaker, Met zijn schouders op de „mat". 'k Weet, dat ik die geestesrijken Eiglijk niet mag vergelijken Met iets als een voetbalclub; Maar 'k roep stiekum zacht van binnen, Als men vraagt, wien 'k graag zie winnen: Hup, doctor Max Euwe, hup! P. GASUS. De schuldenlast van Haarlem. Eenige belangrijke gegevens daarover. In de gemeeniteibegrootinig voor 1936 is zoo- als gewoonlijk een staat opgenomen van de schulden der gemeente Haarlem. Wij hebben er bovendien eenige oude begrootingen -bijge haald om een vergelijking over enkele jaren te maken. De schulden der gemeente zijn daarin als volgt opgegeven: 1 Januari 1934 f 47.339.945 1 Januari 1935 f 44.457 645 1 Januari 1936 f 41.154.214 Oogenschijnlijk zou men dus zeggen, dat Haarlem in deze twee crisisjaren kans gezien heeft om 6 millioen van zijn schuld af te los sen. Ten Stadhuize werd ons evenwel verklaard, dat die conclusie niet juist is, omdat het be drag dat men thans aan vaste leeningen heeft uitstaan vermeerderd moet worden met onge veer 2 millioen gulden. Er is namelijk een leening van 4 millioen afgelost met een nieuwe leening van 2 millioen, terwijl de andere 2 millioen aan kasgeld is opgenomen. Kasgeld- leeningen worden niet in den staat van vaste leeinimgen opgenomen. Het totaal der schulden moet dus op dit moment op ruim 43 millioen gesteld worden. In elk geval is te constateeren, (lat in twee jaar de schuld van Haarlem met ongeveer 4 millioen gulden naar beneden gegaan is. Het streven van het gemeentebestuur is, door een zuinig beheer den rentelast der lee- ningen zooveel mogelijk te beperken. Per jaar wordt gemiddeld 2 millioen gulden afgelost. Als men dus in de komende jaren bereiken kan, dat niet meer dan 1 millioen per jaar opnieuw geleend wordt, daalt de schuldenlast in 10 jaar met 10 millioen gulden, hetgeen al leen reeds een rentebesparing van ongeveer 400.000 gulden beteekent. Thans moet per jaar in verband met den schuldenlast bijna 4 millioen gulden worden opgebracht voor rente en af lossing. Dat is op een begrooting van 18'i millioen gulden natuurlijk een zeer zwaar drukkende post. Geen wonder dat naar bezuiniging in dit opzicht gestreefd wordt! Onze belastingopbrengst is niet veel meer dan 3 millioen! Gelukkig is te constateeren. dat van de 43 millioen gld. schuld er 24 mil lioen ten laste komen van de 5 winstgevende bedrijven, namelijk: Electriciteitsbedrijf f 5.765.000 Gasfabriek f 3.819.000 Waterleiding f 1.417.000 Slachthuis f 414.000 Grondbedrijf f 12.609.634 Vooral de schuld der gasfabriek is belang rijk verminderd, twee jaar geleden was het bedrag der leeningen nog f 4.619.815, of f 800.000 hooger. De winstgevende bedrijven zorgen natuur lijk voor hun aflossingen en rente die uit de exploitatie komen. Verder is aan het Woningbedrijf f 4.316.000 geleend. Op de schoolgebouwen van het Lager- Uitgebreid Lager-, Buitengewoon Lager- en Voorbereidend Onderwijs rust een schuld van f3.927.000; op die van hqt Middelbaar Onder wijs f 672.000 en op die van het Gymnasium f 148.000. De Oeverzwaluw heeft een motordefect. Vliegtuig keerde naar Bandoeng terug. BATAVIA, 30 Oct. (Aneta) De Oever- zewaluw is om 10.05 uur van het vliegveld Tjililitan naar Holland vertrokken. Kort na het vertrek trad een motorstoring op. waarna het vliegtuig onmiddellijk naar Bandoeng I terugkeerde. Het reservevliegtuig de Nachte- I gaal vertrekt nu morgenochtend vroeg van 1 Bandoeng rechtstreeks naar Palembang. Prinses Juliana Donderdag te Haarlem. Voor de officiëele opening van het Parkherstellingsoord. Zooals bekend komt Prinses Juliana mor gen, Donderdag te drie uur, het nieuwe Park herstellingsoord aan den Zijlweg openen. De Prinses wordt te ongeveer kwartier vóór drie verwacht en zal waarschijnlijk per auto komen. Naar wij vernemen kon Prinses Juliana geen gevolg geven aan de uitnoodiging, na afloop van de opening van het Parkherstellingsoord een bezoek te brengen aan de Werkinrichting van „Nazorg", daar van het eenmaal vast gestelde programma niet kon worden afge weken Het Plan van den Arbeid. Bespreking te Haarlem. Op Zondag 24 November zal hier ter stede een groote kadervergadering plaats vinden ter bespreking van het Plan van den Arbeid met als inleiders de heeren Joh. Brautigam, wet houder van Rotterdam, die zal spreken over „Het Plan" en den heer H. Lindeman, be stuurder van het N. V. V. over „De Plan actie". Tot deze vergadering, welke zal plaats vin den in het Concertgebouw, zijn uitgenoodigd de besturen van de bestuurdersbonden, afdee- lingen der S. D. A. P.. afdeelingen van mo derne vakbonden, van de A. J. C„ Instituut voor Arbeidersontwikkeling. V. A. R. A., Ne- öerlandsche Arbeiders Sportbond en van den Bond van Sociaal Democratische Vrouwen clubs; en wel uit de volgende plaatsen: Ab- benes. Aerdenhout, Bennebroek, Beverwijk, Bloemendaal, de Glip, Haarlem, Halfweg, Heemstede, Hillegom, Hoofddorp, Overveen, Santpoort, Velsen, Nieuwvennep, Vogelenzang, Vijfhuizen, Wijk aan Zee en Duin, IJmuiden en Zandvoort. Goedkoope brandstoffen. Ten behoeve van werkloozen en armlastigen. Door de organisatie van brandstoffenhan- delaren is besloten zoo deelt Maatschap pelijk Hulpbetoon ons mede ten behoeve van werkloozen en armlastigen op vertoon van een legitimatiekaart. verstrekt door den Dier.st van Maatschappelijk Hulpbetoon, ge durende het stookseïzoen 1935-1936 goedkoo pe brandstoffen ter beschikking te stellen en wel: 1. Eierkolen a f 1.10 per H.L.; 2. Anthraciet TV a f 1 per H.L.. franco huis. Maximum wordt 1 H.L. per week per gezin verstrekt. Voor de werkloozen en armlastigen, die door tusschenkomst van Maatschaj3pelijk Hulpbetoon hun ondersteuning ontvangen, geschiedt de verstrekking op vertoon van de in hun bezit zijnde legitimatiekaart. De ge organiseerde ondersteunde werkloozen kunnen een legitimatiekaart verkrijgen door tus schenkomst van het bestuur van hun organi satie. Als de drank is in den man Ernstig verkeersongeluk onder Lunteren. Op en Edescheweg bij Doesburgerbuurt te Lunteren is Dinsdag een ernstig auto-ongeluk geschied. Een personenauto, bestuurd door den heer F. v. R. uit Wekerom, reed met groote snel heid tegen een rechts van den weg staande veeauto, waar<ioor het rechter gedeelte van de personenauto werd vernield De heer Van R. kreeg hierbij een hoofdwonde, welke niet- gevaarlijk bleek te zijn. Hij is naar zijn wo ning vervoerd. De in de auto gezeten heer Zegers was er evenwel ernstiger aan toe. Deze werd met 'n gebroken heup in hoogst ernstigen toestand naar het Diaconessenziekenhuis te Arnhem vervoerd. Uit getuigenverklaringen is komen vast te staan, dat de schuld geheel te wijten was aan den heer Van R.. die onder den invloed van sterken drank had verkeerd. Mussolini's eischen. Hervormingen in Abessynië's bestuur en leger. Een corridor naar zee? PARIJS, 30 October (A.NP.) n Volgens het „Petit Journal" zouden de thans door Frankrijk en Engeland onderzochte Italiaan- sche voorstellen gebaseerd zijn op een onder scheid tusschen het Amharische en het niet- Amharige gedeelte van Abessynië. Het eerste zou onder Volkenbondscontrole gesteld moe ten worden. De voorstellen zouden de volgen de punten behelzen: 1. Bestuur: een Italiaansch adviseur bij den Negus, gouverneurs of Italiaansche adviseurs in de randprovincies en in het bijzonder ten Westen van Addis Abeba. 2. Leger: instelling van een vorm van vreemdelingenlegioen, waardoor het in dienst nemen van Italiaansche eenheden en gedeel- tehja Italiaansche troependeelen mogelijk wordt. 3. Territoriale bepalingen: Harar blijft bij Abessynië, Ogaden wordt Italiaansch, in Ti- gre en Danakil worden de grenzen zoodanig gewijzigd dat de Italiaansche veroveringen be vestigd worden. 4. Abessyniës toegang tot de zeehet systeem van een vrije haven wordt vervangen door dat van een corridor. Het schijnt echter nog niet vast te staan of deze door Italiaansch, Fransch of Engelsch gebied zal loopen. Fransche tegenvoorstellen? LONDEN, 30 October. De Parijche corres pondent van de „Times" maakt melding van de tegenvoorstellen, die de Fransche regeering bij wijze van proef heeft uitgewerkt in ant woord op de voorstellen, die Italië heeft ge daan. Deze Fransche tegenvoorstellen worden op het oogenblik te Londen onderzocht en waarschijnlijk zal men te Parijs reeds binnen 48 uur antwoord hebben. Het zijn volgens den correspondent zuiver Fransche voorstellen en van overeenstemming of directe goedkeuring kan geen sprake zijn, aangezien de deskundige van het Foreign Office voor Abessynische kwesties, Maurice Peterson, die tezamen met zijn Franschen collega St. Quentin te Parijs de Italiaansche voorstellen heeft onderzocht en Zondag naar Rome teruggekeerd is, in het geheel geen volmachten, bezat. Naar verluidt zou hij verklaard hebben, dat de Italiaansche voorstellen praetisch waardeloos waren. Omtrent den inhoud der Fransche voorstel len is niets bekend. Men gelooft echter dat zij neerkomen op het goedkeuren van een be paalden vorm van Italiaanschen controle op eenige Abessynische provincies. Dit jaar geen eieren en koffie meer naar Spanje Contingenten zijn uitgeput. Uit MADRID (A.NjP.) Van de afdeeling Pers van het ministerie van buitenlandsche zaken vernemen wij telefonisch, dat voor de artikelen koffie en eieren van Nederlandschen oorsprong geen contingenten voor de laatste maanden van 1935 worden toegestaan, daar het totaal-contingent voor dit jaar met de toewijzigingen van het derde trimester uit geput is. MOEILIJKHEDEN BIJ HET LOSSEN VAN STEENEN. In de actie tegen de bouwonderneming die in de Prof. v. d. Waalstraat te Haarlem een 54-tal woningen wil bouwen, is nog weinig verandering gekomen, Nadat gistermiddag één autovrachtje uit het schip was gelost door vast personeel der bouwonderneming (waarbij ook een lood gieter) heeft de ondernemer zich gewend tot de arbeidsbeurs te Haarlem om arbeiders. Dezen verschenen hedenmorgen, maar wei gerden het werk uit te voeren. Toen is hedenmorgen de „vaste ploeg" weer aan het werk gezet, met als gevolg dat om 11 uur hedenmorgen weer een vrachtje naar het werk gebracht kon worden, onder politiegeleide De respectieve organisaties zullen er over beraadslagen of aan een loodgieter het werk van steenzetter kan worden opgedragen. Uit de speciale correspondentie uit Addis Abeba in ons blad van heden blijkt, dat de bezetting van Makallé door de Italianen vermoedelijk zonder strijd zal geschieden. Hierboven een afbeelding van het paleis, dat eens door negus Johannes in Makallé, de oude hoofdstad van Tïgre, bewoond werd. ITALIë VERDEDIGT ZICH. Door de economische sanctiemaat- reelen van een groot aantal mogend heden Is de Italiaansche regeering nureeds gedwongen besluiten te ne men, welke doel hebben het vlccsch- verbruik te beperken en de bcstuurs- kosten in de Staatsbedrijven zoo laag mogelijk te houden. Men wil niet aan rantsoeneering, daar gerekend wordt op de zelftucht van het Ita liaansche volk. STEEDS TERUG TREKKEN. De Abessynirs blijven nog maar te- ru trekken en Makalle zal waar schijnlijk zonder strijd worden over gegeven. Blijkbaar achtte de Abessy- niërs hun tijd nog niet gekomen. EEN NIEUWE WEG. Ten einde onafhankelijk te zijn van de spoorlijn is men druk bezig met den aanleg van een weg van Addis Abeba naar het Noord-Oosten. Over een maand hoopt men. dat een eventueele vernieling van de spoor lijn geen afsnijding van alle verbin- dingenbeteekent. Voor verdere berichten zie men deze pagina en pagina Buitenland. Holl. Electr. Spoorweg Mij. wordt ontbonden. Lijnen aan de H. IJ. S. M. verkocht. In de Dinsdag te Amsterdam gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der N V. Hollandsche Electri- schc Spoorweg Maatschappij, is onder voor behoud van de goedkeuring van den mi nister van waterstaat besloten: a. de directie te machtigen tot verkoop aan de Hollandsche IJzei'en Spoorweg Maat schappij van de spoorwegen Amsterdam (Haarlemmermeer)Aalsmeer—Uithoorn en NieuwersluisHaarlem; b. tot ontbinding der vennootschap met ingang van 1 Januari met benoeming van de directie tot liquiöatrice. onder toezicht van commissarissen. EEN OUD EN COED GEBRUIK. Annonces van Vraag en Aanbod plaatst de Haarlemmer in Haarlem's Dagblad. Dit is een oud en goed gebruik, dat steeds algemeener wordt. Van jaar tot jaar stijgt het reeds zoo geweldige aantal nog. Verzuimt niet, dit goede voorbeeld ook te volgen. Italië neemt economische verdedigingsmaat- regeJingen; beperking van het vlceschge- bruik en verlaging van de kosten der Staats bedrijven. pag. 4 Chapapricta heeft een nieuw Spaansch kabi net gevormd; Lerroux en Rocha zijn uit de regeering verdwenen. oag. 4 Donderdag komen verschillende zware Ossche misdrijven voor de Bossche rechtbank in behandeling. pag. 3 Prinses Juliana komt Donderdag te Haarlem. pag. 1 Enkele gegevens over den Schuldenlast van Haarlem. pag. 1 De Hollandsche Electrische Spoorwegmaat schappij wordt ontbonden. pag. 1 Wijziging van de drankwet 1931 voorgesteld. Daa 2 Een gesprek met den heer Kommer Klcijn over Radiotooneel in Nederland. pag. 6 Euwe loopt zeer sterk op Aljechin in. pag. 9 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De stille strijd. pag. 1 Mr. Elias: Holland op z'n best in Den Haag. oac 3 Speciale correspondentie: Een nieuwe ver keersweg over Addis Abeba naar de kust. pag. 4 Van onzen Berlijnschcn correspondent: Over verkeersongelukken in Berlijn. J. B. Schuil over: Het geluk door het Rotter- damscli-Hofstad Tooneel. pag 10 K. de long: Concert der H.O.V. pag. 10 J. H. de Bois: Litteraire kantteekeningen. 10 J. II. de Bois over Haarlem's kunstschatten. oag. 3 Bekende Haarlemmers: Mr. A. J. Honig. pag. 3

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1