I 1 DONDERDAG 31 OCTOBER 1935 HA'AREEM'S DAGBLAD AMSTERDAMSCHE BEURS DONDERDAG 31 OCT. 1935 OPGEGEVEN DOOR DE ROTTEKDAMSClli BANKVEREENÏGING KANTOOR HAARLEM 1.30 2.- Staatsl. Bimienl. 41/0 pCt. Nederl. 1917 4 pCt. Id. 1933 II 971/8 h 97 id 4% pCt. Nederl. Indlë 1930 II 95H - 8/8 93% Siaatsl. Buitenl. 51/2 PCt. Duitschland 1930 (Youngleen.) 20*4 23H (Youngleening) met 4 pet. Engeland 41/2 pCt. Frankrijk Schatk. 193 2 Sclieepv. Mijen. - 8H 42V4 43 Ath Stoomv. Mij. Ned. 35 Industr. Binnenl. Alg. K.zijde Unie.... 26 A. N. I. E. M. (Nat. 155 v. Berkels Patent - Cert. Calvé Delft 56 245 Ned. Ind. Gas (Nat - Gem. Bez. Philips 240 239 4^ 9SJ* 98% Industr. Buitenl. Anaconda Copper 12%-% 12% 34*4 12% Bethlehem Steel 22% Cities Service 04 5 pCt. Cities per 1966 Am. Glanzstoff (gew.) - General Aviation North Amer. Cy - Standard Brands - 27 id 27% Banken Binnenl. Koloniale Bank 43H 42% 4 Cert. Handel Mij. 121 81 SI Banken Buitenl. Deutsche Reichsb. - - Petrol. Mij. Binnen) Kon. Petroleum I03«a 105 104% - 80 Petrol. Mij. Buitenl. 146/e 7 6% 6 Cultuur Mi jen. 211 222-21 120 122 N. I. S. U 21^ 21%-*4 Mijnbouw Mijen. Alg. Exploratie 163 - - 25 Tabak Mijen. Deli Batavia Tabak., 141 140% 161 16054 165 - Rubber Mijen. 107H 107*4 Deli Bat. Rubber 1 s - Ned. Ind. Rubber Koffie Ver. Ind. Cult. Ondem. 12 Spoorwegen Buitenl. 29 Comm. Wilwaukee 5 pCt. Adj. Milwaukee Missouri Kansas Texas Prolongatïekoers LAATSTE BERICHTEN Boycot van buitenlandsche waren in Italië. LONDEN, 31 Oct. (A.N.P.) Volgens den correspondent van de Daily Telegraph te Rome organiseeren de fascisten den tegen stand tegen de sancties. Moeders en weduwen van soldaten, die in den wereldoorlog zijn ge vallen. hebben opdracht gekregen huisbezoe ken af te. leggen om op te wekken tot de boycot van alle buitenlandsche producten, in het bijzonder van Britsche, Fransche, Belgi sche en Nederlandsche artikelen. De vrees voor prijsstijging heeft aanleiding gegeven tot inkoopen op groote schaal, vooral van con serven. Het ongeluk met de Velser- pont. AMSTERDAM, 31 October Het Ge- rechtshof te dezer stede heeft vandaag het ernstige ongeluk behandeld, dat op 10 Augustus van het vorig jaar is gebeurd met de Velserpont, als gevolg waarvan de tweede gezagvoerend pontwachter, aan wiens onachtzaam heid dit ongeluk te wijten zou zijn geweest, zich op 24 Januari 1.1. te ver antwoorden heeft gehad voor de Haar- lemsche Rechtbank en deswege tot een hechtenisstraf voor den tijd van twee maanden is veroordeeld. Het ongeluk is geschied toen een door den heer G. H. Heyneman uit Amsterdam bestuur de gesloten personenauto van de pont in het kanaal is gestort, doordat het vaartuig reeds vertrok, alvorens de klep waarop de auto nog gedeeltelijk stond, was opgehaald. Van de zes inzittenden wisten zich vier te redden; echter konden de 20-jarige dochter en een Duitsche dienstbode niet meer uit de auto loskomen, met het gevolg, dat zij jammerlijk verdron ken. Volgens de dagvaarding heeft verdachte, die als bestuurder van de pont aansprakelijk was voor de veiligheid van deze pont, zeer roekeloos, onoplettend, onnadenkend en on voorzichtig de pont in beweging gezet, zonder er op te letten of het vaartuig veilig kon weg varen, tengevolge waarvan het ongeluk is ge schied. De Procureu-Generaal. Mr. J. Ver steeg, zeide dat de nalatigheid van verd. voor hem vaststaat. Daarover kan niet gemarchandeerd worden. Spr. is van meening, dat de door de Haar- lemsche Rechtbank opgelegde straf van 2 maanden hechtenis gehand haafd moet blijven. Hij eischte der halve, behalve ten aanzien van de qualificatie, bevestiging van het von nis dezer Rechtbank. Arrest 13 November. Overval te Uden aan de orde. DEN BOSCH, 31 October (A.N.P.) Van daag wordt de vijfde strafzitting van de ar- rondissements-rechtbank in Den Bosch ge houden ter berechting van de misdadigers der Ossche bende. Heden is de toeloop van het publiek zoo wel voor het paleis van justitie als in de rechtzaal grooter dan ooit. Het eerst wordt behandeld de zaak tegen den 23 jarigen J. P. C., den 23-jarigen opper man H. A. van der P., den 20-jarigen fabrieks arbeider P. W. de B. en den 23-jarigen land bouwer A. J. H., bijgenaamd de jonge Toon de Soep, terzake van een in den nacht van 20 op 21 Februari 1934 te Uden gepleegden roofoverval in de woning van het echtpaar Bouwman. Volgens de dagvaarding hebben zij zich_ lot de woning toegang verschaft door inklimimng door een gat in het dak en een gat in den muur terwijl zij den diefstal van een geldbedrag van f 1900 deden vergezeld gaan van geweld tegen den 65-jarigen land bouwer Bouwman en zijn 55-jarige echtge- noote, hierin bestaande dat zij beiden gesla gen. vastgegrepen en gebonden hebben. Van der P., de „Rut", die rad van tong is, legt direct een bekentenis af. Hij vertelt dat hij in contact is gekomen met C., H. en P. de B. C. had van een persoon, die hij niet kende, inlichtingen gekregen, dat er bij Bouwman „iets te halen" was. Met zijn vieren zijn zij daar des nachts naar toe gegaan. P. de B. en H. legden eveneens een be kentenis af. C. verzekerde, dat wat de Rut had gezegd, de volle waarheid was Bouwman verklaarde de bandieten niet te hebben herkend bij den overval, en ook niet op de zitting te herkennen. De verdachten herkenden den man niet, behalve C., die zeide dat hij hem goed ken de. De officier van justitie mr. Van Everdin- gen eischte hierna tegen verdachten Van der P, H, en C, een gevangenisstraf van tien jaren met aftrek van preventieve hechtenis. Tegen verdachte P. de B. die reeds voor dood slag tot 15 jaar is veroordeeld, eischte hij drie jaren met aftrek van preventief. De verdachte Van der P. vroeg aan den president rekening te willen houden met de andere straffen. Levenslang tegen moordenaars uit Wildervank geëischt. De rechtbank te Groningen behan delde heden de zaak tegen den 33- jarigen K. S. en den 27-jarigen B. B., beiden werklooze arbeiders te Wilder vank, verdacht van moord op den ouden heer Jacob Kroeze te Wilder vank in den nacht van 12 op 13 Juni j.l. De officier eischte voor beide verdach ten levenslange gevangenisstraf. De zaak van het Paleis van Volksvlijt. AMSTERDAM. 31 Oct. (A N.P.I Na een zeer uitvoerig getuigenverhoor heeft de officier van justitie mr. Van Arkel in de zitting van heden requi sitoir genomen tegen den ex-directeur en den ex-commissaris van het Paleis van Volksvlijt. De oud-directeur heeft erkend, dat de door hem gepubliceerde balansen onjuist waren. Hij zoowel als de ex-commissaris ontkennen, dat zij zich hebben meester gemaakt van een aantal obligaties. De officier reouireer- ae tegen den oud-directeur M. drie jaar gevangenisstraf. Tegen den ex- commissaris P. twee jaar gevangenis straf met aftrek van de helft van het voorarrest. „LA GLOIRE" IN DEN STADSSCHOUWBURG. Maurice Rostand. Vrijdagavond 1 November wordt in den Stadsschouwburg een opvoering van „La Gloire", met Maurice Rostand, gegeven. Het voorzitterschap van Bloembollencultuur. AMSTERDAM, 31 October (A.N.P.) De afdeeling Bovenkarspel van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur is voor nemens in de plaats van den heer E. Krelage als candidaat voor het voorzitterschap van de vereeniging voor te dragen de heer ir. M. Dijt, te Haarlem. ALLE-DAG-KERK. Naar wij vernemen zal de Alle-Dag-kerk, die gelijk bekend, gedurende het zomer-half- jaar 's avonds van 77.30 uur gehouden werd in het koor der Groote Kerk. te begin nen met Vrijdag 1 November weer terugkeeren naar haar winter-verblijf. de Waalsche kerk (Begijnhof), waar de samenkomsten eveneens te 7 uur zullen beginnen. Ontploffing in Chineesch munitiedepót. Twee duizend dooden? SJANGHAI,, 31 October (Reuter). Bij een ontploffing in een munitiedepót zouden 2000 personen zijn gedood en enkele honder den gewond. AANRIJDING Hedenmiddag half één is op het Plein bij de Houtbrug een bakfiets met motor van een melkhandelaar door een met groote snelheid rijdende auto omver gereden. De auto ver dween met onverminderde vaart. ARROND RECHTBANK. UITSPRAKEN. Twee vaten of een vat? Een inwoner van Velsen werd beschuldigd een vat margarine te hebben verduisterd, door te ontkennen dat een expediteur bij hem bij abuis twee vaten had afgeleverd in plaats van een vat. Verscheidene getuigen hielden ech ter vol dat er wel twee doozen waren afgele verd. Verdachte bleef ontkennen. De eisch was twee maanden gevangenisstraf. De uitspraak was f 50 boete cf 30 dagen. Inbraak aan de Middenlaan. Tegen een 55-jarige'n man, die aan de Mid denlaan heeft ingebroken werd anderhalf jaar geëischt. De verdediger. Mr. F. v. d. Goot pleitte clementie, wegens de armoedige om standigheden waarin de man verkeerde. De rechtbank veroordeelde verdachte tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van de pre ventieve hechtenis. Geen betrouwbare bewaarder. Een schipper die door de Zuiderzeesteunwet duizend gulden had ontvangen, had dit aan een „vertrouwensman", een ambtenaar van deze steunwet, in bewaring gegeven, die het ten eigen bate heeft aangewend. De verdachte zei dat 't niet de bedoeling is geweest het geld toe te eigenen, doch dat hij door financieele moeilijkeheden niet in staat was geweest het geld terug te geven. De eisch was negen maanden gevangenisstraf. De uitspraak was conform den eisch. Dood door schuld. Een automobilist heeft in de donkerte op de Amsterdamsche Vaart een motorrijder aan gereden, die zonder licht aan den rechterkant van den weg stond. Hij zei verblind te zijn ge weest door tegenliggers, hetgeen door getui genverklaringen niet werd bevestigd. De maan scheen helder en de officier was van meening dat verdachte den motorrijder reeds eerder had kunnen opmerken. Wegens dood door schuld eischte hij zes weken hechtenis. De uit spraak was; een maand voorwaardelijke hech tenis met drie proefjaren, f 100 boete of 25 da gen hechtenis en niiet-ontvankelijkverkla- ring van de civiele vordering. Nog een tenlastelegging van dood door schuld. De eisch tegen een inwoner van Haarlem, die op Goeden Vrijdag des avonds te ongeveer half zeven bij de Liedebrug in botsing is ge komen met een Haarlemsch motorrijder, welke botsing aan de schuld van den verdachte te wijten zou zijn geweest, luidde vijf duizend gulden boete, te vervangen door vijftig dagen hechtenis en de ontzegging der bevoegdheid om gedurende een jaar motorrijtuigen te be sturen. De verdediger was Mr. A. Bruch. De Rechtbank achtte het onderzoek onvol ledig en wees de zaak terug naar den rechter commissaris om opnieuw getuigen te hooren. Colbert onteigend? Een caféhouder, die zich uitgegeven zou hebben voor colporteur der staatsloterij, heeft een colbert ontvangen dat hij nog niet heeft betaald. Hij bleek geen colporteur van de loterij te zijn. doch hij ontkende dit ie hebben gezegd en dat oplichting de bedoeling was ge weest. De eisch luidde drie maanden gevange nisstraf. Mr. A. C. F. Hendrikse was de verde diger, die vrijspraak vroeg. De uitspraak was 3 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar en met de voor waarde dat binnen 6 maanden f 50 aan den benadeelde wordt betaald. Koe gestolen. Een verdachte, die veel berouw toonde en uit armoede gehandeld haa. heeft een koe uit de weide gestolen en het beest in Leiden ver kocht. De eisch was 6 maanden onvoorwaar- dlijk en 6 maanden voorwaardelijk met eeni proeftijd van drie jaar. De uitspraak was con form den eisch. Treinbestuurder voor Haarlem's rechtbank. Electrische trein reed door Haar lemsch stootblok. Op 29 April is een electrische trein door een stootblok gereden dat aan het einde ligt van het spoor van den trein, die uit IJmuiden het Haarlemsche station binnenkomt. Er is groote schade aangericht, want de trein reed door het stootblok tot in een maga zijn van het stationsgebouw. Volgens den bestuurder van den electri- schen trein, die als verdachte terecht stond, weigerde de rem. Wel „blies" de Westinghouse- rem, doch niet voldoende om den trein tot stilstand te kunnen brengen. Hieruit valt op te maken dat er onvoldoende druk heeft gestaan op deze rem-instal'.atie. Dit is aan den schuld van verdachte te wijten, die dit van te voren had moeten zien. Ook had hij ervoor moeten zorgei\ dat er wel voldoende druk op de rem had gestaan. De trein was leeg, zonder passagiers, had des morgens reeds een rit gemaakt naar IJmuiden, doch even voor het ongeluk had de trein als reserve op het opslagterrein gestaan. Vanwege de spoorwegen is de man reeds ge straft: 3 dagen loon ingehouden. Bovendien is alle kans op promotie nu verkeken, en daar mee dus meer verdienste. Hij stond op het punt om wagenvoerder-conducteur te worden, toen het ongeluk geschiedde. Hij was reserve- wagenvoerder. De getuige-deskundige verklaarde dat de rem- insfcallatie in orde was en dat het ongeluk al leen kan zijn geschied door onvoldoenden druk. De bestuurder had op den manometer moeten hebben gezien, dat de remspanning onvoldoende was. Een rangeerder die op den trein had gestaan en als door een wonder voor den dood is ge spaard geworden, zei dat er dien dag niets bijzonders is gebeurd met den treip. Er is niet extra hard gereden, de trein remde aanvan kelijk wel, doch op het kritieke oogenblik ge beurde er niets, 's Morgens was de rangeerder ook al met den trein meegereden en alles was toen in orde. De verdachte zei dat hij bij zijn vertrek overtuigd was dat er wel voldoende druk was. Bij het eerste afremmen werkte de installatie goed. Hij had een verklaring volgens welke z.i. het mogelijk was dat de remmen niet aansloegen. De deskundige zei daarop dat deze verkla ring onmogelijk in dit geval van toepassing kon worden geacht. De officier meende dat de oorzaak van het ongeluk te wijten is aan onachtzaamheid van den bestuurder. Hij zeide dat het een groot geluk is dat er geen menschen op het perron liepen. Omdat verd. vanwege de spoorwegen reeds is gestraft, eischte hij een straf van f 50 of 25 dagen. Mr. H. B. C. Waslander zei dat het bedenke lijk is of de fout werkelijk ligt daar waar de ten laste legging haar zoekt. Toch gelooft hij dat veroordeeiing onvermijdelijk is. Hij vroeg derhalve clementie, omdat de verdachte fi nancieel zeer sterk is getroffen; later zal dit weliicht zelfs f 10 per week schelen in zijn loon. Zandaüto reed fietser aan. Een fietser is bij de Zandvoortschelaan op den Heerenweg' door een auto aangereden. De fietser hield even in voor een autobus. De bus stopte voor den fietser, die daarna doorreed en aangereden werd door de auto, die uit de Lanckhorstlaan kwam. De fietser had de aan rijdende auto. een vrachtwagen, niet gezien. Wel had de fietser, een bejaard man, voor rang, doch ook zijn wijze van oversteken was niet erg voorzichtig geweest. De chauffeur zei niets gezien te hebben en' onmiddellijk gestopt te hebben toen hij een slag tegen het rechterportier hoorde. De fietser lag toen half opgericht voor het rech- terachterwiel. Als de auto niet zoo snel had gestopt, was de man zeker overreden. Het slachtoffer een tuinman, heeft zeven weken niet kunnen wei-ken. De eisch luidde f 25 of 15 dagen hechtenis. Jongeman bedroog zijn meisje. Een dienstbode uit Aerdenhout heeft een jongeman op de Groote Markt leer en kennen, die haar vijf en twintig gulden afhandig heeft gemaakt door te vertellen dat hij werk kon krijgen in Amsterdam, ruzie had met zijn vader en nog f 25 noodig had. Bovendien had hij een valschen naam opgegeven. Ook heeft hij een ring van haar vinger ge nomen en dien later, zonder haar toestemming verkocht. Het eerste is oplichting, 't Tweede verduis tering. De officier wenschte geen voorwaardelijke straf en eischte 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. J. G. Bettink, zei dat verd. nimmer is gestraft, legde er den nadruk op dat verd. in de meening kan hebben verkeerd den ring te hebben gekregen en vroeg een straf gelijk aan het voorarrest: 1 maand. Met vijftig gulden vertrokken. Tegen een man die solliciteerde naar de betrekking van provisiereiziger en daarbij zich heeft uitgegeven alsof hij ontelbare re laties had, werd drie maanden gevangenis straf geëischt. De man had namelijk f 50 weten afhandig te maken, hetgeen een gevolg was van zijn valsche voorspiegelingen. Nadien heeft hij weinig van zich laten hooren. De verdachte was niet verschenen. Wederom onrechtmatig steun getrokken. Wederom stond een man terecht wegens het onrechtmatig steun trekken. De verdach te had weken aaneen opgegeven werkloos te zijn, door zijn handteekening meermalen op werkloosheidslasten te zetten. Meermalen heeft hij echter gearbeid, meestal als los arbeider, waarmee hij vier gulden per dag verdiende. Aldus heeft hij zich groote bedragen op onrechtmatige wijze toegeëigend, namelijk f 350. De officier zei dat onrechtmatig steuntrek- ken tegenwoordig schering en inslag is. Hij eischte daarom twee maanden gevangenis straf. Verdachte vroeg om een voorwaardelijke veroordeeling. LUTHER-AVOND. Heden. Donderdagavond wordt in de Klop persingelkerk een Lutheravond gehouden Spreker: Ds. S. U. Zuidema. Medewerking wordt verleend door de dames B. v. d. Borst- de Vries en Alie Reijer, den heer D. W. L. Milo. orgel en het Gereformeerd Evangeli satie Zangkoor. SYNAGOGEDIENSTEN NED. ISR. GEMEENTE Sabbath: Vrij dagavonddienst bij den In gang van Sabbath te 4.15 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagaienst te 1 uur. Avonddienst te 5.15 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Avonddiensten te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werk dagen ie 7.15 uur. Zondag te 7 uur. i De diensten op Sabbath vinden plaats ter: Synagoge. Alle overige diensten, alsmede Tal moed Torah worden verricht in het Gemeente gebouw, Lange Wijngaardstraat 14. UIT DE OMSTREKEN BLOEMENDAAL EXCURSIE NAAR „DE MENSCH". De leden van de BI. Reddingsbrigade zul len op Vrijdagavond 1 Nov. een excursie ma ken naar de tentoonstelling „De Mensch" te Amsterdam. De voorzitter van de B.R.B., Dr. W. D. van Oldenborgh, tevens leider van den medischen cursus, zal tijdens het bezoek de noodige voorlichting geven. HEEMSTEDE JUBILEUM AAN DE GASFABRIEK. Vandaag herdenkt de heer C. Sluiter den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst kwam van het gemeentelijk gasbedrijf. Om 10 uur werd de jubilaris met zijin fa milie met auto's van zijn woning gehaald, en door het geheele personeel ontvangen in de voor deze gelegenheid smaakvol versierde directiekamer. Hier voerde allereerst, omdat de burgemees ter door een lichte ongesteldheid verhinderd was. wethouder Jhr. A. v. d. Poll, als loco-bur gemeester, het woord. Spr. herinnerde er aan, dat de jubilaris de geheele reorganisatie van het bedrijf meegemaakt heeft. Ou den duur kereg de heer Sluiter een meer verantwoorde lijken werkkring. Vandaag is het een mijlpaal in uw leven, zoo ging spr. voort. Van uw direc teur vernam ik dat ge altijd uw plicht hebt gedaan. Het is voor een gemeente van groot belang, dat zij die in haar dienst zijn. hun plicht doen. Zoo kan de gemeente tot steeds grooteren bloei komen. Namens het gemeentebestuur bood spr. den jubilaris een enveloppe met inhoud aan er den wensch aan toevoegend dat het hem gegeven moge zijn. nog vele jaren zijn beste krachten te geven aan de gemeente Heemstede. Vervolgens voerde het woord de directeur der bedrijven, Ir. Duynstee. namens het per- meel. Dankbaar moogt gij zijn, dat ge dezen dag hebt mogen beleven, zoo zeide spr. o.m„ dank baar ook dat ge hier een goeden werkkring hebt, en ieder van ons mag den dag prijzen dat hij in vasten dienst kwam van de ge meente Heemstede, met haar goede arbeids voorwaarden. Gij hebt uw krachten gegeven voor de gemeenschap. Spr. schetste de taak van den jubilaris, een zeer verantwoordelijke taak. maar dit bewijst juist dat men vertrou wen in u heeft. Als stoffelijk blijk van waar deering bood spr. namens het personeel een fraaie regulateur met gongslag aan. Vervolgens'voerde het woord de heer C. Ver douw fabrieksopzichter en onmiddellijk chef van den jubilaris. Spr. schetste verschillende voorvallen uit de afgeloopen 25 jaren. Veel is er in die 25 jaar veranderd. De kleine gas fabriek is mede door de toewijding van den jubilaris gegroeid tot een groot economisch bedrijf. Spr. besloot met den wensch, nog vele jaren met den jubilaris te mogen samenwerken. Mede namens zijn echtgenoote en familie dankte de jubilaris voor de hartelijke woorden en de stoffelijke blijken van belangstelling. Hierna kreeg de jubilaris de gelegenheid in huiselijken kring den dag door te brengen. Hedenavond om 8 uur zal het fanfarecorps „Excelsior" den heer Sluiter aan zijn woning. Berkenlaan 2, een serenade brengen. R.K. VOLKSBOND. Woensdagavond hield de afd. Heemstede van den Ned. R.K. Volksbond haar eerste leden vergadering in het nieuwe winterseizoen, waarbij als spreker optrad de heer A. J. M. Angenent, districtbestuurder van den Bond met het onderwerp: „Van Volksgemeenschap naar staatsalmacht". Uitvoerige mededeelingen werden gedaan over het jaarfeest van 10 November a.s. dat als gebruikelijk eerst kerkelijk wordt gevierd. Des avonds is er een feestavond, waaraan me dewerken de Harmonie St. Michaël en de too- neelvereeniging D. E. S." Zondagavond a.s. wordt een uitvoering ge geven door de fabrieksmeisjes van de groep „Hin" in het R.K. Vereenigingsgebouw. Hierna kreeg de heer Angenent het woord. Spr. wees allereerst op het feit, dat in den loop der eeuwen alle mogelijke staatsvormen zijn tot stand gekomen, die soms ver uiteen liepen. De staatsvorm mag niemand onver schillig laten: het is ieders plicht, zich met den staat te bemceien. Uitvoerig schetste spr. den ouden Romeinschen tijd, den tijd der gilden, den renaissancetijd en de reformatie met later de revolutie, waarin bleek dat men weer naar het oude heidendom terug wilde, met als ge volg een stap naar de staatsalmacht, die zich in de latere jaren steeds meer demonstreert. Het werd een wedloop van staatsmacht, be lichaamd in de oorlogen van den laatsten tijd. Men riep om vrijheid, gelijkheid en broeder schap, doch dit individualisme heeft ons veel ellende gebracht. De gilden uit de middeleeuwen, waarin ieedr meeregeerde, ieder op zijn eigen terrein, moesten verdwijnen, om plaats te maken voor een staatsalmacht met haar wetten en amb tenaren. Thans zien wij regeeringen als Italië, aldus spr., die om de eer van één man te redden, een oorlog begint, evenals in den Romeinschen tijd; er is een despotische regeering in Duitschland en Rusland. De dwingelandij uit de tijd van vóór Christus keert terug. Maar gelukkig is er een streven merkbaar naar de zuivere volksgemeenschap. Maar dan moet men ook terug naar de Christelijke op vatting. Na deze heldere uiteenzetting was er gele genheid tot gedachtenwisseling waarvan door enkele aanwezigen gebruik gemaakt werd. IJMUIDEN. MARKTPRIJZEN VAN DONDERDAG 31 OCTOBER. Tarbot per K.G. f 0.66—0.48. Griet per 50 K.G. f 29—15. Tongen per K.G. f 10.85. Zetschol per 50 K.G. f 21—20. Kleine schol per 50 K.G. f 2110.50. Schar per 50 K.G. f 12—7. Rog per 20 stuks f 1413,50. Vleet per stuk f 2.501. Klein poon per 50 K.G. f 53.50. Groote schelvisch per 50 K.G. f 3015. Middelschelvisch per 50 K.G. f 2815. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 2611 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 185.10. Kabeljauw per 125 K.G. f 43.50—25. Groote gullen per 50 K-G. f 157.50. Kleine gullen per 50 K.G. f 124.70. Wijting per 50 K.G. f 6.10—2.60. Makreel per 50 K.G. f 5.50—2,40. Heilbot per K.G. f 0.96—0.52. Leng per stuk f 1,801.—-. ''oolvisch- per stuk f 10.17. ?rsche haring per kist f 4.10—2.35. SANTPOORT VERGADERING „VOLKSONDERWIJS". Gisteravond hield de afdeeling Santpoort van de vereeniging „Volksonderwijs" een huis houdelijke vergadering in de vergaderzaal van het badhuis „Spaarnberg". Na een kort openingswoord van den voor zitter, den heer W. Landeweert, bleek bij de vaststelling van de begrooting 1936 van de bewaarschool, dat men bezig was het salclo, dat nog in kas was, in te teren, reden waarom de voorzitter er sterk op aandrong den kring van contribuanten van vrijwillige bijdragen uit te breiden. Besloten werd voor de kinderen der kleuter school ook dit jaar weer een St. Nicolaasfeest te organiseeren. Het punt bestuursverkiezing toonde aan, dat de tweede penningmeesteresse, mevr. Drijver, die de gelden van de bewaarschool beheert, wenschte t-e bedanken. Het bestuur zegde de aftredende penning meesteresse van harte dank Voor alles, wat zij in het belang der vereeniging had gedaan. In haar plaats werd nu bij acclamatie be noemd mevr. Loran. Hierna werden uitvoerige besprekingen ge voerd omtrent de wijze, waarop het benoe mingsbesluit van Mei 1935 van een tijdelijke onderwijzeres aan de kleuterschool tot stand kwam. Bij het punt „Floraliawerk" bleek, dat dit jaar 199 plantjes waren uitgereikt, terwijl er 93 werden ingeleverd, waarbij echter in het oog moet worden gehouden, dat er 54 afschrij vingen aan School F waren. De jury had de kwaliteit van de inzendingen ten zeerste geroemd. Tot afgevaardigde van de algemeene ver gadering. welke op 2 en 3 November te Am sterdam gehouden wordt, werd benoemd de heer W. Landeweert.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 13