DE BILT STOOP'S BAD I DONDERDAG 31 OCTOBER 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 2 De Coöp. Groenten- en Bloem bollenveiling. Woensdagmiddag werd in het Paleis van Justitie de verificatievergadering gehouden Invo'.-o Lof ;nj_._ V». inzake het faillissement der Coöp. Haarlem sche Groenten- en Bloembollenveiling WA Het verslag der Curatoren. Aan het zeer uitvoerig verslag van Cura toren, Mr. J. Deenik en Mr. Dr. F. A. Bijvoet (Rechter-Commissaris was Jhr. Mr. E. J. Strick van Linschoten) is het volgende ont leend. Door het toenmalig bestuur der Veiling is tegen 15 December 1931 een buitengewone algemeene ledenvergadering bijeengeroepen waar werd voorgesteld de Veiling in liquida tie te doen treden en waar den leden een uitenzetting werd gegeven van de catastro phe, die de Veiling had getroffen. Naar de becijfering van den accountant F. J. M. Tonino bleek het actief te bedragen I 856.248.21 en het passief f 1.513.648.21. zoo dat er een tekort was van f 657.400. Een zeer belangrijk gedeelte van de pas siva werd gevormd door een schuld aan de N.V. De Spaarnebank ter zake van door haar aan de Veiling verschafte credieten. Het bleek, dat het toenmalig bestuur der Veiling in het waarnemen van zijn taak in ernstige mate had gefaald. Het bestuur heeft de grenzen van de taak der Veiling, in de statuten gesteld, over schreden en zich begeven op het terrein van den bankier door op groote schaal kraam- credieten en voorschotten aan leden en niet- leden te verleenen. De Veiling nam hierdoor risico's op zich, die zij in het belang der in geldzaken meest ondeskundige leden, die te goeder trouw en onbewust van de hur. dreigende gevaren, zich bij de Veiling hadden aangesloten, vóór alles had behooren te vermijden. De opzet der Veiling was voortreffelijk, eenvoudig en voor de leden vrijwel zonder risico. Door het verleenen van credieten echter werd een breed veld van risico's ingescha keld. die zich in al hun zwaarte deden ge- voelqn. toen de in 1929 geboren wereldcrisis ook de bloemboilenwereld en de tuinbouw niet onberoerd liet en ook in deze kringen groote verwoestingen aanrichtte Rente en aflossingen op de verstrekte cre dieten kwamen niet meer regelmatig bin nen. de credietgeefster van de Veiling, de N.V. Spaarnebank drong aan op terugbren ging van het aan de Veiling verleend cre- diet, leden, die van de ontstane moeilijkhe den hadden gehoord en de hun dreigende gevaren zich bewust werden, zegden hun lid- maarschap op. geen andere uitkomst bleef tenslotte open, wilde men dé leden, sedert wier bedanken nog niet een jaar was ver streken, in de aansprakelijkheid laten blij ven mededrager., dan om ten spoedigste tot liquidatie over te gaan, waartoe op 15 De cember 1931 werd besloten. Een liquidatiecommissie werd benoemd, die, bijgestaan door prof. van Ketel, op voort varende wijze trachtte orde te scheppen in den financieelen chaos. Het tekort werd geraamd op f 657.400; het aantal leden en aansprakelijk gebleven oud leden der Veiling bedroeg naar de boeken der Veiling 173; het door ieder hunner in het tekort bij te dragen deel werd bepaald op f 3.800, welk bedrag overeenkomstig het be paalde bij artikel 35 der Wet op de Coöpe ratieve Vereenigingen werd verhoogd met f 1700, zoodat door ieder der leden en oud leden f 5.500 behoorde te worden bijgepast. Verschillende leden konden dit echter onmo gelijk betalen. Het bleek uiteindelijk, dat van een regeling in der minne niets meer viel te verwachten en in Juni 1933 werd door de N.V. De Spaarne bank. wier vordering inmiddels tot f 410.653.54 was teruggebracht het faillissement aange vraagd. De door curatoren aangetroffen situatie was niet opwekkend; van de 173 aanspra kelijke leden en oud-leden bleken er slechts 43 in staat zijn geweest te zijn hun omslag vol ledig te betalen; de ingevolge verleende cre dieten ten behoeve van de Veiling uitstaande vorderingen waren door de liquidatiecom missie volslagen afgeroomd, zoodat reeds bij voorbaat kon worden geconstateerd, dat van het nog uitstaand bedrag praktisch niets of vrijwel niets zou terecht komen, waaruit kon worden geconcludeerd, dat de nog bijeen te brengen gelden voor het overgroote deel dooi de leden zouden moeten worden betaald. Curatoren hebben van het begin van hun taak zich dit als leidraad voor hun optre den gesteld, dat hardhandig optreden tot het uiterste zou worden vermeden en al het denk bare zou worden beproefd om te voorkomen, dat door het op groote schaal overgaan tot executies een onnoemelijke ramp over de bloembollenstreek en velen van hare bewoners zou worden gebracht. In de maanden Juli, October en November 1933 hebben curatoren een groot aantal zit dagen gehouden, waar de aansprakelijke leden in de gelegenheid werden gesteld, on der overlegging van de vereischte justifica- toire bescheiden curatoren duidelijk te maken wat door hen in der minne kon worden be taald. Het was een droeve stoet, die op die dagen langs curatoren is heengetrokken; steuntrek kers wisselden af met door hun kinderen on derhouden personen en het was al spoedig duidelijk, dat van het totaal aantal aan sprakelijke leden er ten hoogste een veertig zouden overblijven, van wie belangrijke bij dragen in de delging van het tekort zou kunnen worden verwacht. Inmiddels waren door curatoren met een groep meer kapitaalkrachtige leden bespre kingen gehouden teneinde te trachten tot een oplossing te geraken. De opzet was door deze leden en door hen die geacht kunden worden voor medewerking in aanmerking te komen, een bedrag bijeen te doen brengen, hetwelk de N.V. De Spaarne bank tegen finale kwijting zou kunnen wor den aangeboden; op de minder kapitaalkrach tige leden zou dan geleidelijk verhaal worden toegepast en de aldus verkregen bedragen zouden worden vergoed aan die leden, die ten behoeve van het voor de Spaarnebank bestemde meer hadden voldaan dan hun aan deel bedroeg. De N. V. De Spaarnebank verklaarde zich ln principe met deze regeling accoord en bleek bereid in dit geval hare vordering aan merkelijk te reduceeren; tevens kwam echter vast. te staan, dat zij niet ongenegen was hare vordering nog verder terug te brengen, mits deze vóór 1 November *1934 haar werd uitbetaald. Op 21 Juni 1934 werd onder voorzitterschap van den Rechter-Commissaris Jhr. Mr. E. J. Strick van Linschoten een vergadering van de daarvoor in aanmerking komende leden gehouden en het plan nader ontwikkeld en uiteengezet. Het resultaat heeft niet aan de verwach tingen beantwoord. Het totaal der toegezegde sommen bedroeg nauwelijks f 100.000. Een poging, zoowel mondeling als schrifte- vei plicht de Spaarnebank te berichten, dat de pogingen als niet geslaagd moesten wor den aangemerkt. Andere plannen bleken evenzeer onuitvoer baar. Op 17 December 1934 werd buiten voor kennis van curatoren een vergadering gehou den der aansprakelijke leden, waar deze wer den toegesproken door den heer V a n D o k uit Wijk aan Duin. Na deze vergadering is tusschen curatoren en den heer Van Dok contact ontstaan. Curatoren stelden den heer Van Dok op de hoogte van de door hen gedane pogingen het failissement op de voor de leden minst be zwarende wijze zoo goed mogelijk af te wik kelen en van het weinig tastbaar resultaat, dat hiermede was bereikt; zij verheelden den heer Van Dok niet, dat zij thans genoodzaakt, waren den in de wet aangewezen weg te be wandelen en tot het uitvaardigen van nieuwe omslagen, tot uitschakeling van leden en tot het uitlokken van faillissementen en van executies over te gaan; zij deelden mede, met de voorbereidende werkzaamheden hiertoe reeds te ver zijn gevorderd en gereed te zijn binnen enkele weken met een en ander defi nitief te beginnen. Hierop heeft de heer Van Dok uiteengezet, dat hij de hoop koesterde alsnog buiten den dcor de wet aangewezen-weg om het faillisse ment tot een einde te kunnen brengen. Zijn plan kwam hierop neer, dat hij de le den een zoo groot mogelijk bedrag wilde doen bijeenbrengen, zulks onder verplichting tot teruggave der gestorte gelden, zoo het plan niet slaagde en dat hij dit bedrag de Spaar nebank wilde aanbieden. Curatoren achtten zich niet gerechtigd eigener beweging het nemen van wettelijke maatregelen nog langer uit te stellen. Met de door hen gedane pogingen was reeds anderhalf jaar verstreken verder uitstel kon niet worden gedoogd. Nadat curatoren evenwel gebleken was, dat de voornaamste creditrice, de N.V. De Spaar nebank geen bezwaar maakte tegen nog een'g uitstel, hebben zij goedgevonden hunnerzijds het nemen der vermelde maatregelen op te schorten. Om te voorkomen, dat er leden zouden zijn. die van storting van gelden zouden worden weerhouden door de vrees, dat bij mislukking van het plan curatoren het door hen gestort bedrag zouden beschouwen als maatstaf voor hetgeen door hen kon worden gedaan en hen dienovereenkomstig zouden aanspreken, werd besloten, dat een rekening by de Twentsche Bank zou worden geopend, waarop de gelden konden worden gedeponeerd ten name van den Rechter-Commissaris en dat curatoren onkundig zouden blijven van de hoegrootheid van het door ieder afzonderlijk gestort bedrag. Den leden werd gegarandeerd, dat, wan neer het plan zou slagen, zij ingevolge de door hen gedane stortingen, van iedere verdere aansprakelijkheid zouden worden uitgescha keld. Met de bijeengebrachte gelden is een re geling met de Spaarnebank mogelijk geble ken, waarbij de Bank een zeer tegemoetko mende houding heeft aangenomen. Het spreekt vanzelf, dat het na deze lof waardige geste der N.V. De Spaarnebank over bodig is alsnog uit te weiden over de vraag of en in hoeverre de oorspronkelijk door de N.V. De Spaarnebank ingediende vordering ad 410.653.54 al of niet voor betwisting in aan merking was gekomen. Wel achten curatoren het plicht ten deze uitdrukkelijk vast te leggen, dat nauwgezet en grondig onderzoek van de vordering der Spaarnebank hun de overtuiging heeft bijge bracht dat, al waren er weljicht termen aan wezig geweest om op juridische gronden tot algeheele betwisting dier vordering over te gaan, zij desniettemin als eerlijke mannen verplicht waren geweest deze vordering voor een gedeelte te erkennen en dat dit gedeelte verre en verre ligt boven het bedrag waar mede thans in der minne door de Spaarne bank genoegen wordt genomen. Het aanbod van curatoren en de aanvaar ding door de N.V. De'Spaarnebank is weder zijds gedaan onder de reserve, dat niet inge volge onvoorziene omstandigheden alsnog het effectueeren der regeling niet tot stand komt. Dit heeft geleid tot de vraag voor welk be drag de Spaarnebank op de lijst der voorloo- pig erkende crediteuren behoort te worden geverifieerd. De Spaarnebank heeft verlangd, dat dit zou geschieden voor het volle bedrag van 410.653,54. Daar de mogelijkheid, dat ingevolge on voorziene omstandigheden de regeling niet wordt geëffectueerd, met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid is uitgesloten ei daar curatoren de redelijkheid van het stand punt der Spaarnebank, dat bij hare vér te gemoetkomende houding een betwisting ha- rer vordering ter verificatie-vergadering niet passend was te achten, moesten billijken, hebben zy gemeend dit verlangen der N.V. De Spaarnebank te moeten eerbiedigen. Naast de vordering der N.V. De Spaarne bank legden ook de vorderingen van 'de aan voerders op de veiling over het jaar 1931, die per 1 Mei 1932 slechts 75 pCt. hunner vorde ringen uitbetaald hadden ontvangen, zulks ofschoon na toepassing van artikel 16 van het Veilingreglement 83V2 pCt. voor hen beschik baar was, gewicht in den schaal. Het totaal dier vorderingen, uitmakende 8V2 pCt. over het bedrag der aanvoer over 1931 bedroeg ruim f 55.000. In opdracht van een aantal leden der Vei ling. die hiertoe een bedrag bijeen hadden ge bracht, heeft, naar curatoren hebben verno men, de heer van Dok zich met de betreffen de aanvoerders, een kleine veertienhonderd in aantal, in verbinding gesteld teneinde te bereiken, dat door hen tegen betaling vau 10 pCt. van hun vordering kwijting werd ge geven. Het is een verheugend verschijnsel, dat zoo goed als alle aanvoerders-crediteuren, waarvan het grootste gedeelte toch werkelijk niet ruim met aardsche goederen is bedeeld, met dit aanbod accoord zijn gegaan. Den aansprakelijken leden past groote er kentelijkheid aan den heer van Dok voor den veelomvattenden arbeid, dien hij te hunnen behoeve heeft verricht, een arbeid, clie tenge volge heeft gehad, dat door hen minder bij gedragen is behoeven te worden dan anders het geval was geweest. Een derde vordering van niet onbelangrijke grootte betrof die van den aannemer den heer J. B. A. Nelissen. die een vordering ten beloope van ruim f 6000 had ingediend. Ook deze crediteur heeft niet willen ach terblijven en zijne medewerking tot het tot stand komen eener regeling niet willen ont houden en diensvolgens zijn vordering gere duceerd tot 1500, voor het geval de regeling slaagt en tot 3.817.16 voor het geval de re geling niet slaagt. Dit is de oorzaak, dat genoemde crediteur voor 3.817.16 in stede van voor f 1500 is ge verifieerd. Het behoeft geen betoog, dat na deze geste curatoren zich ook hier onthouden van be spreking der vraag of de oorspronkelijke vor dering al of niet betwist had kunnen worden. Curatoren eindigen hun verslag met een woord van waardeering voor de wijze waarop Eiken morgen 7-10 GEMENGD ZWEMMEN. Eén bad één kwartje. Goedkoope Ochtendabonnementen. Vrijdagav. 8.30-10: DAMESZWEMMEN. (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 765.7 m.M. te Boedapest. Laagste barometerstand 719.7 m.M. te Thorshavn. en voorspelt: Krachtigen tijdelijk afnemenden Zuid westelijken tot Westelijken of Noordwestelij ken wind. Meest zwaar bewolkt met opkla ringen. Waarschijnlijk nog regenbuien. Iets kouder. Uit het Buitenland Nog buiig en iets kouder. Het onstuimige weer blijft in onze omgeving nog aanhouden. De depressie, welker kern gisteren tusschen o'IJsland en de Britsche Eilanden was gelegen, heeft zich nog verder uitgediept en is Oostwaarts getrokken, zoo dat haar centrum zich thans ten Noordoosten van de Faroer bevindt. Intusschen heeft de hooge druk over Zuid-Frankrijk, de Golf van Biscaje en Spanje sterk aan beteekenis ver loren. Daarentegen breidt zich over Centraal- Europa een maximum uit. Rond de depressie blijven krachtige tot stormachtige winden waaien. De lucht is er meest zwaar bewolkt, plaatselijk valt regen. De Zuidwestelijke lucht- aanvoer heeft in bijna geheel West-Europa stijging van de temperatuur veroorzaakt. Op 5000 meter hoogte was het hedenmorgen boven ons land 9 graden Celsius warmer dan gisteren. Over het Noorden van de Britsche Eilanden werd het heel wat kouder. Ook ten onzent is bij ruiming van den wind wel een temperatuurdaling te wachten, ter wijl het algemeene karakter van het weer nog buiig blijft. Barometer 750 m.M. 744 m.M. Stand van heden Vorige stand Neiging: Achteruit. Opgaven van.: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 31 October: Hoogste gisteren 55 F. Laagste heden nacht 47 F. Hoogste heden tot 12 uur 56 F. BURGERLIJKE-STAND HAARLEM, 31 October. Ondertrouwd 30 October: W. J. P. Teeuwen en J. van Westerhoven; A. H. Mulders en M. M. Breedijk; G. van Houten en J. P. van Os; H. de Jager en J. M. van Paradijs; L. van Too- renburg en A. M. Penninkx; M. T. Meijer en A. M. Smits; D. Kruijff en D. Planjer; L. Pol- vliet en A. M. C. van Maris; L. J. v. d. Weete ring en M. J. Ouwejan; C. J. Daudeij en H. M. Mooij; G. H. Kelderman en C. H. v. d. Lans; H. Peeters en M. P. Koenekoop. Getrouwd 30 October: J. S. Ammann en A. H. A. Handgraaf; M. Marchand en A. M. Moo- lenaar; J, Baars en M. H. Stief; S. Wit en H. M. Wilke; P. van Ham en J. T. Dammann; P. T. M. v. d. Veldt en E. Tvrdy; C. Kloos en A. A. T. van Dijck; H. Helder en G. C. Vroom; P Surendonk en L. E. de Jong; C. van Wijn gaarden en J. van Putten. Bevallen 28 October: L. C. van Oortde Vries, d.; 29 October: A. M. Ruhede Lugt, G. J. van RuyvenBouman, z.; M. C. v. de PuttenWijkhuijzen ,z.; E. SmitsHoff mann, z.; 30 October: N. MooijStammes, d.; P. C. de la Rie—Pastor, z. Overleden 28 October: C. E. Weers, 79 j., Hyacinthenlaan; J. W., 7 d., z. v. A. Boxs, Schoterweg; 29 October J. P. van Huizen, 50 j., Koudenhorn; J. DijkstraOtter, 73 J., Baan. KAMER VAN KOOPHANDEL. Op Woensdag 20 November zal de verkiezing plaats hebben van zeven leden voor de af deeling Grootbedrijf en zeven leden voor de afdeeling Kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. DAUDEy KL.HOUTSTR. ÖÖTEL.1U09 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA lijk door curatelen gedaan om van de Regee- j rechtskundig raadsman van de N.V. De ring hulp te verkrijgen, mislukte eveneens. Spaarnebank. Mr. A. F. H. Schreurs. met cu- Per 1 November wa 7-,rron on™foren zich I retoren heeft onderhandeld. Heden: DONDERDAG 31 OCTOBER. Stadsschouwburg. 8.15 uur. Vlaamsch volks- tooneel: Thijl Ulenspiegel. Gem. Concertzaal. Openbare debatvergade- ring van den Nieuw Malthusiaanschen Bond. uur. Gebouw Sint Bavo: Demonstratie van de Haarlemsche Hohner Accordeonclub. 8.30 uur. Frans Hals Theater. „Nachten in China town", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Greta Garbo in „De Bonte Sluier". Doorloopende voorstelling van zeven uur tot half twaalf. Cinema Palace: „In de macht der geheime politie". Op het tooneel: Kalil Agra Trio, Oriëntal Pantomime act. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Amphitryon", uit de wolken komt het geluk. Op het tooneel: The Flying Banvards. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: 8 uur. Raadsvergadering. VRIJDAG 1 NOVEMBER. Stadsschouwburg: Gala-avond gezelschap Maurice Rostand. „La Gloire". 8.15 uur. Bioscopen nieuw programma. Opening Parkherstellingsoord (Men zie eerst pag. 1.) De Prinses zou aan den ingang van het ter rein ontvangen worden door Dr. A. A. G. Land, voorzitter van het bestuur der afdee ling Haarlem en Omstreken. Onder de tonen van het Wilhelmus zou de Prinses langs een eerewacht van zes dames- en zes heerenleden der Roode Kruis Trans portcolonne in uniform naar het eenvoudige houten gebouw geleid worden, waar zij zou worden opgewacht door het voltallige bestuur der afdeeling. Hier zou zij van een dochtertje van Dr. Van der Breggen bloemen ontvangen. De plechtigheid zou o.a. worden bijgewoond door den Commissaris der Koningin Jhr. Mr. Dr. A. Röell en mevrouw; door den heer C. Maarschalk, burgemeester van Haarlem; Mr. W. B. A. Donker Curtius, Jhr. W. Röell en D. J. Baron Van Lynden, leden van het hoofdbe stuur van het Ned. Roode Kruis. Verder een groot aantal doctoren. Nadat de Prinses en de overige genoodigden hun plaatsen zouden hebben ingenomen, zou Dr. Land de volgende welkomstrede uit spreken: In deze bijna 7 jaren zijn 606 patiënten op genomen met 29360 verpleeg dagen. In 1929 bedroeg het aantal patiënten 47, dit getal steeg tot 129 in 1931 om daarna te dalen tot 70 in 1934; 1935 vertoont weer een stijging n. 74 patiënten tot 26 Sept. Onze patiënten behoorden grootendeels tot de categorie der zwakken, lichamelijk zoo wel als nerveus n. 350; lijders dus, die niet ernstig ziek genoeg om ziekenhuisopname te rechtvaardigen bij ons eenige weken komen genieten van rust, frissche lucht en goede voeding. Herstellenden na een acute infectie ziekte of na een operatie werden er 122 ver pleegd, terwijl een aantal van 105 chronisch zieken, voor wie een verblijf gedurende eenigen tijd buiten hunne dagelijksche omgeving nut tig en opbeurend kan werken, werden opge nomen. Dit zijn de voornaamste groepen; tubercu loselijders worden niet opgenomen. Behalve voor enkele zelf betalenden ge schiedt de opname steeds in overleg van onzen medischen leider den heer F. A. v. d. Breggen met den Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst. De samenwerking met dezen dienst is onder den vroegeren en den thans regeerenden directeur steeds goed geweest en wanneer belangen van Parkherstellingsoord en Gemeente Haarlem wel eens met elkaar in conflict zijn gekomen, dan was de voornaamste oorzaak daarvan de noodzakelijkerwijze steeds dieper doordringen de bezuiniging. Zeker is dat het Parkherstellingsoord in vele gevallen van voordeel is geweest voor de fi nanciën der Gemeente. Sinds de opening in 1928 is de medische leiding toevertrouwd geweest aan Dr. v. d. Breggen; ik geloof niet, collega v. d. Breggen, dat het U aangenaam zou zijn mij hier een luide loftrompet over Uw werk te hooren steken; ik wil er mij toe bepalen U de verze kering te geven van de bij het Bestuur geves tigde overtuiging, dat het succes van het Parkherstellingsoord en de dankbaarheid der patiënten voor het grootste deel te danken is aan de opvatting van Uwe taak, zooals U die bij Uwe dagelijksche bezoeken hebt getoond. Waar het Parkherstellingsoord naast de groote ziekenhuizen is opgenomen onder de officiëele verpleeginrichtingen in de Gemeen te Haarlem, waaa- de bepalingen van de ver zekering tegen de kosten van ziekenhuisver- pleging ook hier gelden, waar de gegevens van het bedrijf worden vermeld in het officiëele verslag' der Gemeente, daar is dit te danken aan den goeden naam. dien het Parkherstel lingsoord zich onder Uwe leiding heeft ver worven. Alleen waart gij daartoe echter niet in staat geweest. Grovelijk ondankbaar zou het zijn het medische deel van het werk hier te veel naar voren, het verplegende en verzorgende in de schaduw te laten; het volle licht van onze erkentelijkheid moge schijnen op onze verpleeegster. Zuster A. Windhouwer, die ook van den aanvang met ons samenwerkt. Met een opgewektheid, die U nooit in den steek laat, zijt gij Zutser Windhouwer voor de patiënten een troostende en opbeurende kracht geweest, maar ook het bestieren der da gelijksche huishouding behoorde tot Uw taak en geen van beiden was altijd gemakkelijk, wanneer er weinig patiënten waren, steeds maar weer het refrein van bezuinigen klonk en de ver.plee-gprijs werd verlaagd. Bange tij den hebt U doorleefd, toen het voortbestaan van het Parkherstellingsoord onzeker scheen en U het werk, dat U lief was geworden mis schien zoudt moeten opgeven en daarom ver heugt het mij voor U zoo bijzonder, dat U nu dit nieuwe gebouw met Uw eigen nieuwe wo ning kunt betrekken. Het grootendeels uit mannen bestaande Be stuur der Afdeeling zag zeer goed in, dat het bestier over de dagelijksche huishouding in vrouwenhanden moest berusten en het vond in Mevr. Levenkamp en Freule v. d. Wijck twee dames, die met hart en ziel en groote voortvarendheid deze taak hebben aanvaard en op voortreffelijke wijze hebben volvoerd Eene herinnering aan het werk van Mevr. Le venkamp mag op dezen feestdag van het Parkherstellingsoord niet ontbreken. Eén feit uit de geschiedenis van het Park herstellingsoord heb ik thans nog te vermel den. Op 11 April 1930 werden wij vereerd met een bezoek van H.M. Koningin Emma. Een van hare vele tochten ten doel om zieken en misdeelden te bezoeken voerde H.M. naar Haarlem en naar otns Parkherstellingsoord, waar H.M. met de haar eigen groote belang stelling zich liet inlichten over ons werk en alles in oogenschouw nam. Dit blijk van Ko ninklijke belangstelling hebben wij op zeer hoogen prijs gesteld. Koninklijke Hoogheid, Dames en Heeren; het Bestuur der Afdeeling was aan de ingeze tenen van Haarlem rekenschap verschuldigd over het werk in de afgeloopen 7 jaar; wij zijn er dankbaar voor daartoe in de gelegenheid te zijn. Het aantal medici, die ons geregeld hunne patiënten toezenden is nog te klein; bij velen mijner collega's is het Parkherstellingsoord en de mogelijkheden, die het biedt, niet ge noegzaam bekend. Alle doktoren uit Haarlem hier uit te noo- digen. was ons door plaatsgebrek onmogelijk; wij stellen echter het Parkherstellingsoord voor ieder belangstellend medicus gaarne tot een bezoek open. In ieders praktijk zijn patiënten, die in aan merking komen voor een verblijf hier bij ons; moge dan het verslag van deze samenkomst hier hunne herinnering nog eens opfrisschen; dit kan slechts strekken tot heil van vele pa tiënten en tot toenemenden bloei van ons Parkherstellingsoord. Mag ik thans Uwe Koninklijke Hoogheid eerbiedig verzoeken de offlcieeJe opening te verrichten." 30 November 1928 is een belangrijke da tum in de geschiedenis van het Haarlemsche Roode Kruis. Toen vereenigden zich een groot aantal gasten der afdeeling op het oudeLig- halterrein aan den Rijksstraatweg ter bij woning van de officieele opening van het Parkherstellingsoord door den Voorzitter van het Hoofdbestuur van het Nederlandsehe Roode Kruis, Z.K.H. Prins Hendrik Na een woord van welkom van den Voor zitter der Afdeeling, Jhr. Mr. E. H. E. Teding van Berkhout, heeft toen de Secretaris in een eenigszins uitvoerige pon overzicht ge geven van het tot stand komen van het Parkherstellingsoord. Als opvolgster van Uwen Vader in zijn lei dende functie aan het hoofd van het Neder landsehe Roode Kruis, heeft Uwe Koninklijke Hoogheid zich bereid verklaard ons nieuwe Parkherstellingsoord officiëel te komen ope nen, daarmede gevolg gevende aan een diep gevoelden wensch van de Afdeeling en van allen, die het Roode Kruis een goed hart toe dragen. Voor de tweede maal, thans als Voorzitter, valt mij het voorrecht ten deel in deze bij eenkomst van vrienden van het Roode Kruis het woord te voeren; in de eerste plaats om Uwe Koninklijke Hoogheid hartelijk welkom te heeten in ons midden en U onze groote er kentelijkheid te betuigen voor dit blijk van ongewijzigde belangstelling bij de Voorzit ster van het Hoofdbestuur in het werk der Afdeeling Haarlem en Omstreken, Bovendien stel ik er prijs op een en ander te vertellen van de wordingsgeschiedenis van dit nieuwe en uit den bijna zevenjarigen ar beid in het oude Parkherstellingsoord om U te verklaren, hoe wij er toe gekomen £ijn in de huidige tijdsomstandigheden deze nieuwe in richting te stichten, het zelfs gewaagd heb ben daartoe de hulp van officiëele instanties in te roepen. In de historie van beide oorden neemt het zoeken naar een geschikt terrein een groote plaats in. Tei'wijl voor 1928 dit zoeken eenige jaren zonder succes heeft geduurd, omdat een niet voor huizenbouw bestemd stuk grond in de Gemeente Haarlem ontbrak; thans was er meer haast bijhet gold nu de exploitatie van een bestaande inrichting, welke niet onder broken mocht worden; maar toch heeft het nog ruim V/2 jaar, sedert de Gemeente Haar lem ons de huur aan den Rijksstraatweg op zegde, geduurd voor wij ons hier konden ves tigen. Gaarne richt ik hier een woord van har- telijken dank tot onzen eere-voorzitter, den Burgemeester en tot het Gemeentebestuur van Haarlem voor de ondervonden krachtige en royale medewerking. Nadat ons tot onzen schrik, in den aanvang op vrij korten ter mijn de huur was opgezegd, is daania geduld geoefend tot de onderhandelingen met den Directeur van Openbare Werken, Ir. M. H. Maas, tot een resultaat hadden geleid, waar aan het Bestuur der Gemeente zijn goedkeu ring kon hechten. Een mooi gelegen terrein, een billijke huur- som, een huurcontract voor een behoorlijk aantal jaren, een overeenkomst van vergoe ding en vereffening, wanneer het terrein tus- schentijds voor andere doeleinden zou wor den opgeëischt; het toegangspad, de beplan ting langs den Zijlweg. de aanleg van den tuin, het zijn alle faciliteiten en geschenken van de Gemeente. Groote erkentelijkheid gevoelen wij ook je gens U. Mijnheer Maas, voor Uwe vriend schappelijke houding jegens het Roode Kruis. Herhaaldelijk hebt U Uw tijd gegeven om mij op Uw bureau te ontvangen om de voor- en nadeelen van verschillende terreinen te over wegen; wij trokken van den Vergierdeweg in het hooge noorden tot ver in 't zuiden aan de Munterslaan en U zult zich herinneren hoe wij op een gegeven oogenblik bijkans ten einde raad onze gedachten concentreerden op een hoekje van den Gemeentelijken Kweektuin. Deze storm over Uw hoofd Mijnheer Bou wer, is spoedig geluwd; dat U ons voor dezen aanslag op Uw heiligdom geen kwaad hart toedraagt, bewijst ons de wijze, waarop U ge volg hebt gegeven aan het verzoek van het Gemeentebestuur om een plan te maken en uit te voeren voor den aanleg van den tuin; wij zijn U daarvoor ten zeerste dankbaar. Ten slotte wil ik nog noemen de twee voor naamste medewerkers bij den bouw van een huis: den architect en den aannemer. Voor de zorg, welke U Mijnheer Peereboom hebt gehad om toen tot den bouw besloten was, aan onze wenschen een blij venden vorm te geven en voor de voortvarendheid, waar mede U Mijnheer Bellaart, toen eenmaal de plannen waren goedgekeurd, deze hebt uit gevoerd, hebben wij niets dan lof. Gaarne zullen wij U. Koninklijke Hoogheid, Dames en Heeren, aanstonds in de gelegen heid stellen het resultaat van hun werk te bezichtigen. Op 30 September j.l. hebben wij deze nieuwe Lighal in gebruik gesteld, nadat op 26 Sep tember de oude was gesloten, waar op 3 De cember 1928 de eerste patiënten waren ge komen. Na de rede van Dr. Land zou Prinses Juliana de rede uitspreken, die op pagina 1 van dit nummer is afgedrukt. De plechtigheid zou worden opgeluisterd door zang van een dameskoor onder leiding van Mevrouw SybrandiHalberstadt. Door middel van een luidspreker-installatie zouden de patiënten alles kunnen hooren. Vervolgens zou de thee worden gepresen teerd en de lighal bezichtigd. Hierover hebben we reeds bijzonderheden gepubliceerd. Het houten gebouw bevat beneden een eetzaal en een keuken en boven is slaapgelegenheid voor de Zuster. In de Lighal, die frisch en ruim is ingericht en waarin 25 bedden kunnen staan, worden thans ongeveer twaalf patiënten verpleegd. Zij liggen daar rustig met het uitzicht op een groot stuk land, ver van het straatgewoel verwijderd, en de zon, die de genezing moet helpen bevorderen, kan ongehinderd tot de lighal en de eetzaal doordringen. ARROND RECHTBANK. UITSPRAKEN. Auto weggenomen en benzine gestolen Zes maanden was de eisch tegen twee „meerijders" uit IJmuiden. die met een derde, die 's nachts een auto uit een gerage had ge haald, een tochtje door het land hebben ge maakt en toen in Alphen aan den Rijn clan destien benzine uit een pomp hebben gehaald. De verdedigers waren Mrs. J. A. P. C. ten Bok ken en L. G. van Dam. Tegen den man die geacht werd de aan stichter van de zaak te zijn en die den wagen heeft gestolen en bestuurd, werd 1 jaar ge eischt, evenals het voorgaande met aftrek van preventieve hechtenis. Hij werd door Mr. L. G. van Dam verdedigd, die trachtte aan te too- nen dat de verdachte verminderd toereke ningsvatbaar is. De eerste twee werden veroordeeld tot 6 maanden met aftrek, de derde kreeg 8 maan den met aftrek. Onrechtmatig steun getrokken. Tegen drie personen, die op onrechtmatige wijze aan steungelden zijn gekomen, doordat zij handteekeningen hebben geplaatst waar door zij den schijn wekten wel voor steun in aanmerking te komen, terwijl dit niet het ge val was. eisch te de officier van justitie elk een maand gevangenisstraf. De uitspraak luidde: de eerste verdachte 1 maand, de tweede 3 weken en de derde 14 da gen gevangenisstraf

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2