Actie der Italiaansche studenten tegen de sancties. MAAK U NIET ONGERUST! FRANS PERQUIN Beleid der regeering. Amerikaansche Sport Uit Abessynië. 53e Jaargang No. IbUb2 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 2 November 1555 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.7254. Bureaux: Grcote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13(182 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0,6( hoofd rubriek. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. - Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— - Levenslange ongeschiktheid f 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400 -, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger f 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 2 November. Het Vrije Woord. Er is nu meer bekend geworden omtrent het voorstel tot beperkte grondwetsherziening, dat de regeering in de Troonrede al had aan gekondigd. Want in de vandaag verschenen Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de Staatsbegrootmg, schrijft zij „Voor een verwijt dat de regeering indien zij althans de bevoegdheden bezat om anders te handelen te veel gedoogt, te ruime vrijheid laat, zou meer grond aanwezig zijn dan voor de opvatting, dat de regeering de rechten en vrijheden des volks onder den voet loopt. In plaats van op dit stuk beterschap te beloven deelt zij mede, dat bij de komende voorstellen tot herziening van enkele grondwettelijke be palingen de regeering integendeel ruimere bevoegdheden vragen zal om de grenzenlooze ongebondenheid in woord en geschrift te kunnen beperken." Het vrije woord zal dus worden beperkt. Wij weten niet hoever de regeering met haar voorstel denkt te gaan, maar heelemaal gerust ben ik er niet op. Dit is een gevaarlijke materie om mee te gaan omspringen, en de term „de grenzenlooze ongebondenheid in woord en geschrift" duidt een zekere geprik keldheid aan. Ik hoop dat men niet in die geprikkelde stemming een voorstel tot grond wetsherziening zal formuleeren, maar in een geest van koel objectief beleid. Het is m.i. sterk overdreven, te spreken van „de grenzenlooze ongebondenheid in woord en geschrift". Het is waar dat zich gevallen heb ben voorgedaan, waarin de grenzen van be hoorlijkheid in het commenteeren op de da den van de overheid en op politieke tegen standers verre zijn overschreden. Maar dat heeft zich tot enkele bladen en tot een klein aantal personen beperkt. Als de regeering spreekt van „de grenzenlooze ongebondenheid in woord en geschrift" is dat een generalisatie die bijna alle Nederlandsche dagbladen en ■tijdschriften n ie t treft, want in hun toon en optreden is volstrekt geen wijziging ten na- •deele gekomen. En dit ondanks het feit, dat wij in een moeilijken tijd leven, leidend tot scherpe politieke tegenstellingen. Als men in deze dagen eens naar het bui tenland kijkt en ziet, welke terminologie b.v. in het bedaarde Engeland gebezigd wordt nu er verkiezingen voor de deur staan, dan moet men de waardigheid, zelfbeheersching en distinctie van de overgroote meerderheid der Nederlandsche persorganen meer dan ooit erkennen. Het is jammer dat de regeering zich heeft laten verleiden tot het gebruik van een dergelijke generalisatie. En met een grondwetsherziening op het chapiter van het vrije woord moge men uiterst voorzichtig zijn. In het algemeen gaat het leven in ons land, vergeleken met de' meeste andere landen, langs zeer rustige banen. Ook in dezen tijd, misschien zelfs juist in dezen tijd, valt die vergelijking op. Hoewel er meer steenen ploffen in den vijver der publiciteit dan anders, is het watervlak toch nog heel wat kalmer dan in Engeland, in Frankrijk, in België enz. Over het geheel genomen heeft het Nederlandsche volk zich ook in zeer zorgelijke tijden zijn vrijheid- van-meeningsuiting wel waardig getoond. En die vrijheid ligt het, naar mijn overtuiging, nog altijd zeer na aan het hart. Laat de regeering er tegen waken dat zij niet, met een zoo ingrijpenden maatregel als een grondwetsherziening, zoowel de goeden als de kwaden treft en de eersten daarmee prikkelt enachteruitzet. Ieder volk heeft niet alleen de regeering, maar ook de grond wet die het verdient. Men moet het vooral niet minder willen gaan geven dan dat. Voor het overige wachten we met belang stelling de voorstellen af. R. P. Lloyd George vindt de sancties te mild. Rumoer bij een rede van Churchill. LONDEN, 2 Nov. (A.N.P.) In een radio rede verklaarde Lloyd George dat de sanc- tiepolitiek der Britsche regeering in Genève fout was. De sanctiemaatregelen tegen Ita lië waren veel te mild en zouden nooit hun doel bereiken. Engeland zelf zou in de toe komst de benzine voor de Italiaansche vlieg tuigen leveren en ook andere landen zouden naar believen hun sanctiemaatregelen beper ken. Winston Cchurchill trad gisteravond als verkiezingsredenaar op. Hij bepleitte verster king der Britsche bewapening. Tegen het ein de van zijn rede ontstond er zoo'n rumoer, dat verscheidene mannen en vrouwen uit de zaal verwijderd moesten worden. Een groote men- schenmenigte verzamelde zich voor het ge bouw en Churchill moest zich door de achter deur verwijdeiten. 'm dm Wfotet 9m (Zie dagbladen d.d. 31 Oct. j.l.) u/ij tyi U ceUenen?? De groote voorraden van de Fa. FRANS PERQUIN, te Haarlem, verzekeren U. ook bij felle koude en langdurige vorst, prompte leveringen van elke gewenschte soort BRANDSTOFFEN. Wij noteeren thans, zonder prijsverhooging, Uw benoodigde kwantum voor het geheele stookseizoen. 162 Gr. Houfstr. - Haarlem - Telefoon 10212 (Adv. Ingez. Med.) Persaanvallen duren voort. (Speciale correspondentie),. ROME, Vrijdagavond. In antwoord op den eisch, dien de studen ten gisteren stelden aan den Engelsehen drogist „Roberts", was het Britsche wapen, dat tot nu toe op het winkelraam was aan gebracht met zwarte emailleverf onzichtbaar gemaakt. Om dezelfde reden was een Italiaan sche vlag gehangen over den naam van hei hotel „Inghliterra". De studenten eischten, dat de naam van het hotel „Eden" veranderd zou worden, in verband hiermede hebben zij het naambord ernstig beschadigd. De naam Eden werkt thans in Italië als een roode lap op een stier en de studenten hebben willen doen voorkomen, dat het hotel speciaal was genoemd naar den Britschen minister voor Volkenbondsaangelegenheden. Het bestond reeds lang voordat zoowel de studenten als de heer Eden waren geboren. De studenten van de universiteit van Rome volgen blijkbaar reeds Mussolini's gelofte op om vooraan te staan in den strijd tegen sancties. Groepen van meer dan 50 man trokken vandaag door Rome en ageerden tegen alle winkels, die Britsche producten verkoopen, Engelsche namen dragen of het Engelsche wapen op de winkelramen hebben Alles verliep ordelijk er is niet geschreeuwd en men liet vreemdelingen en goederen on gemoeid. Het publiek hield zich er buiten. Enkele winkels, die voor de pro-Italiaansche actie werden uitgekozen, werden door groepen studenten bewaakt tere ijl andere biljetten met de woorden „koopt Italiaansche producten" op de winkelramen plakten. Omdat het van daag Allerheiligen was, waren de winkels ge sloten. Deze betoogingen waren de voortzetting van de optochten, welke de studenten hielden, waarbij het ruw toeging en de win keliers direct gewaarschuwd waren alle bui- tenlandsche reclames, speciaal Engelsche, weg te nemen. Zelfs het woord „tearoom" in 't aan toeristen bekende Piazza diSanga bracht de studenten in opwinding, maar sterke troe pen carabinieri, die zich voortdurend in dat district bevonden, verspreidden de studenten. Politieversterkingen bewaken thans eveneens het Engelsche gezantschap. Deze protestbetoogingen gaan parallel met de nieuwe beschuldigingen aan het adres van Engeland, dat het meest vijandig zou staan tegen de Italiaansche expansie, in Afrika. Sinds het bezoek van Sir Eric Drummond aan -Mussolini, waarbij hij verzekerde, dat Enge land door gevoelens voor den Volkenbond alleen wordt gedreven, was deze campagne min of meer opgehouden. Thans nu de sancties voor de deur staan, komt dit alles weer omhoog. Gayda gebruikt in de Giornale d'Italia de redevoering van Baldwin voor de Internatio nal Peace Society als punt van uitgang voor een hernieuwde anti-Britsche oam'pagne. „Iedereen weet thans, dat Engelands anti- Italiaansche politiek niet door liefde voor den Volkenbond wordt ingegeven, maar door im perialistische tactiek; die Abessynië voor toe komstige Britsche veroveringen wil behouden en daarom Italiaansche expansie, nu en in de toekomst, wil verhinderen". Gayda stelt vast, dat Engeland geen aan dacht heeft geschonken aan het Italiaansche memorandum dat bij den Volkenbond is inge diend, maar zich haastte sancties Üoor te drij ven, die „reeds zes maanden tevoren te Lon den waren uitgewerkt, evenals de mobilisatie van de Britsche Vloot". „Als men intusschen voortgaat over onveranderde vriendschap voor Italië te spreken, nadat al deze concrete fei ten bekend zijn, mengt zich slechts ironie in het drama, dat zich thans afspeelt". Een toespraak van den koning. De universiteit te Rome reikte vandaag eere- titels uit aan den koning van Italië ter gele genheid van een groote openbare bijeenkomst in het nieuwe Cité Universitaire". Koning Victor Emmanuel III sprak een korte rede uit, waarin hij de tegenwoordige gebeurtenissen aanroerde. Hij zeide: „het is niet zonder beteekenis, dat deze stad van herdenking haar zalen opent voo»- nobele en ernstige redevoeringen, op het oogenblik dat mijn land acties is begon- nea, die van dringend belang zijn voor zijn leven, veiligheid en toekomst. Rome heeft in zijn roemrijk verleden voortdurend de op drachten der beschaving vervuld. Italië is een van wil en geloof en zal dien weg blijven volgen". De koning liet hierop volgen: „Italië vraagt slechts in staat te worden gesteld zijn leven ten volle te kunnen ontplooiïen, en zijn krachten te geven aan de verwezenlijking van de heilige idealen, die de beschavingsgeschie denis der menschlieid van vader op zoon doet voortleven". Hij eindigde zijn rede met een oproep tot. de wereld en zeide: „Vertegenwoordigers van het denken en van de wetenschap zullen na mijn mededeeling verkondigen, dat de Cité Uni versitaire in deze hoop werd geopend." a Vandaag is bekend gemaakt, dat het totaal aantal slachtoffers gevallen in Afrika in den tijd van Januari tot eind October uit 193 per sonen bestaat. 33 hiervan stierven gedurende de maand October. Van de werklieden, die in Afrika zijn te werk gesteld, zouden tusschen Januari en October 198 gestorven zijn. Begin volgende week zullen, naar men mededeelt, vijf booten met troepen, bestaande uit 10.000 zwarthemden en soldaten uit Napels naar Afrika vertrekken. De Aventino heeft Napels verlaten met 950 man en 323 ton -oorlogsmateriaal. De Monte- bianco is naar Massale vertrokken met 52 vrachtauto's en 67 chauffeurs. Officieele oorlogsrapporten van vanavond melden, dat „aanvoerders en plaatselijke be velhebbers uit de nog niet bezette gebieden voortgaan met zich aan te melden bij de mili taire autoriteiten in Adoea. Troepen gewapen de inboorlingen uit Tigré. die zich hebben overgegeven, bereid om bij ons dienst te ne men, zijn snel georganiseerd en bewaren thans de orde in West Tigré". De rapporten melden eveneens, dat er naar verhouding weinig gebeurt in alle secties van het front van Somaliland en dat „er nog steeds druk wordt gevlogen". (Copyright MorningpostA.N.P.) De Regeering heeft in een uitvoe rige Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag betreffende de Rijksbegrooting voor 1936. haar be leid verdedigd. Daarvan vindt men op pagina 3 en op pagina 4 de voor naamste bijzonderheden meegedeeld. De regeering geeft o.m. haar voorne men te kennen onze weermacht te versterken. Zij toont zich afkeerig van het Plan van den Arbeid en deelt mede, dat een grondwetsherziening wordt voorbereid. ER WAS EENS Vele jaren geleden was er eens iemand, die per advertentie van Vraag en Aanbod in Haarlem's Dagblad iets trachtte op te ruimen. Het lukte boven verwachting. Sindsdien hebben honderdduizenden hem nagevolgd en nog steeds lukt het uitstekend, volkomen naar de nu veel hooger gestelde verwachting. Dit lijkt een sprookje, maar het is de werke lijkheid. Italiaansch-Abessynisch conflict nog zonder oplossing. Aloisi wijst alle voorstellen af. PARIJS, 2 Novèmber (Reuter). Ook de Fransche bladen melden uit Genève, dat het onderhoud van gisteren tusschen Laval, Hoaxe en Eden en tusschen Laval en Aloisi weinig voortgang in de pogingen tot onlossinb van het Italiaansch-Abessynisch conflict heeft ge bracht. Engeland heeft de door de Fransche deskundigen uitgewerkte voorstellen afgewe zen en Aloisi heeft te verstaan gegeven, dat Italië noch deze voorstellen noch die welke hem gisteren door Laval zijn gedaan zal aan nemen. (Volgens een rapport van den bond van Amerikaansche voetbal trainers zijn in de eerste zes weken van het rugby voetbal seizoen in Amerika 18 spelers ten gevolge van het ruwe spel gedood.) Achttien sterke jonge levens Zijn in d' eex-sten bloei bekort, Afgesneden en vernietigd Door wat men daar ziet als sport. Op de machtige tribunes Zit de massa saamgepakt. Op het speelveld in het midden Wordt een speler neergesmakt. Even wordt er onderbroken, Even maar want het moet snel, Er wordt gauw iets weggedragen En men gaat weer door met 't spel. Tierend, krijschend, zit de massa, Rillend in het rauw gedoe. Ergens achter de coulissen Dekt men iets met lakens toe. Een paai- dagen later is er Ergens, een begrafenis. Een week later merkt de massa, Dat de ploeg gewijzigd is. Achttien dooden in zes weken, Drie per week een bagatel, Voetbal wordt hier ook beoefend, Maar dat is een ander spel. Als wij lezen van d' arena In den Oud Romeinschen tijd, Met de gladiatorspelen Als een doodelijken strijd; Denken wijzooiets kan heden, Toch goddank niet meer bestaan, Maar in één land, zou ik zeggen, Is men er niet ver vandaan. P. GASUS. Opmarsch der Italianen weer ingezet? Abessyniërs willen hem stuiten in de moerassen van Immini. Ook aanval op de spoorlijn verwacht. ADDIS ABEBA. 2 November. (Reuter). Ras Desta, de commandant der Etiojiërs op het Zuidelijk front meldt, dat de Italianen groo te activiteit in de lucht aan den dag leggen in den sector van Dolo. De juiste positie van den Ras is slecht bekend, maar men meent, dat hij zich naar het Zuiden in de richting van Dolo beweegt. Schermutselingen kwamen voor tusschen zijn voorhoede en de Italianen in het dal van de Webbe Sjebeli. In Ogaden zijn de regens bijna ten einde. Men verwacht ieder oogen blik den opmarsch der Italianen. Verder verwacht men dat de aanval der gemotori seerde afdeelingen tegen den spoorweg' zal komen uit de richting Moessa Ali, in de richting van Afdem op 100 K.M. van Dire- daoea. De afstand, die moet worden afgelegd is in rechte lijn ongeveer driehonderd kilo meter, indien deze aanval wordt onderno men is het waarschijnlijk, dat de reserves van de Etiopiërs uit Harar en Diredaoea naar dit gebied zullen worden gezonden, dat van troepen ontbloot is. Andere troepen zouden uit Amkober en uit Dessie kunnen komen. De opmarsch der Italianen zou reeds zijn ingezet en de Etiopiërs denken hem te stui ten in de moerassen van Immini op onge veer tweehonderd kilometer afstand van Dessie. Het Legeer vair den kroonprins zou nog niet gevochten hebben. Dit leger bevindt zich rondom Dessie en zou kunnen dienen om den opmarsch dei- Italianen terug te slaan. Op het Noordelijk front worden bewegingen van de Abessy niërs gesignaleerd. Geen enkel gevecht schijnt zich te hebben ontwikkeld. Drie Abes- synisché bevelhebbers hebben hun troepen opgesteld op een lijn ten Oosten ten Westen en ten Zuiden van Adigrat en Alcsoem. Hun troepen tellen tachtigduizend man. CLEARINGOVEREENKOMSTEN GEREGELD. GENèVE, 2 Nov. (Reuter). Na een zitting die vijf uur heeft geduurd werd hedenmor gen om één uur overeenstemming bereikt aangaande de clearingovereenkomsten. die nog vóór de definitieve regeling van het in werkingstellen der sancties noodzakelijk wa ren. GERUCHTEN OM MAKALLé. In Tigre doet het gerucht de ronde, dat Makallé zou zijn gevallen. Het betreft hier waarschijnlijk niet een inneming in den militairen zin des woords, omdat de stad reeds was ge- evacueerd. ITALIAANSCHE OPMARSCH. De Italiaansche opmarsch naar Des sie zou reeds zijn ingezet. De Ethio- piërs zouden van plan zijn het in een moerassig gebied tot een gevecht te laten komen. FRANSCH-BRITSCHE OVEREENSTEMMING De besprekingen tusschen Hoare en Laval te Genève hebben tot een vol ledige overeenstemming geleid Voor verdere berichten zie men de pagina Buitenland en pag. 1. Hoop op volledig herstel van China's premier. Dader van den aanslag overleden. NANKING, 2 November (Reuter). Wang Tsjing Wei heeft een rustigen nacht gehad. De doktoren gelooven, dat de minister-presi dent na de ondergane operatie een goede kans heeft om geheel van zijn verwondingen te herstellen. Men heeft al het mogelijke gedaan om ook den dader van den aanslag. Soeng Feng King, die door de lijfwacht van den mi nister-president ernstig werd gewond in het leven te houden. Zoodra het eenigszins moge lijk was zou hij omtrent de motieven van zijn daad worden gehoord. Daarna zou hij worden gefusileerd. Het congres, dat gisteren tengevolge van den aanslag op Wang Tsjing Wei was verdaagd is hedenmorgen weer bijeengekomen. Er is een scherpe bewaking van de gedele geerden ingesteld. Nader wordt gemeld, dat de pleger van den aanslag aan zijn verwondingen is bezweken. Communisten de daders van den aanslag? NANKING, 2 November (A.N.P.) Het politie onderzoek naar den moordaanslag op minis ter-president Wang-Tsjing-Wei heeft uitge wezen, dat drie mannen en een vrouw direct bij den aanslag betrokken zijn. Bij de vrouw zouden brieven gevonden zijn, die wijzen op langdurige voorbereiding van den aanslag. Alle vier personen werden gearresteerd. Een Chi- neesch blad schrijft, dat de daders commu nistische elementen zijn, die zijn overgegaan tot de tactiek van den politieken moord en handelen in opdracht van de derde internatio nale, die zich ten doel heeft gesteld den op bouw van China te verstoren. De Chineesche premier Wang Tsjing Wei, op wien een aanslag werd gepleegd. Hei 3dm*$ëjk$ie Hoare en Laval zijn bij hun besprekingen tot overeenstemming gekomen. pag. 4 Bij de Britsche gemeenteraadsverkiezingen boekten de conservatieven groot succes; Labour verloor vele zetels. pag. 4 Monsell, Halifax en Cunliff Lister zouden uit het Britsche kabinet treden. pag. 4 De regeering verdedigt haar beleid; grond wetsherziening wordt voorbereid. pag. 4 De financiën van het rijk. pag. 4 Fokker crïliseert het beleid der luchtvaart ondernemingen. pag. 3 De regeering zou een vliegtuigenfabriek willen oprichten. pag. 8 Regeering overweegt geen colportageverbod. pag. 3 De regeering wil onze weermacht versterken. pag. 3 Euwe moet de dertiende partij remise geven. pag. 6 Voor Haarlem's Politierechter. pag. 5 Laatste berichten. pag. 13 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Het vi'ije woord. pag. 1 Speciale correspondentie: Actie der Italiaan sche studenten tegen de sancties. pag. 1 Fïnaneieele Kroniek: De verbeterde positie der Suikerindustrie. pag. 9 Dr. W. G. N. van der Slcen: Naar de goud mijnen van Salomo. pag. 7 Van onzen Londenschen correspondent: Guy- Fawkes-dag in Engeland. pag. 7 J. B. Schuil over de opvoering van „La Gloire". pag. 2 K. de Jong: Radiomuziek der week. pag. 8 Bioscopen. pag. 8 P. van der Hem: De Rembrandttentoonstelling te Amsterdam bracht aan entrce's ruim een halve ton op. pag. 3 Jules Kammeïjer: Blijft fit! pag. 7 Puzzlerubriek. nag. 5

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1