DE BILT W. Kuipers Zn., Opticiens Wolhandkrab nu ook in Haarlem gevangen Uem$a WutUtick J. HOLSTER ZATERDAG 2 NOVEMBER 193S HAARLEM'S DAGBLAD 2 Een leven van hard werken. De heer W. Knoop wordt zeventig jaar. Wanneer u iets over hard werken wilt weten, moet u eens met den heer W. Knoop gaan spreken, die op 11 November zeventig jaar wordtWat denkt u ervan als negenjarige jongen van 's morgens zes uur tot 's avonds acht uur te moeften werken en heel vaak nog tot later in den avond? En dat tegen de sonv ma van veertig koperen centen in de week. Is dat hard werken of niet? De heer Knoop is de stichter van de firma Knoop, boekbinderij in de Anthoniestraat. Ter gelegenheid van den komenden feestdag heb ben wij een bezoek gebracht bij den aanstaan den zeventig-jarige, die een en ander vertelde uit vroeger tijd. Op negenjarigen leeftijd moest hij aan den slag. Thuis was het allesbehalve rijkdom wat er geboden werd; vader en moeder waren vroeg gestorven en de stiefmoeder van den heer Knoop, die een kleine manufacturenzaak in de Gierstraat had. had de hulp van den klei nen jongen noodig. Zoodat er meermalen een handkar naar Bennebroek gebracht moest worden, waarvoor dan de school maar moest werden verzuimd. Om zes uur 's morgens ging hij naar een „baas", een boekbinder, waar de eenvoudiger werkzaamheden voor de jongens waren. Om half negen begon de school en tus.se>en de schooltijden kwamen de werk zaam 1.'.-den voor den manufacturenwinkel aan de Oie.v. Na schooltijd, ongeveer kwart over vier. wachtte de boekbinderij weer. waar dan gewerkt werd tot acht uur 's avonds en op drukke dagen meermalen tot elf uur. Dat was de werkring van een negenjarigen jongen, die daarmee het weekloon van veertig centen verdiende en later de niet onbelang rijke opslag kreeg van een dubbeltje, waardoor het salaris cp twee heele kwartjes kwam. Het Is onbegrijpelijk welke toestanden, (als we ten minste nog over „toestanden" kunnen spreken) er destijds moeten hebben bestaan. Gedurende ongeveer tien jaren heeft de heer Knoop dag in dag uit gewerkt, waarbij de nachten meermalen ook werkdagen werden, want nachtarbeid was niet meer dan gewoon. Het loon steeg met de jaren en had bij negen tienjarigen leeftijd ongeveer de somma van zes gulden per week bereikt. Daarvoor moest dan nok eigenlijk haast altijd worden gearbeid. Trof het toevallig dat er drie vrije dagen ach tereen door de kalender werden aangewezen, (met Kerstmis bij voorbeeld), dan was de derde zeker een werkdag en als er twee achter elkander vielen, dan moest ongetwijfeld op den morgen van den eersten ook worden ge werkt Jeugd? Kan men van een jeugd spreken, die met negen jaren ophield te bestaan? Kan men van een jeugd spreken als elk vrij uurtje moest worden besteed om nog iets extra bij te ver dienen en enkele centen het kapitaal ver tegenwoordigden van wat er nog overbleef, wanneer het kostgeld was betaald? Toch zijn er ook aardige herinneringen aan dezen ouden tijd verbonden. Want wanneer er 's nachts werd gewerkt, gebeurde het vaak dat er krentenbollen en chocolade kwam en wan neer het Maandag was, liet men haringen aan rukken, dit laatste als gevolg van den drank, die de meesten op Zondag tot zich hadden genomen. De restjes van de haringen verdwenen dan naarde zoldering, waar iedereen met groote vaardigheid zijn graatjes en velletjes tegenop wierp..,. Schoongemaakt werd er in de boekbinderijen natuurlijk nooit, behalve één maal. Toen zou de minister komen. De werkplaats kreeg een goede beurt en zag voor den eersten keer van haar leven water. Toen alles schoon was, kwam het bericht dat de minister geen bezoek zou brengen. Alle moeite was dus vergeefs geweest. Na zijn diensttijd, die zeventien maanden duurde, was de heer Knoop op ongeveer een en twintig jarigen leeftijd werkloos. Er wer den plannen gemaakt om als koloniaal te ver trekken naar de Oost. toen er juist weer werk kwam opdagen. Korten tijd daarna bestond de mogelijkheid een zaak, die toch niet meer ren deerde, voor drie honderd gulden over te ne men. Een kleine erfenis steide den heer Knoop daartoe in staat. Toen werd er heelemaal niet meer geslapen en bij een belangrijke order van een groote firma in onze stad werd iedereen, die maar bij machte was papier te vouwen, gerequireerd. om toch maar op tijd met het werk gereed te zijn. Het was een ontzagwekkende koude winternacht, de sneeuw joeg door de kieren heen en de kachel had de dienst nagenoeg gestaakt. Toch kwam de opdracht op tijd bij de firma kant en klaar aan en daarmee was een groote klant gewonnen. Het is waarlijk onmogelijk een volledige ontwikkelingsbeschrijving te geven van het bedrijf van den heer Knoop. Enkele grepen hieruit moesten bewijzen hoe de jubilaris van elf November een bedrijf heeft kunnen opbou wen na een ontzaggelijk moeilijke begin periode. Na een jeugd van zeer hard werken, brak een tijd aan van nog hafderen arbeid in eigen zaak. Een zaak die door eigen kracht en inspanning tot bloei is gekomen, die in den goeden tijd aan ruim zestig menschen brood heeft kunnen geven. Een zaak. die wedijveren kan met de beste in den lande en daarbuiten. Wel is door de tijdsomstandigheden ook hier inkrimping noodzakelijk geweest, maar het beleid en de interne bedrijfsregeling maken het mogelijk dat de boekbinderij van den heer W. Knoop en Zonen ten allen tijde zich zal kunnen aan passen en dat, wanneer er ooit sprake van een bedrijf is dat de toekomst zeker tegemoet kan zien. dit hier het geval is. Een en zestig-jarige ervaring, hard werken en overleg liggen hieraan ten grondslag. Dit moge wel eens gereleveerd worden en dit zal het ook nog wel op den elfden November! MOORDENAARS VAN NEGATA VOOR DEN KRIJGSRAAD. TOKIO. 2 Nov. (A.N.P.) Het ministerie van Oorlog deelt mede. dat binnenkort de da ders van den aanslag op generaal Nagata voor den krijgsraad terecht zullen staan. Zestig a zeventig uit de Buitenliede gehaald. Hoe dit gevaar te bestrijden? Nu is zij toch in de Haarlemsche wateren, de gevreesde Chineesche. Wij bedoelen de Chineesche wolhandkrab, die sinds korten tijd de Nederlandsche rivieren, kanalen, slooten en beken onveilig maakt. Zij is nog niet lang in ons landje, wij mee- nen pas ongeveer drie jaar. Aanvankelijk meende men het gevaar te kunnen keeren, zoolang de krab slechts in het Oosten van ons land zich liet zien. Helaas is deze verwachting totaal bedrogen uitgekomen en is de Chineesche wolhandkrab in ons geheele land een onaangename ver schijning geworden. De vraag is nu niet zoozeer geworden waar zij wél is, doch eerder waar zijniet is. Deze Chineesche is van zuiveren import. Hoe dit in zijn werk is gegaan is nog altijd niet geheel bekend. Er bestaan verschillende theo rieën voor. Men kan aannemen dat het beest per boot naar Europa is gekomen, zich vast klampend aan den romp van het schip. Ook bestaat de kans dat het beest gevlucht is uit de verzameling van een liefhebber en zoo zijn weg door ons land heeft gevonden. Dit ver schijnsel zou niet op zich zelf staan, want reeds eerder is iets dergelijks gebeurd. Doch ook andere veronderstellingen blijven mogelijk. De wolhandkrab nu is, voor zij in ons land binnenzwom, in de Elbe gesignaleerd. Daarna kwam zij aanvankelijk alleen in de Noordelijke provincies voor, maar nu is 't, zooals gezegd is, in ons geheele land mis. Met hun groote. venijnige en scherpe scha ren dooden zij niet alleen veel visch, wat op zich zelf reeds een gevoelige schade voor vele visschers kan wezen, bovendien bijten zij net ten en fuiken door, en vernielen alles wat er binnen hun bereik komt. De snelle uitbreiding in de laatste jaren van de Chineesche wolhandkrab in onze rivie ren, ging gepaard aan de ervaring dat haar verschijning schade beteekent voor iedereen en voor de visschers vooral. Vrijdag zijn in de Buitenliede zestig tot zeventig woihandkrabben gevangen. De Bui tenliede is het water tusschen het fort aan de spoorlijn HaarlemAmsterdam en de Ring vaart van de Haarlemmermeer. Het is geen lang stuk, maar toch werden er liefst ruim zestig van deze onsympathieke vreemdelingen gevangen. De secretaris van de waterpachtcommissie, de heer H. Kion, liet ons twee exemplaren zien, een doode en een levende. Zij hadden een doorsnee van twee en dertig centimeter, ge meten van pooteinde tot pooteinde. Mogelijk waren dit juist wel groote exemplaren, doch dat neemt niet weg, dat de Chineesche wol handkrab een lugubere verschijning is, zelfs in een goed gesloten bus op een huiskamertafel. Aan haar acht griezelige wringelpooten heeft zij wolachtige haartjes. Zoo komt deze visch- vreter waarschijnlijk aan haar naam van wol handkrab, een naam die eigenlijk veel te mooi is voor een dergelijk gemeen uiterlijk Want met haar twee groote scharen, die apart zitten, tilt zij met gemak een metalen bus op van veertig centimeter grootte Het is nog niet bekend hoe de krab hier be treden moet worden. Uit Spaarndam komt bericht dat ook daar iets is ontdekt, waarvan men vermoedt dat 't een Chineesche wolhand krab is. Er zouden er twee gevangen zijn. Hoe het beest direct in onze wateren ver zeild raakte, valt niet te zeggen. Mogelijk komt zij „van bovenaf", van de Kagermeren, doch uiteraard heeft zij geen spoor achter gelaten, zoodat niet met zekerheid valt te zeggen, hoe de vischvijanden in Haarlem kwamen. De Nederlandsche Heidemaatschappij is in kennis gesteld van de aanwezigheid der Chi neesche woihandkrabben en het is te hopen dat ook dit moge bijdragen tot een afdoende bestrijdingsmethode. Want er zijn maar wei nigen, die op een der gelijken import prijs stel len. De heer Willemsen in de Barrevoetestraat zal zoo'n krab in de etalage zetten. Wie dus wil kennis maken, is daartoe in de gelegen heid. „Aangenaam" zal het zeker niet wezen. UITVOERING IN HET DIACONIEHUIS. Vrijdagavond gaf Haarl. Luistervinkenkoor in het Diaconiehuis een zeer geslaagde uit voering, met medewerking van mevr. Jo Leene—Ames, die begeleid werd door mej Bergisch. De heer C. P. de Jong sprak een woord van dank namens de bewoners van het Huis. VERGADERING PROVINCIAAL PERSONEEL. De Vereeniging van Provinciaal Personeel ln Noord-Holland zal Maandagavond a.s. In de bovenzaal van het Gemeentelijk Concert gebouw een algemeene vergadering houden: o.m. ter bespreking van een voorstel van Ged. Staten dezer provincie om op aandrang van den minister van Binnenlandsche Zaken met ingang van 1 Januari 1936 op de nominale bezoldiging van het Provinciaal personeel een korting van 5 pet. toe te passen DE COLLECTE VOOR HULPBEHOEVENDE KRAAMVROUWEN. Se Post-Harmonie zal Woensdag 6 Novem ber a.s. ten bate van de collecte voor het fonds tot behartiging der belangen van hulp behoevende kraamvrouwen, alhier, een mu zikale wandeling via het Kleverpark naar Haarlem-Noord maken. De te volgen route wordt nader bekend ge maakt. GETUIGEN GEVRAAGD. Dinsdagavond ongeveer kwart over acht is een aanrijding geweest tusschen een motor fiets en een dame op de fiets ter hoogte van de Zomerluststraat on den Wagenweg. Hier bij werd de dame gewond. De politie verzoekt hun, die dit ongeluk hebben gezien, zich aan te melden voor het afleggen van een getuigeverklaring. PHSLIPS RADIOTOESTELLEN (Adv. Ingez. Med.) VEREENIGING „GELOOF EN WETEN SCHAP". De derde bijeenkomst in dit seizoen van de leden van „Geloof en Wetenschap" zal plaats hebben in den Stadsschouwburg Vrij- dae 8 November a.s. De N.V. „Het Vereen. Rott. Hofstadtoo- neel" komt dan opvoeren Brusse's „Boefje", met Annie van Ees en Cor van der Lugt in de hoofdrollen, meldt: Hoogste barometerstand 775.3 m.M. te Riga. Laagste barometerstand 742.3 m.M. te Jan Mayen. en voorspelt: Meest matigen Zuidoostelijken tot Zuidwes telijken wind. Half tot zwaar bewolkt. Weinig of geen regen, Weinig verandering in tempe ratuur. Uit het Buitenland Weinig verandering in het weertype. De hooge druk in het Oosten nam verder in beteekenis toe. Over de randstaten steeg de barometer tot boven 775 m.M. In het hooge drukgebied waren de ochtendtempera- turen wat gedaald. Verschillende stations mel den lichten ochtendnevel. De depressie in het Noorden trok naar de Poolzee af. Nieuwe lage drukking verscheen echter op den Oceaan. Zij veroorzaakte een flinke barometerdaling over het Westen van de Britsche Eilanden, doch in het Zuiden van Ierland en Engeland stijgt de luchtdruk weer. Onder invloed van deze de pressie Is de temperatuur over Groot-Brit- tannië wat gestegen, terwijl het er plaatselijk regenachtig is. Ten onzent is weinig verandering in den al- gemeenen weerstoestand te wachten. De depressie zal haar invloed ten onzent wel niet laten gelden, doch zich Noord- of Noordoost- waarts bewegen. Barometer Stand van heden 763 m.M. Vorige stand 756 m.M. Neiging: Vooruit. Opgaven van: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 2 November: Laagste heden nacht Hoogste gisteren Hoogste heden tot 10 uur 50 F. 59 F. 55 F. Alleen Zijlstraat 97, Haarlem, Tel. 12726 (Adv. Ingez Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 2 November. Ondertrouwd 1 November: W. C. van Es en H. G. Boer. Bevallen 30 October: C. M. Kaulingv. Ba- kel, z.; 31 October: M. Kleijnv. d. Schalie, d.: E. M. SchatbornCammaert. d.: E. M. Ge- laudieHenneke, d.; A. Groot—Kardol, d.; 1 November: P. J. v. d. Hoornl'Ami. z. Overleden: A. VisserVerhoeven, 37 j., Tul penstraat. ADR. STOOPPLEIN 24 Centrale Verwarming TEL.'5597.0verreen - UHH Oliestookinrichtingen. (Adv. Ingez. Med.) De overplaatsing der twee ingenieurs. Behandeling voor het Scheidsgerecht wordt voortgezet. De behandeling van de zaken der twee in genieurs in gemeentedienst Veenenbos en Hol laar voor het scheidsgerecht zal Vrijdag 8 No vember, 's avonds 7.30 uur, worden voortgezet, aangezien het onderzoek nog niet Is ge ëindigd. EEN REBUS, EEN CASSETTE EN f 3.95. Een bewoner van Noord-Haarlem heeft een rebus opgelost. Want volgens een circulaire kon hij daarmee een cassette met zilveren voorwerpen winnen. De oplossing van deze rebus zond hij in mot een postzegel van zes centen voor ant woord, waarop hem door de Old Dutch Tra ding Cy in de Fran$ois Valentijnstraat 58 in Den Haag werd meegedeeld, dat de cassette hem toegestuurd zou worden, indien hij f 3.95 administratiekosten, invoerrechten en omzet belasting wilde betalen. Hierop ging de Haarlemmer niet in, waar op hij bezoek kreeg van een heer, die hem de Royal-cassette, zooals de beloofde prijs heette, liet zien. Toen bleek dat het ding heelemaal geen f 3.95 waard was. Het lijkt dus wel wenschelijk dat men zich terdege rekenschap geeft van de waarde dezer rebussen, de cassette en de maatschappij die ze aan. den man tracht te brengen. GROENTEMARKT HAARLEM. Tomaten per kilo 812 ct. Snijboonen per kilo 24—32 ct. Heereboonen per kilo 1822 ct. Sla per kist 2054 ct. Andijvie per kist 3545 ct. Postelein per kist 5070 ct. Spinazie per kist 45—75 ct. Gelekool per kist 6080 ct. Groenekool per kist 4555 ct Wortelen per bos 48 ct. Prei per bos 113 ct. Pieterselie per bos 35 ct. Selderie per bos 3—5 ct. Knolselaerie per stuk 3—6 ct. Roode kool per stuk 614 ct. Bloemkool per stuk 1018 ct. De Personeele Belasting. Een brief aan den Gemeenteraad. De heer G. L. deelt ons mede, dat hij een brief aan den Gemeenteraad heeft gezonden over de voorgenomen verhooging met 25 op> centen van de personeele belasting. Op deze wijze, zegt de heer L. in zijn brief, gaat men weer het geld halen, waar het juist in zoo heel veel gevallen niet is. In de betere jaren 1925 tot 1930 hebben vele arbeiders en kleine middenstanders een huis gekocht van met veel moeite gespaard geld (gemiddeld ongeveer 2000). Dit geld is nu door daling der waarde van de huizen geheel verloren en die perceelen zijn nu ter nauwernood, of niet geheel meer, gedekt. Het huis verkoopen brengt veelal een nog grootere „strop", ook voor denO hypotheekgever en doordat er steeds meer woningen vrij komen (men denke aan de talrijke gezinnen die gaan samenwonen) vermindert de opbrengt der personeele belasting. Juist een billijker per soneele belasting zou de opbrengst eenigszins stationnair kunnen houden. Waarom kunnen gemeente en Rijk de be- noodigde gelden niet vinden uit de Inkomsten belasting? Dit zou billijker zijn, hetgeen uit het volgende blijkt. Iemand die in betere tijden géén huis heeft gekocht en nu b.v. nog een gemiddeld inkomen geniet, varieerend tusschen 25003500 kan met behoud van zijn eventueele spaargelden verhuizen naar 'n kleinere woning en betaalt gemiddeld f 3-540 pers, belasting. Iemand met hetzelfde salaris; doch ook zij met een lager loon, of een klein pensioentje varieerend tusschen 12001500, betalen nu gemid deld met hun in waarde gedaalde eigen wo ning pl.m. 100 personeele belasting: waar nog bij komt dat de huurwaarde zoo hoog mogelijk gehouden wordt. Beide categorieën omvatten duizenden burgers, waarvan de een naar verkiezing zoo goedkoop mogelijk kah gaan wonen en weinig belasting inbrengt, terwijl de anderen óf hun geld kwijt zijn en op steeds hoogere lasten komen óf voor de keus gesteld worden hun huis te verkoopen met schuld om daarna de kleinst mogelijke huurwoning te betrekken, om aan den onbil- lijken druk te ontkomen. FAILLISSEiVIENT. Het weekblad Handelsbelangen bevat de crediteurenlijst in het faillissement van J. H. Warnier, handelende onder den naam Boek en Kunstdrukkerij Warnier Jr. te Haarlem Deze lijst telt 52 crediteuren plus twee met betwiste vorderingen met een totaal passief van t 31.297.57 waarvan preferent f 15.503.28 en betwist f 135.35. De baten zijn nog niet volledig bekend. De voornaamste crediteuren zijn: J. J. Machielse, geldleening en rente f 3065.92. P. Zipp, geldleening en rente le hypotheek preferent f 8226.16. N.V. Expl. Mij. De Heide, geldleening en rente f 2895.91. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Nieuwe aanwinsten. Nederl. en i. h. Nederl. vert. romans: Allen. De Kleine Madonna. (1). Het bronzen spiegelbeeld. (II). De eenzame tweelingbroeder. (III). As, van. Lawine. Baum. De dansen van Ina Raffay. Bowdier-Bakker. Vrouw Jacob. Eyk, van. De kleine parade. Istrati. Kyra Kyralina. Lewis. Kunst en zaken. Perron, du. Het land van herkomst. Krijgswetenschappen Ermel Scherer. Het Nederlandsche leger. Opvoeding en onderwijs: NIekel. Opvoedings-encycliek en jeugdorga nisatie. Studiebeurzen: gids voor ouders en jonge lieden betreffende studiebeurzen. Toornstra. Coeducatie. Sport: Frügte. Honkbal (Baseball). Aardrijks-, land- en volkenkunde: Das ist Abessinien. Harinxma Thoe Slooten. Dwars door Abes- sinië. Lubinskl. Abessinië. Monfreida Vers les terres histoles de l'Ethio- pie. PROTOS 90 Ct p.lVEEK DAUDEy KL.HOUT5TR.Ö6TEL.U109 (Adv. Ingez. Med.) VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Dinsdagmiddag 12 November wordt voor de afdeeling Haarlem en Omstreken van bo vengenoemde vereeniging door den heer Johan Koning, redacteur in Nederland van de „Java Bode", in het Gemeentelijk Con certgebouw een lezing gehouden over het onderwerp: „Hebben onze kinderen in Indië nog een toekomst?" Lichtbeelden zullen het gesproken woord verduidelijken. De heer W. R. Ferwerda zal Dinsdagmid dag half drie in het gebouw „Zang en Vriend schap" een lezing houden over het onder werp: „Druivensap". Op Vrijdagmiddag 22 November wordt in het Cinema-Theater de sprekende film „Al tijd welkom" van de firma Droste vertoond. Mej. N. Posthumus Meyjes uit Haarlem zal Dinsdagmiddag 26 November in de aula van Teyler's Museum aan het Spaarne een le zing houden over het onderwerp: „Kunstge schiedenis als vormend element voor de rij pere jeued". GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat. Autoped: Heijnus, Colensostraat 35rd. Balk: Politiebureau Smedestraat. Bril: Oxsener, Tugelastraat 8. Duif, Malefijt, Reitz- straat 64. Kmderhoedje: Boon, Geweerstr. 20. Halsband: v. d. Pigge, Gierstraat 3. Kano's: Hulsebosch. Z. Schalkwijk 28 gem. Haarlem- merliede en Spaarnwoude. Alpinomuts: Pi- litiebureau Smedestraat. Knipmes: Broekhof, Lootsterweg 130 Hillegom. Jongenspet.; Snoek, v. Egmonastraat 16zw. Hondenpenning: v. d. Klugt, Damiatestraat 11. Passer: Muller, Saen- redamstraafc 107. Gouden ring: Breeuwer, Berckheijdestraat 18 zw. Rijwielplaatje: Pop, Spaameiaan 20; Bruning, Wüstelaan 76 Sant poort; Mej. Zedel, Caninefatenstraat 50; Van Galen, Rijnstraat 2A Heemstede. Rozenkrans: Muusse, Bilderdijkstraat 21zw. Heerenrijwiel: Hulsbergen 2e Hoogerwoerddwarsstraat 27. Gym. schoen: v. Polen, Kruisweg 21rd Schoen: Schipper. Brouwersstraat 73. Rijwieltaschje: de Jong, Molukkenstraat 32. Thermometer: Lugtmeier, Vinkenstraat 46. Wol: de Loor, Lange Veerstraat 34. Hondenzweep: de Groot, Wagenweg 130 zw. Kindervoeding. Begint a.s. Maandag. De vereeniging „Kindervoeding" te Haar lem hoopt Maandag 4 November hare werk zaamheden te hervatten en dus weer te be ginnen met de verstrekking van kinder- voedsel „BLOEMBOLLENCULTUUR". Vrijdagavond is in café Brinkmann een vergadering gehouden der afdeeling Haar lem van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur onder voorzitterschap van den heer J. M. C. Hoog. Een circulaire der afdeeling Boven karspel met verzoek haar voorstel te steunen om het hoofdbestuur op te dragen onverwijld bij de Regeering de noodige stappen te doen, teneinde de saneringsmaatregelen ten spoe digste te doen eindigen, werd tot de volgende vergadering aangehouden. Dan zal ook een beslissing worden geno men ter voorziening in de vacature in het Hoofdbestuur. Wat de vacature-Krelage als algemeen voorzitter betreft werd na stem ming een candidaat aangewezen, welke ter sprake zal worden gebracht in de aanstaan de Maandag te houden vergadering van voorzitters van afdeelingen. Aan het bestuur werd overgelaten met dr. ir. M. D Dijt overleg te plegen over een door de«en te houden winterlezing, waartoe de leden der afdeeling Heemstede en Overveen- Bloemendaal zullen wordtn uitgenoodlgd. Een breedvoerige en belangrijke bespreking werd gewijd aan het artikel „Hergroepee- ritig?" in het nummer van „Hobaho" van 11 October 1.1., en ten slotte werd aan een der leden, die in deze aangelegenheid bijzonder belang stelt, verzocht zijn denkbeelden na der ln een voorstel uit te werken. HET TOONEEL Tournée Maurice Rostand LA CLOIRE Wanneer ik als een leeraar de voorstel lingen. welke ik deze achtereenvolgende avon den heb gezien, zou moeten taxeeren, zou ik de Vlamingen een 9 en de Franschen een 2 geven. Zoo'n vreugde als Staf Bruggen ons schonk met zijn Uien-Spiegel, zoo'n teleur stelling was de opvoering van Maurice Ros tand's La Gloire. En die eerste voorstelling werd gegeven door het Vlaamsche Volks- tooneel, terwijl de tweede was geannonceerd als „représentation de grand gala". Eigenlijk was er in deze vertooning vaiï La Gloire iets heel erg pijnlijks. Daar ver telde Maurice Rostand ons in ellenlange verzen hoe moeilijk en dikwijls tragisch het lot van den zoon van een beroemd man kan zijn. Een gedramatiseerde autobiographie dus!. Het werd ons als 't ware in beeld gebracht in dit drama waarin de zoon probeerde in het voetspoor van zijn vader te treden en zoo hopeloos faalde! Zooals Clarence Wisbrun dus ln zijn eigen stuk! En aan deze vertooning werkte de moeder mee, om den volke te toonen dat liaar zoon ook den roem verdient die haar man in zoo ruime mate ten doel is gevallen. Dit was wel heel triest, omdat heel deze poging één groote mislukking werd. Ook Maurice Rostand zoekt het even als zijn vader in de romantiek, maar hij mist den zwier, de elegance, de theater kennis, den geest, de fantasie en wat wel het voor naamste isde panache van Edmond Rostand. De zoon heeft enkel de zwakheden van zijn vader geërfd: holheid, leegheid en het valsche pathos. Dit stuk met dat spre kende wassenbeeld, dat ons aan de kermis tenten uit onze jeugd herinnerde, werd op sommige momenten eerder belachelijk dan tragisch. Nu was de keuze van een stuk als La Gloire voor een tournée in Holland ook wel zoo ongelukkig mogelijk. Voor de Franschen is roem heel iets anders dan voor ons. nuch tere Hollanders. De Franschman zal mis schien nog eenigszins ontvankelijk zijn, voor al die tirades op den roem ik las tenmin ste in Le Théatre Francais contemporain van Edmond Seé een lofrede op La Gloire, waarin deze bekende criticus in een kritiek vol éloges dit werk o.a. een schoon gedicht een drama van expressieve kracht noemt - maar in Holland vindt de dichter daarvoor geen klankbodem. Wij glimlachen spottend om al die verzen op den roem en komen met de nuchtere opmerking, dat er voor een groot kunstenaar iets beters en hoogers nog is dan de roem alleen. En mijn respect voor den critischen zin van Edmond Seé krijgt een geduchteri knak, wanneer ik de loftuitingen op dit stuk van Maurice Rostand lees. waarin de schrijver enkel maar het woord geeft aan den zoon en alle verdere personen in zijn drama de gradeert tot poppen. Ik had diep medelijden met de acteurs en actrices, die in dit stuk zooals men het in de tooneelwereld noemt enkel lantaarnpalen hadden te zijn. Zelfs in de sterkste bezetting zou deze holle, dwaze draak want iets anders is La Gloire feitelijk niet volgens mij onmogelijk te redden zijn. Wat dan te zeggen van deze op voering. waarin de schrijver in de hoofdrol het hardst er aan mee werkte om het stuk te vermoorden .Maurice Rostand declameerde de verzen op ouderwetsch conventloneele manier met ontploffingen en uithalen, die je van schrik deden opspringen van je stoel. Het was om 't nu maar precies te zeggen, je reine bom bast, waar geen greintje echtheid laat staan ziel in doorklonk. Een acteur bleek Rostand al evenmin te zijn. Het waren aldoor dezelfde bewegingen armen spreiden en weer samen voegen en bij de ontploffingen den rechter arm met een ruk naar omhoog en als hij had te zwijgen, sleepte hij een stoel aan om er op te kunnen steunen. De declamatie van het wassen beeld, dat de roem moest voorstellen, werd een trieste ridicule vertooning. En van de verzen bleef zooals Rosemonde Gérard ze zei al heel weinig over. En de regie? Ja kon men eigenlijk spreken van regie? Toen de roem die zelf de gordijn tjes moest openschuiven, de slotverzen sprak, keek de knecht nieuwsgierig om het hoekje en maakte papa Wisburn bewegingen, alsof hij op zijn horloge keek. Aan het slot van II ver gat men te laten zakken, zoodat de bewuste- iooze Clarence tenslotte op moest staan en met een buiging het publiek duidelijk maakte, dat het bedrijf uit was. In III kwam de knecht minstens 10 seconden te laat op, zoodat het tooneel „stond", als op een zwakke dilettan ten-voorstelling. En in zoo'n opvoering een der slechtste die ik in tijden van beroeps acteurs zag waren de hoofdpersonen van het drama de weduwe van Edmond Rostand en zijn zoon. Is het wonder, dat ik heel deze gala-voorstelling een trieste, pijnlijke vertoo ning noemde. J. B. SCHUIL,

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2