Fokker cntiseert luchtvaartondernemingen. DE REMBRANDT-TENTOONSTELLINC TE AMSTERDAM BRACHT AAN ENTREE'S RUIM EEN HALVE TON OP. WEERMACHT WORDT VERSTERKT. GEEN COLPORTACE- VERBOD. ZATERDAG 2 NOVEMBER 1935 HAARLEM'S DAGBUAD Deze D.S.T. is eenige duizenden ponden zwaarder dan de D.C. 2 en het is de vraag of de reeds over-ontwikkelde motoren 800 a 900 P.K. is reeds een maximum, dat niet meer volkomen betrouwbaar is niet overbelast zullen worden, wat vooral gevaarlijk kan zijn in den start, als men hun volle capaciteit noo- dig heeft en weigering van een der motoren noodlottig is. Hier doet men wel degelijk een concessie aan de veiligheid, en als de Ameri can Airlines het toestel voor slaapnachtvluch- ten in gebruik gaan stellen op de Zuidelijke route, is dat misschien nog eenigszins verant woord omdat men hier op elke 20 mijl een goed verlicht noodlandingsterrein heeft Voor den Indië-dienst echter, waar men over weinig en op groote trajecten over geen enkel noodlandingsterrein beschikt, komt de D.S.T. volgens Fokker in het geheel niet in aanmerking. Mogelijkheden voor de Nederlandsche vliegtuig-industrie In luchtvaartkringen gaan thans weer stemmen op, die juist met het oog op de vei-l ligheid invoering van het 4-motorige type be- pleiten, doch de moeilijkheid hierbij vormen de duurdere aanschaffingskosten. Douglas is thans bezig met het ontwerpen van een 4- motorig toestel, doch zonder overdrijving mag gezegd worden, dat Nederland, waar Fokker reeds drie jaar geleden zijn 4-motorige toe stellen lanceerde, op dit gebied een grooten1 voorsprong heeft. In de afgeloopen 10 jaar heeft de Nederlandsche Vliegtuigenfabriek voor 25 millioen gulden aan vliegtuigen naar het buitenland verkocht, zoodat er voor Ne derland op het gebied van den export groote mogelijkheden bestaan. Ook is de Nederland sche industrie thans volkomen in staat, geheel metalen vliegtuigen te bouwen, indien ze slechts gelegenheid krijgt, in serie te bouwen, want metaalbouw is duurder dan gemengde bouw en slechts rendabel, als men in serie kan bouwen en de garantie heeft van een vasten afzet en stabiliteit van de door de afnemers gewenschte types. Dit was de reden, dat Fok ker tot nog toe, hoewel hij de licentie heeft, niet zelf in Europa de geheel metalen Douglas vliegtuigen kon bouwen. Omtrent de plannen der regeering om tot. „Mijne Heeren, ik zal over eenige jaren gemakkelijk kunnen betalen uit de entree-gelden mijner tentoonstellingen" Regeering en N. S. B. In het verslag over het Regeeringsbeleid deelt de regeering mede, dat de publicaties van de N. S. B. haar voortdurende aandacht heeft. Afgezien van de vraag, of een verbod van bepaalde organen voor het oogenblik ge- wenscht zou zijn, laat de Grondwet zulks niet toe. Intusschen zullen maatregelen worden getroffen, opdat tegen de strafbare uitlatin gen in de pers strenger dan tot dusver worde opgetreden. Gelijk reeds enkele malen is ge bleken, wordt hierbij zoo noodig ook tot inbe slagneming van de persen overgegaan. Er is naar het oordeel der regeering geen reden het verbod voor ambtenaren om lid te zijn van de N. S. B. op te heffen. Van een zeer welwillende houding van jus titie en politie jegens de N. S. B. is, wordt verder gezegd, geen sprake. Van herhaaldelijk plaatshebbende overtredingen, welke ooglui kend zouden worden toegestaan, is der Regee ring dan ook niets bekend. Ten aanzien van de door den Gouv.-Gen. aan ir. Mussert verleende audiënties wordt door de regeering opgemerkt, dat, al zal zij volkomen toegeven, dat zij ook verantwoorde lijk is voor het algemeen regeeringsbeleid in Ned.-Indië, toch bezwaarlijk kan worden staan de gehouden, dat die verantwoordelijkheid medebrengt, dat aan den Gouverneur-Gene raal voorschriften zouden worden gegeven met betrekking tot het verleenen van audiënties aan particuliere personen. Een algemeen verbod van colportage schijnt, afgezien van de vraag of het niet in strijd zou komen met het bestaande artikel 7 van de Grondwet, onwenschelijk met het oog op de daai-uit voortvloeiende aanmerkelijke beper king van de vrijheid van meeningsuiting in het bijzonder tegenover andersdenkenden. Een uniforme Rijksregeling van de colpor tage zal minder dan de bestaande plaatselijke verordeningen met de onderling zeer afwij- 1 kende plaatselijke toestanden rekening kun nen houden. Zoodanige regeling moet daarom, indien eenigszins mogelijk, vermeden worden. Een vaste lijn ontbreekt. Men beginne geen prestige-race. Mogelijkheden voor onze vlieg iaigindustrie. A. Fokker. De Nederlandsche vliegtuigbouwer Anthony Fokker,, die Donderdag tege lijk met den directeur der K. L. M., den heer A. Plesman, uit de Vereenigde Staten in ons land terugkeerde, heeft in een persconferentie zijn opvattin gen uiteengezet over de ontwikkeling van het luchtverkeer en den vliegtuig bouw, die nauw met elkaar samen hangen, en over de karakteristieke verschillen tusschen de luchtvaart in Europa en in de Vereenigde Staten. De uiteenzettingen van den heer Fokker droegen af en toe een uitge sproken polemisch karakter en hielden op sommige punten critiek in op de gestes der luchtvaartmaatschappijen in het algemeen, waarbij in enkele gevallen duidelijk bleek, dat deze cri tiek ook de Nederlandsche lucht vaartmaatschappij betrof. In het kort kwamen de bezwaren van den heer Fokker hierop neer, dat de wedstrijd tusschen de luchtvaart maatschappijen onderling leidde tot 'n overdreven opvoeren van de luxe, het comfort en de snelheid ten koste van een economische bedrijfsvoering en van de veiligheid, terwijl verder het ont breken van een vaste lijn in de ont wikkeling van het luchtverkeer een belemmering vormde voor een econo mische en doeltreffende ontwikkeling van de vliegtuig-industrie. een eigen vliegtuig-industrie over te gaan, ^eventueel door concentratie van de bestaan de bedrijven, bleek Fokker op de hoogte, doch kon hij op het oogenblik geen nadere mede- deelingen doen. Op zichzelf achtte hij een heilzame werking van een dergelijke samen werking mogelijk, en achtte hij het bewezen, dat wanneer in de toekomst een vaste lijn zou worden gevolgd bij de ontwikkeling van de vliegtuigindustrie, tezamen met de afnemers, n.l. het leger, de marine, het Indische leger en de burgerluchtvaart, in Nederland de basis kon worden gelegd voor een bloeiend bedrijf met een groote export-mogelijkheid In Nederland geen vaste lijn? Ongelukkigerwijze volgde men vol gens den heer Fokker op het oogenblik in de Nederlandsche en in de Neder- landsch-Indische luchtvaart, noch bij Defensie, noch bij de K.L.M., een vaste lijn. Indien Defensie groote en vaste opdrachten zou geven en de civiele luchtvaart niet voortdurend nieuwe eischen zou stellen en nieuwe types zou eischen, zou de Nederlandsche in dustrie rustig de goed gebleken types verder kunnen ontwikkelen en in serie kunnen wei-ken. Volgens Fokker zijn de Pan-American Air ways de eenige onderneming met een vaste, lijn, die 5 jaar geleden reeds wist wat zij thans wil en thans reeds weet, waar zij over 5 jaar zal zijn. Zonder overhaasting en zonder dat men zich laat opjagen door concurrenten be reidt men rustig alles voor. „Zij is", aldus de heer Fokker, „een voorbeeld voor het beleid onzer K.L.M. voor de Holland-Indiëlijn en voor de toekomstige ontwikkeling van de K. N. I. L. M.". Vol lof sprak de heer Fokker over de pio niers van de Indië-lijn: Plesman, Van dei- Hoop, Generaal Snijders, die met voldoening op hun werk kunnen terugzien. Ten aanzien van de toekomst was Fokker echter minder gerust en verklaarde hij: „Het is thans de taak der regeering, die met een bedrag van 10 millioen gulden subsidie dit werk heeft moge lij gemaakt, de K.L.M. een vaste lijn voor de ontwikkeling van den Indië- dienst voor te schrijven. Zij moet voor komen, dat de K.L.M. zich begeeft in een gevaarlijke prestige-race met Engeland, die alleen maar met steeds grootere subsidies kan worden gevoerd en moet leiden tot den waanzin, dien men kan aanschouwen in de scheep vaart over den Atlantischen Oceaan, tusschen de .Bremen", „Rex", „Nor- mandië" en binnenkort de .Queen Mary", een leege-drijvende-paleizen- parade, waaraan alleen de practische Amerikanen niet meedoen". Onbeïnvloed door wat de Imperial Airways doen, stelle men zich tevreden met een mini mum subsidie en extra mail-porto een zoo ren dabel en veilig mogelijk luchtverkeer te scheppen, binnen het bereik van een zoo groot mogelijk aantal passagiers en zonder over bodige „super-luxe" of super-snelheid. Dit is zoowel in het belang van een goede luchtverbinding met ons koloniaal bezit als voor de defensie daarvan. Zoowel materiaal als personeel moeten in tijd van nood aan de hoogste eischen voldoen. Een subsidie, hierop gebaseerd, zal geen te groot offer blijken te zijn. De Amerikaansche regeering heeft dat begrepen en is dan ook waarschijnlijk niet geheel vreemd aan den aanleg der vliegtuig stations voor de Pan-American Airways in de Zuidzee. Japan begrijpt het ook, en Nederland mag voor de veiligheid van Indië in dit op zicht niet achterblijven. Moord? In een perceel in de Marnixstraat te Rotter dam is een bewoner dood gevonden in een plas bloed. Men weet nog niet of hier misdrijf in het spel is. HAAGSCHE STUCADOORS VOEREN 40-URIGE WERKWEEK IN. De Haagsche stucadoors, patroons en werk nemers, hebben een collectief arbeidscontract afgesloten, waarvan de voornaamste punten zijn bekorting van den werktijd tot 40 uren over zes werkdagen, toepassing van het rou leersysteem en beperking van de jongens exploitatie (één leerling op iedere 4 volslagen arbeiders). Het tarief loon zal als basis voor het loon gelden. De directie van de Gemeente lijke Arbeidsbeurs heeft t. o. v. de toepassing van het rouleersysteem medewerking toe gezegd. Nog meer persen verzegeld. Vrijdag is toch een nummer van „Volk en Vaderland" verschenen, zij het in kleiner om vang dan gewoonlijk. In tal van plaatsen is de verspreiding van het blad verboden. Be halve in Utrecht schijnen ook te Amsterdam en IJmuiden persen, waarop kringbladen wer den gedrukt, te zijn verzegeld. Nieuwe weg Amsterdam Schiphol opengesteld. Met eenige plechtigheid is Vrijdagochtend het eerste gedeelte van de nieuwe snelver- keersverbinding AmsterdamDen Haag het thans gereed gekomen deel van Amsterdam tot aan den Spaarnwouderweg nabij Schip hol ,in gebruik genomen en voor het verkeer opengesteld. Hoewel het in de bedoeling lag deze gebeurtenis zonder eenig officieel cere monieel te doen geschieden had het Initiatief Comité Amsterdam gemeend deze gebeurte nis, die toch èn voor de gemeente Amster dam èn voor de luchthaven van de hoofd stad van zoo groote beteekenis is, niet on gemerkt voorbij te mogen laten gaan. De genoodigden arriveerden te half twaalf in auto's bij het beginpunt van den nieuwen weg, alwaar de hoofdingenieur-directeur van Waterstaat, Ir. Geelinck, met een korte rede den weg voor het verkeer opende, nadat hij op vele voorbereidingen, die aan het bouwen van een dergelijken snelweg voorafgaan, had gewezen. Hij verzocht daarop Ir. Wisselingh, onder wiens leiding de werkzaamheden aan den weg staan, den weg als eerste in ge bruik te nemen hetgeen geschiedde door met de auto de linten, die den weg afsloten, stuk te rijden. Een aardig moment was, dat juist voor dat de auto-stoet met genoodigden ar riveerde, de Koningin, komende van de Chrysantententoonstelling te Aalsmeer, het kruispunt passeerde. Daarop werd gezamenlijk naar Schiphol gereden, zoodat de genoodigden als eersten konden ondervinden welk een groote voor uitgang de nieuwe weg voor de verbinding AmsterdamSchiphol is. Nadat een rondrit over het emplacement van het vliegterrein was gemaakt vereenig- den de aanwezigen zich in de nieuwe groote restaurantzaal van de K.L.M. Onder de aanwezigen merkten wij op Bur- meester Slob van Haarlemmermeer en Ir. Nobel bedrijfsingenieur van de Afdeeling Handelsinrichtingen der gemeente Amster dam. door PIET VAN DER HEM 1656: Rembrandt te Amsterdam wegens schulden failliet verklaard I Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 2 November: Nu het Volapük zeer in de mode is, is het niet onbelangrijk om in herinnering .te brengen dat, een paar honderd jaar 'geleden, in Duitschland evenzeer een wereldtaal is uitgevonden, waaraan een geleerde den weidschen naam „Cosmo- pangloesein" gaf. Er werd een dictionnaire van die taal vervaardigd en een man die haar ver stond, zette er eenige dichtstukken van Klopstock en een keukenboek in over. Deze vertalingen zijn alles wat van die wereldtaal overbleef, waarvan niemand meer iets begrijpt. De boeken worden natuurlijk als curiosa bewaard. Achterstand bij het mate riaal wordt ingehaald. In de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag betreffende de rijksbegrooting deelt de regeering mede, dat zij ten aanzien van onze weermacht den achterstand op het ge bied van het materiaal in versneld tempo wil inhalen. GEEN RICHTING AANGEVEN KAN HET LEVEN KOSTEN, Vrijdagmorgen is nabij het kerkhof te Venlo de wielrijder G. Martens door een auto aangereden. De man werd tegen den grond geslingerd en vrijwel op slag gedood. De besturder van de auto heeft geen schuld aangezien het slachtoffer bij het oversteken van den weg geen teeken heeft gegeven. MOTORIJDER BOTST TEGEN EEN BOOM. Levensgevaarlijk gewond. Vrijdagavond omstreeks 8 uur reed de motorrijder Adr. Heeren, wonende Versiliën- bosch te Heerlerheide met zijn motor tegen een boom. Met een dubbele schedelfractuur werd de man opgenomen en naar het zieken huis te Sittard vervoerd. Zijn toestand is levensgevaarlijk. De diepere oorzaak van de ontwikkeling van de Amerikaansche luchtvaart en niet alleen van deze, in een verkeerde richting, lag vol gens den heer Fokker echter niet alleen in de concurrentie deze ontbreekt immers in Europa ten deele maar bij de leidingen der maatschappijen, die in handen zijn van jeug dige luchtvaartpioniers en enthousiasten, wier ondernemingsgeest en enthousiasme deze ontwikkeling heeft mogelijk gemaakt. Maar de luchtvaart is thans in het stadium gekomen, dat men zich moet concentreeren op -den verkoop van haar product, en dait is „transportation", en daarvoor heeft men, even als voor elk fabrieksproduct, ervaren en des kundige zakenlieden noodig. De leidende personen in de luchtverkeer-industrie moeten hun wedloop naar snelheid, luxe en expansie staken en zich realiseeren, dat de vliegtuigen en de bedrijfskosten alleen goedkooper kunnen worden als men ze in series kan fabriceeren en een zekere stabiliteit in het bedrijf na streeft. Men is het er nog lang niet over eens, wat hiervoor het geschikte materiaal is, en zoo komt men, om maar grootere snelheden te bereiken, tot concessies aan de veiligheid. Op de vraag, of de Douglas D.C. 2, thans ook veelvuldig in Europa in gebruik, reeds als een concessie aan de veiligheid moest worden beschouwd antwoordde Fokker, dat deze ma- machine aan zeer hooge eischen voldeed. In principe echter kon men het vervangen van het 3-motorige naar het 2-motorig-e toestel als een zoodanige concessie beschouwen, even als de grootere start- en landingssnelheid. Dit alles geldt echter in nog veel sterker mate voor de vergrooting van de Douglas D.C. 2, het nieuwe type D.S.T., waarin ruimte zal zijn voor 16 slaapplaatsen. WEGENS BEROOVING VEROORDEELD. De Amsterdamsche Rechtbank veroordeelde een man en een vrouw resp. wegens diefstal en heling, gepleegd in een perceel aan den Zwanenburgwal te Amsterdam, tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van vijf maanden 'voorarrest en drie jaar gevangenisstraf met aftrek van zes maanden voorarrest. In het perceel zouden verschillende beroovingen heb_ ben plaats gehad. De vonnissen luidden con form den eisch van den Officier van Justitie, die echter niet de preventieve hechtenis in mindering wilde zien gebracht. TEEKENINGEN VAN OUDE MEESTERS. Verzameling mr. Chr. P. van Ecglien in het Museum Fodor. De bur gemeester opent de tentoonstelling. Een tentoonstelling van teekeningen door oude meesters, behoorende tot mr. Chr. P. van Eeghen's verzameling, welke in haar geheel tot dusverre alleen in den besloten kring van familie en vrienden haar bewonderaars had, vult thans de zalen van het Museum Fodor aan de Keizersgracht te Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5