Hoare en Laval zijn het eens. Regeeringsbeleid verdedigd. THIJS IJS EN DE KONINGSKROON De financiën van het rijk. ZATERDAG 2 NOVEMBER 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 4 BUITENLAND Engeland vermindert zijn vloot in de Middellandsche Zee nog niet. Vandaag waarschijnlijk een onderhoud tusschen Hoare en Aloisi. Hoare, Eden en Laval zijn gisteren, naar van officieele Engelsche zijde gemeld wordt, tijdens hun besprekingen te Genève tot alge- heele overeenstemming gekomen omtrent de toepassing van maatregelen tot nakoming van artikel 16 en omtrent het zoeken naar een oplossing in overeenstemming met de grondslagen van den Volkenbond. Bevestigd wordt, dat vandaag een volledige uiteenzet ting zal worden gegeven van de mislukte pogingen, door beide regeeringen tot nog toe ondernomen, om een basis van onderhande ling te vinden. Reuter wist gisteravond nog uit Genève te melden, dat Laval deze verklaring zal af leggen en dat Hoare zich met enkele woorden bij hem zal aansluiten. Laval zal waarschijn lijk zeggen, dat de basis van verdere on derhandelingen is, dat een schikking zich moet laten voegen in het kader van den Volkenbond. De economische sancties zullen worden toegepast, doch zij zullen geen reden vormen om de verzoeningspogingen te on- derbreken. De spanning in de Middellandsche Zee duurt onverminderd voort. Mussolini heeft te kennen gegeven, dat hij op de uiteenzet ting van het Britsche standpunt door Drum mond nader zal antwoorden. Voorloopig blijft de toestand zoo, dat Engeland zijn vloot in de Middellandsche Zee niet zal verminderen, zoolang Italië voortgaat met zijn aanvallen in de pers en zoolang het zijn troepen-in Libye niet vermindert. Op het onderhoud tusschen Laval, Six- Samuel Hcare exx Eden. is. naar de Geneef- sche correspondent van de N.R.C. meldt, gis termiddag een bespreking tusschen Laval en Aloisi gevolgd. Vanochtend zullen vermoede lijk Hoare en Aloisi een onderhoud met el kaar hebben. Men neemt echter algemeen aan, dat het niet tot een ernstig zoeken naar een grond slag van onderhandelingen zal komen, daar op het oogenblik onderhandelingen geenerlei kans van slagen hebben. Gistermiddag liep te Genève het gerucht dat de ex-koning van Spanje, Alfonso, die in het Hotel des Bergues vertoefde, waar ook Laval en Aloisi verblijven, de reis naar Genève zou ondernomen hebben, om op ver zoek van den Paus een bemiddelingspoging te wagen. De 'ex-koning van Spanje, schijnt echter slechts zeer korten tijd te Genève te zijn geweest en de stad reeds weer veerlaten te hebben. Zijn aankomst op dit tijdstip te Genève schijnt een zuiver toeval te zijn ge weest, dat door den ex-koning zelf betreurd werd. Naai? men zegt, zouden Laval 'en Hoare het gisterochtend er over eens zijn geworden, da! de ecDnomische-sanctiemaatregelen zoo- spoe dig mogelijk moeten worden toegepast. Laval moet daarbij aan Hoare de verzekering ge geven hebben, dat Frankrijk de economische sanctiebepalingen gestreng zal toepassen en aan Engeland den gewenschten steun zal ver- leenen, indien de Britsche vloot in de Mid dellandsche Zee zou worden aangevallen. bezig met den aanslag. Men verklaart, dat de Chineesche regeering ernstig is geschokt, aangezien Wang Tsjing Wei de sterkste steun was van Tsjang Kai sjek. Het proces tegen den dader Soeng Feng- Ming, zijn twee medewerkers en acht mede pliohtigen zal vandaag te Nanking plaats vinden. De dader is 32 jaar oud, hij werkte een jaar te Nanking en hij heeft gediend bij het negen tiende kantonleger, dat o.m. actief deelnam aan de gevechten van Sjanghai in 1932. Het Japansehe gezantschap ontkent nadruk kelijk, dat er een Japanner bij den aanslag betrokken zou zijn. Geruchten om Makallé. Stad in handen der Italianen? Engeland. Monsell, Halifax en Cunliffe Lister uit het kabinet. Naar Reuter uit Londen meldt, verklaart het centrale bureau van de conservatieve partij, dat het gerucht, dat Eden binnenkort den hem toevertrouwden post zal verlaten, onge grond is. Verder zegt het, dat zeer betrouwbare aanduidingen er op wijzen, niet dat Eden uit het kabinet zal verdwijnen, maar alleen dat zijn post na de verkiezingen zal komen te ver vallen. Het laten vervallen van een porte feuille zou te voorzien zijn in verband met de groote activiteit, aan 'den dag gelegd door Hoax-e als minister van buitenlandsche zaken. Eden zou aan een van de belangrijkste porte feuilles krijgen, en b.v. minister van defensie worden. Sir Bolton Eyres Monsell, de eerste lord var. de admiraliteit, zou het politieke leven vaar wel zeggen en zich niet herkiesbaar stellen. Verder is het volgens de mededeelingen van het centrale bureau van de conservatieve partij mogelijk, dat Lord Halifax geen minister van oorlog blijft. Cunliffe Lister zal geen lid van het Lagerhuis blijven, maar waarschijnlijk de titel van „pair" krijgen; ver-der is het moge lijk, dat hij van departement zal veranderen. Men ziet nog steeds de mogelijkheid onder oogen om een ministerie te vermen waarbij de drie strijdmachten: leger, vloot en lucht vaart, zullen warden samengevoegd. In dit ministerie zou dus plaats zijn voor twee men- schen, waaronder Eden of eventueel Churchill. Genève. Vier landen maakten hun standpunt t. o. v. de sancties nog niet bekend. Oostenrijk, Alban:'-, Hongarije en de Domi- nikaansche republiek zijn de eenige landen, die nog geen antwoord hebben gezonden aan den Volkenbond met betrekking tot het toe passen van sancties tegen Italië. China. Regeeringswijziging als gevolg van den aanslag. De Japansehe minister van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat hij de gebeurtenis sen te Nanking betreurt, doch dat de Chinee sche politiek hierdoor niet wordt getroffen. De oorzaken kunnen worden gezocht in de talrijke verschillen van meening inzake de buitenlandsche poltiek, de houding tegen de communisten of tegenover Japan. Het ministerie vermoedt, dat men moet reke nen op een regeerlngswisseling in China en een wijziging in de betrekkingen tot Japan. De benoeming van den opvolger van Wang Tsjing Wei is van het grootste gewicht voor de Chi- neesch-Janansche betrekkingen. Ook de Japansehe pers houdt zich sterk ADDIS ABEBA, 1 November (Reuter-A.N.P.) In Tigre doet het gerucht de ronde, dat Ma- kalle zou zijn gevallen, Het betreft hier echter waarschijnlijk niet een inneming van de stad in den militairen zin van het woord. Eenige dagen geleden reeds werd bekend gemaakt, dat de stad was geëvacueerd. Den volgenden dag signaleerden Italiaansche vliegtuigen sterke afdeelingen Abessyniërs, die in de rich ting van de stad optrokken. Waarschijnlijk betrof het hier krijgslieden van stammen, die zich gingen wreken op de families van aanhangers van Ras Koeksa, die overgeloopen waren naar de Italianen. Een afdeeling par tijgangers van Ras Koeksa. die op de hoogte gesteld waren van deze gebeurtenissen, schijnen nu op hun beurt Makalle te zijn binnengetrokken om weerwraak te nemen. Het is in ieder geval zeker, dat in de laatste dagen in Makalle bloed heeft gevloeid. De positie van Ras Desta. Te Addis Abeba weet men niet precies, waar Ras Desta zich bevindt, maar men veronder stelt. dat hij niet ver is van de Webbe Sjebeli en tracht den linker flank der Italiaansche colonnes, die hun basis hebben te Dolo, te bedreigen. De voornaamste troepenformaties van Ras Desta hebben nog geen contact met de Italiaansche troepen ofschoon talrijke schermutselingen tusschen Abessynische en Italiaansche patrouilles hebben plaats gehad in de nabijheid van de Webbe Sjebeli, ten Zuid westen van Gorrahei. Men spreekt in Addis Abeba officieel tegen, dat er waarheid zou rusten in het bericht, dat kortgeleden 3500 Abessyniërs in den sector Oeal Oeal zouden zijn gedood. Naar hier verder wordt medegedeeld, heeft Ras Desta een telegram gezonden, waarin hij o.m. melding maakt van het feit. dat drie daeéii geleden een Italiaansche 'vliegtuig! tijdens de algemeens .b-omhardementsopsraties van de Abessynische posten aan het Zuide lijk fror.t, is neergestort. Bijzonderheden wor den niet vermeld. Italiaansche cijfens over de verliezen. Officieel wordt blijkens een A.N.P.-bericht uit Rome gemeld, dat in de maand October tijdens gevechten in Oost-Afrika een Ita'i- aansch officier en 4 soldaten zijn gesneuveld en dat een officier en zeven en twintig onder officieren en manschappen den dood hebben gevonden door dienstoorzaken of ziekte. Tusschen 1 Januari en 31 October bedraagt het totaal aaxxtal overleden officieren en man schappen 193. Bovendien zijn tien werklieden gedood bij ongelukken of gestorven door ziekte zoodat het totaal verliezen aan Italiaansche zijde in Oost-Afrika sinds 1 Januari 203 be draagt. Overstroomingen richten in Rusland schade aan. MOSKOU, 2 Nov. (Reuter). Als gevolg van den zeer hevigen regenval in het boven- Wolga-gebied werd het. vlak bij de rivier ge legen spooi-wegstation van Rybinsk onder wa ter gezet. Een gi-oote hoeveelheid hout werd door het water meegevoerd. Te Gorki staan 35900 ton koopwaar, waarvan 1300 ton graan, cixder wkater. Door de hevige koude, die in den Oeral en geheel Siberië heerscht, is de scheepvaart stopgelegd. VUURSTEEN VOOR ABESSYNIë „De vuursteen-splijters van Brandon werken dag en nacht om de Abessyniërs te kunnen voorzien van vuursteeneix die zij noodig heb ben voor hun ouderwetsche kanonnen". Deze mededeeling stond dezer dageix in de kranten. Londenaax-s die hun tentoonstellingen bezoe ken. kennen deze vuursteenhakkers van Bran don goed, Zij zijn altijd aanwezig wanneer men op een tentoonstelling een reeks in eeuwen onveranderd gebleven landelijke bedrijven laat zien. De vuursteenwerkers staan er tot de enkels diep in steenen schilfers die zij met ruw vervaardigde beitels en bijltjes van blokken vuursteen hakken. Hun handen zijn gevoelig en zeker. Zij weten blijkbaar op minder dan een millimeter waar zij hun steen moeten aan pakken en zooals alle beweging van speciaal geoefende handen volgt men hun beweging met speciaal gespannen aandacht en bewon dering. Alleen mènschen die de anatomie van den vuursteen erfelijk kennen zijn blijkbaar in staat er lanspunten van te maken. Brandoxxe waar in Engeland dit bedrijf le vend is gebleven, is een slaperig dorp in het oosten van het land. tennaastenbij op de grens van de graafschappen Norfolk en Suf folk. Er wonen zoowat 2090 menschen en een groot deel er van houdt zich met het splijten van vuursteen, dat misschien het oudste vak van de wereld is, bezig. Misschien zijn er elders in de wereld nog plekken waar een handwerk dat van het steenen tijdperk dateert gaande wordt gehouden. Engeland kent wat dit betreft alleen Brandon; en het kan blijkbaar groo- tendeels voorzien in de vraag naar steenen speerpunten en bijlen, welke in enkele schaar- sche gebieden van de wereld nog mag bestaan. Normaal bestaat deze vraag niet langer, maar zoodx'a er onrust rijst in de donkerste gebieden van het Donkere Werelddeel keert de vraag te rug en moet Brandoxx er in voorzien De laat ste weken heeft er een levendige uitvoer van dit speciale product uit het rustige afgelegen vreedzame dorp xxaar het door oorlog ontred derde Abessynië plaats gehad. Wat een ver schil tusschen de plaats van herkomst en die der bestemming. Engelsche conservatieven winnen 32 zetels. Verlies der Labour partij by de raadsverkiezingen. Ook liberalen en onafhankelijken achteruit. LONDEN, 2 Nov. (Reuter). De uitslag van de gisteren in Engeland gehouden ge meenteraadsverkiezingen is als volgt: Conservatieven, gewonnen 50. verloren 18; winst 32 zetels. Liberalen, gewonnen 10, verloren 12; verlies 2 zetels. Labour gewonnen 36 verlox-en ©0, verlies 24 zetels. Onaf hankelij ken, gewonnen 20, verloren 26, vex-lies zes zetels. OP 94-JARIGEN LEEFTIJD NOGMAALS VADER! CHICAGO, 1 November (A.N.P.) De aan dacht van de medische wereld te Chicago is getrokken door een geval, dat zich verleden week aldaar heeft voorgedaan. Een 94-jarige grijsaard, die tijdens den burger-oorlog nog tot de geconfedereerden heeft behoord, een vader van 16 kinderen en 38 kleinkinderen, werd ondanks zijn hoogen leeftijd voor de zeventiende maal vader. NIEUWE AARDSCHOKKEN IN AMERIKA NEW YORK, 1 Nov. (A.N.P.) Na de aard schokken in de staten Montana en Washing ton is hedenmorgen vroeg ook het geheele Noordoosten van de V.S. door een aardbeving opgeschrikt. De schokken strekten zich uit over een gebied van het St. Laurence-dal tot Washington. De grootste schade hebben zij aangericht in de staten van Nieuw-Engeland, waar zij een volle minuut duurden. De mate- rieele schade is nog niet te overzien. De aardschokken, die gisteren het Noordwesten hebben geteisterd, hebben een tweede slacht offer geëischt. De schade wordt op ongeveer 5 millioen dollar geraamd. Moord en brandstichting worden berecht. De strafzitting van de Bossche rechtbank van a.s. Maandag. In de zesde strafzitting van de AiTonais- sements-Rechtbank te 's-Hertogenbosch, welke Maandag a.s. gehouden zal worden ter berechting van de misdaden der Ossche bende en haar aanhang, zullen zich tien ver dachten te verantwoorden hebben. Een van hen is de beruchte 35-jarige Ossche ai'bei- der Jacobus Johannes van Berne, wien ten laste is gelegd, dat hij op 11 December 1929 te Oss opzettelijk Gerardus van Galen van het leven heeft beroofd door hem met een mes een krachtige steek in den rug boven 't rechterschouderblad toe te brengen, tenge volge waarvan Van Galen spoedig overleed. Subsidair is hem doodslas ten laste gelegd. De Ossche arbeiders Gerardus Johannes van Galen en Theodorus Johannes van Ber ne. beiden 32 jaar oud, zullen zich te ver- antwooi'den hebben voor de op 10 Augustus 1926 te Oss, .tezarnen exx,,.inverepniging op zettelijk gepieegde.-^fandstichTing in de wo ning, bewoond dooi de families Bevers en Van Zandvoort, tèngèvolge waarvan deze woning is afgebrand en de echtgenoote van Johannes van Zandvoort en hun drie kin- deren in de vlammen zijn omgekomen. Voorts zullen terzake van opzettelijke uitlokking van deze zoo noodlottige brand stichting" doordat zij beide genoemde mis dadigers korten tijd tevoren voor het in bi-and steken van de woning geld hebben be loofd terechtstaan de 58-jarige Ossche landbouwer Henricus Leonardus van Erp exx de 47-jarige Ossche arbeider Nicolaas Jo- hanixes van Geenen. Tenslotte zal o.m. worden behandeld de in den nacht van 30 op 3J Mei 1932 te Lith gepleegde roofoverval in de' woning van de gezusters van Eldijk, die door de daders op ergerlijke wijze zijn mishandeld. De buit be stond hier uit een geldbedrag van ongeveer tien gulden, een paar medailles, sigaren exx sigaretten exx een pot drank. Verdachten in deze zaak zijn de 36-jai-ige arbeider Jacobus Johannes van Galen en de 32-jarige arbeider Johanxxes Antonius van den Akker, die er van beschuldigd worden dat zij het misdrijf tezamen en in vereeniging met een of meer anderen hebben gepleegd. DE WALRAVEN W2 WEER VERTROKKEN. Om over half negen is Vrijdagmorgen de Walraven W2. het sporttoestel, waarmede de vliegers Terluin en Khouw He Kien van Ban doeng naar Amsterdam kwamen, van Schip hol naar Batavia vertrokken. Grondwetsherziening wordt voorbereid. Plan van den Arbeid afgewezen. De memorie van Antwoord op het Voorloopig verslag betreffende de rijksbegrooting is verschenen. De re geering wil niet in uitvoerige gedach- tenwisseling treden over de kabinets crisis. De doelstelling is onveranderd, maar de middelen wijzigen niet de omstandigheden. Onbesproken latend de meening dat het kabinet een verkapt coalitie-kabinet zou zijn (bedoeld is dan klaax-blijkelijk een coalitie kabinet in de vroegere beteekexxis van het woord) en dat het schip van Staat met de vaste hand van den minister-president in Roomschen koers gestuurd wordt, blijft er nog genoeg verschil van oordeel over om aan te nemen, dat er in de Kamer geen meerder heid aanwezig schijnt van hen, die in posi tieven zin door gelijk inzicht gedragen wor den. In den uitslag van de Statenverkiezingen kan geen aanleiding gevonden worden tot Ka merontbinding over te gaan. De vrijheden des volks worden niet onder den voet geloopen en de regeering voert niet ons volk naar het staatssocialisme. Dat de overheid in dit tijdsgewricht van het maatschappelijk leven velerlei beperking oplegt, is juist; maar even juist is het, dat ixog niemand een weg heeft gewezen waardoor het verleenen van steun aan het bedrijfsleven mo gelijk wordt zonder zoodanige vrijheidsbe perking. De regeering is er verre van. Staatssocia lisme te begeeren. en zal integendeel den dag zegenen, waarop de tegenwoordige noodmaat regelen kunnen worden opgeheven. Voor een verwijt, dat de regeering indien zij althans de bevoegdheden bezat om anders te handelen te veel gedoogt, te ruime vrij heid laat zou meer grond aanwezig zijn dan voor de opvatting, dat de regeeriixg de rech ten en vrijheden des volks onder den voet loopt, In plaats van op dit stuk beterschap te belovèn, kan worden medegedeeld, dat bij de komende voorstellen tot her ziening van enkele grondwettelijke be palingen. de regeering integendeel ruimere bevoegdheden vragen zal om de gi-eiizelooze ongebondenheid in woord en geschrift te kunnen inper ken. De i'egeering oordeelt, dat een uitvoerige ged?chtenwisseiing over den economischen toestand, na de debatten in Juli en Septem ber. weinig zin heeft. Bij het maken van vei'gelijkingen met hetgeen zich in andere landen voordoet, -moet men uiterst voorzich tig zijn. Verbetering van den toestand in het bui tenland kan een gevolg zijn van een aldaar bestaande van de Nederlandsche afwijkende structuur. Ook is het niet altijd zeker, dat de veranderine niet het gevolg is van kunst- matie ingrijpen waarvan men nog moet af wachten .^of het den toestand op den langen duur zal vei'beteren. Het is een stelling, die zich gemakkelijker laat neerschrijven dan bewijzen, dat de oor zaken van het achterwege blijven eener ver betering voor een deel. zoo niet voor het grootste deel, te zoeken zouden zijn op het gebied van de binnenlandsche politiek. Bij het tot stand brengen van maatregelen om tot verlaging van renten en kosten te ge- x-aken is de uiterste voox-ziebtigheid plicht. Het treffen van algemeene maatx-egelen bergt ongetwijfeld gevaren in zich. Uit het gebeurde met de wetsontwerpen op de vaste lasten blijkt wei hoe gemakkelijk door maat regelen als deze de vrets wordt gewekt, dat het credietwezen zal worden oxxdermijnd. De regeering acht de bezwaren tegen deze ont werpen onjuist, althans zeer sterk overdre ven. Zij hebben haar echter bevestigd in haar overtuiging, dat verder gaande maat i-egelen dan de door haar voorgestelde hier zeker geen aanbeveling verdienen. In hoe verre wijzigingen in de bestaande ontwerpen moeten worden aangebracht, maakt nog een punt van overweging'uit. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Thijs pakt den jongen de kroon uit de handen en vraagt hem ver baasd „Hoe kom jij in 's hemelsnaam aan dat ding?" Het ventje kijkt Thijs verschrikt aan en zegt: „Ik heb 't niet gestolen, ik vond de kroon tusschen het gras. De koning en zijn i-aadsheer zijn van nacht plotseling verdwenen en dit is vast de kroon van onzen vorst. Maar één ding is zeker, ik heb die kroon vroeger al eens gezien." „Hè, wat zeg je daar?" vraagt Thijs verwonderd. ,,'t Is heusch waar." gaat het ventje voort. „Mijn vader is een prins en hij lxeeft me die kroon dikwijls laten zien, dan zei hij altijd „Die zal eens aan jou toebehooren." Thijs kan z'n ooren haast niet gelooven bij dit verhaal. De regeering meent, dat met het uitvoeren van openbare werken, met inachtneming der financieele mogelijkheden, krachtig moet worden voortgegaan. Reorganisatie van het Werkfonds 1934 kan binnen korten tijd tege moet worden gezien. Door deze voorgenomen reorgani satie zullen de openbare werken en de industrieele projecten afzonder lijk worden behandeld. Beide zullen echter, als tot dusverre, uiteindelijk de goedkeuring van de ministerieele commissie behoeven. Aangezien ook de regeering overtuigd is, dat verhooging van het voor het Werkfonds uitgetrokken bedrag noodzakelijk is, zal een daartoe strekkend voorstel spoedig worden ingediend. De regeering is voornemens, na de tot standkoming der reorganisatie, grootere be dragen te bestemmen voor werkverruiming ter verbetering van den toestand in het be drijfsleven. in verband met de voorgenomen bevordering der industrialisatie. Algemeene vervanging van het stelsel van contingenteeringen door invoerrechten ligt niet in het voornemen. Gedeeltelijke wijzi ging is nog in onderzoek. Ten aanzien van het Plan van den Arbeid merkt de regeering op dat dat in zijn grondgedachte en in zijn al gemeene uitwerking voor de regee- niet aanvaardbaar is. Het voornaam ste bezwaar er tegen Is de lucht hartigheid, waarmede gesproken wordt over de mogelijkheden om zich de honderden millioenen te ver schaffen, die voor de uitvoering van het Plan noodig zijn. De regeering staat met name vol strekt ongeloovig tegenover de finan cieele uitkomsten en ducht van de enorme verzwaring van den toch reeds te hoogen schuldenlast ern stige gevolgen voor de volkswelvaart na de korte periode van de op kunst matige wijze in het leven geroepen bedrijvigheid. ONGELUK MET EEN AUTOBUS. Vrijdagmiddag te kwart over twee is een autobus vaix den A.A.A.-dienst op den Arn- lxemschen Straatweg tusschen Apeldoorn en Beekbergen verongelukt. Ter hoogte van het Klein Seminarie is de bus vermoedelijk door het breken van een der veerexx, tegen een langs den weg staanden 'boom gebotst en over den kop geslagen. Drie der inzittenden wer den door glasscherven gewond. De chauffeur kwam met den schrik vrij. De bus werd totaal vernield. Beperking van vrouwenarbeid. Peil vaix steunuitkeeringen onaangetast? De regeering deelt mede, dat een vooront- ontwerp van een wettelijke regeling, welke be oogt ter verruiming van de werkgelegenheid voor mannelijke arbeiders eenige beperkende bepalingen vast te stellen ten aanzien van het verrichten van arbeid door vrouwelijke ar beidskrachten, bereids bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig is gemaakt. De regeering zal gaarne voldoen aan den aandrang van vele harer leden om op ruime schaal gesteunde werkloozen aan het werk te zetten. In het bijzonder zal zij ook haar volle aandacht schenken aan de plaatsing van jon geren in het bedrijfsleven. De regeering hoopt, dat het mogelijk zal blijken het tegenwoordige peil van de steun uitkeeringen in het algemeen onaangetast te laten. Geen crisis-inkomstenbelasting. Vrijgezellen worden ook niet zwaarder getroffen. Omtrent den financieelen toestand des Rijks zegt de regeering, dat se dert de indiening der begrooting de vooruitzichten tot dusver niet slech ter zijn geworden. De regeering ver wacht echter, dat met een alsnog in de begrooting voor 1936 te verwerken verlaging ad i' 43.8 millioen gerekend zal kunnen worden. De x-egeering meent de grootste voorzichtig heid in acht te moeten nemen bij het maken van nieuwe schulden. Zij heeft ex- zich daarom tegen verzet, dat voor consumptieve crisisuit gaven zou worden geleend. Zij blijft dit stand punt ook thans onverzwakt handhaven. De lasten der staatschuld zullen inderdaad, indien zij niet verder vex'minderen. bij de daling van het totale cijfer van het budget een steeds gi-ooter deel daarvaxx gaan opeischen. Men verlieze echter niet uit het oog. dat ten gevolge van de onderscheidexx conversies ge durende de laatste jaren de last van deze schuld niet onbelangrijk is verminderd. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat de mogelijkheid om voor 3 Va a 3 pet. te leenen meer en meer in het gezicht kwam. In den laatsten tijd is die mogelijkheid weder meer naar den achtergrond gedrongen, dat zij weder zal terugkeeren. Andere middelen ziet de x-egeering niet. Een gedwongen convex-sie zou in strijd zijn met art. 177 der Grondwet en zou het staatscrediet ten zeerste benadeelen. De regeering heeft van haar plannen tot heffing van een crisisinkomstenbelasting af gezien. Bezwaren tegen de belasting van be sloten venaiootschv.ppen worden onderzocht. Een vrijgezellenbelasting wil de regeering niet heffen. Tegen een crisisleeniixg verzet zij zich. De verhooging van eenige belastingen is slechts noodgedwongen voorgesteld.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 6