ZATERDAG 2 NOVEMBER 1935 HAARLEM'S DAGBLAD *5 158 nieuwe aardschokken in Helena. Menschen huizen in krotwoningen. NEW-YORK, 2 Nov. (Reuter). De stad Helena in Montana, die reeds Donderdag door zware aardschokken is geteisterd, heeft gisteren wederom ernstig van- een aardbeving te lijden gehad. In totaal werden 153 nieuwe aardschokken waargenomen. Onder de inwo ners heerscht een ware paniekstemming. De aardbeving van gisteren heeft opnieuw ern stige schade aangericht. Talrijke families wier woningen verwoest zijn hebben in rotswonin gen onderkomen gezocht. De vorst en de sneeuw hebben de ellende dezer menschen vergroot. Brand kwam sloopers te hulp. PARIJS, 2 Nov. (Reuter). Hedenavond is brand uitgebroken in den koepel van het Trocadero, dat op het oogenblik wordt afge broken. Reeds na een uur was de brandweer het vuur meester. Er werd slechts geringe schade aangericht. Het ethnografisch mu seum bleef gespaard. HEIDEN UIT ERITHREA MOGEN NOG SLECHTS NAAR ITALIë. ROME, 2 Nov. (Reuter). De regeering heeft den uitvoer uit Erithrea van schapen- en koeienhuiden naar het buitenland verboden. Deze huiden zullen uitsluitend voor leerlooie rijen in Italië- gereserveerd blijven. CLUBTOCHT HAARLEMSCHE AMATEUR FOTOGRAFEN VEREENIGING. Ten gerieve van de deelnemers aan den kosteloozen beginnerscursus, welke de H.A.F.V. zooals bekend dit seizoen organiseert, wordt a.s. Zondag 3 November een clubtocht gehou den door Oud-Haarlem. Bijeenkomst des mor gens te 9 uur op de Groote Markt. Beginnende amateur-fotografen kunnen zich te plaatse aansluiten. DE INVLOED VAN WERKLOOSHEID OP DE CRIMINALITEIT. De tiende aflevering van het „Tijdschrift van den Nederlandschen werkloosheidsraad" bevat o.a. een artikel van mr. B. van der Waerden getiteld „Werkloosheid en crimina liteit". Zooals uit den titel valt op te ma ken behandelt de schrijver in dit artikel den invloed van de maatschappelijke toestanden, en speciaal van de werkloosheid, op de crimi naliteit in Nederland. Te dien einde verdeelt hij de criminaliteit in twee soorten, economische criminaliteit, (de licten ter verkrijging van materieei voordeel, zooate diefstal) en agressieve criminaliteit (geweldsdelicten, zooals mishandeling). Ver volgens geeft hij een crimineele statistiek van het centraal bureau voor de statistiek in Den Haag over de jaren 1901—1935. Hieruit blijkt, dat na een aanvankelijke da ling van het aantal misdragingen omstreeks 1903, na 1907 weer een toeneming inzet, die echter overgaat in een daling omstreeks de eerste oorlogsjaren, wanneer het laagste punt wordt bereikt. In de jaren 1917, 1918, 1919 en 1920 loopt de curve daarentegen weer tot een maximum omhoog. De schrijver verklaart dit verschijnsel met de constateering dat het statistisch waar neembaar gevolg van een crisis in het alge meen één of twee jaar na de oorzaak komt: in de eerste plaats heeft de werkloosheid eerst Pa eenig tijdsverloop haar fatale uitwerking, terwijl in de tweede plaats tusschen het oogenblik waarop het strafbaar feit gepleegd wordt en het moment der berechting (dat de statistiek aangeeft), meestal nog eenige maanden liggen. Vandaar dan ook dat in de eerste jaren na den oorlog het aantal veroor deelde individuen voor economische en agres sieve delicten bijzonder groot was. Na 1925 zet wederom de oude dalende tendenz zich vport, tot in 1929 en 1930 een punt bereikt is, ongeveer gelijk aan dat van 1914. Dan komt mr. Van der Waerden tot de be handeling van de huidige depressieperiode. Hij stelt vast, dat in 1931 en 1932 geen betee- kenende toeneming van de criminaliteit is te constateeren. „Het is niet voor twijfel vat baar", zoo schrijft hij, dat dit voorloo- pig gunstige verloop te danken is aan de werkloozen-ondersteuning, welke althans ge durende een eerste periode de buiten hun schuld zonder werk gekomen arbeiders be waart voor pauperisme en demoralisatie. Bij een langdurige periode van werkloosheid is de criminogene kracht echter toch de sterkste". .Uit de crimineele statistiek over 1933 blijkt dan ook, dat de economische criminaliteit ten opzichte van 1929 van 62,0 op 77.1 per 100.000 der bevolking is gestegen, dus met ongeveer 25 procent; de diefstal van 30.7 tot 36.8 per 100.000, dus met ongeveer 20 percent. Deze stijging heeft zich in versneld tempo voort gezet. In öe vier grootste steden van Nederland is de diefstal van af 1930 in vier jaar in totaal met ongeveer 50 percent toegenomen. De aantallen der veroordeelden wegens diefstal per ÏO'O.OOO der bevolking bedroe gen hier namelijk: in 1930 41,8, in 1931 48.3 in 1932 51.0 en in 1933 64.3. Bij de bestudeering van dezelfde cijfers voor het platteland valt op, dat de invoering van de Tarwewet 1931 in 1932 het aantal ver oordeelden doet dalen, welk aantal daarna weer sterk stijgt. De aantallen voor gemeen ten met minder dan 500 inwoners waren resp. 30.9 40.5, 33.9 en 42,4 voor 1930, 1931, 1932 en 1933. De indexcijfers der economische criminali teit voor 1934 en 1935 zijn onrustbarend. Bij een gemiddelde van 100 voor 1911-1913 waren de getallen voor het geheele jaar 1933 115. 1934 127 en in 1935 voor het eerste kwartaal 132, voor het tweede 142. Het treurige hiervan is. dat het over groote deel der veroordeelden uit jongeren bestaat, die later heel moeilijk te reclasseeren zijn. Bovendien kost het den staat schatten aan geld. Een statistiek van het aantal wegens economische misdrijven schuldig verklaarde minderj. beneden 18 jaar volgt dan,Terwijl dit aantal in de jaren 1930, 1931 en 1932 gemid deld 1060 bedraagt stijgt het in 1934 tot 1495 en in de eerste twee kwartalen van 1935 tot in totaal 1156. Een waarschijnlijke stijging dus van 100 percent ten opzichte van 1933! De schrijver eindigt met er op te wijzen, dat iedere maatregel, die het euvel der werkloos heid. vooral onder de jonge arbeiders beperkt, dezen last doet verminderen. i Werking van oorlogsgassen op den mensch. Door prof. dr. E. Laqueur besproken. Op het „Centraal Gezondheidscongres". In de groote standzaal van het jaarbeurs gebouw te Utrecht kwam vandaag het Neder- landsch Congres voor openbare gezondheids regeling ...Centraal Gezondheidscongres" in algemeene vergadering bijeen onder voorzit terschap van dr. N.M. Josephus Jitta. Er wer den onderwerpen behandeld, die, aldus zeide prof. Jitta, helaas de openbare gezondheid in gevaar kunnen brengen, die ons dwingen te trachten de gemeenschap als ieder lid der maatschappij afzonderlijk te beschermen. De oorlogsgassen, juister genoemd de che mische strijdmiddelen hebben in den wereld oorlog een buitengewoon belangrijke rol ge speeld. Welk aandeel hun in een toekomstigen oorlog zal worden toebedeeld is moeilijk te voorspellen. Als men er succes .van verwacht, zal men ze zeer zeker niet ongebruikt laten uit humanistische overwegingen. Daarom doet men volgens spr. het best er bij voorbaat be schermende maatregelen tegen te treffen. Dat werkt preventief. Men is dan ook in alle landen in die richting ijverig werkzaam i.h.b. ten behoeve der burgerbevolking. Vervolgens hield prof. dr. E. Laqueur te Amsterdam een inleiding over; „de werking van de oorlogsgassen op den mensch". Spr. begint'met. zijn leedwezen uit te druk ken, dat de arts hier over ziekten moet spre ken, waartegen de beste therapie zou zijn, dat hun bestaan onmogelijk werd gemaakt. Dit is het geval bij die, welke ontstaan ten gevolge van de door menschen gemaakte en in de lucht verspreide giftstoffen. in tegen stelling met de ons door de natuur opgelegde ziekten. Spreker is hiervan nog heel speciaal door drongen, omdat hij zich tezamen met zijn vriend en leermeester Magnus voor ongeveer 20 jaar met de studie van „gasziekten" en hun therapie heeft bezig gehouden en toen in de praktijk, n.l. aan het front heeft ge zien, dat de therapie nog veel te wenschen overlaat. Aan den anderen kant is echter ge bleken, dat in verhouding met andere strijd middelen, de aangebrachte schade minder groot is, dan men zou denken. Terwijl van 100 personen, die door gewone wapenen wor den verwond, ongeveer 30 pet. sterven, is dit sterftecijfer voor gaszieken nog minder dan 3 pet., een zeer gering aantal wordt blijvend invalide. Hoe beter de gasbeschutting en de gasdiscipline" is, des te gunstiger zijn de kansen. De werking is zeer verschillend naar den aard van de toegepaste strijdstof. Slechts een gedeelte van deze stoffen zijn gassen, de meeste worden in de lucht als damp, nevel of rook verspreid in bijzonder fijnverdeelden vorm. Van de meest giftige gassen als koolmo- noxyde of blauwzuur is nauwelijks een zoo groote concentratie te bereiken, dat men hiermede schade kan aanbrengen. Natuur lijk is dit nie_t het geval in de nabijheid van met deze gassen gevulde en ontploffende bommen of granaten, waarbij ook door ver dunning van de lucht verstikking dreigt. Ge vaarlijker en voor de praktijk belangrijker zijn stoffen als phosgeen. Hierbij bestaat de voornaamste beschadiging reeds door zeer kleine hoeveelheden (minder dan 5 m.g.) daarin, dat de longwand voor het bloedvocht doorlaatbaar wordt, waardoor oedeem ont staat, dat kenbaar wordt door ademnood en hartstoornissen. Deze worden nog verstprkt doordat het bloed door vochtverlies als een taaie massa door de vaten stroomt en van het hart een overmatige krachtsinspanning vereischt. De beste therapie bestaat hier in volslagen rust, toediening van zuurstof en aderlating. Elke beweging is gevaarlijk; ook kunstmatige ademhaling overbodig en scha delijk. Van belang is, dat zich soms gedurende verscheiden uren na de vergiftiging geen symptomen voordoen, toch is juist ook dan reeds absolute rust noodzakelijk, die voor een zware zieke natuurlijk vanzelf toegepast zal worden. Practisch hebben misschien nog meer be- teekenis de blaartrekkende stoffen, in het bijzonder het z.g. „mosterdgas", dat feitelijk een vloeistof is; slechts in sterker geconcen- treerden vorm treedt de reuk van mosterd op. Ook hier worden de symtomen vaak eerst na langen tijd bemerkbaar. Hebben wij met damp te doen, dan loopen vooral de onbedekte gedeelten van het lichaam speciaal het gezicht en de oogen het meeste gevaar, maar ook de bedekte ge deelten kunnen worden aangetast, vooral op de vochtige plekken, onder de oksels, in de gewrichtsholten en bij den anus. Meestal is de beschadiging echter licht. Veel zwaardere verwondingen ontstaan, waar lichaamsdeelen direct met druppels In aah ra king komen; bijzonder bedreigd zijn de oogen en zeer heftige pijnen treden hierbij op. De behandeling bestaat in voorzichtig ver wijderen van de vloeistof door betten met chloorkalkoplossing en in baden van het ge heele lichaam, waarbij het uitkleeden bijzon der voorzichtig moet zijn, dat geen gedeelten van de besmette kleeding dit geldt natuur lijk voor de omstanders met de huid in aanraking komen. Bijzonder opvallend is de zeer lange tijd noodig voor eep volledige genezing en deze herinnert aan het langzame genezingsproces na röntgenverbrandingen. Nog prikkelender, ofschoon minder gevaar lijk, daar zij niet zoo moeilijk te genezen be schadigingen teweeg brengen, zijn de z.g. prikkelgassen, die h'eftig tranen, niezen en hoesten veroorzaken. Hieronder behooren speciaal arsenicum houdende stoffen die in fijn verdeelden vorm in de lucht worden ver spreid. Zij veroorzaken buitengewoon hinderlijke pijnen in de tanden en de bijholtes en oefe nen reeds in ongekend kleine hoeveelheden van 1/10 m.g. per M3. een sterke prikkel uit. Tot de arsenicumhoudende stoffen behoort het z.g. Lewesit, „dauw van den dood", waar van de beweerde levensgevaarlijke werking en sterke verwondingen sterk overdreven zijn Het herinnert in zekeren zin aan het blaar trekkende mosterdgas, maar de verwondingen genezen veel sneller. Tenslotte zou luitenant-kolonel van den Generalen Staf A. H, Schimmel te Den Haag spreken over: .het luchtgevaar voor de bur gerbevolking, meer in het bijzonder het gas- gevaar". Hierop zullen wij in ons nummer van Maan dag nog nader terugkomen. SCHEEPVAARTBERICHTEN. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Nariva, Vancouver n. Rott. 30 v. Seattle. Maasdam 31 van Rotterdam te New-York. Drechtdijk 1 van Vancouver te Rotterdam. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Aurora 1 van Amsterdam te Rotterdam. Calypso 31 van Genua naar Palermo. Ceres 31 van Izmir naar Stamboul. Euterpe 31 van Bordeaux naar La Pallice. Fauna 31 van Lissabon naar Amsterdam. Cottica, Amst. n. W.-Indië 31 v. Madeira. Amazone 1 van Barcelona te Tarragona. Orpheus 1 Nov. van Gibraltar n. Barcelona. Rhea 31 van Kopenhagen naar Amsterdam. Achilles 1 van Rotterdam naar Gibraltar. Simon Bolivar 1 v. Amsterdam n. W.-Indié. Hercules 1 v. Amsterdam naar Hamburg. Hebe 1 van Amsterdam naar Bilbao. Berenice 1 v, Amsterdam n. Kopenhagen. Ganymedes 31 van Constantza te Stamboul. Mars 31 van Salonika te Candia. Orion 31 van Ceuta naar Genua. Poseidon 1 van Patras te Amsterdam. Telamon 1 van Izmir te Amsterdam. Titus 31 van Catania naar Liparoi. Triton 1 van Hamburg te Amsterdam. Venus 31 van Algiers naar Amsterdam. Vesta A'dam n. Oran p. 31 (10 n.m.) Ouessant Baarn Chili n. Amsterdam via Liverpool 31 (2.5 v.m.) 800 mijl W.Z.W. van Valentia. Bacchus Palermo naar Amsterdam 30 (3.42 n.m.) 320 mijl Z.W. van Land's End. Amor 1 van New-York naar Port-au-Prince. Van Rensselaer Paramaribo naar Amster dam 30 van Madeira. Costa Rica 30 van Barbados naar Port Limon NEDERL.-IND. TANKSTOOMBOOT-MIJ. Agatha 10 v. Port Darwin n. Mackay, Sala- moa, Rabaul, Singapore v.o. Agnita 1 bij Fayal verwacht, n. Key West v.o., waarsch. Houston. Mirza 6 te Southampton verw., n. Rouaan, dan dokken te Rotterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kedoe (thuisreis) 1 November van Padang. Tapanoeli (thuisreis) 31 October van Triest. Kota Gede (uitreis) 1 Nov. van Singapore. Slamat (thuisreis) 1 v. Port Said. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk (thuisreis) 31 van Duala. Reggestroom (uitreis) 31 te Sp. Guinea. Maaskerk (uitreis) pass. 31 Dungeness. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Poelau Tello (uitreis) p. 31 Gibraltar. Poelau Laut (thuisr.) 1 van Port Said. Poelau Roebiah (thuisr.) 1 te Londen. Marnix van St. Aldegonde (ultr.) 1 van Southampton. HEEMSTEDE JUBILEUM DR. M. COLENBRANDER. Hoewel het in de bedoeling van dr. M. Co lenbrander lag. zijn 40-jarig jubileum als artgj geheel onopgemaakt te doen voor-, bijgaan, omdat hij bij;.^J|]-.zilveren jubileum als arts in Heemstede 'In 1922 en bij het overdragen van zijn praktijk aan dokter Laeyendecker op 1 Janauri 1932, zoovele blij ken van belangstelling had ontvangen, kon de jubilaris toch niet geheel voorkomen dat hem gisteren nog zeer veel belangstelling bij zijn 40-jarig jubileum werd betoond. Allereerst mocht dr. Colenbrander, behal ve de reeds gisteren gemelde bloemenhulde van het hoofdbestuur van de Maatschappij tot bevordering der geneeskunst vele bloemstuk ken ontvangen van vrienden en oud-patiën ten. Maar ook velen kwamen hem, ook al was er dan geen officieele receptie, persoonlijk geluk- wenschen. Zoo o.a. dr. Kersbergen, namens de Maat schappij tot bevordering der geneeskunst, ae voorzitter en secretaris der afdeeling Haarlem en omstreken van die Maatschappij Jhr. von Winning, arts en dokter van Walsem, de voor zitter van den raad van beroep, dr. v. d. Goot. Ook ontving hij tal van schriftelijke en te legrafische gelukwehschen. PERSONALIA. Voor het examen van costumière slaagde o.m. onze plaatsgenoote, mej. W. Floris. MARKTPRIJZEN van Zaterdag 2 November. Tarbot per K.G. f 0.84^f 0.56 Griet per K.G. f 28—f 15 Tongen, per K G. f 0.96—f 0.68 Zetschol per 50 K.G. f 23—f 14 Kleine schol per 50 K.G. f 21f 7.4C Schar per 50 K.G. f 7.60f 5.50 BESOMMINGEN. Trawlers: Jenny Elsa IJM 88 45 manden f 1490 Amstelstroom IJM 91 55 manden f 820. Kotter: E 61 f 440. Loggers: K W155 f 790; KW 39 f 610; KW 105 f 110; KW 18 f 430; KW 45 f 180. Versche haring: KW 19 f 1840; KW 20 f 110; KW 172 f 450; SCH 264 f 210; SCH 324 f 850; SCH 402 f 800; KW 160 f 130: KW 48 f 340.—. BENNEBROEK JUBILEUM ZUSTER BLOK. Vrijdag 1 November heeft de directrice van de „Van Verschuer-Brantsstiehting", zooals wij reeds meldden, haar 25-jarig ambtsjubi leum onder groote belangstelling gevierd. Aan zuster Blok werd namens haar vele kennissen een prachtig Philips radiotoestel benevens een geschenk onder enveloppe aan geboden. Ds. Gerth van Wijk, door wiens ijveren óe stichting in 1901 werd gevestigd was met zijn echtgenoote aanwezig. De N. H. Predikant ds. Lekkerkerker, voorzitter der feestcommissie, heeft zuster Blok in treffende woorden be dankt voor haar vele en goede zorgen aan de inwoners der stichting bewezen. De ambachtsvrouwe, de burgemeester en mevrouw en vele andere autoriteiten en be langstellenden kwamen zuster Blok compli menteeren. Ook de bewoners der stichting lieten zich niet onbetuigd en hebben de jubilaresse „in de bloemetjes gezet". 's Avonds bracht „Kunst na Arbeid" een 't Was voor zuster Blok een onvergetelijke dag. IJMUIDEN BURGERLIJKE STAND. Bevallen: C. A. v. d. Kolk-Slijkerman, d., Velserduinweg 102. IJmuiden. M. v. d. Wal-Slatman, z.. Fr. Naereboutstraat 64, IJmuiden. C. M. Admiraal-Admiraal. d„ Duinvlietstraat 72. Velsen N. N. Blom- Slikker, d.. J. P. Coenstraat 91, IJmuiden. G. H. Schellevis-Jonker, d. en z,. Carolina- straat 14, IJmuiden. J. v. d. Vliet-Beke- brede, d.. Hoofdstraat 83, Santpoort. C, v. d. Werff-Dekker, dP. Vermeulenplein 29, IJmuiden. C. E. v. d. Vlugt-Henskes, d„ Wüstelaan 3, Santpoort. Overleden: K. F. Raadman, 73 j., echtge noot van A. L. J. G. W. Deijer, Zeeweg 297, IJmuiden. J. de Vries. 72 j., echtgenoot van T. van 't Veer, Hagelingerweg 20. Sant poort A. Manders, 76 j„ echtgenoote van J. G. Breek, Bloemendaalschestraatweg 188, Santpoort. Ondertrouwden: J. Dijkers en M L Her mans, Den Helder, Fr. Naereboutstraat 14, IJmuiden. J. Vis en J. Wilbie. Tuinders straat 53, IJmuiden, Zandersstraat 53, idem. F. Vrijhof en H. v. d. Linde, Evertsen- straat 23, IJmuiden. Stephensonstraat 44, Planciusstraat 44, IJmuiden. H. v. Norden en J. Schipper, Kalverstraat 88. IJmuiden, Starreboschstraat 5, Velsen N., Kalverstraat 88. IJmuiden H. Katers en G. Nuijen, v. da Helststraat 8, IJmuiden, Kanaalstraat. 256, IJmuiden, van der Helststraat 8, IJmuiden. L. Vogelzang en J. Schoorl, Beverwijk, Melklaan 97, Velsen N., Een drachtstra at 26, Velsen N. C. Krikke en L. den Dekker, Haarlem, Pelsstraat 57. Velsen N., Pelsstraat 57. Velsen N, H. Plug en A. Jongman. Alex. Bellstraat 29, IJmuiden. idem, idem Gehuwden: L. v. d. Putten en J. M. Kok, Zaandijk. J M. Hoosemans en J. A. Vis, Hageveiöstraat 13. Santpoort. P. Th. van Rooij en H. Kok. W. Schellevisch en A. van Eerde. Wijk aan Zee en Duin. G Wagter en P. Ketting W. Barendszstraat 17. IJmuiden. N. J. Kruger en E. M van Lente. Velserbroekstraat 1. Santpoort. A. Duindam en A. M. Bakhuizen, de Rijnstraat 99, IJmuiden. Hoeveel kost de saneering in het bloembollenvak? „Het is niet te berekenen." schrijft het Weekblad voor Bloembollencultuur. In het weekblad voor bloembolieAcultuur lezen wij over een poging die is gedaan de kosten der saneering te berekenen. In den strijd tusschen voor- en tegenstanders im mers is meermalen de kwestie der kosten aangevoerd doch nimmer zijn zij onder cij fers gebracht. Bovendien betaalt het bloem bollenvak deze kosten zelf, althans brengt de gelden er voor op. Het blad schrijft: „Er is een macht van officieele gegevens over de landbouwcrisismaatregelen, een oa- perassenwinkel waarin moeilijk de weg kan worden gevonden. Maar bij een naarstig zoe ken van dezen weg moest het dan toch mo gelijk zijn. een overzicht te krijgen? Hierin zijn we zeer teleurgesteld. Te hooi en te gras kan men deze gegevens vinden; men kan zien. dat de exoortheffing 1933 1934 f 491.600 en-die van 1934—1935 f 416.220 ■bpbtfacht; dat het totaal in 1933 opgekochte surplus f 778.523.64 en dat van 1934 f 1.482.573.42 beheo: dat de roebelasting in 1934—1935 f 134 808.25 en de leges in het zelfde jaar f 19.860 oobracht. Het nadeelig saldo der saneering beliep in 1933 f 79.555 en in 1934 f 777.150. Maar zelfs al zijn deze trdragen tot in centen uitgerekend een behoorlijk overzicht over de kosten der sa neering is door ons, ondanks alle daartoe aangewende moeite, niet samengesteld kun nen worden! Omdat dit bij de beoordeeling van de al dan niet wenschelijkheid der sa- neering van beteekenis is, èn omdat het vak er recht op heeft te weten waar de moeihik bijeen gebrachte gelden blijven, is dit zéér bevreemdend, en wii dringen er met den meest mogelijken nadruk op aan, dat de fi- nancieele gegevens gepubliceerd worden, en dan nog wel op een wijze, waarop het voor een ieder mogelijk is deze te beoordeelen. Dat is toch wel het allerminste wat het vak kan vragen, nu het Landbouwcrisisfonds, on danks de „Steunbeschikking", geen cent aan het bloembollenvak geeft". NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. GEREF. KERK IN HERSTELD VERBAND, gebouw Bethel, Wüstelaan. Santpoort. Zondag a.s. v.m. 10 uur: Ds. P. A. E. Sillevis Smitt. KERK DER BROEDERGEM. Opwekkingssamen komsten op Donderdag 7 Nov. Spr. de heer B. Jenninga, Evangelist te IJmuiden-Oost. Alnr. Vereeniging voor Bloembollencultuur. De voorzittersvacature. Wij hebben reeds gemeld, dat Dr. M. D. Di.it te Haarlem voor de voorzittersvacature candidaat gesteld is door de afdeeling Bo- venkarspel en omstreken. De afd. Hem en Venhuizen stelden D. W Lefeber te Lisse. Wij vernemen dat alleen de afdeelingen het recht hebben candidaten te stellen. Er komt geen aanbeveling van het hoofdbestuur de algemeene vergadering moet eeh keuze doen uit de gestelde candidaten. Tot heden hebben zich dus nog slechts enkele afdeelingen uitgesproken. Het eenige wat gedaan wordt om eenige leiding te ge ven aan de keuze van een vooi-zitter. die voor de vereeniging natuurlijk van zeer veel belang is. is de onderlinge beraadslaging van de voorzitters van de afdeeling. Op Maandag 4 November zal in het Kre- lagehuis te Haarlem nogmaals een bijeen komst plaat-s hebben van de voorzitters of andere bestuursleden der afdeelingen. ter bespreking van de vacature van voorzitter der vereeniging, waarin op 3 December a.s. voorzien moet worden. Komt men in deze bijeenkomst tot over eenstemming dan wordt daar toch niet tot candidaatstelling besloten, het eenige resul taat kan zijn dat aan de afdeelingen een advies gegeven wordt. Andere vacaturen, Er moet ook in eenige andere vacaturen in het hoofdbestuur voorzien worden. In de vacature J. Valkering stelde de afd. Povenkarspel candidaat den beer W Mnrk te HPlegom. In de vacature J. Rees stelde de afd. Heem stede A. J. Braam te Heemstede. De afd. Bovenkarspel P. de Zeeuw te Nieuw-Vennep. De Sterrit naar Monte Carlo. De eerste Nederlandsclie inschrijving. De inschrijvingen voor den 15en Sterrit naar Monte Carlo zijn Vrijdag opengesteld, die kunnen tot 24 December a.s. geschieden. De eerste Nederlandsche Inschrijving is door de Kon. Ned. Automobiel Club ontvangen van Mej. A. J. Sybrandy, uit Almelo, die met een D. K. W. te Amsterdam voor den Sterrit zal starten. De heer E. A. C. Cornelius uit Arnhem is als tweede inzittende ingeschreven. Zooals bekend, wordt de Sterrit naar Monte Carlo gehouden van 25 tot 29 Januari a,s. De eerste Fransche inschrijving is. naar ons uit Parijs gemeld wordt, eveneens binnen gekomen. Het is Lahaye, de winnaar van het vorige jaar. HOCKEY. DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. M. H. C. speelt ook dezen Zondag thuis in het He ems tee d sc'ne Sportpark, ditmaal tegen 't Gcoi. Als M. H. C. zich een beetje weet te herstellen, hetgeen beteekent: als de voor hoede het kalme, vastberaden spel weer weet te vinden, dan kan deze wedstrijd een zeer spannend verloop krijgen. Van beide teams is de verdediging het sterkste; maar de Bus- sumers zijn meer doorzettend dan de Mus- schen; dit zou M. H. C. wel weer eens op een kleine nederlaag kunnen komen te staan. Bloemendaal speelt eveneens thuis voor den belangrijken wedstrijd tegen Laren. Voor de gasten beteekent verliezen een kans voor promotie verkleinen; voor Bloemendaal beteekent winnen een gevaarlijken concur rent voorloopig achter zich laten. De voor hoedes mogen als even sterk worden aange merkt, maar de verdediging van Laren wint het wellicht van die van Bloemendaal, zoo dat een kleine zege voor de gasten in het verschiet ligt. Gelukkig speelt Bloemendaal tegen sterke teams haar beste spel; de oranje hemden kunnen dus voor een prettige verras sing zorgen. In de tweede klasse A gaat M, H. C. 2 naar Togo 2. Twee zwakke teams, maar de uit slag van dezen wedstrijd is toch van het grootste belang voor de bezetting van de laat ste plaats. De Haarlemmers hebben nog d« beste kansen. In de afdeeling B van de tweede klasse spe len M. H. C. 3 en Alliance uitwedstrijden, resp tegen 't Gcoi 2 en Amsterdam 3. Het is jammer voor de Haarlemmers maar eenig gewin zullen deze uitstapjes niet voor hen opbrengen. Wat H. B. S. met- Bloemendaal 2 zal doen is een open vraag. De wedstrijd wordt op het Bloemendaalsche veld gespeeld, maar de H.B.S.-aanhang zal wel duchtig vertegen woordigd zijn.. Als H. B, S. in normalen vorm speelt, zal haar de overwinning niet ont gaan al is Bloemendaal 2 ook niet zwak Al is dus een H.B.S.-zege waarschijnlijk, aan ze kerheid grenst deze zeker niet. H B. S. 2 speelt thuis /aan den Bergweg) teeen H.H.IJ.C. 4 en moet de niet moeilijke kans met beide handen grijpen. Een Haar- iPRiSche zege is hier biina zeker. Alliance 2 gaat bij Pinokkio 2 op visite en zal de eer geheel aan de gastheeren moeten laten. DAMES-HOCKEY. WAT GESPEELD WORDT. In verband met de voorronden van den hockey-dag in de lagere afdeelingen zal maar een klein competitieprogramma afge werkt worden. Voor de eerste klasse Is o,a. vastgesteld de belangrijke ontmoeting B.D.H.C.—'t. Gooi. Deze twee ploegen dpelen op het oogenblik de eerste pnaats met het wel uiterst gering cijferverschii van één doelpunt méér in het voordeel van B.D.H.C gesp. gew. gel. verl pnt. v.-t. gem. B.D.H.C. 3 2 1 0 5 7 2 1.67 't Gooi 3 2 1' 0 5 9 5 1 67 Beide clubs worden op den voet gevolgd door Amsterdam, dat zich zeker Zondag bo ven de eventueele verliezer op de tweede nlaats zal nestelen. Verleden jaar speelden B.D.H.C, en 't Gooi tweemaal gelijk en daar willen wij het ook nu op houden. B.D.H.C. maakte op eigen terrein wel een kans op de overwinning, doch de thuisclub zal niet vol ledig zijn en het vlugge spel van mej. Hof land is een bedreiging voor elke verdedi ging. In geval van een puntenverdeeling komt Amsterdam bovenaan; tenminste wij achten de Stadionclub wel in staat om op eieen veld van HO.C. te winnen. H.D.M.— HH.IJ.C. wordt misschien het eerste succes voor de thuisclub. Rood Wit is vrij. In de overgangsklasse heeft B.D.H.C. n Zondag vacantie. Kieviten zal hier korte metten maken met Leiden. Hilversum eaat van Hurley winnen. Amsterdam IIB.H.V kan ook een zege voor de thuisclub opleveren, zij het niet zoo'n ge decideerde als in de twee andere wedstrijden. PAARDENSPORT. NAJAARS-MTT.TTARY K.M.S.V Donderdagmorgen is op de Leusderheide bij Amersfoort de samengetelde wedstrijd van de K.MSV. voortgezet en geëindigd met een springconcours. Door de volgende paarden werd hieraan deelgenomen. .Madel wie Du" van luitenant Pahud de Mortanges. die in de dressuur 137.5 verlies- nunten kreeg, in de steeole 6 winst.ounten en in de Cross 48 winstnunten: .Tkarus" even eens van luitenant Pahud de Mortanges, hors concours, die 134 2 verliesminten in de dressuur en 3 winstounten in de Cross kreeg. „Weishrabhit." van res. luitenant Von Hemert dressuur 171 verliesonnten. steeole 1 winst- mint. cro«<; 93 winstpunten: wwki". van ka- nitein Stoffers met dressuur 240.5. steeple 130 en cross 160 verllespunten. Bij het sorine-concours kregen ..Madel wie Du" en „Ikaru.s" 0 fouten: „Aubéoine" van luit. Cnopius 35 fouten: „Welghrabbit" 44 1 4 fouten: „Charlotte Cordav" van luit. Van Eekelen. 33 fouten, terwiil Rikiki" wegens vier maal weinpren uitgebeld werd De totaal-uitslag werd als volet: 1 ..Ikarus" van luit. Pahud de Mortaoees. 68V? strafpunten: 2 „Madel wie Du" 83 1/2 strafount. eveneens van biitenant Pahud de Mortanges. 3 Wei«hrabbit" van res. luit. Von Hemert 186 1'4 straf nun ten. RO*rsFN E CARNFRA WINT V,i\T VT-T-.-ITT rv ronde. Door technische k. o. Uit NEW-YORK: Primo Camera de vroe gere zwaar°'pwleM-v",rp1di.-'3mni'V" Vrijdagavond tegen den Duit'cher W"h°r Neusel een gevecht geleverd, waarin hij in de vierde ronde door een technischen knock out de overwinning behaalde.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7