Nadenken en oplossen. ZATERDAG 2 NOVEMBER 1935 HAAR L E M'S DA'GBL'AD Onze wekelijksche puzzle-rubriek. Met prijzen van 5, 2 en vijf van 1 gulden De oplossing van puzzle no. 5. Het commentaar, dat velen deze week bij de „Kruiswoord door Nederland" voegden, is dezen keer mijn inleiding tot de oplossing. Ziet hier, hoe een puzzelaar uit Heemstede over die opgave denkt: „Brr! Dat puzzeltje heeft me nog eens tijd gekost! Als geregelde oplosser van uw puzzles van het begin af kan ik dit zeggen, dat ik er nog niet zoo eentje bij gehad heb, die me zoo veel tijd heeft gekost. Op de H.B.S. heb ik wel degelijk goed aardrijkskundige les gehad. Ech ter schoot die kennis me hierbij ten eenen- male te kort. Maar gevonden heb ik de puzzle! Dat was een genoegdoening!" Een geregelde, puzzelaarster uit onze goede stad schreef mij „Ik moet u zeggen, dat het oplossen van deze puzzle een „ontzettend" werk was! Mijn Zondagmiddag heb ik er geheel 'mee doorge bracht. Ik ben echter heel wat kennis rijker geworden, wat betreft de dorpen en gemeenten in Nederland. Ik hoop, dat u nog eens een dergelijke opgaaf zult plaatsen". Iemand uit Bloemendaal schreef kort maar krachtig: pittig, héél pittig, héél héél erg pittig. En iemand uit Zandvoort: „Lang niet voor de poes. Mr. Nadenker!" Inderdaad, deze kruiswoordpuzzle was lang niet gemakkelijk, maar laat ik eraan toevoe gen, dat voor het inelkaar zetten meer tijd noodig was, dan iemand uwer waarschijnlijk voor het oplossen heeft genomen. Wat was nu voor zeer velen het groote struikelblok? Want zélden heb ik nog zooveel oplossingen terzijde moeten leggen ais deze week. En dat allemaal doorhor. 29, het plaatsje bij Steenwijk (2e en 3e letter vormen samen een pers. voor naamwoord). Een en ander was duidelijk aan gegeven. Hierop correspondeerde vert. 19. dat eveneens uitvoerig was opgegeven, zooals trouwens meer omschrijvingen. Wat men van hor. 29 maakte? Tik, tuk, tzy, tie, enz. Maar dan wordt vert: 19 ook geen „Balgoy". De laatste letter van hor. 29 moest dus een .,y" zijn. Dat heeft men over het hoofd gezien. Maar in meer dan de helft van het aantal inzendingen was dit onjuist. Hoe de „Nederland-kruiswoord" ingevuld moest worden, ziet men hier: DE PRIJZEN. Ziehier de namen van hen, die een „reis- Bouvenir" onze prijzen ontvangen: De hoofdprijs, een bedrag van vijf gulden: M. Knot, Postlaan 1, Heemstede. De tweede prijs, twee gulden: W. J. L. de Gee, Badhuisstraat 53, Haarlem. De vijf troostprijzen, elk van één gulden; J. Wesseling, Langendijkstraat 22, Haarlem. Mevr. E. F. J. Jonker, Santpoorterstraat 10, Haarlem. W. F. de Wijs, Tempelierstr. 26rd„ Haarlem. J. Vreeken, Haemstedeplein 40, Heemstede. J. Kroonstuiver, Van Raephorststraat 21, Haarlem. Onze nieuwe )uzzl e no. De 1ste November-puzzle zal op veler verzoek een Kruiswoordpuzzle zijn. Er zijn puzzelaars, die elke week gaarne een dergelijke opgave zouden zien. Dit kunnen we niet doen, maar we geven gaarne de belofte, dat er in deze maand nóg eens een aan de beurt zal komen. Wat deze opgave betreft, die ligt onder ieders bereik! De omschrijvingen luiden als volgt- 1 niemand uitgezonderd. 4 jongensnaam. 6 wetgever der oude Israëlieten 9 voegwoord 10 putemmertje 11 pers. voornaamwoord 12 geeft licht en wordt ook voor verwarming gebruikt. 14 muzieknoot 16 draagt men als men slecht van ge zicht is 18 bewoners van een deel van Groot- Brittannië 20 geluidsweerkaatsing 22 drogen op een verhitten vloer 24 provinciale hoofdstad in Nederland 26 muzieknoot (omgekeerd) 27 voornaam van den ex-koning van Spanje 29 groet 30 de 22e en 20e letter van het ABC 31 stadbewoner 33 strook grond langs dijken 35 nummer (afk.) 36 de 12e en 18e letter van het ABC 37 vleezige wortel van knol of raap. 40 familielid (mann) 41 bloeiwijze 42 maat 44 familielid (vr.) 45 nomen nescio (afk.) 47 goote bijl 49 waarborggeld 52 postcriptum (afk.) 53 voorzetsel 54 bevel 55 twee klinkers 57 verbindingsbalken tusschen voor- er- achterhar eener sluisdeur 61 vaten met één hengsel 64 oorlogsgod (Gr. myth.) 65 hijschwerktuig 68 meisjesnaam 69 vervoeging van „zijn". 70 onaangename verblijfplaats 71 deel van den mast 72 een weinig, lichtelijk 74 sein, knik 76 (Ind.) dame van gemengd bloed 77 meisjesnaam (afk.) 78 behoort tot de kleeding van een (r.k.) priester VERTICAAL. 1 vrucht 2 maden der langpootmuggen 3 in 'de onmiddellijke nabijheid 4 hevige 5 vruchtbare plaats 6 als hor. 11 7 vereenigingen van personen, die aan be paalde regels gebonden zijn. 8 vorm van het werkwoord „stoomen" 11 niet goed uitgevallen 13 vlaktemaat 15 uiting van verdrietelijkheid. 17 ankerplaats voor schepen 18 doet de belastingontvanger! 19 voetpunt 21 naam van bekende rubberfabriek nabij Arnhem. 23 zegt vader tot stouten Jan, als deze niet eten wil 25 kippenverblijfplaats 28 jongensnaam 31 uitvlucht 32 rang, trap 33 groote hoeveelheid 34 tot bederf overgaan 38 woonschip 39 hierin zet men planten 43 beroemd Ned. rechtsgeleerde, overleden in 1913. 44 doet moeder de gaten in Jantje's kousen 46 brandnetel 48 zeezwaluw, waarvan vele soorten be staan. 50 aantal, hoeveelheid 51 jong schaap 52 spreken 56 voorjaarsbloem (2e letter veranderen in „s".) 58 loopend touw, waarmee men een zeil bijeenhaalt, inkort of gordt. 59 bekende fabrieksstad in het Rijnland. 60 een krantenverkooper. 62 plaats van koop en verkoop 63 meisjesnaam 66 uit het verhaal van Blauwbaard: Zus ster 67 vindt men in de erwtensoep. 73 vader (afk.) 75 Nederlandsche Spoorwegen (afk.) Prijzen, termijn van inzenden voor de oplossing en adresaanduiding. De oplossing van deze opgave moet in ons bezit zijn uiterlijk aanstaanden Woensdagmid dag om vier uur, aan onze Bureaux te Haar lem. Men zende deze oplossing aan: Mr. Naden ker van Haarlem's Dagblad te Haarlem. Met het oog op de vele andere correspon dentie voor ons blad bestemd gebruike men a.u.b. géén andere adresaanduiding. Iedere abonné kan slechts één oplossing giiimiiii inzenden. Het hierbij afgedrukte „identiteits gaatje" P 6 Puzzle m no 6), moet aan de nav oplossing worden ge hecht of er op geplakt r B worden. Niet op de en- 8 iftNpSh velop van inzending, R maar op de oplossing I zelf. I Als hoofdprijs stellen J wij wederom beschik baar een bedrag van v;jf gulden, als tweeden prijs twee gulden, benevens vijf troostprijaen van één gulden, welke bij loting onder de goede op lossers toegewezen worden en zoo snel moge lijk per postchèque aan de prijswinnaars worden toegezonden. Oplossing en uitslag dezer puzzle worden geplaatst in ons blad van a.s. Zaterdag. Zendt men deze oplossing per post, dan kan dit niet als drukwerk geschieden. Briefwisseling over de puzzle-rubriek kan alleen gevoerd worden als postzegel voor antwoord ingesloten is. Mr. NADENKER. ONTHEFFING WINKELSLUITING. B. en W. hebben ten aanzien van de win kels op de op 10, 11 en 12 November 1935 in het perceel aan den Kou den hora 34 te hou den fancy-fair ten bate van de Vereeniging „St. Francisca Romana Liefdewerk" inge volge de Winkelsluitingswet 1930 Stbl. No. 460 ontheffing verleend van de verbodsbe palingen van die wet in dier voege, dat die winkels op Zondag 10 November 1935 van des namiddags 3 tot 11 uur en op de beide overige dagen na des namiddags 8 uur tot des namiddags 11 uur voor het publiek mo gen geopend blijven, daarin mag worden ver kocht en het verkochte medegenomen. LEZING VOOR WERKLOOZEN. Op uitnoodiging yan het Centraal Comité voor Werkloozen, zal Jhr. Dr. J. C. Mollerus op Dinsdag 5 November 'smiddags half drie, in het gebouw St. Bavo een lezing houden over zijn reis per Zeppelin naar Zuid-Ame- rika. Tevens zal een vertooning plaats hebben van de film. die tijdens deze reis werd oo genomen. Voor werkloozen. aangesloten bij den H.B.B., R.-K. V.B. Chr. B. B. en B.B.H., zijn gratis toegangsbewiizen verkrijgbaar, op vertoon van het bewijs van inschrijving van de Arbeidsbeurs en contributieboekie of contributiekaart. De toegangsbewijzen kun nen worden afgehaald Maandag 4 November, des middags tusschen twee en half drip aan het gebouw St. Bavo. LEGER RIJWIELEN GEEN WIT SPATBORD. Ten behoeve van de leserriiwielen, voor zien van een rood-wit-blauw balhoofd. is ontheffing verleend van de beoaling betref fende het hebben van een wit achterspat bord |Voor Haarlem's Politierechter. DE ONRUSTIGE ZAAN. De Zaankanters we wezen er reeds eerder op zijn temperamentvol en heden ervoeren we opnieuw, dat de handen los zitten evenals de tongen. Toch leidt dat temperament soms tot rare dingen. Zaansche jongetjes gooien graag met steen tjes. Niet alleen, dat ze platte schijfjes uit zoeken, die ze over het wateroppervlak sche ren, zich verlustigend in de sprongen, dat is een vergeeflijk iets, maar ze zoeken ook an dere steenen uit en bij gebreke daarvan rotte sinaasappels, die gemikt worden naar lieden, aan de overzijde van de sloot, vertrouwende, dat die sloot een voldoend obstakel voor ach tervolgers zal zijn. Zoo deden eenige jongetjes en ze waren zoo slim om, als ze gegooid hadden, zich te ver bergen, zoodat de mannen aan de overzijde der sloot aanvankelijk dachten, dat de stee- nengooier onder hen school, evenals de twee dieven dachten, die Tijl Uilenspiegel in een mand vervoerden, zonder dat zij het wisten, en beurtelings door Tijl aan de haren werden getrokken. Maar 't kwam toch niet zoover, dat de man nen, evenals de dieven elkaar in de haren vlogen, want ze ontdekten de jongetjes en toen werd het mis. Een der mannen toch, die zeer temperamentvol was, kwam over de sloot en paste een lijfstraffelijke rechtspleging toe van ongewone soort. Om zijn woede te koelen, ging hij de jongens afkoelen door ze een voor een beet te pakken en in de sloot te stoppen met het hoofd onder water, ze bij de voeten vasthoudende. Men zou denken, dat, toen hij deze handeling op den eersten jongen toe paste, de beide anderen het veege lijf hadden gered, maar dat deden zij niet. Blijkbaar waren ze gehypnotiseerd en zoodoende kon den ze alle drie ondergedompeld worden. Toen was de woede bekoeld maar de ouders van de jongens, die ze drijfnat thuiskregen ofschoon met droge voeten, gingen naar de politie en vroegen of dat mocht. Het mocht niet en de Zaankanter, die beweerde, dat de jongens er beter afgekomen waren dan wanneer hij ze met de hand op zeker lichaamsdeel, dat daar gewoonlijk voor wordt uitgekozen, geslagen "had, hoorde f 15 boete tegen zich eischen. Daar kon hij niet goed mee accoord gaan, want die steenengooierij had hem buiten zich zelf ge bracht, maar hij moest toch erkennen, dat, als een ander zijn jongens zoo kopje onder in een niet te frissche sloot stak. hij er ook niet mee tevreden zou zijn. Zoo oordeelde ook de politierechter en gaf f 10 boete. Toen kwamen de loslippigen: eerst een juf frouw, die schooier gezegd zou hebben tegen een buurman, maar die zei, dat de buurman haar met duizend dooden had bedreigd. Daarna kwam een opgewonden mannetje, die van alles tegen den veldwachter had gezegd, omdat deze hem bekeurd had en die zich in het hoofd had gehaald, dat er een anti-semie- ti.sche wind in Zaandijk woei. De officier stelde hem gerust, maar wees hem erop, dat aile burgers, dus ook de man, gehoorzaamheid aan de wet zijn verschuldigd en geen veld wachters mogen beleedigen. De juffrouw, die niet gescholden had, kwam vrij. maar niet, omdat de rechter in haar on schuld geloofde, doch omdat de klacht bij den veldwachter en niet bij den burgemeester als hulp-officier van justitie was ingediend. De opgewonden man kreeg proeftijd, dat wil zeggen een maand gevangenisstraf voorwaar delijk. Als hij nu in twee jaar geen veldwach ters beleedigt of geen andere strafbare feiten begaat, behoeft hij de maand niet uit te zit ten. Dat Ls, te oordeelen naar 's mans tempe rament, dat nog veel erger was dan dat van den dooper, waarschijnlijk een geduchte be proeving. Toen kwam er nog een, die blijkbaar dacht: „Als ik mijn buurvrouw in een schuurtje af ransel, zoodat niemand het ziet en ik houd dan maar vol, dat ik haar niet heb aange raakt, dan kom ik vrij". Dat was een dwaling, want de juffrouw verklaarde onder eede, dat ze geslagen was, zoodat ze bloedde en blauwe plekken had. De veldwachter, tot wien de juf frouw zich terstond had gewend, verklaarde bloed en blauwe plekken te hebben gezien en een meisje, uit het gezin, waar de juffrouw huishoudster was, verklaarde, dat de juffrouw gaaf naar 't schuurtje was gegaan en 'ge kneusd eruit gekomen. Bovendien had zij den man later-tegen haar broer hooren zeggen „Ik heb haar een pak op haar ziel gegeven". Nu sprak de man er wel van, dat hij de juffrouw alleen de pen op den neus had gezet, omdat zij zijn vrouw uitgescholden zou hebben en hij demonstreerde dat, hoe hij den wijs vinger van de rechterhand voor den neus van de juffrouw had heen en weer bewogen, maar de rechter vreesde, dat die zwaaiende vinger ais een echte peer op den neus was terecht gekomen. De pen op den neus werd bestraft met f 20 boete. TELEF. 11972 TELEF. 12953 GARAGE „BLUE STAR" Gebr. van Gilse, Wagenweg 132 Official Peugeot Dealers Luxe verhuur mei en zonder chauffeur (Adv. Ingez. Med.) DE VREDESBIJEENKOMST OP 20 OCTOBER. In het ingezonden stuk, getiteld „Een woord van dank", van den heer C. Th. M. Boon, op genomen in ons nummer van Dinsdag 29 Oc tober, is een storende zetfout geslopen. De heer Boon had zijn dank betuigd aan de spreek sters. de soliste en aan den organist. Voor dit laatste woord was gezet „organisatie". NIEUWE MA AT-KLEERMAKERIJ IN DE ZIJLSTRAAT. Heden Zaterdagmiddag wordt in het per ceel Zijlstraat 87 dicht bij de Groote Markt, door de firma Smit en Rijsbergen een nieu we maat-kleermakerij geopend. De zaak is nieuw, maar de heeren Smit en Rijsbergen zijn geen nieuwelingen op dit gebied want zij waren eerder werkzaam als coupeur en bedrijfschef bij de opgeheven firma Van Dusseldorp aan de Barteljoris- straat. Dit zegt eigenlijk genoeg. Dit betee- kent dat de klanten hier solide bediend zul len worden en dat uitsluitend Engelsche stoffen zooals cheviots en kamgarens. gele verd zullen worden. De heeren zijn dan ook voornemens de zaak van Dusseldorp op den zelfden voet voort te zetten. De winkel is naar de eischen des tijds in gericht en in vakken verdeeld. De groote voon-aad Engelsche stoffen liggen goed over zichtelijk opgestapeld zoowel 's avonds bij kunstlicht als overdag goed zichtbaar. In de ruime étalage kan men zien dat de costuums, ulsters, jassen en demi-saisons door eerste-klas personeel (vroeger ook bij Dusseldorp) vervaardigd zijn. De firma heeft ook de beschikking over denzelfden teekenaar. Achter den winkel is een paskamer en boven is de kleermakerij. We wenschen aan de nieuwe firma veel succes toe. CONCERT HAARLEMS GEMENGD KOOR. Haarlem's Gemengd Koor dirigent de heer Jan Booda, geeft op 14 November a.s. een concert in de Gemeentelijke Concertzaal. Uitgevoerd zal worden „die Jahreszeiten" van Jos. Haydn. Als solisten zullen medewerken Ankie Wickevoort Crommelin (sopraan), Louis van Tulder (tenor) en Willem Ravelli (bas). De begeleiding is in handen van de Haarlem- sche Orkest Vereeniging. De Volksconcerten der H.O.V, Het bestuur der H.O.V. heeft besloten, de zen winter iederen Zondagmiddag een con cert te geven met goede solisten. De toe gangsprijzen zijn zoodanig verlaagd dat practisch iedereen nu in de gelegenheid wordt gesteld, deze concerten te bezoeken. Negen concerten worden gedirigeerd door Frits Schuurman en zeven door Marinus Adam. die beiden zullen zorgen voor een zeer aantrekkelijk programma. Reeds twee concerten zijn gegeven, waar voor een vrij groote belangstelling bestond; de opkomst was echter, gelet op de vele vrienden die de H.O.V. telt. niet voldoende. Zondagmiddag a.s. zal het derde concert van deze serie gegeven worden. Als soliste treedt hierbij op Maria Struyken-van den Adel een jonge zeer talentvolle sopraan, leerlinge van Ankie van Wickevoort Crom melin. Voor de pauze zal zij met begeleiding van orkest ..Et Incarnatus est" uit de groo te c moll Mis van W. A. Mozart, zingen; na de pauze „Fruhlingsstimmen". Wals van Joh. Strauss. Het orkest zal onder leiding van Marinus Adam met een Divertimento voor strijkor kest van Michael Haydn het concert ope nen, terwijl na de pauze Kinder Spelen (Jeux dTCnfants), suite voor orkest van G. Bizet en de „Ouverture Roi d'Ys" van Ed Lalo uitge voerd zal worden. Lettende op de groote belangstelling tij dens de Zomerconcerten hoopt het bestuur dat de trouwe H.O.V.-bezoekers en vrienden ook voor deze concerten interesse zullen heb ben en het streven, om voor een lagen prijs goede concerten te geven, steunen. INLIJVING. INDEELINGSDISTRICT HAARLEM. Op 4 November a.s. zullen voor het indee- lingsdistrict Haarlem in de voormalige in- fanteriekazerne aan den Koudenhorn wor den ingelijfd de dienstplichtigen bestemd voor de 2e ploeg, opleiding onderofficier (on- beredenen), van het 4e en 8e regiment veld artillerie te Ede GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Handschoenen en ceinturen. Politiebureau Smedestraat: R.-K. Kerkboek, Kuijer. Vair Oosten de Bruinstraat 81; autodop. Lieuwes, Eschdoornstraat 4; honden, Asyl, Ridder straat 11; jongensjas, Bolding. Vrouwenhek- straat 17; idem. v. Westerhoven, Raamsteeg 18 rd.; katten. Asyl, Ridderstraat 11; idem, Kennel Fauna. Fr. Varkensmarkt; R.-K. kerkboek, Becker. 2e Zuidpolderstraat 15; soldatenmuts. Koning, Voorzorgstraat 30; kindermuts, Hazewinkel, v. Hoogendorpstr. 116; oorbelletje, v. Dijk, Tulpenstraat 19 rd., 1 paar pijpen, Laatstra, Acaciastraat 12; rij wielplaatje. Luijten, Archipelstraat 81; idem, Helm ink, Voorzorgstraat 2 E, idem, de Rui ter, Julianalaan 94. Overveen; idem. Burger hout, Groot Heiligland 4; sierspeld, Graam, Nieuwe Gracht 1; sjaal, Reiber. G. O. Gracht 119; metalen veer, Brouwers, Voorzorgstraat no. 23. NUTSSPAARBANK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over October 1935—1934. Aantal behandelde posten 13937 (v.j. 14084) Aantal inlagen 8413 (v.j. 9130). Aantal terugbetalingen 5524 (v.j. 4954). Ingelegd f 397.411.42 (v.j. f 515782.33). Terugbetaald f 576.848.50 (v.j. f 522.321.25). Minder ingelegd f 179.437.12 (v.j. minder f 6.538.92). Aantal nieuwe boekjes 175 (v.j. 264) Aantal afbetaalde boekjes 214 (v.j. 157). Spaarbusjes op 31 October 1935 in omloop 3458. Geledigd in October 1935: 276 busjes met een totaal inhoud van f 3.886.65. Aantal verhuurde kluisloketten op 31 Octo ber 1935: 555 AGENDA Heden: ZATERDAG 2 NOVEMBER. Stadsschouwburg: Tooneelgroep Het Masker. „Voorloopige invrijheidsstelling". 8.15 uur. Stadsschouwburg. Ensemble Maurice Rostand; „L'homme que j'ai tué". Popul. voorst. 2 uur. Rembrandt Theater: „Königswalzer". Op het tooneel: Rodella Ruis en Artix. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Greta Garbo in „De Bonte Sluier", 2.30 en verder doorloopende voorstelling van zeven uur tot. half twaalf. Frans Hals Theater: „Een vrouw van de wereld" met Mae West. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Red Wagon". Op het tooneel; Mischa Korsakoff, accordeon. 2.30. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZONDAG 3 NOVEMBER. Stadsschouwburg. Vereen. Rott. Hofstad too neel, Volksvoorstelling: „Gevaarlijke Bocht", 8.15 uur Schouwburg Jansweg: Van Delden's Revue: „Zoek 't zelf maar uit!" 8.15 uur. Frans Hals Theater. Cult.-Wetensch film cyclus „Charley's Droom" en „Carmen" 11.30 uur. Gebouw Theosofia. College tot verbr. van spirit, beginselen. Wijdingsavond, 7 uur. Rozekruisers Genootschap. Openbare voor dracht. Bakenessergracht 13. 7,15 uur. Psycho-Synthese. Zondagmorgenvoordracht. Geb. Protest. Bond. 10.30 uur Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. MAANDAG 4 NOVEMBER. Schouwburg Jansweg: Van Delden's Revue: „Zoek 't zelf maar uit!" 8.15 uur. Geb. Zang en Vriendschap: „Weten en Werken" Alg. ledenvergadering. 8.30 uur. Bioscoopvoorstellingen. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid) Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 2 Nov. des avonds 8 uur tot en met Vrijdag 8 Nov. zijn de volgende apo theken op Zondag 's avonds na acht uur en des nachts geopend.: I. Koster, apotheek „Bosch en Vaart", Bosch en Vaartstraat 26. Tel. 13290 J. W. Florijn, Centraal Apotheek, Gr. Houtl straat 78. Tel. 10500, H. Cohen, firma H. Remmers en Zn., Kruis straat 6. Tel. 10354. W. P. Woutersen, Apotheker, Koninginne weg, 3, Tel. 12038.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 9