laatste berichten (Danflavin* amsterdamsche beurs zandvoort haarlemmermeer heemstede ijmuiden 'bloemendaal santpoort. MAANDAG 4 NOVEMBER 1935 HSASEE M'SD AGBEAD lf Geen politieke partijen meer in Griekenland. (Men zie ook pag. 4) ATHENE. 4 November. De minister van binnenlandsche zaken kon gisteravond reeds voor enkele steden den officieelen uitslag van devolksstemming bekend maken. Te Athene waar het totaal aantal kiezers 141.457 bedroeg, hebben 138.785 voor de monarchie en 1930 voor de rpubliek gestemd. Te Piraeus stemden van de 52.858 kiezers 51.551 voor de monarchie en 1228 voor de republiek. Te Saloniki bedroeg het totaal aantal kiezers 68.343, waarvan 67.114 voor de monarchie stemden. De regent Kondylis heeft een oproep tot het Grieksche volk gericht, waar in hij erop wijst, dat koning George II van nu af heerscher over alle Grieken is. De oproep luidt: „Wij kunnen niet weten hoe Zijne Majesteit de politieke situatie zal regelen, doch wij kunnen verzekeren, (Tat George II als koning aller Grieken komt. Hij kent noch par tijen, noch politieke standpunten, hij kent slechts Grieken, wien hij onbe perkte gerechtigheid en gelijkheid wil waarborgen. Overigens houden heden de politieke partijen gelukkig op te be staan. Het Grieksche volk, dat gedu rende de volksstemming één blok vormde, heeft ze verpletterd. Op 3 No vember begint een nieuw tijdperk voor .ons Griekenland". Van welingelichte zijde verluidt, dat koning George heden een proclamatie tot het Griek sche volk zal richten, waarin hij mededeelt, dat hij overeenkomstig den wil van het volk zijn plichten als koning van Griekenland weer op zich zal nemen en op den troon zal terug- keeren. Leger en vloot zullen Woensdag 6 November a.s. te Athene den eed van trouw aan den ko ning afleggen. Na afloop van de plechtigheid, die in het stadion zal plaats vinden, zal een groote parade worden gehouden. De regent, generaal Kondylis. zal den koning telegrafisch op de hoogte stellen van het resultaat van de volksstemming. Waarschijnlijk zullen Donderdag a.s. de mi nister van oorlog, de minister voor verkeers wezen en de president der Nationale Vergade ring naar Londen vertrekken om tezamen met koning George naar Griekenland terug te kee- ren. Ook een delegatie van het leger, de ma rine en de luchtvaart, alsmede een vertegen woordiger van de stad Athene zullen zich naar Londen begeven. In tegenstelling met dit bericht verneemt het A. N. P. uit Londen, dat koning George pas 16 November te Londen zou terugkeeren teneinde den troon te bestijgen. Koning George, die te Londen het resultaat van de volksstemming heeft afgewacht, ver klaarde aan zijn vrienden zeer verrast te zijn over de overweldigende meerderheid waarmee het Grieksche volk zich voor zijn terugkeer heeft uitgesproken. De opmarsch der Italianen. Troepenbeweging aan het Somalifront. ASMARA, 4 Nov. (A N.P.) Een gisteravond uitgegeven officieel communiqué bevestigt de hervatting van den opmarsch aan het Noor delijk front en kondigt tegelijkertijd aan, dat ook- de troepen aan het Somalifront weer op rukken. Volgens Italiaansche berichten zouden de troepen bij hun opmarsch door de nog niet bezette dorpen met vreugde door de bevolking worden begroet. Generaal De Bono begaf zich met "zijn staf naar het gebied ten Zuiden van Adigrat om den opmarsch gade te slaan. De Abessynische strijdkrachten, die zich bij het naderen der Italianen hebben teruggetrokken schijnen zich thans ten Zuiden van Makalle te verzamelen. Italiaansche verkenningsvlieg tuigen hebben in het gebied van Amba Alatsji ten Zuiden van Makalle Abessynische troepen waargenomen, die Noordwaarts trokken en wier sterkte op 10000 man worden geschat. Tegenaanval bij de Setit. Het is opgevallen, dat de Italianen in den sector van de Setit, die den toegang naar Gondar en het Tsana-meer vormt, voorloopig nog een afwachtende houding schijnen aan te nemen. Naar verluidt zouden zich in dezen sector sterke Abessynische afdeelingen ge concentreerd hebben. Waarschijnlijk verwacht men op het oogenblik aan Italiaansche zijde in dit gebied een krachtigen Abessynischen tegenaanval, tegelijkertijd met een tegenaan val der Abessyniers in de richting van Makalle. Ongerustheid over Ras Kassa. ADDIS ABEBA, 4 Nov. (A.N.P.) Hier heerscht ongerustheid over Ras Kassa, den Abessynischen legeraanvoerder aan 't Noordelijk front, over wien allerlei ge ruchten de ronde doen. Toen het bericht van den Italiaanschen aanval bekend werd, hoorde men tevens geruchten over Ras Kassa, die gevangen genomen, gedood of gedeserteerd zou zijn. Het gerucht zou zijn ontstaan, doordat Ras Kassa zich zou bevinden buiten het gebied, dat met de hoofdstad telegrafische verbindingen heeft. De herinnering aan Ras Koeksa wekt bezorgheid omtrent Ras Kassa. Geen prijs op het hoofd van Ras Koeksa. ADDIS ABEBA. 4 Nov. (Reuter). De waar nemende gouverneur van Tigre ontkent, dat een geldelijke belooning is uitgeloofd voor de gevangenneming van Ras Koeksa, die naar de Italianen is overgeloopen. Men verklaart te Asmara, dat de Italianen aan het zuidelijk front het offensief hebben ingezèt, doch bijzonderheden ontbreken nog. Lidsj Jassoe naar Addis Abeba? ASMARA 411 D.N.B. Naar uit Dzjiboeti wordt gemeld, zou de in 1916 afgezette Negus Lidsj Jassoe, die tot nu toe gevangen gehou den werd in de streek van Harar onder sterke bewaking naar Addis Abeba zijn overgebracht. Men meent hier ook te weten, dat in het Keizerlijk Paleis te Addis Abeba een complot tegen den Negus werd ontdekt. TOESTAND VAN MR. LODER ZORG WEKKEND. DEN HAAG, 4 November (A. N. P.) Naar wij vernemen is de toestand van mr. B. C. J. Loder. oud-president van het permanente hof van internationale justitie, die reeds gerui- men tijd ongesteld was, in de laatste dagen zeer verergerd. Mede met het oog op den hoogen leeftijd van mr. Loder is de toestand thans"zeer zorgwekkend. Deze waarschuwingsborden zief men in vele werkplaatsen. Maar tegen besmet tingsgevaar waarschuwt niemand. Hier moet een ieder zelf op zijn hoede zijn. •aCttf'i g pastilles geven een werkzame bescherming tegen griep, keelontsteking en verkoudheid. (Adv. Ingez. Med.) Verdere berechting van Ossche misdaden. Weer een straf van tien jaar tegen moordenaar geëischt. DEN BOSCH, 4 November (A.N.P.) He denmorgen heeft de Bossche rechtbank de zesde zitting ter berechting van de Ossche misdrijven aangevangen. Eerst staat terecht de arbeider J. J. v. B.. wien ten laste is ge legd dat hij op 11 December 1929 te Oss opzettelijk G. v. G. van het leven heeft beroofd door hem met een mes een steek in den rug toe te brengen. Subsidiair is hem mis handeling jnet doodelijk gevolg ten laste ge legd. De officier van justitie, mr. Van Everdingen requirecrt tegen hem een gevange nisstraf van tien jaar met aftrek van het voorarrest. Vervolgens wordt behandeld den in den nacht van 30 op 31 Mei 1932 te Lith ge pleegde roofoverval in de woning-van de ge zusters Van E. die door de daders op erger lijke wijze zijn mishandeld. De buit bestond uit een bedrag van ongeveer tien gulden aan geld en een paar medailles, sigaren en siga retten en een pot met sterke drank. Ver dachten in deze zaak zijn de 36-jarige arbei der J. J. van G. en de 32 jarige arbeider J, A. van den A. Verd. Van G. legt een vol ledige bekentenis af en zegt dat hij met „Dikken Toon de Soep", Bijs de Sijp" en Van den A. naar Lith i3 gegaan. Hij vertelt hoe de roofoverval is geschied. Van den A. geeft toe met drie andere per sonen te hebben afgesproken te gaan in breken. Zelf heeft hij slechts op den uitkijk gestaan. Verdachte weet niet meer of hij geld of sigaren heeft ontvangen. De officier van justitie achtte het aan beide verdachten ten laste gelegde bewezen. Beiden staan on gunstig bekend. De verdachte van G. heeft reeds acht jaar in de gevangenis doorgebracht Beiden moet een zware straf worden opge legd en daarom eischte spr. tegen van G. een gevangenisstraf van negen jaar zonder aftrek van voorarrest en tegen van den A. een gevangenisstraf van zes jaar. Jubileum bij de Haarlemsche Machinefabriek. De heer P. Hutte 40 jaar in dienst. Het was heden 40 jaar geleden, dat de heer Hutte in dienst trad van de Haarlemsche Machinefabriek v.h. gebrs. Figée. De heer Hutte heeft bij deze onderneming thans de functie van boekhouder. Hij werd hedenmorgen op zijn kantoor door velen gelukgewenscht met zijn jubileum, ter wijl hem namens het personeel een cadeau werd aangeboden. De jubilaris zal den ver deren dag te zijnen huize doorbrengen, waai de directie hem hedenmiddag zal komen ge- lukwenschen en hem een geschenk zal aan bieden. Ongetwijfeld zullen vele leden van het personeel hem nog in den Joop van den dag komen gelukwenschen. De Centrale Scholen te Haarlem. Zaterdag hield de afd. Haarlem van den Bond van Ned. Onderwijzers een huishoude lijke vergadering. De voorzitter gaf een over zicht van hetgeen het bestuur sedert de vori ge vergadering had verricht. Hierbij kwamen o.m. ter sprake een bezoek aan den wethou der, bij wien de belangen van een wachtgel der waren bepleit, een bespreking met een paar bestuursleden, van het Herstellingsoord te Lunteren en de zgn. oprichtingsvergadering van de afdeeling van de Vereeniging voor Paedagogie. enz. Deze laatste vergadering had teleurgesteld. Besloten werd uit de kas weer een bijdrage beschikbaar te stellen voor de Jongerenkas, waaruit steun aan jonge collega's wordt ver strekt. Bij het referendum over het al dan niet houden van een algemeene vergadering be sloot de afdeeling met op 2 na algemeene stemmen het Hoofdbestuur te steunen, dat voorstelt in December geen algemeene verga dering te houden. Uitvoerige besprekingen hadden plaats over den toestand, waarin het Haarlemsche onder wijs thans verkeert. Algemeen was men van opinie dat door de stichting van de centrale scholen het schoolstelsel in de war is ge stuurd. De besprekingen leidden nog niet tot een bepaald resultaat. Besloten werd een commissie in te stellen, die de zaak zal onder zoeken en zoo spoedig mogelijk met omlijnde voorstellen bij de afdeeling zal komen. VERBREEDING VAN DE BROUWERSBRUG AANBESTEED. Hedenmorgen is door openbare werken in het raadhuis openbaar aanbesteed het ver nieuwen en verbreeden van het brugdek van de Brouwersbrug met bijkomende werken. Laagste inschrijfster was voor dit werk de firma N. Cobelens en Zn. voor 2925. AUTO-BOTSING. MAANDAG 4 NOVEMBER '35 OPGEGEVEN DOOR ÜE ROTTERDAMS! BANKVFREENÏGING KANTOOR HAAR! K\ 1.30 2. Staats!. Binnen!. 4Vo pCt, Nederl. 1917 4 pCt. id. 1933 11 967, l]/2 PCt. Nederl. Indïë 1930 11 95% - 96 Staats!. Buiten!. sy2 PCt. Duitschland 1930 (Youngleen.) (Youngleenlng) met verklaring 4 pet. Engeland i\'2 pCt. Frankrijk Schatk. 1932 sclieepv. Mijen. Oude Boot Scheepv. Unie 437* 43*4 Stoomv. Mij. Ned. - Industr, Binnen!. Alg. K.zijde Unie 25*i A. N. I. E. M. (Nat. (r. v. Berkels Patent - Gert. Calvé Delft 58*4 59 Nederl. Ford 243 Ned. Ind. Gas (Nat - Gem. Bez. Philips 229 239 240 104*-* 1C4* 1C*4 Industr. Buitenl, Anaconda Copper 129iV—13 13% Am, Smelting Am. Enka Bethlehem Steel 23% 23% Cities Service 1* 1*4 5 pCt, Cities per 1966 - Am. Glanzstoff (gew.) General Aviation - 19* North Amer, Cy. Standard Brands U. S. Leather U. S. Steel 27% e 27* Banken Binnenl, Koloniale Bank 44 4444 Cert. Hahdel Mij. 124 Indische Bank W 83 - 8J-> Banken Buitenl. Deutsche Reichsb. - Petrol. Mij. Binnenl Kon, Petroleum 208*4 208 85 84* Petrol. Mij. Buitenl. Continental Oil Shell Union 7% 7% Cultuur Mijen. H. V. A 217217* 217* Java Cultuur 122—12. N I. S. U 108*—10S Vorstenlanden 22 217* Mijnbouw Mijen. Alg. Exploratie Billiton II 149*-150 - - Ta bak Mijen. Deli Batavia Tabak.. 145 144-145 Dell Mij 1(8 50 Senembah 168 Rubber Mijen. A'dam Rubber 109 Deli Bat. Rubber Ned. Ind. Rubber Koffie Ver. Ind. Cult. Ondern. Spoorwegen Buitenl. Atch Topeca 29* Comm. Wilwaukee - 5 pCt. Adj. Milwaukee Missouri Kansas Texas Union Pacific Prolongatiekoers Strandjutter gearresteerd. Zaterdagnamiddag omstreeks half zeven had op den Heerenweg te Heemstede een aanrijding plaats tusschen een auto. bestuurd door P. C. v. d. uit Bennebroek en een auto bestuurd door C. v. K. uit Noordwijk Beide auto's reden in de richting Haarlem- Bennebroek en bij de Laan van Rozenburg gekomen, moest eerstbedoelde auto plotseling stoppen voor een daarvoor rijdende auto die uit de Laan van Rozenburg inreed, waardoor de besturuder van de achterrijdende auto het stopteeken vermoedelijk te laat heeft opge merkt. en tegen eerstbedoelde auto botste waardoor die aan de achterzijde werd be schadigd. Persoonlijke ongelukken kwam niet voor. De waarn. commissaris van Politie deelt mede, dat de politie bij een inwoner van Zandvoort een 40-tal balken in beslag heeft genomen, die op zijn terreinen werden aan getroffen en afkomstig bleken te zijn van aangespoeld hout van een deklading van een houtschip Deze goederen behooren aan de strandvon derij en zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Bedoelde inwoner werd door de politie gearresteerd en ter beschikking van den Of ficier van Justitie te Haarlem gesteld. Hij wordt verdacht zijn personeel opdracht te hebben gegeven deze balken op zijn terrein te verbergen teneinde zich zoodoende in het bezit daarvan te stellen. Het politie-onderzoek duurt voort. Bij meer personen dezer gemeente, die het aloude bedrijf van strandjutter nog plegen i uit te oefenen indien de gelegenheid daartoe schoon is. zijn eveneens boeken in beslag ge- j nomen. Nader vernemen wij dat de aangehouden inwoner van Zandvoort, na door den rechter commissaris Zaterdagochtend gedurende een kwartier gehoord te zijn, op vrije voeten is gesteld. TEGEN EEN BOOM GEBOTST. De monteur L. van de garage van v. G. uit Haarlem, begaf zich Zaterdagmiddag 4 uur met een aldaar gerepareerde luxe auto op weg om deze naar den eigenaar, den heer v. E. aan den Aalsmeerderdijk alhier, terug te brengen. Rijdende op den Kruisweg geraakte L. op onverklaarbare wijze plotseling de macht over het stuur kwijt, met het gevolg dat de auto even voorbij den Sloterweg nabij het viaduct in volle vaart tegen een boom botste en welv met zooveel kracht, dat de auto nagenoeg' geheel werd vernield. De rechterwieien waren finaal doormidden ge broken, terwijl ook van de wegafscheiding niet veei meer over was. Hoewel de bestuurder zich nogal pijnlijk ge veelde. bleken de kneuzingen, die hij had be komen, gelukkig niet van ernstigen aard te zijn. De' politie stelde omtrent het gebeurde gen onderzoek in TOONEELUITVOERING VAN T. O. P. Reeds een viertal jaren is er voor Haar lem en omstreken een clubje gevormd van atelier-, magazijn- en andere arbeidende meisjes, dat zich ten doel stelt zich en an deren door tooneelspel vooral moreel te ver heffen. Dit clubje dat den naam van <T>ot tO)ns (P)lezier draagt, trad Zondagavond op in het R. K. Vereenigingsgebouw te Heemste de. Vreemd waren ze hier niet. Reeds eerder hadden zij zich in Heemstede doen hooren en dat was dan ook zeker de reden dat de groote zaal niet alleen stampvol was, maar velen ook nog teleurgesteld moesten worden. Als hoofdnummer werd opgevoerd „Het meisje uit de achterbuurt", van Jas Grosveld. waarin het leven beschreven wordt van een meisje, dat verkeerde wegen bewandelt. De rol van mevr. Beekman, de moeder van het meisje werd gespeeld door mej. M. Ducrot. Haar spel stond zeker ver boven dilettanten spel. Ja, zoo moet een moeder lijden als zij tenslotte ziet hoe haar eenig kind zich van haar heeft vervreemd. Mej. C. de Mon en mej. Agaat Wilms ga ven ook zeer goed spel. Van de overige speel sters noemen wij vooral Kee de huishoudster, die vooral door haar uitspraak, soms wat ont spanning bracht in de steeds geladen atmos feer Ook de overige speelsters gaven een goed, vlot spel, en drie bedrijven lang heeft het publiek in spanning verkeerd. Aan het einde klonk luid en lang applaus. Na dit zoo ernstige stuk kregen wij nog het blijspelletje in twee bedrijven „De groote erfenis", van Jo van Dijk; dat zeer vlot ge speeld, de zaal deed daveren van den lach. Alles bijeen een avond die geslaagd mag heeten, en wij twijfelen dan ook niet dat ais de T. O. P.-meisjes weer eens in Heemstede komen, zij weer een stampvolle zaal zullen vinden. De avond werd besloten met een gezellig dansje. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Dinsdagmarkt: Gloria IJm. 37, vangst: 35 m. schelvisch. 45 m. braadschelvisch, 40 m. gul, 100 m. wijting, 190 m. koolvisch. 575 m makreel (grote en kleine), 50 m. haring, 20 m. varia Totaal 1055 manden, benevens 150 st. stijve lengen en kabeljauw. Maria R. Ommering IJm. 7. vangt: 35 m schelvisch, 40 m. braadschelvisch, 30 m. gul en leng. 75 m. wijting en schar, 155 m. koolvisch 215 m. makreel, 20 m. rog en poon. Totaal 570 manden, benvens 25 st. stijve kabeljauw. Derika 7, IJm. 417, vangst: 100 m. schel visch. 160 m. braadschelvisch, 30 m. gul en kabeljauw, 40 m. koolvisch, 10 m. platvisch. 10 m. radio, 30 m. varia. Totaal 430 manden benevens 50 st stijve kabeljauw. Beatrice IJm. 118, vangst: 67 manden divpr- sen MARKTPRIJZEN VAN MAANDAG 4 NOV. Tarboa per K.G. f 0.80f 0.72 Griet per 50 K G f 30.—f 12 50. Tongen per K.G. f 1.02—f 0.70. Middelschol per 50 KG f 23.—f 18.— Zetschol per 50 K.G. f 21—f 15.—. Kleine schol per 50 K.G. f 19.—f 7.—. Schar per 50 K.G. f 9.—f 4.80. Tongschar per 50 K.G. f34 f25.— Rog per 20 stuks f 16.f 11.50. Vleet per stuk f 2.50—f 1 10. Kleine poon per 50 K.G. f6.—f 1.50. Groote schelvisch p. 50 K G. f 22.f 13.—. Middelschelvisch p. 50 K G. f 22.—f 14.—. KI. Middelschelv. p. 50 K.G. f 19.—f 12—, Kleine schelvisch p. 50 K.G. f 16.f 7.50. Kabeljauw per 125 K.G. f 46.f 35. Groote gullen per 50 K G. f 16.f 13. Kleine gullen per 50 K.G. f 11.50f4 90. Wijting per 50 K.G. f5.20—f3.10. Makreel per 50 K.G f8—f6 30. Heilbot per K.G. f 0.80—f 0.42. Leng per stuk f 1.35f 0.40. Koolvisch per stuk f 1.—f 0.20. Versche haring per kist f 4.f 2 30. BESOMMINGEN. Trawlers: Irene. IJM. 89, 170 m. f 13T0— Penelope, IJM. 64. 85 m. f 1420. Uiver, IJM. 384, 250 m. f 1880.—. Vios 4, IJM. 96, 350 m. f2210 Adelante, IJM. 19. 670 m. f3780.—. I. S. Groen, IJM 130, 190 m. f 1540.—. Jacq. Clasina. IJM. 10, 580 m. f 3000. Christine, IJM 22. 370 m. f 2990.—. Cathei-ina Duyvis, IJM. 60. 300 m. f 1840. Odin. IJM. 168. 455 m. f2610.—. Condor, IJM. 72. 70 m. f 1600. Betje. R.O. 16, 150 m. f 1490.—. Pekelharing: K.W. 20 f3320.— Trawlloggers: K.W. 169 f280.—. K W. 86 f 1050,—. v.W. 75 f 320.—. K.W. 107 f530.—. K.W. 177 f380.—. K.W. 178 f380.— K.W. 130 f 730.—. (Adv. Ingez. Med.) Sluitende begrooting. B. en W. schrijven aan den Raad: Wij hebben de eer u hierbij mede te deelen dat ingevolge een desbetreffende aanschrij ving de omwerp-begrooting onzer gemeente, voor het dienstjaar 1936. dezer dagen aan Ged. Staten wordt ingezonden ter vooronder zoek. Daar de mogelijkheid bestaat dat reeds enkele cijfers openbaar worden, lijkt het ons wenschelijk u nu reeds eenige mededeelingen te doen. betreffende de wijze daarop een sluitende begrooting voor 1936 is verkregen, ondanks verlaagde belastingopbrengsten, min dere uiikeering uit het Gemeentefonds f 20960 enz. Hierdoor ontstond een tekort van f 45000. Om dit tekort te dekken zullen ae volgende bezuinigingen moeten worden ingevoerd: le. verlaging van de bijslagen in het school geld voor het Middelbaar en Hooger Onder wijs f 14000. 2e verlaging van de wedden en loonen van het gemeentepersoneel f 11000. terwijl een hoogere winstuitkeering van het Gas- en Waterbedrijf wordt geraamd van f 20000. Totaal f 45000 Voorzoover hiervoor afzonderlijke raadsbe sluiten noodig zijn. zullen de ontwerpen daar van den Raad in de eerste Novemberzitting worden aangeboden. PERSONALIA. Onze plaatsgenoot de heer P. Meij is be noemd tot hoofd van de Chr. school te Kolen berg (Gem. Oldemarkt). Zaterdagmiddag constateerde een agent van politie dat in den tuin van perceel Mili- tairenweg 18 te Bloemendaal een bord was geplaatst met het van den weg af duidelijk leesbaar opschrift: ..Waarom Volk en Vader land verboden word" Daar onder hing de z.g. advertentie uit dat blad van 26 October j.l. Op last van den commissaris van politie is den bewoner van genoemd perceel aange zegd de advertentie onmiddellijk te verwijde ren De advertentie verdween, doch daarvoor in de plaats verscheen de frontoagina van een andere courant van jl. Donderdagoch tend. waarop de advertentie Is afgedrukt. Zonder verdere waarschuwing is daarop het bord op last van den commissaris van politie in beslag genomen, terwijl proces-verbaal zal volgen. OUDERAVOND SCHOOL F. Op den ouderavond aan school F kwam o.a. de vraag aan de orde, of de oudercommissie al dan niet met 2 leden zou wórden uitge breid. Deze vraag werd in bevestigenden zin beantwoord. Daar de voorzitter en de secre taris der commissie, de heeren Drijver en Booy de Boer, moesten aftreden, daar zij geen kinderen meer op school F hadden, moesten dus 4 nieuwe commissie-leden wor den benoemd. Als zoodanig werden aangewe zen Dr. Lorang (voorzitter), de heer Hofsté (secretaris), mevr. Otto en de heer Van Mil- lingen. Het hoofd der school, de heer Scholten, sprak de scheidende oudercommissieleden toe en dankte hen voor alles, wat ze in 't belang van school F hebben gedaan, waarna de heer Drijver dankte voor de prettige samenwerking, die altijd tusschen de commissie en het onder wijzend personeel heeft bestaan. ZWERFTOCHTEN DOOR ABESSYNIë. Dat de belangstelling voor dit tot voor kort bij velen onbekende land thans zeer groot is, bleek ons bij de lezing, welke Dr. G. A. Brou wer uit Groningen in de gymnastiekzaal van School F hield. De zaal was n.l. uitstekend bezet. Dr. Brouwer had in den winter van 1930 1931 persoonlijk een bezoek aan dit land ge bracht, het laatste rijk in Afrika, dat nog niet gekoloniseerd is. Hij maakte deze reis. om kennis te nemen van de aldaar vigeerende jachtwetten, te fotografeeren enz., kortom om een natuur-historische ontdekkingsreis te ondernemen. Het Noord-Oosten van Ethiopië, zooals het nieuwe rijk heet. is een uitgestrekt hoogland, dat echter niet het karakter van de Alpen heeft, het Oosten daarentegen bestaat uit woestijnen en half woestijnen. Men heeft er een drogen tijd (October tot en met Januari), een kleinen regentijd (Februari tot en met Mei) en een grooten regentijd (Juni tot en met September). De bevolking bestaat uit Arnharen, Challa's, Danakils en Somali's. Eerstgenoemde zijn de eigenlijke Abessyniers. Zij vormen 1/3 der be volking, bewonen de gezonde hoogvlakte en zijn hoofdzakelijk landbouwers (tarwe, gerst, mais). In de tweede plaats beoefenen zij de veeteelt. De Challa's bewonen meer ongezonde deelen en zijn rondtrekkende veeboeren. De Danakils en Somali's zijn Nomaden, die vaak met hongersnood hebben te kampen. De slavernij moet men van twee kanten bekijken. De Abessyniers houden zelf slaven. ie men zou kunnen beschouwen als knechts, lie alleen kost en inwoning geniet. Ze hebben vfs een vrijen dag, welken ze echter nog goed moeten leeren gebruiken. Dan kent men ook de slavenjachten op negerstammen, waarvan de slachtoffers naar Arabië vervoerd worden. Hierop staat in Abessynlë de dood straf. De keizer is de opperste leenheer. Zijn leenmannen hebben tal van belastinginners in hun dienst. Op dit gebied is de toestand werkelijk middeleeuwsch. De Negus is een verlucht despoot, van wien veel goeds is te vertellen. Hij werd 2 Novem ber 1930 tot Negus gekroond, welke plechtig heid een sterk godsdienstig karakter had en die o.a. door een delegatie uit ons land werd bijgewoond. Om het land te kunnen bereizen, is een goede pas onmisbaar. Heeft men die een maal, aan is de gastvrijheid en medewerking, die men overal ondervindt, groot. Verder moet men de beschikking hebben over inlandsch personeel, muildieren en drommedarissen. Mooie lantaarnplaatjes liet Dr. Brouwer zien van land en volk. De heer Drijver dankte den spreker hartelijk voor zijn interessante lezing en bood hem als aandenken een boekwerk aan.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7