I DINSDAG 5 NOVEMBER 1935 HAARDE M'S DAGBEAD 8 Voor Haarlem's Politierechter. De valsche gulden Wanneer iemand uw woning binnensluipt en uw horloge steelt of uw portemonnaie, die op de keukentafel was blijven liggen, gaat u dan op uw beurt stiekum bij uw buurman in huis om diens horloge of portemonnaie te ste len? Neen, dat doet u niet en u denkt er zelfs niet aan u op die wijze voor het geleden ver lies schadeloos te stellen, doch accepteert dat verlies, al is het met wrok tegen den insluiper. Maar als een man dat niet doet, waarom komt dan bij hem een verlangen op den val- schen gulden, dien men hem in de handen gestopt heeft, een winkelier in de handen te moffelen Hij wil dat verlies van dien gulden niet graag lijden, maar zijn horloge is hij evenmin graag kwijt; dat mag geen reden zijn om het verlies op een ander af te wentelen. Neen. groenteman, ge had, toen ge uw ontvangst natelde en zag. dat er bij de gave Hollandsche guldens een voorwerp was, dat nooit 's Rijks Munt had gezien en zekere allures aannam of dit wel niet' t geval was, gij had toen met 't stuk naar de politie moeten gaan en een gul den op uw onkostenrekening moeten bijschrij ven. De groenteman heeft dit niet gedaan, maar toch ook het falsificaat niet bij een van zijn klanten ondergebracht. Hij koos een midden weg door het voorwerp aan te bieden aan een persoon, die er geen been in zag het voor een echten gulden uit te geven. Tenminste, dat had deze gezegd: „O, geef hem mij maar, ik zal hem wel uitgeven, voor mij een klein kunstje". Nu was dit toch een beetje grootspraak, want tóen hij den zoogenaamden gulden be keek, die blauw was, vettig aanvoelde en een klank had als lood, waarvan hij trouwens in hoofdzaak gemaakt was, toen vond hij toch eenig risico aan de uitgifte verbonden. Hij vond er wat op. Toen hij ergens zat te henge len, een bezigheid, waarbij men tijd heeft voor overpeinzingen, verzon hij een list. Er passeer de een twaalfjarige jongen en die bleef staan kijken, of het wonder zou geschieden, dat de dobber naar beneden zou gaan en de henge laar gaf den valschen gulden aan den jongen met verzoek een paar doosjes sigaretten voor hem te halen. Jongens zijn bereidwillig al licht schoot er voor hem ook een sigaret over maar waar de hangelaar niet op gerekend had was, dat de twaalfjarige jongen al ver stand van gave guldens had. De jeugd is nogal bij tegenwoordig. Op weg naar den winkel kreeg de jongen argwaan en voordat hij de sigaretten kocht, vroeg hij den winkelier naar diens meening over de echtheid van den gulden. Zoo raakte de hengelaar er bij en raakte ook de groenteman er bijzij moesten voor uit gifte van valsch geld terecht staan. De henge laar was schuldiger dan de groenteman, want die was zelf beetgenomen en daarom zal nog eens worden nagegaan, wat de reclasseering zegt. In verband hiermee werd ook de zaak van den hengelaar uitgesteld. Zij was het hoofd kwijt. „Ik ben bepaald waanzinnig geweest, Edel achtbare", zei de juffrouw, die zich voor dief stal had te verantwoorden. Nu willen we ter zijde laten, of in het algemeen bij menschen die stelen een geestelijk defect aanwezig is, maar uit wat de juffrouw na den diefstal ge daan had, bleek toch niet dat haar geestver mogens verstoord waren. Ze was een paar maatjes jenever gaan ha len, neen, niet voor haar zelf, maar voor haar mans broer, die, als hij op visite komt, ter verhooging van de gezelligheid op een bor reltje trakteert, en toen de juffrouw, die haar het gevraagde zou leveren, zich even had om gewend, had de bezoekster gauw een flesch advocaat en een flesch met wat anders in haar tasch gestopt. Toen was zij bedaard, want ze liep rustig den winkel uit en naar huis, ontdeed de flesschen van de papieren, waarin ze gewikkeld waren en zett-e ze op zolder; de jenever bracht ze aan de mannen. Daarop, zoo zeide ze, werd haar geest weer helder en vroeg ze zichzelf herhaaldelijk af: „Wat heb ik gedaan?" Dat was een overbodige vraag, want aan de flesschen zag ze, wat ze gedaan had. maar dat zijn zoo van die thea trale ontboezemingen. Toch was haar geest nog niet zoo helder, dat ze de flesschen terug ging brengen, wat jammer was, want dan had ze waarschijn lijk niet voor den politierechtei moeten ver schijnen. Deze wou, al stond zijn geloof aan de ver stoorde geestvermogens niet al te vast, het nog eens met een voorwaardelijke straf probeeren: misschien houdt dat de geest wat frisch. Een maand voorwaardelijk dus met 3 jaar proef tijd. „MODERNE JEUGD". Voor de Vereeniging voor Ned. Herv. Jeugd werk te Haarlem-Noord hoopt ds. A. K. Straatsma morgenavond 8.15 uur in de Julia- nakerk (Kloosterstraat) een lezing te houden over het onderwerp „Moderne Jeugd". OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. Op Donderdag 7 November as. des avonds om 8 uur zal in de kerk der Broedergemeente aan de Parklaan spreken de evangelist B. Jen- ninga uit IJmuiden-Oost. Medewerking zal worden verleend door het Evangelisatie-zang koor uit IJmuiden. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat. Actetasch: Stevens, Ternatestr. 13. Autoband: Groeneveld, Spaarne 106. Arm bandhorloge: Bakker, Amsterdamscnevaart 132rd. Bont: Hogendoom, Mecklenburgstr. 2 Breiwerk: Hirs, Hagelingerweg 196, Santpoort. Broche: v. Wieringen. Tugelastraat 10. Hee rendas Smijets, le Hoogerwoerddwarsstr. 35. Dameshorloge: v. Dam, Diederikstr. 10. Dames hoed: Snoek. v. Lennepweg 8, Aerdenhout. Sla- gersjas: Politiebureau Smedestr. Jongensjas: Eichhorn, Spaanihovenstraat 105. Kerkboek R.K.: Comfriet, Meidoornplein 35; Politie bureau Smedestraat. Regenmantel: Duk, Frie- zenstraat 28. Muts: v. d. Hout, Regulierstr. 18; Eichhorn, Spaarnhovenstraat 105. Portefeuille met inhoud: Politiebureau Smedestraat. Motor- pijpen: Roosen, Westergracht 113rd. Porte monnaie: Veldhuis, Eikenstraat 6; de Vink, Reigerstraat 111; v. Kesteren, Oranjeboom- straat 154; Formenoy, Ted. v. Berkhoutstraat 26; Caland, Spaarnoogstraat 2; v. Boekei, Oranjestr. 177. Rozenkrans: Verzijlberg, Aca ciastraat 58. Rijwielplaatje: Geijlswijk, Brou werskade 1; Rabouw, Marnixstraat 38; Goed hart. Zomervaart 181. Riem: v. d. Molen, Vin- kenstraat 71. Slotje van ketting of armband: Kroes—Ruizenaar. Zylweg 117. Kinderschoen: Vermeulen, Voorzorgstraat 55. Schort en Zeemleerenlap: Politiebureau Smedestraat. Tangetje: Feitsma, Gierstraat 87rd. Tasch met inhoud: Olders, Pladellastraat 8. Vulpotlood: Dijkman, Leeuwerikstraat 31. Zakje inh. knoo- pen: Hesselman, Kloosterstraat 49. Vergadering van de Ver. van Provinciaal Personeel. Motie tegen salariskorting aangenomen. Maandagavond hield de Vereeniging van Provinciaal Personeel in Noord-Holland in de Bovenzaal van het Gemeentelijk Concert gebouw een algemeene vergadering, welke voor een belangrijk deel was gewijd aan een bespreking van het voornemen van Gedepu teerde Staten om met ingang van 1 Januari 1936 een nieuwe korting op de salarissen van het Provinciaal personeel voor te stellen van vijf percent. Op deze vergadering werd de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen: De Vereeniging van Provinciaal personeel in Noord-Holland, vertegenwoordigende ruim 430 in de steden of op het platteland van Noord-Holand wonende leden van het pro vinciaal personeel, met verschillende over tuigingen op godsdienstig en politiek gebied op 4 November 1935 te Haarlem in het Ge meentelijk Concertgebouw in druk bezochte vergadering bijeen, kennis genomen hebbende van het voor nemen van Gedeputeerde Staten om, ter vol doening aan den door den minister van bin- nenlandsehe zaken op hen geoefenden aan drang. aan de Staten vcor te stellen met in gang van 1 Januari 1936 wederom een salaris korting en wel een van vijf percent van de nominale bezoldiging op het bij de provin cie in dienst zijnde personeel toe te passen overwegende, dat de salarissen van dat per soneel door invoering van „tijdelijke" kortin gen, verhaal van pensioensbijdragen en nieuwe regelingen van de wedden en loonen, na 1 Januari 1933 dus in een zeer kort tijds bestek reeds met bedragen tot 28 percent in sommige gevallen zelfs tot 54 percent zijn verlaagd, dat de uitgaven voor noodzakelijk levens onderhoud, evenals de heffing der directe be lastingen, zich in den laatsten tijd wederom in stijgende lijn bewegen, zoodat er uit dien hoofde eerder reden aanwezig zou zijn voor een verhooging van de reeds zoo zeer ge daalde salarissen dan voor een nieuwe ver laging daarvan, en dat, mede in verband met de matige be zetting van de verschillende rangen bij de onderscheidene takken van dienst, ook het totaalbedrag van de thans uit te keeren wed den en loonen niet met grond te hoog, zelfs niet hoog, kan worden genoemd; spreekt als haar oordeel uit: 1. dat op de salarissen van het personeel in dienst van de provincie Noord-Holland niet nogmaals een korting kan worden toegepast, zonder dat daarmede zal worden gehandeld in strijd niet wel zeer bescheiden eischen van billijkheid en rechtvaardigheid; 2. dat het opleggen van vorenbedoelde nieuwe korting van vijf percent daarom on der het personeel den zeer verklaarbaren geest van onrust en ontevredenheid zal vergrooten. hetgeen uitermate bedenkelijk moet worden geacht; draagt het hoofdbestuur van de Vereeniging op ten spoedigste al die maatregelen te tref fen en die stappen te ondernemen, welke er toe zullen kunnen leiden, dat totstand koming van eenige verdere verlaging van de salarissen dan de bestaande wordt voor komen, en besluit deze, haar weloverwogen uitspraak te brengen ter kennis van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken, van Gedeputeerde Staten der provincie Noord- Holland, van de leden der Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg en van de Pers. TENTOONSTELLING TUINKUNST. De heer Leonard A. Springer, tuinarchitect alhier, zal van 69 November e.k. in het Frans Hals Museum een tentoonstelling hou den van boek- en plaatwerken op het gebied van Tuinkunst. LIJST TAN MAIL- EN LÜCHTPOSTVERZEN- DIXG T M. 10 NOVEMBER 1935. Ned. Indië. zeepost via Rotterdam per m.s. Baloeran 6 Nov. gewone stukken 3.25: mail via Genua per m.s. Marnix van St. Aldegonde 7 Nov. gew. st. 3.25; vliegdienst Amsterdam "andoeng 6, 9 Nov. gew. st. 3.25. Suriname, mail via Antwerpen'Trinidad 7 Nov. gew. st. 8.55; mail via Bordeaux 9 Nov. gew. st. 8.55. Aruba, Bonaire, Curasao. mail via Southampton 6 Nov. gew. st. 8.55; mail via Antwerpen 7 Nov. gew. st. 8.55; vliegdienst New YorkMaracaïbo 7 Nov. gew. st. 19.10. Vereenigde Staten van Amerika en Mexico, via Southampton 6 Nov. gew. st. 8.55; via Cherbourg 7 Nov. gew. st. 19.10. Canada, via Southampton 6, 8 Nov. gew. st. 8.55; via Glasgow 7 Nov. gew. st. 16.45. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, via Na pels 7 Nov. gew. st. 9.25. Pemamtouco en Bahia, via Lissabon 10 Nov. gew. st. 2.15; (alleen) vliegdienst Duitschland Zuid Amerika 6 Nov. gew .st. 9.25; vlieg dienst MarseilleZuid Amerika 9 Nov. gew. st. 10.—. China, Hongkong, Philippijnen, Japan, Mansjoerije en Jehol, via Siberië 7 Nov. gew. st. 18.—. China, Hongkong, Philippijnen, vliegdienst als Ned. Indië. Irak (Messopotamië), via Istanbul 7 Nov. gew. st. 3.25; via Brindisi Alexandrië 8 Nov. gew. st. 10.40; via Istanbul 11 Nov. gew. st. 2. Vliegdienst als Britsch Indië. Britsch Indië, via Brindisi 7 Nov. gew. st. 9.25; vliegdienst AmsterdamBandoeng 6, 9 Nov. gew. st. 3.25. Palestina, via Genua Port Said 7 Nov. gew. 3.25; via Brindisi Alexandrië 8 Nov. gew. st. 9.25; via Napels Alexandrië 9 Nov. gew. st. 16.10. Vliegdienst als Britsch Indië. Ceylcr., via Genua 7 Nov. gew. st. 3.25; via Marseille 7 Nov. gew. st. 12.30. Vliegdienst als Britsch Indië. Penang en Siam, via Genua 6, 7 Nov. gew. st. 22.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Singapore, via Genua 7 Nov. gew. st. 3.25; via Marseille 7 Nov. gew. st. 12.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Egypte, via Genua 7 Nov. gew. st. 3,25; via Brindisi 8 Nov. gew. st. 9.25; via Napels 9 Nov. gew. st. 13.15; via Piraeus 10 Nov. gew. st. 22.30; vliegdienst AmsterdamBandoeng 6, 9 Nov. gew. st. 3.25; vliegdienst LondenCairo Johannesburg 9 Nov. gew. st. 16.45. Oost Afrika, via Marseille 6 Nov. gew. st. 6.via Marseille/Aden 7 Nov. gew. st. 10. vliegdienst Londen—Kaapstad 6 Nov. gew. st. 3.25; vliegdienst LondonCairoJohannes burg 9 Nov. gew. st. 16.45. Zuid Afrikaansche Unie, via Marseille 7 Nov. gew. st. 5.45; via Southampton 7 Nov. gew. st. 16.45; via Dover 9 Nov. gew. st. 5.45. Vliegdienst als Oost Afrika. Australische Statenbond, via Marseille 7 Nov. gew. st. 10.— vliegdienst Amterdam— Bandoeng 6. 9 Nov. gew. st. 3.25; vliegdienst LondenSingaporePort Darwin 9 Nov. gew. st. 2.15. Nieuw Zeeland, via Cherbourg 7 Nov. gew. st. 19.10. J Vliegdienst als Australië. «Sëtjrss ft I (Adv. Ingez. Med.) Werkloosheidsuitkeering bouwvakarbeiders. Alleen kas-uitkeering tijdens de winter maanden? De Minister van Sociale Zaken. Mr. Slin- genberg. heeft aan de vakbonden van bouw vakarbeiders dei: volgenden brief gezonden: „Ik deel u mede, dat -het mijn voornemen is het subsidie voor de Werkloozenkas van uw bond voor 1936 te bepalen op 150 pet., waarbij rekening moet worden gehouden met de hierna te noemen wijzigingen van tech- nischen aard. die. mede in verband met de noodzaak var. bezuiniging op de uitgaven der kassen, redelijkerwijs kunnen worden aan gebracht. Het is nl. niet mijn bedoeling dat in het algemeen de rechten der leden van werkloozer.kassen op een bepaald bedrag aan uitkeering of op een bepaald aantal dagen uitkeering zullen worden aangetast, met dien verstande dat, voor zoover de loonen der le den dalen, de bedragen der uitkeeringen een even ledige vermindering zullen ondergaan. Integendeel acht ik het wenschelijk dat. in dien en voor zoover de beschikbare middelen dit toelaten, de maximum uitkeeringsduur per jaar hooger wordt gesteld dan thans het geval is, voor die lieden, welke reeds gerui- men tijd onafgebroken aan de werkloozenkas deelnemen (zie hieronder sub 2). Bedoelde wijzigingen zijn: le. te bepalen, dat aan leden, behoorende tot de groep bouwvakarbeiders, alleen in het tijdvak van 1 November30 April uitkeering uit de Werkloozenkas kan worden verstrekt in welk tijdvak over het volle aantal dagen achtereen kan worden uitgekeerd; 2e. te bepalen, dat het aantal dagen, waar over uitkeering uit de Werkloozenkas kan worden verstrekt, afhankelijk is van den duur van het lidmaatschap; 3e. inzake den wachttijd te bepalen, dat bij herhaling der werkloosheid, inplaats van „te rekener. van den laatsten uitkeeringsdag af" wordt gelezen „van den eersten uitkee ringsdag af" een bepaald tijdvak moet zijn verlooper.. waarna opnieuw wachtdagen moe ten worden doorgemaakt. Ik noodig u uit een begrooting voor 1936 samen te stellen op de basis van het ge noemde percentage van subsidie, waarbij zijn verwerktde gevolgen van bovengenoemde technische wijzigingen, terwijl ik het op prijs zal stellen afzonderlijk vermeld te zien. welke bezuiniging door elk der bedoelde tech nische wijziging c.q. zal worden verkregen. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN De Poolsche Zwem- en Reddingshond heeft het verzoek gericht tot den Ned. Bond om eenige Polen te willen opleiden in het zwem mend redden. De Ned. Bond heeft bericht, aan het verzoek te willen voldoen. LETTEREN EN KUNST MUZIEK. ARBEIDERS-MANDOLINECLUB „APOLLO". Apollo" gaf Maandagavond met mede werking van mevr. A. Mosterd-Plugboer en van de adspirantenafdeeling „Jong-Apollo" een „Klein-Concert" in het Caeciliahuis. Het was niet voor het eerst dat ik Joh. B. Kok den staf zag zwaaien over zijn tokke lende scharen en hoorde hoe dezen op zijn aanwijzingen reageerden. En nu moge men als buitenstaander, of beter gezegd als ach- terzittende zich soms eenigszins verbazen over de zeer persoonlij'ke wijze waarop de heer Kok b.v. de vierkwartsmaat slaat: een feit is het dat de reactie van het ensemble geen twijfel omtrent de duidelijkheid en doelmatigheid zijner aanwijzingen kan doen ontstaan. Dat bleek overtuigend bij de wis selingen van klanksterkte en tempo, die in de 2b en 4d herhaaldelijk voorkwamen: het samenspel bleef daar zonder stoornis. En nog meer doorslaand bleek het uit de wijze, waarop „Apollo" den zang van mevr. Mosterd Plugboer begeleidde. Het begeleiden van solisten levert voor dilettanten-ensembles gewoonlijk onoverkomelijke moeilijkheden, maar daarvan was bij „Apollo" niets te be merken. Alles ging in de meest volkomen samenwerking.zoodat. de vier Hollandsche liederen, die de zangeres met welluidende stem en zuivere intonatie voordroeg, geheel tot hun recht kwamen. Het was een aardig idee. deze liederen door het orkest en niet door piano te doen bege leiden. Het arrangement der pianopartijen zal wel door den heer Kok zijn verzorgd: het was althans aan den aard en aan de techniek van het mandoline-orkest even voortreffelijk aangepast als de vele andere composities en bewerkingen van zijn hand, die Maandagavond werden uitgevoerd De eenige twee nummers, waarbij een andere auteursnaam vermeld was. waren de Ouver ture 5n fis kl. t. van Konrad Wölki en de Serenade van Widor. De ouverture stond werkelijk heel erg in fis kl. t. Het was of de componist er maar niet uit los kon komen en de dominant cis werd in onze ooren gerammeid alsof er iets heel, heel groots en belangrijks moest ko men, maar dat bleef uit. De Serenade van Widor is een zeer zoetig stuk, en wat me trof was niet de compositie, maar was de fluweelen klank van het ensemble, die het arrangement van het orgelstuk niet als een ongerijmdheid deed schijnen. Het was merk waardig hoe de klankschokjes, die door het getokkel ontstaan, hier ineensmolten tot een doorloopenden klank evenals de wisselstroom lichtflikkeringen in onze electrische lampen schijnbaar een onafgebroken licht vormen. Zoo hoorden we Hollandsche. Fransche, Spaansche en Russische klanken. En het kleine podium gaf weer hetzelfde fleurige beeld te aanschouwen als de vorige maal: een ernstig werkende schare, waarvan de dames een sterke meerderheid vormden; in 't begin van den avond echter een schare jongeren, minder ia aantal, maar even ern stig. Die jongeren voerden een paar zeer gemakkelijke werkjes, vermoedelijk ook van de hand van Joh. B. Kok. uit en deden dat relatief even goed als wat later de ouderen volbrachten. In de pauze van de druk bezochte uitvoe ring werd een fruitmand verloot. Mevrouw Mosterd-Plugboer werd met bloemen gehul digd. K. DE JONG. Voordrachfmiddag LEO STRAUS. Voor leerlingen der hoogiste klassen van Middelbare Scholen en Gymnasia heeft de heer Leo Straus gisteren een voordracht middag gegeven, die zeer druk bezocht was en de jeugdige bezoekers blijkens hun aan dacht ook wel heeft geboeid. De heer Straus had voor deze schoolma- tinee aan de romantiek terecht een groote plaats ingeruimd en een over het algemeen goed en afwisselend programma opgesteld. Heel verstandig leek het mij van hem om na de pauze Der Tor und der Tod van Von Hofmannstiial te doen vervallen. Het pro gramma was reeds rijkelijk lang en twee nummers met den dood als hoofdpersoon zoovlak achter elkaar waren voor jonge be zoekers die nog aan het begin van hun leven staan, nu ook niet bepaald opwekkend. Verreweg het best slaagden van dit pro gramma de inzet en het slot. De parabel van de 3 ringen werd door den heer Straus fijn en niet zonder geest verteld en de figuur van Nathan kreeg ook plastisch van hem ge stalte. Den heer Straus hoor en wij het liefst in voordrachten in den dialoog-vorm, vooral wanneer de uit te beelden figuren niet te veel kleur, kracht en gloed verlangen. Daar om ligt ook het fragment uit Armut van Wildgans hem zoo goed. Hij geeft daarin den dood weliswaar niet grootsch, maar toch met waardigheid en de oude stervende krijgt in zijn voordracht zelfs iets ontroerend teers. Wanneer de andere nummers door den heer Straus even goed waren voorgedragen als de fragmenten uit Nathan der Weise en Armut dan zou mijn taak als criticus dit maal bijzonder aangenaam zijn maar helaas was dit niet het geval. De scène uit Wilhelm Teil het bekende tooneel van het schot was reeds veel minder dan de parabel der 3 ringen. De voordracht miste kleur, warmte en romantischen gloed en was ook dynamisch veel te weinig geschakeerd. Maar zij was toch nog veel beter dan de voordracht van Schiller"s Die Kranache des Ibykus, Heme's Sohlachtfeld bei Hastings en Von Wilden- bruch's Hexenlied. Het zou onbillijk zijn te genover den heer Straus zijn voordracht van deze gedichten ook maar eenigszins te willen vergelijken met die van een Wüllner. dien wij er vroeger in hebben gehoord. Wüllner is nu eenmaal een voordrachtkunstenaar en dat is <ie heer Straus niet. Maar op een voordrachtmatinee voor de jeugd zouden wij toch hebben mogen verwachten dat deze ge dichten niet in zoo'n dreun, zoo vlak en zoo gelijkmatig en vooral zoo absoluut zonder ziel zouden worden voorgedragen. Het spijt mij het te moeten schrijven maar werkelijk, zoo'n voordracht zonder eenige dynamiek, zonder rustpauzes en met aan het eind van eiken regel denzelfden dreun, kan toch niet door den beugel. En heeft de heer Straus zelf niet gevoeld, dat hij met het slordig af raffelen van Das Hexenlied in een tempo, dat bijna altijd door tweemaal te snel was Von Wildenbruch onrecht deed? Het zou mij liever zijn geweest, wanneer ik over deze voordrachfcmatinee enthousias ter had kunnen schrijven, maar op een mid dag, die voor de jeugd wordt gegeven en die dus een voorbeeld van zuivere, goede voordracht moet zijn kunnen wij onze eischen niet hoog genoeg stellen. En aan deze eischen voldeed de heer Straus dien ik overigens bewonder om zijn geheugen en zijn energie gisterenmiddag in de meeste nummers niet. J. B. SCHUIL. HET TOONEEL Van Delden's Revue. „Zoek het zelf maar uit". Het is crisis en dus niet te verwonderen, dat de directie van een revue-gezelschap Schraalhans en Co. heet. De artisten. die zich komen aanmelden, kunnen boven de deur van de directiekamer lezen, dat geld geen geluk brengt en op hooge gages behoeven zij dus niet te rekenen. Wat niet belet, dat het storm loopt van de sollicitanten, want wie wil er in dezen tijd buiten de deur blijven staan? En Schraalhans en Co. krijgen ondanks alle strubbelingen hun revue in elkaar, maar als iemand vraagt, hoe het nu eigenlijk met de finantien staat, zingt het heele gezelschap in koor: „Zoek het zelf maar uit!" Dat is geen onaardig begin en Van Delden, die in Haarlem al zoo veel revues in elkaar heeft gedraaid, weet ook precies, wat er ver der voor noodig is. Alles is compleet: komie ken, revue-girls die, omdat wij in Holland zijn, „The Footlight-Girls" werden genoemd, een smeltende tenor, een soubrette, een lilli putter-humorist, een „tapdancer", een ballet, zoek het zelf maar verder uit, en de aan kleeding is zoo, dat je werkelijk niet zoudt zeggen, dat Schraalhans en Co. er de directie van voeren. Tenzij zij zooals meer en meer gebruikelijk is in dezen tijd op de pof leven. Deze revue ziet er lang niet onaardig uit. Verreweg het meeste werk is dit keer van het ballet gemaakt en de girls steppen en dansen, dat het een lieve lust is. Wanneer ik Zoek het zelf maar uit! vergelijk met de eerste revues van Van Deiden, dan kan ik zeggen, dat voor al in de aankleeding een groote vooruitgang is te constateeren. Daar waren balletten en dansen, die er moch ten zijn, vooral wanneer men bedenkt, dat alle medewerkenden amateurs zijn. Mooi Hawaii, In 't Droomenland, Hollandsch Bloemen hof met de lichtgevende costuums van het oud Del f tsch porcelein waren ensembles bij - voorbeeld, die gezien mochten worden en men werkelijk niet in een amateurs-revue zou heb ben verwacht. En bijzonder aardig en frisch waren ook de Trommeldans en de Saxophoon- dans van de „Footlight Girls". Het zwakke deel van deze revue is het ko misch element. Dat hebben wij bij Van Delden vroeger wel eens beter gezien. Die verjaardag van Oom Kees bijvoorbeeld was eerder flauw dan grappig en duurde ook te lang en veel geest heb ik in de andere sketches al evenmin kunnen ontdekken. Maar de liedjes zooals van de belasting en van den vuilnisman waren wel adrem en deden het dan ook goed in de zaal. En een aardige vondst was de beer, die van het tooneel de zaal in wandelde en tot uitbundig vermaak van het publiek in de stalles naast twee dames plaats nam en er mee ging flirten. En vergeten wij ook niet den kleinen Johnny te noemen, een miniatuurkomiek, die optrad met een vrijmoedigheid „lef" mogen wij wel JOH. VISSER. 28 November hebben wij twee jubilarissen onder onze 39! De heeren H. J. L. Klein Schiphorst en Joh. Visser vieren dan beiden hun koperen jubileum als raadslid. De eerste is al eerder uit onze goudvischkom gesprongen; het gelukkige toeval wil, dat ook de tweede tijdig aan de beurt komt om hem te beschijnen met het zoeklicht onzer belang stelling. De heer Visser behoort tot die groep men schen die men meer dan oppervlakkig moet kennen om hen geheel naar waarde te kun nen schatten. Een eerste kennismaking geeft soms geen juisten indruk. Die menschen zeg gen de dingen vaak onvriendelijk en scher per dan noodig is en zij zelf bedoelen! Maar als men ze van binnen heeft bekeken, voelt wat zij in de kern der zaak bedoelen, wordt het anders. Over het algemeen ken ik onze raadsleden goed, maar geen ken ik zóó door-en-door als den heer Visser. Meer dan 30 jaar geleden was hij voorzitter van de jeugdvereeniging waartoe ik behoorde. Daar regeerde hij met vaste hand. Maar wij (de leden) „namen" dit, want wij zagen in hem een leider die ons in veel de baas was. Reeds toen droeg hij een zwierig los-geknoopt artisten-dasje, wat zijn vak (teekenaar en schilder) meebracht. Maar ook in andere kunstuitingen was hij ons een leidsman. Wie speelde zoo mooi en gevoelvol klassieke muziek op het orgel als hij, wie maakte zulke stemmingsvolle sonnetten voor ons maandblad? Reeds toen bewoog hij zich ook op het terrein van het Christelijk sociale leven, waarbij hij rechten en plichten scherp naast elkaar stelde. De heer Visser is door de Christelijk- Historische partij naar den raado afgevaar digd. Hij is een van de ijverigste leden ge worden. Zelden komt een belangrijk onder werp aan de orde, waarbij de heer Visser de rol van zwijger vervult. Het blijkt steeds dat hij de vraagstukken bestudeert, hij geeft meestal zijn eigen kijk Óp de zaken. Het is mij daarbij wel eens opgevallen, dat hij niet steeds door alle leden juist begrepen wordt. Misschien komt dat, omdat hij in zijn wijze van spreken iets „aanvallends" heeft, hij zegt de dingen zoo alsof hij overtuigd is, dat hij het absoluut bij het rechte eind heeft. Dat maakt dat andere raadsleden, al zijn ze het feitelijk in veel met den vorigen spreker eens, toch aangezet worden met hem te gaan debatteeren. In wezen is hem die eigenwijs heid evenwel absoluut vreemd, zij die hem kennen weten juist, dat er veel bescheiden heid in hem huist, waardeering voor de mee ning van anderen! Maar ja, de heer Visser kan eenmaal zijn manier van spreken niet veranderen. Toch ben ik overtuigd, dat hoe meer de collega's hem gaan kennen, hoe meer zij hem zullen gaan respecteeren. Het is jammer voor hem, dat er nu weer zooveel nieuw bloed in den raad gekomen is. Die nieuwe leden zal hij misschien den eersten tijd wat afschrikken door zijn wapperende snor, die een steeds werkzaam aandeel heeft bij het debat. Maar die onbekendheid is ge lukkig niet blijvend. Hoewel de heer Visser niet schroomt om ook over andere onderwerpen zijn meening te zeggen, heeft hij toch eenige stokpaardjes, O.a. zijn eigen opvattingen over woningbouw en werkloozenzorg. Als het debat daartoe aanleiding geeft haalt hij die van stal om daarop een nieuw ritje op het Prinsenhof te maken, vooral als hij daarbij betoogen kan, dat de gewijzigde omstandigheden aantoonen dat zijn stokpaardje er niet zoo haveloos uit ziet als andere heeren bij vorige gelegen heden durfden beweren. Maar zoo gauw de heer Visser in den zadel zit, komen ook zijn vaste tegenstanders om hun rossinanten te bestijgen. Vooral wat het werkloozenvraag- stuk betreft wordt de meening var, den heer Visser gedragen door de opvattingen die daarover in den Christelijk Nationalen Werk mansbond bestaan, waarvan hij niet aleen hoofdbestuurslid, maar ook redacteur van het orgaan is. De heer Visser geldt hoewel hij niet door allen als zoodanig erkend wordt als de kunstexpert in den raad. Toch geloof ik, dat er weinig raadsleden zijn die het recht hebben te trachten hem in deze uit den zadel te lichten. Dat de raad als het er op aan komt toch vertrouwen in den heer Visser stelt, blijkt wel uit het feit, dat zij hem afvaardigde in de commissie van toezicht op het Frans Halsmuseum, welke commissie hem tot haar secretaris koos. Ik merkte reeds op, dat de heer Visser een der ijverigste raadsleden is. Als hij zich aan een zaak geeft, doet hij dat,, trots zijn 62 jaren, met jeugdig enthousiasme. Dan is geen werk hem te veel. Dat maakt dat zijn werk vooral in commissie en besturen op prijs ge steld wordt. C. J. VAN T. zeggen in verband met zijn leeftijd alsof hij al jaren op de planken had gestaan, 'n Revue- artist in de dop! En wat een heldere, zuivere stem had die jongen! Vooral het biriboribi in het Droomenland zong hij lief en gevoelig. Maar de liedjes, die deze dreumes te zingen kreeg over de liefde en de vrouwen n.b.! klonken uit zijn mond wat dwaas, al deed hij het dan ook beter dan menige volwassen amateur-komiek. Van Del den zal van deze revue wel weer pleizier beleven, vooral wanneer zij gaat voor een niet te veel eischend publiek. Het muzikale gedeelte was bijzonder goed verzorgd en Fred. Roozendaal, die de leiding had van het revue orkest, verdient dan ook een afzonderlijke pluim. Vanavond gaat „Zoek het zelf maar uit!" in den Jansschouwburg voor de werkloozen en het lijkt mij wel zeker, dat zij dan even veel succes zal hebben als op de eerste twee avonden. J. B. SCHUIL,

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10