DE FAAM" DE BILT - ANEGANG 39 LAGE PRIJZEN, „DE FAAM's KWALITEIT' 55 FRANS HALS Kou op de Borst yicKS DINSDAG 3 NOVEMBER 1935 HAARLEM'S DAGBtAD Uw kinderen zijn nog minder dan Uzelf, bestand tegen snelle iemperaiuurs-wisselingen. Geef hen daarom bijtijds warme winterkleeren. Bij ,,DE FAAM" vindt U alles wat U voor meisjes en jongens in winterkleeren noodig hebt, in elegante uitvoering en prima kwaliteit tegen lage prijzen. Een opvallende eigenschap van ,,DE FAAM'»" kinderkleeding Is, dat ook de laagst-geprijsde artikelen elegant zijn, goed van kleuren, goed van dessins, en keurig van afwerking Ook de kinderen dragen graag „DE FAAM's" KLEEDING. Ordening van het Winkelbedrijf. Een voorstel van Mr. L. G. van Dam. Mr. L. G. van Darn, lid van den Raad, heeft bij den Gemeenteraad het volgende voorstel met toelichting ingediend: De Raad der Gemeente Haarlem, van oor deel dat de ongebreidelde vestiging van nieu we winkels in de gemeente moet worden be lemmerd; noodigt B. en W. uit, het advies in te winnen der belanghebbende organisaties, omtrent de wijze, waarop de vestigingsmoge lijkheid van nieuwe winkels kan worden be perkt. De toelichting De noodtoestand in den détailhandel maakt ingrijpen dringend gewenscht. Het mag over bodig worden geacht, dit nader uiteen te zet ten. De groote moeilijkheden, waarin de mid denstand verkeert, zijn in den Raad reeds meermalen ter sprake gebracht. Deze moeilijk heden worden versterkt door een groote over bezetting in tal van branches en in het bij zonder door het telkenmale verrijzen van eco nomisch ongefundeerde, doch de concurrentie tot in het onmogelijke verscherpende, bedrij ven. Deze overbezetting heeft ten gevolge: 1. dat de distributiekosten, die tenslotte door de consumenten moeten worden betaald, hoo- ger worden dan noodzakelijk is: 2. dat door de felle concurrentie het mid- denstandsbedrijf steeds noodlij dender wordt. Welken omvang het oprichten van econo misch ongefundeerde bedrijven heeft aange nomen, blijkt uit de groote „sterfte" der win kelzaken. De Nederlandsche Kappersbond pu bliceerde b.v. onlangs daarover sprekende cij fers. Van 1 Januari tot 1 Augustus 1935, dus in zeven maanden tijd, zijn in Nederland niet minder dan 187 kapperszaken opgeheven. Al leen in Den Haag zijn in dat tijdvak 32 kap perszaken gesneuveld en te Amsterdam 37. Ongeveer 80 pCt. der opgeheven zaken behoor de tot de groep, die de laatste drie jaar zijn opgericht. Deze groote „sterfte" beteekent: economisch: verlies van geïnvesteerd kapi taal. sociaal: groote moreele schade voor de be trokkenen, die, meerendeels zonder eenige vakkennis, winkels opzetten, die economischen bestaansgrond missen en hun laatste geld in een winkeltje verliezen, dat na eenige jaren weer moet verdwijnen. Merkwaardige voorbeelden van gebrek aan vakkennis, vindt men in de faillissements-sta- tistiek-kaarten: soort winkel vorig (e) beroep (en) Vischhandelaar winkelier in sigaren en ta bak Vischhandelaar electrician Groentehandel stoker Groentehandel boekdrukker, wielrenner, veenarbeider Groentehandel slager, rijwielhersteller Groentehandel houtbewerker, fabrieksar beider, kantoorbediende en nog twee niet ge noemde beroepen Rijwielhandel schoenmaker, winkelier in fruit Radiozaak banketbakkersbediende Sigarenwinkel rangeerder, arbeider bij de hoogovens. Slager commissonair in effecten. Al deze menschen failleerden, d.w.z. ze ver loren, wat ze bezaten en werkten met verlies, d. i. leverden beneden kostprijs, waardoor zij de bestaansmogelijkheden in hun branche hielpen verminderen. De vraag, of de gemeenschap tot taak heeft in dergelijke verhoudingen in te grijpen, is een principieele. Het teveel aan winkels is voor een belangrijk deel een probleem van onduld bare concurrentie door menschen, die het vak niet beheerschen en gelegenheidswinkeliers zyn. Naar de meening van ondergeteekende heeft de cverheid ongetwijfeld tot taak ordening te brengen in de economische verhoudingen, waar deze zich chaotisch ontwikkelen. Waar de economisch zwakkeren dreigen on der te gaan in een ongebreidelden concurren tiestrijd met concurrenten, die niet de econo misch beteren zijn, doch die tijdelijke gele- genheidsbedrijven zonder-«economischen grond slag in het leven roepen, heeft de gemeen schap zeker het recht en den plicht ordenend in te grijpen. Meer ordening der concurrentie vraagt, het blijkt uit het voorgaande, in de eerste plaats beperking van de vrije toetreding tot het bedrijf. Deze is mogelijk door: a. bepaalde eischen van vakkennis of kwaamheid te stellen aan den den ondernemer; b. bepaalde eischen te stellen aan de onder neming, zoodat eenige waarborg bestaat voor het voortbestaan der onderneming. De oplossing der vraagstukken, De oplossing dezer vraagstukken zal ver schillend zijn voor ieder bedrijf. De maatrege len zullen niet van bovenaf behoeven te wor den genomen, doch moeten aansluiten aan wat in de bedrijven gegroeid is en groeit. In het eene bedrijf zal het stellen van een eisch van vakkennis reeds voldoende zijn; in het andere bedrijf zal wellicht een vergunning-stelsel niet mogen ontbreken. Er is verschil naar be drijf en plaats. Een preciese aanpassing van het aantal middenstandsbedrijven aan de be hoefte zal nooit mogelijk zijn, maar gebreideld moet worden de ongelimiteerde, door niets be perkte, vermenigvuldiging en uitbreiding van gelijksoortige zaken binnen eenzelfde gebied. De beperking door het stellen van eischen aan ondernemer en onderneming heeft tevens het voordeel, dat de beoogde beperking wordt be reikt door tevens het peil der ondernemingen zelf op te voeren. Wat kan de gemeente in dit opzicht doen? De gemeente kan ter beperking van het te veel aan winkels: 1. bij het ontwerpen van uitbreidingsplan nen slechts zeer kleine gedeelten aanwijzen als bestemd voor den bouw van winkelperceelen; 2. ten aanzien van deelen van de uitbreiding van de gemeente door de vestiging van een servituut verhinderen, dat in die deelen ooit winkelperceelen zullen worden gevestigd; 3. bij het verleenen van bouwvoorschotten voor den bouw van woningen er toe medewer ken, dat de vestiging van winkels in die wo ningen wordt beperkt tot de enkele in de wo ninggroepen opgenomen winkelperceelen; 4. met toepassing van artikel 43 der Woning wet groote gedeelten van het grondgebied dei- gemeente voor den bouw van winkelperceelen „gesloten" verklaren; 5. verbodsbepalingen in het leven roepen om te voorkomen, dat woonhuizen worden inge richt of bestemd tot winkel. In de gemeente Haarlem is ten aanzien van bovenvermelde punten reeds veel gedaan; de be- persoon van ondergeteekende is echter van meening, dat de bovenomschreven maatregelen onvoldoen de zijn om het gestelde doel te bereiken. Door ingrijpender maatregelen dan de bo- genoem.de zal, naar de meening van den on dergeteekende moeten worden belet: 1. oprichting van nieuwe winkels, waarvan niet de zekerheid bestaat, dat de ondernemer in staat is het bedrijf vakbekwaam te leiden; 2. oprichting van nieuwe winkels, waarvan niet de zekerheid bestaat, dat het nieuwe be drijf voldoende credietwaardig is; 3. oprichting van nieuwe winkels in bran ches, waarin reeds aperte overbezetting is, waaraan dus geen behoefte bestaat. Preciese aanpassing aan de behoefte zal niet mogelijk zijn; echter behoeft dit geen beletsel te zijn om zooveel mogelijk te trachten de on gelimiteerde uitbreiding te breidelen. Zooals hierboven reeds is aangegeven moet de gedachte regeling niet van boven of dooi de gemeente warden opgelegd; de gemeente moet zich laten voorlichten door de organisaties der belanghebbenden, de adviezen dier organi saties toetsen aan het algemeen belang en de adviezen der organisaties, voorzoover zij met het algemeen belang stroken, volgen. Ten aanzien van de vraag, of de gemeente tot het stellen van vestigingseisehen bevoegd is, is door de gemeente Amsterdam destijds een advies ingewonnen van Prof. Mr. F. G. Scheltema, welk advies niet is gepubliceerd, doch bevestigend moet luiden. De te treffen regeling zal in den vorm van een strafverorde ning meoten worden gekleed. Nu de Regeering tegenover de ordeningsvraag welwillend staat,acht ondergeteekende het in hooge mate onwaarschijnlijk, dat de Kroon een dei- gelijke regeling zou vernietigen. Wachten o,p de aangekondigde wettelijke regeling komt den ondergeteekende niet gera den voor. Trouwens ook bij wettelijke regeling zal aan de gemeente een belangrijke taak moe ten woorden gelaten; de gemeentelijke regeling kan, na invoering van de wet, voorzoover noo dig, daaraan worden aangepast. In het bij zonder het behoefte-element en de beoordee ling van credietwaardigheid leenen zich niet voor wettelijke, doch slechts voor plaatselijke regeling. Ondergeteekende verwijst te dien aanzien naar het artikel van Prof. Mr. Romme in het Maandschrift „Economie" van October 1935. De ondergeteekende onderschat de moeilijk heden niet, aan de uitwerking der geopperde gedachten verbonden; door de inschakeling van de organisaties der belanghebbenden zal echter de uitvoering zonder kosten voor de gemeente op deskundige wijze kunnen ge schieden. Ondergeteekende meent, dat in afwachting van de vaststelling van nader uitgewerkte vestigingseisehen, voorloopig een algeheel ver bod van vestiging, behoudens dispensatile door B. en W. zal moeten worden ingevoerd. Hij wil echter daarover nog geen beslissing van den Raad uitlokken, doch thans volstaan met het uitlokken van een beginselbesluit. De ontwikkeling der maatschappij moet gaan in de richting van een geordende eco nomie. De opheffing der spoorlijnen. Wat de gevolgen zullen zijn. De Haarlemmermeer-spoorlijnen gaan weg. Voor het behoud zijn alle pogingen aangewend. Probeerde men eerst de hulp van gemeente en polderbesturen, later werd hulp ingeroepen van Provinciale Staten, de Directie der Ne derlandsche Spoorwegen en eindelijk in hoog ste instantie van den Minister van Water staat. Doch een zaak die in 18 van 22 jaren verlie zen leed is niet te redden. Het treintje gaat verdwijnen met behoud van goederenvervoer per 1 Januari 1936. Dit goederenvervoer be teekent evenwel niet veel, ook al door de concurrentie van particuliere ondernemingen. Dit treintje zal dan ook slechts eenmaal per Jag heen en terug gaan- Het hoofddoel van deze lijn wordt thans het goederenvervoer, dat wordt afgenomen van de hoofdlijnen AmsterdamHaarlem—Leiden en Haarlem—AmsterdamUtrecht. Dit wordt een groot gemak, daar dit vervoer het snelverkeer vaak belemmerde. Voor speciale gelegenheden, zooals het jaar- lijksche paardensportfeest zouden diensten worden ingelascht op Hoofddorp van Haarlem, Amsterdam en Leiden uit. Een ander gevolg is, dat een groot getal personeel wordt ontslagen of overgeplaatst. Ex- zullen slechts enkele beambten achterblijven voor de regeling van het goederenvervoer, o.a. te Hoofddorp en Vijfhuizen. Reeds voorspelde een spoorbeambte, dat ook deze laatsten met den nieuwen zomerdienst zouden verdwijnen. In dit opzicht is de opheffing dus een groot verlies voor den middenstand. Het personeel, bij den spoorweg wei'kzaam, gaat de Meer ver laten, hetgeen door den winkelstand het meest gevoeld zal worden. Het vereenigingsleven on dergaat eveneens veranderingen; Spoorwegs „Gezellig Samenzijn" zal een anderen naam moeten aannemen. De Meerbewoners zijn nu uitsluitend aange wezen op de busdiensten van Nieuw-Vennep over Hoofddorp naar Haarlem en Amsterdam, welke onderhouden worden door de firma Kalmthout en Van Niel, die het aantal der diensten onlangs nog vermeerderde met die van 12 uur. Deze dienst werd intusschen over genomen door de N.V. Maarse en Kroon uit Aalsmeer, die sinds enkele weken door de Meer een dienst onderhoudt van Aalsmeer op Hillegom over Nieuw-Vennep. De overneming van den busdienst wacht nog op een goed keuring van Ged. Staten. „Geen slecht zaakje" meent men. Het aan tal der diensten wat uitgebreid, de bussen na tuurlijk gevuld ende zaal floreert. De zaak blijft wat het aantal diensten be treft echter op gelijken voet voortgaan; wel zullen grootere bussen op den dienst, wanneer noodig, worden ingeschakeld. Officieus wordt meegedeeld, dat bij ophef fing der spoorlijxxen, de zustervereeniging der N.S., de A.T.O., een busdienst zal openen tus- schen de bestaande stations. Deze busdienst zou door haar groote organisatie een heftige concurrentie kunnen beginnen. Doordat reeds meer en meer werd gebruik gemaakt van den busdienst, zou de verande ring voor het reizend publiek niet veel betee- kenen. Ook het goedei-envervoer werd voor het allergrootste deel reeds door particuliere ex pediteurs onderhouden. Door middel van sche pen en auto's heeft dit bedrijf directe verbin dingen met Amsterdam, Haarlem, Leiden en zelfs met Rotterdam, ook een keer per dag heen en terug. Zoo zuHen we de opheffing zien als een zware slag voor het bedrijf zelf, het personeel en den middenstand, terwijl het vervoermiddel onmerkbaar vervangen zal worden door auto bus, expeditie-auto's en schepen. meldt: Hoogste barometerstand 774.4 m.M. te Helsingfors. Laagste barometerstand 745.2 m.M. te Reykjavik. en voorspelt: Zwakken tot matigen Zuidoostelijken tot Zuidelijken wind. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen. Aanvankelijk nog kans op regen. Weinig verandering temperatuur. Uit het Buitenland Weinig verandering in het weer. De hooge drukking in het Noordoosten is slechts weinig afgenomen en onder haar in vloed begint zich over Scandinavië lichte vorst te vertoonen. Van de diepe depressie in het Zuidwesten zijn slechts secundairen overge bleven. In de Golf van Biscaje stormt het nog uit West en deze Westenwinden brengen zwaren regen in een groot deel van Frankrijk. De Britsche Eilanden hebben bij veel vermin derden wind eenige opklaring met daling van temperaturen. Ook in Zuid-Duitschland valt regen. In het Oosten is de lucht weinig be wolkt met lichten vorst. Krachtige Zuidooste lijke wind waaien in Zuid-Scandinavië en Noord-Duitschland. Voorloopig zijn geen belangrijke verande ringen in den weerstoestand te wachten, Thermometer 5 November: Hoogste gisteren 51 F. Laagste heden nacht 47 F. Hoogste heden tot 12 uur 51 F. Barometer Stand van heden 751 m.M. Vorige stand 753 m.M. Neiging: Achteruit. Opgaven van: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 5 November. Bevallen l November: A. SchoutenBrok- mann, z.; G. E. Bui-detCarrasco, d.; 2 No vember: M. G. ReiberNan, d.; H. J. Kouijzer v. d. Schalk, d.; M. M. A. HartmanBiei- diesel 3 November: G A. BerkSchmidt, d.; J. G. v. d. SluijsBij rij, d.; A. J. J. Hofmann— v. Leeuwen, z.; M. G TuijpKonijn, z.; A. C. Zijlmansv. Schoten, z.; M. J. A. Buis—Ga lama, z. Overleden 2 November: A. Hartog, 65 j„ Saenredamstraat; B. C. v. d. LindeBakker, 60 j., Duinoordstraat: <1 November: J. Broers- made Graaf, 38 j„ Zomervaart. BENNEBROEK. Overleden: 26 October 1935: Odilia Maria Uitendaal, 6 jaar. Rolprent nieuws Charles Laughton en Charlie Ruggles uit de film „Ruggles of Red Gap", welke deze week zooveel succes oogst in het Tusehinski- theater te Amsterdam. Eindelijk heeft Amerika met deze film een klucht gemaakt welke ver boven de andere films uitsteekt. Laughton, die alleen Chaplin als concurrent te duchten heeft, geeft in deze film zijn beste spel te zien. Naar wij vernemen Is de directie van het Frans Hals-theater er in geslaagd reeds Vrijdag a.s. deze film in Haarlem te brengen. THEATER RUGGLES OF RED GAP VRIJDAG AS. {Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: DINSDAG 5 NOVEMBER. Rembrandt Theater: „Königswalzer". Op het tooneel: Rodella Ruis en Artix. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Greta Garbo in „De Bonte Sluier". Doorloopende voorstelling van zeven uur tot half twaalf. Frans Hals Theater: „Een vrouw van de wereld" met Mae West. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Red Wagon". Op het tooneel: Mischa Korsakoff, accordeon. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 6 NOVEMBER. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Collecte voor hulpbehoevende kraamvrouwen. De route der muzikale wandeling. Zooals wij meldden zal a.s. Woensdag, bij de collecte ten behoeve van het Fonds ter be hartiging der belangen van hulpbehoevende kraamvrouwen, het muziekcorps der Haar- lemsche Postfanfare medewerking verleenen. De route zal dan als volgt zijn: om 10 uur vertrek van het Postkantoor, Zijlstraat, Nas- saulaan, Nassauplein, Kenaupark. Parklaan, Kruisweg, Kennemerpiein. Schoterweg, Cron- jéstraat, Julianapark, Rijksstraatweg, Zaa- r.enlaan, Marnixpleïn, Marnixstraat, Stuyve- santstraat, Stuyvesantplein, Duinoordstraat, Heussensstraat, J. Haringstiaat, Kleverlaan, Molijnstraat, Santpoorterplein, Santpoorter- straat. Kleverpark, Ostadestraat, Schotersin gel, brug M. van Heemskerckstraat, Staten Bolwerk. Kx-uisweg, Kruisstraat, N. Groen markt, Zijlstraat. Postkantoor. HOOGESCHOOL DER LIEFDE. Zondagavond aanstaande zal in den Stadsschouwburg een populaire voor stelling gegeven worden door het blijspel gezelschap, onder leiding van C. van Kerck- hoven en Elias van Praag van het succes blijspel „Hoogeschool der liefde". Medespelenden zijn: Mevr. Mien v. Kerck- hoven-Kling, Mien Erfman. Willy Daensel- man, Marie Natliusius, Elias van Praag, Jacques Reule, Jan Texüings, Johan te Wechel en Blackie. Regie van C. van Kerckhoven. (Adv. Ingez. Med.) INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Kolonisatie Suriname. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik u eenige ruimte voor het volgende In Haai-lem's Dagblad van 24 October komt van den heer Ruijsenaar een stukje voor, dat een totale afbraak van alle kolonisatieplan nen beteekent. Ik voel mij gedwongen hier op even van antwoord te dienen. De heer R. verklaart, dat Europeanen voor koeliewerk in de tropen totaal ongeschikt zijn. Ik meen, dat er met de woorden koelie eii koeliewerk over het algemeen geschermd wordt in een geiheel verkeerde beteekenis. Wat is een koelie en wat is koeliewerk? Een koelie is een inlandsche arbeider alleen door huids kleur en wat minder algemeene ontwikkeling verschillend, overigens precies hetzelfde als een arbeider hier en zijn werk op de plantage van den heer R. is het ontginnen van den grond, kappen van boomen, opruimen hiervan, plantklaarmaken van den grond, aanleg van voetpaden, greppels maken voor draineering of bevloeiing, aanleg van zaaibedden en uit- planten van de tabaksplanten. Later wieden, oogsten, vervoeren naar de droogschuren, dro gen en verpakken voor de verzending. De meening van den heer R. is dus, dat een Europeaan dit werk in detropen niet kan doen. Dit beweren wordt gelogenstraft door de dui zenden Engelsche en Finsche kolonisten in Noord-Queensland, door de Duitsche kolonis ten te Esperito Santo in Brazilië, de kolonisten op Cuba en Portorico en de joodsche kolonis ten in Palestina, waar de Europeanen alle voorkomende werk zelf doen. Zelfs de Finsche kolonisten, die wat klimaat in eigen land nog minder warmte gewend zijn dan wij, wei-ken in Noord-Queensland met veel succes in de suiker-, katoen- en bananenplantages. Zou nu de Nederlandsche arbeider in de tropen op 800 of 1000 M. hoogte dit werk ook niet kunnen doen, de temperatuur is op die hoogte zeker niet hooger dan de gemiddelde zomertemperatuur in Nederland. Zijn de ar beiders in Nederland niet gewend aan koelie werk in de slechtste beteekenis van het woord, of is diepspitten, terwijl de arbeiders dikwijls tot over de enkels in het ijskoude water staan of een heelen dag achter een ploeg aanloopen. de arbeid in de steenkolenmijnen, zink en lood- witfabrieken, op de visschersschepen geen koeliewerk. De heer R. gelooft niet, dat de regeering voor kolonisatie in Suriname toestemming zal geven, omdat de plannen te vaag zijn. Hier wil ik buiten blijven, doch ik wil opmerken, dat de mogelijkheid van alle kolonisatieplan nen wel degelijk door de regeering zal moe ten worden onderzocht, want dit is de eenige mogelijkheid de werkloozen aan productief werk te helpen. Verder geeft de heer R. den raad zoo volle dig mogelijk inlichtingen in te winnen. Hier mede ga ik accoord, doch wat moeten over heidspersonen en politie op de nederzettin gen doen? De Nederlandsche arbeider kan zich zelf wel beschermen, of zijn zij misschien! noodig om weggeloopen kolonisten terug te halen? De kolonisten worden toch niet geron seld als ten tijde der Poenale Santie de koelies voor Deli? Postverbinding en ziekeninrichting zullen automatisch ontstaan, immers is ver binding met de buitenwereld en verzorging van eventueele zieken voor de leiders een eerste levensbehoefte, zieke kolonisten kun nen niet werken en verbinding met de buiten wereld is noodig om de productenafzet te ver zekeren en met de markt op de hoogte te blij ven. Met de aanhaling van hospitaal een over levenden doelt de heer R. vermoedelijk op den minder goeden gezondheidstoestand in de tropen. Is die ixx werkelijkheid wel zoo slecht als men hem dikwijls afschildert? Cholera en typhus behooi-en na invoering van de vaccinatie tot het verleden, Malaria komt in de bergstreken zelden voor, bij ont ginning duikt de laatste ziekte meestal even op, doch verdwijnt weder als de ontginning een grooteren omvang aanneemt en is meestal van een goedaardig karakter. In Nederland loeren veel grooter monsters op de arbeiders dan in de tropen. Dat zijn werkloosheid, armoede en gebrek en in ver band daarmede groote moreele achteruitgang. Zie eens naar de vele jonge krachtige kerels die met handelswaar langs de straat leuren. Neen dan honderdmaal liever koelie arbeid in de tropen. Wij moeten koloniseeren! W. VERMEULEN, Van Nesstraat 44, Haarlem Noord. Een vrouw van het jaar 1935. Geachte redactie. Het verheugde mij zéér dat naar aanleiding van mijn ingezonden stukje van Zaterdag j.l. een moderne vrouw, mij eenige vragen stelt, welke ik gaarne zal beantwoorden. Even wil ik voorop stellen dat ik misschien wel aan eenige goede ouderwetsche ideeën vasthoud, maar dit wil nog niet zeggen dat het bekrompenheid is, zooals mevrouw 1935 op merkt. Tevens kan mevrouw in het avondblad van Dinsdag j.l. lezen, dat de directeur van Maatsch. Hulpbetoon het in het algemeen met mij eens is. Zooals inzendster zeer terecht opmerkt zijn van zeer vele vrouwen opvoeding en studie niet meer op de huishouding e. d. gericht. Hiermede geeft zij zelf aan dat dit de geheele kern is waarom de vrouwenarbeid draait. Want achten de jonge dochters uit de meeste gezinnen zich de laatste jax-en te hoog, om zoo iets als huishoudelijk werk voor anderen te verrichten, zij worden daarin veelal ge steund door de ouders. Deze meisjes beschou wen b.v. een hulp in de huishouding als iets minderwaardigs: verbeeld je, van een vreemde mevrouw bevelen te moeten aannemen. Neen, zoo zeggen zij, laat mij maar studeeren dan kan ik later op eigen beenen staan en eigen baas zijn; maar in haar hart denken zij, „ik bedank ervoor om voor een ander in diens huishouding te werken, waar zouden dan mijn pretjes blijven, waar zou ik mijn vrijen tijd vandaan halen?" De oudei-s moeten in vele gevallen zich zéér veel ontzeggen om de studie dezer meisjes te betalen, maar hun dochter wordt dame en geen dienstbode, want dit laat ste woord heeft voor Hollandsche ooren een slechten klank. Maar, vrouw van 1935, U hebt toch zeker wel eens van het dienstbodenvraagstuk gehoord en het zal u wel hekend zijn hoeveel "duizenden Duitsche meisjes in Holland hun brood ver- diexxen, hieronder zijn er zéér velen uit den z.g. gegoeden stand, want zij schamen zich niet als dienstbode, of als het beter klinkt, als hulp in de huishouding in Hollandsche ge zinnen te werken. Het kwaad moet in den wortel aangetast worden en dat is m. i. dat de ouders op hun dochters meer pressie uitoefenen, zich te gaan bekwamen en wijden aan een specifiek vrouwelijken arbeid al naar aanleg en lust. Voor een vrouw die zich op maatschappelijk gebied beweegt is hier een ruim arbeidsveld, door propaganda en voorlichting zou zeer yeel te bereiken zijn. Hiermede wordt dan een tweeledig doel bereikt, ten eerste blijven vrou wen van de arbeidsmarkt af en kunnen man nen deze plaatsen innemen en ten tweede kunnen veel buitenlandsche krachten naar haar land teruggaaix. Aan U, vrouw van 1935, dit denkbeeld uit te werken en de arbeidsmarkt te ontlasten, wij zullen U dankbaar zijn. Zooals U zegt is kopjeswasschen, stof afne men etc. niet zeer verheffend; maar een cock- tai, drinken, dansen en sigaretten rooken is nog veel en veel minder verheffend. Een meis je dat zich in haar jonge jaren op de huis houding heeft toegelegd, zal zich; indien zij haar eigen huishouding moet doen; beter door deze moeilijke tijden heenslaan dan een meisje dat gestudeerd heeft, wier handen verkeerd staan en die zich dan doodongelukkig voelt met haar verminderd inkomen. Dankend voor de verleende plaatsruimte. TERWOORT. HAARLEM, 30 October 1935. R.-K. Vredesbond in Nederland. Menschen, die eerlijk en zonder bijbedoe lingen voor het piüncipe ijveren: Inplaats van bloedig wapengeweld, de zedelijke rechtspraak bij landenconflicten. werken toch voor een goede. Gode-welgevallige zaak. De eenige. bedoeling dezer menschen is, dat men ophoudt met den wreeden, dommen oor log, met het barbaarsche geweld, dat nooit rechtvaardigheid waarborgt. Dit geweld, dat niet meer thuis hoort in onzen tijd. zal moe ten verdwijnen, evenals vroeger de lijfstraffen, de oorlogen tusschen steden erx gemeenten, de slavernij, enz. Het is voor velen moeilijk aan dit ideaal te gelooven, bij al het gecompliceei-de en tegen strijdige, dat leeft in de wereld, ook bij het huidige oorlogsgedoe. Het laatstgenoemde bedroevende feit moet helaas weer worden geconstateerd. Maar zie, bij al dit droevige, doet zich iets nieuws en goedbelovends voor. De verschillen de staatslieden uit vele landen hebben er met nadruk op gewezen, dat er thans van een ge heel nieuwen weg in de wei*eldhistorie sprake is: een collectieve actie, neei-komende op ge zamenlijke maati-egelen tegen een land, dat zich niet hield aan de Volkenbondsafspraken, dat toch ten strijde trok en als de aanvallen de partij werd aangewezen. Voor den eersten keer wordt dus een ern stige poging aangewend van internationale samenwerking en bescherming, waardoor men wil trachten de wereld te redden van een zekeren ondergang. Of die poging slagen zal zullen we moeten afwachten. Ze is echter zeer goed bedoeld en heeft de instemming van verreweg de meeste menschen. Zij die dit eer lijk pogen verdacht maken of tegenwerken handelen o.i. verkeerd. We moeten het steu nen. Er is volgens vele staatslieden geen an dere weg meer mogelijk. De verschillende, vredesvereenigingen in alle landen, die te dikwijls niet voldoende worden begrepen, mogen tevreden zijn over den gang van zaken, die een weinig licht aan den don keren horizon brengt, een schuchter begin, dat dankbaar moet worden aanvaard. Zij zien hun gestadig werken daarmede beloond. Tot die vredesvereeniging behoort ook de Katholieke Vredesbond in Nederland, die op 10 November a.s. in Den Bosch zijn tienjarig bestaan op ernstige wijze hoopt te herder- ken, te beginnen met een heilige mis om half twaalf in de St.-Jan, te beëindigen met een propagandavergaderirg om drie uur in het Casixxo. Allen die met den vredesarbeid instemmen ook de niet-Katholieken zijn van harte welkom. Namens den R. K. Vredesbond in XT°derland. KO DE HAAN. Actie-secretaris.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2