De handelsbetrekkingen China—N. 0. Indië. Dr. B. C. J. Loder overleden. DINSDAG 5 NOVEMBER 1935 HAAREEM'S DAGBEAD 3 Haringinvoer wordt geregeld. Voor den tijd van zeven maanden. De Nederlandsche Staatscourant zal dezer dagen een Kon. besluit be vatten, waarbij voor het tijdvak van 7 maanden aanvangende 1 November 1935 de invoer van pekel- en steurha- ring en versche haring met uitzonde ring van sloe haring, van versche en gezouten haring, alsmede de aanvoer van versche haring met visschers- schepen van vreemde nationaliteit is verboden, voor zoover deze meer be draagt dan 40 pet. van het nettoge wicht. hetwelk gemiddeld in de over eenkomende maanden van de jaren 1932 t/m 1934 is in- en aangevoerd. De invoer is slechts toegestaan indien daar bij wordt overgelegd een door of vanwege den minister van Handel. Nijverheid en Scheepvaart afgegeven invoervergunning. Vergunningen voor den invoer worden slechts verstrekt aan hem, wiens handelszaak in het handelsregister staat ingeschreven en die blijkens die inschrijving mede het bedrijf van importeur van bovenbedoelde visch uit oefent en tot een hoeveelheid, gelijkstaande met ten hoogste 40 pet. van het gemiddelde netto-gewicht, hetwelk door hem is ingevoerd gedurende de maanden November en Decem ber van de jaren 1931 tot en met 1933. alsmede de maanden Januari t.m. Mei van de jaren 1932 t.m. 1934. Aanvragen voor het verkrijgen van toewij zingen en nadere inlichtingen verstrekken de Kamers van Koophandel en fabrieken. De aanvragen moeten bij de Kamers weer zijn ingediend voor 15 November 1935. Bij den in voer zal een bewijs van oorsprong worden ver- eischt. Voorts is bepaald, dat de aanvoer van versche haring door vreemde visscherssche- pen alleen te IJmuiden zal kunnen geschie den. Ned. Genootschap voor Heil gymnastiek en Massage. Wetenschappelijke najaarsbijeenkomst. Het Nederlandsch Genootschap voor Heil gymnastiek en Massage van 1889 hield haar Wetenschappelijke Najaarsbijeenkomst in de Aula van het Anatomisch Laboratorium te Amsterdam. De voorzitter, de heer W. P. Nuyten uit Haarlem wees op de verblijdende sympathie van medische autoriteiten en gaf een duide lijke uiteenzetting wat de Heilgymnastiek en Massage in werkelijkheid omvat. Hierna hield Prof. Dr. M. W. Woerdeman, Amsterdam, een rede, anatomische les over de bewegingsmogelijkheden van den schouder gordel. In aansluiting hierop sprak JJ>r. J. H. O Reys, den Haag, over de bewegingsstoornis sen van den schoudergordel. Prof. Dr. K. L. Gaulhofer, A'dam, gaf een be schouwing over Einstellung und Aufbau, waarbij hij principieel de houdingsoefeningen besprak en de theoretische opvattingen daar van volgens de Oostenrijksche school. Dr. W. Mol, Haarlem gaf een demonstratie van patiënten met rheumatische aandoenin gen, aangevende op welke wijze zoo niet ge heel dan toch wel gedeeltelijke genezing, mede door toepassing der massage is ver kregen. Voorts hield de heer W. P. Nuyten, Haarlem een theoretische en practische demonstratie van de Nederlandsche massage met dezelfde patiënten, waarbij hij ook vooral wees op het onderzoek niet de diagnose van den patiënt vóórdat een „massage plan" kan wor den vastgesteld. Massage is de uitwerking van de mecha nische prikkels op de weefsels. Dr. S. van Greveld sprak over de algemeene Pathologie en Massage. Tot slot hield prof. dr. S. T. Bok, Leiden een praatje over Bouw of Ordening der ge wichten. Voorzitter Nuyten heeft de sprekers ieder afzonderlijk bedankt. In de Huishoudelijke vergadering, is een speciale commissie voor de behartiging der Sociale Belangen van de leden van het Ge nootschap geïnstalleerd. In deze commissie hebben zitting: mejuffrouw M. H. Vermaas en de heeren J. van Vliet, B. van Dam en W. H. B. Stoof. Schiphol noteert de 300.000ste bezoeker. Aangelokt door het mooie weer en uit nieuwsgierigheid naar den nieuwen weg, zijn Zaterdag en Zondag een voor dezen tijd van het jaar zeer groot aantal bezoekers naar Schiphol gekomen. Zaterdag waren er 406. Zon dag 1513, van wie er 65 een rondvlucht maakten. En onder deze Zondagsche bezoe- keds bevond de 300.000ste die in 1935 zijn be langstelling voor de Amsterdamsche luchtha ven'toonde. Deze 300.000ste een inwoner van Velsen. werd met een toespraak ontvangen, kreeg de legpenning der K. L. M. ten geschen ke en twee retours op een der binnenlandsche luchtlijnen. Abr. Staalman overleden. In den ouderdom van 64 jaar is te Amster dam overleden de heer Abr. Staalman, oud lid der Tweede Kamer en directeur van den Neder 1 andschen Bond van Koffiehuis- Res tauranthouders en Slijters. DE GEPENSIONNEERDEN VAN DEN KON. HOLLANDSCHEN LLOYD. De commissie, gevormd uit de negen samen werkende organisaties inzake de gepension- neerden en ontslagenen van den Kon. Hol- landschen Lloyd. heeft zich dezer dagen tot den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart gewend met een schrijven, waar in wordt verzocht, indien dit mogelijk is te willen mededeelen, welke maatregelen de minister voornemens is te treffen voor de gepensionneerden, zulks naar aanleiding van de door den minister in de Eerste Kamer terzake gedane mededeelingen. Verder is de aandacht van den minister er op gevestigd, dat velen van de gepension neerden in grooten nood verkeeren en daar om met spanning uitzien naar een nader be richt, deze zaak betreffende Nederlandsche Bank verlaagt disconto wederom. De Nederlandsche Bank heeft met ingang van heden haar tarieven over de geheele linie met een half procent verlaagd. Het wissel-disconto be draagt dientengevolge van heden af 4 pet., het promesse-disconto, de rente voor beleeningen op effecten, de rente voor beleeningen op goe deren en de rente voor voorschotten in rekening-courant alle iVs pet. Wet op de openbare middelen van vervoer overtreden? Hooge geldboete geëischt. Wederom is voor den Amsterdamschen Kantonrechter een ernstige overtreding van d3 wet op de openbare middelen van vervoer behandeld. Ditmaal waren het de autover huurders G. A. v. Z. uit Rotterdam en P. J. A. de V., te Amsterdam woonachtig. De waarnemend kantonrechter mr. L. P. M. Lceff zal over acht dagen schriftelijk vonnis wijzen: de ambtenaar van het O. M. mr. Meijerink, requireerde tegen beide verdach ten elk een geldboete van f 500. Ditmaal betrof het geen autobussen, die een geregelden dienst onderhielden tusschen twee plaatsen zonder daartoe een concessie te hebben, doch er zou een dienst zijn onder houden met taxis. Wanneer in het kantoor aan de Damstraat, alhier, of aan den Cool- singel te Rotterdam voldoende liefhebbers voor een tocht naar Rotterdam of Amsterdam aanwezig waren, werd de reis aanvaard. Een der passagiers fungeerde als huurder van de auto, die tegen f 6 beschikbaar werd ge steld Bouw Leidsche stadhuis stagneert. Heiwerk wegens geschil stopgezet. In de Maandagmiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Leiden, heeft wethouder Splinter op een vraag van den heer Bergers medegedeeld, dat het heiwerk voor den bouw van het nieuwe stadhuis tijde lijk is stopgezet. De oorzaak daarvan is een geschil tusschen het gemeentebestuur en de aannemers, de firma Hillen en Roosen te Amsterdam, over de verantwoordelijkheid van de gevolgen van het hei- en graafwerk voor de fundeering van het nieuwe stadhuis, meer speciaal voor een kluis, die is geprojecteerd naast perceelen aan de Maarsmansteeg en de Vischmarkt. Twee dier perceelen, n.l. de slagerij van de firma Zandvoort aan de Maarsmansteeg no. 12 en de manufacturenhandel van de Firma Feld aan de Vischmarkt no. 6 vertoonen ten gevolge van het heiwerk en het graven van een 8 meter diepen bouwput, zoodanige scheu ren en verzakkingen, dat gevaar voor instor,- ting met eventueele persoonlijke ongelukken niet denkbeeldig is geworden. Daar de ge meente tegenover de eigenaars der zeer ern stig beschadigde perceelen iedere verantwoor delijkheid afwijst, heeft de firma Hillen en Rossen gemeend het heiwerk te moeten sta ken, totdat het geschil zal zijn opgelost. Vijf tien arbeiders zijn door deze kwestie ontsla gen. Ossche misdadigers gevonnist. Door de Bossche rechtbank werd in een aan tal Ossche zaken vonnis gewezen. De 29-jarige arbeider Van den Elze, tegen wien een gevangenisstraf van twee jaar ge- eischt was. met aftrek van prefentief, inzake medeplichtigheid aan den roofoverval op H. Geven te Deurne. gepleegd in den nacht van 3 op 4 Juni 1933 werd vrij gesproken, De 33-jarige arbeiders J. J. Bevers, tegen wien drie jaar geëischt was weeens inbraak bij den slager P. Jansen te Oss in den nacht van 20 op 21 Januari 1934. werd veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. In dezelfde zaak werd de 35-jarige arbeider M. J. den Brok, tegen wien zes iaar geëischt was, veroordeeld tot één jaar en zes maan den gevangenisstraf. Voor den roofoverval, gepleegd op 2 Novem ber 1930, in de woning van J Kuiners te Oss f Zevenbergen! werd de 29-jarige W. A. Bloe- mers tegen wien acht jaar geëischt was. ver oordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar. Voor ditzelfde feit werd de 31-jarige land bouwer F. de Reuver tegen wiens zes jaar ge- eischt was. veroordeeld tot drie jaar gevange nisstraf en de 26-jarige arbeider J. M. de Brok. tegen wien de eisch acht jaar luidde, werd tot vijf iaar gevangenisstraf veroordeeld. Bij alle opgelegde straffen werd het voor arrest in mindering gebracht. REMBR ANDT-TENTOONSTELLIN G GESTOTEN. De unieke Rembrandt-tentoonstelling in het Rijksmuseum, welke naar het jongste cij fer. dat echter, als alle gegevens bekend zul len zijn. nog grooter worden zal 122.613 bezoekers tot zich heeft getrokken, is Zon dagmiddag te vijf uur met een intieme Dlechtigheid voor een aantal genoodigden, o.w. de leden van het Propaganda-Comité ge sloten. Auto in het water gereden. Door te eerrrtce rem- capaciteit. Bestuurder verdronken. Maandagavond is een auto met twee per sonen in het Aduarder Diep bij Groningen gereden. Het ongeval geschiedde doordat de draai brug over het Diep op dat moment voor de scheepvaart geopend was en de bestuurder de heer K. Beerta. den wagen, die onvoldoende remcapaciteiten had, niet tijdig meer tot stil stand kon brengen. De auto met de beide inzittenden geraakte te water. De bestuurder verdronk: de mede passagier kon nog bijtijds op den wal worden getrokken. In N.O. Indië blijven de Japanners een der meest besproken bevolkingsgroepen. Men kan geen enkele Indische courant ter hand nemen, of op de een of andere wijze wordt herinnerd aan de handelsverhouding Nederlandsch O. IndiëJapan. Wie in de gelukkige omstandig heid heeft verkeerd onze koloniën zelf te .heb ben kunnen bewonderen, weet, dat naast het Japansche element de Chineezen een zeer vooraanstaande rol spelen. Het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat bij Besluit van den Gouverneur-Generaal van 17 Juli 1935 een Commissie is ingesteld, die tot taak kreeg een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden voor de bevordering van het handelsverkeer tusschen N.O. Indie en China en de Regeering terzake van voorlichting te dienen. Op 22 Augustus werd deze Commissie door Mr. Hart. Directeur van Economische Zaken, geïnstal leerd. Bij die gelegenheid bleek nog eens weder hoe oud de handelsbetrekkingen tusschen bei de landen zijn. Deze dateeren vermoedelijk reeds van het begin onzer jaartelling. Reeds in de vroege Middeleeuwen bestonden er en kele vestigingen van Chineezen uit Canton en Fukien in N.O. Indië. Feitelijk mag dan ook nog niet van N.O. Indië gesproken worden, want de Chineezen waren reeds op Java en in vele deelen der Buitengewesten woonachtig, voordat de Nederlanders er kwamen. Het con tact onzer landgenooten met deze Chineesche kolonisten is van groot belang geweest, ornaat laatstgenoemden zich langzamerhand een be langrijke economische positie hadden weten te verzekeren. Zij vormden nml. de schakel in het ruilverkeer van de bosch- en zeeproducten der inheemsche en der Chineesche producten, zoo als rijst, aardewerk, zijde, koper, ijzerwaren enz. De belangstelling der Nederlanders voor China, werd gewekt en daarom is het niet te verwonderen, dat reeds in 1601 Nederlandsche schepen, onder admiraal v. Neck, voor het eerst een bezoek aan China brachten. Daarbij bleef het niet. Nieuwe expedities werden uit gerust. Niets werd nagelaten om in relatie te komen met Chineesche handelaren. Na veel moeite gelukte het in 1686 te Canton de eer ste Nederlandsche factorij op te richten. Sedertdien is de invasie van Chineesche han delaren in onze overzeesche gebieden sterk toegenomen. De plaats van den Chinees in het handelsleven is zoo belangrijk geworden, dat hij noode meer gemist zou kunnen worden. Het is vanzelfsprekend dat daardoor een band is ontstaan tusschen beide landen, die sterk is aangehaald na de openstelling van China voor den internationalen handel en die nog meer aan beteekenis won door de algemeen heerschende economische wereldcrisis. Laatst genoemde heeft op het gebied van het inter nationale handelsverkeer geleid tot de meest uiteenloopende handelsbelemmerende maat regelen, maar daartegenover is een streven ontstaan, waardoor Chineezen en nationale groepen in de Oost elkander tegemoet zijn ge treden. Aanvankelijk van bescheiden omvang werd deze toenadering geleidelijk grooter en van overheidswege met vreugde begroet. De ontwikkeling van het groote afzetge bied China werd daarbij met groote aan dacht gevolgd, al heeft dit land thans nog met velerlei moeilijkheden te kampen. Toch aldus Mi-. Hart in zijn installatierede „is een vertrouwen in de toekomst ten volle gerechtvaardigd''. De eerste fabrieken, op Europeesche leest geschoeid, kwamen in China omstreeks het einde der negentiende eeuw. Tot aan de re volutie van 1911 was de vooruitgang op in dustrieel gebied gering. Ook voor China is de wereldoorlog van groote beteekenis geweest. Het land werd meer en meer op eigen pro ductie aangewezen. Uitbreiding van ver schillende industrieele bedrijven werd ge biedende eisch. Inderdaad kwam het daar toe. in 't bijzonder voor de textiel-, glas-, papier- en sigarettenindustrie. In de provin cie Kiangsoe met haar katoencultuur en zijdeteelt werd Shanghai een belangrijk cen trum van spinnerijen en weefindustrie. In de na-oorlogsperiode stagneerde China's indus trieele productie. Daarop maakte de textiel industrie een uitzondering. Eerst sedert 1932 wordt gepoogd aan de industrialisatie van China in het algemeen en aan de ijzerin dustrie in het bijzonder nieuw leven in te blazen. Op het programma van de National Economie Council staat voor het laatste jaar o.m. de aanleg van weggn. verbetering van hygiënische toestanden, ontwikkeling van katoen-, zijde- en thee-industrieën, reorga nisatie der provincie Kiangsi en verdere ontwikkeling van het Noord-Westen. De be langstelling voor de verbetering der com municatiemidden is groot. China bezit thans 80.000 K.M. autowegen, tegenover 33 000 K.M. circa drie jaren geleden. De uitbreiding van het Chineesche spoorwegnet is eveneens van belang. In het vorige jaar werd de Lung Hai-lijn voltooid, evenals de nieuwe haven Lienvunkang, van waaruit de belangrijke productie van katoen en wol in de Noord- Westelijke provinciën haar weg naar het buitenland zal kunnen vinden. De neiging om China in meerdere mate dan tevoren selfsupporting te maken staat vast. Niettemin is China's handelsbalans sedert 1877 voortdurend passief geweest. De nadeeiige saldi der betalingsbalans werden gedeeltelijk gecompenseerd door de remises der z.g. overzee-Chineezen. in hoofdzaak uit Ned.-Indië. de Straits Settlements Siam, Amerika en Australië. De beteekenis der Chi neezen in Ned. O.-Indië kan misschien het beste geillustreerd worden door het feit, dat bij de volkstelling 1930 de Chineesche be volkingsgroep 1 l 4 millioen zielen telde, waarvan 36.5 procent in China was geboren. De depressie is oorzaak, dat deze remises sterk verminderd zijn, waardoor de Chinee sche handelsbalans zeer ongunstig werd be- invloed. Het gevolg daarvan is geweest, dat China in 1932 voor het eerst sinds vele jaren goud en zilver moest uitvoeren. Velerlei en uiterst ingewikkeld zijn de binnenlandsche moeilijkheden, waarvoor China zich geplaatst ziet. Daartoe werkt mede de nog geringe economische samenwerking tusschen de ver schillende gebiedsdeelen, waarbij de groote uitgestrektheid van het land natuurlijk een rol van beteekenis speelt. Daarbij zijn de communicatiemiddelen dikwijls uiterst ge brekkig, terwijl binnenlandsche woelingen en groote overstroomingen gepaard aan an dere rampen, de ontwikkeling van het land ongunstig beïnvloeden. MOLLERUS. DIEFSTAL VAN f 4000 OPGEHELDERD. Eind October kwam de familie Duysins te St. Geertruid-Herkenrade nabij Eysden tot de ontdekking, dat bij haar een bedrag van vier duizend gulden was ontvreemd. Van dezen diefstal werd de landbouwers knecht W. H. verdacht, die bij de familie Duysins in dienst was geweest en plotseling was verdwenen. Deze is thans gearresteerd. Hij had van het gestolen geld nog f 750 over. Strijder voor het internationale recht. Oud-president van het permanente hof van internationale justitie. Na een langdurige ongesteldheid, welke in de laatste dagen echter zeer snel verergerde, is Maandag in den ouderdom van 86 jaar ontslapen Dr. B. C. J. Loder, oud-president van het Permanente Hof van Internationale Justitie en een der meest bekende Ne derlanders op het terrein van het in ternationaal recht. Zijn gezag en zijn aanzien waren bijzonder groot, niet alleen in de jaren, dat hij actief deelnam aan de internationale rechtsvor ming, doch ook in latere jaren. Ondanks zijn hoogen leeftijd bewoog hij zich op velerlei ge bied en had hij een onverflauwde belangstel ling voor de dingen, die om hem heen gebeur den. Algemeen werd hij beschouwd als een groot Nederlander, die veel heeft gedaan ten bate van zijn land, doch bovenal ten bate van de internationale gemeenschap, welks belan gen hij zijn geheele leven zoo vurig heeft be pleit. Mr. Loder werd 13 September 1849 te Am sterdam geboren en studeerde daar aan het Athenum Illustre. Hij promoveerde aan de Leidsche universiteit in 1873 op een disserta tie, getiteld „De leer der volkssouvereiniteit in haar ontwikkeling, aanbeveling en strijding. historisch-critisoh beschouwd". Meer dan 35 jaar oefende hij vervolgens de practijk van ad vocaat en procureur uit in Rotterdam. Hij was daar ook deken van de orde van advoca ten. Naast zijn drukke practijk vond hij ech ter nog gelegenheid zich te wijden aan het in ternationale recht en in 1897 lichtte hij met eenige vrienden het Internationaal Maritiem Comité op, welk comité zich zeer in het bij zonder bezig hield met de studie van het zee recht. In 1905 werd dr. Loder benoemd tot Neder landsch gedelegeerde ter conferentie voor Zee recht, welke in Brussel gehouden werd. In 1908 deed de heer Loder zijn intrede in het hoogste rechtscollege van ons land. In dat jaar werd hij benoemd tot Raadsheer in den Hoogen Raad, welk hoog ambt hij 13 jaar lang bekleed heeft. Vooral in dezen tijd heef' hij zich grooten naam verworven op het ge bied van het internationale recht. Hij verte genwoordigde onze regeering op diverse con ferenties en werd ook eenige malen tot inter nationaal arbiter aangewezen. Zijn levenswerk was echter het Permanente Hof van Internationale Justitie waarover de besprekingen na de Vredesconferentie van Veisailles een aanvang namen en waarvan het ontstaan ten nauwste verwant is met de ge schiedenis van mr. Loder. Hij was het. die een uitvoerig rappor: over de kwestie uitbracht, een rapport, dat voor de verdere besprekingen over de totstandkoming van het Hof van bij zonder veel belang zou blijken. Toen in 1919 de staten, die den vrede hadden geteekend de neutrale landen uitnoodigden om mee te werken aan de redactie van een internationale grondwet, werd aan den arbeid van mr. Loder groote aandacht geschonken. In 1919 werd mr. Loder. als uitnemend kenner van het interna tionaal recht het voorzitterschap opgedragen van de besprekingen welke tusschen de Scan dinavische landen, Zwitserland en Nederland werden gehouden, waar men een plan ont wierp om tot de stichting van het Hof te ko men. een plan, waar duidelijk het verschil tusschen arbitrage en rechtspraak uit bleek. De Raad van den Volkenbond wees hem ver volgens aan tot lid der commissie, die een ont- werp-statuut aan den Volkenbond zou hebben aan te bieden. Zijn invloed op de samenstel ling van dit concept was duidelijk merkbaar; hij verdedigde het ook voor den Volkenbond en verzette zich er krachtig tegen, toen de Volkenbond besloot de clausule, waarbij een oproep om voor het Internationaal gerechts hof te verschijnen, bindend werd verklaard, te schrappen. Toen de Volkenbondsvergadering de begin selen van het Hof had vastgesteld en overge gaan werd tot benoeming van de rechters, die deel zouden uitmaken van het Hof, sprak het vanzelf, dat dr. Loder tot de eersten behoorde, dit tot die hooge waardigheid werden ge roepen. De overige rechters meenden de groote ver diensten van Loder niet beter te kunnen eeren, dan door hem tot eerste president te kiezen. Zoo viel aan dr. Loder het voorrecht te beurt op 15 Februari 1922 de werkzaamheden van het Permanente Hof van Internationale Justitie te mogen inleiden. Zoo betrad hij op 70-jarigen leeftijd een arbeidsveld, waarop hij in waarheid pioniers arbeid heeft verricht en waarin hij buitenge wone dingen heeft gepresteerd. Ook werd d>r. Loder benoemd tot lid der commissie voor de codificatie van het Volken recht, welke commissie in 1924 in het leven was geroepen. Naast zijn drukken arbeid op Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 5 November: Een nieuw soort pendule is uitgevon den1: de wijzerplaat bestaat uit een tamboerijn, op welks vel de uren door geschilderde bloemen zijn voorgesteld en tusschen welke zich twee bijen bewegen, een groote en een kleine, de eerste tot aanduiding van de uren, de laatste van de minuten. Deze twee insecten, schijn baar niet in verbinding met het uur werk, ontvangen hun beweegkracht van twee magneten, achter het tamboerijn- vel. velerlei terrein, vond hij toch nog gelegenheid in tal van bladen en tijdschriften artikelen te schrijven over internationaal recht en de vraagstukken, welke daarmede samenhingen. Hij was een groot vriend van ae Academie voor Internationaal recht en was sinds 1927 ook lid van den Raad van Beheer van het In ternationaal Instituut voor Privaatrecht, dat vanwege den Volkenbond te Rome was ge sticht en presideerde als zoodanig de confe renties voor privaatrecht in Den Haag. Als een bewijs van de groote hoogachting, welke men hem in wijden kring toedroeg, hebben zijn vele vrienden en collega's hem een borstbeeld aangeboden ter gelegenheid van zijn 75sten. verjaardag. Dit borstbeeld heeft een plaats gekregen in de Kleine Rechtzaal van het Vre despaleis. Na zijn jaren als president, diende hij de in ternationale rechtsorde nog vele jaren als rechter in het Hof. In 1930 meende hij echter, mede in verband met zijn hoogen leeftijd, zich niet meer voor een herbenoeming als rechter beschikbaar te moeten stellen. Echter bleef zijn belangstelling voor het maatschappelijk en politiek gebeuren onver flauwd. Hij werd benoemd tot president van den Internationalen Journalistieken Eere-raad en als zoodanig reisde hij in 1932 nog naar Kopenhagen, waar hij dezen Raad vertegen woordigd op een conferentie van officieele persagentschappen. Tal van hooge onderscheidingen zijn den heer Loder in den loop der jaren toegekend, terwijl hij van zeer vele organisaties, die zich op internationaal en wetenschappelijk terrein bewogen, eere-lid was. De ontslapene was o.m. Grootkruis in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en Grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau. Brandstichting met vier slachtoffers. Tegen twee verdachten 12 jaar geëischt. De Ossche arbeiders G. J. van Galen en Th. J van Berne, beiden 32 jaar oud. hebben zich Maandag voor de Bossche rechtbank te ver antwoorden gehad voor de op 19 Augustus 1926 te Oss tezamen en in vereeniging opzet telijk gepleegde brandstichting in de woning, bewoond door de families Bevers en Van Zand voort. tengevolge waarvan deze woning is af gebrand en de echtgenoote van J. A. van Zand voort en drie kinderen in de vlammen zijn omgekomen. Subsidiair is tenlastegelegd, dat Van Galen dit vreeselijk misdrijf alleen heeft gepleegd en dat Van Berne hem daarbij behulpzaam is ge weest en gelegenheid daartoe heeft verschaft door, toen Van Galen wegens de hoogte van het uit riet en stroo samengesteld dak boven den beganen grond dit niet kon bereiken, dezen op te beuren, zoodat hij (Van Galen) met een lucifer het dak in brand kon steken, hetgeen hij dan ook heeft gedaan. De verdachte Van Galen legt een volledige bekentenis af. Hij was met Van Berne op stap gegaan teneinde den brand te stichten. Van G. kon het dak niet bereiken; daarna heeft van B. hem opgetild en hij heeft het rieten dak met een brandende lucifer aangestoken. President: Wist U ook. dat het huls bewoond was? Door den verdachte van G. wordt dit ont kend. President: Een moeder met drie kinderen zijn in de vlammen omgekomen. U wist niet, dat ze binnen waren. Verdachte van G.: Ik wist dat niet. als ik het geweten had. zou ik het nooit gedaan hebben. De president; Indien U het wel geweten had, zou het vreeselijk zijn geweest. De Officier van Justitie, mr. van Everdingen, die hierna requisitoir houdt in deze zaak. wijst erop. dat deze zaak van alle Ossche misdrijven het gruwelijkste is. Hij requireert tegen ieder der verdachten een gevangenisstraf van 12 jaar met aftrek van de preventieve hechtenis. Uitlokking der brandstichting. Voorts staan terecht terzake van opzette lijke uitlokking van deze zoo noodlottige brandstichting, doordat zij beide genoemde misdadigers korten tijd tevoren voor het in brand steken van de woning geld hebben be loofd. de 58-jarige Ossche landbouwer H. L. van Erp en de 47-jarige Ossche arbeider N. J. van Geenen. Verdachte Van Erp zegt, dat hij in contact was gekomen met Van Geenen. die tegen hem zei: Is er niets te verdienen. Voor f 50 leg ik het huis plat De president vraagt dan aan den verdachte of hij daarmede had ingestemd. De verdachte draait in zijn antwoord om de zaak heen. Verdachte N J. van Geenen vertelt dan. dat van E. hem f 100 had aangeboden, indien hij zijn huls in brand wilde steken. Verdachte ging ermee accoord. Hij is toen in contact gekomen met de brandstichters van Galen en van Berne en heeft hun verteld wat er te doen was. De Officier van Justitie vraagt aan Van E. hoe dikwijls zijn huis reeds is afgebrand. De verdachte zegt, dat er bij hem drie maal brand is geweest. De Officier van Justitie acht* het bewijs ge leverd. Spr requireert tegen van E, een gevan genisstraf van 8 jaar en tegen den verdachte van G. 5 jaar gevangenisstraf. De verdachte van E. begint bij het vernemen van dezen eisch te huilen. Een inbraak. Voor de in den nacht van 15 op 16 October 1933 te Oss gepleegde inbraak in de woning van den 81-jarïgen W. Timmermans, waarvan de buit bestond uit een geldsbedrag van f 400, komen gezamenlijk voor Th. J. van Berne, als mede de 33-jarige Ossche arbeider P. J. van Galen en de 38-jarige Ossche arbeider P. van Geenen. Laatstgenoemde is subsidiair medeplichtig heid op den uitkijk staan om bij onraad te waarschuwen tenlastegelegd De drie verdachten bekennen zich te heb ben schuldig gemaakt aan dit misdrijf. De officier requireert tegen van Berne 2 jaar. tegen van Galen 3 jaar en tegen van Geenen 6 jaar gevangenisstraf. Uitspraken 18 November.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5