IBIS SHAG Beschonken piloot krijgt vier weken hechtenis M Radio-Procramma DONDERDAG 7 NOVEMBER 1935 H A A RIJ E M'S DAGBCAD „De Volkenbond en het Italiaansch-Abessynisch conflict. Lezing van den heer C. J. E. Dinaux voor de Vrijz.-Dem. Jongeren Organisatie. Voor de afdeeling Haarlem van de Vrijzin nig-Democratische Jongeren Organisatie sprak Woensdagavond de heer C. J. E. Dinaux, secretaris van de afdeeling Haarlem der ver- eeniging voor Volkenbond en Vrede over het onderwerp: ,De Volkenbond en het Ita liaansch-Abessynisch conflict". Na een korte inleiding van den voorzitter, den heer D. J. A. Geluk kreeg de heer Dinaux het woord. Er staan bij den huldigen toestand twee wegen open, een naar een situatie zooals in 1914 en een naar een betere volkengemeen schap. Spr. behandelde allereerst het begin van het Abessynischè conflict met het incident bij Wal-Wal. Vervolgens ging hij over tot be handeling van de juridische beteekenis van eenige artikelen van het Volkenbondspact. Art. 10 geeft bepalingen over de eerbiediging van de rechten der volken en de eenheid van den vrede. Art. 11 behandelt de collectiviteit van de veiligheid, art. 12 de mogelijkheden tot oplossing van geschillen of dreigende geschil len. De landen-onderteekenaars verplichten zich volgens dit artikel met het eventueele openen der vijandelijkheden drie maanden te wachten. Art. 13 voorziet in de bepaling, dat de staten in geval van geschil hun zaak aan rechtspraak of arbitrage kunnen onderwerpen. Art. 15 bepaalt, dat in gevallen, die niet voor rechtspraak of arbitrage in aanmerking ko men naar de meening van de staten, de Vol kenbondsraad zal moeten beslissen. De Raad houdt de bevoegdheid de zaken voor de As semblee te brengen. Art. 16 voorziet in econo mische en financieele sancties, wanneer een staat overgaat tot den oorlog in strijd met de voorgaande artikelen. De Raad lean eventueel advies geven tot gebruikmaking van militaire sancties. „Dit artikel is echter practisch niet uitvoer baar", zeide spr.. „want art. 5 van het Pact bepaalt dat eenstemmigheid bij de stemming over dat artikel is vereischt. Ondanks amen dementen is het artikel ongewijzigd gebleven. Gelukkig heeft de Bond kans gezien deze maas in het Pact te stoppen. Hierna gaf de heer Dinaux een chronolo gische opsomming van de feiten van het Etio- pisch conflict, van 5 December 1934 af, waar uit de ontwikkeling van het conflict bleek. Van datum tot datum schetste spr. aan de hand van courantenberichten de toescherping van den toestand, de verschillende bespre kingen in Genève en in Rome, de pogingen het geschil te beslechten, de aanbevelingen van den Volkenbond en het aanbevelen van sanc ties na de inzetting van het offensief door Italië. Vijftig staten verklaarden zich vrijwil lig bereid tot toepassing van de sancties. Een direct ingestelde coördinatiecommissie beval economische en financieele sancties aan, die door talrijke staten werden geaccepteerd. De staten zullen volgens de resolutie der commis sie samenwerken, terwijl niet-leden voor sa menwerking zullen worden aangezocht. „Voor het eerst in de geschiedenis", zeide de heer Dinaux, „blijkt dat er collectieve veilig heid bestaat en tracht men recht boven macht te stellen. Hoe zou men wat men nu doet, heb ben kunnen doen als er geen hoogere rechts orde voor de staten was, bepaald door den Volkenbond". Spr. bestreed de verschillende critiek-argu- meuten tegen den Volkenbond. Ofschoon na tuurlijk altijd vergrijpen tegen de rechtsorde blijven bestaan, werkt de Volkenbond wel de gelijk preventief. Men zegt vaak, dat wat Ita lië doét andere staten reeds lang hebben ge daan. Dit argument gaat niet op, daar thans een regeling in den vorm van den Volkenbond bestaat en vroeger niet. Ook merkt men op, dat Engeland slechts uit eigenbelang handelt. Dit kan waar zijn, doch Engeland komt in ieder geval zijn Volkenbondsplicht na. De Vol kenbond heeft niets gedaan tegen de Japan- sche agressie. Is het echter niet te prijzen, dat de Volkenbond thans wel ingrijpt? Eveneens bestreed spr. het argument, dat „blanke" sta ten elkaar dwars zitten terwille van een „ge kleurde" staat. Dat de Volkenbond te laat is opgetreden is een argument van hen, die het Volkenbondspact niet kennen. Ook vond spr. het niet juist, dat men den Volkenbond slap heid verwijt. Hij eindigde zijn lezing met het aanhalen van eenige punten uit het boek van prof. Huizinga „Schaduwen van morgen" be treffende cultuur en gerechtigheid. De voorzitter dankte den heer Dinaux voor zijn interessante lezing. Bij tweede behandeling weer niet verschenen. Verdachte zou als oorlogsvlieger geen mal figuur slaan Op 16 October werd een inwoner uit Almelo door den Haarlemschen kan tonrechter tot drie weken hechtenis veroordeeld, omdat hij in beschonken toestand een vliegmachine had be stuurd. Bovendien werd hem de be voegdheid ontzegd gedurende een half jaar te vliegen. Voorts kreeg hij 50 boete subs. 25 dagen hechtenis. De verdachte was in verzet gekomen van het toen bij verstek gewezen vonnis, weshalve de zaak Woensdagmiddag weer diende. DE PRIJZEN DER NOODZAKELIJKE LEVENSBEHOEFTEN. De afd. Haarlem van het Neutraal Verbond van Werknemers in het Bouwbedrijf heeft de zer dagen in een vergadering een motie aan genomen, waarin adhaesie wordt betuigd aan het voorstel der communistische raadsleden, de steunuitkeering der werkloozen te her zien in verband met de prijsstijging der nood zakelijke levensbehoeften en tevens afkeuring wordt uitgesproken over de houding der soc. dem. Raadsfractie in dezen aangenomen. Tenslotte worden in de motie de leden van anders georganiseerde arbeiders opgewekt, eveneens hun afkeuring uit te spreken en er bij B. en W. van Haarlem op aa'r. te dringen, de genoemde voorstellen in behandeling te liemen. OPMERKINGEN VAN LEZERS REGEERINGSVLEESCH-MISèRE Een lezeres klaagde ons haar nood over het regeeringsvleesch en toonde ons daarbij een blik met totaal bedorven inhoud. Dit was reeds de vierde maal dat zij een dergelijke er varing opdeed. Zoo'n blik kan niet bij een slager worden ingeruild, maar moet aan het Slachthuis worden ingewisseld. En dit brengt dikwijls moeilijkheden met zich mee, want als het bijvoorbeeld op Zaterdagavond wordt ge kocht en het Slachthuis gesloten is, moet de kooper(ster) met de inruiling tot Maandag morgen wachten. Hij is dan verplicht ander vleesch te koopen om in de behoefte van zijn gezin te voorzien, wat voor den steuntrekker een ernstig financieel offer beteekent. MOEILIJKHEDEN DER SCHOENMAKERS. Eeii lezer vestigt de aandacht op de groote werkloosheid, die ook onder de schoenmakers in het kleinbedrijf heerscht en op het feit, dat er velen van hen bij Maatschappelijk Hulpbetoon terecht komen. Hij geeft hiervoor als reden, dat er ook in Haarlem een groot aantal Duitsche schoenmakers is, dat van huis tot huis komt vragen en zeer vaak de Duitsche dienstboden ervoor spant te zorgen dat deïe Duitsche schoenmakers de reparaties te verrichten krijgen. Dit heeft tot gevolg, dat de Haarlemsche schoenmaker bij Maat- schapelijk Hulpbetoon komen aankloppen of moeten gaan stempelen. De verdachte was wederom niet verschenen en had Mr. Kranenburg uit Almelo als ge machtigde afgevaardigd. De getuigen uit de vorige zitting - werden wederom gehoord plus nog een mecanicien, die op 16 October onder weg was naar Indië. (Onopgemerkt moet wor den dat de verdachte geen piloot van de K.L.M. was, doch een particulier). De verdachte had zijn vliegmachine uit den hangar gehaald, was daarmee met groote snelheid naar het platform bij het restaurant getaxied, zóó dat de roekeloosheid aan ver schillende personen was opgevallen, had zijn toestel op het laatste oogenblik tot stilstand gebracht, waarbij de vleugel nog boven het terras van het restaurant kwam, en heeft daarna geweigerd onmiddellijk den motor af te zetten, omdat hij aanstalten had gemaakt te vertrekken. Personeel van de luchthaven Schiphol heeft hem het vertrekken toen belet, waarop hij in het kantoor van den havenmeester is bracht. De verdachte was in verzet gekomen omdat hij zich niet schuldig achtte en ten tweede omdat hij de straf te zwaar vond in verhou ding tot de volgens den kantonrechter begane overtreding. De ambtenaar van het openbaar ministerie had in de vorige zitting geëischt acht weken hechtenis en een half jaar ontzegging wegens het in beschonken toestand besturen van een vliegmachine en 50 boete subs. 25 dagen hechtenis wegens het niet opvolgen van het bevel den motor af te zetten. De gemachtigde van den verdachte bekende dat de piloot niet nuchter is geweest, doch ontkende dat hij den motor niet heeft willen afzetten. Volgens hem moet eerst wat meer gas worden gegeven om terugslaan te voor komen, waardoor groote schade aangericht zou kunnen worden. De getuigen zeiden dat dit niet noodig was bij een motor zooals het vliegtuig van den verdachte had en dat dit alleen geschiedt bij groote motoren, die warm zijn van een lange reis. Bovendien heeft de verdachte meermalen de hand weggeduwd van een der getuigen die den contactsleutel had willen omdraaien. Uit alles was gebleken dat de verdachte niet aan de opdracht heeft wil len voldoen en zijn mededeeling dat hij „naar Rotterdam, Parijs of Londen wou gaan" wees er ook op dat het zijn bedoeling was geweest te starten. Bij deze tweede behandeling werden ver schillende vragen van rechtskundigen aard opgeworpen. Onder andere kwam te berde of er inderdaad wel gevaar was geweest voor personen of goederen. De piloot zou namelijk zóó hebben getaxied, dat daaruit geen onmid dellijk gevaar was ontstaan. Dit was dl mee ning van verdachte's raadsman. De ambtenaar wees echter op een request van den Hoogen Raad in overeenkomstigegevallen, wanneer het een overtreding van het motor- en rijwiel reglement geldt en waarin is uitgesproken dat het in het geheel niet noodig is dat er onmid dellijk gevaar heeft bestaan. Genoeg is het wanneer de wijze van handelen zoo is geweest dat er wel mogelijk gevaar uit had kunnen ontstaan. Voorts bleek bij deze nieuwe behandeling dat de verdachte, nadat hij door den haven meester was gekalmeerd, in een bar is geweest die zich op een particuliere plaats van het terrein bevindt en daar opnieuw alcohol heeft gebruikt, waarna hij in de stationshal een spektakel heeft gemaakt, weshalve een der employés verschillende voorwerpen, waaron der een schaar en enkele glazen, heeft wegge- ze.t uit angst dat de verdachte ermee zou gaan gooien. De verdediger legde er den nadruk op dat de verdachte een zeer kundig piloot is, wel de gelijk wist wat hij deed, een goed toestel had waarmee hij snel kon remmen, geen direct gevaar heeft veroorzaakt én zich niet heeft verzet om den motor af te zetten, noch van plan was geweest te starten. De ambtenaar van het openbaar ministerie zei in zijn requisitoir dat deze behandeling op niet-juristen den indruk moest maken van een klucht, omdat zelfs bij de tweede behande ling de verdachte niet zelf was verschenen, wat toch de bedoeling is van een behandeiin; na een bij verstek gewezen vonnis. Hij kenschetste den piloot als iemand die .als oorlogsheld geen mal figuur zou slaan en dat het voor hem jammer is dat Neder land op het oogenblik niet in de positie van Italië isOverigens was hij de overtuiging toegedaan dat oorlogshelden nog niet altijd ook waarlijk groote menschen zijn! De verdachte is een hoogst roekeloos onverschillig mensch. Als automobilist en mo torrijder heeft hij reeds ettelijke ernstige en minder ernstige ongelukken achter den rug. Onder andere is hem eens dood door schuld ten laste gelegd, waarvan hij wegens gebrek aan bewijs moest worden vrijgesproken. Ook als vlieger heeft hij reeds vele ongelukken ge had, waarbij hij steeds als door een wonder voor den dood werd gespaard. Ofschoon de verdachte op het oogenblik in Londen zit had hij hier sneller per vliegma chine aanwezig kunnen zijn dan de verdediger die uit Twente moest komen per trein of per auto. Het geheele gedrag van den verdachte gaf hem aanleiding een strengere eisch uit te spreken dan de vorige keer het geval was ge weest. Hij vroeg derhalve een hechtenisstraf van drie maanden, ontzegging te mogen vlie gen voor den maximum-tijd van een half jaar en 50 subs. 25 dagen voor het als tweede ten laste gelegde niet afzetten van den motor. (Volgens den ambtenaar is deze maximum ontzeggingstermijn vroeger zoo laag gesteld om te voorkomen dat een vlieger de oefening zou verliezen. Toch geloofde hij dat deze be paling geen lang leven meer was oeschoren, gezien ook het feit dat de wetswijziging voor motorrijtuigen intrekking tot den tijd van tien jaren kent in speciale gevallen van in dron kenschap besturen van motorrijtuigen). De verdediger zei nog dat de verdachte niet kon verschijnen omdat de zaak op zoo korten termijn wederom werd behandeld, hetgeen de ambtenaar weer deed opmerken dat, indien de verdachte had gewild, dit voor een man als hy is, zeker geen beletsel zou zijn V00B DE PUP ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG (Adv. Ingez. Medj Voorts trachtte de raadsman de zaak, zooals hij zei, tot de goede proporties terug te brengen. Hij gaf als oorzaak van de dronken schap aan een feestelijke lunch en geloofde dat de getuigen geheel te goeder trouw de dronkenschap wel wat erger hebben gezien, dan zij in werkelijkheid was. Hij vroeg derhalve ontslag van rechtsver volging en vrijspraak voor den door hem ver tegenwoordigden verdachte. De kantonrechter, Mr. Bijl de Vroe, deed onmiddellijk uitspraak en was met den ambte naar van het openbaar ministerie van oor deel dat de verdachte strenger gestraft dien de te worden dan aanvankelijk was geschied Hij veroordeelde hem tot een hechtenisstraf voor den tijd van vier weken, ontzegging vlieg tuigen te besturen voor den tijd van een half jaar en f 50 boete wegens het niet willen af zetten van den motor, welk bedrag vervangen kan worden door vijf en twintig dagen hech tenis. LEZING EN FILM OVER ZWITSERLAND De heer E. Stalder zal in de Waalsche kerk spreken. In de Waalsche Kerk zal Vrijdag a.s. een bij zondere avond georganiseerd worden. De heer Emile Stalder, secretaris van de directie van de „Schweiz-Bundesbahnen" te Bern zal spre ken over het onderwerp „La Suisse en Zig- Zag". Deze avond zal opgeluisterd worden door een prachtige film gewijd aan het Jungfrau joch en Berner Oberland. Verder zal een serie lichtbeelden over de mooie streken van Zwitserland vertoond wor den. De heer E. Stalder heeft reeds in België en Frankrijk gesproken; 4 November j.l. sprak hij in Breda voor de Ned. Natuur-Historische Ver- eeniging; hedenavond is hij in Amsterdam voor de ver. Nederl -Zwitserland (Amitiés Hol- lando-Suisses)Donderdag 7 November in den Haag en dan Vrijdag 8 November in Haarlem. MOTORDIENST. Bij het korps zijn overgeplaatst de reserve 2e luitenants J. P. A. Wagtman van het 3e Regiment Infanterie en H. Bresser van het 16e Regiment Infanterie. De sergeant M. L. M. Meijll van het korps wordt voor den tijd van ten hoogste zes maan den gedetacheerd ten bureele van den Maga zijnmeester der Artillerie te Delft. NOOIT MEER OORLOG. De Algemeene Vereeniging „Nooit Meer Oorlog" te Haarlem, afdeeling van de Neder- landsche Vredes Actie, bericht ons, dat zij in den komenden winter een cursus organiseert, bestaande uit zes lezingen over de volgende onderwerpen en wel op de hierna te noemen data: Woensdag 20 Nov. „Oorlog en Kapita lisme"; Woensdag 18 Dec.: „Oorlog en Impe rialisme"; Woensdag 15 Jan.: „Oorlog Socialisme"; Woensdag 19 Febr.: „Oorlog en Christendom"; Woensdag 18 Maart: „Oorlog en Buitenlandsche politiek"; Woensdag 15 April: „Oorlog en Oorlogsindustrie". Bovengenoemde lezingen worden gehouden in Restaurant „Köhlinger" aan de Jansstraat. Tentoonstelling Tuinkunst. Fraaie collectie van den heer Springer. In de tentoonstellingszaal van het Frans Halsmuseum wordt van 69 November een tentoonstelling gehouden van boek- en plaatwerken op het gebied van Tuinkunst. Deze boek- en plaatwerken vormen een deel van de verzameling waarvan de heer Leonard A. Springer, tuinarchitect alhier, de gelukkige bezitter is en die tot stand is ge komen door het onvermoeide streven van den heer Springer, den Nestor onzer tuinarchi tecten. De collectie, die nu tentoongesteld wordt, heeft betrekking op vroeger eeuwen (tot on- veer 1850) en niet alleen op ons land, maar ook op andere landen. De rijke verzameling van den heer Sprin ger is eenig in ons land en vormt een kost baar geheel. Dit alles werd Woensdagmiddag op de ten toonstelling medegedeeld aan de vele belang stellenden, die waren gekomen om de ope ning der interessante expositie bij te wonen door den heer D. F. Tersteeg, voorzitter van den Bond van Nederlandsche Tuinarchitec ten, waarvan de heer Springer eerelid is. De heer Tersteeg dankte den heer Sprin ger voor zijn nobel gebaar en ingespannen arbeid voor de tentoonstelling. B. en W. voor de bereidwilligheid, waarmede zij de ten toonstellingszaal beschikbaar hebben gesteld en den heer Gratama. directeur van het Frans Hals-museum, voor zijn hulp en voor lichting. Voorts heette spr. Prof. van Poelje, secre taris-generaal van het Departement van On derwijs welkom en den heer Kooiman. Biblio thecaris van de Landbouw Hoogeschool te Wageningen. Aan het slot van zijn toespraak noodigde de heer Tersteeg den heer Springer uit. eeni- ;e toelichtingen te geven, aan welke uitnoodi- de heer Springer met zichtbaar genoe gen voldeed. Het werden zeer uitvoerige toelichtingen, die de heer Springer met voor zijn leeftijd bewonderenswaardige onvermoeibaarheid en groot enthousiasme gaf. Uit de geestdrift waarmede de bejaarde tuinarchitect van bijna elke afbeelding (en de collectie bevat vele prachtige gravures) iets bijzonders ver telde, bleek wel, dat de verzameling een deel van het levenswerk van den heer Springer is. Het moet een groote voldoening voor hem zijn. dat de collectie, tenminste een deel er van, nu onder de oogen kan komen van zijn vakgenooten en ook van den belangstellenden leek. Wij rekenen ons tot de laatste categorie en zullen het niet wagen te trachten ook maar een overzicht te geven van het vele schoons en merkwaardigs, dat hier te zien is. De bezoekers van de tentoonstelling zul len o.m. kennis maken met de tuinen uit het oude Rome en het oude China. De Italiaansche tuinen uit de 16e eeuw von den in andere landen navolging, ook bij ons: de oud-Hollandsche tuinen zijn geheel ge baseerd op de Italiaansche. Tal van platen geven afbeeldingen van de tuinen uit den tijd van den Zonnekoning en an Japansche tuinen. Voor Haarlem zijn bijvoorbeeld interessant de „lustplaatsen" in deze omgeving, de af beeldingen van Den Haarlemmer Hout in vroeger jaren, van Elswout, van den tuin bij het paleis van Koning Lodewijk, het tegen woordig Paviljoen en zoovele andere platen. Gaarne wekken wij op tot een druk bezoek aan deze zoo belangwekkende en uitgebreide geweest. verzameling. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Handschoenen en ceinturen: Politiebureau. Smedestraat; Heerenboorden, v. d. Heijde, Beukenstraat 33; Brief ten name van J. de Jong, Zeestraat 49, Zandvoort, Politiebureau Smedestraat: Doosje, inh. ringen, Tromp. 2e Hoogerwoerddwarsstraat 23. Duiven, v. d. Berg. Vredenhofstraat. 12; Jurk v. Doorn, Rhododendronplein 5, Heemstede; Jongensjas Politiebureau. Smedestraat; Katten, Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt; Alpinomuts, Ale- wijn. Assendelverstraat 41; Mattenklopper, Politiebureau Smedestraat; Portemonnaie, Baan, Weltevredenplein 13; Portemonnaie, v. Buchem, Bosch en Vaartstraat 9; Porte monnaie, v. d. Berg, Wagenweg 100; Porte monnaie, Bosveld, Zuiderstraat 1; Rijwiel plaatje, v. d. Drift, Atjehstraat 63 zwart; Re genpijpen (1 paar), v. Bekkum, Leeuwerik straat 72; Schroevendraaier, Rienxstra, Spionkopstraat 12; Kindertasch, de Jong, Z.- Polderstraat 84; Vulpotlood; Karseboom, Willem de Zwijgerlaan 2; Kluwe wol, Caalen, Gasthuissingel 44. De krotwoningen aan de Romolenstraat. Eindelijk gesloopt. Op den hoek Heerensingel—Romolenstraat stonden, met den voorgevel aan de Romolen straat, eenige krotwoningen die sedert eenige jaren niet meer werden bewoond, doch die gebezigd werden als pakhuis of opslagplaats. Den laatsten tijd werden enkele dezer krot ten zelfs niet meer als pakhuis gebruikt. De slooper heeft er zich nu over ontfermd en de heel oude huisjes met den grond gelijk ge maakt. Aan de zijde van de Romolenstraat zullen straks wel een paar nieuwe perceeien ver rijzen. De hoek Heerensingel—Romolenstraat zal tegelijkertijd worden verruimd door de nieuwe rooilijn van den Heerensingel. COÖP. CENTRALE EIERVEILING. Purmerend 5 November. Aanvoer 150.000 Eendeeieren 1.80—2.20. Broedeieren 8.50. 45.000 Kippeneieren: 70-80 K.G. 5.50—6.60. 65-66 K.K. 5.10—5.20. 63-04 K.G. 5.10—5.20. 60-62 K.G. 4.80—5.10. 58-59 K.G. 4.70—5.00. 56-57 K.G. 4.50—4.70. 53-55 K.G. 4.00—4.50. 50-52 K.G. 3.60—4.00. 45-49 K.G. 3.10—3.50. Oude kippen per stuk 0.601.20. Jonge hanen 0.501. Oude Eenden 0.21—0.33. Konijnen 0.751.60 Kiloprijs Oude kippen 0.30—0.40. Idem jonge hanen 0.450.55. Naast de alom bekende z.o.Genevei thans een nieuw type (extra droog) TENTOONSTELLING VAN PADDESTOELEN. In de school van de Ontwikkelingscursus sen (Leidscheplein 36 rood) is een kleine, doch met groote zorg samengestelde tentoon stelling van paddestoel te bezichtigen. De kleine groep cursisten-natuurliefhebbers on der leiding van den heer A. J. van Sabben zulen belangstellenden gaarne ontvangen. Laatstgenoemde houdt Vrijdagavond een in leiding over het onderwerp: ,,De paddestoelen in de huishouding' van de natuur". HAARL. HANDELSSOHOOLVEREENIGING. Réunie van oud-leerlingen. Het bestuur der Haarl. Handelsschool Ver eeniging heeft besloten, dit jaar weer een réunie te houden, toegankelijk voor alle oud leerlingen der Haarl. Handelsschool (thans H.B.S. A) op Zaterdag 9 November a.s., in café-restaurant Brinkmann, Groote Markt. Van 4.30 tot 6.30 uur is er réunie in de Muziekzaal van café-restaurant Brinkmann, van 6.30 tot 9.30 réunistendiner in de voor zalen en van 103 uur bal met attracties. Vele leeraren en oud-leeraren hebben toe gezegd ter réunie aanwezig te zullen zijn. LEZINGEN OVER BIJENTEELT. Op 15 November, des avonds 8 uur zal de heer R. Tukker, imker te Ossendrecht, voor de afdeeling Kennemerland van de Vereeni ging tot bevordering der bijenteelt in Neder land in Hotel Lion d' Or te Haarlem een lezing houden over het onderwerp „Voorwaarden van rendabele bijenteelt". Op 29 November 's avonds 8 uur, zal de heer Joh. A. Joustra, algemeen secretaris van de Vereeniging tot bevordering der Bijenteelt in Nederland, in het Nutsgebouw in de Lange Veerstraat een aanvang maken met een cur sus voor beginnende imkers, bestaande uit vijf theoretische lessen en één practische les. (Adv. Ivgez. Med.) I Uitspraken van de Rechtbank. Motorfietser te Aalsmeer reed voetganger aan. Een motorrijder, die 's avonds te Aalsmeer een voetganger had aangereden, terwijl deze met een ander rechts van den weg liep, werd door de rechtbank veroordeeld. De man was de kunst van het motorrijden nog niet geheel meester geweest en had een vergissing gemaakt met zijn lichtschakelaar. De eisch van den officier van justitie was ge weest twee weken hechtenis en een jaar ont zegging. De rechtbzanik veroordeelde den motorrijder tot 1 maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar en 1 jaar intrek king van het rijbewijs. Kisten met aardappelen wegge nomen te Beverwijk. Een werklooze uit Beverwijk heeft kisten met aardappels weggenomen. Uit armoede, naar hij zei. Met de aardappels is hij gaan venten. De eisch was drie maanden gevangenisstraf. Mr. B. W. Stomps vroeg voor den verdachte een straf gelijk aan het voorarrest. De Rechtbank vonniste conform den eisch. Fietser stak te Lisse den Hcerenweg schuin over. Een fietser stak te Lisse den Heerenweg schuin over, daarbij een van rechts komende vrachtauto geen voorrang verleenende Hij werd aangereden. De chauffeur van den vracht wagen had als verdachte terecht gestaan, om dat hij te laat zou hebben geremd. De eisch tegen den chauffeur was f 20 of 10 dagen hechtenis. De verdediger, Mr. J. G. Bettink vroeg vrijspraak. De Rechtbank sprak den fietser vrij. Meineed te Haarlemmermeer niet bewezen. De officier had vrijspraak gevraagd voor een ten laste legging van meineed in een zaak, waarbij aan twee personen arbeid op een boerderij werd verschaft. De meineed zou zijn gepleegd in een civiele procedure van land arbeiders. waarna de verliezende partij de andere van meineed beschuldigde. Mr. B. W. Stomps sloot zich bij dit requisi toir aan. De uitspraak luidde: vrijspraak. I VRIJDAG 8 NOV. 1935. HILVERSUM I, 1875 M. Algemeen Program ma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gram. pl. 10.30 Morgendienst olv. Ds. J. H. Tel- kamp. 11.00—12.00 Orgelspel G. Snijders. 12.15 Gram. pl. 1.15 Ensemble Van der Horst. 2.30 3.00 Chr. Lectuur. 3.15 Ensemble Van der Horst. 4.00 Gram.pl. 4.15 Hobo-recital B. de Vries. Aan den vleugel: A. Tump. 5.00 A. Her mes (alt), G. Beths (viool) en P. Halsema (piano). 6.30 Causerie A. J. Herwig. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Literair halfuur. 8.00 Berichten. 8.05 Arnhemsche Or kestvereniging olv. J. Spaanderman mmv. J. Juda (viool). 9.00 Declamatie door P. v. d. Bijl. 9.30 Vervolg concert (Om 10.00 Berichten). 10.3511.30 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301 M. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 VPRO, 11.00—12.0Q VARA. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht J. Lemaire. 10.30 De Zonne kloppers olv. C. Steyn. 11.15 Vervolg voor dracht. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Cantabilé- orkest olv. E. Beeckman en Gram.pl. 2.10 Gram. pl. 2 30 Causerie Mevr. I. de LeeuwVan Rees. 2.50 Piano-recital M. de Jong. 3.10 Gram.pl. 4.00 dito. 5.00 Kinderuur. 5.30 Orvitropia olv. J. v. d. Horst. Mmv. B. v. Dongen (zang) 6 35 N de Klyn (viool) en D. Wins (piano). 7.00 Lezing over Mazzini, door W. H. Vliegen, af- gew. met gram.pl. en declamatie door J. Le maire. 7.50 Nieuwsberichten, Herh. SOS-Be- richten. 8.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 8.05 Dr. N. A. Bruining: Onze Bijbel. 8.30 M. Monnier (cello) en C. Swaan (piano). 9.00 Ds. F. Kleyn: De geloofsbeweging in Duitschland. 9.30 Ver volg concert. 10.00 Tooneelpraatje B. Verha gen. 10.30 Gram.pl. 10.45 Nieuwsberichten, Vrijz. Godsd. Persbureau. 11.00 Voordracht W. v. Cappellen. 11.12 Jazzmuziek (gr. pl.). 11.42 12 00 Gram.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.20 Orgelspel F. Bayco. 11.50 Voor de scho len. 12.10 Trocadero-Cinema-orkest olv A. v. Dam. 12.50 BBC-Dansorkest olv. H. Hall. 1 35 Strijkkwartet mv. S. C. Cotterell (klarinet). 2 20 Berichten. 2.25 Voor de scholen. 3.20; 3.35 en 3.55 Lezing. 4.20 BBC-Midland-Orkest olv. Heward 5.35 BEC-Dans-Orkest olv. H Hall. 6.20 Berichten. 6.50 Koorconcert. 7 10; 7.30 en 7.50 Lezingen. 8.20 „Grafin Mariza". operette van Kalman. 9.35 Piano-recital E. Lush. 9.50. Be richten. 1800 Verkiezingstoespraak. 10.20 Le zing. 10.40 BBC-orkest olv. C. Raybould mmv. bariton en koor. 11.3512.20 Dansmuziek door Harrv Roy en zijn Band. RADIO-PARIS, 1648 M. 7.20 en 8 20 Gram. pl. 12.35 Orkestconcert. 2.50 Gram.pl. 3.20 Orgel, zang en harp. 4 20 Orkestconcert olv. Krettly. 5 50 Symphonie- concert. 6.50 Vervolg concert 8.20 Piano-reci tal. 9.05 „Mariette". operette van O. Straus met tekst van Guitry. Mmv. solisten, koor en orkest olv. Labis. 11.05—12.35 Gramofoon muziek. KALUNDBORG, 1261 M. 11.20—1.20 Strijkorkest olv. Magnussen. 2.504 50 Sted. Orkest Aarhus olv. Jensen. 7.40 Koorconcert olv. Wöldike. Mmv. B. Christensen 'orgel). 8.20 Hoorspel. 10.2011.50 Dans muziek. ROME, 421 M. 8.10 Vrouwenkoorconcert olv. M. Paciflco. 9.35 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5 50 Orkestconcert. 11.20 Fr. Kauck's or kest. 1.35 Gram.pl. 3.30 Omroepkoor en solis ten. 4.20 Omroepkleinorkest olv. Eysoldt. 6.20 Omroepkwintet. 7.30 „Schach dem König", operette van Goetze. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram pl. 1.30—2.20 dito. 5.20 en 6 35 Omroeporkest olv. Douliez. 7.35 Gram.pl. 8.20 Symphonieconcert olv. André. 10.3011.20 Trioconcert. 484 M.: 12.20 Gram. pl. 12.50 Omroeporkest olv. P Gason. 1.40 Zang. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Zang. 5.50 Pianorecital. 6.20 Gram.pl. 6.50 Fluit en piano. 7.35 Zang 8 20 Voor Oud-strij ders. 10.3011.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Uit München: Concert olv. H. A Win ter, mmv. solisten en orkest. 9.20 Berichten, hierna tot 10.50 Orkestconcert.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10